ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOE. ZEEUWSCH VLAANDEREN. No. 6185. Zaterdag 13 Februari 1915. 55e Jaargang. advertentien VACCINATIE. ABONNEMENT: Telelooe 23. Dit Blafl unckQit iuHai". Womiaj- eu VrPagarad, HtmmmUrt on Feestdagen. Ml (is Firina P. J. Via DE SANBE te Ter Seozen. IEIBJE&gfX'IE3 BLi AD. BIHSEHLAND. Loop der bevolking van TerHeuzen. Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij voomitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amenka j 1.05, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dil"GCte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie vvoidt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekends Handelsadvertentien bij regelabonnement tegeri verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 imr op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot koste- looze vaccinatie en hervaccinatie zal worden gegeven op Woensdag 17 Februan !9i5, tusschen een en twee ure, des namiddags voor hen, die wonen in de kom, Hasjesstraat, Mauritsfort en omstreken op OoneBerdag 18 Fefersusari I9S5, op denzelfden tijd, voor hen, die wonen in het Paradjjs, Boeregat, Knol en omatreken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 5 Februari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaria. Staat van beleg en oorlog. Het St.bld. no. 81 bevat het Kon. besluit van 11 dezer houdende in staat van beleg verklaring van enkele gedeelten des Rijks en in staat van oorlog verklaring van een ander gedeelte. Daarbij is, met ingang van 12 dezer, A. in staat van beleg verklaard a. de provincie Zeeland, voor zoover deze niet reeds in staat van beleg verkeert b. in de provincie Noord-Holland de gemeente Bergen c. het gebied behoorende tot de Stelling van den Helder, voor zoover dit niet reeds in staat van beleg verkeert B. in staat van oorlog verklaard het gebied behoorende tot de Stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak, voor zoover dit niet reeds in staat van eorlog verkeert. Briefwisseling met Belgie. De directeur-generaal der posterpen en ielepraphie maakt bekent, dat, met ingang van 12 dezer gelegenheid zal bestaan om over Aken gewone of aangeteekende brief- kaarten en open brieven, in de Duitsche of Fransche taal gesteld, te verzenden naar de navolgende plaatsen van het door de Duitsche troepen bezette gedeelte van Belgie B r u s s e 1met de voorsteden en om- liggende plaatsen Anderlecht, Auderghem, Boitsfort, Cureghem, Etterbeek, Evere, Fo rest, Ganshoren, Haren, Jette, Ixelles, Koec- kelberg, Laeken, Molenbeek, Saint-Gilles, Saint-Josse-ten-Noode, Schaerbeeck, Ter vueren, Uccle, Vilvorde, Watermael, Wo luwe V erviers met Dison, Dolhain (Lim burg), Ensival, Hensy, Hodimont, Pepinster, Stembert L u i k met Angleur, ans Chenee, Fle- malle, Grivegnee, Herstal, Hollogne aux- Perries, Jemeppe, (Maas), Jupille, Ougree, Sclessin, Seraing, Tilleur, Val-Saint-Lam bert, Wandre Antwerpen. De stukken zijn aan hetzelfde port en recht onderworpen als in het verkeer met Duitschlandzendingen met verzekering zpn niet toegelaten. Mededeelingen van militairen of politieken aard zijn niet geoorloofd. Stukken welke niet aan de voorwaarden voldoen, worden aan de afzenders terug- gegevenhet is daarom wenschelijk den naam van den afzender te vermelden. Er zal tevens gelegenheid bestaan om uit bovengenoemde plaatsen in Belgie brief- kaarten en open brieven naar Nederland te verzenden. (Si.ct.) Friesch fokvee voor Engeland. Reuter seint uit Londen, d.d. 9 dezer In het debat in het Hoogerhuis over den jongste invoer van vee uit Frieschland ver- klaarde de Minister van Landbouw, Lucas, dat dit fokvee spoedig kan worden ver- wacht, een kwestie die van het hoogste belang was. Het Britsche Holsteinvee had geleden onder het vetbod van invoer en door de nadeelen van het gemis van versch fokvee. De regeering stond dien invoer onder zeer strenge voorwaarden toe. De Minister wees op het voordeel