Ter Ueussasclie Courant Zaterdag 30 Jan. 1915. No. 6179. VAN TER NEUZEN, 29 Jan. 1915. Bij Kon. besluit van 28 dezer is, met ingang van 1 Febrnari, benoemd tot burge meester der gemeente Middelburg, de heer P, Dumon Tak. Met ingang van 5 Februari, tot burge- meester der gemeenten Groede en Nieuw- vliet, de heer J. M. van Oostrom Soede. Men schryft ons uit Vlis&ingen De motorbootAdministrateur de Badts" is gisteren in plaats van W oensdag uit Antwerpen hier teruggekeerd, omdat eerder vertrek door de Duitsehers verboden werd. De oorzaak hiervan was, dat toen Dinsoag direct na aankomst te Antwerpen de boot door Duitsche nhiitairen doorzocht werd er in het volkslogies een koeveelheid brieven, te samen ruim 800 gevonden, niettegen- staande ook de directie der boot de bemanmng ten strengste verboden had brieven te vervoeren. Twee leden der Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet piaats, wel hadden Remijn en zijn vronw eenige schrammen bekomen. De vrouwen stonden blootsboofds. Door den geweldigen schok warea haar mutsen met daarbij beboorende sieraden afgevlogen. Het ongeval is betrekkelijk zeer gelukkig afgeloopen. Het mag wel een wonder heeten, dat hier geen persoonlijke ongelakken plaats hadden. G&MKE^TERAAD TAN TERNEUZEN. Yergadering van Dinsdag 26 Januari 1915. (Vervolg.) 4. Benoemiflg van een leeraar in de Staalswtelenschappen en Slailshuis- lioudkunde aan de gemeente hoogere burgers chool. De voorzitter dee 11 mede, dat burgemeester en wethouders, overeenkomstig het advies van den inspecleur van het middelbaar on- derwijs aanbevelen ter benoeming van een leeraar in de staatshuishoudkunde en staats- gemeente hoogere 1°. ware een salaris vast te stellen voor een aantal van 27-29 uren, d. i. overeen komstig de bestaande reeks een vermeerde- ring van 100 bcneden de vier dienstjaren, van no-gmaals 100 bij vier dienstjaren enz.en 2°. ware ieder uur boven de 26 afzonder- lijk te salarieeren, d. i. naar rato van de, bestaande opklimming pi. m. 35 beneden de vier dienstjaren enz. (Het rijk betaalt 40 enz.) Het verdient, ten slotte, aanbevcling bij een en ander in het oog te houden, dat het rijk in het geval van adressanl zou salari eeren met f 2260, aangezien het rijk o. a. z. g.\ laboratorium-uren in rekening zou brengen, lietgeen met het tegenwoordig sa laris van adressant een verschil maakt van 260, een verschil, niet zonder gewicht, waar het verkrijgen of het behoud van goede geschoolae leerkrachten m het spel zijn. Een schrijven van de commissie van toe- zicht op het middelbaar onderwijs, d.d. 22 December 1914, luidende als volgt: Omtrent het aan de orde zijnd adres is vender ingekomen een advies van de com- ontslag. Voor het vak boekhouden, dat ook door dezen werd onderwezen, zal door bur- bemanning Cbristiaan Crucq en Louis Polije I gemeester en wethouders een tijdelijke leer- werden eearresteerd en mochten niet meer kracht worden benoemd. Belgie vlrlaten. I heer Un«er wordt hier?p met;algf: Daar de laatsten tijd het vervoer van personen weinig meer te beteekenen heelt, maakt de boot heden baar laatste reis van Ylissingen en keert morgen van Antwerpen terug. Vlissingen—Middelburg in het duister. Door een defect aan een der machines in de electrisehe eentraie te V iissingen kon aldaar vVoensdagavorid omstreeks 8 ure geen stroom meer geleverd worden. in Ylissingen, zoowel als in Middelburg, weike laatste plaats daavvan ook den stroom be- trekt, gingen de Sichten uit, en ook de trams konden niet rijden. Zoodra mogelijk werd eene andere machine aangezet en na een bait uur was er weer stroom. Vciart op de Sehelde voor Antwerpen. Blijkens eene bekendmaking van het Duitsche bestuur in Belgie is de brug over de Scheide bij Burght voor het doorvaren van schepen dagelijks geopend van 8,30 tot 9,30 des morgens en van 3,30 tot 5,— uur des middags, in zooverre dit met de krijgsbelangen overeenkomt. BOSCHKAPELLE. Geen maaglijder! Een stevige jonge kerel van omstreeks 20 jaar kreeg dezer dagen, nadat bij een varken bad helpen