No, 6162. Zaterdag 19 December 1914. 54e Jaargang-. u 1 J i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. p if. jS&M/ BINNENLAND. ff HH EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Na de aauneming van tal van kleinere wetsontwerpen wordt overgegaan tot de behandeling van de Inkomstenbelasting. De heer De Vos van Steenwrjk bestrijdt uitvoerig het verhoogen van de successie- rechten en vraagt den Minister, te beloven dat hij de directe belastingeri niet meer zal verhoogen zonder ook de indirecte te ver- meerderen. Spreker zal"voorstemmen, hoewel hp in normalo omstaudigheden zou hebben tegen- gestemd. De heer v. d. Biesen vraagt van den Minister de belofte dat hij bona-fide onder- wijs-stichtingen buiten de belasting zal laten, dan zal spreker, die in normaie omstandigheden ook zou hebben tegenge- stemd, voorstemuaen. Morgen-ochtend 11 uur zullen nog een 18-tal kleine ontwerpen op de agenda worden gebracht. De heer de Boer, die nu aan het woord was, zal dus zijn rede aanvangen, TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Besloten wordt thaas hoofdstuk Binnen- landsche Zaken voor openbare behandeling aan de orde te stellen. Tevens wordt be sloten over dit hoofdstuk wel aigemeene beschouwingen te voeren, doch alleen over het speciale punt betreffende de terugne- ming van de salarisverhoogingen en de on- derwijssubsidies onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Het algemeen de'oat over de begrooting van Buitenlandsche Zaken wordt, blijkens het verslag der H. Ort., voortgezet. De heer Knobel, zijn gister-middag afge- broken rede voortzettend, maakte o.a. bezwaar tegen omzetting van den consulairen post te Athene, in een dip'omatieken. De heer van Leeuwen heeft er niets tegen dat 't beieid van den Minister van Buiten landsche Zaken geprezen wordt, maar kan niet nalaten op te merken dat door de ge- heimzinnigheid, van het ministerie van Buitenlandsche Zaken uitgaande, feitelijk toch de juiste gegevens ontbreken om dat beieid te beoordeelen. Spreker heeft in de werkzaambeid van de diplomatie toch geen bijster vertronwen, want een feit is het dat do huidige oorlog ten slotte is voorbereid en mogelijk ge- maakt door een klein aantal diplomaten en dat de oorlog niet zou zijn uitge broken, indien de volksvertegenwoordigers de be- slissing hadden moeten nemen. In dit verband meent hij dat onze Grondwet zoo- danig gewijzigd behoorde te worden dat de beslissing in handen van da volks- vertegenwoordiging komt. Nadat op voorstel des voorzitter3 besloten is om a. s. Maandag half 2 te vergaderen, en Dinsdag- en Weensdagavoud der volgende week, wordt het algemeen debat voort- gezot door den heer Nolens, die zijnerzijds hulde breugt aan het beieid van Minister Loudon. Alleen wenscht hij op te merken dat de Regeering niet moet onderschatten de gevolgen van berichten of geruchten in het buitenland ten aanzieu van de hand- having onzer neutraliteit. En spreker raadt onze Regeering aan onjuiste berichten in de buitenlandsche pers onmiddellijk officieel te laten tegenspreken. Spreker wijdt eenige beschouwingen aan de middelen ter voorkoming van oorlogen, waarvoor hij traktaten niet afdoende acht. De heer Lohmau vangt ook aan met een huldiging van Minister London's be ieid en houdt daarna beschouwingen over den oorlog en oorlogsrecht, het standpunt- Colijn nopens ,/krijgsnoodwendigheid"' ver- werpende. In den loop van zijn betoog concludeert spreker overigens dat uit het enbele feit, dat Duitschland Belgie binnentrok, niet mag worden algeleid dat Duitschland ongevoelig zou zijn voor eerbiediging van 't recbt. Spreker verdedigt verder de dusgenaamde Bryan-traktaten, welke er z. i. wel degelijk toe kunuen leiden, oorlogen te voorkomeu. Ook verdedigt