ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 1 No. 6162. Zaterdag 19 December 1914. 54e J aargang. l)e Burgemeester nan Ter Nenzen De Oorlog ABONNEMENT AOVERTENTIEN TeleSoon 25. Dit BlaS versGhijnt Maandag-, Wcensdag- en YrpagavoM, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE SARDE te Ter Nenzen. t Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, ■overig Buiteniand 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders, Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Uttr op den dag der uitgave. de Troepenconcentraties bij Nedbrlandsche grens. Broodverkoop in Belgie. Passen. De correspondent van de Tel. te Luik- gestel schrijft d. d. 15 December Sedert de laatste dagen zijn er in de dorpen in de Kempen vele Duitsche Infan- terie-regimenten aangekomen Deze regimenten, o.a. het 5e eu 7e en 34ste en 35ste, zijn langs de Holland-Bel- gisehe grenzen ingekwartierd. Van deze Duitsche soldaten is een ge- deelte aan den User het andere gedeelte bij Yperen in den slag geweest. Zij kwamen van het front en zijn langs Brussel naar de grens gekomen. In Beveren kwamen Zaterdag een groot aantal cavaleristen aan, sommigen met twee, drie of vier losse paarden bij zich. Som migen dezer cavaleristen waren haveloos gekleed en er waren er bij met gebroken lanseD. In Arendonck kwamen Vrijdag circa 3000 man van bet actieve leger. Deze mannen zijn van de laatste lichting. Te Hechtel is veel cavalerie en artillerie. Op de deuren schreven de Duitsche cavaleristen, hoeveel paarden er werden ingekwartierd. In de koffiebranderij van Van Bijvoet, te Hechtel, moesten 200 paarden gestald wor den. De landbouwers zijn verplicht hun vee van de stal te nemen, om ruimte te maken voor de paarden der Duitschers. Duitsche officieren vertellen, dat al deze maatregelen tegen Holland genomen worden. Belgen, die hier de grens passeeren, vragen dan ook, of Holland nog niet in oorlog is. Dagelrjks ziet men hier karren met tarwe- en ook wittebrood, de grens pas seeren en de bakkers bier hebben hun geheele leven zoo'n goeden tijd niet gekend. Er zijn hier bakkers, die meer dan 1000 brooden per dag afleveren. Ik schat den uitvoer van brood hier aan de grens, op circa 10.000 per dag. Dit brood wordt over de dorpen hier in den omtrek verspreid en gedeelteljjk langs de huizen verkoeht. Een ander deel gaat naar de winkels en wordt daar aan de inwoners tegen hooge prijzen verkoeht. Zoo deelde mij een inwoner van Sommel mede, dat hij voor een wittebrood dat anders 20 centen kostte, thans het dubbele moest betalen. Ik vind het zeer merkwaardig, dat Bel gen wittebrood eten, en de bewoners van de groote steden in ons land den smaak ran het wittebrood al vergeten hebben. Zooals ook elders, moeten de grensbe- voners en anderen van passen voorzien zijn )m de grens naar Holland te mogen pas seeren. Voor deze passen moeten zij een, twee of drie francs betalen en zijn, wanneer sr ni^uwe commandanten komen, meestal weder ongeldig. Dan kunnen zij weer koopen. Zoo blijft bun het geld steeds ioevloeien. lemand uit Budel vertelde, dat de vorige week de inwoners van Hament door de Duitsche posten werden gelaten, indien zij dien post 24 centiemes betaaldeu. Dit geld zou men dan 's avonds terug krijgen. De kmenschen, die hun geld terug kwamen ha- len, kregen niets, maar zagen wat aange- sshoten Duitschers, die van hun geld een pdeizierigen dag maakten. Gaan de bondgenooten in Belgie vooruit? Een oorlogscorrespondent van De Tijd schr'jft over de inundatie in Belgisch Vlaan- deren Ze heeft de Belgisehe linie gered, ze beeft den aanval der Duitschers, een aan- Ikal als van een dollen stier, gestuit, maar p;e heeft ons gevechtsfront verkleind. In den beginne was dit winst. "Waar onze bondgenooten nog niet in genoegzamen getale aanwezig waren, nam het water plotseling nun plaats in. Ook nu bewijst de inundatie goede en uitnemende diensten, maar de keerzijde is toch ook, dat ze wederzijds ons belemmert in een voorwaartsche beweging. Ik kan op 't oogenblik geen uitvoerige beschrijving van de eigenlijke