De krijgsbedrijven. BINNEHLAN 0. geven. Hun was aanbevolen langs drie verschillende wegen op het punt nabij samen te komen. Men had dit puut van samenkomst uitgekozen, wijl men daar door de duinen zoo lang mogelijk ouopgemerkt hoopte te biijven. Dit zou dau ook gelukt zijn, zoo het weer, dat aanvaukelijk nevel- achtig was, zoo was gebleven. Doch hoe hooger de zon kwam, des te helderder werd de iucht, des te beter de gelegenheid voor de ,/Tauben" om de lucht in te gaan op verkeoning. Aanvankelijk zou ik ai mijn aandacht bepalen op het komende infanterie-gevecht, en het treffen der ruiterij. Doch het in de iucht gaan der Engelsche viiegers, df e l mij meer aandacht schenken aan hetgeen nu in de lucht ging gebeuren. Aanvankelijk waren de //Tauben" voor en schenen aan de vervolging te zullen ontkomen. Doch piotseiing zag ik van de tegenovergestelae richting eveneens Engelsche vliegmachines komen. Zoo raakten de Duitschers tusschen de anderen in. Ik zag nu wat ik nog nimmer had ge- zien. De Engelsche viiegers stegen tot een duizelingwekkende hoogte. Ze moeten wel 8000 meter en hooger zijn gegaan. Al meer en meer naderden ze de //Tauben". Deze begonnen nu te werken met een sc'niettuig dat een dikken, grijsachtigen waim verspreidde. Hoopten ze op die manier uit 't gezichtsveld te komen Misschien, doch daar het stil weer was, waren die wolken eerder een aanwijzing van de richting wsarin zij zich bewogen. Na een tijdje zag ik twee //Tauben" zonder- linge bewegingen maken. Een struikelde als het ware over zijn staart, en kwam ergens nabij Malo ierecht. Hoewel ik op een hooge duin met een goeden krjker de zaak stond waar te nemen, kon ik de andere vliegmachine in haar val niet volgen, daar ze door een duinenrij aan mijn gezicht onttrokken was. Intusschen ging het artillerie-gevecht door en waren de andere troepen, waarvan ik straks repte, mij een heel eind voor. Achter een motor-fietsrijder mocht ik echter op een geimproviseerde zitpiaats mee. Zoo kon ik ai was 't dan ook op ll/a K.M. afstand, den aanval, die gesteund werd door de artillerie, gadeslaan. Ditmaal boden de Duitschers meer weerstand dan ik andere malen van hen zag. Nadat hun dekkingsplaatsen on- houdbaar waren geworden, moesten ze echter toch te voorschijn komen. En nu waren ze onmiddellijk het mikpunt voor de Algerijnsche ruiters, die staande in de stijgbeugels, met wonderlijke juistheid schieten. Ze doen het zoo kalm, als stonden ze op eenig wild te schieten. Nadat dit een half uur had geduurd, waarbij ik telkens de Duitschers zich op den grond zag werpen, maakten dezen aanstalten te vluchten. Doch nu kwam de ruiterij in actie en omsingelde in korten tijd een heel bataljon Duitsche landweer. Met hoera-geroep werden zij in het kamp ontvangen. Onmiddellijk daarna togen de pionniers ev op uit om de stellingen meer naar voren te brengen. Volgens deskundigen zou nu de Fransche artillerie Ostende en zelfs Brugge kunnen beschieten. Doch dan zou men de eigeu vrienden, die toch al zoo veel leden, moeten treffen. Wel zal er op sommige villa's waar de Duitschers bij voorkeur hun officieren intrek doen nemen, zoo nu eu dan gevuurd moeten worden. Doch over 't algemeen is hier 't streven om langs dien kant zoo weinig mogelijk de artillerie te doen richten op de bewoonde plaatsen. Men wil trachten de Duitschers van de kust te verdrijven en hen te dwingen in 't veld te komen. Dat zal beter gelukken als het water wat minder land ontoegan- keiijk maakt. Toch, nu de bondgenooten ook achter Pervyse terrein hebben gewonnen, zal het gemakkziijker gaan het centrum te verplaatsen