ALGEMEEN NIEUWS- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 6190. Donderdag 25 Februari 1915. 55e Taareang. IlklllTlBAAD. binnenland. De Oorlog. AEONNEMENT ADVERTENTIEN Ss, ST©^"©!©?^., Dit Blafl verschijnt Maandag-, Woenstlag- ea Yrijdagatand, tltgezonflerd cp Feestdagen, hjj de Firma P. J. VAN DE SAHDE te Ter Nenzen. FKITILLBTOK. Per 3 maanden binnen de stad f\.~Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetaling: voor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amer.ka /l.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telelooii 2S. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 iflUE* op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER KEUZLN maakt bekend, dat eene spoedeischende Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op I»«>nrterit<*« den 3S Februari L9la, des Yoormiddags ten 10 ure. Ter Keuzen, den 24 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De groote leening. De Minister van Financien maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914, tot 20 dezer, gestort was een bedrag van /260,473,260,42. Verboden van uitvoer. Bet St.bld. no. 113 bevat een Kon. besluit van 22 dezer, houdende verbod van uitvoer van raapolie. Het St.bld. no. 114 bevat een Kon. besluit van 22 dezer, boudende verbod van uitvoer van rijwielbanden, daaronder be- grepen rijwielbanden, bevestigd aan rijwielen. De uitvoer van deze artikelen is ver boden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behouat zich voor, dit verbod tgdelgk op te heffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. (St. Ft.) XJitvoer van vleeseh. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gelet op art. 2 der Wet op de uitvoerkeuring van vleeseh 1907 (St.bl. no. 217) en mede gelet op het Kon. besluit van 20 dezer, waarbij met ingang van 21 dezer, alle landen van Europa zijn aangewezen als de landen naar welke het verboden is vleeseh, hetwelk niet voorzien is van een of meer merken als bewijs dat het bij een van rijkswege iDgesteide keuring voor uitvoer geschikt is bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden ontheffing van dit verbod verleend a. voor vleeseh. hetwelk zieh bevindt hetzij in spoorwegrijtuigen, hetzij op schepen of vlotten en bestemd is voor verbruik van de daarin of daarop verblijvende personen b. tot 1 Maart 1915 voor verduurzaamd vleeseh. (St. Ct.) Maatschappij Zeeland. Men meldt uit Ylissingen aan de N. R. Crt: De mailboot Duitschland van de Maatschap pij Zeeland, welke Dinsdagochtend naar Tilbury moest vertrekken, is niet afgevaren, daar de bemanning weigerde, omdat het schip slechts twee waterdichte schotten heeft. In plaats van de Duitschland is nu het stoomschip Prinses Juliana vertrokken. j lingen en hun nagelaten betrekkingen, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen hun op zee overkomen tengevolge van of in verband met een gebeurtenis, welke een onmiddellijk gevolg is van den huidigen Europeeschen oorlog." Voorgesteld wordt te bepalen, dat de sehipper van een Nederl. zeevaartuig een Nederl. haven niet mag verlaten, tenzij bij in het bezit is van een schriftelijk bewijs, inhoudende dat ten genoege van den Minister van Landbouw is aangetoond, dat de leden der bemanning (waartoe ook de sehipper behoort) en hun eventueel nagelaten betrekkingen voldoende zijn ver- zekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen aan de leden der bemanning overkomen, tengevolge van of in verband met een gebeurtenis, die een onmiddellijk gevolg is van den huidigen oorlog. