ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding, No. 6177. Dins dag 26 Januari 1915. 55s Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERT ENTIEN: Telefoon S3. Bit Blad versGhpi Maandag^, Woeasdag- en YryiiapyoM, aitgezordard op Feestdagen, Bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Gemeentebestnur van Philippine, BINNEN LAND. Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland y 1.10. Bij vooruitbetaiingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij^aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 oisr op den dag der uitgave. Op Oinsdag 26 Januari I9E5, des voormiddags ten 12 lire 30 min(en niet op Donderdag 28 Januari 1915, zooals eerst isgeannonceeid) zal door het Gemeente- bestuur van PHILIPPINE in het openbaar ten Gemeentehuize worden aanbesteed net onderhouden van de haven van de Gemeente Philippine, met hijjbehoo- rende werken, gedurende de ja?*en 89S5, 1916 en 1957. Het bestek ligt vanaf heden ter lezing op het Gemeentehuis en is aldaar tegen betaling van f 1,50 te bekomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt op den dag der besteding om 10 uur 30 v.m. E. CEULENAERE, Burgemeester. J. GE1RNAERDT, Secretaris. TWEEDE KAMER. Langer in dienst houden van dienst- plichtigen bij de landweer. De Minister van Oorlog heeft naar aan- leiding van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, aan die Kamer een Nota doen toe- komen. Hierbij geeft de Minister o. a. het vol- gende te kennen. Ook nit de nolitieke en strategische verhoudingen, die voor het publiek open liggen, kan zegt de Mi nister voor hem, die met kennis van zaken toegerust is, afdoende blijken, dat de positie van ons land nog evenzeer als in Augustus de onmiddellijke beschikking over onze geheele krijgsmacht eischt. De Regee- ring, den toestand nauwkeurig overziende, zoade althans hare verantwoordelijkheid niet gedekt achten, indien haar die beschikking mocht ontbreken. Oat zjj mede over ge- gevens beschikt, waarvan het publiek geen kennis draagt, ligt voor de hand. Zij acht het echter in strijd met 's lands belang daaromtrent eenige mededeeling te doen, zelfs niet in comite-generaal. De Minister stemt geheel in met de leden die het denk- beeld van zoodanige vergadering hebben bestreden. Y e r 1 o o p. Sedert de mobilisatie zijn, in ronde getallen, afgekeurd 5300, gemiddeld met ziekte afwezig 4700 en met onbepaald verlof voor zoover door den Minister verleend 1200 man. Overplaatsingen. Als werd inge- gaan op het denkbeeld om door onderlinge overplaatsingen aan de belangen van dienst- plichtigen tegemoet te komen, dan zou daar- mede lang niet zooveel worden bereikt als blijkbaar wordt vermoed. Velen toch zouden zich overgeplaatst wenschen te zien in een riehting, waarheen slechts een klein ge- deelte hunner zou kunnen worden geplaatst en klachten van teleurgestelden over onge- lijke bedeeling zouden ook dan weder niet uitblijven. Er bestaat evenwel tegen de gewenschte overplaatsingen een overwegend bezwaar, hierin gelegen, dat het noodzakelijke ver- band in den troep, hetwelk wordt verkregen nadat meerderen en minderen elkander hebben leeren kennen, verloren zou gaan, althans in belangrijke mate zou lijden, wanneer op eenigszins ruime schaal man- schappen van het eene korpsonderdeel naar bet andere overgingen. Vergelijking met Denemarken en Zwitserland. De Minister hand- haaft zijn opvatting, dat de gemaakte ver gelijking niet opgaat en dat zij geen goeden grond oplevert om maatregelen, welke elders kunnen worden genomen, en die misschien ook in een bijzonder licht zouden treden, indien men met den geheelen toestand aldaar nauwkeurig bekend ware hiernate volgen. Landweer bestemming oudste militielichting. De wijze, waarop de oudste militielichting, die op 1 Augustus 1914 naar de landweer zou zijn overgegaan, thans over de troepen is verdeeld, doet haar in zekeren zin reeds de bestemming volgen welke zij ook na dien overgang zou hebben verkregen. Wegzenden oudste landweer- 1 i c h t i n g. Met het naar huis zenden