ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De krijgsledrijven. No. 6182. Zaterdag 6 Februari 1915. 55e Jaargang. DRANKWET. De vaart op de Noordzee. VACCINATIE. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENT1EN BINNENLAND. Telefoon 25^. n» Di.H vorcrhiint iimUm-. w».»aU«-en TriidanaTond. Bitflezoaderd op Feestdagen, W lie Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Tar Neuzeii Per 3 maanden binnen de stad. 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1-65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecfeuren en Brievenbushouders. t Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dir©ct€5 opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend, Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 liltr op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bii hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van W1LLEM V ERLINDE Jacsz., wonende te Ter Neuzen, in het benedenlokaal van het perceel plaafcselijk gemerkt 10/12 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking ie geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen. 2 Februari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretarie. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot koste- looae vaccinatie en hervaccinatie zal worden gegeven op Woensdag 17 Februari 8915, tusschen een en twee ure, des namiddags voor hen, die wonen in de kom, Hasjesstraat, Mauritsfort en omstreken op Donderdag 18 Februari 1915, op denzelfden tijd, voor hen, die wonen in het Paradys, Boeregat, Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 5 Februari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Het Berste Kamerlid W. Hovy. Naar ,/De Standaard" verneemt, is de heer W. Hovy, lid der Eerste Earner voor Zeeland, wonende te Zeist, sedert eenige weken ernstig ongesteld. Ben nieuwe credietaanvraag van 11 millioen. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij 7.000.000 voor de S.S. en 4.000.000 voor de Holl. Spoor werden aangevraagd, als voorschot in de kosten van uitvoering van werken en van aanschaffing van rollend materieel. In de toelichting schrjjft de Minister van Waterstaat, dat de buitengewone omstan- heden, welke er toe geleid hebben voor het dienstjaar 1914 een bedrag van 7.000.000 beachikbaar te stellen voor voorschotten aan genoemde maatschappijen, het wenechelijk doen voorkomen ook op het 9e hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1915 een bedrag voor dat doel uit te trekken. De behoefte aan buiten gewone maatregelen ten aanzien van werk- verschaffing doet zich bij voortduring in niet minderen omvang dan te voren ge- voelen. Begeeringsrneel. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, na overleg met het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Meel- fabrikanten en de sub-commissie voor de voeding van mensch en dier uit het Koninklijk Nationaal Steuncomite 1914, bepaald, dat de verwerking van regeeringstarwe onder controle zal worden geplaatst. De Minister heeft aan het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen opge- dragen, deze controle uit te oefenen en van uiterlijk 14 dagen af gegevens voor nadere voorschriften te verschaffen. (Verbeterd bericht.) Cacao. Bij cacaofabrikanten te Amsterdam is, naar het Hand, meldt, van uit Liverpool telegraphiscb bericht ingekomen, dat, wat Engeland betreft, bet uitvoerverbod van cacaoboonen wederom is opgeheven. Tocb zal het, wegens gebrek aan de noodige scheepsruimte, nog wel eenige weken duren, voor de talrjjke, thans in de haven van Liverpool liggende ladingen cacaoboonen onze fabrieken bereikt hebben. Dinsdag vergaderden de cacaofabrikanten hier te lande, ten einde, naar aanleiding van de zoo zeer veranderde omstandigheden, een nieuw prijsniveau voor cacaopoeder vast te stellen. Duitschland werklaart de EEngelsche wateren tot Qorfogsgebiedt BERLIJN, 4 Febr. (Wolff.) Aan de N. R. Crt. De Reiehs-Anzeiger bevat in het officieele gedeelte de volgende van heden gedagteekende bekendmaking van den chef van den Duitschen marinestaf le. De wateren rondom Groot-Britfanie en Ierland met inbegrip van bet geheele Engelsche Kanaal worden hierbij tot oor- logsgebied verklaard. Van 18 Februari af zal ieder in dit gebied aangetroffen vijandelyk koopvaardijschip worden vernietigd zonder dat bet steeds mogelijk zal zjjn daarbij de gevaren die bemanning en passagiers dreigen af te wenden. 