ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. No. 6175. Donderdag 21 Januari 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENT!EN Telefoon Bit Blafl verschijnt Maandag^, Woensdag- en Yrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Kenzen. Gemeentebestuur van Philippine. 3INNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Op Donderdag 28 Januapi 1815, des voormiddags ten 12 ure 30 min., zal door het Gemeentebestuur van PHILIPPINE in het openbaar ten Gemeentehuize worden aanbesteed Het onderhouden van de haven van de Genieenie Philippine, met bijbehoo- rende raerken, gedurende de jaren E9I5, IS86 en (917. Het bestek ligt vanaf heden ter lezing op het Gemeentehuis en is aldaar tegen betaling van f 1,50 te bekomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt op den dag der besteding om 10 uur 30 v.m. E. CEULENAERE, Burgemeester. J. GE1RNAERDT, Secretaris. De Bijksmiddelen in 1914. De opbrengst der rijksmiddelen (hoofd- som en opcenren) over de maand Dec. 1914 bedroeg 20.877.653.496. Het een-twaalfde der raming over het geheele jaar bedraagt f 16 635.416.60. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over 1914, vergeleken met die over 1913. Bij het bedrag der bedrijfsbelasting is inbegrepen hetgeen aan Ned.-Indie zal zijn uit te keeren. Onder het bedrag der posterijen zijn be- grepen de saldo's van buitenlandsche af- rekeningen en de porten in afrekening. (Midd. Crt.) Opening der Beurs te Amsterdam. De Minister van FiDancien heeft goed- gevonden te bepalen le. de beurzen voor den geld- en fond- senhandel te Amsterdam, als aangewezen, in art. 3 der Beursvoorschriften 1914, zullen worden geopend op Dinsdag 9 Fe- bruari 1915 2e. deze beurzen zullen voorloo,pig alleen zijn geopend a. voor den geldhandel, met uitsluiting tot een nader te bepalen tijdstip van de aanzegging of opvraging van geldleeningen als bedoeld in art. 2, sub. 3e, der Beurs- wet 1914; b. voor den handel in fondsen, opge- nomen in de dagelijksche noteeriug 1) en voor den verkoop van onderpanden 3e. de beurs en de exeeutiebeurs zullen zijn geopend van een tot vier uur des na- middags op alle werkdagen, met uitzonde- ring van den Nieuwjaarsdag, de Christelijke Tweede Paascb- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen, den Hemelvaartsdag, den ver- jaardag der Koningin, als nader zullen worden vastgesteld 4e. de effectenbeurs in de Groote Koop- mausbeurs zal zijn geopend op zoodai ige dagen en tijden als is bepaald bij de regle- menten voor de Groote Koopmansbeurs 5e. de verkoopen van onderpand op de exeeutiebeurs zullen aanvaugen om 2 uur en eindigen uiterlijk omstreeks 4 uur des namiddags 6e. de toegang tot de exeeutiebeurs voor heu, die geen toegang hebben 'ot de groote beurszaal, zal zijn over de Groote Koopmansbeurs tn de overbrugging en na voldoening aan de vonrwaarden voor toe- gai g tot de Koopmansbeurs gesteld. 1) Voorloopig geldt dit alleen voor de schuldbekentenissen der 5 °/0 Staatsleening 1914 (R. N.) Uitvoerverbod vaseline. Bij Kon. besluit van 16 dezer is met ingang van 18 dezer de uitvoer van vaseline verboden. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Staat van beleg. Het Stbl. no. 18 bevat een Kon. besluit van den 19den dezer, waarbij is bepaald, dat met ingang van beden in staat van beleg worden verklaard de navolgende ge- meenten in de provincie Groningen Groningen in de provincie Friesland: Gaasterland, Hemelumer, Oldephaert en Noordwolde, Lemsterland, Sloten en Stavoren in de provincie GelderlandBalgoy, Beuningen, Doornspijk, Elburg, Ermelo, Harderwijk, Oldebroek, Overasselt en Wij- cben in de provincie Utrecht; Amersfoort, Leusden, Soest en Zeist in de provincie Noord-HollandUrk; in de provincie Zuid-HollandBode- graveD In de provincie NoordbrabantBeers, Beugen en Rijkevoort, Boxmeer, Cuyk en St. Agatha, Echaren, Gassel, Grave, Haps, Linden, Maasbees en Overloon, Oeffelt, Oploo, St. Antbonis