vaa den Yserstrpd. Heel veel omzichtigheid is er evenwel noodig. De wegen zijn nog altijd van dien aard, dat het geschut niet gemakkelijk vervoerbaar is Ik vernam hier dezer dagen dat binnen- kort de vliegmachines in veel grooter ge- tale door de bondgenooten in den strijd zullen worden gebracht. In de laatste week hadden de geallieerden hier betrekkelijk weinig doodeu, maar toch nog 200. Al die vernielde levens roepen om vrede. En dan de verminkten Ontzettend is'tzooveel armen en beenen onbruikbaar worden. De brisantgranaten hebben een vreeselijke uitwerking. Als er zoo een valt te midden eener afdeeling soldaten, blijft nagenoeg niemand ongedeerd. 't Is mede daarom dat de Belgen steeds verspreid hun aanvallen doen, en meestal in halve-maan-vorm aan- vallend naar voreD komen. Menstaatsoms verbaasd hoe vlug ze nog op die modder- wegen vooruit komen. De afstanden, die ik nu moet afleggen om aan de vuurlijn te komen, wordt steeds grooter. 't Is daarom dat ik weer tot de auto mijn toevlucbt moet nemen. Doch zoo nu en dan heb ik daarmee ook wel eens - peck, en moet dan of te voet verder, of wachten tot een andere me achterop komt. Zoo ook op mijn terugtocht van Isbaides. Ik moest nog een 7 kilometer afleggen, en mijn kar was een wiel minder rijk geworden Nu ging ik in afsvachting maar een boeren huisje binnen. Hier vond ik een ouden Vlaamschen boer, die z'n 72 jaren nog al gemakkelijk draagt. Als ik hem meedeel wie en wat ik ben, en twee mijner papieren toon, drukken ze mjj met warmte de hand, ik hoor dan tevens dat een hunner klein- zoons tot de geinterneerden in Holland be- hoort. Ze zijn erg dankbaar voor de schuil- plaats die Holland zoovelen heeft bereid. Als blijk hunner erkentelijkheid wilden ze dan ook geen betaliDg voor hetgeen ze mij hadden voorgezet. Zelfs voor de spaar- pot mocht ik niets geven. Daar 't intus schen ging donkeren, verzocht ik mijn gastheer een brandende lantaarn buiten te zetten, om een auto te seinen halt te hou- den. Na een tien minuten gelukte dit, en kon ik langs een klein omwegje La Panne bereiken, waar ik voor' dien nacht in een klein kamertje op een smal, hard, doch zindelijk bed kon rusten. Aan het Suez-kamaa!. De ,/Kolniscbe Zfg." weet te melden dat de Italiaansche regeering zich ongerust maakt over de bericfyten uit Egypte, daar de mogelijkheid van een Turksch offensief over het Suez-kanaal, waarbij ook Italiaan sche belangen zijn betrokken, ongetwijfeld bestaat. Naar het schijnt is deze aangele- genheid tusschen Grey en den Italiaanschen gezant te Londen besproken. Volgens de ,/Secolo" heerscht er groote bedrijvigheid in de nabijheid van het kanaal. Militaire treinen komen van alle ricbtingen aan, de spoorwegen worden door Engelsche troepeD bewaakt. De Engelschen hebben besloten de Turken op den oostelijken oever van het kanaal af te wachten. Uit Ka'iro wordt officieel gemeldEen Duitsch zeeoffieier met een aangenomen naam is in het Suez-kanaal gevangen ge- nomen, terwijl hij naar de Turksche linies trachtte te ontkomen. Hij was van boord van een Nederlandsch stoomschip gespron- gen of gevallen, terwijl het schip door het kanaal voer. Of hij al dan niet een spion is, vait nog te bewijzen. Dat de gebeurtenisseD, die te wachten staan aan het Suez-kanaal, ernstig worden opgevat, bewijst het bericht in de Engel sche bladen, dat met spoed het groote Palace-hotel te Kairo ingericht wordt tot hospitaal. Honderd verpleegsters worden er gehuisvest. Lisiige smokkelaai^s. De „Taglische Rundschau" schrijft: Op een verbluffend eenvoudige manier bebben kooplieden aan de Duitsch-Oosten- rijksche