AlGEiEE^ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. De krijgs"bedrijveii. No. 6176. Zaterdag 23 Januari 1915. 55e Jaargang. 6SMSIIT8BAAD. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Dit Bias! Tsrschiiat iaaadag-, Woensdag- en Yrijdagavond, uitgezenflerd ap Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE SAKDE te Tsr Neuzen. Gemeentebestiiur van Philippine. Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika j 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij ade Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij diifa££€£'t© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. Op Oansdag 26 Januaspi I9I5f des voormiddags ten 12 ure 30 tnin., (en niet op Donderdag 28 Januari 1915, zooals eerst isgeannoneeeid) zal door het Gemeente- bestuur van PHILIPPINE in het openbaar ten Gemeentehuize worden aanbesteed Met onderhouden ean de haven wan de Gemeente Philippine} met bijbehoo- (•ende werken, gedureside de jaren 1915, 1916 en 3917. Het bestek ligt vanaf heden ter lezing op bet Gemeentehuis en is aldaar tegen betaling van f 1,50 te bekomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt op den dag der besteding om 10 uur 30 v.m. E. CEULENAERE, Burgemeester. J. GE1RN&ERDT, Secretaris. Man het BeSgssshe f Inundatie. Een der oorlogscorrespondenten van de N. R. Crt., schreef 14 dezer aau dat biad Het terrein, waar de Belgische troepen na den val van Antwerpen den strijd hebben cevoerd, doet in menig opzicht denken aan bet terrein, waar het Nederlandsche leger, indien ooit ons land de ramp van een oorlog mocht treffen, zijn krachtigste ver- dediging zou voeren. Het is een laag gelegen vlak terrein, grootendeels bestaande uit polders, door- sueden door tallooze grootere en kleinere kanalen en vaartjes. Over de vlakte verspreid liggen hoeven, omgeven door boomgroepen. De wegen, uitgezonderd een enkele hoofdweg, zijn tamelijk smal. Ge- deeltelijk zijn het keiwegen, die zich onder het enorme vervoer met de zware vracht- automobielen van het leger goed hebben gehouden. De grintwegen zijn er natuurlijk veel slechter aan toe. De toestand der wegen is voor een leger een factor van groot belang en geregeld zijn dan ook troepen werkzaam voor het onderhoud, dan wel verbetering en verbreeding van wegen. Van de kanalen en vaarten wordt, voor den aanvoer van al wat een leger noodig heeft, nuttig partij getrokken. In dezen oorlog van zware artillerie en motorkracbt is de°trekschuit herleefd. Tell^ens ontmoet vijand, die ten koste van alles wil.de door- breken. Bij Dixmuiden gebeurde het b.v., dat de Duitschers in een enkelen nacht 15 aanvallen in massa deden. Het behoeft niet gezegd, dat de verliezen der Duitschers hierbij ontzettend waren, maar steeds ver- sche troepen werden aangevoerd en de toe- stand werd voor de Belgen zeer moeilijk. Men moet hierbij niet uit het oog ver liezen, dat de Yser met zijn tallooze bochten niet een bepaald ideale verdedigingslinie vormde. De bochten eischten veel troepen en op menige plaats in die bochten waren de Belgen van dri? /;ijden blootgesteld aan het vijandelijk vuilr. Groot was de ver- bazing der Duitschers toen de inundatie begon, het water steeds steeg en bun loopgraven overstroomden. En door dit water werden zij langzaam maar zeker teruggedreven. Nu strekt zich de water- viakte uit als een voor hen onoverkomelijke bindernis en alle offers, gebracht om een doorbraak der Belgische linie te verkrijgen en te kunnen opmareheeren naar Duinkerken en Calais, zijn tevergeefs geweest. Daar de inundatie ge'improviseerd is, zijn er natuurlijk geen permanente verdedigings- werken. Het geschut is even wel zoo geplaatst, dat het zeker even veilig is als in een verdedigingswerk. Het is namelijk, zooals ik zelf gelegen- heid had op te merken, vrijwel onvindbaar voor den tegenstander. Het getal accessen in de inundatie is zeer gering en bij elk dier accessen is na tuurlijk een krachtige verdediging voorbe- reid. Zoeklichten zijn geplaatst, mitrailleurs verdekt opgesteld. De inundatie is Diet overal even breed, maar nergens smaller dan ongeveer een kilometer. De indruk, dien ik nu kreeg, is dezelfde dien ik bad van een eens in