siachten, de ooren van het beest, die hp, nadat ze goed waren gereinigd, rauw oppeuzelde, zonder ander eten of drinken er bij. Toen hij ze goed en wel naar binnen had gewerkt, stapte hij een paar huizen verder, waar men eveneens pas een varken had gekeeldook hier gaf men hem de ooren, toen hij zeide, dat hij een buiten- gewoon liefkebber er van was, en op dezelfde wijze en met evenveel appetijt als het eerste paar, deed hij ze dadelijk naar zijn maag verhuizen. Het voorbeeld vond spoedig navolging. Een paar kleine kereltjes, bewonderende getuigen van deze reuzen-eetprestatie, kregen op bun verzoek het koddeke, elk de keifc, en begonnen er terstond gretig aan te smullen. 28 Jan. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd met 5 tegen 2 stemmen besloten om de gemeentelijke jaarlijksche subsidie van 100, gednrende 10 jaar te storten, die eertijds was verleend aan de tram Walsoorden—Selzaete, over te dragen aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatsckappij. SAS VAN GENT. 29 Jan. Door eenige personen, met mede- werking van eenige alhier vertoevende Belgiscke vluchtelingen en onze militairen, was het iuialief genomen een tooneeiuit- voering te geven ten bate van het steun- comite. Hun poging daartoe is met succes bekroond geworden. Reeds 4 avonden bad een welgeslaagde uitvoering plaats in de (hoewel daarvoor wat te kleine) overvolle zaal van het hotel //De Zwaan", terwyl gisteren en hedenavond een gratis voor- stelling gegeven werd voor de militairen, die hiervan voiop genoten. SINT JANSTEEN. Naar wjj vernemen werd bij A. d. K. alhier, aan Belgische menscben petroleum met water vermengd, verkocht aan 25 cent de liter. Een patrouille landweer legde op 2 vaten beslag en maakte van een en ander proces- verbaal op. Niet minder dan een honderdtal kinderen en grooteren werden alhier op de grens in den r.acht van VVoensdag op Donderdag aangetrofien. Zij hadden zich doorgang over de grens weten te versckaffen, doch mochten niet weder keeren naar Belgie. Een landbouwer had medelijden met het arme volkje en gaf hun alien logics in zijne schuur. BOKSELE. 27 Jan. In den voormiddsg kwamen uit 's Heerenhoek, waar zij ter kerk geweest waren, huiswaarts gereden de landbouwers M. v. 't Westeinde van Aehterduin" en A. Remijn van de „Drie Klauwen". Beide waren vergezeld van hunne ectatgenooten. By de herberg //Buitenlust" schrikte het paard van Remijn van een hondenkar, welke daar stond, sloeg op hoi en botste tegen een der wielen van zijn voorgangers tilbury. Dit had tot gevolg, dat beide tilbury's met de inzittenden in een wegsloot terecht kwamen. De tilbury van Remijn was vreeselijk gehavendvan de andere was slechts een boom stnk. wetenschappen aan d burgerschool den heer WS. Unger, zulks ter voorziening in de vacatur® ontstaandoor j ^issie van toezicht op het middelbaar on- het aan den heer B. J. Krijgsman verleend j derwijs, waarin deze mededeelt, dat het haar mene stemmen benoemd tot leeraar in de Klaalswetenschappen en staatshuishoudkun de, met ingang van 1 Februari aanstaande. 5. Voorstel tot wijzigmg voorwaarden waaronder subsidie is verleend aan de ZeeuwSch -11 lamsche 1 ramwegmaal- sehappij. Ingekomen is een adres van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram wegmaatschappijgevestigd te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft: dat in het besluit van den raad tojt het verleenen van subsidie aan adressante voor het aanleggen van tramwegen onder de voorwaarden, sub d., een termijn wordt genoemd van 1 Juli 1915, waarin de voor bedoelde lijtren in exploitatie moeten zijn gebracht dat, afgescheiden nog van den oorlogs- toestand waarin wij verkeeren, liet niet mo- gelijk zoude zijn, tengevolge van den omvang van het werk, voor dat tijdstip <le lijnen in exploitatie te brengen; dat de Minister van Waterstaat adressante dan ook verzoekt, alvorens de Rijksover- eenkomst met adressante af te sluiten, het daarheen te leiden, dat de raad besluit, die voorwaarde te lezen als volgt: dat de tramverbindingen