te doen te hebben met Nederland, waar het Regeeringstoezicht buitenge woon doeltreffend en streng is. Engeland was daardoor in beter conditie, dan wanneer het had te doen met andere landen, waar de waak- zaamheid niet zoo volkomen is. Be suikerinvoer uit Nederland in Engeland. Reuter seint uit Londen, dd. 9 Februari In het Lagerhuis vroeg Hogge, of de Koninklijke Suikercommissie sedert het verbod van invoer van suiker Nederlandsche suiker aankocht en of soortgelijke invoer dcor kooplieden veroorloofd zou zpn. Minister Mc Kenna beantwoordde de eerste der beide vragen bevestigend. De aangekochte hoeveelheden behoorden tot een soort suiker, die de Britsche raffina- derijen niet konden leveren en waren klein. Bijgevolg was het mogelijk zich op afdoende wjjze er van te' verzekeren dat men zich hield aan de gegeven waarborgen, hetgeen niet mogelijk zou zijn indien de aankoop algemeen en in ruime hoeveelheden ge- schiedde. TER NEUZEN, 12 Febr. 1915. In de vergadering der afd. Ter Neuzen van den Bond voor Staatspensionneering op Dinsdag 9 Febr., ten huize van den heer A. de Zeeuw, hotel //La Belle vue", opende de voorzitter, de heer M. Epke, met een woord van welkom, bemoediging en op- wekking. Er waren aanwezig 43 leden. Tot de afdeeling traden opnieuw een zestal personen toe, zoodat er nu 225 leden zijn. Ge- wezen werd, naar aanleiding van het jaar- verslag van het hoofdbestuur, op den voorbeeldeloozen groei van den bond. In 1901 waren er nog maar 1700 leden, in 1905 reeds 15.000, in 1910 al 34.000 en op 1 Dec. 1913 niet minder dan 55.200 ledenbovendien zijn nog aangesloten ver- schillende bonden en vereenigingen met samen 40.000 leden. De vergadering besloot toe te treden als afdeeling, tegen eene contributie van f 2,50 per jaar uit de kas, tot den Nederlandschen Anti-corlogsraad, waarbij zich van de op- richting op 8 Oct. 1914 tot 15 Dec. 1914, reeds 250 andere vereenigingen aansloten. Op verzoek van het hoofdbestuur zal de afdeeling in haar ressort een onderzoek instellen naar de leefwijze van de ouder- domsrenteniersuit de gegevens door ver- schillende afdeelingen verstrekt, zal het H. B. dan later een brochure samenstel'en. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Schagen van Leeu- wen, werd, na onderzoek door eenecommissie van 3 leden, op advies dier commissie goedgekeurd, met een bedrag aan ontvang- sten van 186,67, aan uitgaven van 151,05, dus met een batig saldo van 35,62. Met overgroote meerderheid werden her- kozen de "vier aftredende bestuursleden J. de Feijter Jacsz., A. G. J. F. Schagen van Leeuwen, Jacs. P. de Vos en F. van den Broeke. Ter bevordering van de propaganda zal zoo mogelpk nog voor 1 April, getracht worden een avond te geven met tooneel, voordracht en zang, waarvoor verschillende krachten beschikbaar zpn, en waarvan een paar geschikte personen de leiding zullen nemen. De voorzitter sloot met een warm woord van dank, vooral ook aan de propagandisten, waarvan een meer in het bijzonder genoemd en geroemd werd, de zeer mooie vergadering. De Donderdagavond door het muziek- gezelschap //De Vereenigde Werklieden" op de bovenzaal van het cafe//La belle vue' voor de donateurs gegeven concert, was nog drukker bezocht dan de eerste concert- avond. Men verdrong zich ten slotte om een plaatsje. Alles liep weder zeer puik van stapel. Zoowel de harmonie als de verschillende optredende dames en heeren hadden veel succes. Het slot van het con cert, het tableau-vivant en de apotheose, waarmede de revue //Barnum Bailey eindigde, vormde, zoo door de uitvoering als door het decor en de costumeeriDg, weer het glanspunt van den avond. Al had men gedurende eenige achtereen- volgende uren volop kunnen genieten van hetgeen door de uitvoerders werd ten beste gegeven, zoo bleken velen nog lust te ge- voelen, zich verder te amuseeren op het bal. dat na afloop volgde. Het muziekgezelschap //De vereenigde werklieden" mag met welgevallen op haar concert terugzien. Wij vestigen dt aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie der Ambachtsschool te Hulst, waarbij wordt bericht, de gelegenheid voor het inschrijven van leerlingen. In de week van 3 tot en met 9 Febr kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of febris typhoidea 11 gevallen te Hontenisse, 2 te Ylissingen. 