ons land bijgewoonde oefening in (natuurlijk verondersteld) ge'iuundeerd terrein, n.l. dat bet voor een aanvaller absoluut onmogelijk is zoo'n smal acces in een inundatie te nemen, zoolang het moreel van den ver- dediger ongesehokt is. De macbt van bet getal verliest bier zelfs alle beteekenis en of de aanvaller honderden, duizenden of tienduizenden waagt, bij een krachtige verdediging moet bet resultaat hetzelfde zijn, n. 1. een mislukking van den aanval. En de officieren, die de verdediging bij Zoo'n aanplakbiljet zegt meer dan ver- schillende officieele bericbten. Immers ik weet uit ervaring, dat men zulke uitvoe- ringen niet zou geven, wanneer er nog kans bestond, dat Veurne beschoten kon worden. Ik heb dan ook van bevoegde zijde de ver- zekering ontvangen, dat de kanonnen, die zoo nu en dan Veurne beschoten, tot zwij- gen zijn gebracht. Doch er zijn nog andere verschijnselen die er op wijzen, dat bet de bondgenooten aan deze zijde goed gaat. Het feit dat de Duitschers bun kanonnen te Duinbergen en West-Kapelle hebben opgesteld, doet ver- moeden, dat ze er op rekenen Ostende te moeten opgeven. Ik schreef reeds eerder, dat ze langs dien kant moeten wijken. De stemming in het Belgische leger is dan ook zeer goed. Steeds wordt het contingent grooter. Dezen morgen zag ik b.v, weer bijna twee regimenten cavalerie voorbijtrekken. Ze waren op enkelen na voltallig. De leger- autoriteit is steeds bezig ieder regiment elk wapen weer op voile sterkte te brengen-. Daar er hier en daar nog al eens gemompeld werd dat de nieuwe vrij- willigers ongaarne in dienst gingen, toog ik op informatie uit bij de vrijwilligers zelf. Hoewel ik meermalen troepen van 500 en meer opgewekt zingende in Calais en elders tegenkwam, vergenoegde ik mij niet met.een indruk. Ik ondervroeg dozijnen van hen zelf. Dit ging te gemakkelijker daar ik er menigen bekende onder trof. Welnu, zonder eenigen dwaug, met voile overtuiging voor bun land dit is in hun geval voor bun zelfstandigheid de wapens op te nemen. Velen voegden er bij dat ze, gezien de behandeling. die hun bloedverwanten onder Duitscb bewind moesten verduren, liever vielen in den strijd dan zich zulk een ot te laten opleggen. Daarbij komt bij velen het gevoel van gekrenkt recht. Men voerde mij tegemoet dat hetgeen Duitscbland Belgie aaudeed en doet, in hun oog erger is dan een lafbeid. Zelfs socialisten, die ik sprak, waren van meening dat het Belgische volk geeD andere keuze bleef, dan tot het uiterste te vechten met kans op de overwinning. Ik vroeg bun nog of zij meenden dat die kans groot was. Allen waren overtuigd dat het wellicht lang kon duren, doch de eindelijke de inundatie leiden, zijn dezelfde meening I zegepraal moest komen aan de verbondenen. toegedaan. Hun ervaren heeft in alle op zicbten die meening bevestigd. De infanterie-loopgraven zijn goed gedekt en goed verborgen en de uitwerking der Duitsche artillerie op de verdedigingslinie is dan ook uittermate gering. Bovendien, nu de Duitsche artillerie de mindere is van baar tegenstandster, heeft zij wel iets anders te doen dan de infanterie lastig te maken. J&an Suet fe*anf. Een bijzonderen correspondent van bet Alg. Hbl. meldt uit Veurne d.d. 16 Jan. 1.1. Sedert eenige dagen is er weer wat be- weging aan bet front. In den omtrek van Nieuwpoort, zoowel als aan den kaDt van men groote schepen, getrokken door drie Yperen wordt weer gestreden. Vperen is of vier paarden, en deze vaartuigen zouden weer voor een deel bewoond. Ander- een kalm-vredigen indruk maken, indien de paarden niet werden geleid door roodge- broekte soldaten en als aan bet roer ook niet een militair stond. Van het vervoer van gewonden te water (in ons land werden voor dit vervoer eenige malen oefeningen gehouden) heb ik maimer iets gemerkt. En toch heeft dit vervoer enkeie zeer groote voordeelen De bodem in het gedeelte van bet uit- gestrekte front, waar de Belgen strijden, bestaat grootendeels uit klei, welke grond- soort de plaatsing van zwaar gesehut ge makkelijker maakt dan veengrond. Om de overeenkomst met ons land te vervolmaken, hebben de Belgen er hun toevlucht genomen tot bet klassieke Neder landsche verdedigingsmiddelde inundatie Deze inundatie was in tijd van vrede niet voorbereid. Nimmertoch had men in Bel- weer voor een half dozijn bakkers zijn er weer bezig de ingezetenen van brood te voorzien. Dit is een goed teeken. Doch weer komt er een nieuw element in den strijd. Langs het Veurnsehe kanaal is men er in geslaagd een beduidend aantal kleine kannonneer- booten tot voorbij Nieuwpoort te brengen Deze vaartuigen, die maar weinig diep- Deze moreele factor telt m. i. mee in den strijd. 