spreker het recht van kleine staten om zich te vereenigen. De mogendheden, die zich niet bij zulk een statenbond zouden willen aansluiten, durft spreker gerust barbaren te noemen... De Voorzitter interrumpeert, dat hij niet zal toelaten dat de groote mogendheden als barbaren worden betiteld. en dat hij overi gens matiging verzoekt bij het oordeel over mogendheden. De heer Lohman betwist dat hij beoogde de tegenwoordige in stryd zijnde mogend heden als barbaren aan te duiden. Spreker wijst er nog op, dat staatsver- goding in vele gevallen tot oorlogen leidt en daarotn behoort tegen zulk een streven om den Staat boven alles te stelien, sterk worden ingegaan De Minister van Buitenlandsche Zaken vroeg het woord, om zich van de Re- geeringstafel aan te sluiten bij het protest van den Voorzitter tegen de wijze, waarop' de heer Lohman bij deze beraadslaging zich heeft begeven in de kwestie aan welke zijde in den huidigen oorlog recht of on- recht bestaat. Hij hoopte dat volgende sprekers hierop mede niet zullen ir.gaan. (Eenig applaus.) De heer van Doom keurt de Bryan- traktaten niet af, maar de huidige oorlog zou een Bryan-traktaat niet hebben voor- kornen. De heer Heeres bespreekt ook de kwestie van de tolkeu in China. De Minister van Buitenl. Zaken, den spreker beantwoordcnde, dankte voor de hulde, aan zijn beieid gebracht. Aan het parlement kan niet meer worden meegedeeld omtrent het buitenlandsch be ieid, dat in de stukken is gedaan. Wat betreft het tegenspreken van onjuiste geruchten over oris land in het buitenland, wijst de Minister or op dat de tegenspraak van een Fransch bericht over onze houding, zij 't iets later dan wellicht wenschelijk ware geweest, toch in de Fransche pers van Regeeringswege gecirculeerd heeft. Nadrukkelijk betoogde de Minister dat Nederland in deze moeilijke dagen niet ge- noeg op zijn hoede kan zijn, aangezien vooral voor een neutraal land, gelegen tusschen oorlogvoerende partijen, zich ten alien tijde en vooral bij een langen duur van den oorlog, incidenten bunnen voor- vallen die noodlottige gevolgen kunnen na zich slepen, en de oorlogsvlam ook over ons land zoude kunnen doen ontbranden. Hulde bracht de spreker aan de Neder- landsche pers, die getoond heeft zich in toom te kunnen houden. De Regeering zal overigens ten alien tijde waakzaam blijven. (Applaus van ver- schiliende zijdeu). Het algemeen debat wordt gesloten. De hegroot ng van Buitenlandsche Zaken wordt goedgekeurd. Verhooging van den pout voor onderhoud van de vluehtelingen. De begrooti? gspost //Kosten van onder houd en verdere uitgaven van tengevolge van den oorlogsto"Stand naar Nederland uitgewekenen, en van tengevolge van den oorlogstoestand behopft'ig geworden, in Nederland verblijvende buitenlandars", is van f 100 000 gebracht op f 2.000.000, en Aldus thans verhoogd met 1.900.000. Verhooging der militaire rer- goedmgen. In overleg met de sociaal-dem. Kamer- fractie zijn door den heer K. ter Laau -de volgende vragen gesteld aan de Ministers van Oorlog en van Marine 1°. Zijn de heeren Ministers van Oorlog en van Marine bereid wijzigingen voor te stellen in art. 84 der Militiewet en art. lobis der Landweerwet, waarbij de daarin bepaalde maxima der vetgoedingen aan de huisgezinnen der militie en landweerplich- tigen worden verhoogd en waarbij bet maximum voor al de groepen van dienst- piichtigen gelijk wordt gesteld 2°. Zijn de beide heeren Ministers be reid zoodanige maatregelen te nemen of te bevorderen, dat in de verschillende ge- meenten een betere en meer gelijkraatige uitvoering van de hierboven genoemde wetsartikeien wordt verzekerd Zonderlinge wenseh In //Blackwood's Magazine" wijdt de be- kende Engelscbe publicist Arthur Page een opstel aan Holland en de Schelde. Hij