ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6188. Zaterdag 20 Februari 1915. 55e Jaargang. De Oorlog De krijgsljecLrijven. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 35. n,.- Wna-siia- an Yriidaaavontl. uitgezonderd op Feestdagen, bl| ie Firma P. J. TAN DE SAHDE te Ter Neuzen. SESE.STia BLA2. BIWNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.60, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten 1 er Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij ciirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. Verboden van uitvoer. De St.bladen no. 102 en 108 bevatten de Kon. besluiten van den 17den dezer, houdende verbod van uitvoer van a f v a 1 van v 1 a s, geschikt voor de werkgaren- spinnerijen, en van motorrijwielen en onderdeelen van motorrijwielen, van den dag der afkondiging van deze be sluiten. Deze verboden kunnen bij Kon. besluit tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen kan daarvan ontheffing worden verleend. De zee gesloten. De verklaring der Duitsche admiraliteit, omtrent haar optreden ter zee, met ingang van gisteren, is oorzaak, dat de lijnen op Engeland, zoowel de Batavierlijn van Rotter dam als de Vlissingsche passagierslijn, besloten voorloopig niet te varen. De maatschappij ffZeeland" zal op ver schillende dagen een vrachtboot laten varen, waarmede dan, naar vernomen wordt, ook de mail zal worden vervoerd. Van een geregelde verbinding met Engeland is dus voor het oogenblik geen sprake meer. Naar aanleiding daarvan schrijft het Alg. Hbl. Die beslissing om booten en menschen- levens niet aan gevaren bloot te stellen, moge men begrijpen en redelijk acbten men kan toch de noodzakelijkheid om die beslissing te nemen, ernstig betreuren. Om twee redenen In de eerste plaats zouden wij willen zeggen, omdat daardoor practisch aan een oorlogvoerenden staat het recht wordt ge- geven een zee voor neutrale scheepvaart te sluiten, door de bedreiging, dat alle schepen daarin aangetroffen zonder behoor- lijk onderzoek zullen getorpedeerd worden. En dit is voor internationale rechts- toestanden even ongelukkig- als het voor een geordende rechtsgemeenschap zou zijn, indien het een burger gelukte door be dreiging met geweldpleging een drukken verkeersweg te sluiten. Maar in de tweede plaats zal daardoor de geregelde verbinding voor goederen en personen en ook de postverbinding met Engeland verbroken zijn. Nu zouden wij echter willen vragen zal de Regeering geen enkelen maatregel nemen om althans die postverbinding te handhaven Dat is een Rijksdienst, en een dienst, die voor ons land van zeer groot gewicht is. De maatregelen, in dit blad vermeld, zijn ten eenenmale onvoldoende. Het is bekend, dat snelvarende kleine schepen in het bijzonder torpedobooten zoo goed als geen gevaar voor een aanval van onderzeeers loopen. Kan de Regeering niet voor postvervoer door een torpedoboot zorgen en aldus tevens door een daad toonen, dat zg het recht van een oorlogvoerenden staat ontkent om ons den toegang tot de zee voor onze kust te ontzeggen. Den legaat van f 58,000. Op 11 Februari is te Breda overleden mevrouw A. E. R. OukoopGenis, weduwe van den heer K. G. Oukoop, in leven wet- houder der gemeente Breda. Deze dame heelt aan Breda f 58.000 gelegateerd, waarvan 50,000 besteed moet worden tot restauratie van het gemeentehuis, te verwerken in 10 jaar, en de rente der overblij vende f 8000 gebruikt moet worden door het Burgerlijk Armbestuur voor eene extra-bedeeling op den tweeden Kerstdag. De Duitsche