en Ledeacker, Sambeek, Velp en Vierlingsbeek. De afkondiging van den staat van beleg in de meeste. der bovengenoemde gemeenten is, naar men aan de N. R. Crt. meldt, geschied, omdat in of in de nabijheid van die gemeenten de interneeringsdepots ge- vestigd zijn en bet thans mogelijk zal wezen, de gewenschte maatregelen van orde beter te kunnen handhaven. De afkondiging van den staat van beleg in enkele Noordbrabantsche gemeenten is geschied om den smokkelhandel te kunnen tegengaan. Verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied ontzegd. De commandant van het veldleger beeft aan drie Belgische beeren (P. Neven, H. Froikin en Chr. Limer) het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied van Nederland ontzegd. Het schijnt gebleken te zijn, dat zjj een georganiseerden uittocht bebben bevorderd van Belgen van Maastricht uit naar Engeland. Deze mannen hielden verblijf in de voormalige brikettenfabriek Vesta. (N. R. Crt.) Verbod van uitvoer. Het Stbl. no. 19 bevat een Kon. besluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer van chilisalpeter, kalksalpeter, kalkstikstof, stikstofkalk, zwavelzuren ammoniak, ammo- niak-superphosphaat, guano en andere stik- stofhoudende meststoffen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Het Stbl. no. 20 bevat een Kon besluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer van hars en terpentijn is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Het Stbl. no. 21 bevat een Kon. besluit van den 19den dezer, waarbij de uitvoer van superphosphaat is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kunnen deze verboden tijdelijk worden opgeheven of kan in bij zondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. II ullebroeck-avonden. De concerten, die Em. Hullebroeck in de afgeloopen drie maanden in verschillende plaatsen van ons land heeft gegeven ten bate van de Belgische vluchtelingen, hebben meer dan 12.000 francs opgebracht. De oorlog en de heerenkleeding De //N. Ct." schrijft Het is maar goed, dat de oorlog en wat daarmede samenhangt, veel weelde, ook in heerenkleeding, beperkt heeft. Want onze winkels van heererartikelen, die zich plegen te voorzien van uit Engeland, Duitschland en andere landen, zijn ongeveer au bout de leur latin. Engeland levert momenteel zeer weinig en de Duitsche reizigers, die anders ons land plegen af te gaan ter aanbieding van hun doozen boorden en overhemden, komen nog wel, doch brengen niets mede. Spi-- ciaal wat boorden betreft, is een crisis ingetreden. lerscb linrien, dat meestal ver- werkt wordt voor boorden. komt niet meer naar Duitschland en ook Amerika levert niets meer. Het <elgische linnen, dat J thans in de buurt van Kortrijk bij groote boeveelheden in beslag genomen en gere- quireerd wordt, is voor het fijnere werk, als boorden, manchetten en overhemden onbruikbaar. Voor de Duitsche industrie, die voor zulk een groot deel in de Neder- landsche behoefte placbt te voorzien, is dus enkel de linnenvoorraad uit de buurt van Bielefeld en omgeving overgebleven. Het spreekt van zelf, dat bij de groote behoefte die Duitschland zelf gevoelt aan linnen, de industrie aldaar zelfs in de verte niet kan voldoen aan de normale vraag. Friesche schaatsen. Er is tegenwoordig veel vraag naar Friesche schaatsen voor het buitenland. In spijt van den hier tot nu toe schier ijsloozen winter hebben de Friesche schaatsen- fabrikanten handen vol werk. Zij voeren hun product uit naar Duitschland, Oosten- rijk en Amerika. („N. Ct.") Geinterneerde Fngelsche officieren in de Wierickerschans. Het oude afgekeurde fort Wiericker schans wordt, naar wij in de //Tel." lezen, gebruikt als munitie-depot. In gewone omstandigheden is de bewaarder in dienst een adjudant-onderofficier. Het fort, dat 20 minuten van Bodegraven ligt, is omgeven door een pl.m. 20 M. breede gracbt en thans is er gevestigd een detacbement infan- terie uit Gouda, dat de vorige week aldaar werd gestationeerd. Deze miiitairen zijn in 't fort gehuisvest, onder bevel van een luitenant, tetwijl 't interneeringskamp staat onder majoor baron van Boecop. Er zijn tot beden 41 geinterneerden gehuisvest, waarvan enkelen Zondag de R.