grens weer eens een zoet winstje g'emaakt. Ondanks het verbod van uitvoer, voerden zij reeds geruitnen tijd Oostenrijk- sche paarden naar Duitschland iD. Dit deden zij op de volgende wijzen. Met een tweespan reden zij over de grens, lieten dan een der paarden in Duitschland en keerden dan weer naar Oostenrijk terug. Dit herhaalden zij een paar maal per dag. Op deze wijze kon een groot aantal paarden binnen gesmokkeld worden. Ten slotte viel het den douanea op, dat zooveel wagens voor tweespan slechts met een paard naar Oostenrijk terugkeerden. Een onderzoek bracht het geval aan het licht. En er vonden een aantal aanhoudingen plaats. Een vepmakelijk vsrzanseL De Berlingske Tidende" van Kopenhagen, ontving oulangs een schrijven van iemand uit de Egyptische stad Luxor (El-Uksur), die daarin het volgende staaltje van onder de Arabieren verspreid oorlogsnieuws ver- telde ,/Een Duitsche Taube maakte, onder be- schutting der duisternis, een stoutmoedige vlucht naar Londen, wist Buckingham Paleis te vinden, vloog door een der vensters naar binnen, nam honing George V gevangen en bracht deze, zonder de minste moeite, naar Duitschland." Toen een ongeloovige Arabier dat hoorde, vroeg hij den verteller, hoe zoo'n groot toestel door een venster kan vliegen. De verteller wees toen op het huis van een rjjken offieier, dat bijzonder groote vensters had, en zeide //Als kapitein X, die, als gij en ik, maar een gewoon sterveling is, zulke groote vensters heeft, hoe groot moeten dan wel vensters zijn van koning George, die koning van Engeland en keizer van Indie is." Het zou een mooi karweitje zijn, om alle uit den duim gezogen nieuwtjes van dezen oorlog te verzamelen. Maar het bovenstaande is moeilijk te overtreffen. belasting op de uit- geaaekestesn. De burgerlijke gouverneur van Belgie, de heer Von Bissing, heeft de volgende belasting bepaald ten laste van de afwezigen. Art. 1. De Belgen, die aangeslagen zijn in de personeele belasting over het jaar 1914 en die bij den aanvang van den oorlog vrijwillig hun woonplaats hebben verlaten en meer dan twee maanden buiten Belgie hebben vertoefd, zijn, wanneer zij voor 1 Maart niet teruggekeerd zijn, verplicht een buitengewone, extra belasting te betalen, welke vastgesteld wordt op het tiendubbele van den aanslag eii de opcenten voor den staat. Een ieder Belg, die niet in zijn woon plaats aanwezig is, wordt geacht buiten Belgie te vertoeven, tenzij het bewijs van het'tegendeel wordt geleverd. Art. 2. De extra-belasting zal niet worden geheven van hen wier aanslag, met inbegrip van de opcenten, in gemeenten met minder dan 10,000 inwoners, de 35 francs met te boven gaat. In gemeenten van 10,000 tot 25,000 inwoners, wanneer de aanslag de 45 francs niet te boven gaat. In gemeenten van 25,000 tot 50,000 inwoners, wanneer de aanslag de 50 francs niet te boven gaar. In de gemeenten van 50,000 tot r5,000 inwoners, wanneer de aanslag de 80 francs niet te boven gaat. In gemeenten met meer dan 75,000 in woners, wanneer de aanslag de 100 francs niet te boven gaat. De chef van de burgerlijke administratie bij den gouverneur-generaal, is gemachtigd op gronden van billijkheid vrijstelling van de belasting te verleenen. Art. 3. De helft van de opbrengst der belasting zal, overeenkomstig de art. 48 en 49 van de Haagsche conventie, aangaande den oorlog te land, komen ten bate van het gouvernement in Belgie, te voorzien in de behoeften van de administratie van het hezette gebied de andere helft komt ten bate van de gemeente waar de belasting- schuldige was aangeslagen. Art. 4. De belasting moet uiterlijk 15 April betaald worden en* is, na het verstrij- ken van dien datum, door middel van dwang invorderbaar. Art. 5. Alle speciale gemeenteljjke heffingen, gebaseerd op dezeifde of gelijk- soortige gronden als deze in art. 1 om- schreven belasting, zijn opgeheven en mogen in de toekomst niet meer toegepast worden. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking, De chef van de burgerlijke administratie bij den gouverneur-generaal in Belgie is belast met de uitvoering. Omtrent de krijgsbedrijven der laatste dagen ontleenen wij aan de Telegr. de volgende telegrammen Aan het WesteSiJEce front. PARIJS, 30 Jan. (Reuter). Het commu nique van hedenmiddag drie uur meldt Gisteren was het voor Cuinchy rustig. Nabij La Bassee wierpen de Engelsche strijdkrachten drie Duitsche bataljons terug. Laatstgenoemde leden zwave verliezen. Op verschillende punten werkte de artil lerie der geallieerden met succes. Bij Flirey, in het Woevregebied, lieten de Duitschers een mpa springen, met het doel ouze loopgraven te vernielen. Zij be- reikten er alleen mede, dat hun eigen loop- graven werden vernield. LONDEN, 30 Jan. (Reuter.) Officieel wordt gemeld, dat gisteren bij Cuinchy tamelijk sterke vijandeiijke strijdkrachten een aanval ondernamen, welke gemakkelijk werd afgeslagen. Meer dan 200 iijken van Duitschers werden gevonden voor de loop- graven der Engelschen, die slechts geringe verliezen hadden. (In verband met het officieele Parijsche communique, mag blijkbaar wel aangenomen worden, dat de hierboven vermelde actie van geringe beteekenis is geweest. Red.) BERLIJN, 30 Januari. (Wolflbureau). Officieel wordt d.d. 30 Januari uit het groote hoofdkwartier gemeld De verliezen der Franschen in de ge- vechten van den 28en ten Noorden van Nieuwpoort waren groot. Meer dan 300 Iijken van Marokkanen en Algerijnen liggen in de duinen. De vijand werd ook gisteren door ons artillerie-vuur verhinderd loopgraven in de duinen ten Oosten van den vuurtoren aau te leggen. Ten Zuideu van het kanaal van La Bassee veroverden onze troepen hedeunacht in aan- sluiting met de door ons op 25 Januari genomen stelling twee andere loopgraven op de Franschen en maakten daarbij 00 krijgsgevangenen. In het Westelijk deel der Argonne on dernamen onze troepen gisteren een tegen- aanval, waarbij wij niet onbeduidend terrein wonnen. Als krijgsgevangenen bleven 12 officieren en 731 man in onze handen, ter wijl 12 machine-geweren en 10 kanonnen van klein kaliber buitgemaakt werden. De verliezen van den vijand zijn zwaar. 400 a 500 dooden liggen op het slagveld. Het 155eFransche infanterie-regiment schijnt vernietigd. Onze verliezen zijn betrekke lijk gering. Een nachtelijke aanval der Franschen ten Zuid-Oosten van Verdun werd onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten Noord-Oosten van Badonviller wer den de Franschen uit het dorp Angomont op Bremevil teruggeworpen. Angomont is door ons bezet. ten het ©ostelijk front. Het Russische gezantschap te 's Graven- hage heeft de volgende berichten ontvangen omtrent de krijgsverrichtingen der Rus sische legers Den 28sten Januari viel geen enkele verandering te melden in Oost-Pruisen en op den rechter-oever van de Weichsel. Op den linkeroever van de Weichsel blijft de toestand, ondanks de op zichzelf staande aanvallen stationnair en is elk offensief van Duitsche zijde gestuit. In Galicie, en wel op het front, dat zich uitstrekt van den Dukla-pas tot dien van Viszkow, valt een vooruitgaande beweging vau het Russische leger, ondanks den hard- nekkigen tegenstand der Oostenrijkers, over de geheele