't Is hieruit te verklaren, dat een soms zeer klein groepje een veel grootere macht wederstaat. Ik kon dat nog eergis- teren in den namiddag constateeren. Er was sprake van een dier kleine waag- halzerijen, waaraan de oorlog bier aan den Yser zoo rijk is. Er moesten n. 1. eenige kilometers boven Pervyseeen paar loopgraven en een batterij van de tegenpartij onscha- delijk gemaakt worden. Daar de wegen in den laatsten tijd veel verbeterd zijn, en door nieuwen aanleg en door het betere weer, kon men daarvan partij trekken om voor- uit te komen, mits men die wegen verder door kon trekken. Doch dit laatste kon alleen, wanneer bedoelde bindernissen, die juist die verlenging bestreken, waren opge ruimd of door de tegenpartij verlaten. Met groote macht aanvallen, kon wel, doch slechts met veel offers, en dit doet men liever niet. 't Zelfde kon gebeuren met beleid en opoffering met een paar honderd man. Er werden dus vrijwilligers gevraagd, en het feit deed zich voor, dat geheele bataljons dat de strijd door de Belgen zal worden bervat op een wijze die den tegenstander geducbte schade zal toebrengen. Als slot van dezen brief wil ik even de aanspraak opschrijven, die Koning Albert dezer dagen in bet hoofdkwartier bield KOfficieren, onderofficieren en soldaten van de elfde en twaalfde linieregimenten Meer dan vijf maanden te Luik, voor Ant werpen en op den Yser bebt gij gestreden met een moed die nimmer de verlamming kende. z/De Natie is tier op u en in baar naam bedank ik u en wenscb u geluk. z/lk heb voile vertrouwen in uw gehecht- beid aan het vaderland, ik ben gelukkig eene gelegenheid gevonden te hebben om 'i voor u uit te drukken. z/lk ben verzekerd dat gij, in welke om- standigbeden ook, bij alle hinderpalen en te midden van het grootste gevaar, de eer van het vaandel hoog zult bouden." Deze toespraak had plaats bij de aan- hechting der decoratie aan de vaandels van bet lie en 12e linieregiment. Eenvoudig en verstaanbaar is deze toe spraak, als alle daden van dezen vorst-sol- daat op het slagveld. Het weer is heden goed en dit belooft dus weer een stuk luchtoorlog. Laat ik intusschen nog even aanstippen, dat de tocht der Duitsche vliegers naar Duinker ken daar geen enkel offer heeft gekost. Slechts te Malo waren eenige onschuldige offers. Ik bericht dit met nadruk, omdat overdreven gerucbten in de bladen in Hol land zijn tereeht gekomen. De strijd in het Foster?. De Petersburgsche bladen melden, dat de Duitsche stellingen, oudanks het slecbte weder, tot dicht onder het bereik van het vestinggeschut van Warschau zijn genaderd. De Duitsche communique's hebben hier- van tot dusver ecbter nog geen melding gemaakt. Omtrent de voortdurende nedevlagen van de Turken in den Kaukasus, weten de bla den te Petersburg enkele bijzonderheden te melden. Na de nederlaag bij Sarykamisj hebben de resten van bet 9e en lOe'Lurk- sche korps getracht zich te vereenigen met bet lie korps, waarmede de acbtervolgende Russen ten slotte te Karabergan in^aan- raking kwamen, De drie laatste dagen werd in een sneeuwstorm gevochten en dank zij bet dapper optreden van de regimenten uit den Kaukasus en Turkestan, benevens de Siberische kozakken, werd de weerstand van den vijand gebroken. De acbterboede van den vijand werd bij haar poging om den terugtocht te dekken, vernietigd. terwijl de rest van het leger naar Erzeroem vluchte. De Russische troepen vinden in de sneeuw begraven deelen van kanonnen, welke de Turken, onmaehtig om ze mede te voeren, van de boogten omlaag had geworpen. De correspondent van de //Novoja Wrern- ja' te Tiflis bericht nader, dat het Russi sche Nieuwjaar werd gekenmerkt door nieuwe overwinningen in de