concludeert als volgt z/l)e neutrale houding, die Holland heeft aangenomen, schijnt, wanneer men zijn internationale verplichtingen juist beziet, onaanvechtbaar. En toch, hoewel moet erkend worden, dat Holland, wanneer het alle oorlogs- schepen van de strij lende raties buiten zijn territoriale wateren boudt, handelt in overeenstemming met zijn internationale rechten, zou het er wel aan doen te over- wegen of het zijn tegen woordige ongedeerd- heid van de verschrikkingen van den oorlog niet tegen een te hoogen prijs koopt. Door niet toe te laten dat Bntsche oorlogsschepen de Schelde opvoeren, heeft Holland de taak der geallieerden onmetelijk veel moeilijker gemaakt. Indien een Bntsche vloot naar Antwerpen bad kunnen opvare'-, ware die edele stad wellicht nie' gevallen ook zouden, wanneer Holland zijn lot met dat der ge allieerden had verbonden, waarschijnlijk de marinearsenalcu der Duitschers thans onhoudbaar zijn geworden. De geallieerden hebben tot op heden zijn neutraliteit loyaal geeerbiedigdmaar het is wel zeker, dat Duitschland zoodra dit haar goeddunkt, evenveel waarde zal hechten aan de politieke rechten van Holland als aan die van Belgie en Holland dan, doch te laat, tot den krijg gedwongen worden. In ieder geval zal de overwinning van Duitschland onvermijdelijk het verlies van zijn onafhanbeljjkheid be- teekenen, terwij! het hoe larger het wacht zich met de geallieerden te verbinden, des te minder waardeering kan verwackten van dezen, wanneer het einde hun de over- winning schenkt Holland's pad voert langs glibberige plekken. Laat het oppasen niet te vailen. z/Het Vaderland" teekent hierbij o. a. aan Bij deze beschouwingen over het niet toelaten van oorlogsschepen in onze terri toriale wateren, bekoeven wij n;et lang stil te staan. In art. 13 van het //Verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden en personen ingeval van een oorlog ter zee" wordt nadrukkelijk vastgesteld, dat een neutrale mogendheid dit niet mag toelaten. Verder is alles, wat deze zaak betreft, in dit verdrag uit voerig en nauwkeurig geregeld en de Nederlandsche Regeering houdt zich daaraan zoo conscientieus, dat aan haar gedragslijn in dit opzicht in het bijzonder ten voile het //onaanvechtbaar" toekomt, dat onze geachte tegenstander zoo vriendelijk is in het algemeen op de houding van ons land toe te passen. Latan wij nu even bi; de Schelde- quaeatie stilstaau. De Schelde is een Hollandsche rivier; daaraan houdt onze Regeering terecht vast en zij laat geen doortocht, van welke oor- logschepen ook, door die rivier toe. Doch daardoor hebt gij dan ook de taak der geallieerden onmetelijk veel moeilijker gemaakt, autwoordt de heer Page bij voorbaat. Ronduit gezegd, verwondert het ons, deze opmerking te lezen uit de pen van een Engelsch schrijver. Want wat is dit op de keper heschouwd anders dan wat Duitschland in zijn ulti matum van het Belgische volk verlangde Laat toe, dat ik door Uw land mijn opmarsch naar Frankrijk maak, was de quintessence van Duitschland's ultimatum. Gij, Belgen, zoudt het mij zooveel gemak- kelijker maken, indien gij dat toeliet. Belgie heeft dat niet gedaan. Geheel Engeland juicht deswege den moed en kor- daatheid van dat land toe. Maar dien dienst, dien Belgie aan Duitsch land weigerde, verlangt de heer Arthur Page van ons ten dieuste van Engeland Holland bewijst geen handiangerdiensteD. Een tweede argument: indien gij, Hol landers, toegelaten had, dat een Engelsche vloot de Schelde was opgevareu, zou de edele stad Antwerpeu wellicht niet gevallen ziju. Ook op dit argument is het antwoord dat wij zooeven ga«en van toepassing. Bovendien Antwerpen zou gespaard zijn, maar het toelaten van de bedoelde scken- ding onzer neutraliteit, ten dienste van