linie te constateeren met uitzon- dering van de streek der Beskide-passeu, waar de voorhoede der Russen voor een overmacht van den vijand zich gedeeltelijk terugtrekt op te voren gereedgemaakte stel lingen. In den loop van de gevechten der laatste drie dagen hebben de Oostenrijkers 60 officieren en 2400 soldaten aan gevangenen verloren, en voorts twee kanonnen en 10 mitrailleurs. In Boekowina is geen wijziging in den toestand ingetreden. BERLIJN, 30 Jan. (Wolffbureau). Offi cieel wordt d.d. 30 Januari uit het groote hoofdkwartier gemeld In Oost-Pruisen vielen de Russen vruchte- loos het bruggenhoofd ten Oosten van Darkehmen aan. Zij beschoten onze ver- sterkingen ten Oosten vau de meren en ondernamen Zuid-Oostelijk van het Lowentin- meer een aanval, die tengevolge van ons vuur op niets uitliep. Een nachtelijke aanval der Russen tegen Borzimof en ten Oosten van Lowicz werd onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. WEENEN, 30 Januari. (Wolff). Het officieel communique vau heden luidr Aan 't Poolsche en Galicische front heerscht, afgezien vaD korte artilleriege- vechten, grootendeels rust. De hevige strijd van de laatste dagen leidde in de Karpathen tot de herovering der bergpassen. In de moeilijke operaties, die een week duurden, hebben onze troepen, ondanks de ongunstige weersgesteld, met groote vol- harding en dapperheid gestreden. Alle moei- lijkheden, die het terrein bood, doordat er dikwijls veel sneeuw lag, werden overwonnen. Hierdoor werden groote voordeelen behaald. Er werden in het geheel 10.000 man ge vangen genomen en zes machinegeweren buitgemaakt. Vervolgens ontleenen wij aan de N. R. Ort. de volgende telegrammen Qe e®«*a$a SJuatsche duikboot aatn tie Wesikiast wan EmsejaSasrsfii. LONDEN, 30 Jan. (Reuter.) De Duit schers bebben de Ben Cruachen vroeg in den morgen laten zinken. Om 12 u. 30 min. nam. onderschepte dezeifde onderzeeer, de U 21, vlak ten westen van Liverpool het stoomschip Linda Blanche, van Manchester op weg naar Belfast. De bemanning van 10 koppen werd tot hetzelfde gedwongen als de be manning van de Ben Cruachen. Een hedenavond te Liverpool aangekomen stoomschip rapporteert, dat het gezien heeft, dat de duikboot een derde stoomschip liet zinken. LONDEN, 30 Jan. (ReuterDe Ben Cruachen was een kleine kuststoomev. De bevelhebber van de duikboot gaf de •be manning 10 minuten om in de sloepen te gaan. Later werden deze door een vaartuig opgepikt. FLEETWOOD, 31 Jan. (Reuter.) 0?er- levenden van de Ben Cruachen en de Lin da Blanche vertellen dat de Duitsche zee- offiicieren zeiden //Het spijt ons, dat wij u last moeten veroorzaken, maar wij heb ben bevel gekregen, om alle Engelsche vaartuigen in den grond te boren". De kapitein van den trawler Niblick deeit mede, dat hij een kist met veertig redding- gordels heeft opgevischt, het bleek niet van welk schip zij waren. De merkeu op de gordels schijnen echter aan te duiden dat het schip waar zij aan boord hoorden, een groote afmeting had. DOUGLAS, 30 Januari. (Lloyds.) Het stoomschip Kilcoan Garston is l8 inijl ten noordwesten van Liverpool Bar door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De bemanning is gered door den kustvaar- der Gladys. Engefsshe fk©os&waaa*ai!jsch©« pen geioepedeefd. HAVRE, 31 Jan. (Reuter.) Het En gelsche stoomschip Toko Maroe is vanoch- tend op acht mqien ten N.W. van Kaap Heve in de lucht gevlogen. De oorzaak is onbekend. Een trawler heeft 57 koppen van de bemanning gered. Het schip had 97,000 geslaehte schapen en een hoeveel- veelheid kleeren voor de Belgische vluch- telingen aan boord. PARIJS, 