ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6164. Donderdag 24 December 1914. 54e Jaargang. De Oorlog- :ej aiEassqriHi a 40 cent. b E K ENDMAKIN G. ABONNEMENT ADVERTENTIEN gPIP'WegenshetKerstfeest zal a s. Vrijdaggeennummer van dit blad. verschijnen. NieuwjaarS'advertentien Be strijd in Belgie. Per maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1 10 Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 165* overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 33. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. J cfiirec®;e opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de PnJs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Miir op den dag der uitgave. voor het Nieuwjaarsnummer dat Vrijdagmorgen, in plaats van Vrijdagavond, zal verschijnen en in de kom dezer gemeente hllis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen grooter dan 20 regels, zal 40 cent meer worden gerekend voor elke 20 regels of gedeelten daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Donderdag 31 dezer, des namiddags 2 lire. Ter Neuzen, 21 Dec. 1914. Firma P. J. VAN DE SANDE. - Fe8stiia!,8Bi M u Flrma p - ta„ „R - In Dixmuiden. De oorlogscorrespondent vaa het ,/Berli- ner Tageblatt" vertelt van een bezoek, dat hij en andere journalisten aan Dixmuiden hebben gebracht. Na een gevaarlijke wan- deling, onder het geweervuur der Franschen, bereikten zij de puinhoopen van de stad. Daar waren zij vrijwel in veiligheid, want slechts enkele straten, en vooral het markt- plein.Aiggen open voor het vuur van den vn-r-ajj Zoo in elkaar geschoten als Dix- zegt hij, ligt geen andere stad op de s .jvelden van dezen afschuwelijken oorlog^^ In de omgewoelde straten ligt meterdik de modder. Misschien is er nog een huis in de plaats, dat niet door de granaten getroffen is. Ik weet het niet. Want als men voorziehtig van steen op steen moet stappen, voorziehtig om den hoek van een straat moet kijken, omdat daar de kogels door vliegen, dan blijft weinig tijd over om om zich heen te zien. De puinhoopen vormen kleine, glibberige bergen, waar men overhe»n moet. Daar ligt reeds het markt- plein, waarover onophoudelijk de kogels fluiten. In een sprong naar den overkant, onder de dekking van het stadhuis en naar paardenstallen, reeksen van karners, waarin nog al de meubelen uit gelukkige tijden staan. Een snelle sprong brengt ons dan in een nauwe steeg, die in de vuurlijn van den vijand ligt. Dan gaan we weer door kamers en over binnenplaatsen, tot we in een lange onderaarsche, kletsnatte aarden gang komen, aan het eind waarvan, evenals in een tunnel, eindelijk het licht ons begroet. In de voorste loopgraven Er mag niet gesproken worden, want ginds, ongeveer honderd meter verder, ligt de vijand. Nauwelijks vertoont zich de punt van een helm, nauwelijks wil men zijn stijve lede- maten, stijf van het eeuwige bukken, iets uitrekken, of een hagel van lood klettert reeds neer. In de loopgraven, waar natte, gele modder naar benedeu druipt, staan onze soldaten. Acht uur blijven zij zoo staan. Dan komt de^aflossing aangeslopen. In gebukte houding gaat het dan terug naar de muffige, maar beschermende kelders. 's Nachts wijzen witte handen en stukken papier den soldaten den weg. Licht mogen zij niet aansteken en ook geen woord spreken. Op vele plaatsen van den gevaarlijken terug weg staat als barriere een gebroken stoel of een bank. Hier mag men niet het hoofd boven den muur uitsteken, want daarachter loert de dood. Het ondermijnen vast loopgraven. Gedurende de laatste dagen hoorde men aanhoudend, dat nu eens aan de eene zij de, dan weer aan de andere een weinig terrein wordt gewonnen door het opblazen van loopgraven. De Hamburger Nachrichten" publiceert een brief van 'n soldaat, wiens troep in de Argonne ligt en waarin er sprake van is, dat een dergelijke aanslag door Duitschers op Fransche loopgraven ondernomen, ge- slaagd zou zijn. Wij ontleenen aan dezen brief het volgende Den len December hadden wij ons vijfde groote gevecbt. Twee compagnieen van Gedeserteery.'