ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE3LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6174. Dinsdag 19 Januari 1915. 55e Jaargang. Ramer van Koophandel en Fabrieken binnenland. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Dlt Blad versr.hijr.t Maandag-, Woensdag- en Vrijiagayond, nitgnzosderi op Feestiagea, bU He Firma P. J. VAH DE SABDE te Ter Neuzen. Openbare Vergadering Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amenka j 1.6o, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. IP f 1 <c=* fr iTfc ffc 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. te Ter Neuzen. op Donderdag den 21 Januari 1915, des namiddags 7 uur. De Yoorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, A. P. DE YOS. De oorlogsleening De Nieuwe Ct. wjjst er op, dat net. suc- ces der oorlogsleening verre dat van de historische leeuing van 1844 overtreft Toen moest 's avonds van den dag der sluiting van de inschrijving, Minister v. Hall naar Amsterdam reizen om de 3 millioen, die aan de gevraagde 127 ontbraken, door zijn persoonlijken invloed bijeen te krijgen. Thans zien de inschrijvers voor bedragen van meer dan 10.000 hun^ deelneming ponds pondsgewijze verminderd. Toenwas bet drie percent, nu vijf. Eet is onbetwistbaar dat de hooge rente tot bet verkregen succes moet hebben bij- gedragen of die gunstige voorwaarde dan wel bet wettelijk dreigement van de dwang- leening den meesten invloed heeft geoefend, valt niet uit te maken. Degenen die de rente te hoog hebben geacht en (gelijk ook wij) de meening hebben uitgesproken dat met een aanbod viae 41/g pGt, bad kuno&n worden volstaan, mogen thans geneigd zijn zich door de uitkomst in 't gelijk gesteld te achten beter is het alle zelfgenoeg- zaamheid ter zijde te stellen en zich te verheugen over den voor ons land zoo gelukklgen afloop van die toch in elk geval stoute beroep op den geldelijken steun der natie in een moeielijk tijdsgewricht. Wij wenscben de Regeering met dezen afloop hartelijk geluk. Onder de vele bewij?en, die zij in de jongste verloopen maanden reeds ontving van het algemeene vertrouwen, dat het volk in baar stelt en van de nationale be- reidwilligheid om haar leiding te volgen, moge dit misschien niet het koogste of krachtigste zijn, het is gewis het klinkendste. De llde Januari 1915 zal voor elk barer leden een onvergetelijke datum blijven, nog afgescheiden van zijn beteekenis in de ge- schiedenis van ons land. Nederland heeft niet noodig en zou noch wijs, noch naar vaderlandschen aard hande- len, van het welslagen dezer voor zjjn doen ontzaglijke leening tegenover het buitenland hoog op te geven. De omstandigheden nopen onze Regeering gelukkig niet tot deelneming aan den papieren oorlog, waarin evenals in den werkelijken dien wij beleven, nauwelijks een middel versmaad woidt. Nederland's nationale credietwaardigheid is door de medewerking van rijken en minder vermogenden, van bezitters en middenstand, ja zelfs van kleine luiden in niet zoo geriugen getale, schitterend bevestigd. Wat een Kamerlid in 1844 schreef//Een schoone toekomst opent zich, daar, waar men nog kort geleden die toekomst met angst en bezorgdheid tegemoet zag kunnen wij helaas, op dit oogenblik nog niet herhalen. De verkregen 275 millioen geven slechts opluchting, redden ons uit onmiddellijken nood. Volgens de vuwe cijfers, die de Minister van Financien in zijn schriftelijk antwoord aan de Tweede Earner gaf, zou in aan- merking genomen het bedrag der vlottende schuld hetwelk begin December 152 millioen beliep, wegens de verdere mobilisatiekosten in April tot ongeveer 180 millioen zou oploopen en voorts met de 20 millioen extra-uitgaven, tot die maand te verwachten wegens den buitengewonen economischen toestand, is te vermeerderen op een kas- tekort van 200 millioen op 1 April a.s. moeten worden gerekend. Hierbij zijn de voorschotten aan de Ko- lonien niet meegeteld, zoodat in den loop van April of Mei de voile 275 millioen zullen noodig zijn en zooals de minister het uitdrukte „indien de oorlog nog eenige maanden langer mocht duren, het