-K., kerk, onder geleide, hebben bezocht. De gracht is nog niet versperd met prikkeldraad, zooals men van plan is te doen. Elders lezen we nog': De Wierickerschans, een half uur ten Zuidoosten van Bodegraven, is al een oud fort. In 1672 reeds werd het genoemd, tijdens de plundering van Bodegraven door de Franschen. In het volgende jaar is het geheel vernieuwd en in den toestand waar in bet toen ge'oracbt is, bevindt het zich thans nog. De scbans die zeer goed geennserveerd is, al dateert zij in haar tegenwoordigen staat uit 1673, heeft een mooie poort en beeft jaren gediend tot buskruitmagazijn van ons leger. De schans ligt aan den Rijn, waar de Wierikke er in vloeit, vandaar den naam. De grachten er om been zijn zeer diep en op sommige plaatsen tot 60 meter breed. De toegansweg is zeer smal en afgebroken in 't midden door een brug met wachthuis, zoodat de plaats net geschikt is voor een strenge interneering. De Rijn stroomt er voor langs. TJittocht van Belgische vluchtelin gen naar Fngeland. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de commissarisen der Koningin een schrijven gericbt, waarin o. m, het volgende voorkomt „Zooals u bekend zal zijn, vertrekken in den laatsten tijd vele vluchtelingen naar Engeland. Daarbij wordt in de haven van vertrek vanwege den opperbevelhebber van land- en zeemacht toegezien, opdat een ge- organiseerde uittocht van mannelijke vluch telingen van dienstplichtigen leeftijd worde tegengegaan. Naar mij nu bleek, wordt te Amsterdam aan de Belgische vluchtelingen, die vandaar naar Engeland wenschen te vertrekken, een door een eommissaris van politie voor z/gezien" geparafeerd bewijs uitgereikt, op welk bewijs van den vluchteling, leeftijd, plaats van herkomst, enz. zijn vermeld Te Amsterdam wordt, voordat bedoeld be wijs wordt afgegeven, confrole uitgeoefend ook wat betreft eventueele dienstplicbtig heid, enz. Zoo een dergelijk bewijs ook in andere gemeenten, waar de aanwezige vluchte lingen zijn geregistreerd, werd afgegeven, zou daardoor, naar mij door lusschenkomst van den opperbevelhebber van land- en zeemacht wordt medeg-ffieeld, de controle in de haven van vertrek op den uittocht van Belgische vluchtelingen naar Engeland zeer worden vergemakkelijkt." (Tel.) Bivakmutsen voor soldaten. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen Het hoofdeomite van Nederlandsehe vrouwen voor het breien van bivakmutsen voor soldaten heeft sedert begin December j.l. tot beden, ruim 56.600 stuks bivak mutsen beschikbaar gesteld voor de troepen aan kusten, grenzen en bruggen, of in forten. Op 10 December ontving het van H. M. de Koningin de vereerende opdracbt, te voorzien in de toen nog bestaande dringende behoefte aan bedoelde mutsen, waarbij H. M., voor de aanschaffing van grondstoffen, een bijdrage schonk van 500. Enkele dagen geleden kon het hoofdeomite aan H. M. berichten, dat aan de opdracht was voldaan en dat bet, met den kracbtigen stenn van H. M., er in geslaagd was, ruim 10.800 bivakmutsen te verkrijgen en te verstrekken. Dit aantal was reeds eenige honderdtallen grooter dan het destijds als dringend noodig opgegevene van 10.000 stuks. Het hoofdeomite zet thans zijn werk- zaamheden nog voort tot 1 Februari a. s., ten einde zoo veel mogelijk te voorzien in de nog overgebleven zeer ruime verdere behoefte aan bivakmutsen. Hoezeer de voorhanden bivakmutsen zeker in Februari en wellicht ook in Maart aan de gebruikers nog uitnemende diensten zullen bewijzen, is het winterseizoen toch te ver verstreken, om dan nog veel uitkomsten te mogen verwacbten van verdere pogingen om mut sen te doen breien. Met bet einde van Januari zal het hoofd