ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De krijgsMrijveii No. 6173. Zaterdag 16 Januari 1915. 55e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENT5EN Dit Blad verschijnt Maandag", Woensdag- en YrSjdagaYond, nitgezonti8rd1 op Feestuagen, de Firma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter Henzen, .1 I Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetaling: voor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bi] direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Van de tSelgische gnens. Men sclirijft aan het Alg. Hbl. Het was weer een uittochtalthans een uittocht in het klein. In Middelburg in Vlaanderen kwam een 80-tal Ulanen dat was niet voor de eerste maal. Na Antwerpen's val waren telkens kleine troepjes reeds door dit kleine dorpje getrokken en hadden eerst heel wat schrik verwekt, al was 't later meegevallen". Maar nu, nu zag het er ernstiger uit Aan het gemeentehuis stond uitgeplakt, dat Middelburg zooveel duizend kilo tarwe en haver en stroo moest inleveren de varkens niet te vergeten. De boeren hadden een lijst in huis gekregen, waarop ze invullen rnoesten, hoeveel ze van hun voorraad en vee konden missen. Ja wie zou er iets kunnen missen voor den Dutsman Ah het was de schuld van den burgemeester van Labschure, den naasten buurman, die zelve al zooveel had moeten opbrengen, en nu 't waakzaam oog van den Duitschen commandant had gericht op „'t rijke" Middelburg, waar zooveel gegoede boeren wonen Tot nu toe waren ze vrij gebleven van requisitiesmaar thans was het ernst ge- worden. En reeds hadden ze de vorige week daar in Middelburg heel wat over de vlak bijzijnde grens gebrachten zelts twee Meter over de grens een stal gebouwd voor hun vee, dat ze rustig iederen morgen konden gaan voeren. Er was immers in M. geen grenswaehtdie lag een kwartier verder op, achter het Leopoldkanaal. Als de Dutsman kwam opeischen, zou hij niet veel vinden meer; en menigeen, de burgemeester incluis, was zelve ook maar achter de grens gebleven, in't Hollandsche Heille. Men kon nooit weten. En werkelijk vanmiddag kwamen de Ulanen, in Labschure waren ze reeds in- gekwartierd. Nu ook in Middelburg. leder een dacht, dat is te doen om de requi3itie en ijlings slaan ze op de vlucht. De grens is toch maar eenige meters verwijderd. Maar ze nemen toch eerst mee wat ze kunnen. Een menige moeder de vrouw vergeet haar inmaakpot niet. Van alles wordt er meegesleept, de grens over. De Ulanen staan in eene verbazing. Wat zijn die menschen daar in M. typisch bang voor hen. Waarom toch? Waarom toch?" Zoo vraagt men hun. Waartoe zijt gij anders hier gekomen, dan om de requisities op te eischen, en wie weet wat meer Maar de Ulanen weten daar niet van af en geven het merkwaardige antwoord, dat er in Belgie aist meer gerequireerd mag wordenwel in Frankrijk. Maar niet in Belgie; dat is nu niet meer Feindesland Was dit hun werkelijk aangezegd Is het dan toch waar, wat we telkens van officieele zijde lezen, dat er in Belgie geen requisities gedaan mogen worden Maar dan begrijpen we niet, hoe het mogelijk is, dat langs de grens alhier de zwaarste requisities worden opgeeischt. Geen wonder, dat men in Middelburg vreesdeen 't eeD algemeen ,/sauve qui peut" werd. Toch was't bijna vermakelqk om te zien, hoe de vluchtenden, toen hun niets in den weg gelegd werd, telkens de grens weer overschreden om nog meer in veiligheid te gaan brengen. 't Mocht gaan tot 4 uur. Dan werd de grenswaeht geplaatst. Of de Dutsman nog veel vinden zal in M. Zeker wel, als ze, evenals in Labschure, de bewoners dwingen het in veiligheid gebrachte terug te halen. Maar ondertusschen wordt het arme Belgie hoe langer hoe armer. En dat niet alleen waar de Duitscher zife Als tegenhanger hoorde ik heden ook een klein staaltje van een zeer gegoed in- gezetene uit Yperen, die in ons land ver- toevend toch telkens eens een reisje naar Y. maakt. Deze verhaalde, dat hp succes- sievelijk zijne villa in Yperen had zien ont- ruimen, daar alles door de Engelschen gerequireerd werd. In naam, zooals hij zeide, voor het Roode Kruis. Maar het zal wel naar de loopgraven