blijmoedig-onbevreesde van onze Vlaamsehe jongens schynt de Engelschen by uitstek aan te staan. Alles bij elkaar, de recrnten niet mee- geteld, schat de heer C. thans het Belgische leger op een werkelijken keurtroep van 140160.000 man. Op zyn reis in Frankryk bezocht de beer C. n. m. een Fransche ammunitiefabriek, waar naeht, en dag 4000 rnenschen (voor 2/s deel vrouwen) aan het, vervaardigen van 75 m.M. granaten bezig zijn. Hjj stond versteld over de arbeidsverdeeling. Teder xnaakt maar een klein ouderdeeltje van de vreeselijke projectielen. Men maakt thans 40.000 stuks per dag, doch naar men hem verzekerde, kan de productie gemakkelijk op 100.000 gebracht worden, nu gebleken is, dat de vrouwen met zoo'n goeden uitslag het werk der mannen kunnen overnemen. Het Amerikaansche kruit en de uit Amerika ingevoerde explosieve stoffen bleken aan- vankelijk niet goed te voldoeu. Het ont- ploffingsvermogen was veel te zwak. Volgens onzen verteiler zijn ecbter de Fransche scheikundigen thans er in geslaagd van de Amerikaansche invoeren de brste 75 m.M. projectielen te maken. Wat de stemming in Frankrijk aangaat, kent iemand, die alleen voor den oorlog het land bezocht, la belle Marianne niet terug- Zij is zoo stil geworden, dat men er eerst gedrnkt van wordt, doch bij nader inzien blijkt dat het de stilte is van den vcrtrou- wenden ernst. Men voelt, dat de tijden ontzaglijk ernstig zijn en dat het voor fan fares nog lang de tijd niets is, maar men vertrouwt. ook, dat men met aller toewijding komen zal aan het vurig gewenschte eind- doel. En daarvoor lijdt men gaarne in stilte. Ten slotte verstrekte de heer Oauwelaerfc aan de redactie een opdracht, waaraan zij bijzonder gaarne voldeed. „lk heb, zeide bij ongeveer, op vele plaatsen in Frankryk rondgekeken, tallooze Franschen en ook veel Engelschen daar gespro.ken, en ik beb de blijde ontdekking gedaan, dat aile misverstand omtrent Ne- derland g-heel verdwenen is. Gij stondt eenige maanden geleden feitelijk alleen. Men wantrouwde uw houding, vele Belgen geloofden, dat gij heimelijk heuldet met onze vijanden, maar deze stemming is tbans totaal omgoslagen. De Bondgenooten gelooven zonder eenige terughouding in uwe volkomeu loyale neu- traliteit. Dit alles is gewrocht door de onbe- krompen hartelijke wijze, waarop gij onze vluchtelingen hebt ontvangen en ons alien gastvrijheid bebt verleend. Belgie ik bezweer het u, zeide de heer Cauwelaert met bewogen stem zal dit nooit vergeten en, zoo ooit in den raad der door ons gewenschte overwinnaars de be- looning van Belgie zou ter sprake komen, weet dan, dat Belgie nooit, neen nooit, een geschenk te uwen koste zou aanvaarden. Oe to stand te jtntwerpen, Men sellryft uit Middelburg aan het Alg. Hdbl. Een juist uit Antwerpen alhier terugge- keerde Belgische vrouw, die eenige weken in de door de Duitschers bezette stad ver- toefde, deelde ons onder meer het volgende mede Het verkrijgen van een pas oni naar Nederland te gaan levert heel wat, moei- lijkheid op. Herhaalde malen had zij ge tracht er een raachtig te worden, maar telkens tevergeefs, want iederen dag worden er hoogstens tien verstrekt, terwijl er meer dan duizend personen onverrichterzake te- rugkeeren van de commandantur. Eindelijk behoorde ook onze tijdelijke stadgenoote tot de gelukkigen. Zij ging een eindweegs per tram, verder te voet naar de grens, waar de pas door verschillende posten nauw- keurig werd onderzocht en zy zich voor een vrouw moest ontkleeden, waarbij een uiterst visitatie der kleeren plaats had. In de stad is het druk als altijd, maar de Belgen slaan geen acht op de talrijke Duit- sche soldaten, die door de stad flaneeren. Bij de muziekuitvoeringen op het plein voor het Centraal Station is a'.tyd veel publiek daar de werkloosheid groot is maar als aan het slot de ,,Wacht am Khein" gespeeld wordt draaien de Belgen zich oin en verlaten in een oogwenk alien het