verklaring In verband ook met de besprekingen, welke in de laatste dagen hebben plaats gehad tusschen leden onzer regeering en de vertegenwoordigers der groote stoomvaart- maatschappyen, meldt men ons, dat de houding der regeering tegenover de vraag, welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn, deze is, dat de regeering de scheepvaart geheel vrij heeft gelaten in de beslissing, of deze, met het oog op de Duitsche verklaring en de daarmede verband houdende waarschuwingen van Duitsche zijde, hare schepen in de als gevaarlijk gekenschetste gedeelten der Noord- zee wil laten varen. De regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthouden, ook maar eenigen wenk te geven met betrekking tot de door de scheep vaart te volgen gedragslgn. Tegenover de komende gebeurtenissen wordt een volmaakt afwachtende houding aangenomen. (N. R. Ot.) Beroepskeuze voor meisjes. In deze weken verzendt het Nat. Bureau voor Yrouwenarbeid gratis een /,Leidraad voor Nederlandsche Meisjes bij de keuze van een Beroep" aan iedere openbare of bijzondere lagere school in ons land, die meisjes leerlingen heeft (uitgezonderd de scholen te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, die speciale vplaatselijke Leidraden ontvangen). Het is de bedoeling dat de vrouwelijke van school gaande jeugd dat boekje te leen zal ontvangen, door be- middeling van het schoolhoofd, teneinde er haar voordeel mee te doen bij de beroeps- keuzen. Wie 't werkje in zijn bezit wil hebben kan 't koopen aan het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, 's Gravenhage, Jacob v. d. Doesstraat 68 (schoolmeisjes, door be- middeling der schoolhoofden a 25 cts, anderen a, 75 cts franco per post). Mocht eenige gemengde of meisjesschool begin Maart nog geen Leidraad hebben ontvangen, dan hoopt 't Nat. Bureau voor Yrouwenarbeid daarvan verwittigd te worden. De slrijd bij de Nlasoerische meren. Nu meer berichten inkomen over den grooten slag aan de Mascerische meren, waarin Von Hindenburg ten derden male Oost-Pruisen van den Russischen inval be vrijdde, blijkt zoo schrijft het Hbl steeds duidelijker, dat de strijd van buiten- gewoon grooten omvang is geweest. Negeu dagen heeft de worsteling in ijzig winterweer geduurd. Met de geweldige toeneming van de massa's, welke in den modernen oorlog tegen elkaar worden ge- worpenmet de voortdurende verbetering van de technische vechtmiddelen, is de tijd voorbij, dat de beslissing op het slagveld in een dag viel. Wat thans een slag ge- noemd wordt, is een reeks gerecbten, die vaak op van elkaar gescheiden terreinen worden geleverd, maar waaraan toch steeds dezelfde gedachte en dezelfde opzet leiding en vorm geeft. Reeds eenige dagen geleden werd uit het Duitsche hoofdkwartier gemeld, dat de strijd een gunstig verloop nam en de Duitsche troepen snel voorwaarte rukten. Dit „gunstige verloop" blijkt thans hierop neer te komen, dat het Xe Russische legerkorps, waartegen Yon Hindenburg zijn hoofdstoot richtte, vrgwel geheel ver- nietigd is. Dit leger bestond uit elf infanterie divisies en de noodige cavalerie-divisies de ,/Koln. Ztg." schat het geheel op minstens 160.000 man. Ook thans streefde Von Hindenburg niet alleen naar het verslaan van den vijand, maar naar diens vernietiging. In wijde boog voerde de Duitsche linkervleugel een omtrekking in ijlmarsehen uit, terwijl centrum en rechtervleugel (de laatste om- vattend) den vijand in front en hank vasthielden, om hem in een ijzeren om arming dood te drukken. Nochtan3 schijnt een gedeelte