Engeland, zou waarschijnlijk onmiddellijk gevolgd zijn door een oorlogsverkiaring van Duitschland. Wjj zouden hais over kop in den oorlog geworpen zijn. En hoeveel edele Hollandsche steden zou den dan niet het lot van Mechelen en Leuven, (een lot dat erger is dan dat van Antwerpen) hebben gedeeld Onze steden zouden verwoest, onze akkers vertrapt, onze jonge maunen in den oorlog gevallen zijn. Kortom wij zouden het lot hebben gedeeld van de andere streker, waar de oorlog heeft gewoedBelgie, Noord- Frankrijk, Oost-Pruisen, Polen, Galicie. Waartoe zou de Engelsche publicist in het //Blackwood's Magazine" ons dat offer willen doen brengen Orndat het oorlogvoeren daardoor den ge allieerden zooveel gemakkelijker zou worden gemaakt. Afgezien van de verregaar.de zelfzucht waarvau dit argument getuigt, hebben wij daartegen nog een ander bezwaar, nl., dat dit niet de taak is van een neutralen staat. Wij zijn evenmin geroepen om den ge allieerden als den Duitschers het oorlog voeren to vergemakkelijken. Maar als Duitschland wint, zal u dat uw onafhankelijkheid kostenwaarschuwt de Engelsche schrijver. De heer Page weet evenmin als wij, wie winnen zal, en daaraan kan dus voor ons geen beweegreden gelegen zijn om ons in den oorlog te wt-rpen. Te minder is daarvoor reden, omdat wij over de wijze van optreden van Duitschland ten opzicbte van ons land, geenszins te klagen hebben. Door de regeeriugeu van alle oorlogvoerende partijen wordt ons standpunt tot dusverre als juist erkend en onze bouding gerespecteerd. Dit is voor een belangrijk deel te ver- klaren uit de overwegingder oorlogvoerenden dat bij de gebleken machtsverhoudingen ook de hulp vau een kleine natie de schaal ter eene of ter andere zijde kan doen over- heilen. De vastberadenheid, waarmee de Neder landsche regeering optreedt om, indien het noodig mocht bly ken, onze neutraliteit tegen wie ook te kaudhaven, heeft bovendien voldoende aangeteond, dat het ons daar- mede ernst is en dat wij tot iedere op- offering bereid zijn voor de verdediging van ons grondgebied. TER NEUZEN, 18 Dec. I9IT. Naar wij verneuiea is Door H. M. de Koningin eigenkaudig een enkel woord tot Ker»tgroet geschreven dat bij den uitgever W. A. Verschoc te Den Haag in eenvoudige uitvoering zal veischijneu en tegen zeer geringen prijs aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Eventueele baten der uitgave komen aan het Keninklijk Nationaal 8teun-comite ten goede. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring der dading met de gemeente Ter Neuzen, betreffende ruiling van een gedeelte der voormalige vesfinggronden aldaar. Subsidie aan het plaatselijk Stean-Comite. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarvoor wij verder naar het verslag verwijzen, is naar aanleiding van het verzoek van het Steun-Comite alhier, om over de maanden December 1914 tot April 1915 eene subsidie te mogen ontvangen van 10.000 besloten, voorloopig over de maanden December en Januari f 4000 toe te staan, die op weeklijsten zullen worden uitbetaald. Die komen te pas Bij het gemeentebestuur is van een on- bekende 340 ontvangen. De schrjjver deelt mede, dat hij voor eenige jaren aan de gemeente leverde, aan iemand provisie aanbood, waarop hij bij zijn inschrijving gerekend had, doch dat die op die aanbieding nimmer antwoord werd ontvangen. Daar de gemeente dus ten slotte iets te veel be- taald heeft, zendt de schrijver genoemd be- drag, hetwelk die provisie met rente op rente vertegenwoordigt. De raad heeft die schenking aanvaardt. Tegen 1 Jan. a. s. is door den leer Jac. Leunis, fungeerend hoofdlading- meester bij de Spoorwegmaatsckappij Mechelen —Ter Neuzen alhier, eervol ont- slag uit die betrekking aangevraagd. De alhier gehouden collecte voor het