1 te Middelburg, Sluis, Tholen en St. Maartensdijkvan roodvonk 1 geval te Ter Neuzen en van diphteritis 1 geval te Hontenisse en 1 te Ellewoutsdpk. Reizen naar Belgie. De niet-Belgen, die van Nederland naar Belgie willen reizen, moeten zich bij de greus-doorlaatposten aanmelden, voorzien van een reisbewijs en een pas afgegeven door een Duitseh consulaat. Op den pas moet worden aangebracht een fotografie van aen bezitter van den pas van den laatsten tijd, terwijl het stempel van het betrokken Duitseh consulaat moet zijn aangebracht, voor de helft op de fotografie en voor de andere helft op den pas. Belgen, die van Nederland naar Belgie willen reizen, moeten zich aan de Duitsche doorlaatposten aanmelden, voorzien van een identiteitsbewijs en een reisbewps van het Duitsche consulaat. Op het identiteitsbe- wijs moet worden aangebracht de fotografie van den houder, van den laatsten tijd, terwijl de houder daaronder zijne handteekening moet plaatsen. Op het reisbewps moet door het Duitseh consulaat het doel en de reden der reis worden vermeld. Op den pas moet zijn aangegeven lo. de nationaliteit van den houder. 2o. datum, jaar en plaats van geboorte 3o. voor zoover het Belgen betreft, de plaats waar zij woonden bij het uitbreken van den oorlog. 4o. voor anderen, waar hunne woon- plaats is. 5o. waar zij thans verblijven. 6o. waarheen men zich wil begeven en met welk vervoermiddel. 7o. het doel en de reden der reis 8o. de datum van den aanvaDg der reis. 9o. de duur der reis. Gisteren, 11 Februari 1915, was het de dag waarop voor 50 jaren de Rijks Hoogere Burger School te Middelburg werd gesticbt. Voor Middelburg en bovenal voor de velen die in den loop dier 50 jaren aan deze inrichting hunne opleidirg ontvingen en hunne earriere voor een groot gedeelte daaraan te danken hebben, zal deze dag ongetwpfeld een dag van beteekenis zijn. Aan den verklaarbaren drang die bij de leeraren, de leerlingen en oud-leerlingen der school bestaat om dit 50-jarig bestaan der school luisterrijk te herdenken, kan echter in deze tpdsomstandigheden geen ge- volg worden gegeven. In de onlangs ge- houden vergadering van leeraren dier school is daarom besloten de feestelijke viering voor onbepaalden tijd uit te stellen. („Midd. Ct.") Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. Buyze, dienstbode, O 35, uit Hoek. J. Bastiaanse, schipper, aan boord, uit Temsche. G. C. Bursens, dienstbode, Dijkstraat 69, uit Hoboken. Vertrokken: B. Janssens, dienstbode, Noordstraat, 18, naar St. Jansteen. J. Smeets, electricien, O 199J, naar Rotterdam. J. J. Meulenberg, onderwijzeres, Vloos- wijkstraat 6, naar Giesendam. W. A. v. d. Hooft, bankwerker, de Feijterstraat 43, naar Amsterdam. A. A. de Zeeuw, schilder, Tholensstraat 5, naar Nieuwer Amstel. RECHTSZflKEl. Arrondissements-Rechtb. to Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken 0. de B., oud 20 j., en A. S., fabrieks- arbeiders te Selzaete, zijn wegens poging tot verboden uitvoer, ieder veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. CI. de W., oud 27 j., C. de M., oud 24 j., en M. H., huisvr. van L. de M., alien te Selzaete, zpn wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. A. V., oud 37 j., grondwerker te Kiel- drecht (B.), is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. Fr. d. 8., oud 28 j., te Lokeren, is wegens als voren veroord. tot 3 weken gevang. G. v. N., oud 19 j., te Lokeren, is wegens als voren veroord tot 1 maand gevang. A. H. v. N., oud 34 j., te Lokeren, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. F. C., oud 49 j., voermansgast