plein. Belgische vlaggen ziet men niet meer wap- peren, maar wel zijn velen met de vader- landsche kleuren getooid. De huizen achter het paleis vau justitie, die verwoest werden, worden hersteld, doch overigens ziet men niet werken. Wel herleeft, de diamuntsly- perij. De kanonnen, die voor het station zijn opgesteld en die aanvankelijk gericht waren op de //Eeiserlei zyn thans meer op zij grzet, de kanonnen op de wallen zijn weggenomen. Aan levensmiddelen ont- breekt het de bevolking niet, zy wordt goed verzorgd door het gemeentebestuur. Eesa protest, De correspondent van het Hbl te Amers- foort scbrijft Belgische officieren aan het front heoben een schryven gericht tot de kameraden, die thans hier te lande zyn ge'interneerd, en hun verweten dat dezen niet. evenals zij- zelven, zijn uitgeweken naar Frankryk. Ilet schryven is besproken in een bijeen- komst van de hier geinterr. eerden en thans beantwoord. In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de thans aan het front zijnden Vrijdag den 9en October door het Duitsche leger zijn teruggedrongen in de richting van Frank ryk, terwijl de hier ge'io tern eerden 36 uren lauger hebben stand gehouden, Zaterdag den !0en October werden opgedrongen naar de Nederiandsche grens en voor de keuze werden gesteld, 5f zich gevangen te geven, 6f zich te doen interneeren. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 16 Februari 1915. Voorzitter de heer L J. den Hollander, burgemeester, den te Aanwezig de heeren Lamaitre, Kriujsse, Van Driel, Oggel, F. Dekker en Wolfert. Afwezig de heeren Dregmans, Dieleman, P. Dekker, Smies en De Feijter. Vanlaatst- genoemde is bericht ingekomen, dat bij we gens. /iekte verhinderd is (V e r v o I g). h. Ecu adres van A. A. Slijpen, waarin deze overeenkoinstig art. 10 der bouwver- ordening vcrgunning verzoekt voor bet log- «en van een kelderval op tie sloep van zijne woning. Burgemeester en Wethouders stellen, in overeenstemming met hc-t adres van gemeente-opzichter voor het verzoek in vvilligen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. i. Een schrijven van J. van Sluis, bri gade-commandant der marechauss6e te Axel, die daarin, mede namens het overig perso- neel dezer brigade, den raad dam. betuig- voor de verleende gratificatie. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een adres van het bestuur van bet Chr. Muziekgezelschap „Hosannah". waarin dit te kennen geeft: dat door de militaire autoriteit beslag ge- legd is op haar lokaal, waarin zij repeteert; dak zij daarna in gebruik kreeg de oudo ,,leerlooierijdie evenwel dozen tijd van het jaar zich daarvoor niet teent, omdat zij niet kan verwarmd worden; rcdenen waarom bet bestuur beleefd ver zoekt, een dor lokalen van de openbare school te will en in gebruik geven voor hel houden van repetities; lettende op de welwillendheid, steeds be- toond tegenover de zustervereeniging Con cordia" en andere vereenigingen, vond bet bestuur te meer vrijmoedigheid, om dit ver zoek met alio bescheidenheid voor te leg- gen. voor van van Financien verschillende gron- Dc Voorzitter deelt mede, dat dit schrij ven om ad vies is gesteld in lianden van bet boofd der school, die te kennen geeft. van meening le zijn, dat de buitengewone om- standigheden waaronder wij leven, ook aan- leiding geven tot afwijkeiide handelingen, en bij daarom meent, dat aan het verzoek der vereeniging beboort te worden tege- moet te komen. In overeenstemming met dit advies, stel len Burgemeester en Wethouders voor, bet verzoek der vereeniging in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. k. Een adres van Burgemeester en Wet houders van Hock, waarin steun verzocht wordt, in het belang der zaak, vooral wat betreft den aanleg van den gevraagden ver- bindingsweg, voor een door den raad diei gemeenle tot den Minister gericht adres, waarin op (ten wordt verzocht te willcn overgaan tot bedijking van een grool