verhuisd zijn. Enfin, hij heeft dezen troost, dat zijne bezittingen in handen van den bondgenoot vallen ofschoon hij minder enthusiast kon zeggenmaar ik ben het kwjjt. En de mensch verliest niet gaarne, wat hij ge dwongen wordt af te staan. Een boer in Middelburg nieten even- min een villabewoner in Yperen. Vijftig bommen op Duin« kerken. De grootste luchttocht van den geheelen oorlog werd Zondag door de Duitschers tegen Duinkerken ondernomen, zegt de Daily Mail. Veertien gewapende tweedekkers kruisten van 11 uur tot halfvier boven de stad. Om elf uur begon de groote torenklok van Duinkerken te luiden en werd de blauw- witte stadsvlag geheschen, toen de eerste tweedekker verscheen. De bevolking liep in de straten te hoop om naar het tooneel in de lucht te zien. Bij het tweede luiden der klok vertoonden zich vijf vliegtuigen een kwam uit het N. over zee, de andere van het O. en alle vijf vertoonden zich een oogenblik boven het groote plein van Duin kerken, waar het standbeeld staat van Jean Bart, op een hoogte van circa 3000 voet. Intusschen vuurden de kanonnen der forten op de vliegers met shrapnells en de witte rookwolken der ont.ploffingen om- ringden de vliegtuigen aan alle zijden. Een der vliegtuigen keerde terug en door het schitteren der zonnestralen op de stalen kanten misleid, meende de bevolking, die thans in haar kelders een schuilplaats had gezocht, dat de machine in brand stond. Allengs kwamen er meer vliegers opzet- ten en lieten bommen op de voorsteden, St. Malo, Coudekerque, Rosendael en St. Pol vallen, in 't geheel een 50-tal. Sommige der bommen waren brandbom- men. In" St. Malo werden 5 personen gedood. In Duinkerken 1, een medisch adjudant, die gekomen was om zijn broer te zien, dien hij sedert het begin vao den oorlog niet had gezien. Juist terwijl hij zijn broer omhelsde, viel de bom en ver- woestte het koffiehuis bij de haven, waar zij beiden waren. De man werd in de armen van zijn broer gedood en deze zelf bekwatn geen letsel. Te St. Pol werden ook verscheidene personen gedood, maar officieel is het cijfer nog niet bekend. Ook zegt men, dat er 4 te Adinkerke werden gedood, vijf kilo meter van Duinkerken. De brandbommen ontploffen met een betrekkelijk zachten knal, als bijv. het springen van een motorband. Zij branden ongeveer een halve minuut en schijnen een mengsel van aluminium en zwavel te be- vatten. Als zij uitgaan, laten zij plekken van zwavel in 't rond op den grond achter. Twee van de vliegtoestellen werden door geweerkogels neergeschoten, een, die buiten Duinkerken zeer laag vloog, en een ander bij Wulpen, op zijn terugweg naar de Duitsche linie ten N. van Veurne. Het was den Duitschers zeker door spion- nen bekend, dat Zondag een groot aantal vliegers uit Duinkerken afwezig waren. Er zijn veel personen van spionnage verdacht gearresteerd. Een Fransche machine steeg op om den vijand aan te vallen, maar zij werd onmid- dellijk door 6 Duitsche machines omringd en moest dalen. S)e slag bij de Falkiand- eilanden. Volgens te Berlijn ontvangen nadere be- richten omtrent den slag bij de Falkland- eilanden is van de bemanning van de „Seharnhorst" niemand gered, zijn van de ,/Gneisenau" 7 officieren en 127 dek-offi- cieren, onderofficieren en manschappen gered, van de ,/Niirnberg'' 7 onderofficieren en manschappen, geen enkel officier en van de //Leipzig" 4 officieren, 15 dek-officieren, onderofficieren en manschappen. Van de begeleidende schepen de Baden en de //Sta. Isabel" zijn alle opvarenden gered. Het is mogelijk, dat behalve de opge gevenen nog enkele andere officieren en manschappen in leven zijn. Een Taufoe neergeschoten. Er wordt te Parijs verhaald, hoe Zondag bij Amiens een Taube naar beneden is ge- schoten door een van de bekwaamste Fran sche vliegers. Deze keerde, vergezeld van een moedigen luitenant-waarnemer, naar de Fransche linies terug, toen hi] een vijandelijk vliegtuig in 't oog kreeg. Hij besloot er jacht op te maken en vermeerderde zijn snelheid. De vervolging duurde een uur en werd zoo behendig uitgevoerd, dat de Duitsche vlieger meende te zijn ontkomen Hij ontdekte zijn vergissing