te St. Nicolaas, is wegens als voren veroord. tot 1 maand gevang. V. B., oud 42 j., E. d. G., oud 62 j., landarbeider, beiden te FlobergeR. R., oud 62 j., huisvr. van C. G., te Selzaete, A. C. v. H., oud 48 j., zondcr beroep te Mechelen, zijn wegens als voren. ieder ver oordeeld tot 3 dagen gevang. A. v. D., oud 39 j., te Selzaete, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevang. C. v. D., oud 42 j. en H. C. F. B„ oud 49 j., beiden te St. Nicolaas, J. B., oud 29 j., zonder beroep te Bassely, zijn wegens als voren, ieder veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. H. S., oud 28 j., fabrieksarbeider te Con tichR. A.., oud 27 j., te NinoveR. G., oud 54 j., advocaat te Gent, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 3 dagen gevang. A. C., oud 36 j., te Sinay, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. F. D., oud 33 j., kaashandelaar te Lessines, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. F. S., oud 68 j., te Lokeren, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. L. R., oud 26 j., zonder beroep, zonder bekende woonplaats, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevang. Ch. W., oud 38 j., koopman te Dender- windeke, is wegens als voren veroord. tot 10 boete of 10 d. hecht. N. K., oud 20 j., bloemist te Sas van Gent, is wegen alsvoren veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. E. v. W., oud 24 j., dienstbode te St. Nicolaas, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. A. A., oud 32 j., veehandelaar te Lokeren, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevang. J. Dh., oud 44 j., koopman te Gavere, is wegens alsvoren veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. V., oud 34 j., te Selzaete, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. J. L., oud 24 j., huisvr. van J. B., te Faimerain, is wegens als voren veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. H. G., oud 40 j., te Ertvelde-Riemen, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. L. M., oud 26 j., handelaar te Merchtem, is wegens als voren veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Th. d. C., oud 42 j., veehandelaar te Lebbeke, is wegens alsvoren veroord. tot 3 dagen gevang. E. d. W., oud 19 j., zonder beroep, te Selzaete, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. J. J. M. d. G., oud 23 j., eleetncien, zonder woonplaats, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevang. E. v. G., oud 30 j te Stekene, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen gevang. A. R., oud 34 j., te Gent, is wegens als voren veroord. tot 3 dagen hecht. A, V., oud 46 j., veldarbeider te St. Jan steen, uitgesteld tot 23 Februari a. s. Ch. d. R., oud 28 j., werkman te Stekene, A. L., oud 24 j., zonder beroep, huisvr. van P. L., te Selzaete A. B., oud 29 j., werk man te Selzaete; H. B., oud 20 j., fabrieks arbeider te Assenede en L. P.. oud 29 j., te Selzaete, zpn wegens als voren, v r ij- gesproken. J. H., oud 28 j., bootwerker te Ter Neuzen is wegens diefstal veroorrleeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch 10 boete of 12 dagen hecht.) L. F. S., ouu 36 j., werkman te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot een week gevang. (Eisch idem.) A. de M., oud 38 j., arbeider te Sluis, is wegens beleediging ambtenaar veroord. tot /lo boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 boete of 30 dagen hecht.) A. D., oud 30 j., arbeider te Brugge, verblijvende te Sluis, is wegens mishande ling veroord. tot f 10 boete of 10 d. hecht. Eisch 15 boete of 30 dagen hecht.) Ch. M., oud 49 j., koffiehuishouder te Oostburg, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch f 25 boete of 50 dagen hecht.) A. P., oud 47 j., schipper te Sliedrecht, is wegens eenvoudige beleediging (te West- dorpe) veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. (Eisch 10 boete of 20 dagen hecht.) J. B. D., oud 35 j., loodgieterte