-s BeSgisefoe offlciaren. Zooals bekend is, zijn uit Amersfoort 2 gemterneerde Belgische officieren uitgewekeD ondanks hun gegeven eerewoord, het zijn de sous-luit. V. D. en de sous-luit. J. N. Gemeld is, dat eerstgenoemde aan het front is aangesteld tot capitaine-comman- dant. Wjj kunnen thans mededeelen dat, na bet inkomen der rapporten D. weder is ontslagen. (yad>) Pe ontslagen Belgische officieren. De officieren van de 12e linie, welke ge- i'nterneerd waren, en door koning Albert uit den dienst werden ontslagen, zijn Zater- dag uit Amersfoort naar Leeuwaarden ver- trokken. De reden van dit ontslag is geleeei in het volgende Hot 12e linie-regiment was gelast ver- kenningen te doen in het noorden van Vlaanderen. Bij deze verkenning heeft een der vier bataljous de verkenning voortgezet tot in Holland. De drie andere bataljons bevinden zich thans aan het front. (Vad.) Uersterkingen. Tal van jongemannen van Belgische af- kornst verlaten, volgen het R. N., ons land om zich onder de Belgische vlag te scharen, voornamelijk zij, die tot de lichting 1915 behooren. De recruten worden op het strand in Zuidwest Belgie geoefend. Men is er zeker van, dat in het vroege voorjaar een nieuw Belgisch leger gereed zal zijn, dat, naar men denkt, ongeveer 180.000 man zal tellen. Dit is zeer zeker een flink aantal. Men zal zich er allicht over verwonderen. dat dit mogelijk is, maar men moet niet ver- geten, dat vele Belgische rnannen in het door de Duitschers bezette gebied op alle mogelijke manieren trachtten de grens over te steken, om via ons land en Engeland 0 n cuuipagmeen van vv- um via ons iana en ttncreiand onzeu rechtervleugel lagen sedert vijt dagen naar Noord-Frankrjjk en Zuidwest-Belgie over 170 meter afstand, noch slechts van Raan om aldaar plaat3 te nemen in de •3 tot 5 meter van den vijand af. De linker compagnie was nog door een dal ge- scheiden van de Franschen, die op de tegen- overgestelde helling drie rijen loopgraven boven elkaar hadden aangelegd. Dit front gold algemeen als onneembaar. Wij lieten nu de bij ons ingedeelde genie de loop- graven, die van 3 tot 5 meter van ons af lagen, ondermijnen. De ontploffing zou eigenlijk op den verjaardag van Champigny, 30 November 1870, plaats vinden, maar de geniesoldaten verklaarden, dat zij nog niet genoeg //niespoeder" in hun gaten hadden. Er bestond vrees, dat de Franschen eveneens aan het boren waren en ons het eerst de lucht in zouden zenden. Einde lijk, den len December, was alles klaar. Om half elf 's morgens werden alle voorste loopgraven ontruimd. Om kwart over elf kwamen alle mannen uit onze loopgraven. Om elf uur 19 minuten zette de luitenant van de genie zijn duim op de electrische knop. Om elf uur 21 min. een ontzettende knal, alsof de wereld instortte. Ik zag een wolk van modder, wel 200 meter de lucht invliegen, waarin, ongeveer 150 de geweldige Sint Nicolaaskerk, die een meter hong'twee enkele, reusachtiee ruine is en die men nn<r i?„.. ,J ULnamen enkele, reusachtige ru'ine is en die men nog slechts aan een paar stukken muur en aan een pilaar als kerk kan herkennen. En toch is er een geluidloos leven in de scuk- geschoten huizen. Daar hebben zich onze soldaten ingekwartierd, maar geen opstij- gende rook mag den vijand verraden in welke huizen onze troepen wonen. De commandant begroet ons. Hij is blij, nieuwe gezichten te zien in deze woestenij. Terwijl hij ons den toestand staat uit te leggen, kwamen links en rechts onafgebro- ken de kogels in muren en gevels. Binnen de minuut tellen wij vijf-en-veertig schoten tegen den muur van het naburige huis. Zoo ijverig, dag en nacht door, slingert