ricbting van Karaoergan en Olty. Het aantal krijgsge- vangenen van de twee voorafgaande dagen Vas buitengewoon groot en de terugtocht der Turken veranderde onder den druk der Russen in een vlucht. De gevangenen zijn als gevolg van uit— putting en honger nauwelijks in staat zich op de been te houden. De officieren ver loren hun zelfbekeersching, door de insu- bordinatie van de soldaten, die bun geweer wegwierpen en naar de Russen liepen om gang bebben en snel varen, kunnen op het I eenige woordvoerders zonden om zich namens over j.e geven. Versehiilende malen ge'inundeerde land als drijvende batterijen dienst doen. Dat dit voor de Duitschers een tegen valler is, laat zich denken. In de eerste plaats dat op die streek kanonnen hen kunnen aanvallen, -in de tweede plaats, dat deze kanonnen zoo gemakkelijk van plaats ver anderen. Door het laatste wordt bet moei- lijker om ze te bestrijden. Men ziet hieruit tevens dat de bondgenooten niet nalaten steeds weer nieuwe techniscbe hulpmiddelen gische militaire kringen gedacht aan de te baat te nemen. Het leven hier achter mogeiijkheid, dat bet Belgische leger eens zou moeten strijden onder de omstandighe- d n, waaronder het thans vech'. De hui- dige oorlog beeft wel heel veel knap in elkander gezette berekeningen omver gewor pen. De inundatie kon dan ook niet anders dan zeer langzaam geschieden. De Belgen wareD wel gedwongen tot dit voor een later offer*sief zeer hinderlijke verdedigingsmidde- len hun toevlucht te nemen, daar bun reeds zwaar geteisterd leger een uitgestrekt front bad te verdedigen tegen een overmachtigen het front wordt dan ook steeds meer dat van normale tijden. Zoo is heden morgen hier weer iets bij- zonders aan de band. Het volgende plakkaat zal de lezers verder inlicbten. Ter heririnering Alle Zondagen in St. Walburga te ll1/, uur soldatenmis. In drie keeren zal de brief van Z E. Kardinaal Mercier gelezen worden. Zondag 17 Januari muzikale uit- voering door mr. Gabri Ysaye, vrijwiliiger bij bet 3e Lansiers, alien beschikbaar te stellen. Doch men ha'd slechts een deel noodig. Watnu?Loten wilden de soldaten, doch men vond, dat dit niet ging voor zoo'n zaak. Wat dan Men vond er dit op. Men liet de manschappen zelf aanwijzen wie van bun kameraden de eer toekwam van die zending. En ziet, ze kozen op een vergadering bet dubbekal der benoodigde mannen. Deze wezen weer de noodige mannen aan. Men toog nu onverwijld op weg en inderdaad gelukte bet na een halven dag de stelling niet alleen te nemen, doch een vijftigtal gevaDgenen te maken. Bij de tegenpartij waren een paar dozijn dooden en tweemaal zooveel gewonden. Zelf had men slechts drie zwaar gewonden, acht minder zwaar gewond en enkelen licbt ge- wond. Men sprak er reeds van, dat ze alien zouden worden voorgedragen voor de ridderorde. Aan dit staal kan men feitelijk den geest der troepen toetsen. Wanneer de weersgesteldheid dan ook wat vaster wordt, kan men er zich op voorbereiden, bracbten de Russen huu keukens in de voorste linie, waarna de Turken de geur van het warrne eten ruikend, onmiddellijk opbielden met vechten en zich tot den laatsten man overgaven. Wanneer zij gevoed waren,Jkusten zij de handen der Russen. Een gelijktijdige ac lie der ihtoirsdgeroooieBi op komsi Volgens het Italiaanscbe biad Tribune" zijn de mogendheden der drievoudige etente voornemens ieder op haar eigen oorlogs- tooneel en ter zee binnen zeer korten tijd tot een groote geiijktijdige actie tegen Duitscbland over te gaan. Deze actie zou volkomen zijD voorbereid. Een krachtige aanval van de Engelsche vloot op de Duitsche kusten zou haar in leiden. De algemeene toestand. Het schijnt dat de Belgen wel wat meer zijn vooruitg' komen aan de Yser, bij Nieuw- poort-les-Bains tenminste naast de mede- deeling daarover van onzen berichtgever te Sluis, aldus schrijft het Alg. Hbl., die gewaagt van de hulp door het Engelsche scbeepsgeschixt gebracht, waardoor de Duit sche zware artillerie in de duinen tot zwijgen kon worden gedwongen, wordt in de Fran- scbe officieele bericbten melding gemaakt van de pogingeD der Duitsche artillerie om de brug over de Yser bij Nieuwpoort te vernielen. Wanneer de