verschaffen van een genoeglijken avond aau de militairen heeft 67 opgebracht. Naar wij vernemen zal op a.s. Zondag, 's avonds om half 7, in het Militair Tehuis alhier (lokaal //Bekel", Nieuwe Verbindings- straat) optreden de Wel. Eerw. heer Ds. A. Scheele van Veere. Vau bevrienle zijde schrijft men ons 19 dezer is. het 20 jaren geleden, dat de Chr. Jongel. vereeniging //Bidt en Werkt" alhier werd opgericht. Het bestuur gevoelde zich gedrongen, alsook de leden, een dank- en juichtoon te doen hooren, om langs dezen weg de velen die hen steunden, bekend te maken met dezen dag, daar dit kleine plantje een boompje is geworden. Wij alien, en die voorheen met ons waren, en met diegene die nog bij ons zijn, konden en mochten wij iets voor den Heer doen. Konden wij ni9t voor Hem strijden wij konden Hem echter belijden, aan grooten en kleiuen. Wij hopen dat de vrienden zullen willen begiijpen, dat de hoofdzaak onzer blijdschap niet bestaat in de veelheid van hat werk, maar de getrouwheid in het werk. Begonnen in 1894 in een klein lokaal. werden wij door hulp van anderen in de gclegenheid gesteld een grooter te betrekken. Ook dit bleek later te klein, niet voor de vereeniging, maar door het toenemend getal Zondagsschool-kinderen was het te beperkt. Dat de belangsteiling van vrienden voor dit werk niet alleen in woorden, maar in daden bestond, werd getoond door een financieel aanbod, om een flink lokaal te stichten in de 2de Verbindingstraat, en in dit toen verrezen gebouw vergaderen wij nog steeds met dankzegging. Hebben wij het een oogenblik moeten afstaan, als logement voor militairen, thans is het weer als voorheen, met dit verschil, dat wij het elken avond disponibel stellen voor Militair-Tehuis. Wat ik als vriend hier nog wil bijvoegen is dit: Doet handeling tot dat Hij komt! Heeft iemand eenige gaven, heeft iemand eene enkele gave, gij doet handeling, Hij zelte ze op rente, Hij komt weder, en Hij zal er rekenschap van vorderen Het inter nationaal vredes-comite, gesticht door den heer C. F. J. Brads, no- faris te Amsterdam en 14 andere notabele ingezetenen van verschillende politieke en godsdienstig-j ricktingen in ons land, heeft ook alhier, ten hnize van den heer M. ELjke, Noordstraat 91, ter onderteekening door alien, dus ook door alhier vertoevende vreemdelingen die belangstellen in eene zoo spoedig mogelijke oplossing der ge- schillen, die oorzaak zijn van den huidigen vreeselijken oorlog, een adres gelegd ter opzending aan U. M. onze Koningin, met verzoek, zoo mogelijk, Hare tusschenkomst en medewerk'ug aan te bieden aan de oorlogvoerende mogendheden om tot een gewenschten vrede te geraken. Een ieder wordt dus in de gelegenheid gesteld, ter opgegeven plaatse, door naamteekening van zijn belangsteiling te doen blijken. Door den consul van Belgie is, ook namens den Belgischen gezaut te's Graven- hage een schrijven van dankbetuiging ge zonden aan de afdeeling van het Roode Kruis alhier, voor de goede zorgen en toe- wijding bewezen aan de talrijke gewonde en zieke Belgische militairen die hier zijn verpleegd. Eveneens ontving het comite van het Roode Kruis alhier eene dankbetuiging van h^t Hoofdbestuur te 's Gravenhage voor de toezending vau 151 buikgordels voor de militairen, welke bijzonder gewaardeerd werden, omdat bleek, dat naast de groote drukte, heerschende sedert de komst der Belgische vluehtelingen, de dames nog tijd hebben kunnen vinden voor het vervaardigen dezer gordels. De opperbevelhebber van land- en zeemaeht heeft op het verzoek van het hoofdbestuur der Zeeuwsche iandbouwmaat- sehappij om aan de gemobiliseerde troepen behoorende vrijheid te verleenen de Iand- bouw-wintercursussen voor de volwassenen te bezoeken, beslist dat dit verzoek om der gevolgen