31 Jan. (Reuter). Het ministerie van marine deelt mede dat het Engelsche s. s. Toko Maru Zaterdagochtend om 10 uur bij Kaap Antifer door een Duitsche duik boot is getorpedeerd. Zaterdagmiddag om 1 uur is het Engelsche s.s. lgaria eveneens bij Kaap Antifer ge torpedeerd. De lgaria is niet gezonken, doch naar Havre gesleept. Van het WesleBijke gewecfcts terrein. PARIJS, 31 Jan. (Reuter.) Het ambte- lijke communique vau hedenmiddag 3 uur meldtDe strijd bepaalde zich Zaterdag langs bijna het geheele front tot een artillerie-duel. Onze artillerie was daarbij overal in het voordeel. Voor La Bassee heeft het Engelsche leger alle loopgraven heroverd, die tijdelijk ver loren waren gegaan. In de buurt van Atrecbt, Roye, Soissons en Rheims hebben onze batterijen twee kanonnen van den vijand, verscheidene ver- dedigingswerken en een aantal mortieren vernield. Voorts dreven zij den vijand op verschillende punten waar hij zich samen- trok, uiteen, verjoegen hem uit bivakken en verstooiden konvooien. De Duitschers ondernamen drie vruehte- looze aanvallen in het bosch vau La Grurie (iu het zuidelijk gedeelte van de Argonnen ten W. van Varennes). Wij houden het dorp Angomont (ten N.O. van Badonviller). dat de Duitschers bewe- ren vermeesterd te hebben, bezet. PARIJS, 31 Januari. (Reuter.) Volgens het officieele bericht van vanavond elf uur is er niets van belang te meldpn. BERLIJN, 31 Januari. (Wolff) Uit het groote hoofdkwartier In Vlaanderen hebben gisteren slechts artiileriegevechteu plaats gehad. Bij Cuinchy, ten zuiden van den weg van la Bassee naar Bethune, en bij Carency, ten noordwesten van Atrecht, zijn eenige loopgraven op de Franschen veroverd. BERLIJN, 31 Jan. (Wolff.) Van wel- ingelichte zijde wordt geschreven 'Sedert op 17 December generaa.1 Joffre het bevel tot een algemeen offensief heeft gegeven, is een volie maand verloopen, zonder dat de bondgenooten er in geslaagd zijn onze uitgestrekte linie ook maar ergens te doorbreken. Tusschen Reims en Argonne hebben de Franschen vooral een groote krachtsontwikkeling aan den dag gelegd. Op 20 December veroverden zij onbe- duidende, voor een concentrischen aanval bijzonder gunslig gelegen gedeelten van onze loopgraven. Dagelijks trokken hun zware batterijen het vuur samen op be paalde gedeelten van ons fiont, bijtia dage lijks bestormde de Fransche iufanterie onze loopgravensteeds dichter bezaaid werd het lijkenveld voor ons fronteen steeds grooter aantal Fransche gevangenen viel in onze handen. De Fransche officieele berichten waren gedurende de weken voor den algemeenen aanval niet meer dan een lofzang geweest op het onweerstaanbare geweld der Fransche zware artilleriemen had echter niet op het weerstandsvermogen van onze infanterie gerekend. Het aanvankelijke vertrouwen op (vau) de Fransche infanterie slonk met elken aanval, ook toen de Franschen versche troepen in het vuur brachten, leed hun nog onverminderde kracht scbipbreuk op het taaie weerstandsvermogen van onze in fanterie. Het is een bewezen feit dat de Fransche officieren ten slotte op huu manschappeu invloert trachten te eefenen door hun te vertellen, dat wij de gevangenen aan kwel- lingen blootstellen, totdat zij erbij stierven, Het heeft niet veel gebaat. De talrijke gevangenen uit de gevechten in December en Januari zijn tevreden. dat voor hen de oorlog ten einde is. Octrooi- en Merleenwet. In antwoord op vragen van den heer De Muralt heeft de Minister van Landbouw meegedeeld, dat het uitblijven van een wetsvoorstel tot tijdelijke voorziening met betrekking tot het vervallen van termijn- nen in de