van de oudste landweerlichting zou de billijkheid zeker niet in groote mate worden betracht. Zelfs mag worden betwijfeld, of het billijk- heidsgevoel daarmede meer bevredigd zou worden. Wie noode van huis gemist kan worden en in dienst moet blijven, zou zeker niet van billijkheid gewagen, wanneer hij anderen, wier dienstvervulling met minder groote bezwaren gepaard gaat, naar huis zag gaan, omdat zij tot een oudeve lichting behooren. Het aantal aanvragen om verlof buiten de gewone regeling om, loopt in de tien- duizenden en het aantal ingewilligde aan vragen in de duizenden. Werd ingegaan op het denkbeeld om den thans voorgestelden termijn met drie of vier maanden te verkorten, dan zou reeds in Februari opnieuw en dan voor de derde maal in de tijdsruimte van eenige weken een w. o. over eenzelfde zaak moeten worden gereed gemaakt en alle phasen wederom moeten doorloopen. Afgescheiden van den zonderlingen indruk, welke zoodanige handelwijze noodwendig buitenaf zou maken, wenscht de Regeeriug, na de door haar afgelegde verklaring, dat de lichting waarom het hier gaat, geen dag langer onder de wapenen zal worden gebouden dan volstrekt noodig is, dien weg niet uit. Tijdelijke afwijking van de Kieswet. Tegen dit wetsontwerp rezen blijkens het Voorloopig Yerslag bedenkingen van verschillenden aard. Eenige leden betreurden de indiening er van. De zaak had h. i. met het oog op den Godsvrede, gevoegelijk kunnen blijven rusten. Bovendien achtten zij de voorge- stelde wijziging in strijd met de Grondwet. Uit art. 80, derde lid volgt dat ieder jaar een kiezerslijst dient opgemaakt, ter wijl het in strijd is met de grondwet om de oude kiezers die op de lijsten van 1914 voorkomen daarop te handhaven voorzoo- verre zij in 1914 bedeeld zijn. De wet zal in haar toepassing bovendien ongelijk en onbillijk werkenbuitendien blijft voor het volgende jaar dezelfde moeilijkheid bestaan. Te minder reden bestaat er voor een spe- ciale wetgeving ten aanzien van het kies- recht, nu door den oorlog op allerlei gebied minder aangename toestanaen als onvermij- delijk moeten worden aanvaard. Anderen sloten zich geheel aan bij de beschouwingen van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Zij betoogden dat het hier een buitengewoon geval geldt en dat men bij de samenstelling van dit wetsont werp niets anders heeft gedaan dan de be- paiingen der Grondwet //breed opvatten". Ook werd erop gewezen, dat, bij niet- regeling dezer aangelegenheid, thans onge- wenschte veranderingeu in de verhouding der verscbillende politieke partijen zouden kunnen ontstaan, daar er toch ook dit jaar verkiezingen zullen plaats hebben. Nederlandsche arbeiders in Uaitschland. Men meldt aan de //N. Ct.": Verscbillende werkgevers op Duitsch gebied die Nederlanders in dienst hebben, ontvingen deze week een aanschrijving van de autoriteiten, dat zij de verantwoordelijkheid hebben te dragen voor bet gedrag van hun Nederlandsche arbeiders op Duitsch gebied. ledere 14 dagen moeten patroons een ge- waarmerkte lijst inleveren van de bij bun werkzaam zijnde arbeiders. Zoodra er iets aan te merken valt op de bandelingen dier arbeiders bestaat er gevaar, dat de pas voor alle bij dien patroon werkzaam zijnde Neder landers wordt ingetrokken. Geen carnaval. Door den burgemeester van Vlissingen is bekend gemaakt, dat de territoriale bevelhebber bet doen houden van gemas- kerde bals, ook in societeiten, beeft verboden. Een nadeelig Engelsch uitvoer- verbod. Nu de uitvoer van palmolie en talk uit Engeland verboden is, is de kaarsenfabriek te Gouda voor het feit gesteld na verbruik van de aanwezige voorraden grondstoffen, welke nog slechts voor een tiental dagen toereikend zijn, en uitsluitend uit Engeland kunnen komen, de fabriek te sluiten. Als gevolg daarvan zullen dan ook geen bijproducten van de kaarseDfabricage meer worden vervaardigd, en kan de aflevering van glycerine en andere olien niet meer plaats hebben. Daardoor komen dus weer de wolfabrieken, die olien verwerken, zeep- fabrieken, wasscherijen en