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan de weduwen tot aan haar her- trouwen en de kinderen tot hun 16e jaar. De verzekering wordt voldoende geaeht, indien zij niet minder bedraagt dan 70 pCt. van het dagloon bij geheele ongeschiktheid tot werken en een lager percentage bij ge- deeltelgke ongeschiktheid. Voor de weduwe wordt 30 pCt. en voor elk kind 15 pCt. van het dagloon voldoende geaeht, doch in 't geheel behoeft niet meer dan 60 pCt. aan de gezamenlijke nagelaten betrekkingen te zijn verzekerd. Geen hooger dagloon dan 4 behoeft verzekerd te zijn. Zoo noodig stelt de Minister het dagloon vast. De voorwaarden der verzekering moeten de bepaling bevatten, dat de leden der be- manuiDg van a. zeevisschersvaartuigen zijnde en van b. alle andere vaartaigen van 200 ton bruto inhoud en daar beneden, en even tueel hun nagelaten betrekkingen bebooren verzekerd te zijn voor de helft van hetgeen de Minister voldoende acht voor de schepen, die niet tot een dezer beide categorieen behooren. Voor de bemanning van deze beide soorten vaartuigen geeft het Rijk aan den getroffene ot diens nagelaten betrekkingen evenveel als hun vanwege de reedergen verzekerd is. Bovenbedoeld schriftelijk bewijs wordt afgegeven door of namens den hoofdinspec- teur voor de scheepvaart. Indien aan een ambtenaar der scheep' vaartinspectie blijkt, dat een vaartuig niet voorzien is van bet schriftelijk bewijs van verzekering, is bij gerechtigd bet vaartuig aan te houden, en de sehipper, die met zijn vaartuig een Nederlandsche haven ver- laat, wanneer en zoolang het door een ambtenaar der scheepvaartinspectie is aan- gehouden of zoolaDg als door de ambtenaren met de in- en uitklaring belast, geen expe- ditie is verleend, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f 2000. Oorlog szeeongevallenwet. Bij de Tweede Kamer is thans inge- komen het wetsontwerp, houdende bepalin- gen betreffende /verzekering van schepe- „Besle meid! gesteld eens, dat ik je dit- tnaal liielp bouw nu geen luchtkastee- len, ik zeg niet dat ik het doen zal be- fcen eens eerlijk, zou het helpen? Neen im- mers, althans op den duur niet, het zou werken als een pijnstillend middel: voor een oogenblik. Harry en jij zijn een paar men- schen, die eenvoudig niet te helpen zijn; je houdt nooit koers en strandt steeds op dezelfde klippen. Je ontzeilt Teylla en lijdt schipbreuk op Charibdis. Doch dit daarge- laten: ik heb geen fortuin. 't Is waar, ik verdien veel geld, maar heb ook dikwijls groote uitgaven; niet altijd zeilt mijnscheep- je voor den wind en ik heb steeds op goe- den, ruimen voet geleefd, zoodat van eenig noemenswaardig kapitaal geen sprake kon zijn en al ware dit zoo, ik ben man en vader, eeretitels, die mij ernstige, heilige plichten opleggen jegens mijne vrouw en mijne kinderen. In mijn vak, vooral als ik werkzaam ben in het buitenland, ben ik dikwerf aan zeer groote gevaren blootge- steldbet is dus mijn diepgevoelde plicht voorzorgen te nemen, opdat, als mij iets mocht overkomen, zij op denzelfden voel kunnen blijven voortleven als thans; en om dat te kunnen doen, moet ik van mijne zijde stukje voor stukje een kapitaal zoeken bijeen te brengen. Daartoe is het gebiedend noodzakelijk mij alle onnoodige uitgaven te Gras- en klaverzaad. Aan alle verbruikers van gras- en kla verzaad wordt vanwege de directie van den landbouw in overweging gegeven, ten spoe- digete de hoeveelbedxn van deze zaden, die I zij noodig hebben, in te slaan. - Mochten zij deze niet kunnen bekomen of alleen tegen prijzen, die aanmerkelijk van de normale afwijken, zoo ware daarvan mede- deeling te doen aan de directie van den landbouw te 's-Gravenhage. Deze mede- deelingen worden voor 4 Maart iDgewacht. Aardappelen. Ingevolge ministerieele machtiging en in verband met het steeds duurder worden van de aardappelen, heeft gisteren de burge meester van Middelburg twee wagons en enkele partijtjes aardappelen in bezit ge- nomen en bepaald, dat van heden af niet meer dan 25 cent per 5 kop aardappelen mag worden gevraagd. Gisteren was de prijs daar tot.. 27lj3 cent opgeloopen. Naar de Gazet van Antwerpen schrijft, is voortaan voor het postverkeer binnen Belgie, benevens Duitseh en Fransch, ook de Vlaamscbe taal toegelaten. De Engeische vliegers boven de Belgisch® kust. Aan de //Tijd" wordt door den oorlogs- correspo'ndent M. gemeld Ofscboon de Engelschen er toe overgingen weer een tweede maai op de Belgiscbe kust een raid te doen t doo*. hun koen vliegerscorps, waren de meeningen van bet publiek over zulk een aanval niet hoog gespannen, wat