2e. Ook onzijdige schepen loopen in bet oorlogsgebied gevaar, daar met het oog op het door de Engelsche Regeering op 31 Ja- nuari bevolen misbruik van onzijdige vlag- gen en de toevalligheden van den zee-oorlog niet altijd kan worden vermeden dat een aanval, op een vijandelyk schip gericht, ook onzijdige schepen treft. 3e. De scheepvaart om de Noord laBgs de Sbetlandsche eilanden, in bet oosteljjke gedeelte van de Noordzee en in een strook van ten minste 30 zeemijlen breedte langs de Nederlandsche kust is niet gevaarlijk. Ter toelichting van bovenstaande bekend making is aan de met Duitschland verbon- den, de onzijdige en de vijandelyke mo gendheden de volgende memorie meege deeld ffMemorie van de keizerlijk Duitsche regeering over tegen maatregelen tegen de met het rolkenrecht strijdige maat regelen van Engeland tot het beletten van den onzijdigen zeehandel met Duitschland." Sedert bet begin van den huidigen oorlog voert Engeland tegen Duitschland den han- dels-oorlog op een wijze die met alle volken- rechtelyke beginselen spot. Wel heeft de Engelsche regeering in verscheidene verorde- ningen verklaard zich voor zoover het de strijdmachten ter zee betreft te zullen houden aan de Londensche verklaring inzake den zee-oorlog, maar inderdaad zich aan de nakoming van deze verklaring op belang- rijke punten onttrokken, alboewel zijn eigen gevolmacbtigden op de conference voor het zee-oorlogsrecht te Londen haar besluiten hebben erkend als bindend volkenrecht. De Engelsche regeering plaatste een aan- tal artikelen op de lijst van contrabande, die niet, of slechts zeer indirect voor oor- logsdoeleinden bruikbaar waren en daarom volgens de Londensche verklaring en vol- gens algemeen aangenomen regelen van het volkenrecht in 't geheel niet mogen worden aangemerkt als contrabande. De Engelsche regeering heeft verder het onder- scheid tusschen volstrekte en voorwaarde- lijke contrabande metterdaad doen wegvallen door alle voor Duitschland bestemde artike len, die tot de voorwaardelyke contrabande bebooren, aan inbeslagneming bloot te stellen, zonder zich te bekommeren om de haven waarin ze zullen worden gelost- en zonder er op te letten of ze voor vyande- lijke of vredelievende doeleinden zullen worden gebruikt, Zij deinst er zelfs niet voor terug de Parijsche zeerechtverklaring te schenden, daar haar strijdkrachten ter zee van onzijdige schepen Duitsche eigendommen, die geen contrabaude vormden, hebben weggenomen. Zij heeft haar eigen verordeningen inzake de Londensche verklaring overtreden door tal van weerbare Duitschers door haar strijdkrachten ter zee van onzijdige schepen te laten wegvoeren en tot krijgsgevangenen te maken. te treffen, en ten slotte door uithongering het geheele Duitsche volk aan den onder- gang prijs te geven. De onzijdige staten hebben zich in 't algemeen in de maat regelen van de Engelsche regeering ge- schikt. Zij hebben niet bereikt, dat de Duitschers, die in strijd met het volkenrecht van hun schepen zijn afgenomen, weder zijn vryge- laten. Ook hebben zy zich in zekeren zin bij de Engelsche maatregelen dieonvereenigbaar zyn met het vrije gebruik der zee aange- sl'oten, door blijkbaar onder drang van Engeland, den doorvoer naar Duitschland van artikelen die voor vredelievende doel einden zijn bestemd, hunnerzijds door uit- of doorvoerverbod te verhinderen. Tevergeefs heeft de Duitsche regeering de onzijdige mogendheden opmerkzaam ge- maakt, dat zij zich de vraag moest voorleggen of zij nog langer kon vasthouden aan de tot dusver door haar in acht genomen bepalingen der