echter te laat. Toen de Fransch- man zijn tegenstander tot op ongeveer 20 meter was genaderd, mikte hij zorgvuldig met zijn repeteergeweer, en vuurde kort achter elkaar vier schoten af. Het eerste schot trof den Duitschen officier-waarnemer, die later een zoon van generaal Von Falkenhayn, den chef van den Duitschen generalen staf, bleek te zijn, in het hart en doodde hem onmiddellijk. Het tweede en het derde schot uit het Fransche vliegtuig troffen den Duitschen bestuurder, het vierde de machine, zoodat het toestel moest dalen. Het Duitsche vliegtuig kwam behouden op den grond. De Fransche vlieger streek op enkele meters afstand neer. Er volgde nu een treffend schouwspel. De twee vijandelijke bestuurders traden op elkander toe en de Duitscher stak den FraDSchman zijn ongekwetste hmd toe, zeggende//On- danks den afloop van het gevecht ben ik er trotsch op een zoo dapper tegenstander te hebben gevonden." Op kapiteiu Von Falkenhayn, die oogen- blikkelijk was gedood, werden geen andere beschei'den gevonden dan een brief van zijn vader, waarin deze er over klaagde dat het vlieg-eskader niet aan de verwachtingen had beantwoord. Oe veldfocht lea Egypte. Reuter meldt uit LondenVolgens de laatste berichten uit Egypte blijken de Duitsche en Turksche officieren, die de troepen commandeeren in Zuid-Syrie, nog steeds besloten het plan om Egypte aan te vallen, ten uitvoer te brengen. De concen- tratie van de Turksche troepen schijnt vrijwel afgeloopen. De voorraden, die zijn bij'eengebracht, zufr<?n waarschijnlijk wel voldoende zijn voor de expeditie. Het is waar, dat de Turksche aanvoerders zenuwachtig schijnen en meer geoefende soldaten aanvragen, welke de Turksche regeering, bedreigd in Europa en verslagen in den Kaukasus, nauwelijks in staat is te zenden. Maar vermoedelijk zal de noodzakelijkheid om een beslissenden slag toe te brengen, teneinde het verloren prestige te herwinnen, en de onmogelijkheid om een avontuur dat op zoo kostbare wijze en op zoo uitgebreide schaal is voorbereid, langer uit te stellen wel het overzicht behouden op de omzich- tigheid, want, naar men zegt, zijn er reeds versterkingen op weg naar het Zuiden. Misschien zal de opmarsch uitgesteld worden, tot zij zijn aangekomen, de Engelsche autoriteiten zijn echter van meening, dat de aanval, zoo hij althans gedaan wordt, niet lang op zich zal laten wachten. Het aantal manschappen, dat de Duit schers vermoedelijk naar Egypte zullen zenden, zal niet aanzienlijk zijn en deze zullen, wanneer het hun gelukt nabij ge- noeg te komec ongetwi]feld een kiacbtige poging doen om door te breken. De Tur- ken zullen vermoedelijk wel goed vechten, maar de Arabieren en Syriers, die een groot gedeelte van het leger vormen, gevoelen niet veel voor de expeditie en zouden liever de Turken uit Syrie werpen dan hen in Egypte brengen. Het bericht van de nederlaag der Tur ken, dat zich door Syrie verspreidt, zal niet nalaten een ongunstigen indruk te ma ken op de rekruten, die te Hebron bijeen zijn gekomen, maar de Duitschers durven zich niet laten afschrikken door een tegen- slag der Turken, daar hun doel niet is voor dezen overwinningen te behalen, maar de attentie van Engeland af te leiden van de verzwakkingen der Duitsche verdedigings- lijn in Belgie. Dat zal hun echter niet luk- ken. In Egypte hebben de Duitschers in de Jong-Turken een werktuig gevonden voor hunne plannen, maar zij moeten spoedig toeslaan, en binnen enkele weken zullen zij dus een Syrisch leger doen opmarcheeren. 18.00® ^ossdha^moRisoa'FS naar hst front. Er is een geweldige vraag ontstaan naar mondharmonica's voor de Engelsche solda ten en zeelieden aan 't front. Een groote firma verhaalde, dat behalve 4000 mond harmonica's voor soldaten, die nu uit Zwit- serland onderweg zijn, zij een order had voor 10.000 mondharmonica's voor Engel sche zeelieden aan het front, als bestelling van een enkel persoon en dat zij reeds sedert het uitbreken van den oorlog 4000 mondharmonica's naar het front had gezon- den. Een andere groote firma verklaarde, dat zij geheel uitverkocht was en niet in staat was. groote hoeveelheden te leveren, anders