het resultaat er van betrof. Ook ik zelf geloolde aanvankelijk, dat bet meer te doen was om bet moreele dan wel om het materieele effect er van, maar na wat ik de laatste twee dagen zelf gezien en voor een klein gedeelte van heel ver- trouwbare berichtgevers vernomen heb, ben ik geheel van meening veranderd en tot de conclusie gekomen, dat de Engelschen met hun twee groote luchtaanvallen op de Bel- gische kust veel sucees hebben mogen boeken. Van Blankenberghe meldde ik reeds, hoe daar een wagen van een electrische tram vernield werd, welke soldaten vervoerde, en hoe daardoor in het geheel 16 soldaten omkwamen en velen gewond werden. le Zeebrugge is een onderzeeer zwaar be- schadigd. Voorts werden verschillende battergen langs de kust ten zuiden van Zeebrugge ernstig beschadigd. Buitengewoon veel bommen zijn geworpen op de kustbattergen, die staan tusschen Knocke en Zeebrugge, met bet resultaat, dat een groot aantal der kanonnen vernield zijn. Bij Knocke werden ook nog zeven soldaten en een officier gedood en vele manschappen, die een batterij bedienden. De soldaten werden in de duinen begraven, de officier is ter aarde besteld op het kerk- bof van Knocke. ontzeggen, waartoe in de eerste plaats geld leenen behoort zonder eenigen waarborg voor teruggave „Arthurl Van Weert!" „Ja, beste Line, of je nu boos wordt of niet, het is de waarheid. Als jelui je uit gaven meer in over eens temming bracht of gebracht had met je inkomsten, zou je nooit in zoo'n benarden toestand gekomen zijn en daaraan hebt je beiden schuld. Houd me mijne openhartigheid ten goede; het leven bij de „Veld" moge wat kostbaar- der zijn dan bij de troepen te voet, ik geef dat toe, maar dat legt geen gewicht in de schaal. Opera's, schouwburgen, concerten, partijen, dure reisjes, kostbare toiletten, bals „0, Arthur! je weet niet, wat je zegt; kun jij je een bal in Arnhem voorstellen zonder luitenant Van Berken en zijn vrouw; dat is al te dwaas, al te belachelijk." „Ik kan mij beter een voorstelling maken van een bal zonder luitenant Van Berken en zijn vrouw, dan van genoemde per sonen zonder bal", klonk het glimlacliend gegeven antwoord. „Dus, summa summaruin zoo is het immers komt die heele fraaie zedepreek hierop neer, dat je ons of liever mij, want daar is het op't oogenblik om te doen, niet helpen wilt." ,.Neen; liet zou rechtuit gezegd eenzwak- heid van mij zijn, als ik me liet overhalen. Een onrecht tegenover Liana en de kinde ren en bovendien gevoel ik niet de minste roeping om de schulden van jonker Van Berken of zijn vrouw te betalen." Dit plompweg gegeven antwoord maakte een einde aan Aline's verzoek. Langer aan- dringen was onbetamelijk, barer onwaardig. „Luitenant jonker Van Berken zal daar zelf wel te zijner tijd voor zorgen", gaf ze trotsch ten antwoord, eene repliek, die ech- ter in lijnrechte tegenspraak was met liaar pas geuit verzoek. „Ik hoop het; trouwens, bet is niet meer dan een staaltje van zijn maatschappelij- ken plicht." „Plicht!" herhaalde ze op schamperen Loon; „jij en je vrouw schermen altijd met dat woord plicht, waaraan je volgens mijne bescheiden meening een zeer bekrompen, eenzijdige opvatting bebt. Plicht is ijskoud, streng, gebiedend, als de beoefening niet gepaard gaat met leven, ge voel, warmte, en dat kan zeer goed samen- gaan. Plicht, alleen als een soort vanmaat- schappelijk reglemcnt betraclit, is een dwangbuis, een knellend juk. Liane bewan- deit ook ernstig, nauwgezet dien afgebaken- den weg van den plicht; maar zeg mij eens, zoudt ge bij uwe vrouw somtijds niet een beetje minder plicht en wat meer leven, warmte, gloed wenschen?" Aline!" klonk het dreigend, „neem u in acht, ge spreekt van mijn vrouw." Ze week onwillekeurig terug; toen reikte ze haar zwager met een smeekenden blik bare beide handen. „Ach ja! ik vergat mijzelve; ik wist niet, wat ik zeide, het ontsnapte mij; kunt ge mij mijne onbedachtzame woorden verge- ven?" Ilij drukle de kleine handjes innig in de Als bewijs van de voorzicbtigheid, waar- mede de Engelscbe vliegeniers te werk