Londensche verklaring, indien Engeland doorging met zyn optreden en de onzijdige mogendheden al deze schendingen der onzydigheid door EDgeland ten nadeele van Duitschland bleven dulden. Engeland beroept zich in zake zijn tegen het volkenrecht indruischende maatregelen op de levensbelangen, die voor het Britsche ryk op het spel staan, en de onzydige mogendheden schijnen zich te vergenoegen met theoretische protesten en zoodoende de levensbelangen van oorlogvoerende staten als voldoende verontschuldiging voor elke wijze van oorlogvoeren te aanvaarden. Dergelijke levensbelangen moet nu ook Duitschland voor zich zelven laten gelden. Het ziet zich daarom tot zijn leedwezen genoodzaakt tot militaire maatregelen tegen Engeland, die het optreden van dien staat met gelijke munt zullen betalen. Zooals Engeland het gebied tusschen Schotland en Noorwegen tot oorlogsterrein heeft verklaard, verklaart thans Duitschland de wateren rondom Engeland en Ierland, met inbegrip van het geheele Engelsche Eanaal, tot oorlogsterrein en zal met alle ten dienste staande middelen de vijandelyke scheepvaart daar verhinderen. Tot dat doel zal het van 18 Februari 1915 af elk vijan delijk koopvaardijschip dat zich in dit oorlogsterrein begeeft trachten te vernielen, zonder dat het steeds mogelijk zal zijn de gevaren af te wenden, die personen en goederen bedreigen. De onzijdigen worden derhalve gewaar- schuwd aan dergelijke schepen geen man- schappen, passagiers en waren toe te ver- trouwen. Bovendien worden de onzijdigen opmerkzaam gemaakt, dat het voor hun eigen schepen dringend wenscbelyk is, dit gebied niet binnen te varen, want ofschoon de Duitsche strijdkrachten ter zee opdracht hebben geen gewelddadigheden tegen onzy dige schepen, voor zoover die als zoodanig te herkennen zijn, te begaan, het is, in verband met het door de Engelsche regeering bevolen misbruik van onzydige vlaggen en de toevalligheden van den oorlog niet altijd te voorkomen, dat zij het offer worden van een op een vyandelijk schip gemunten aanval. Hierbij wordt met nadruk opgemerkt dat de scheepvaart ten noorden van de Shetlandsche eilanden langs, in het oostelijk gedeelte van de Noordzee en binnen een strook van ten minste 30 zeemijlen breedte langs de Nederlandsche kust geen gevaar loopt. De Duitsche Regeering kondigt dezen maatregel zoo tijdig aan, dat zoowel vij andelijke als onzydige schepen tijd hebben hun beschikkingen ten aanzien van het aandoen der in de tot oorlogsgebied ver- klaarde wateren gelegen havens daarnaar te treffen. Victor Delille gevangen- genomen. Tenslotte heeft de Engelsche regeering de geheele Noordzee tot oorlogsterrein ver klaard en de doorvaart door de open zee tusschen Schotland en Noorwegen voor de onzydige scheepvaart zooal niet onmogelijk, dan toch uiterst moeilijk en gevaarlijk gemaakt, zoodat zij in zekeren zin een blokkade van onzydige kusten en onzijdige havens heeft ingevoerd tegen alle regelen van het volkenrecht in. Al deze maatregelen hebben blijkbaar ten doel om in strijd met het volkenrecht den onzijdigen handel te verlammen, en daardoor niet alleen de oorlogvoering maar ook de staathuishouding van Duitschland Men mag verwachten dat de onzijdige mogendheden de levensbelangen van Duitsch land evenzeer zullen ontzien als die van Engeland en er voor zullen zorgeu dat hun onderdanen en hun eigendom verre blijven van de gevaarlyke zone. Dit mag temeer worden verwacht, daar het ook den ODzij digen mogendheden ter harte moet gaan, dat aan den tegenwoordigen verwoestenden oorlog zoodra moge'yk een einde komt, BERLLJN, 4 Febr. (E., van Duitsche zyde.) De regeeringsverklaring inzake de blokkade van Engeland, wordt door de heele Duitsche pers met groote voldoening begroet. De correspondent van de Tel. te S7uis schrijft: Te Maldegem, tusschen Eecloo en Brugge, staat 't kasteeltje, waar Victor Delille woon- de. Zekeren nacht werd er gebeld. Duitsche soldaten kwamen den heer des liuizes gevan- gennemen. Delille moest