inundatie geven de Fran- sche kranten hebben er een schets van ge- geven, die door Nederlandsche bladen is overgenomen, maar die evenmin deugt als de afbeelding, die onze Antwerpsehe nieuws- tijdingen over de Antwerpsehe inundaties gaven. Genoeg zij, dat een voorwaartsche beweging bij Nieuwpoort nog mogelijk is. En deze is dan ook al reeds begonnen. Ze was voor den vijand blijkbaar een ver- rassing. Bij Nieuwpoort heeft men Belgisehe en Franscbe troepen saamgetrokken. En van- daar ging bet hoogerop in de richting van het in dezen oorlog befaamde Lombaertzijde. Daar mocht het hun gelukkeu de kuststrook te winnen. Geeindigd is deze krijgsver- richting op dit oogenblik nog niet, maar alles duidt er op, dat onze troepen daar met goede uitkomsten strijden. De Times ziet in de voordeelen, door de bondgenooten aan de Aser en bij Yperen bebaald, het begin van den opmarsch naar Duitschland, die nu eindelijk, volgens dat blad, definitief begonnen is. vDe herovering van Belgie zal echter tijd kosten", zoo schrijft het blad verder en voegt er daD opmerkelijkerwijze aan toe, //maar de voort- gang van dit werk zal niet worden ver- broken, noch door het winterweer, noch door de omstandigbeid, datde vijand op een ander gevechtsterrein (Polen) wordt beziggehouden." Levensmiddeien vooi* Belgie. De ,/Comission for Relief in Belgium," bestaande uit de Engelsche, Amerikaansche, Spaansche, Italiaansche en Franscbe hulp- comite's voor BelgiS, deelt ons haar zesde verslag mede. Het stuk bevat de opsomming van al de ladingen, die voor het hongerende Belgie naar Rotterdam gezonden werden, en daar aankwamen tusschen den 2en November en den 2en December. Zeven schepen kwamen uit Engeland, vijf uit Amerika, en dan kwamen er ook nog 18 lichters uit Hansweert en Ter Neuzen met graan dat de Belgisehe Regeering ter beschikking van de Commission had gesteld Alles bij mekaar was er aan graan 12,769 ton, aan bloem 4880 ton, aan rijst 2211 ton, aan boonen en erwten 1560 ton aan zout6315 ton, aan mais 715 ton, aan aardappelen 1913 ton, aan verschillende andere voedingstoffen 1001 ton, aan klee- dingstukken 517 ton, voor een totale waarde van 332.403 pond sterling. Een tweede lijst, ons door de Commis sion meegedeeld, geeft een overzicht van de ladingen, die op dit oogenblik gereed gemaakt worden of reeds ingescbeept zijn voor Belgie, en te Rotterdam zullen aan komen voor het einde van Januari. Er is voor niet minder dan 27 stoom- booten. Daarvan zullen er zes uit Engeland komen, vjjf uit Philadelphia, twee uit New- Orleans, twee uit Halifax, zes uit New- York, een uit Norfolk, een uit Boston, een uit San-Francisco, een uit ver schillende havens aan den Stillen Oceaan en een uit Bangkok. Deze laatste brengt 4000 ton rijst uit Siam mede. In 't geheel 118.052 ton voor eene to tale waarde van 1.480.592 pond sterling. (Tel.) Bezwaren in oaHogstijd De bijzondere correspondent van de Tel. te Sluis schrijft d.d. 15 Dec. Op 't grondgebied van Moerkerke, maar aan de Noordzijde van het kanaal, dat met zijn vernielde bruggen, 't dorp afslaat, lag in een klein huis een man op 't uiterste. Tusschen de gebeden der stervenden in en terwijl de gewijde kaars droevig pinkte, stamelde hij, wiens ziele aan 't verscbeiden was ,/Mijne zoone waar ga je me nu be- graven Naar Moerkerke en zul je van de Duutsmans niet mogen gaan en ook hoe met de kiste over de vaart geraakt We zullen je te Middelburg begraven, vader, antwoordde de zoon. Als dat maar mag. Een andere ge- meente en ook een andere provincie. We wonen in West-Vlaanderen en Middelburg ligt in Oost-Vlaanderen. Ze zullen dat wel toelaten, vader. Och, jongen, maak er maar geen moeite overBegraaf me maar in 't zwijnsstalletje. 4 Is gelijk waar ik leg. zpn niet naar lijk De oude man stie€. Neen, mocht niet over de vaart, dus 't eigen kerkbof. De zoon begaf zich naar den pastoor van Middelburg. Die stemde er dadelijk in toe den doode in de scbaduw van zijn kerk een rustplaats te geven en liet al vast luiden. om het verscheiden eener ziel te verkondigen, maar bis rekende buiten de administratie. Niet de herder, doch de burgemeester moest over de zaak beslissen. En deze, steunend op de wet, verklaarde, dat de doode te Lapscheure begraven moest worden. 