tusschen de gemeenten Phiiippine-Hoek-Ter Neuzen en Zaamslag moeten zijn in exploitatie gebracht op het krachtens de Rijksconcessie door den Minis ter van Waterstaat te bepalen tijdstip"; dat in de voorwaarde sub e. door den Minister een voor zichzelf sprekende wijzi- ging wordt verlangd, om te lezen in plaats van „zooals in d. is aangegeven" „van da hierboven sub d. genoemde verbindingen" dat verder de sub g, genoemde termijn is verstreken en derhalve, indien de raad op het behoud dezer overigens niet nooazake- lijke voorwaarde prijs slelt, een andere ter mijn dienf te v/orden gesteld, b. v. drie maanden na den datum van het door den raad naar aanleiding van dit request te ne- men besluit; redenen waarorn adressante den raad eer- biedig verzoekt, bovenvermelde wijzigingen in het besluit d.d. 3 Juni 1912 te widen aan- brengen en met het oog op spoedige af- sluiling der Rijksovereenkomst adressante een officieel exempLaar van bet gewijzigd besluit te doen toekomen. De voorzitter stelt nomens burgemeester en wetliouders voor, ta voldoen aan het verzoek der tramwegmaatschappij. De heer Lensen stelt voor, het verzoek nog eens aan te houden; hij zou wenschen de versc.hidende besprekingen, die bij het verleenen der subsidie gehouden zijn, nog eens na te gaan. De voorzitter merkt op, dat de maat- schappij een spoedig antwoord vraagt. De heer Lensen antwoordt, dat dit ge- woonte is; hij acht het van belang.de zaak nog eens aan te houden. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel van den heer Lensem besloten. 6. Voorstel in zak® adres W. Estor. De voorzitter stelt thans aan de orde het om bericht en raad in handen van burge meester en wethouders gestelde adres van W. Estor, leeraar in wis-, natuur- en werk- tuigkunde en cosmografie aan de gemeente hoogere burgerschool, die daarin verzoekt zijne jaarwedde te wilien vaststellen over eenkomstig de betreffende lijst, vastgesteld in de raadszitting van 12 Juni 1913, onder toekenning daarboven van vergoeding voor lesuren boven het maximum-aantal van 26 uren per week, in art. 2 van de verordening regelende aantal lesuren en jaarwedden der leeraren genoemd. Het komt adressant voor, dat overwegin- gen die hebben gegolden in de vergadering van 11 Juni 1914, ook ten zijnen aanzlen, mogen gelden, wat betreft inwilliging van dit verzoek. Het aantal lesuren is door burgemeester en wethouders, op voorstel van den direc- teur, de commissie van toezicht gehoord, vastgesteld op 27. Waar het reglement in art. 2 voorschrijft, dat hem in den regcl niet meer dan 26 uren les ,zal worden opgedragen, verzoekt hij, ingaande September 1914, hem eene behoorlijke vergoeding toe te kennen, voor het boven de 26 te geven les-uren, waar bovendien ook geen laboratorium-uren wor den toegekend, en aan de lijst van jaarwedi- den bepalingen toe te voegen, die in dit ge val voorzien. De directeur der hoogere burgerschool geeft naar aanleiding van dit verzoek te kennen Artikel 2 van de verordeningen regelende de jaarwedden kent als maximum-aantal uren in den regel 26. De verdeeling der vakken over het personeel is eventueel oor zaak, dat adressant a 11 ij d 2 7 uren zal hebben te geven. Het zou zelfs gewenschter zijn, het aantal wiskunde-uren met 1 te vermeerderen dan met 1 te verminderen. Er bestaat en zal dus blijven bestaan een toestand, waarin de verordening niet voor- ziet Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zoude men tusschen twee middelen kun- nen klezen voorkomt dat eene regeling alleszins ge- wenscht is; dat vei-mindering van les-uren geen aanbeveling verdient en dat in de moei- lijke financieele omstandigheden, waarin de gemeente zich ongetwijfeld door den ooriog binneukort zal bevinden, die regeling de voorkeur verdient, die de gemeenterekening het minst bezwaart. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, op het verzoek afwij- zend te beschikken. De heer Waalkes meent, dat dan toch de verordening zal behooren te worden gewij zigd, daar deze spreekt van 26 lesuren en de heer Estor 27 lesuren heeft. De voorzitter acht wijziging der verorde ning niet noodig. Toen in de verordening werd omschreven, dat in den regel door den betrokken leeraar 28 lesuren per week zouden worden gegeven, lag het niet in de bedoeling dat dit zoodanig moet worden op- gevat, dat terstond vermeerdering van sala ris zou moeten volgen als die grens werd overschredenmen heeft alleen ongeveer een basis aangegeven. Binnen de grens der verordening kan er naar het oordeel van burgemeester en wetliouders op liet ver zoek nfwijzend worden bescliikt. Het afwijzend voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 7. Voorstel in zaka gebruik lokalen der hoogere bui'gerschool. Naar aanleiding van het verzoek van de vereeniging „De Yereenigde Handwerkslie- den", om, wegens de in gebruikneming van hun gebouw door de militairen, voor het geven van vakonderwijs gebruik te mogen maken van eenige lokalen der hoogere bur gerschool, deelt de voorzitter mede, dat deze zaak van de agenda kan worden afgevoerd, aangezien de vereeniging kort na de indie- ning van haar verzoek weder over haar ge bouw heeft kunnen beschikken. lconinklijk nalionaal steun-eomite blijft er voor de gemeente te betalen f 2750, hctwelk in gemiddeld 7 uitkeeringen is besteed. De heer Lensen constateert, dat de uitge- keerde bedragen dus uitkomen op gemiddeld 100 per dag en dat het, zoo een geheel jaar voortgaande, rekening lioudende met vermindering wegens meerdere werkzaam- heden in de zomermaanden, zou komen op een bedrag van 30.000 per jaar. De heer iMoggre merkt op, dat het bezwaar misschien zou zijn, dat, wanneer tot werk- verscliaffing werd overgegaan, het koninklijk nalionaal steun-comite de 50 °/o der kosten niet meer zou betalen. De voorzitter stelt naar aanleiding van lietgeen te berde is gebracht, in Jiet liclit, dat het algemeene denlcbeeld van degenen die er bij betrokken zijn, is, dat de onder- steuning niet langer zal duren dan April aanstaande en dat voor degenen die dan nog oiidersteuning zullen behoeven de zaak een ander karakter krijgt, dat die dan zullen moeten komen bij het burgerlijk armbestuur. Menschelijker wijze gesproken is het te ver- wachten, dat er dan over het algemeen werk zal zijn. Er zijn nu enkele gezinnen van den landbouwenden stand, die ondersteuning krijgen, die, in de eerste plaats, zullen dan, omdat er op het land werk is, kunnen ver- v all en. Voorts zijn er naar Duitschland, die maar ieerst over 3 en anderen over 6 weken loon uitbetaald krijgen, zoodat ze voor dien tijd niets kunnn overzenden, waarom hunne ge zinnen tot dien tijd ondersteund behooren te worden. Met het voorgestelde bedrag denkt spre- ker dat men zeker tot April toekomt en dan zou er kunnen worden uitgezien om de men- schen, die dan nog niet aan het werk zijn, door middel van werkverschaffing te hel- pen. 8. Voorstel tot aangaan eener geldlcening tot dekking der kosten van ondersteu ning aan wcrkloozen. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, hun college te machti- gen tot het aangaan eener geldleening, voor dekking der kosten van ondersteuning van werkloozen, en, om te voorkomen dat bin nen kort een nieuw besluit behoeft te wor den genomen, het bedrag der leening in plaats van op 4009,de som die aan het steuncomit6 als subsidie voor dat doel is toegestaan te bepalen op 6090, een bedrag dat voor den duur der onder steuning voldoende wordt geacht. Het eerst- genoemd bedrag is toegestaan voor de maan den December en Januari, door de verhoo- ging zal dan ook ondersteuning kunnen wor- verleend gednrende de maanden Fe- 8 den bruari en Maart. Vermoedelijk zal het ge heele bedrag niet noodig zijn, altlians gelc-t op de bedragen die tot hiertoe werden uit- gegeven, en waar van spreker thans een naar ruwe schatting opgemaakte lijst voor zich heeft. De heer De Jager wil, naar aanleiding van dit voorstel, nog iets in het midden brengen, naar aanleiding van hetgeen hij heeft kunnen waarnemen, bij het nagaan van het werk van het stiun-comit6, als lid der