dan mondharmonica's van Zwitsersch en Amerikaansch fabrikaat. Wanneer eindigt de oorlog Bij de algemeene schaarschte van nieuws op dit oogenblik en geen nieuws is mis schien nog het beste nieuws, dat te ver- wachten is is men als vanzelf genegen te vernemen, wat de leidende mannen over den toestand denken, schijft het R. N. Het laatste gevleugelde woord, dat thans van mond tot mond door Londen gaat, is van Lord Kitchener, die op de vraag, wan neer toch deze oorlog zal eindigen, ant- woordde Wanneer de oorlog zal eindigen, weet ik niet. Maar wel weet ik, dat hij in Mei begint". Rood haar gevaarlijk. De speciale verslaggever van de Daily Chronicle meent opgemerkt te hebben, op zijn tochten op de Hollandseh-Belgische grens, dat de Duitschers bijzonder gebeten zijn op menschen met rood haar. Deze worden extra streng behandeld onderzocht en toegesproken. Hij verklaart dit verschijn- sel door te verzekeren, dat de Duitsche sol daten een idee fixe hebben gekregen, dat 99 percent van de Engelschen rood haar hebben. Oe schrik Han Keizer Frans Jozef. Toen de hoogbejaarde keizer Frans .lo- zef ophield de Weensche hospitalen te be- ZOCKra, mcenae men, dat hij ziek was, maar dat het feit geheim werd gehouden. Door de onbescheidenheid van een arts werd de reden bekend, waarom die bezoe- ken ophielden. De keizer kwam op zekeren dag in een ziekenzaal en naderde een ge- wonden soldaat, wien de beide beenen en1 een arm afgezet waren. Toen de soldaat den keizer zag, zeide hij i 1k heb aan Uwe Majesteit, die toch almach- tig is, een verzoek te doen. Wat kan ik voor u doen, arme man? vroeg de keizer. Geef bevel, dat men mij doodt, opdat er een eind aan mijn ellende mogekomen! zeide de man. De keizer, die anders niet zoo liclit aan- gedaan is, werd doodsbleek en ontstelde zoo- danig, dat zijn gevolg hem de zaal moest uitleiden. Sedert dien tijdj is de keizer, die lang onder den invloed verkeerde van het incident, niet in de militaire hospitalen ge- zien. Aldus lezen we in een Engelsch blad Be algemeene toesfand. In de laatste dagen hebben, zoo schrijft het Alg. Hbl., ondanks het slechte weer en de vele regens, die de operaties langs de geheele frontenlinie bemoeilijkten, toch voortdurend gevechten plaats gehad van de Noordzee tot aan de Zwitsersche grens, en overal waren het de geallieerden, die tot een krachtige offensieve beweging overgingen. De geringste kracht werd aangewend in den sector van Nieuwpoort, waar de inun- datie de bewegingen van de troepen zeer bemoeilijkt. Voor den opmarsch naar de Duitsche stellingen zijn daar in het onder water gezette gebied slechts enkele smalle opmarschwegen overgebleven, die de ont- wikkeling van groote troepenmassa's be- lemmerden, en door het moderne geschut- vuur meestal onbruikbaar waren. Nu ook de Lys buiten haar oevers treden is, door de vele regens, is een nieuwe overstrooming ontstaan, en is elke offensieve beweging er onmogelijk geworden. De Duitsche troepen hebben daarvan gebruik gemaakt, om door krachtig artillerievuur de Belgische stellingen onder vuur te nemen, zoodat de loopgraven bij de Paling brug, aan een der voorwerken van Nieuw poort, door de Belgen rnoesten worden ontruimd. Aan de Aisne is hevig gevochten ten noordoosten van Soissonsdaar ligt een hoogte, die op de stafkaart met 132 is aan- gegeven, en die in de 1 mitsche berichten waarschijnlijk wordt bedoeld met de aan- wijzing de hoogte Crouy. Deze hoogte werd, na een hevig gevecht, door de Fran sche troepen bezet. De Duitschers ontplooi- den daar toen een groote strijdmacht, die een tegenaacval ondernam, met het gevolg dat de hoogte, volgens het Duitsche bericht, werd heroverd. De Fransche mededeeling zegt, dat ten gevolge van den aanval de oostelijke hel- lingen van de hoogte door de Franschen moesten worden ontruimd, doeh dat de westelijke helling door hen zou bezet blij- ven. Het Duitsche bericht dat iets verder schijnt te gaan, dan de Fransche mededee- ing, dat de laatste zegt het gevecht duurt voort meldt, dat alle loopgraven bezet en 1700 Franschen gevangen geno- men zijn, benevens dat enkele kanonnen en mitrailleurs in