aantal Hectaren schorgronden, gelegen in den Brakman, tegen den kleinen Stellepolder. onder de ge- meente Hoek. Door die bedijking zou worden tegemoet- gekomen in het bestaand gebrek aan bouw- tand, terwijl ook zou worden voorzien in de geregeld terugkeerende werkeloosheid, terwijl ook een goede gelegenheid zou ont- staan voor het aanleggen van een weg. ter verbinding van oostelijk en westolijk Zeeuwscli-Vlaanderen over Noderlandsch grondgebied. Nog daargelalen de vsaaide die de bedoelde gronden nu reeds hebben, zou deze aanmerkelijk stijgen, door aanleg van bedoelden weg. Overeenkomstig voorstel van Burge- meester en Wethouders, wordt met alge meene stemmen besloten, dit adres le steu- nen. L. Eene missive van het Koninklijk Na- tionaal Steuncoinite, waarbij met eeneaan- beveling van genoemd comith wordt toege- zonden° eene circulaire van den Bond van Vereenigingen van fabrikanten van en hancle- laren in materialen voor bet bouwbedrijt, betreffen.de de bestaande malaise onder de bouwvakken in ons land en de niiddcbn die tot opheffing en verlevendiging van het bouwbedrijf kunnen leiden. Verschillende gemeentebesturen namen reeds desbetreffende besluiten; de Regeering is bereid bet optreden der gemeentebestu ren zoowel moreel als financieel krachtig te steunen, en het bestuur van den Bond twij- felt niet, of ook deze gerneente zou op de- zelfde wijze van rijkswege de noodigemede- werking kunnen bekomen. Het bestuur van den Bond is gaarne be reid van deskundige voorlichting te dienen, waar zulks gewensclit mocht worden en vertrouwt dan ook, dat deze voor een groot dee! ook voor de burgerij dezer gerneente zoo belangrijke zaak, door den raad zal worden in studie genomen, zonder iets na te laten, wat tot de economische toestan- den van het bouwbedrijf mocht kunnen voeren. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders deze stukken hebben be- studeerd, doch van meening zijn, dat die daarin besproken maatregelen wel van be lang kunnen zijn voor de daarin genoemde groote plaatsen, als Dordrecht en Amster dam, doch niet voor eene gerneente als Axel, waarom zij voorstellen die stukken voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Wljzlgen gemeenlebegrootlug 1914. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, eenige wijzigingen aan te brengen in de begrooting van 1914, o. m. tdngevolge van omstandigbeden in verband met de mobilisatic. Zij stellen voor: Onder de ontvangsten den post inkomsten van verschiUenden aard te verineerdcren met 216,67. Onder de uitgaven: te verhoogen de navolgende posteri onderhoud, schoonhouden, meubileeren en brandwaarborg van liet gemeenteliuis 60, schrijf- en andere kantoorbehoeften 30, drukwerk, aankoop van gedrukte stuk ken en boeken, bindwerk 140, advertec- rcn. aanplakken of op andere wijze belcend maken der aankondigingen van het bestuur 25, kostcn der straatverlichting 110, on derhoud van riolen, slooten, putten. water- leidingen enz 300. verzekering tegen on- gevallen en verdere kosten 50, instandhou- den van schoollokalen en onderwijzerswo- ning f 216,67; te vc-rminderen de navolgende posten: premien voor en andere kosten van mark- ten 60, verdere kosten betreffende den burgerlijken stand f 30, r. inigingsdienst iiO, vervolgingskosten \an be'aslingscliul- digen 25, bedrag dat zonder nadere mach- tiging van Gedeputeerde Staten kan worden gebruikt 140, jaarwedden en vergoedin- gen 150, aanschaffingen onderhoud van brandbluschmiddelen 150. aanscbaffen en onderbouden van seboolboeken, Lcermidde ten en schoolbehoeften 50. Dit voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen. 3. Wijzigen gemeentebegrooting 1915. De yoorzitter stelt namens Burgemeester en WeLhouders voor, de begrooting 1915 le wijzigen als volgt: Onder de ontvangsten een bedrag 12, „terugontvangst van bijdragen voor pen- sioen ingevolge de Pensioenwet en Wedu- wenwet van de gemeente-ambtenaren 