de vijand nutteloos zijn munitie in de doode stad. Als eeniee levende wezens vonden onze soldaten een hond en drie katten. Dat was alles. Drie, vier malen is om Dixmuiden gevochten. Thans is de reusachtige puin- hoop in ons bezit. Nu gaan wij op weg naar de loopgraven. De weg er heen gaat door een toegangs- loopgraaf van ougeevenaarde wilde roman- tiek. We gaan door in elkaar geschoten huizen, donkere aardholen en kelders, door rondtolden. Een minuut later kwam een stormwind door het bosch. Ik wist eerst met, wat dit nu weer was, tot ik merkte, dat t een hagel van modderkluiten was. ,/Goeden morgen", dacht ik en 'k verdween twee minuten lang met mijn hoofd onder een dekking. Intusschen drongen onze vleugelcompagnieen door de gaten van de ontploffing in de Fransche loopgraven. De eerste lag vol dooden en begraven soldaten. in de tweede en derde waren zij zoo verbluft, dat zij zich zonder veel strijd overgaven. In een half uur tijd hadden wij de bemanmng uit alle drie de loop- graven gevangen genomen. Daarbij waren 3 omcieren en 378 man ongedeerd. De rest, waaronder 2 officieren, lag dood en in de loopgraven onder de modder. Wij veroverden drie schijnwerpers. Onze ver- liezen waren gering. Geluk heeft een soldaat noodig. Want de Fransche geniesoldaten, die wij gevangen- genomen hadden, vertelden ons, dat zij ons op acht plaatsen ondermijnd hadden, maar nog met klaar waren geweest met laden en dat zij eerst om 6 uur 's avonds de lont hadden willen aansteken. Na oiiderzoek bleek dit ook juist. gelederen Het /Petit Journal" zegt, dat Engeland opnieuw 80.000 man naar Vlaanderen heeft gezonden. Tusschen Folkestone en Calais, heeft thans geen reizigersverkeer plaats, wat op troepentransporten zou kunnen wijzen. Volgens de //Times" bebben de monitors die de Belgische kust beschieten, andere kanonnen gekregen. Opwinding te Weenen en te Boedapest. Uit Rome wordt aan de New-York Herald gemeld Dezer dagen werden te Weenen vijande- Ijjke demonstraties gehouden tegen den minister van Oorlog, welke een zeer ernstig karakter asnnamen. Te Boedepast heerscht groote opwinding tengevolge van de nederlaag van generaal Potiorek en de invasie van Hongarije. Men schrijft een en ander toe aan den Duitschen generalen staf, die de Oostenrijk-Hongaar- sche troepen naar de streek, ten Noorden van Krakau, gezonden heeff, ten einde Silezie te verdedigen. Te Rome beschouwt men het Russische plan de campagne als zeer goed in elkaar gezet. Ook met het oog op de onmiddellijke politieke resultaten, die er uit kunnen voort- vloeien. Italiaansche dagbladcorrespondenten te Warschau melden, dat voortdurend nieuwe versterkingstroepen naar het front gaan. Eeti Buitache kanonne^ipboot ontwapend. Eenige dagen geleden melddeeen Reuterte- legram, dat het stoomschip ,-Cormoran" bij Guam, in den Mariannen-Archipel, door d'e Duitschers tot kruiser zou zijn ingericht. Dit bericht blijkt echter onjuist of verminkt te zijn overgekomen. Een telegram uit New-York meldt n.h, dat de Duitsche kanonneerboot //Cormoran" met 24 officieren en 345 minderen de haven van het eiland Guam is binnengeloopen en daar ontwa- pend is. halven liter wijn en een sigaar en boven- dien krijgen zij met z'n vieren een flesch champagne. Er kan dus geklonken en gedronken worden op het succes der ceaI- lieerden. If^iendschappelijke wliegers- bezoeken. Twee Duitsche vliegmachines vlogen dezer dagen boven Duinkerken, de eersten sedert geruimen tijd, zoo wordt uit die stad aan de /Times" gemeld. Zij lieten echter geen bom men vallen. Integendeel, zij kwamen iets vriendelijks verrichten. Een hunner liet een linnen zakje vallen, waarin zich een briefje bevond van een Duitschen gene raal, die aan de Fransche militaire autori- teiten verzocht, nasporingen naar het lijk van zijn zoon te doen, die bij een gevecht in de buurt van