't Kerkbof daar was eveneens te bereiken en lag in West-Vlaanderen en ook in 't zelfde kanton als Moerkerke. Dan onder- handelingen te Lapscheure aangekoopt, lntusscben bleef het lijk maar over aarde liggen en't was oi'de halfgesloten oogen 't weer vroegen //O, maak toch niet zooveel drukte om mij ik zal in ons zwijns stalletje ook wel rusten". De zoon werd ongedaldig en dreigde zijn dooden vader, naar 't dorp te brengen en dan moesten de autoriteiten maar maat regelen nemen. Hij werd van Pontus naar Pilatus gestuurd, bromde hij. Hier klonk bet: //De overheid van Moerbeke moet 't overlijden constateeren", daar was 't weer ,/Sie darfen nicbt weiter gehen Fort, Zuruck I" Elders ff't Is hier een andere provincie" en vader kon toch niet altijd in huis blijven. Eindelijk was 't geval beslistal had de pastoor van Middelburg reeds over deu doode laten luiden, toch moest 't lijk naar Lap scheure. En nu dreigde er nog ruzie te ontstaan tusschen pastoor en gemeenteambtenaren te Middelburg. Maar, waar er al zooveel oor log is, begreep men toch dat de Belgen onderling vrede moeten houden. Zware ve^Siezen, De //Daily Chron." verneemt uit Duin- kerken d.d. 15 Dec., dat bp de jongste gevechten gedurende drie dagen in de om- geving van Yperen, toen de wanhopige aanvallen van de Duitschers werden afge- slagen, waarna de bondgenooten voorwaarts drongen, 24,000 man gesneuveld zijn. Belgisehe verliezen. De Hamburger Nachrichten vernemen uit BrusselOfschoon de Belgisehe regee ring geen officieele verlieslijsten uitgeeft, mogen de volgende cijfers als juist be- schouwd worden. In bet tijdvak van 4 Augustus tot 1 December werden 25.000 Belgisehe soldaten gedood, 30.000 bevinden zich gewond in Frankrijk, 22.000 gewond in Engeland, 35.000 krijgsgevangen in Duitschland, 32.000 ge'interneerd in Holland. Rekent men hierbij eenige duizenden zieken dan kunnen er van de 200.000 man sterke Belgisehe strijdmacht nauwelijks 40.000 man over zijn. Be aanslag in de Dardanellen Met groote waardeering spreekt de mari- tieme medewerker van de „Times" over de vermetele daad van den Britschen onder- zeeer B 11, die de ,/Messoedie" in de Dar- danellen torpedeerde. Vooral bet feit dat de B 11 onder de mijnenreeksen in de Darda- nellen gelegd, wist door te gaan prijst de schrijver zeer, omdat de snelle stroomingen in de Dardanellen de onderzeesche vaart hier zoo gevaarlijk en moeilijk maken. Voor zulk een tocht is niet alleen overleg en duri noodig, maar worden ook stalen zenuwen geeischt. De schrijver herinnert dat reeds vaker in dezen oorlog Britscbe onderzeeers onder een vijandelijk mijnenveld zijn doorgegaan. Zoo de E 6 bij Helgoland. De B 11 stond onder bevel van luitenant Holbrook, die sedert 12 jaren bij de marine dient en sedert 1900 uitsluitend bij den onderzeedienst werkzaam is. Een telegram van dr. @&ampf Naar aanleiding van bet vergaan van het Duitsche eskader bij de Falklandeilanden, heeft de president van den Rijksdag, dr. Kampf het volgende telegram aan den keizer verzonden Met smart en droefenis, maar met on- verzwakten moed, boort fret Duitsche volk de tijding van den roemrijken ondergang der kruisers //Scharnhorst", //Gneisenau" //Leipzig" en //Niirnberg". Door een over machtige vijandeliike vloot omringd hebben onze heldhaftige zeelieden, met hun dappere aanvoerders een wissen dood voor oogen, tot den laatsten ademtocht ge- streden. Zij stierven voor de eer van het Duitsche lijk. Met uwe keizerlijke en J roninklijke majesteit voelt bet Duitsche volk zich een in zijn smart en droefbeid over het verlies van zooveel hoopvolle menschenlevens, maar ook in zijn bewon- dering en trots op hun roemrijke helden- daad. Een natie, die zulke helden voort- rengt, kan met onverzwakten moed ook de zwaarste offers brengen en zeker zijn van de overwinning. Uit naam van den Rijksdag, Dr. KaMPF, President van den