commissie uit den raad daarvoor aange- wezen. Het is hem opgevallen, dat, wanneer •het verleenen van dien steun nog geraimen tijd moet voortduren, het in totaal een zeer hoog bedrag zal worden, dat voor steun noodig is. En hoe lang het zal duren, is maar moeilijk te zeggen, de ooriog kan gauw klaar zijn, maar het kan ook nog een jaar of nog langer duren. Hij stelt op den voorgrond, dat steun ver leend moet worden aan degenen die er be- hoefte aan hebben, doch heeft meer op 'net oog de vraag te stellen, of het niet mogelijk zou zijn om, in plaats van rechtstreeksche ondersteuning te geven, werkverschaffing in het leven te roepen. Als het dien weg uit- kon, was dat, zoo voor de gemeente als1 voor de werkloozen meer verkieslijk. Dnar- omtrent zijn de andere leden der commissie het geheel met hem eens. Wanneer Nederland dan buiten den ooriog blijft, kan men werk laten verrichten ten algemeenen nutte, waarvan men profijt heeft. De dading met het rijk, over den vesling- grond kan nu worden gesloten, dat is nog wel niet gebeurd, maar nu de betreffende wet in het staatsblad is opgenomen, kan dat nu toch spoedig verwacht worden. Men zou dan misschien kunnen beginnen, met het in orde laten maken van het terrein, bij wijze van werkverschaffing, onder toezicht van den gemeente-bouwmeesler of wie daarvoor wordt aangewezen. De heer D. Scheele verklaart, dat hij toch gaarne nadere inlichtingen zou wenschen, waarom het bedrag van 4000 moet ver- hoogd worden tot 6000. De voorzitter deelt mede, dat tot hiertoe is uitgegeven, in afgeronde sommen: 300 aan aardappelen, 100 voor zuurkool, 50 voor spek, verstrekt reisgeld aan werklieden die naar Duitschland gingen werken 400 uitkeering op 12 December 1914 J 30, op 19 December 415, op 24 December 650, op 26 December J 180. op 2 Januari 1915 700, op 9 Januari 750, op 16 Januari j 750, op 23 Januari J 750 en aan giften in natura 100, samen j 5425. Daar de helft van dit bedrag wordt vergoed door het Gaarne zullen burgemeester en wethou ders gebruik maken, van den te dezen op- zichte door den heer De Jager gegeven wenk, al is het thans nog niet te zeggen, dat werk verschaffing ia die richling zal moeten wor den gezocht. Spoedig zal de regeering nu kunnen overgaan lot het aankoopen der gronden benoodigd voor het maken der nieuwe havens en spreker verwacht voor het verschaffen van werk, meer van het graven dier havens, dat zal althans van meer beteekenis zijn, dan het werk dat de gemeente kan laten uitvoeren. Aan den lieer D. Scheele geeft spreker nog nader als zijne meening te kennen, dat de gezamenlijke uitkeeringen zullen blijven be neden een bedrag van 6000. De heer De Jager merkt op, dat er nu ge- idurende 7 wweken uitgekeerd is en dat het (nog 9 weken zal duren, eer men April heeft; daarop lettende, vermoedt hij, dat het voile bedrag wel zal noodig zijn. De voorzitter blijft bij zijn meening, dat het minder zal blijven, wat werkverschaf fing betreft, wijst hij er op, dat men elders Iracht kleine industrien te stichlen, meer bepaald voor het aan het werk zelten der vluchtelingen uit Belgie. Dat is hier echter niet zoo gemakkelijk aan te vangen voor onze menschen, daar deze in verband met den aard van hun werk voor liet overgroot- ste deel van een of andere Industrie niet op de hoogte zijn. Met hen kan men niet zoo maar een, twee, drie wat beginnen. De heer Dees geeft te kennen dat, als hij zoo een en ander hoort over de uitkeerin gen van het steun-comit6, het hem wel eenigszins spijt, dat de raad de koorden van de beurs heeft opengezet en die in handen gesteld van het steun-comite, zonder verder op den gang van zaken eenigen invloed te kunnen uitoefenen. Er is door den raad eene commissie van control® benoemd, maar die kan ook weinig nicer doen, dan bezwaar maken tegen de uitgaven, nadat ze gedaan zijn. Hij wijst nu als voorbeeld op hetgeen werd meaegeaeeld over de gezinnen dcr- genen die naar Duitschland zijn gaan wer ken; het moge nu al waar zijn, dat deze niet aanstonds over hun weekloon kunnen