voorschot aan Indie geleidelijk als het ware weer zal worden uitgestooten en opnieuw door een allengs aangroeiend bedrag aan vlottende schald zal moeten worden gedekt. Intusschen behoeft dit in 1915 geen ern- stige zorg te baren. Voor dit moeiliike jaar is de finaucieele nood niet nijpend meer en de mime overteekening der lee ring schenkt mede eenige gerustheid. Zie- hier altbans, in de onzeker blpvende naaste toekomst, een steunpunt. De groote leening. De Minister van financieo, gelet op art. 4 van de Leeningwet 1914 (Stbld. no. 612), maakt bekend a. dat de totaal-som der inschrijvingen op de vrijwil!igestaatsleening,bedoeldinde Leening wet 1914, welke worden aanvaard, bedraagt 407,539,000, waarvan 142,461,000 recbt op voorkeur deden gelden b. dat de inschrijvingen van 10,000 en minder, voor welke voorkeur is aange- vraagd, ten voile worden toegewezen c. dat de inschrijvingen boven JO,000, voor zoover daarop volgens de bepalingen van het prospectus voorkeur is aangevraagd, mede ten voile worden toegewezen tot het bedrag der gevraagde voorkeur d. dat de inschrijvingen voor welke geen voorkeur is aangevraagd en de inschrijvingen boven 10,000, voor zoover daarop geen voorkeur is aangevraagd, worden toe gewezen voor vijftig ten honderd van bet ingescbreven en niet reeds volgens het ver- meide sub c toegewezen bedrag, met dien verstande, dat bij de toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot bet naaste veelvoud van f 100. (Bt Ct.) Cacaovoorraad. In verband met de groote aanvragen om cacao heeft de Regeering den voornaam3ten cacaofabrikanten in ons land opgedragen, alvorens tot uitvoering van andere orders over te gaan, eerst zorg te dragen, dat een zekere voorraad cacaopoeder aanwezig is (naar gelang van de capaciteiten der fabrieken varieerend van 50,000 tot 100,000 kilo), waarover de Regeering ten alien tijde moet kunnen beschikken. Bij niet-nakoming van dit voorschrift zou van Regeeringswege op eventueel aanwezige voorraden cacao I beslag gelegd moeten worden. (Hbld.) Geinterneerden. De Belgische soldaten, behoorende tot de linie-regimenten 714 en tot bet 3e regi ment chasseurs, zijn gisteren uit de nieuwe kazerne te Harderwijk naar het internee- ringskamp overgebracht. Belgische vluchtelingen. Door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin is, zoo meldthet N. v. d. D., aan de burgemeesters verzocht, spoedige mededeelingen, of zich in de gemeente thans Belgische vluchtelingen bevinden, die na uit ons°land naar Engeland te zijn vertrokken, vandaar zijn teruggekeerd naar Nederland en, zoo ja, hoeveelvoorts, of er zich onder bovenbedoelde vluchtelingen personen be vinden, die in Engeland voor den militairen dienstzijn afgekeurd, en, zoo ja, hoeveel. Mijnen. Vrpdagavond heeft een zeeloods gerap- porteerd, dat hij op de boogte van Wierin- gen een mijn voorbij gevaren was op een afstand van 8 meter en dat hij alleen door een snelle wending een botsing bad weten te voorkomen. Een kapitein der stoompont Enkbuizen Stavoren heeft van den inspecteur der spoor- I wegen telegrafisch bericht ontvangen, dat tot nader order de ponten bij avond niet meer mogen varen. Zeer waarschijnlijk zal zich dit verbod ook wel uitstrekken tot de avond-veerbooten op hetzelfde traject. (Hdbl.) Baar den. Naar ons wordt medegedeeld, zal het Rijk een gedeelte der paarden, op 4 Augustus te Rotterdam gevorderd, op de veemarkt alhier verkoopen. Deze paarden worden afgeschaft wegens overcompleet, tengevolge van bet gebruik maken van autotractiej in hoofdzaak behooren ze tot bet Belgische type. Het ligt in bet voornemen, de paarden te doen markten. Als vertegenwoordiger voor het Rijk zal optreden de heer P. Oly, te 's-Gravenhage, die door vier assistenten I wordt bijgestaan. De algemeene rekening berust bij den directeur van het Remonte- wezen in Den Haag. De paardeD, afkomstig van de verple- gingsafdeelingen der lste en 2de divisie, worden op 27 Januari, die der 3de en 4de divisie waarschijnlijk op 11 Februari ge- marktde dag tevoren is kijkdag en dan worden de vorige eigenaars in de gelegen- heid sesteld hun paarden terug te bekomen. 