van het Russische leger zich aan de insluiting ont- trokken te hebben, althans er wordt ge- sproken van een vervolging. Maar de weerstandskracht van de Russen is in elk geval op dit gedeelte van het operatie- tooneel gebroken, hetwelk trouwens blijkt uit hun teruggaan onder de dekking van hun fortenlinie. Welke invloed deze ontruiming van Oost-Pruisen en Polen ten noorden van de Weichsel hebben za! op den toestand ten zuiden van de Weichsel, in bet centrum dus van het oostelijk gevechtsfront, moet worden afgewac'nt. De ^Times'' vergelijkt de positie van de wederzijdsche strgdkrachten met den toe- stand van Juni 1812. Toen was, evenals nu, het front, dat de vgandelgke legers inna- men, reusachtig en strekte zich uit van Ga- licie tot de Njemen, Schwarzenberg en zijn Oostenrijkers vervulden de rol van den Oostenrgkschen aartshertog Eugende rol van den koningvan Westfalen, op Warschau en Bialystok aanrukkende, wordt nu vervuld door het leger van generaal Machesen die van den onderkom van Italie, Eugene de Beauharnais, die nog meer naar links stond, wordt vervuld door de Duitsche troepen op den rechter Weichseloever, terwijl Napoleon en Murat, van Thorn oprukkende naar Oost-Pruisen, het nieuwe leger van Hinden burg vormden. Macdonald met zgn Pruisen bij "Tilsit is het tegenwoordige Duitsche leger, dat over de Memel ageert. Er is niets nieuws onder de zon, zegt de //Times", en de Duitschers hebben eenvoudig een strategisch plagiaat gepleegd en Napoleon's denkbeeld nagevolgd. Men zou ook kunnen zeggen, dat Napo leon nog immer de onovertroffen meester big ft. Een al te krasse maatregel. In een artikel van den militairen mede- werker van de /Times" over de legerbe- grooting lezen we o.a. Wij moeten ons geen illusies maken over de militaire inlichtingen die de Duitsche regeering bezit. Zg kent maar al te goed de zwakke plaatsen in het harnas der geallieerden tenzij we bereid zgn om den drastiscben maatregel te nemen om eenvoudig-weg alle verkeer van welken aard ook tnsschen Engeland en de neutrale staten aan de Duitsche grenzen te sluiten, big ft de waarschgnlgkheid groot, die vrijwel zekerheid is, dat het officieele Duitschland vrij volledig op de hoogte zal blijven van de vorderingen van onze nieuwe legers en onze militaire besehikkingen in het binnen- land. De Keijzer te Lyck. Uit Lyck wordt geuild, dat een gewiehtig onderdeel van de wintercampagne in het gebied der Masoerische meren de gevechten in en om Lyck waren. Deze plaats bood een rustig en stevig steunpunt. Onze troepen slaagden er in onder de oogen van den aan het front vertoevenden Keizer op 14 dezer den vijand uit zijn stellingen rondom de stad te verdrijven. Nauwelijks waren de overwinnaars de stad binnengetrokken, of ook de Keizer verscheen in de stad, waar behalve talrgke Russische gevangenen, deelen van de elfde landweerdivisie en van de tweede infanteriedivisie, o. a. het roemrijke Oost- Pruisische fusilierregiment Graf Roon no. 33, zich bevonden. Op het marktplein speelde zich te midden der doorschoten huizen en de zeer beschadigde kerk, een aangrijpend merkwaardig tooneel af, dat bij alle getuigen onvergetelijk zal zgn. De juist uit de hevigste gevechten terugge- keerde soldaten, bedekt met bloed en vuil, drongen juichend om den Keizer, die vele manschappen en alle aanwezige officieren toesprak. Duizenden hieven de volksliederen aan. Alle muren en vensteropeningen der doorschoten huizen waren bezet met soldaten die den Keizer wilden zien. Bij het ver- laten van de stad ontmoette