dadelijk opstaan en meegaan. Men voerde hem naar i llicit, dan naar Gent. 1 Nu is 't bericht gekomen, dat hij tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld is en in Ha nover verblijft. Waarom dit alles? Niemand weet het rechte. Er wordt veel verteld, veel vermoed Toen de Duitschers te Maldegem kwamen, schreef een overste reeds een bedreiging op de deur van 't kasteeltje. Te Maldegem weet ieder dat... En menigeen hoorde den overste tot Delille zeggen: „Vous, pas gentilhomme". Delille verbleef toen eenigen tijd in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar, daar hij gemeen- te-ontvanger was van Maldegem, achtte hij het zijn plicht terug le keeren. En alles ging goed, tot dien nacht En waarom? zoo vraagt men. Omdat Delille's blad door anderen in een neutraal land verscheen? Om die eerste bedreiging? Vreeselijke straf voor Delille. Vier jaar op- sluiting! God geve, dat het overdreven zij, dit bericht Want Delille is, met eerbied gezegd, een vrijbuiter, een artistieke vrijbuiter Hij wandelde zoo gaarne vrij en trank door 't Meetjesland, door Vlaanderens velden en dwaalde langs dorpjes en gehuchten en had over alles zijn eigenaardige meening. Banden kon hij! niet verdragen, geen politieke, geen letterkundige, geen kerkelijke banden, al was hij overtuigd Katholiek en laamschgezinde. Hij was de zelfstandigheid zelf. Zoo'n man, Vlaming met hart en ziel, moest in de Vlaamsche Beweging een afzonderlijke, eigenaardige plaats innemen. Dat bleek uit zijn werk. Delille was drukker. Hij begon op 't zolderkamertje van't louderlijk liuisje, ver- grootte dan de zaak in moeders waschhok, kreeg eindelijk een afzonderlijk gebouwtje... en werkte nu in 't oud, gerestaureerd kas teeltje van Maldegem. Streuvels en andere letterkundigen waren er menigmaal zijn gasten; schilders kregen ■er een hartelijk onthaal, als ze een lioekje van 't Meetjesland op doek wilden brengen. Beeldhouwers werden even oprecht verwel- komd. Delille werkte voor zijn volk. Voor een halven cent daags, dus 3,60 frank te jare, kreeg men zes boeken. Dat was de Duim- pjesuitgave. En't vignet vertoonde Duimpje, dat in cen kloef (klomp) die boeken bracht tot het volk, dat men van laag-af opheffen wilde, dat aan ontwikkeling zoo'n behoefte had. Dat hegreep Delille ook in zijn blad:„'tGe- trouwe Maldegem Eigenaardig al die titel. De heer van Mal degem bleef in 1300 zijn graaf getrouw. Toen Fransche benden het gewest overslrooniden, toen de vrijheid gekluisterd scheen, verza- melde de ridder op eigen kosten een leger en leverde een heldhaftigen, wanhopigen strijd te St. Laurens. Ja, te St. LaurensDe namen keeren terug. 't Was immers ook te St. Laurens, dat in October 1911 kapitein Nyssens met zijn veertig lansiers pen heldhaftigen, wanhopigen strijd aanbond met 500 Duitschers! Maldegem bleef getrouw. En zoo bleef Maldegem ook getrouw aan de Vlaamsche zaak en zulks drukte Delille uit door den titel van zijn eigenaardig week- blad, dat op 7000 exemplaren elken Zaterdag wat geestesvoedsel bracht in hoeven, hui- zekes en liutten. t Blad verdoolde niet in politiek gehaspel, t sprak van herwording en lierleving, 't gaf 't nieuws uit Europa op eenvoudige, soins naieve wijze, 't was een spiegelbeeld van de gebeurtenissen uit de streek. Er stonden illustraties in, Delille teekende ze soms zelf, of hij trok er op uit met de camera, en aan zijn drukkerij was ook een clicheerinrichting verbonden. ,,'t Getrouwe Maldegem" had lionderden lezers in Amerika, t had er ook veel in Con go en bleef aldus de stem uit t vaderland voor veel uitgewekenen. En ik verzeker u, dat tal van intellectuee- len, dat groote mannen in Vlaanderen op het blad geabonneerd waren om de eigenaardige taal en stijl, de schat van folklore soms, 't kijkje in 't leven van't volk. Delille heeft de kerk en den toren van Mal degem gered, een monument, dat gesloopt dreigdie te worden door oversten, die niets voor kunst gevoelden. De redacteur van ,,'t Getrouwe Maldegem" bond den