8 (N. R. Crt.). Chilisal peter. In een te Groningen gebouden vergadering van aangeslotenen bij het Centraal Bureau voor den cooparatieven aan- en verkoop van kunstmeststoffen is meegedeeld, dat de regeering in de groote beboefte van chili- salpeter heeft voorzien door aankoop van ongeveer 5000 waggons chili in Amerika. Kardinaal Mercies*. Naar aanleiding van de verklaringen van Duitsche zijde over het gebeurde met kar- dinaal Mercier, schrijf; de correspondent van //De Tijd", die pas uit Belgie is terug- gekomen,uit Roosendaal Aangezien kardinaal Mercier om voor de hand liggende redenen n.eslist moet weige- ren, in deze dagen iemand van de pers, wie dan ook, in zijn vertrekken toe te laten, was bet onmogelijk uit den mond van Z. Em. zelf een aaneengescbakeld verhaal te doen van gebeurtenissen, die in het aarts- bisdom Mechelen hebben jilaats gehad. Ik kan echter vaststellen, dat aan Z. Em. Za- terdag 2 Jan. geboden werd in zijn paleis te blijven, en des Zondags 3 Jan. uitdrukke- lijk verboden, om zich naar Antwerpen te begeven, aangezien Z. Em. zich ter be- schikking van den gouverneur moest hou- den en Mechelen niet mocht verlaten. Offi- cieel is dit verbod tot op beden nog niet opgeheven, al hebben na eenig commentaar de Duitsche bladen het incident voor gesloten verklaard. Ik geloof in den ^sst van Z. Em. te bandelen, indien ik op de gebeurtenissen niet vooruitloop en mij voorloopig bepaal tot de mededeeling, dat Z. Em. tijdens het ver- boor verklaarde dat bij aanwijzing en over- tuiging van een enkele onjuistheid in zijn herderlijk schrijven, zelfs ook maar in de kleinste bijzonderheid, Z. Em. onmiddel- lijk bereid zou zijn, deze onjuistheid in het openbaar te berroepen. Ook verklaarde hij tegenover de bewering van Duitsche zijde, als zouden de feiten overdreven zijn voorgesteld, dat hij van slechts een derde van zijn dossier had gebruik gemaakt en dus nog twee derde te zijner beschikking had. Na de vrucbtelooze pogingen van den gouverneur bij Zijne Eminentie, om bet herderlijk schrijven van zoo min mogelijke beteekenis te doen schijnen, gaf de gouver- neur-generaal Von Bissing het reeds in z/De Tijd" opgenomen bevel uit, waarin aan de geestelijkheid van het bisdom Me chelen opnieuw werd gelast, het herderlijk schrijven niet te verspreiden. Naar aanleiding van dit schrijven, heelt Mgr. Evrard, deken van Brussel, een onder- houd gehad met Z. Em. kardinaal Mercier, met het gevolg, dat Z. Hoogeerw. aan zijn priesters een brief deed toekomen van den volgenden inhoud //Niettegenstaande bet schriftelijk verbod gisteravond ontvangen, wil Zijne Eminen tie, dat lezing van zijn brief gegeven wordt. Dit schriftelijk verbod is handig, maar valsch. Z. Em. zeide mij //Noch monde- ling, noch schriftelijk heb ik iets terugge- trokken, noch heb ik iets teruggenomen van de vorige instructies. Ik verzet mij tegen het geweld, dat aan mijn herderlijk ministerie wordt aangedaan". Ziedaar wat de Kardinaal mij mededeelde. Z. Em. voegde erbij //Men heeft alles gedaan, om mij verzachtingen aan mijn brief te doen toekennen. Ik deed het niet. Nu zoekt men mijn geestelijkheid van mij af te scheiden door te verhinderen, mjjn brief te lezen. Ik deed mijn plicht. Mijn geestelijkheid moet weten, of ook zij haar plicht, zal doen." volge van het stooten op mijnen in geheel Duitschland, vooral in handel- en scheeps- vaartkringen, groote deelneming wekte. De herkomst van de mijnen kon ondanks het nauwgezette onderzoek niet worden vast- gesteld. Er bestaat dus de mogelijkheid dat het Duitsche mijnen zijn geweest. Ten einde nu uit collegiaal en menschelijk medelijden de acbtergebleven betrekkmgen van de bij bet ongeval om het leven ge- komen Zweedsche zeelieden althans mate- rieele hulp te geven is op initiatief van de heeren Ballin, Heineken en anderen een inschrijving geopend in Duitsche handels- en zeevaartkringen. Deze inzameling bracht 200.000 mark op, welk bedrag aan de reederij ,/Svea" te Stockholm is overge- m aakt. Oproep a am de ongehuwde Betgen. De //Daily Telegr." verneemt uit Havre, dat de