beschikken, maar na verloop van tijd krij gen ze het toch. Nu meent spreker dat er alles voor te zeggen is, om den steun, die aan de gezinnen dier menschen verleend wordt, te beschouwen als voorschot, dat ze later, als ze hun geld trekken, moeten te- rugbetalen. Ze zouden daarvan dan toch zeker wel een deel kunnen restitueeren. Spreker zou wenschen, dat de door den raad benoemde controle-commissie ook bij de bedeelingen tegenwoordig was en dat ze aangaande de personen die komen hunne meening kunnen doen blijken; dat zal aan de zaak zeker ten goede komen, daar die commissie-leden toch allicht ook weer be- kend zijn, met omstandigheden van ver- schillende menschen, waarvan het bestuur van het steun-comitd niet op de hoogte is. Hoe meer personen er over oordeelen kun nen, hoe meer wetenschap men hebben zal. Als aldus gehandeld werd, zou dat strek- ken tot grootere zekerheid voor den raad, dat het geld werkelijk daar wordt besteed, waar het noodig is. Ilij wil volstrekt geen blaam werpen op het bestuur, dat er nu voor zorgt, maar hij herhaalt: ncmen de commissieleden ook aan het werk recht- streelcs deel, dan zal men allicht nog beter resultant verkrijgen. De heer Eijke deelt mede, dat hij omtrent de 10 werklieden, die door bemiddeling van de gemeentelijke arbeidsbeurs in Duitschland aan werk zijn geholpen, voorloopig goede berichten heeft ontvangen. Hij heeft voor hen verschillende voordeelen Weten te ver krijgen, die andere werklieden, die voor hen gegaan zijn, niet hadden. In tegenstelling met die vroeger vertrokken werklieden, die dat zelf moeten betalen, heeft spreker voor dezen weten te verkrijgen, dat de werkgever voor hen zal betalen de kosten der arbeiderskaart, zijnde 3 Mark, de wekelijk- sc.he uitgaaf voor de ziekenkas van 1,04 Mark en die der oorlogsbelasting (ten bate van het Roodc Kruis) ad 0,50 Mark. Zoodra er uitbetaling van loon zal zijn geschied, zal spreker nader bericht ontvangen, of alles volgt, zooals is overeengekomen, maar uit het nu ontvangen schrijven bleek, dat de menschen tot hiertoe tevroden waren over hetgeen hun wedervarcn is. De voorzitter wil den heer Dees inbich- ten, dat de door den raad benoemde com missie voor controle op de werkzaamheden stig opvat en uitvoerL Wanneer men nader ran het steun-comite, zijne taak zecrernstig opvat en ook uitvoerL Wanneer men nader zou kennis nemen, zou men daarover ver steld staan. Hij meent hen daarvoor als voorzitter van deze vergadering een woord van bijzondere hulde te moeten brengen, al is bij liet ook als voorzitter van het steun-comite niet altijd eens met hunne op- vattingen. De heer Moggre meent, dat de voorzitter den heer Dees wel eens inzage zou kunnen geven van de lijsten en de bemerkingen en wenken der commissie. De voorzitter antwoordt dat met genoegen te wilien doen. Wat nu betreft het door den heer Dees geopperde omtrent den steun, verleend aan de gezinnen dergenen die naar Duitschland zijn gaan werken, dat dit als voorschot zou moeten worden verleend, wijst spreker er op, dat die gezinnen voor het meerendeel reeds geheel zijn uilgeput, in de noodzakelijkheid zijn geweest om schuld te maken en geen crediet meer kun nen verkrijgen. Die menschen zijn dus reeds veel achteruit, waarom het volgens hem igeen aanbeveling verdient, van hen te eischen dat ze het steun-bedrag later moeten terug- betalen; daarvoor zijn die gezinnen reeds te veel uitgeput. Bovendien krijgen 75 procent van die gezinnen ook niet liet voile voor uitkeering bepaalde bedrag. Er was slechts 1, die meer kreeg, en toen de commissie uit den raad als zijne meening te kennen gaf, dat dit niet gewettigd was, is daarmede op- gehouden. en zal een nader onderzoek nood- zakelijk zijn. Tcgenover gevallen dat getracht wordt de commissie te bedriegen, staan ook andere gevallen van menschen die, in de onmoge- lijkheid zijnde huishuur te betalen, daarmede zijn begonnen zoodra ze een lutiele uil- keering van het steun-eomit<5 kregen. Spreker is overtuigd, dat hier een nuttig werk wordt verricht, ook waar