1913, betreffende het Alg. Burgerlijk Armbestuur", te vei'plaatsen van hoofdstuk 3, afdeeling 2, artikel 11, naar hoofdstuk 4, afdeeling 1. artikel 6; onder uitgaven: te verhoogen de navolgende posten: schrijf- loonen 100, adverteeren, aanplakken ot op andere wijze bekend maken der aankon digingen van bet bestuur 40; te vermindcrcii: bedrag waarover alleen met goedkeuring van Gedeputeerde Staten kan worden beschikt 100, bedrag dat zon der nadere machtiging van Gedeputeerde Slaten kan worden gebruikt 40. Tot toelichting van dit voorstel deelt de Voorzitter mede, dat Burgemeester en Wet houders die post van 109 voor schrijfloo- nen op de begrooting wenschen, om daaruit de kosten van hulp op de secretarie te be- strijden, die noodig is, wegens hel vele schrijf werk in verband met de mobilisatie enz., terwijl bet ook noodzalcelijk is geble ken den post voor bekendmakingen vanwege het gemeentebestuur te verhoogen I:.cn en adder kon worden gevonden uit den post voor onvoorzicne uitgaven. Met algemeene stemmen wordt ovc.reen- komstig het voorstel besloten. ven. terwijl bovendien het verdere verloop van het stuk op zoo duidclijke wijze de tijd- stippen, waarop de eerste uitkeeringen der subsidies zullen plaats hebben omschrijft, dat alle misverstand is buitengesloten. Volgens de nieuwe redactie van het raads- besluit zou de subsidie ad J 309,dus eerst dan worden uitbetaald, zoodra de bjn llontenisse-Zuiddorpe-Belgische grens (rich- ting Moerbeke) in expioitatie genomen is, terwijl de uitkeering der 100,— eerst be gtnt wanneer de bjn llrie Seho-uwen-Sas van Gent en de industrieele lijn Sas van Gent-Sclzaete voor lict vcrvoer geopend is. Voorts liceft de Minister dc wijziging ver zocht van de voorwaarde suli B, waarbij bepaald werd: ,,dat, indicn de trmnverbin- dingen ultimo December 1917 niet in exploi- tatie zijn gebracht, alsdan de onderwerpe- lijkc subsidies niet worden verleend." De Minister drong op deze wijziging aan, daar slechts voor den aanleg en het in ex- ploifatiebrengen van sommige der in liet besluii genoemde tramwegverbindingen sub sidie wordt verleend en verlangde daarom de bepaling, dat het tijdstip, waarop de sub sidie's zouden vervallen, hetzelfde zou zijn, hetwelk door Zijne Excellentie in de Rijks- concessie zal worden genoemd. Uit een en ander moge u blijken, dat de voorgestelde wijzigingen niet van ingrijpenden aard zijn, doch slechts afwijkingen van den tekst van het laatste raadsbesluit. In de practijk zal bet op "l zelfde neerkomen. Burgemeester en wethouders kunnen zich na tie ontvangen toelichting met bet ingezon- den model-besluit vereenigen en stellen voor aldus te besluiten. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Mieras. van Altai 4. Verzoek van tie Zceuwseh-Vlanmsehe Tramwegmaatschappij. Ingekomen is een adres van de Zeeuwsch- Vlaamscbe Tramwegmaatscbappij die daar in, naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Waterstaat, Beleefd ver zoekt, liet subsidie-besluit, waarbij de Raad aan de Zceuwsch-Ylaamsche Tramwegmaat scbappij subsidie verleent, te willen vast- stellen, overeenkomslig het bij dit adres in- gezonden model. Met het oog op het spoedig afsluiteu der Rijks-overeenkomst, zag de maatschappij bet gewijzigd besluit gaarne spoedig tegemoet. Het vorenbedoeld model-besluit luidt als volgt: De gemeenteraad van Axel, gelet op een schrijven van tie Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatscbappij te Ter Neuzen, dd. 19 December 1914, besluit: aan de Zeeuwsch-Vlaamsehe Tramweg- maatschappij of hare rechtverkrijgenden, welke maatschappij zal aanleggen en ex- ploiteeren de tramverbindingen van Hon- tenis.se Hengstdijk Zaamslag Axe! Drie Scliouwen Zaamslag Ter Neu zen Hoek Philippine Schoondijke - IJzendijke Pvramide, met zijtak Pyrami- de m Biervliet Iloofaplaat Philippine Sas van Gent Drie Scliouwen Zuid- dorpe Belgische grens, in de richting van Moerbeke en