de Keizer nog twee binnentrekkende bataljons van het Pommersche grenadierregiment no. 2 met doorschoten vaandels. De troepen vormden een carre en in het midden van de soldaten bracht de Keizer den grenadiers dank. Zij hadden het in hen gestelde vertrouwen schitterend gerechtvaardigd en zich hun voorvaderen waardig getoond, die in 1870 en voor honderd jaren met ongetemden moed het vaderland tegen den vijand hadden bestemd. De Keizer was overtuigd, dat zij en het geheele leger ook verder niets zouden na- laten om den vijand te verslaan, waar hij zich ook zou vertoonen, tot kg volkomen zou zgn overwonnen. De troepen ant- woordden met donderend hoera op deze woorden van den Keizer. door de golven en met voile vaart gaat het naar de rookzuilen, waaronder een Engel- schen kruiser te zien komt. „Naar de boo ten", wil Muecke roepen, om ook van de partij te zijn. Te laat! Reeds werpt kapi- tein v. Midler den Brit de eerste ijzeren uitdaging voor den boeg. Een fontein springt op, en zinkt weg te midden van wit schuim. Het is 10 uur s morgens. Von Muecke voelt, dat het misloopt. Wei heeft de „Emden" aanvankelijk goede tref- fers, zij schiet snel en nauwkeurig; maar na een hardnekkigen strijd delft zij langza- merhand het onderspit. Onder de oogen van de kleine schare op het eiland wordt het ge- liefde schip vernield. Het is voor de man- nen, alsof zij zelf gewond worden, wanneer na het inslaan van een Engelsche granaat, een Duitsch kanon eenige minuten zwijgt. Zij zien hun kameraden bloedend, hun wa- pens vernield en voelen het bittere van het niet mee te kunnen doen, als hun eigen schip en hun bemanning strijden. Hun kelen worden droog en de oogen branden, als de vlammen het achterschip van de „Emden" verteren. Zij knarsen met liun tanden en ballen hun vuisten, wanneer de voorste schoorsteen en de fokkemast door granaten over boord worden geworpen. Zoo nu en dan en steeds zwakker biedt de „Emden" tegenstand. Haar munitie raakt op. Muecke begrijpt, dat zij spoedig in de golven verdwijnen zal. Hij kijkt om en overziet den toestand. Op het Engelsche eiland bevindt hij zich onder Engelschen en buiten ligt de vijandelijke kruiser, die na de vernieling van den Duit- scher zonder twijfel een sterk landings- detachement zal zenden. Dan zullen er heel wat dooden vallen, voorclat de 50 Duit schers met den strijd zullen eindigen. Zoo goed als het gaat met twee machinegeweren en 47 geweren, maakt hij het eiland gereed voor de verdediging. Wanneer de oude .Emden" zinkt, zal Keeling een nieuwe zijn! Om; 5 uur s middags verdwijnen dc vech- tende kruisers aan den horizon. Voor de schemering valt, duiken zij weer op. In het avond-licht ziet Muecke, dat de tegenstan- der met snelle vaart tot dicht bij de bijna weerlooze „Emden" stoomt. De rookwolken van beide schepen zijn tot e6n samenge- smolten. Uit het donkere zwart springt plot- seling een witte straal stoom te voorschijn. Een torpedo-scliot! Trof het de Emden Bijna! Want tegen de bloedroode schijf van de zon, die in den Oceaan zinkt, ziet men voor de laatste maal den eenigen mast onge- schonden. Daarop zwijgt het vuur. De sche pen verdwijnen in de verte en in den nacht. Wie weet, vraagt Muecke, of ik niet toch mijn schip kan bereiken? In de haven heeft hij overdag den ouden 97 tons driemast- zeilsclioener „Avesha" gezien. Maakt dat ding klaar voor vertrek!" Het vaartuig wordt, zoo goed en zoo kwaad als het kan. van proviand voorzien en opgetakeld en de kleine stoomsloep sleept s nachts den ouden scheepsbarkas nil