Belgische regeering besloot alleon- gehuwde mannen van acbttien tot dertig jaren op te roepen. Zij die geen militairen dienst wensehen te verrichten zullen voor nuttigen arbeid in den openbaren dienst worden gebezigd. leder is verplicht binnen drie dagen een verklaring af te leggen voor den consul van de plants waar hij zich be- vindt. Wie in gebreke blijft zal als over- treder worden beschouwd en dienovereen- komstig door de gendarmerie worden be- handeld. Duitsch medegewoel. De ,/Hamb. Corr." zegt dat de ondergaDg op 6 en 7 December van drie Zweedsche stoombooten in de Botr.ische Golf ten ge- Aan het Oosterfront. De oorlogscorrespondent van de //Neue Freie Presse" meldtDe vijand neemt op alle deelen van bet front een verdedigende houding aan en schijnt de jongste lichting van rekruten af te wacbten, voor hij nieuwe ondernemingen begint. Volgens met elkaar overeenkomende bericbten van verkenners en verklaringen van krijgsgevangenen komen de transporten nieuwe manschappen steeds zonder geweer aan het front en worden eerst daar geleidelijk met vrijgekomen geweren bewapend. De ,/Reichspost" vermeldt een gesprek met den legerkommandant Dankl. Deze wees op het groote verschil tusschen den tegenwoordigen oorlog en de oorlogen in vroeger tijd, die in drie of vier slagen werden beslist. Thans staat men na weken- lange verbitterden strijd, ondanks de verme- telste aanvallen en de roemrijkste daden, telkens weer voor nieuwe kolossale fronten, die steeds weer tijdroovende nieuwe groe- peeringen en nieuwe aanvallen eischen. Slechts een ding kan de beslissing brengen, nl. de moreele kracht van het leger en van bevolking. Wie bet taaist is en het hard- Dekkigst weet vol te bouden, zal tenslotte de zege behalen. I Dankl sprak vervolgens over bet leger, dat sedert het begin van den oorlog voor Lublin en Iwangorod in hechte samenwer- king met de dappere Duitsche wapenbroe- ders, heeft gevochten, en later schouder aan schouder met hen het Duitsche grond- gebied voor een inval van den vijand heeft bewaard. Met vast vertrouwen op onze in- nerlijke kracht zoo eindigde de generaal zullen wij verder strijden, doordrongen van de overtuiging, dat de vastberadenbeid van onze volken en de voorbeeldige dap- perheid en taaiheid onzer troepen ons tot de eind-overwinning zullen leiden. Een wloot wan nagemaakie oorlogsschepen. Over een krijgslist der Engelsche admi- raliteit, die op oorlogsschepen gelijkende booten in de vaart wil brengen, verneemt naar het Wolf-bureau seint de //Deutsche Kriegszeitung" uit Amerika, dat in den laatsten tijd door de Engelsche admiraliteit meer dan honderd oude passagiersscbepen opgekocht zijn, die in het gebeim met cement en steen beladen, grootendeels door houtgetimmerten op oorlogsschepen gelij- kend werden gemaakt. De schepen, die als echte oorlogsbodems gescbilderd zijn, heb ben houten kanonnen en zelfs de inrich- ting op het dek is zoo, als zij slechts op oorlogsschepen voorkomt. Men moet ze moeilijk van oorlogsschepen kunnen onderscheiden. Eenige van deze schepen zijn reeds te Belfast in orde gebracht, met welk doel wordt natuurlijk gebeim gehouden. De meest waarschjjnlijke verondersteiling is, dat de schepen moeten dienen om voor Duitschland belangrijke havens en zeewegen te blokkeeren. Er wordt gezegd, dat de schepen aan de Belgische kust gebruikt worden en door de Deensche wateren zullen beproeven naar Kiel te gaau. Vernmedelijk I echter is in minstens even groote mate hun doel, aanvallen van onderze-booten en Duitsche oorlogsschepen tot zich te irekken en deze van echte oorlogsschepen af te wenden. In aansluiting met bet bovenstaande tele gram kunnen wij nog mededeelen, schrijft de Tel. dat de vroegere kapitein van de Olympic", H. I. Haddock, in opdracht van de admiraliteit te Belfast, de leiding over de voorbereidingen heeft. Van de groo tere schepen zijn voor dit doel aangekocht: van de Whit Star-lijn de „Cevic", van de Dominion-!ijn de „Merion", van de Royal Mail Steam Packet-tijn de „Oruba" en de „Orotava" en van de Cunard-lijn de „Cam- pania." Deze mededeelingen worden nog