een industrieele verbinding van Sas van Gent naar Selzaete of ingeval van naasling door den Staat aan den Staat der Nederlanden, gedurende 20 jaren te verlee- nen een jaarlijksche subsidie van zeven- •hondord gulden, te vveten 300 zoodra de tijn Hontenisse-Zuiddorpe-Belgische grens in de richting van Moerbeke en bovendien nog 400 zoodra de lijn IJzendijke-Sas-van-Gent- Drie Scliouwen en de industrieele lijn Sas van Gent-Selzaete in exploitatie zal zijn ge bracht en onder gratis beschikbaar stelling van atle waleren, wegen, dijken of gronden, welke publiekrechterlijk aan de gerneente Axel toebehooren en verder onder de vol gende voorwaarden: a. dat de remises en verdere gcbouwen voor een centraal punt geplaatst worden aan de Drie Schouwen, op grondgebied van de gerneente Axel; b. dat, indien de tramwegverbindingen voor den aanleg en het in exploitatiebren- gen, waarvan subsidie wordt verleend, niet in exploitatie zijn gebracht op bet daarvoor krachtens de rijks-concessie door den Minis ter van AVaterstaat te bepalen tijdstip, de bovengenoemde subsidie niet worden ver leend e. dat de hierop betrekking liehbende raadsbesluiLen van 4 October 1904, 1 Sep tember 1908 en 3 Juni 1912 hierinede als vervallen worden beschouwd. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders zich aanvankelijk met tie voorgestelde redactie van het besluit niet konden vereenigen, aangezien de be sluiten van. 4 October 1901 en I September 1908, bij bet besluit van 3 Juni 1912 reeds waren ingelrokken. Zij hebben daarom na dere toelichting gevraagd aan het bestuur der tramwegmaatschappij, dat in antwoord daarop o. m. schrijft: „Bij nauwkeurige vergelijking van bet raadsbesluit dd. 3 Juni 1912 met het ont- werp, den Raad toegezonden bij ons schrij ven van 19 December 1914, zull u zien, dat daarin schier uitsluitend wijzigingen van re- daclioneelen aard zijn aangebraoht. In dc eerste plaats werd de zinsnede „le begin- nen zoodra de hoofdlijn voor zoover loo- pende door de gerneente in exploitatie zal ziin gebracht, te weten 300,zoodra de lijn Hontenisse-Zuiddorpe" enz. veranderd in „te v.-eten 300— zoodra de lijn Honte nisse-Zuiddorpe-Belgische grens iu de rich ting van Moerbeke" enz. De woorden „tc beginnen zoodra de hoofd lijn, voor zoover loopende <loor tic gerneente, in exploitatie zal zijn gebracht" zijn alzoo uitgevallen. Blijkbaar was de Minister van Waterstaat van meening, dat dit eon over- bodige bepaling was, die allicht tot mee- ningsverschillen aanleiding zou kunnen ge- 5. Verzoek van P. Decs e. a. orn een wa terplaats te plaatsen op de Axelsehe Sassing. Ingekomen is een adres van P. Dees en 13 anderen, belanghcbbenden op de Axelsehe Sassing, die, aangezien zij de redelijkheid willen eerbiedigen, verzoeken op hun ge- hucht een waterplaats te willen plaatsen, daar in de groote drukte die daar heerscht, de rnenschen die daarvan gebruik moeten maken, niet weten waarbeen zicti te wen- den. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders er wel wat voor voe- len, om aan bet verzoek van adressimten tegemoet te komen. Ze hebben den gemeen te-opzichter een begrooting van kosten ge vraagd. Deze begroot de kosten van een urinoir, mits geplaatst tegen een bestaand gebouw of getimmerte op 45. In verband daarmede stellen Burgemeester en Wethou ders voor, tot het plaatsen van een urinoir over te gaan, tegen het gebouwtje van de weegbrugvereeniging „Ieder liet zijne". D^e beer Oggel merkt op, dat er wel meer waterpLaatsen zouden moeten worden ge plaatst, daar men aan beide zijden van het zijkanaal werkt. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders bet T best acbten, met 05n ge- legenlicid te beginnen. Aiet algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Reclames hoofdelifken omsiag. Ter behandeling van eenige reclames tegen den lioofdelijken omsiag scborst de Vot,r. zitter de openbare vergadering, die ov,r. gaat in eene met gesloten deuren. Na bet weder openbaar worden der ver gadering deelt de Voorzitter mede, dat! te ingekomen reclames de volgende beset;,,, kingen zijn genomen teruggebracht zijn Abr Maas van de x naar de Ce klasse, en Andr. Scheele van i)e 18e naar de 12e klasse; van het lcobier afgevocrd is M afgewezen is do rnclanie van P. 10. Aankoop brandspuiten. Do Voorzitter deelt mede, dat dp Raad, uit overweging dat de toestand van het brandblusohmaterieel voorziening hohoed Burgemeester en Wethouders hebben r, maehtigd, een ouderzoek in le stellen naar do meest geschikte gelegenbeid tot hot aatil koopen van twee spuitc-n. Van do nu aa(. wezige zouden er dan twee kunnen den opgeruimd. De Voorzitter si uit de vergadering. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG Vergadering van Dinsdag 16 Februari i des voormiddags te 9 ure. Voorzitter de heer Joti. de Feijter, i gemeester-raadslid. Tegenwoordig 10 leden; afwezig de lw J. de Putter. Sccretaris de lieer J. Stolk Lzn. 1. De Voorzitter opent de vefgadeb en spreekt de wensch uit in vert),and mi het nieuw begonnen jaar dat in den liar evenals voorheen dezelfde vcrbouding i blijven voortduren, de leden en hurine he genootenGods besten zegen toewenschenli 2. De notulen der vorige vergaderit worden hierna gelezen en geteekend. 3. Dc Voorzitter doet hierna mede* ling dat op 31 December 1911 en 19 Janin 11. opname heeft plaats gehad van de he ken en k.as van den ontvanger der gcmeenl 4. Mededeeling doet bij hierna van navolgende ingekomen stukken: a. F.en schrijven van heeren Ged, St ten gercg. 19/1763, daarhij terugzendendei gemeente-begrooting dienst 1915 met veriot (ien post Ondertioud van Wegen en Voelpi- den te brengen op J 500.en den pos vergoeding aan het Rijk voor innen der op- centeri te ramen op 2 t3 o/« van de gm» de opcenten. Overeenkomstig bet voorstel van Bur. meester en Wethouders wordt besloten de! grooting dienovereenkomstig te wijzigeni te brengen' 170.— op voornoemde p ten, af te nemen van den post onderhoi der haven. (i. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Van de commissie, belast met liet ouder zoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 191u, bestaande uit dc heeren M. Wolfert on P. Dekker, is een rapport ingekomen, waarin de commis sie tc kennen geeft, dat de begrooting in eindcijfer bedraagt ,>0(8,23, terwijl de sul>- sidie van de gerneente, die voor het jaar 191-1 f 4500 bedrocg, thans is uitgetrokken op 4600. liet heeft de aandacht der commissie ge- trokken, dat onder hoofdstuk 5, artikel 4 der uitgaven een post van 25 voorkomt, als jaarwedde voor den secretaris, een post die nog nooit op de begrooting is voorgeko- men en die de commissie ook niet noodig aeht, waarom zij voorstelt die te schrap- pen. Overigens adviseert de commissie tot goedkeuring der rekening. De beer Oggel vraagt, of die nieuwe post op de begrooting is toegelicht. De Voorzitter antwoordt, dat die zonder toelichting op de begrooting is gebracht. Hij voegt hieraan toe dat ook burgemees ter en Wethouders niet van de noodzake- lijkheid van dien post overtuigd zijn. De beer Kruijsse bevestigt dit. Hij kan uit ervaring mededeelen, dat tiet hierop ueer- komt, dat de ontvanger eigenlijk het weinige werk, dat de secretaris doen moet, ver rich t. Diens salaris is in de laatste jaren, ook in verband daarmede, verlioogd van 6!) tot 90. Hij acht bet verkeerd, om i.i de ge rneente allerlei bezoldigde baantjes te schep- pen. De Voorzitter vesligt er de aandacht op, dat in artikel 7 van het huishoudelijk regie ment voor hel Armbestuur staat, dat aan den secretaris en den ontvanger, onder goed keuring van den gemeenteraad, een salaris kan worden toegekend. De heer Kruijsse merkt op, dat dit regle- ment wel aanhangig is, maar nog niet is goedgekcurd; bovendien moet die toeken uing van salaris dan loch geschieden onder goedkeuring van den gemeenteraad. Gehoord de besprekingen stelt de voorzit ter voor, den post salaris voor den secre taris" te schrappen en aan liet Armbesluui in overweging te geven de vrijkomende/ 25 te voegen bij den post voor onvoorzicne uit gaven. Met algemeene stemmen (behalve die van den heer F. Dekker, die zich als lid van bet Armbestuur van medestemmen onthoudt wordt atdus besloten. 