Soissons gedood was. De andere Taube liet, eveneens een briefje vallen, hetwelk een bericht bevatte van een Franschen vlieger, die binnen de Duitsche linies, was gevangengenomen, en al zijn F ransche collega-vliegers geluk wenschte met de aanstaande Kerstdagen. Het geheim van de MJludacious" opgelost. Een Genueesch blad verneemt uit Londen, dat de //Audacious", de gezonken Engelsche opper-dreadnought, niet verloren is. Toen het slagschip op een mijn was geloopen, heeft men het door hec sluiten van de waterdichte schotten zoolang drij vende kunnen houden, dat het op de zandige kust van Lough Swilly kon worden gezet. Daar heeft men voorloopige herstellingen aan- gebracht en vervolgens is de /Audacious" naar Belfast gesleept, waar zij nu in het dok ligt. Het schip zal nu weldra, geheel hersteld. weer zee kunnen kiezen. De //N. Rott. Ct." van dit bericht melding raakenle, voegt er aan toe, dat ook volgens haar inlichtingen het bericht juist is. Het herstel vindt plaats op de werf van Harland en W olfi te Belfast en de helling is af- geschut door een hooge schutting. Hier- mede is meteen verklaard, waarom de Engelsche admiraliteit het niet raadzaam heeft geacht, van het ongeval melding te maken. 10,000 man, 8 stukken geschut, 450 vrachtwagens en 1000 paarden in handen van de Serviers gevallen. Vele kanonnen werden ook in de rivier geworpen. De Oostenrijkers hadden geen tijd gehad om Belgrado grondig te plunderen, maar tijdens de bezetting hadden zij verhuiswagens aangevoerd en den inboedel van vele huizen van welgestelde menschen weggenomen en naar Semlin overgebracht. Voorts namen zij alle mannen tusschen de 16 en 60jaar gevangen en zonden die met een aantal vrouwen en meisjes naar Hongarije.g^f§) Er zijn nu berichten over de verschil- Iende bewegingen die het Servische leger heeft uitgevoerd. De Serviers hebben held- haftig en schitterend gevochten en den vijand opnieuw eene verpletterecde neder laag toegebracht, Natuurlpk heeft dat veel bloed gekost, maar toch weinig in vergelij- king met het verlies dat den vijand is°toe- gebracht. De Oostenrijksche legers, die Servie zgn binnengevallen, zijn als gevechtseenheden vernietigd en de Serviers weten nog niet, hoe groot de buit is. Voortdurend worden nog gevangenen aangebracht. Op grond van wat de correspondent zelf gezien heeft, schat hij den buit op tenminste— honderdvijftig kanonnen en tweehonderd- vijftig munitie-transportwagens, waarvan de meeste met duizenden geweren en zeker met millioenen patronen geladen waren. Of de Oostenrijkers iu staat zullen zijn al dit ver loren materieel aan te vullen en ook de verliezen aan manschappen, zal men moeten afwachten. Maar voor nieuwe krijgsver- richtingen zal het in elk geval noodig zijn, een geheel nieuw leger te vormen. De strijd aan de User. Rfiieuwjaar in de loopgraven. Op Nieuwjaarsdag zal het feest zijn in de Fransche loopgraven, zoo lezen wij in de Fr»nsche bladen. De minister van oor log heeft bevel gegeven dat onder de manschappen op dien dag ham, appelen, sinaasappelen, wijn en sigaren zullen ver- deeld worden. Iedere man ontvangt een De owerwinning der Serviers. De correspondent van de Times seint, naar men aan de N. R. Crt. meldt, uit BelgradoDen 13den dezer ben ik van Waljewo vertrokken en langs den weg gegaan die bezaaid was met den rommel van de weggeworpen uitrustingsstukkeD der Oostenrijkers. Den 15den dezer kwam ik vlak achter het zegevierende Servische leger te Belgrado aan. De herovering van de hoofdstad is niet zonder verwoeden strijd gegaan en voor de Oostenrijkers gedemoraliseerd waren. De Oostenrijkers weerden zich uitstekend, maar konden tegenover de herhaalde aan- vallen der Serviers geen stand houden. Zij moesten hun verzet opgeven toen de stelling van Torlak die Belgrado beheerscht, in den avond van 14 dezer viel. De hoogten, die