Duitsche handen vielen. Tusschen Soissons en Rheims hadden slechts artillleriegevechten plaats. Het gevecht bij Perthes-les-Burlus, dat sedert enkele dagen werd geleverd, en dat door de Franschen als een overwinning werd gemeld, bleek ook volgens den bericht- gever van de „Times" wel tot de verovering van enkele loopgraven te leiden, doch niet tot de inneming van Perthes. Daardoor, zegt de //Koln. Ztg.", wordt de beteekenis van dit succes wel wat verminderd. De verovering van enkele loopgraven kan geschieden, maar zoodra de aanval zich wat verder uitbreidde werd hij algeslageD. Door de verovering van enkele loopgraven is de stelling dus nog niet genomen. Want achter die loopgraven liggen nieuwe ingra- vingen, artilleriestellingeu en posities voor zware artillerie, en zoolang deze niet tot. zwjjgen gebracht is en de aanvallers dus door het artillerievuur in bedwang gehouden worden, is het in bezit nemen van enkele loopgraven, met hoe groote moeite ze ook verkregen werden, nog slechts het begin van een succes. In den stompen hoek, dien de Duitsche stelling bij Souain en Perthes maakt, hebben de Franschen echter loopgraven ingericht, die tot 6 meter de Duitsche loopgraven naderen. De uitspringende hoek ten noorden van de hoeve Beau Sejour is nog in Fran sche handen, en de vijandelijke loopgraven en verdekt opgestelde mitrailleurs en kanon nen worden er hevig beschoteu. Hier schijnt de Fransche opperbevelheb- ber wel de grootste krachtinspanning te willen aanwenden, om de Duitsche linie te doorbreken; maar de verdedigers hebben daar een reeks werken achter elkaar aan- gelegd, die zoo versterkt, en met artillerie voorzien zijn, dat de aanval uiterst moeilijk zal blijken. Vooral ook, daar in dien stom pen hoek een groote en krachtige troepen- macht in reserve is opgesteld. In het overige deel van het gevechtsveld hadden geen belangrijke ontmoetingen plaats; daar wordt bovendien in het gebied der Vogezen door sneeuw en mist elke operatie bemoeilijkt^ zoodat men zich be- palen moet tot artillerieduels. In het Oosten bleven de operaties be- perkt tot verkenningen. De Russische ge nerate staf maakt melding van een groot aantal kleine ontmoetingen, die blijkbaar slechts voorhoedengevechten waren. De weersgesteldheid en de toestand van het terrein maakten bewegingen van groote troepen ondoeniijk. De verkenningen gaan echter steeds vooruit en komen nu en dan met den vijand in aanrakiDg is deze ster- ker dan trekken zij terug, is hij zwakker, dan worden wel eens aanvallen onderno men, om hem tot een gevecht te noodza- ken, of de troepen nauwkeuriger vast te stellen. Dit alles heeft echter zeer weinig te be- teekenen. Slechts in het zuidelijk gedeelte van het gevechtsfront, aan de Beneden-Nida, waar de Russen tegenover de Oostenrijkers staan, poogden zij de Oostenrijkers af te slaan doch volgens de Weener berichten mislukte dit geregeld. In Galicie en in de Karpathen is het rustig Want ook daar beletten mist en sneeuw groote operaties. Het aftreden van den minister van buiten- landsche zaken der Oostenrijksch Hon- gaarsche monarchic, grauf Berehtold, is een feit ran niet geriDge beteekenis in dezen stand -van zaken. Dat de minister, die een der eerste oorzaken van den wereldstrljd is geweest, zij het ook onder een aantal samenloopende omstandigheden, thans heen- gaat, is een bewijs, dat men in Oostenrijk en voor Oostenrijk deh toestand zeer ernstig inziet. Of baron Burian in staat zal zijn de kans voor de Oostenrijkers te doen keeren is een vraag, die thans i og moeilijk te beantwoordeu is. Het bericht, dat graaf Witte in Duitseb- land is geweest, om namens een vredespartij in Rusland te komen spreken over den toe stand //and the way out"; wordt, zooals wij dadelijk verwacht hadden, van Duitsche zijde beslist tegengesproken. De bron waar- uit wij het bericht hebben, is echter van dien aard, dat wij die tegenspraak kalm kunnen laten voorbfjgaan. Slechts de opmevking van de //Frankf. Ztg.", dat het bericht een bewijs zou zijn, dat men zich voorstelt dat Duitschland den 1 11 r COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1915 | | pagina 1