Kortrijk, thans te Sas van Gent, is wegens weder- spannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. (Eisch idem.) J. L. J., venter te St. Jansteen, is wegens overtreding der rijksbelastingen, veroord. tot 15 boete of 15 dagen hecht. A. M. S., kleermaker te Hulst, is wegens als voren, veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. D. v. K., slager te Hulst, is wegens als voren, veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. A. S., slager te Graauw, is wegens als voren, veroord. tot 50 boete of 10 dagen hecht. A. F. R., huisvr. van F. G. te IJzendpke, is wegens als voren, veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. A. F. d. S., cafehouder te St. Pauwels, is wegens als voren, veroord. tot 15 boete of 15 dagen hecht. J. L. J., Venter en M. R. J., zonder beroep, beiden te St. Jansteen, zijn wegens als voren, ieder veroord. tot 2 X 15 boete of 2 X 10 dagen hecht. F. R., mosselhandelaar te Philippine, is wegens als voren, veroord. tot f 15 boete of 15 dagen hecht. A. v. P., winkelier te St. Jansteen, is wegens als voren, veroord. tot f 2,70 boete of 1 dag hecht. M. A. R., oud 19 j. en P. J. R., oud 14j., beiden te Axel, werden beklaagd dat zij op 14 December 1914 te Axel te zamen op- zettelijk en wederrechtelpk een perceel bouwland, dat met tarwe was bezaaid en toebehoorende aan M. C. Stoffels, door een bezaaid gedeelte om te spitten, hebben beschadigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. voor de eerstevoor de tweede 14 dagen tuchtschool. Th. C. v. C., oud 23 j., veldarbeider te St.-Jansteen, had zich te verantwoorden dat hp op 23 December 1914 te Kapellebrug aan den rijksveldwachter Vriens aangifte heeft gedaan, dat in den nacht van 22 op 23 December 1914 een hem toebehoorend vat petroleum van zpn erf zou zpn gestolen, terwijl hp wist cat dat strafbaar feit niet gepleegd was. Eisch een maand gerangenisstraf. A. S., oud 39 j., veldarbeider te Stop- peldpk, stond terecht dat hij op 11 Augustus 1914 te Stoppeldpk opzettelijk en weder- rechtelijk een hond, toebehoorende aan J. F. van Krupssen, met een hooivork heeft gedood door dien hond die vork in het lichaam te steken, met het opzet om te dooden, althans dat hij dien hond opzettelijk gewelddadig en noodeloos wreed met een hooivork of ander scherp voorwerp heeft gestoken of gestagen en bloedend verwond. Eisch 50 boete of 30 dagen hecht. E. A. v. d. H., vrouw van A. R., oud 38 j., te Ter Neuzen, had zich te verantwoorden dat zij op verschillende tpdstippen goederen heeft weggenomen toebehoorende aan E. Soesman, huisvr. van H. Hartog, bij wie zij als werkster in dienst was. Eisch drie weken gevangenisstraf. P. d. K., 19 j., dienstbode te Ter Neuzen, stond terecht dat zp omstreeks in de maand November 1914 te Ter Neuzen een kett.inkje, toebehoorende aan Yvonne de Plaat. heeft weggeftomen, dat zij in het hotel van Hartog te Ter Neuzen, in hare persoonlijke dienst- betrekking onder zich had. Met inachtneming van verschillende ver- zachtende omstandigheden werd 10 boete of 12 dagen hecht. geeischt. 1. R., 33 j.. veldarbeider te Schoondijke, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Oc tober 1914 te Schoondijke een uians- boezeroen en een kinderrokje, dat bij op den openbaren weg had opgeraapt, en welke voorwerpen toebGioorden aan W. Suwijn, voor zich heeft behouden. Eisch 15 boete of 12 dagen hecht. E. D. d. R25 j., veldarbeider te Bier- vliet, werd beklaagd dat hij op 26 December jl. toen de rijksreldwachter J. B. Raes en de gemeenteveldwachter P. Geense, in de voor het publiek toegankelpke lokaliteit van de herberg van D. Liebers. hem aan- hielden, daar hij aldaar, in staat van dron- kenschap verkeerende, de orde verstoorde, zich met geweld tegen die ambtenaren heeft verzet, door te slaan en te trappen, terwijl een dier trappen Raes pijn heeft gtdaan. Eiscb een week gevangenisstraf. COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1