zwaar versterkfc waren, werden met groote hardnekkigheid verdedigd en pas na drie bajonet-aanvallen namen de Serviers de stelling. De Oostenrijkers hadden ter voorbereiding van hun terugtocht aldoor voorraden weg- gevoerd. Bij de spoorbrug was over de Sawe een brug geslagen, maar toen het bericht kwam dat Torlak gevallen was, begon er een algemeen sauve qui peut. Officieren lieten hun soepborden en hun wijnglazen half vol staan en gingen er ijlings van door. De verschillende rassen van de monarchic begonnen onder elkaar te vechten om uit te makec, wie het eerst een heenkomen zou zoeken. Een poging van de Serviers om .den linkervleugei om te trekken en de brug te vernielen werd verijdeld door een verzet tot het uiterste van de Oostenrijkers, die de stelling van Topsjider bezet bielden en zoodoende kon de terugtocht, hoewel bij wild en wanor- delijk was, voortgaan. De eerste Servische patrouille kwam de stad in den ochtend van den 15den binnen. Achter haar aan kwam koning Peter, terwijl het vechten bij de brug nog aan den gang was. De Serviers beschoten de brug daarna met granaten en vernielden haar. Op dat oogenblik waren nog een groot aantal Oostenrijkers en een groot deel van den tros ten Zuiden van de Sawe. Volgens de laatste telling, zijn 150 officieren. De bijzondere correspondent van de Tel. te Sluis, schrijft d.d. 29 December Zaterdag hevig kanongebulder. De strijd aan de User wordt voortgezet. Is 't waar, zijn de verbondenen over de User - Maar ja, men zegt al te Ostende, het volk vlucht vandaar, benauwd voor een bombardement. Zoo hoorden we in Noord-VIaanderen de voorzichtige vraag en 't overdreven ant- woord. Ostende is Duitsch en men luistert er ook naar 't geschut en wacht en hoopt, maar weet niets zekers. Waarom veel lieden deze stad verlieten, hebben we reeds gemeld. En gewis, nog anderen trekkeD van de kust weg. Maar't is tot hedeu toe geen vlucht 'k Herhaal het, men wacht nog. Er is echter eenige verandering. Die vraag reeds//Is 't waar, zijn de verbon denen over de User Vroeger klonk het: ,/Zou 't waar wezen, dat de Duitschers over de User zgn De aanval der Verbondenen is begonnen. Vroeger namen deze een verdeaigende houding aan. Zal die aanval een opmarsch naar Ostende worden Wij moeten wachten. De User heeft weer dooden geeischt. Te Brugge komen treinen gewonden aan. Hoe dikwijls heb ik dit al gemeld Maar hoe ontzettend bijft toch die toestand. Wat al jonge le vens vernietigd op dat stukje drassige grond Ik hoor het hier de Viamingen dikwijls zeggen ,/Wie sprak er vroeger van de User Velen in Belgie, die al eenigen tijd de schoolbankeu verlaten hadden, kenden dien naam niet meer! Zaterdag was 't kanongebulder al heel geweldig, even hevig als midden October. En ook de wind loeide ep de regen sloeg neer. De vloed der overstrooming breidt zich uit, de loopgraven zijn poelen. Ziekten openbaren zich. Hoe zou't anders kunnen onder die duizenden, niet gewoon aan dit vochtig klimaat, aan dezen moarassigen bodem De aanval en> de lichte vordering der Verbondenen, heeft meer rust gebracht in de dorpen van Veurne-Ambacht, ten Westen aan de User. Men weet dat Oost-Duinkerken daar gebombardeerd werd. Ik meldde de ontruiming van dit dorp. Ook Coxyde, de volgende gemeente, werd licht heschadigd. En eveneens van hier trokken zich heel wat burgers terug. De Panne, de laatste bad- plaats heeft niets geleden, maar is nu over- bevolkt. Er zijn veel soldaten en vluchte- lingen. Tal dezer laatsten verblijven in de villa's. Vroeger reeds gaf ik eenige prijzen van levensmiddelen op in de Panne geeischt. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis dat op den 2en Kerstdag in de gemeente geen dansmuziek mag worden gemaakt, behalve te Driewegen en op 't Zivaantje. Ter Neuzen, den 22 December 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1