bleekerijen en tal van andere fabrieken, w. o. ook die van pharmaceuLsche artikelen in moeilijkheden. Het //Dagbl. van Gouda" hoopt dan ook dat de Nederlandsche Regeering, die onge- twijfeld pogingen zal aanwenden om in trekking van dit uitvoerverbod te krijgen, daarin zal slagen. (H. Crt.) Ds algemeene toestand. Het terrein in den omtrek van Atrecht schijnt in den laatsten tijd herhaaldelijk het tooneel van gevechten te zijn aldus schrijft bet Alg. Hbl. grootendeels hebben deze plaats om de kapel van Notre Dame de Lorette, die ongeveer 12 K.M. ten noorden van Arras op een hoogte ligt, die den straat- weg van Altrecbt naar Bethune bebeerscbt. Beide partijen willen om deze positie gaarne de hoogte in hun bezit hebben. En zoo gaan in de gevechten in deze buurt de loop- graven die de hoogten doorkruisen van de eene hand in de andere over, al naar gelang van de sterkte en den aanvalslust der partij. Zulke verschijnselen behooren nu eens tot het eigenaardige karakter van den positieoorlog, docb hebben geen andere dan een plaatselijke beteekenis. Hetzelfde kan gezegd worden van de ge vechten om de loopgraven bij Berry-au-Bac. Op dit punt gaat de straatweg van Rheims naar Laon over de Aisne en bet kanaal naar de Marne, dit punt heeft derhalve een strategische beteekenis, die reeds in 1814 in den strijd tusschen Blucher en Napoleon werd erkend, zoodat Berry-au-Bac reeds toen een belangrp.ke rr>J speelde. Thans komt het herhaaldelijk voor in de berichten over den positie-oorlog, een bewijs dat de beteekenis van bet plaatsje ook thans door beide partijen wordt ingezien. Maar het zijn thans voortdurend verhalen van genomen en hernomen loopgraven, die den naam Berry-au-Bac eenig relief geveu. De jongste berichten spreken van een loopgraaf, die door de Duitschers werd ge nomen en door het instorten van een muur met puin werd gevuld, zoodat de Duitsche troepen, na de loopgraaf te hebben verwoest, deze plaats weer verlieten. Kort daarop hebben de Franschen, blijkens hun telegram, die plek weder bezet, Een derde punt, dat in de laatste dagen veel genoemd wordt, is St. Mihiel aan de Maasdaar hebben de Duitschers al ge- ruimen tijd geleden een overgang over de rivier kunnen volvoeren. ten noorden van het indertijd door het veroverde fort Camp des Romains, |en ondanks alle Franschj pogingen, om dien rivier-overgang te nemen of te vernielen, hebben zij zich daar kunnen staande houden. Ten zuiden van St. Mihiel hebben in de laatste dagen weer ernstige gevechten plaats gehad. De Franschen waren hier met groote kracbt een eind vooruitgegaan, tot op korten afstand van de Duitsche stellingen in het bosch van Apremont. Die nieuwe Fransche posities werden door de Duitsche artillerie zoo hevig beschoten, dat zij door de Franschen moesten worden ontruimd. Ten noordwesten van Pont-a-Mousson, in bet bosch Le Pietre, pogen de Franschen telkens de verbindingen van de Maas over Thiaucourt naar Metz te verbreken. Van- daar voortdurende gevechten, om Croix-des- Carmes en Vilcey en in bet bosch Le Pretre, die echter ook al weinig meer resultaat hebben dan het over en weer nemen van loopgraven. Op den 20en Januari hadden de Franschen in een aanval eenige loop- graven der Duitschers genomen, Vrijdag werden deze door de Duitschers hernomen. Ook bij Sennheim (Sernay) in den Boven- Elzas duren de gevechten voort. Hier staan sedert een maand de Franschen bij Thann in een zeer kracbtig versterkte stel- ling, die van Thann naar het zuidoosten over AspachSulzbacb Butweiler-Sept en Bettershausen tot aan de Zwitsersche grens loopt. Noordwestelijk van Sennheim vindt deze stelling steun aan het gebergte. Om de hoogten, die deze stelling bebeerschen en de daarvoor gelegen werken worden telkens gevechten geleverd. Een hevig gevecht heeft daar plaats gehad om de hoogten bij de Hartmann-werken, waarvan de Franschen werden verdreven, terwijl zij eenige gevangenen in handen der Duitschers moesten laten. Op overige punten der stellingen in het Westen heeft slechts artillerie-gevecht plaats