Rijksdag. Daarop werd het volgende antwoord van den keizer ontvangen Het harde lot, dat ons Oost-Aziatiscb eskader getroflen heeft, was voor u een aanleiding, uit naam van den Rijksdag de diepe smart van het Duitsche volk te ver- tolken over het zware verlies van zooveel dappere helden, maar ook de gevoelens van trots te uiten over hun daden en van on- wrikbaar vertrouwen in de toekomst. Ik dank u hartelijk voor deze mededeeling. Mogen de zware offers, die de ons opge- drongen strijd om bet bestaan aan de ge- meenschap zoowel als aan ieder afzonder- lijk heeft opgelegd, gedragen worden door het vertrouwen en de hoop, dat God de Heer, uit wiens genadige hand wij geluk en ongeluk, vreugde en smart en deemoed ontvangen ook he zwaarste wonden in zegen voor volk en vaderland zal veranderen. (w.g.) WILHELM 1. R. Be gevechten in het Qosten. Aan een opstel van den militairen mede werker van de //Voss. Zeit." ontleent het Hbl. het volgende In West-Galicie hebben de operaties der bondgenooten het eerste werkelijk naar buiten blijkende, tastbare succes behaald. De linkervleugel van het Russisehe leger strekt zich uit van het Oosten van Krakau tot in de Karpathen, waar het aanleuning en bescherming voor zijn flank zocht. De bondgenooten ricbtten hunne aanvallen voor- namelijk tegen de beide Russisehe vleugels in Noord-Polen en Galicie, terwijl zij op de overige punten van het front meer ver dedigend optraden. De hier staande ge deelten van het Russisehe leger werden door de bondgenooten tegelijkertijd van twee kanten uit aangevallen. Ten oosten en ten zuiden van Krakau traden de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen in oostelijke richting op en tegelijkertijd drongen andere gedeelten van het leger op tegen de linkerflank der Russen. De van beide zijdeD aangevallen en in gesloten Russen konden aan dezen aanval geen weerstand bieden. Nadat zij hun eerste vooruitgeschoven posities hadden moeten opgeven, werden zij in de buurt van Lima- nowa, ten Z.O. van Krakau, verslagen en teruggeworpen. Tegeljjkertijd werd begon nen met een vervolging, die gedurende eenige dagen met succes werd voortgezet. Eerst door die vervolging kan de overwin ning bij Limanowa tot haar recht komen en effect hebben op het verloop der ge vechten in West-Polen. Dat die vervolging succes heeft gehad, blijkt uit het jongste officieele bericht van Oostenrijksche zijde. Daarin wordt er spe- ciaal op gewezen, dat de vijand van het zuiden uit vervolgd wordt. Daarmede is dus gezegd, dat de Russen in hun linkerflank omvat en verslagen zijn en dat hun de mogelijkheid van een aftocht afgesneden is. Door de vervolging van het zuiden uit werd de vijand natuurlijk naar het noorden teruggeworpen, waardoor hij van zijn na- tuurlijke achterwaartsche verbindingeu af gesneden werd en gedrongen naar de in West-Polen staande hoofdmacht, waardoor deze weder in wanorde en verwarriug ge- bracht werd. De door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen bereikte linie JasloRajbrot strekt zich uit van de streek ten Oosten van Krakau naar de Wisloka, een rtcbter zijri- vier van de Weichsel. (Rajbrot ligt ten oosten van Krakau in de buurt van Boch- nia, Jaslo ten zuidoosten daarvan aan de Wisloka). Zoodoende is het grootste ge deelte van West-Galicie weder door de Oostenrijkers bezet en van vijanden ge- zuiverd. Een verder optreden in deze rich ting leidt onmiddeliijk in de linkerflank van de in West-Polen staande Russisehe krijgsmacht. Dit heeft zich reeds doen gevoeleu, daar ook het Russisehe front in Zuid-Polen, volgens het Oostenrijksche communique, reeds aan het wankelen is gebracht. Er zijn reeds berichten ontvangen omtrent den terugtocht der Russen op het geheele front tot Petrikau toe. De Russen hebben dus blijkbaar ingezien, dat verdere tegenstand in Polen geen nut heeft en zijn daarom den terugtocht begonnen. Van de wijze, waarop de vervolging door de Oostenrijksche troepen in de eerstvolgende dagen zal ge- schieden, zal afhangen of de terugtocht der Russen tot een vernietigende nederlaag zal