de haven. Muecke roepi zijn mannen bij elkaar en spreekt hun toe. De vijftig mannen hebben geen nautische instrumenten, hebben liaast geen voedsel of kleeren, want zij dragen slechts het dunne landings-tenue. Zij denken met zorg aan Muecke hoort dit met genoegen, want de touwen zijn slecht, de zeilen gescheurd. Maar een prijs mag hij niet commandeeren. Hij staat er op, dat de „Ayeslia" een oor- logsschip is en protesteert. De schoener wordt dan als oorlogsschip beliandeid. Of hij een schriftelijke opdracht, of een bevel van den commandant van de „Emden heeft'? „Is niet noodig", schrijft Muecke koel, „want ik voer de oorlogsvlag en den wimpel. Mijn officieren zijn te vinden in de ranglijsten der keizerlijke marine en mijn bemamiing is actief personeel der Duitsche vloot. Dat zijn voldoende bewijzen, dat de schoener een oorlogsschip is. Een nieuwe brief„Hoe hij in het beziL.~«. van het vaartuig is gekomen?" „0", zegt Muecke kwaad, en hij schrijft: „Daarover ben ik slechts aan mijn supe- rieuren rekenschap verschuldigd!' Hij kreeg alles, om zijn schip zeewaardig te maken, proviand, water, kleeren enz. Meer dan het gevraagde krijgt men van de Duitsche handelsschepen in de haven. De zeelieden hebben de „Ayesha" met ge- juich ontvangen, en zij deden alles om de laatsten van de „Emden" te helpen. Op ontelbare pakjes staan gelukwenschen. En in die pakjes zijn onder kleeren, sigaren, wijn, vruchten en... horloges! En de niooi- ste cadeaux die men kreeg, Nvaren de berich ten van Duitsche overwinningen. Nu was het de moeite waard, opnieuw- te vertrekken en Muecke schrijft deze woor den: „Dadelijk, nadat wij het noodzake- lijke ontvangen hebben, vertrek ik. en ik zal het schip en de bemanning in het be- lang van den dienst aanwenden, zooals het mij het beste toeschijnt." Deze belofte heeft de dappere comman dant door zijn landing te Hodeida met twee officieren en 47 man gestand gedaan. Nog eens heeft hij echter met de vreemde haven-autoriteiten te doen, en hij schrijft hun: „Wanneer ik nog eens door een oor logsschip begeleid wordt, dan zie ik daarin een onvriendelijke daad. De bestellingen en de ,.Liebesgaven' zijn aan boord gekomen en wel op bevel van Muecke over een neutraal oorlogsschip. Hij wil steeds de correcte zes-officier zijn. De „Ayesha" is klaar voor verlrek. De bemanning der Duitsche koopvaarders in de haven juichen. Er wordt gewuifd. „Deutschland, Deutschland iiber alles' klinkt over het water. Van het verblijf der „Ayesha" in den Indischen Oceaan weten wij verder niets. Volgens Engelsche berichten deed Muecke kustvaartuigen zinken, maar lang kon het niet duren, want de proviand was te ge- ring. De „Ayesha" ging door de straat van Bab-el-Mandeb, die door vijandelijke oor- logsschepen scherp bewaakt werd, en onder de oogen van de bemanning van een Fran- schen kruiser landde men te Hodeida en sloot zich daar bij de Turken aan. Zoo is dan de geschiedenis van S. M. S. „Avesha", zoo besluit Otto von Gottberg. De schoener zal,'nadat hij zijn plicht ge daan heeft, door de bemanning, als een Duitsch oorlogsschip, tot zinken gebracht zijn, opdat hij niet in handen van den vij and zou vallen De „Ayesha" en haai* commandant. Het IJzeren Kruis is aan de geheele be manning van de „Ayesha verleend; de com mandant kreeg Ret IJzeren Kruis le klasse. Over de „Ayesha", het schip, waarmee eenige leden van de bemanning van de „Emden" den avontuurlijken tocht naar Arabie ondernamen, vertelt Otto v. Gott berg in de „Koln. Zeitung" het volgende: De „Emden" ligt