gevonden. Van het Oostelijk oorlogsterrein zijn de berichten zeer schaarsch. Aan beide zijden van den Weichsel hebben gevechten plaats gehad, maar zonder belangrijke resultaten. Het blijkt, dat de Russische offensieve beweging ten noorden van de -Weichsel zich tot Lipno heeft uitgestrekt. |De straat weg van Plock naar Lipno vormt de Wes- telijke afsluiting van de bosschen, aan welker noordelijken rand de plaatsen Rad- banof, Biesjoen en Sierpez gelegen zijn, die het front van het Russische leger in die streek vormen. De poging echter, om de Duitsche troepen ten zuiden van de Weichsel door deze z/diversie" te noodzaken zich naar het noor den te begeven, en dus de Duitsche legers voor Warschau te verzwakken, is mislukt. De Duitsche generaal heeft benoorden de Weichsel genoeg troepen om den Russen den verderen opmarsch te beletten. Zoodat dus deze poging van grootvorst Nikolaas door de Duitschers als mislukt wordt be- schouwd. In den boog van de Weichsel tegenover Warschau is niets bijzonders voorgevallen, evenmin als in den Nida-sector. Slechts het artillerie-gevecht herinnert daar aan den strijd, die thans ook in het oosten steeds meer het karakter van een positie- gevecht aanneemt. Een Russisch journalist, die met een officier de posities in het oosten heeft over- gevlogen, schreef aaD de //Roesskoje Slowo", dat men zich in Rusland niet moet voor- stellen, dat het gemakkelijk zal zijn de Duitschers uit Polen te verdrijven. Maanden van bloedigeu strijd zullen daarvoor noodig zijn- De „Birschewija Wjedomosti" zet uiteen, dat hoewel de Duitsche legers slechts 45 50 K.M. van Warschau verwijderd zijn, een frontaanval op die stad onmogelijk zal blijken. Voorloopig zullen de Duitschers daar dan ook niet toe overgaan. Zij graven zich in en versterken hunne slellingen zoodanig, dat zij schijnen te zeggen //Jaag ons hier maar eens uit, zoo gij kuntEn dat zal zeker niet gemakkelijk gaan. Zeppelins boven Engeland. „Ekstra bladet" schrijft, naar door het Wolf bureau uit Kopenhagen wordt geseind: De Engelsche pers is zeer verstoord over den aanval van de Duitsche luchtvloot op plaatsen aan de Engelsche kust en meent, dat de neutrale st-aten en vooral Amerika. in die afkenring zullen deelen. Ook wij krijgen verschillende brieven, waarin wij worden aangemaand aan het algemeene protest van de neutralen tegen de Duitsche wijze van oorlogvoeren deel te nemen maar wij zeggenOorlog is oorlog. En evenals vele onsehuldige grenslanden onder de ontzettende gevolgen van den oorlog lijden, evenals steden en dorpen worden verwoest, en vrouwen en kinderen in kou en duisternis worden gejaagd, kan Engeland, dat door zijn positie als eiland zich tot dusver veilig waande, zich beklagen dat steden, die aan de grens van Engeland, aan de zee liggen moeten lijden onder den oorlog. Wat beteekent de dood van eenige menschen bij de algemeene gruwelen van den oorlog. Wij, als Denen, hebben heusch geen re den de Duitsche wijze van oorlogvoeren te verdedigen, maar wij moeten toch zeggen, dat het hier geldt gelijke monniken, ge- lijke kappen. De aanval der Duitsche lucht- schepen werd toch niet ondernomen om enkeie burgers, vrouwen of kinderen, te dooden, maar om den vijand te benadeelen, die Duitschland wil uithongeren. Waar- schijnlijk is een aantal van zulke toehten voorbereid, die zullen eindigen met een aanval op Louden, wat een volkomen ge- rechtvaardigd en verstandig deel van de oorlogvoeriug uitmaakt. Voor alies komt het hierbjj aan op de moreele uitwerking, die zeker aanwezig is, ook al poogt Enge land die te bestrijden. fiet in den grond boren wan de „0urmard De Eng. stoomboot //Duvward", van Hull naar Rotterdam, is de vorige week in den grond geboord. De kapitein, Wood, van de //Durward", vertelde daaromtrent het volgende Donderdagavond om twaalf uur waren kapitein en bemanning van de Durward''' in het Zeemanshuis te Rotterdam gekomen, druipnat, rillende van kou en ellende, met niets dan hun simpele kleeren, die zij droegen. Enkelen wisten niets dan dat zij, slapende in hun