7. Benoemen lid commissie tot veering van sehoolvcr/.uim. Wegens de periodieke aftreding van den beer P. Koole als zoodanig, moet de benoe- ming plaats hebben van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Aiet den aftredende wordt door Burgemeester en Wethouders aanbevolen dc heer Petr. Bakker. Met algemeene stemmen wordt de heer P. Koole herbenoemd. 8. Omvraag. Op de vraag van den Voorzitter of een der leden een of ander in bet belang dei gerneente wenscht te bespreken. verlangt niemand het woord. b. Een tweelat missive's van als von: daarbij van het bewijs van goedkeuring In zendende de door den Raad bepaalde lieftir van hondenbelasling eri opeentcn op d| soneele belasting. c. Een schrijven van de Commissie t wering van schoolverzuim, daarbij bent, tende, dat tot voorzitter en secretaris i: gekozen de lieeren P. C. de Moor en ,1.1 Geelboedt. d. Een schrijven van als voren daarbi, toezendende het verslag der Coinrniss/'cw; liet jaar 1914; p. Een schrijven van heeren Gedeputm de Staten dezer Provincie gereg. 12,17! daarbij toezendende een afdruk van hunt- sinit tot vergunning-aanleg stoomtramw. van Dri. Schouwen naar Kloosterzande e van Ter Neuzen naar Zaamslag. i'. Een schrijven van als voren gere: 48/1792, daarbij van liet bewijs van goedkei ring voorzien, terugzendende de gemtw rekening dienst 1913. g. Een schrijven van de Gezondhoidi commissi?, te Neuzen gereg. 53/1797, daarbi toezendende het verslag der commissie ow lie! jaar 1911. h. Stukken b, c, d, e en f, worden aan;: nomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van het gemeenlebesluf van Hoek, daarbij onder toezending van ft afsctirift van hun verzonden adres aan de Minister van Financien den Raad veris kende dit verzoekscbrift wel te willcn slcs nen. Na eenige discussie wordt met atgemen stemmen besloten de gevraagde adbaisie lietuigen. 4. Alsnu is aan de orde vaststelling kobif Schoolgelden dienst 1915. Dit kohier wordt vastgesteld op een t drag van 175.20. 5. Op voorsto! van den voorzitter wort dit punt van de agenda afgevoerd, aangfii- liet bedoelde kohier, wat aanvankelijk mogelijk scheen, niet geheel gereed is gfV in en. It. De Voorzitter deelt hierna mede schrijven van de Commissie tot wering c Schoolverzuim, gereg. 40/1784, houdendec1 dedeeling, dat de tieer Ds. G. van Dis 3 Ap a. s. tiaji de beurt van aftreding is als lid Door Burgemeester en Wethouders met den aftredende aanbevolen Ds. P de Walle. Bij de hierna gehouden stemming waar aan alle leden deelnemen worden uitge braclit 10 stemmen, waarvan Ds. G. van Dis verkreeg 10 Zoodat is benoemd de beer Ds 6. va* Dis. 7. Aan de orde is tbans pun.4 7 der agen da, benoeming lid van de commissie v® toezicht op het lager onderwijs, wegens f riodieke aftreding van den heer J. Stolk D' Bij de hierna gehouden stemming worden uitgebraebt 10 stemmen, alle op den aftu dende, zoodat is benoemd de beer Stolk 8. De Voorzitter stelt hierna voor, alli"^ wel dit niet op de agenda vermeld is, vas- stelling staat van oninbare posten hnnfdf- s lijken omsiag tloor vertrek en ovcrlijden een bedrag van 122.26; die van honden belasting op 12.en die van schools den op 11.—. Dienovereenkomstig wordt besloten. 9. Bij de hierna gehouden omvraag tigen de heeren Faas, De Jonge en SchW de aandacht vail tiet Dagelijksch besuw op sommige punten van wegen en voetpacl die eens nagezien dienen te worden. Niets meer te hehandelen zijndc en mand meer hel woord verlangende, sluit Voorzitter de vergadering. aan 4) c*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 6