voor het Kokos-eiland Keeling. Op het eiland is kapitein-luitenant v. Muecke met de luitenants-ter-zee Schmidt en Gyssling met 47 man bezig met het ver- nielen van het draadlooze station, toen in de verte een rookzuil uit een schoorsteen van een schip boven den horizon zichtbaar wordt. Het zal het schip zijn, dat vanmid- dag de „Emden" van kolen zal voorzien. Muecke keert het den rug toe. Maar op een roep van een matroos grijpt hij naar zijn verrekijker. De „Emden" laat het eiland haar achterschip zien. Haar boeg snijdt hun vaderland, want de Emden" ving slechts berichten op van Duitsche neder- lagen: onze vloot vernield, de Russen voor Berlijn en de Franschen bij den Rijn! Zestien dagen zijn zij op zee, op weg naar een neulraal eiland, waar de uitrusting aan- gevuld zal worden. Een torpedojager komt hun tegemoet en volgt hen van dichtbij. '..Waarom vergezelt u mij?" vraagt Muecke. De vreemdeling zwijgt, maar Muecke ziet, dat de afstand met de „Ayesha" grooter wordt. Het is een heldere morgen en misscliien juisd 8 ,uur, als de grens van een neutralen staat gepasseerd wordt. Oorlogsvlag en wimpel hijschen!" De vlag van den stoom- barkas en een wimpel, vermoedelijk uit een oud hemd geknipt, gaan omhoog. De drie officieren salueeren. Op het commando „stilstaan" staat de bemanning in het ge lid. En toen Muecke in een boot gaat en langszij den neutralen torpedojager vaart, klinkt aan de valreep het fluitje. Hij deelt mede, dat "hij de haven van X. wil binnenloopen. De vreemde commandant is verbaasd. Daarom zegt Muecke kalm: „Mijn schip is een oorlogsschip. Met behulp van den loods komt Muecke in de X.-haven. Niet zelf gaat hij naar de haven-autoriteiten, maar hij stuurt een officier met een korte mededeeling. Hij is van plan, water en proviand in te nemen en binnen 24 uur weer te vertrekken. De ,,Ayesha" is een oorlogsschip en Muecke de correcte commandant. Het antwoord luidt: De regeering der kolonie moet telegrafisch om orders verzocht worden. Muecke krijgt den volgenden dag antwoord ,,De j.Ayeslia" zal als een prijs behandeld wor den, maar het allernoodigst mag zij aan boord nemen en zij mag tot dat zij zeewaar dig is in de haven verblijven Wij ontleenen daaromtrent aan de Telegr. de volgende telegrammen Aan het Westelijk front. Officieele communique's. PARIJ3, 18 Febr. (Reuter). Het offi cieele communique van hedenmiddag luidt Het wordt bevestigd, dat wij ons bg verrassing meester maakten van twee Duitsche loopgravenlinies ten noordmi van Atrecht en ten Noord-Westen van Roclin- court, waarbij den vijand ernstige verliezen werden toegebracbt. Wij veroverden em bommenwerper en eenige honderden botnmen. In het dal van de Aisne en in den sector van Reims hadden artillerie-gevechten plaats, waarbij onze -banerijen een beslist voordeel bebaaldeu. In Champagne in de streek van Perthes behielden wij al het terrein, dat wij gisteren en eergisteren gewonnen hadden. Onder de talrijke krgsgevaugenen, die den 16en en 17en in onze handen gevallen waren, komen officieren en manschappen voor van het 6e en 8e actieve en het 7e en lOde reserve-leger-korps. In de Argonnen.handhaafden wij ons op het gewonnen terrein in het bosch La Gru- rie, ten Zuiden van Fontaine aux-Charmes. Wij maakten eenige vorderingen in de streek van Boureuilles op heuvel 263. Ons succ-es tusschen de Argonne en de Maas, betwelk wij den 17en 'savonds ge meld hebben, stelde ons in het 1 ezit van h-£ boscb ten Zuiden van Bois de Chippy I TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1