kooi, met de kleeren aan gelukkig, want over een paar uur zouden zij in den Waterweg zijn, werden opgepord en enkeie minuten later in een boot zaten. Maar de meesten hadden wel een klare voorstelling van wat er om hen was ge- schied. Het was tusschen twee uur en half drie en de //Durward" was op 12 a 13 mijlen van den Waterweg. Het weer was sterk buiig en er woei een vrij harde zuid-wes- tenwind. Toen dook plots, vlak nabij, de groote nieuwe Duitsche onderzeeboot ,/TJ 19" op en de kommandant er van gaf captain Wood bevel te stoppen, door het vlaggesein M. N. te geven, hetgeen beteekent//stop onverwijld". Captain Wood, zijn kansen berekenend, gaf toen onmiddellijk naar de machineka- mer bevel full speed door te stoomen en zoo hard mogelijk te stoken, doch de infe- rieure kwaliteit kolen veroorloofde hem niet meer dan 13 mijl te maken, terwijl 15 mijl hem een goede kans tot ontsnappen zou hebben gegeven. De onderzeeer gaf nu het sein I. D. (stop of ik vuur) en het nuttelooze van verder pogen tot wegkomen begrijpend, werd door captain Wood gestopt. Een boot werd uitgezet en een Duitsch zee-officier met enkeie matrozen stapten aan boord van de //Durward" over. Zij waren zeer beleefd en de officier praatte voor- treffelijk Engelsch. Hij verzocht captain Wood hem de scheepspapieren te geven. Met die papieren ging hij terug in den onderzeeer, terwijl de matrozen op de H Dur ward" bleven. Na tien minuteu was de Duitsche officier terug, zonder de scheepspapieren, die in de duikboot gebleven waren, en zei //Zoo gauw als ge kunt, alien van boord We gaan uw sehip in den grond boren." En nog eens//Er is geen seconde te verliezen, snel Captain Wood liet toen dadelijk de beide reddingbooten zakken en alien gingen daarin, de gezagvoerder eerst toen alien van boord waren. Tijd om iets mee te nemen, was er niet. Trouwens, gelijk een der schipbreukelingen ons opmerkte, er zou ook geen ruimte in de reddingbooten zijn, je zit daar, dun ge- kleed, al schouder aan schouder, en met tien man is elke boot ruim belast. Hoe de //Durward" in den grond geboord werd, vertelden de raatrozeu verschillend. Wij hadden den indruk, dat zij 't geen van alien precies wisten. Trouwens, het werd al wat donker en de booten werden vrij snel op goeden afstand van de //Dur ward" weggeroeid. Allerlei faatasieen laten we dus voor wat ze zijn. Het verhaal is waarli]k al drama- tisch genoeg. Onze zegslieden zagen, dat een aantal Duitsche matrozen aan boord van de //Dur ward" klommen, beladen met bussen en andere zware voorwerpen. Vermoedelijk hebben zij ontplofbare stof- fen aan boord gebracht, die bijeengestapeld en een lont gelegd, want snel kwamen zij terug eu ijlings voer, eenmaal alle mannen weer aan boord, de //U 19" weg. Het oorlogsvaartuig kwam op de beide reddingbooten toe, nu weer geheel boven varend en nam ze op sleeptouw. Toen er evenwel op de //Durward" niets gebeurde en dus de lont blijkbaar niet was uifgebrandof de ontploffingsstoffen niet geexplodeerd waren, liet de onderzeeer de sloepen weer los en voer terug naar het verlaten sckip. Twee sterke bonzen, als van zware kanon- schoten, werden in de booten geboord, de z/U 19" waagde er geen dure torpedo aan, doch schoot met haar kanon, gelijk elke Duitsche onderzeeer van het nieuwe type er een aau boord heeft, twee projectielen op de //Durward" af. Als iemand, wien men de beenen 1am- geslagen heeft, zei een der Engelschen, viel de //Durward" voorover en zonk toen snel. Voor zoover althans uit de booten gezien werd, want de #U 19" voer //full speed" weg met de beide weer op sleeptouw ge nomen //Durward"sloepen achter zicb, in de riehting van 't lichtschip //Maas", dat vrij spoedig bereikt werd. Op 500 M. van z/Maas" liet de Duitscher de touwen los, dook snel eu was toen verder geheel onzichtbaar De Duitscher heeft zich fair en gentle manlike gedragen, zeiden ons de Engel schen. Wat- hij voor ons kon doen, heeft bij als braaf zeeman ook gedaan... COURANT KWiBBiESiSKMa5C'W45 a it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1