wille en als zijnde in strijd met de belangen van den dienst, niet kan wot - - den ingewilligd. In de week van 9 tot en met 15 'r December kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 4 geval- 0 '.en van typhus of febris typhoidea te Hon- tenisse, 2 te Vlissiugen, 1 te Axel en 1 te Zaamslag, 3 gevalleu van roodvonk te Sluis, 2 te Retrauchement en te Hontenisse, te St Jansteen, Middelburg en lerseke, «eval van diphteritis te Axel en 1 te s Heerenhoek. Kamer van Koophandel en Fa- brieken te Ter Neuzen. In de Donderdag onder presidium van den heer Lensen gehoudeu vergadering, waren aanwezig de heeren Scheele, Kramer, Drost en Waalkes, afwezig de heeren Blan- kers en Van Rompu. De herkozen leden de heeren Blankers, Drost, Kramer en Lensen hadden hunne geloofsbrieven ingezonden. Deze werden. in orde bevonden en tot hunne toelating besloten. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den heer Drost werd besloten, in verband met de zeer gebrekkige regeling der post, voor wat de tijd van aankomst en bestelling, een gevolg van d<^ diensfcregeling van den prov. stoombootdlenst op de Wester Schelde, aan den Ministen van Waterstaat een verzoek te richten om voor de postverzending tweelhaal daags een sleepboot te doen varen tusschen Ter Neuzen en Hansweert en de post met den trein uit Roosendaal aangevoerd via Vlake naar hier te verzenden. Dat dit verzoek alle reden van bestaan heeft, zullen vele ingezetenen, vooral de zakemnensehen, dagelijks ondervinden. De post komt, doordat pas om 9,20 de eerste boot uit Vlissingen afvaart, hier gemiddeld om 11 uur voormiddag op het kantoor eu is dau zoo omvangrijk, dat het meer dau uren duurt, ecr alle3 is uitgezocht. D busrechthouders vinden te nauwernood 1 uur hun post in de box en de besteiiihg- vangt eerst half twee, twee uur aan, zoo- dat het niet mogeljjk is om op de corre spondence, die ontvangen wordt, denzelfden dag nog een antwoord te geven, daar die brieven zeker om 2 uur namiddag te kantore moeten gepost zijn, daar de laatstr boot naar Vlissingen om half drie uur vaart. De heer Drost vestigde er ook nog de aandacht op, dat hier op het kantoor te- genwoordig eene drukte beerscht als op een eerste klassenkantoor, waarom de tegen woordige toestand zeker onhondbaar mag genoemd worden. Wegens mjjnengevaar mag op de Wester- Schelde bij duisternis niet gevaren worden, daaraan zal weinig te doen zijn, maar de ingezetenen van Ter Neuzen en achterlig gende plaatsen zouden toch voor hun zaken veel gebaat zijn, wanneer de post werd aangebracht door een boot, hetzij van Hans weert, hetzij van Vlissingen, die vertrok tegeu 8 ure, zooals nu met de eerste boot van hier naar Vlissingen het geval is. Hier ter plaatse zou de post dan allicht een paar uren vroeger worden ontvangen en men kon dien dag nog antwoord verzenden. Op het tweetal voor ket beroepen een predikant by de Geref. kerk te Middel- stum komt voor Ds. Lammertsma te Axel. Mijn aangespoeld. Aan het strand te Koudekorke is Donder- dagnacht weer een mijn aangespoeld. Geen vluehtelingen zenden. Ondanks de herhaalde waarschuwingen, komen nog steeds iederen dag Belgische vluehtelingen naar Middelburg en Vlissin gen, die denken naar Engeland te kunnen vertrekken en dau nog wel gratis. Vy waren er Donderdag getuige van, dat er reeds gratis kaarlen werden toegezegd voo de extraboot van 9 Januari, voor de bootei die voor dien datum vertrekken, zijn ree alle plaatsen uitgegeven. Ook zij die bt-.- ien willen op de booteu der Maatschapi Zeeland moeten soms dagen wachten. Dar vooral voor armlastige personen zoo go? als geen huisvesting te vinden is, moet ter sterkste worden aangeraden zich vooraf door i I 5 COtRAST. n o O 3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5