gin- gen, kan dienen, dat althans tot Zeebrugge geen enkele burger gedood en geen enkel buis getroffen is. In Heyst hadden de Duitscbers reeds ver schillende villa's op een boulevard laten springen. die het vrije uitzicbt over zee belemmerden. Eenige dagen geleden hebben ze nu ook weer neergehaald een geheele villawgk, die aan den weg van Knocke naar Duinberghe ligt, waar deze weg een scher- pen hoek vormt. V De bezetting van Knocke bedraagt sta- tionnair 1100 man. Uiterst streng wordt er gewaakt, dat niemand de gemeente in of uit komt. Men kan dus begrijpen, hoe moeilgk en gevaarlgk het is, dit toch te doen. De afsluiting is er zoo streng, dat de geestelijkheid b.v. ook van alle verkeer met haar bisschop is afgesloten, en op het oogenblik nog niet in het bezit is van den vastenbrief. De Leopoldskanalen mag nie mand naderen. Mochten de Duitschers ooit aan de Yser worden teruggedreven, dan zal daar nog bloedig gestreden worden. Aan de Yser is het overigens weer stil de laatste dagen, slechts met een artillerievuur houdt men elkander bezig. mf? tDe Zeppelins. f-ni De Duitsche oorlogsluchtmarine is met het verongelukken van haar twee lucht- schepen ,/L 3" en ,/L 4" leelgk gehan- dicapt. Naar men weet worden met deze letter de //Zeppelins" aangeduid. De ,/L 1" en ,/L 2" waren reeds voor den oorlog vergaan. De beide die uaarop volg'den, behoorden tot de grootste en nieuwste lucht- schepen der Duitsche vloot. Ze werden in de periode 1913 '14 gebouwd en zijn waarschgnlijk maar* kort voor den oorlog gereed gekomen. De „L 3" mat 27.000, de L 4" 30.000 kub. M. inhoud. Dit laatste was bet grootste lucbtschip ter wereld. Het kon een snelheid van 80 K.M. in bet uur bereiken. De lucbtkruiser kon tot op 2500 M. stijgen en twee etmalen zwevende blijven. Hij was 165 M. lang, 18.4 breed en 21 hoog. Voorzoover de officieele opgaven strekken is de Duitsche marine nu van al haar lucht- schepen beroofd. Hit Antwerpen. lemand, die juist uit Antwerpen terug is, deelde aan de N. R. Crt. mede, daar uit bevoegde bron vernomen te hebben, dat bij de Cockerill-werf te Hoboken bij Antwerpen duikbooten zijn en nog steeds worden gemaakt. De werklui van een groote onder- neming, belendend aan deze werf, verwon- derden er zich reeds lang over, dat men de werf met een hoogen muur omgaf. Mijn zegman zoo schrijft men ons verder en eenige anderen werden hiervan op de boogte gesteld en door de werklieden ge- holpen, slaagden zij er in spoedig te ont- dekkc-n wat er aan de hand was. Op die onderneming namelijk was er een groote hgschkraan, die zij wisten te gebruiken om zijne, zijn gelaat ontplooide de dreigende rimpels en nam zijne gewone rustige uit- drukking aan. Doch toen bij Aline eenige oogenblikken daarna met zijne kinderen op het grasperk zag lachen en stoeien, bewolk- te het opnieuw. „In weerwil van haar leeftijd is ze nog net een kind, een lief, groot, onnadenkend kind!" Maar kinderen kunnen onwillekeurig, on- meedoogend, wreed zijn. Had die kleine hand niet den rooskleurigen vinger gelegd op de wondeplek van zijn hart, niet onbe- dachtzaam een snaar in zijn gemoed aan- geraakt, waarvan de trilling een dissonant voortbraclit. „"Wat is ex-, Liane?" vroeg hij, zich tot zijne vrouw wendende, die juist binnentrad „Ik zocht Aline, weet je ook, waar zij is; zoo even was ze nog hier." „Ja, maar ze is weggevlucht als een ver- schrikte ree en ravot nu met de kleinen om hare moelelijkheden te vergeten." „Ze doet mij denken aan kinderen, die in deii donker fluiten, omdat ze bang zijn. Heeft ze dan over moeielijkheden gespro- ken „Ja, van financieelen aard; ik ben even- wel op dat punt een beetje hardhoorig. Of wensch jij, dat ik haar helpen zal?" „Ik! 