aange- vuld door een bericht van de „New-York Times", volgens het verhaal van een pas- sagier, die met de Baltic" van de White Star-lijn uit Liverpool te New-Vork aan- gekomen is. V olgens dezen zegsman wordt dag en nacht aan de schepen gewerkt. De inwendige schotten worden voor het grootste deel verwjjderd, dan wordt de scheepsromp door ijzeren dwarsbalken versterkt en met cement volgegoten. Later worden houten torens, batterijen en masten op het schip gezet en geheel in de kleur van oorlogs schepen geschilderd. De passagier kreeg door bemiddeling van een vriend op de werf een oud passagiersscbip te zien, dat met houten kanonnen toegerust^ was en er zeer schrikaanjagend uitzag. Ter wij I hij daar was, viel een schilder, die aan een nagemaakten toren werkte, naar beneden en brak door zijn val een der kanonnen. Alle betimmeringen bleken van zeer lichte constructie te zijn en er moest zeer voor- zichtig mee omgegaan worden. Op eenige van de kleinere schepen gaat de arbeid zeer snel. Men vertelde, dat een boot, die om vijf uur namiddags een vuil, oud vrachtschip was om 8 uur op den avond van den volgenden dag veranderd was in een eleganten, kleinen kruiser, met acht schijnbaar dreigende 15 centimeter-kanonnen en stukken snelvuurgeschut. Hoewel de Engelsche bladen over deze voorbereidingen niets schrijven, schijnt bet dat de plannen van de admiraliteit in ruimen krrng bekend zprr. '6fezet;i'. wordt, dat zich vele vrijwiiligers aamnelden om de nage- maakte oorlogsschepen te bemannen. Clandestine geldhandei te Brussel. Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: Zooals men weet, is de Beurs te Brussel sedert verscheidene maanden gesloten en bezet door een compagnie Duitsche soldaten, die tot de tanden gewapend, een oog in bet zeil houden en de gangeu bewaken der tnannelijke en vrouwelijke bevolking van Brussel, die op de Boulevard Anspach wandelen. Dit belet echter zekere financiers van laag allooi niet, zich aan financieele operaties te wagen. Het kan hun niet veel schelen, dat de Beurs gesloten is, en doen hunne zaakjes in zekere kofbehuizen in het centrum der stad. Daar sehacheren ze met Neder- landsche guldens, met ponden sterling en vooral met Marken, daar laatstgenoemd geldstuk, op bevel van den Duitscben gouverneur-generaal in alle winkels en magazijnen geaccepteerd moeten worden tegen den koers van i'r. 1.25, zoodat hun dit in staat stelt, een aardig winstje te maken. Natuurlijk worden deze zaakjes clanaestien gedreven, maar de Duitsche autoriteiten, die overal hare verklikkers hebben, zijn er tenslotte achter gekomen, dat deze financiers vooral in hotel de Virlemont bijeenkwamen, met bet resnltaat, dat eenige officieren en soldaten er een inval deden. Alle individuen, die daar hunne tenten opgeslagen hadden, werden gearresteerd en de geldsommen, die zjj bij zich hadden, in beslag genomen. Tot een gezamenlijk bedrag van 74000 Mark. Eenige uren later werden alien in vrijheid gesteld maar zonder geld. Dat werd goed en wel geconfiskeerd. De Duitschers zijn practiscbe mensehen. Een meisje ais kadet. Zij heet Oletta Stepaniiw, is de docbter van een Grieksch geestelijke uit Oekraine en student in de letteren aan de hoogeschool van Lemberg. Sinds het begin van den oorlog heeft zij zich bg een Roetheensch vrijcorps laten mlijven. Zij heeft vele ge- vechten meegemaakt, in de loopgraven ge- legen en vecht nu in de KarpaHren. Zij heeft met haar mannelijke kameraden alle ontberingen geleden en vele Russen ge- vangen genomen. Zij is nauwelijks 20 jaar oud, is met de militaire medaille versierd en onlangs in rang bevorderd. Zij draagt de uniform van kadet en heeft beui haar kort laten knippen. Ze is thans tijdelijk •te Weenen om naar haar vader te zoeken, die in Boekawina zoek is geraakt. Als een echte amazone gaat zij naar het leger terug, zooira zij haar doel bereikt heeft. Sigas*en als muni. De //Berliner Zeitung am Mittag" ontleent bet volgende aan den brief van een soldaat die in Frankrijk te velde staat: Onder de soldaten is een eigenaardig NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1