Belgen een brug over den mond van de Yser hebben kunnen slaan, hebben zij daar een verbinding, die hen allicht zal in staat stellen, ook be- noorden de rivier te opereeren. ^"5 In het gebied om Nieuwpoort werd de strijd voortgezet; daar werden eenige Duit sche versterkingen beschoten, en een boeve bij St. Joris waarin de Duitschers zich had- den versterkt, werd verwoest. Yoor een groot deel van de frontlijn, van Yperen af tot aan de Argonnen toe, wordt slechts melding gemaakt van min of meer geslaagde artillerie-beschieting. Bij Yperen staan thans Fransche troe- penafdeelingen tegenover de Duitschers. De stad ligt binnen bet bereik van het Duit sche geschutzij beeft ontzettend geleden en een groot deel der bevolking beeft de stad verlaten die nog acbtergebleven zijn zoeken grootendeels bescherming in de kel- ders. De beschadiging van het stadhuis, de pracbtige hallen en de kerk is zeer ernstig. Er is trouwens in de stad bijna geen huis, dat niet door de beschieting geleden heeft. In bet gebied der Argonnen en der Vo- gezen wordt gevochten, maar zonder be- langrijke resultaten, ook al werden de Duitschers over 100 meters gebied terug- g drongen. De //Manch. Guardian" beebt aan derge- lijke kleine voordeelen weinig waarde, vooral nu blijkt, zooals uit deu slag bij Soissons, dat de Duitsche weermacbt door de troepen- zendingen naar Rusland niet noemenswaard is verzwaktde Duitsche aanval is even krachtig als de verdediging, en waarschijnlijk zullen zij pogen opnieuw, zoodra de ge legenheid zich voordoet, door de linie der geallieerden in Frankrijk te breken. Wel is op 't oogenblik de weersgesteldbeid daarvoor niet gunstig. maar de geallieerden moeten op alles voorbereid zijn en daarom moeten zoo spoedig mogelijk de verster kingen naar Frankrijk worden gebracht. In afwachting daarvan is voorzichtig rnanoeu- vreeren voor de geallieerden noodzakelijk, meent de //Man. Guardian". Van Fransche opvatlingen over den toe- stand komt in de eerste plaats die van Clemenceau in ,/1'Homme enchaiue" in aan- merking. Deze mopperende grijsaard zegt, dat de strijd om loopgraven hem even koud laat als de gevechten om iSoissons. De oor log om en in loopgraven is geen geniale strijd, en koloramenlange commentaren er over kunnen gerust in de pen worden ge houden. Frankrijk moet zich gereed maken om tot een krachtig offensief over te gaan, en daarbij alleen rekening houden met zichzelf en zichzelf belpen. De generaal Cherfils schrijft in de //Echo de Paris" nogmaals een waarschuwing tegen offensieve gedachten. Hij zegtdat onnutte aanvallen op de Duitsche positPs, die hij een onneembare muur acht, moeten worden nagelaten. Een aanval is eerst mogelijk, als alle bindernissen, draadversperringen, vertakkingen enz. zijn opgeruimd, de Duit sche artillerie tot zwijgen is gebracht, en de infanterie in de stellingen, die genomen moeten worden, uitgeput en voor den strijd ongeschikt gemaakt is. Thans acht bij aanvallen op deze dood en verderf brengende muven, die noodeloos menscbenoff'ers kosten, en toch geen resultaat opleveren, volkomen ongewettigd. In bet Qosten is weinig wjjzigicg geko men in bet gebied van de Bzoera en de Rafka. lege rover Warschau. Slechts enkele patrouille-ontmoctingen hadden plaats, met kleine gevechten overig,ens b^paaide zich de strqd tot een art.illerie-duel. Ook aan de Doenajetsj werd slechts een artilleriegevecht geleverd, waarbij voorua- melijk een door de Russen gestagen brug over die rivier tot doel van de Oostenrijk- sche artillerie gekozeu werd. Blijft dus tegenover Warschau en in de Karpatben de strijd stationrair, in het gebied benoorden de Weichsel, en ten zui- den van Mlawa pogen de Russen vooruit te rukkt n tegen de Pruisische gi euzen, klaai blijkelijk met de bedoeling von Hin- denburg te dwingen »en dee! zijne troepen voor Warschau terug te trekken, teneinde De Burgemeester der gemeente TER NELZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op ECinsitiau den £<S JJanuari des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. .1 r11 I_ J_ 1_ 11 I ri! Inn Kaoolil Irlvo ar ft! cfollon Illnpll m PM It i .7 n 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1