eomite dus zijn taak in algemeenen zin, staken. Maar niettemin blijven de dames, leden van dat eomite, volkomen bereid, om ook daarna nog bivakmutsen, welke haar mochten worden toegezonden, in ontvangst te nemen en te verstrekken. En bet vertrouwt in elk geval voor Fe bruari nog een flinke hoeveelbeid van deze door de miiitairen algemeen zoo bijzonder gewaardeerde verwarmingsartikelen te zul len verkrijgen, ter uitreiking aan troepen, die er nog 't meest behoefte aan bebben. De Nederlandsche vrouwen en meisjes, die aan het hoofdeomite zoo flink en op zoo ruime schaal hulp en medewerkifl^ hebben verleend, mogen met groote voldoe ning terugzien op haar gemeenschappelijken arbeid, waardoor de miiitairen, die 's lands neutraliteit hebben te bescbermen, naar vermogen konden worden gevrijwaard tegen de nadeelige gevolgen van hun dienstver- ricbtingen in het koude en natte jaarge- tijde. Elba in de Zuiderzee. Vier geinterneerde Belgische officieren, die aan de Regeering bun eerewoord hadden teruggevraagd, daardoor duidelijk bun in- zicht te kennen gevend, om ,,'m te smeren", zooals de geijkte uitdrukking luidt, zijn op Oudejaarsavond naar het eiland Urk, in de Zuiderzee, wij mogen wel schrijven ge- deporteerd geworden. Enkele dagen geleden is hun nog een vijfde metgezel toegevoegd. Nu beerscht aldus lezen wij in de //Tel." op Urk een toestand, die zich zeker wel het best aan dien op Elba, tijdens de gevangenscbap van Napoleon, zal laten vergelijken. Met nog een beetje verbeel- dingskracht meer, kan men er zelfs bij denken aan St. Helena of aan de St. Mar- garetba-rots, tegenover Marseille maar dan mag men den graaf de Mont-Christo niet heelemaal vergeten zijn. De rol van Longwood of van 't slot If, naar men verkiest, speelt een vrij gerieflijk ingerichte villa, het voornaamste gebouw van het eiland, na de kerk. Al de ramen zijn gebarricadeerd, over de zoldervensters is een net van prikkeldraad gespannen. Een hooge houten muur maakt alle ont- snapping langs de achterzijde onmogelijk, terwijl voor het huis een felle acetyleen- lamp brandt van zonsondergang tot bet aanbreken van den dag. De gevangenen moeten op stroozakken rustenen in hun slaapvenrek moet den ganschen nacht licbt branden. Zelf mogen zij nooit bun ramen openen. Zij mogen bezoek ontvangen van familieleden of vriendeu, doch dat gaat niet zonder ernstige bezwaren. Vooreerst worden de vreemde bezoekers alien aan een zeer strenge onder- vraging onderworpen, en dan is het den gevangenen formeel verboden, met ben buiten de villa te gaan. Alleen of in elkaars gezelschap kunnen ze af en toe wel eens een wandelingetje over 't eiland doen, maar dat is dan slechts, wanneer de boot niet binnen is, de //Minis ter Havelaar", die alle dagen het eiland aandoet en er een half uur blijft liggen. En dan worden ze steeds door twee sehild- wacbten gevolgd en scherp in 't oog ge- houden. De burgemeester van 't eiland heeft de bevolking streng de les gelezen. Het is den Urkenaars volstrekt verboden, de gevange nen aan te spreken, hun brieven te geven of brieven van hen in ontvangst te nemen maar het staat bun vrij, hen te volgen als ze uitgaan en van deze vrijheid maken ze dan ook ruimschoots gebruik. Nog steeds loopt, bij elke wandeling, de helft der Urksche bevolking met de officieren mee Gouverneur van het slot if..., we be- doelen de villa //Sainte Barbe", is een oude kommandant der marine, die bevel voert over de militaire bezetting van bet eiland bestaande uit dertig man. De oude officiei is een braaf man, die zijn gevangenen naar omstandigheden zoo aangenaam mogelijk tracbt te zijn, maar die blijkbaar de strengste bevelen beeft ontvangen. Het grootste gedeelte van den dag brengen de officieren binnenshnis door, waar ze tijd en verveling verdrijven door wetenschappe- lijken arbeid. Tot ontspanning hebben ze zelfs een Memorial de File d'Urk" aan- gelegd, dat een waardige tegenhanger voor bet