't Is mij volmaakt onverscliillig. Ik onderwerp mij aan je besluit of je mee ning in deze, ik ben immers je vrouw en je als zoodanig gehoorzaambeid verschuldigd was bet koele antwoord, „ik heb dat bij het altaar Gods gezworen." „Och, nu ja, maarWeet je Liane, een blik te werpen aan de andere zijc van den nieuwen muur. Mijn zegsman stelde de aanwezigheid vast van een groot aantal Duitsche werklui, marinepersoneel en nog onafgewerkte duikbooten. Eenige dagen later werd de hijschkraan opgeeischt en nu bleek aan de bovenbedoelde getuigen, dat men daarmede duikbooten in het water nederliet, ter vaststelling van de zeewaar- digheid, proefstoomen, enz. Bij nadere zijdelingsche navraag bleek, dat men dan later de goedgekeurde, afgewerkte duikboo ten per spoor naar Zeebrugge of Oostende overbraeht en wel onberkenbaar verpakt of verdeeld. Bclgische vluchtelingen. Uit hotel //Paulez", te 's Gravenhage, wordt, naar de Tel. meldt, vermist een 15-jarige Belgische knaap, die daar met zijn moeder logeerde. Hg is Belgiscb vluchteling en zou Maandag met zijn moeder naar Brussel terugkeeren. Hg weigerde ecbter met haar mede te gaan, en had plannen om uit te wijken naar Engeland en zich van daaruit te verbinden bij het leger der verbondenen. Russische krijgsgevangenen. Naar men weet heeft de Duitsche generate staf gemeld dat blijkens de laatste telling er bij den winterveldtocht in Oost-Pruisen ongeveer 100,000 Russen zijn gevangen genomen. In verband met dit bericht ontleent de N. R. Crt. aan de Berliner Zeitung am Mittag een opsomming van de vei^schillende gelegenbeden, waarbij een belangrjjk aaDtal Russen gevangen zijn genomen. Het begon bij de grensgevecbten in het begin van Augustus. Den 17 Augustus bij Stalluponen werden er 3000 Russen gevangen genomen, den 20 Augustus bij Gumbinnen 8000. Jan volgt de groote overwinning bij Tannen- xerg met 90,000 man. In den slag bij de Vlasuriscbe meren kwamen er 30,000 bij, xij Augustowo, in begin October, 3000, bij Soewalki 2700, bij Schirwindt 4000, bij Lyck 800. De opmarsch naar den Weichsel leverde bij Opatow 3000 gevangenen op, bij Iwangorod 4800 en later nog eens 1800. Tot den eersten November bedroeg het aantal gevangenen in de kampen 3121 officieren en 186,797 man, waarbij de gevangenen op transport uit Rusland nog niet mee- gerekend waren. De maand November leverde weer vele gevangenen. Bij Kutno 5000, Wloclawok 23,000, en bij Lodz en Lowicz 40,000. TusscheD eind November en 31 December werden er 136,000 gevangenen gemaakt. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal gevangenen volgens officieele opgave 3575 officieren en 360,294 man. In Januari steeg de buit nog vei'der. Bij Borrymow 1000, Sucha 1400, Rawka 20C0, ten noor- den van de Weichsel 1000, in de maand Februari bij Chumin 6000, aan de Bzura 1000, bij Plock 1000 en thans in Masuren 100,000. Daarbij zijn de dagelijkscbe kleine getallen niet meegerekend. ik heb je zoo hartstochtelijk lief, dat ik zoo gaarne zou willen vervullen, maar je stelt mij daartoe nooit in de gelegenheid." „Die doet zich ook niet voor; je vervult in alles zoo nauwgezet en Irouw je plich ten als man en vader, dat mij niets te wen schen overblijft; ik zou dan al zeer veel- eischend moeten zijn." „Mij wel", gaf hij op hartstochtelijken toon ten antwoord, terwijl hij zijn arm oixi haar been sloeg, „ik zou zoo gaai-ne willen, dat je iets van Aline's liartelijke toewijding, hare warmte oveniaamt. Wat is er toch, dat je hindert, zeg het inij; is er een scha- duw tusschen ons, mijn liefde zal ze doen verdwijnen, hoe donker ze ook zijn moge en al kan ik niet begrijpen wat er tusschen ons stelt. Zeg het mij, Liane, wees waar, oprecht, wees niel alleen een Irouwe hulpe, een plichtmatige eclitgenoote, een nooit vol- prezen liuishoudster, volmaakt in allcs be- halve in eene, wat ik gevoel, doch waar van ik het gemis slechts kan uildrukken in deze woorden: wees eenmaal een zwakke, teedere vrouw, die steun zoekt aan deborst van den echtgenoot. Ze onttrok zicli langzaam aan zijn arm en haalde de schouders op. ,.lk ben altijd ernstig van karakter ge- weest, en liefdeHeb ik je ooit gezegd, dat ik je liefhad, Van Weert? Neen, ik heb dat niet gedaan, ik heb niet gehuicheld, je weet het. Ik heb open kaart gespeetd, je bekend, dat iets i n mijn hart gebrokea Was. Is dat waar of niet?" (Wordt vervolgd). NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1