strijd aan, die hardnekkig werd maar nog staart de oude, goedige reus over Maldegem en Meet jesland. Delille heeft ontzaglijk veel Vlaamsch leven gewekt in een streek, waar er zoo weinig was, in dorpen, waar men hard werkte voor 't broodje, een pintje dronk, een pijpje smoor- de, dan geeuwde en slapen ging. En ik mag het zeggen, in de Vlaamsche Beweging nam hij een eigenaardige, maar eerste plaats in. En de man, die zoo gaarne den wind om zich heen voelde gieren, die smachten kon naar veld en bosch, die vrij was zooals de natuur vrij is, die in zijn parkje de boo- men vrij groeien liet, die menigen lezer van zijn blad er ook vrij in schrijven liet, die moeilijk een half uur met een bezoeker in dezelfde kamer zitten kon, maar al babbe- lend door alle vertrekken dwaalde, vertrek- ken, Vlaamsch van stijl, van versiering en bemeubeling, die man zou nu in een vesting zuchten. Ontzettend! O, kon 't bericht toch nog overdreven zijn, al vreezen we Delille laat een vrouw en zes kinderen in angst en onzekerheid en droefheid aehter. Ik zei reeds, dat over de reden dier gevan- genneming allerlei praatjes loopen. Is het om artikelen, vroeger verschenen? Wij weten het niet zeker. De gevangenne- ming, ©erst gemeld, dan weer tegengespro- ken, op verschillende wijze verhaald, maar nu toch bevestigd, heeft veel ontroering ver- wekt. Victor Delille is een bekende persoon- lijkheid bij hoogeren en eenvoudigen; gansch Vlaanderen door en ook over de .grenzen had hij veel vrienden. Zal Frankpijk economisch tan onder gaan De bekende industrieel Sehrodter heeft te Dusseldorp een voordracht gehouden over de yzerindustrie tijdens den oorlog. fly zeide, dat Daitsehland aan Frankryk indu- strieele nadeelen heeft toegebracht, die dat land op den duur moeten doen doodbloeden. ¥In het geheel hebben wij 3.7 pCt. van het Fransche gebied met 8.2 pCt. van de inwoners bezet, doch in dit relatief kleine gedeelte wordt een enorm percentage van de geheele industrieele productie van Frank- rijk voortgebracht, n.l. kolen 68.3 pCt., yzererts 90 pCt., ruwyzer 85.7 pCt., gmeedijzer en poedelstaal 62 4 pCt., staal in blokken 76 pCt., rails en dwarsleggers 76 pCt., balkyzer 88,3 pCt.. plaatyzer 63,2 pCt., draad 52.3 pCt., buizen 100 pCt., gietstaal 76.9 pCt. Dit aandeel van zijn productie moet Frankryk sedert Augustus missen." Wij ontleenen daaromtrent aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen Aan het Suezkanaal* KAiRO, 3 Febr. (Reuter.) Yannacht heeft de vijand getracht het kanaal by Toessoen over te steken. Wij lieten ze met hun brugmateriaal ongehinderd tot aan den oever komen. Maar nauwelijks waren zij met hun werk begonnen of onze troepen voerden een aanval uit, die vol- komen slaagde. De vijand vluchtte in wanorde en liet al het materiaal in onze handen. Yerscheiden verdronken er of werden gewond. Yeertig werden er krygs- gevangen gemaakt. Aan onze zyde drie gewonden. Zuid-Afrika. PRETORIA, 4 Febr. (Reuter.) Vier officieren en honderd burgers van Maritz' kommando hebben zich te Kakamas over- gege- en. Vyfhonderd burgers hebben zich met Kemp overgegeven. PRETORIA, 4 Febr. (Reuter.) Van Kemp's kommando hebben zich overgegeven 43 officieren en 486 burgers. Er is reden te gelooven, dat een aan- zienlijk aantal leden van de verdedigings- macht die in opstand waren gegaan, van- avond zich in Upington zullen overgeven. Van het Westelijk gevechts- terrein. I PAR1JS, 4 Febr. (Reuter.) Het commu nique van vanavond zegt Er valt niets van beteekeDis te vermeiden dan het afsiaan van drie aanvallen van de Duitschers in Champagneten westen van Perthes, ten noorden van Mesnil-les-Hurlus en ten noor den van Massiges. Een nieuwe aanval van Duitsche zijde op Bagatelle in Argonne is Dinsdagnacht afgeslagen. BERLIJN, 3 Febr. (Wolff) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwart.ier Aan het front tusschen de Noordzee en Reims zijn alleen artillerie-gevechten ge- leverd. TER UZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1