worden. Van de gevedhten op den noordelijken legervleugel in de streek tusschen Lowitsj en de Weichel wordt slechts bericht, dat de operaties worden voortgezet, dat zij dus in geenerlei opzicht door tegenmaatregelen der Russen worden verhinderd. Het ongun- stige weder oefent trouwens een belemme- renden invloed uit, zoodat de beslissing hier nog wel langer op zich zal laten wacbten. Het offensief der Duitsche troepen aan dezuidelijke grens der provincie Oost-Pruisen tegen de versterkte Narew-afdeeling is gestuit op een veel sterkere Russisehe leger- macht. Blijkbaar hebben de Russen tijdig het gevaar ingezien, dat hun rechtervleugel bedreigde en daarop de nog beschikbare reserves in het veld gevoerd. Den aanval op deze talrijke troepenmacht, die boven- dien nog kan steunen op de Narew ver- sterkingen, seheen weinig kans op succe9 te hebben. Diensvolgens werden de Duit sche troepen teruggebracht naar hun oude stellingeD, die sedert geruimen tijd versterkt en van allerlei versperringen voorzien zijn. Daar kunnen zij eeD aanval vaa talrijke legermacht met succes afwachten. zooals uit de gevechten van den laatsten tijd reeds herhaaldelijk is gebleken. Of de RusseD tot een aanval op Oost- Pruisen zullen overgaan, dan wel zich te- vreden stellen met den terugtocht der Duitsche troepen en het daardoor afgewend gevaar voor hun rechtervleugel, valt nog niet uit te maken. De jacht naar gaud MflNSTER, 15 December, (Eigen tel van de Tel.). Door het Generaal Kommando te Miinster is een hernieuwde oproeping tot de burgerij gericht, van den volgenden inhoud z/Wie geeft het vaderland goud voor zil- ver of papieren geld? Wisselt alles, wat ge aan baar goud in handen hebt, aan de post, aan de spoorwegstations of ergecs anders aan een openbare kas in. Op deze wijze onze krijgsuitrusting te helpen ver- sterken, is de heilige, door God opgelegde plicht van een ieder! Groote sommeit goud liggen nog steeds, vooral op het platte land, nutteloos vastdat toch nie- mand geloove, dat papier minder waard is dan bet klinkende gele metaalDat dit niet zoo is, waarborgt het Generaal Kom mando iedereen formeel en plechtig Niet een pfennig schade zal de houder onder- vindennoch nu, noch ooit. Opent derhalve uwe geldtasscben, kisten en laden en brengt, wat ge aan goud moogt bezitten, oogen- blikkelijk naar een openbare kas. Juist nu, omstreeks Kerstmis, kruipt nog zoo menig goudstuk uit de verborgenheid naar voren. Gaat dus heen en wisselt het niet uit gemakzucht in een winkel, maar aan de post, aan het spoor. Geeft den keizer wat des keizers is Ook hier geldt waariijk dit gebod. Ieder zorge, dat zijn ualatigheid in deze ernstigen tijd, hem niet op de ziel brande Van andere zijde wordt ook de geeste- lijkheid aangezochc, al haren invloed aan te wenden, opdat de landelijke bevolking van hitar goudgeld afstand zal doen. SpionEiage en executie. De //Morning Post" meldt uit Parijs een merkwaardig geval van het Duitsche spion- nage-systeem. Een Franschman en zijn vrouw werden het,rapt op het geven van seinen aan den vijand in een voorstad van Reims, uit hun huis, in welks nabijheid twee Fransche batterijen waren opgesteld. Een teiefoon wa* opgesteld in de boven- kamer, doch de vrouw gebruikte in den kelder een andere teiefoon. om de Fransche bevelen aan den vijand over te breog< u. De man had een stelsel van seinen met eon akdoek in den tuin Een Dnitsch offfcier, die jaren lang in Reims had gew^rkt in een champaguefabriek, kwam dagelijks in de voorsad in Fransche officiersunilorm gekleed. om nadere berichten te halm. De spion was voorts in het bezit van roode en TER NEUZENSCHE COURANT SMGOKESWR-V; *RBG27'52E maakt bekend, dat in overleg met de Militaire Maekt wordt bepaald, dat de vergunuingen voor het bespelen van muziekinstrumenten in cafe's en herbergen voorloopig in dien zin wordt gewijzigd, dat bespeling daarvan niet mag plaats hebben gedurende de dagen Dinsdag en Vrijdag. Deze bepaling is van af heden van kracht. Ter Neuzen, 18 December 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1