Octrooi- en Merkenwet, niet een gevolg is van verandering van zienswijze van de Regeering omtrent de noodzakelijk- heid van zoodanige voorziening. Dat tot dusver zoodanig wetsvoorstel niet werd ingediend, is een gevolg van de omstandigheid, dat voorstellen van den voorzitter van den Octrooiraad omtrent een bepaalde wijze van voorziening werden gevolgd door voorstellen van den Octrooi raad, waarbij werd aanbevolen de rege- ling geheel anders te treffen, terwijl dt Regeering na overweging van deze voor stellen, waarmede uit den aard der zaak eenige tijd gemoeid was, aan een derden vorm van regeliDg de voorkeur meende te moeten geven. Een wetsontwerp met me- toelichting ligt thans Landbouw te mone van om het departement van verlaten. Het Stiez-fcanaal, De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt tev kennis van belanghebbenden, dat geen schepen na 's middags 12 uur het Kanaal van Suez mogen binnenvaren. De stoomvaart maatschappij //Nederland" heeft aan de //Tel." meegedeeld dat zij eerst in den loop van Maandag a. s. een beslissing behoeft te nemen, omdai alsdaa de uitvarende mailboot //Prinses Juliana" te Genua aankomt. De //Riouw" met de mail aau boord, moest zich gisteren juist, uitvarend, voor het kanaal bevinden, zoodat wel spoedig daarvan bericht mag worden verwacht. Mochten aan 't kanaal de vijandelijkheden in die mate zijn begonnen, dat het inder- daad wordt gesloten, dan meende men bij de maatschappij, dat het vrij lang zal gesloten blijven. Intusschen schijnt de maatregel er uifc- sluitend een te zijn van militaire controle, en blgkens de schepen voor het oogen- blik althans alleen op bepaalde uren niet te mogen binnenkomen. De //Neder land'"' verwacht dus geen ernstig oponthoud van den maatregel. Bij een definitieve sluiting zou de vaart om de Kaap moeten worden genomen, hetgeen een verlenging van den reisduur met vijf dagen zou beteekenen. De //Vondel", van de urMij. Nederland" is thans op de thuisreis. Kampen door de Belgische geinter neerden verlaten. Men meldt uit Kampen aan de //Tel." Yrijdag-morgen zijn de laatste van de plm. 1800 Belgische geinterneerden, die hier sedert verscheidene weken hebben ver toefd, per extra-trein naar Harderwijk vertrokken. Yele neringdoenden, hotel- houders enz. hebben ze met leede oogen zien vertrekken. In't algemeen kan worden gezegd, dat de Belgen zich hier uitstekend hebben gedragen en zich reeds vele kennissen onder de Kampers hadden gemaakt. Gaarne waren ze dan ook alhier gebleven als voorzorgsmaatregel waren gedurende de laatste dagen de posten bij de uitgangen der stad verdubbeld. 't Zal zeker den Kampers vreemd zijn 't vroolijk getoeter van de Belgische hoorn- blazers waarop ze een keer of drie per dag werden vergast niet meer tehooren; 't was al gewoonte geworden. Geen Hoofdcursus, geen bataljon, geen officieren't is nu buitengewoon stil in 't oude Hanzestadje. Het interneeringskamp aan de Wierickerschans. De //Stichtsche Ct." vertelt van 't inter neeringskamp aan de Wierickerschans, tus schen Bodegraven en Woerden, waar 38 geinterneerde Engelsche officieren zijn onder dak gebracht. 'tZijn in alle opzichten //vreemde" lui, die Engelschen Te Groningen hebben zij hun eerewoord achtergelaten, en daarom worden ze nu in dit kamp bewaakt. Ont- snappen scheen ons dan ook onmogelijk. De schildwachten staan slechts 15 passen van elkaar verwijderd de eerste dagen met een scherpe patroon in het magazijn van hun geweerthans echter met een z.g- z/wachtpatroon". Of zij zich daar nu bijster thuis gevoelen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 2