Memorial de Sainte Helene" belooft te worden. Laat ons, om maar niets aan de roman- tiek dezer Urksche geschiedenis tekort te doen, bier nog bijvoegen, dat, in geval de gevangenen er toch in mochten gelukken de waakzaambeid der bezetting te ver- schalken, de noodklok geluid zal worden, wat dan voor al de visscbers een teeken moet zijn, dat ze de haven niet verlaten mogen, of oogenblikkelijk naar het eiland moeten terugkeeren, als ze reeds op zee mochten zijn. Hoe men mijnen tot zinken brengt. Dat het opruimen van mijnen in voile zee zeer lastig is blijkt wel hieruit, dat een mijn eerst zonk zonder tot explosie te komen nadat er van een onzer ooriogs- bodems niet minder dan 50 granaten van 7.5 c.M., 140 graniaten van 3,7 c.M. en ongeveer 1000 geweerpatronen op ver- scboten waren. (H. Crt.) Hei leven te Yperen en aan de Noot*d-Franscfre kust. De uitiansting dei* Engelsche troepen. SLUIS, 18 Jan. (Eigen tel. aan de Tel.) Maandag al vroeg bulderde weer 't kanon uit de ricbting Yperen. 't Is heden zon- niger weer, ofschoon nu en dan de luehfc betrekt en sneeuw, regen of hagel neerslaat. Bij Yperen wordt nog elken dag ge- streden. Maar in de stad en aan 't front der verbondenen beerscht bijna zekerheid, dat de Duitschers Yperen niet kunnen vermeesteren. Weer is 't aantal bewoners vermeerderd, Het bedraagt nu 8000. Zeker 3000 burgers hebben echter nooit de stad verlaten, onder hen zijn er ongeveer 125 slachtoffers van 't bombardement. Ik verneem van een ooggetuige, dat er al weer veel beweging van burgers te Yperen is. Er is overvloed van levensmiddelen, meestal voor normale prijzen. 't Vleesch is goedkoop, boter daarentegen dunr. Men kan in 't geteisterde Yperen zelfs appel- cienen koopen. Puin wordt opgeruimd en toe herstel der wegen gebruikt. Er zijn veel nieuwe Engelscbe troepen aan't front gekomen. Maar men moet gunstiger weer afwachten. Eveneens te Veurne is't leven goedkoop er is ook daar overvloed van voedsel. Mijn zegsman betaalde in een goed hotel voor degelijk avondmaai en logies 2 frank; 't is waar, bij moest op een ligstoel slapen, daar 't kleine Veurne scbier alle vluchtelingen niet herbergen kan. Ook te Calais is 't le^en normaal. Maar hier zoowel als te Duinkerken beeft men heel wat „bouches inutilis" verwijderd, door de bepaling, dat geen vreemdelingen in deze steden mogen verblijven. Te Duinkerken moeten alle hotels, her bergen, winkels om acht uur dieht en mogen dan ook niet meer voor een enkelen be/.oeker de deur ontsluiten. Wie na't uur te Duin kerken aankomt, krijgt logies in't commis- sariaat. Maar de reizigers zijn weinig tulrijk. daar 't voor burgers veel moeite kost van Calais uit Oostelijker te vertrekken. Er zijn daartoe veel formaliteiten noodig bij burgeriijk- en legerbestuur, en a! gauw klinkt het verbod Pas a Dunquercke, pas EUZENSCHE COURANT Middelen. 1914. 1913. Grondbelasting f 15.472.169.84J f 15.431.162 75J Personeel 12.959 097.941 12.905 667.40J Bedriifsbelasting 15.072.428 31J 14.437.258 91 Vermogensbelast. 11.622 686 73 J 10.866.796.62J Mijnrechten 36.722.11 45.885.44 Invoerrechten 14.441.789.71 J 17.013.610.00J Formaatzeg. 25 077.37J 30.768.52J Suiker 27.061.962.91 J 26.944.727.43 Wiin 1.401 879.71 1.558.903 35 Gedistilleerd 31.327.309.89 28 902.710.50 Zout 1.900 628.94 1.859.757.17 Bier en Azijn 1.531.195.80 1.609 366 94 Geslacht 6.028.322.54 5.865.771 78J Goud, zilver 354.478.65 508.301.17J Essaailoon 641.19J 605.43J Zegelreehten 5.730.246 88J 6.693.030.54 Kegistratierechten 6.106.904.56 8.009 883 92J Hypotheekrechten 704.055 93 J 846.821.77 J Successierechten 17.622174.30 16.755.785.67 Domeinen 1.539.164 51 1.770.558 04J Posterijen 17.256.487.62 18 681.289.92 Rijkstelegrafie 6.852.414.5.336.944. Staatsloterij 640.814 42 654.278.53 Jacht, visscherii 166 681.178.946.50 Loodsgelden 2.594.867.3.714.588.93J Totaal 198.450.201.55 200.623.421.29 o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1