dit strekt om de menschen hunne stabilitcit eeniger mate te doen behouden. Mochten de leden er belang in stellen. dan is spreker volgaarne bereid, na deslui- ting der vergadering inzage van de lijsten enz. te geven. De heer Dees danlct voor de ontvangen in lichtingen; hij verklaart absoluut niet de bedoeling te hebben gehad iemand een grief te maken, maar hij raeent, dat, door deel- neming van de raadscommissie aan de werk zaamheden van het steun-coir.il6, des te beter zou kunnen worden gewerkt, hij zeide dit vooral, omdat hij gisteren in de vergade ring van burgemeester en wethouders op de hoogte kwam van eene moeilijkheid, die misschien zou ontzeild zijn, als de leden der raadscommissie, er eerder van op de hoogte waren geweest. De heer Waalkes vraagt, of dan geen be- paiing zou kunnen worden gemaakt, dat de commissie van controle altijd de vergade- ringen van het bestuur van het steun-co mite kan bijwonen. De voorzitter geeft te kennen, dat de com missie daarbij steeds wordt uiigenoodigd. De heer De Jager merkt op, dat de raad de commissie bescliouwt als eene commissie van controle, terwijl het steun-comite die besehouwt als eene commissie van advies voor haar. De heer Eijke deelt mede, dat de com missie steeds heeft ondervonden, dat het com it (5 rekening houdt met de weaken en opmerkingen door de commissie gemaakt. Hij meent, dat het nu zoo goed gaat, als het maar kan. De heer De Jager vraagt nog, of toch re kening zal worden gehouden met zijn denk- beeld, om te sturen in de richting van- werkverschaffing. De voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel, om burgemeester en wethou ders te machtigen tot het aangaan eener lee ning van 6000 voor steun aan werkloo zen, tegen eene rente van ten hoogste 7 en jaarlijksche afkorting van 1000, wordt aangenomen met algemeene stemmen. In verband met dat besluit deelt de voor zitter nog mode, dat het koninklijk nationaal steun-comilA op zich heeft genomen te ver- goeden de rente die de gemeente boven de normale rente zal hebben te betalen. Op de vraag, in hoeverre het koninklijk nationaal steun-comitd aan zijne op zich ge nomen verplichtingen voldoet, antwoordt de voorzitter dat de lijsten nog niet zijp inge- zonden en dat eerst daarna afrekening kan geschieden. Het gevraagde voorschot van 1000 is onmiddellijk na de aanvraag ont vangen. 9. Wijziging begrooting diensl 1813. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethou iers voor, de begrooting voor 1915 te wijzigcn, door daarin op te nemen de cijfers met betrekking tot de tijdelijke leening voor kasg Id, ad 20.000 en de leening van 6000 voor ondersteuning van werkloozen. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. 10. Vastitillmg pensioensgrondslag g«- t-vambt'iHum De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, in verband met de veranderi ig in hunne jaarwedde den pensioensgrondslag van de navolgen le ge- meente-ambtenaren vast te stellen overeen komstig het achter hun naam vermeld bedrag: A. L. de Bruijne 615, E. J. Bakker 590, G. Faas j 500, J. Adriaansen J 590 en K. Duizendstra 1100. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 11. Omvraag. Geen der leden verlangt het woord. 12 H cl mes hoofdeKjkcn oms'.ag Ter behandeling van eenige reclames tegen het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1914, schorst de voor zitter de openbare vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver gadering, deeit de voorzitter mede, dat naar aanleiding van de ingekomen reclames is besloten de navolgende aanslagen terug te brengen: L. de Vos- van de 6e naar de 4e klasse, H. Wolfert van de 8e naar de 4e klasse, J. van Beveren van de lOe naar de 5e klasse, P. J. Zwaal van de lOe naar de 6e klasse, J. Bal ran de lie naar de 6e klasse, U. Rammelo van de lOe naar de 7e klasse, J. P. Kohier van de 19e naar de 16e klasse, C. G. M. Bogers van de 33e naar de 28e klasse en P. H. Jansen van de 12e naar de lOe klasse. Hierna sluit de voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 5