ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6160. Dinsdag 15 December 1914. 54e Jaargang. advertentiEn SEME1ITBBAAD. Kamer van Koophandel en Fabrieken De Oorlog De toestand in Belgie. ABONNEMENT: a Telefoon 25. Dit Blad versGhijr.t Maandag-, Woensdag- aa VrUdagaYond, nitgazondfrd op Fee3tdagen, hi] de Firma P. J. YAH DE SiNDE te Ter Neuzen. Openbare Vergadering Per 3 maanden binnen de stad /l.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetaling: voor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amenka 1.6o, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook b;j alie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dil*eot© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. te Tes* Heuzen. op Donderdag den 17 December 1914, des namiddags 7 tjur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, A. P. DE YOS. Een der berichtgevers van het Alg. Hbl. meldt Vrijdag keerde ik terug van een dne- daagsche reis naar Gent. Een herhaling van^dezen tocbt zal voorloopig niet mogelijk ziin, otndat mij te Eecloo door den comman dant uitdrukkelijk werd gelast Belgie te verlatea en naar Nederland terug te keeren. Op de keerzijde van mijn pas werd nog eens uitdrukkelijk vermeld, dat ik journalist ben, met vermelding erbij, dat geen ffPressevertreter" de grenzen mag passeeren. Over deze uitwijzing en het verhaal van mijn tocht hoop ik eenige brieven te verzenden. Wat betreft den toestand van het bezette land het volgende Te Ostende is de toestand verschrikkelijk, er wordt de bitterste armoede geledenalleen omdat zoo goed als niemand de stad mag verlaten, drong tot dusver weinig van de ellende naar buiten door. Bloem is in geheel de stad niet meer te krijgen en het brood, dat gegeten wordt is zwarter dan dat, waarmede daar in gewone omstandigheden de paarden gevoerd worden. Petroleum is niet meer aanwezig. Kaas kost 4 fr., koffie 4J/3 fr., per kilo. De gasfabriek werkt niet meer, omdat er in de stad geen kolen meer zijn. Alleen degenen, die aangesloten zijn aan de Electrische Centrale, kunnen nog licht maken. Alle anderen moeten de lange winternachten in de duisternis doorbrengen De cafe's, waarvan sommige 's avonds ver licht worden door kaarsen, vinden nog slechts clientele onder de Duitsche soldaten. Deze leven onder de dubbele beklemmiDg van de ellende der stad en de angstige moge- lijkheid ieder oogenblik naar het front te worden gecommandeerd en velen weten niets beters te doen dan hun leed te ver drinken. De laatste veertien dagen werden in het geheel slechts vier paspoorten uitgereikt. Een van de bevoorrechten was zekere Arko, houder van een bekend nachthuis. Doe deze de allermerkwaardigste vergunning wist te krijgen om, nog wel met een automobiel, een°uitstapje te maken, is een raadsel. De man wist voor zichzelf een heel profijtelijk gebruik van de vergunning te maken door in Gent een groote hoeveelheid huishoude- lijke waren op te koopen en die in Ostende van de hand te doen. Alleen aan 500 KG. koffie, die hij in Gent kocht voor 2.50 fr. en aan de handelaars in Ostende verkocht voor 3.50, verdiende hij aldus 500 fr. Ook in Brugge is de toestand zeer gedrukt. Groot gebrek heerscht ook daar, vooral aan kolen, maar tot dusver behoefde de straatverlichting althans nog niet afgesneden te worden. Men is daar op de grens van het gebied, waar de Duitschers althans nog eenig verkeer toelaten. Om in Brugge te overnachten moet men echfer eerst toestemming heb- ben van de ,/Kommandantur". Zonder deze toestemming mag geen hotelier of parti- culier iemand nachtverblijf verleenen. JEecloo heett een geweldig strengen commandant. Niet alleen de bevolking, maar ook de soldaten moeten om 7 uur's avonds binnen zqn. De onderofficieren mogen tot 8 uur in de cafe's blijven, dan is bet onherroepelijk sluitingsuur. Alleen de officieren mogen, voor wat hun persoon betreft, dit sluitings uur verlengen, zooals in de officieele procla- matie vermeld wordt. De werkloosheid is daar ook zeer groot, alleen de India Jute Company" werkt vrijwel ongestoord door. Dat geeft ten minste aan 150 arbeiders in het plaatsje brood. Dan wordt de bevolking ook ge- plaagd door onophoudelijke requisities. Juist toen' ik in het stadje was, had het gemeentebestuur bericht gekregen, dat het onze Lieve Vrouwe-Klooster moest ingericht worden als herstellingsoord voor beterende typhuslijders en de geheele inricbting daar- voor erbij moest geleverd worden. Bedden, matrassen, tafels, stoelen, onderkleederen, enfin haast alles, wat denkbaar is, tot nonderd tandenborstels toe, moest men leveren. Wat echter de requisitieplaag betreft, deze teistert Gent wel het meest. Op het stadhuis verdringen zich dagelijks 10 tot 20 officieren om hun eischen in te dienen. Bij een firma, den ijzerhandelaar Dutry Colson, werd op een dag voor niet minder dan 200.000 fr. aan waarde weggehaald. De mooiste kachels werden in beslag genomen om naar de loopgraven te worden gevoerd. Id de fruit- winkels wordt het mooiste fruit weggehaald. Koffie, thee, kaas, hemden, borstrokken, ja, men kan zoo gek niet denken, of de Duitschers hebben hun aandeel van den voorraad gevraagd, een aandeel, dat veelal opgevoerd wordt tot 100 proc. Zelfs be- weerde een van de officieren, dat hij ook beslist een hoeveelheid leeren armbanden met horioges noodig bad, maar tegen dezen eisch heeft het gemeentebestuur tot dusver altans zich met goed gevolg weten te ver- zetten. Om de gevolgen van de bestaande werk loosheid zooveel mogelijk te verzachten, laat de gemeente een havenkom uitsluitend door handenarbeid aanleggen. Den mannen, die daarmede bezig zijn( wordt een loon toege- kend van 2 fr. 40 per dag. Dan houdt men eenige honderden mannen bezig met het schoonmaken van straten, pleinen en riolen. Het is bij de tegenwoordige weersgesteld- heid haast monnikenwerk, maar er is ten minste iets te verdienen. Toch is dit alles lang niet voldoende om in de behoeften te voorzien en dagelijks verdringen zich dui- zenden mannen en vrouwen bij de brood- en soepuitdeelingen. Om in de oogenblikkelijke kasbehoeften te voorzien heeft de gemeente voor 1,600,000 francs biljetten uitgegeven. De vier grootste cooperaties, nl. die van de socialisten, libe- ralen, katholieken en neutralen, hebben zich bereid verklaard deze biljetten in betaling te ontvangen. De verwachting is uitge- sproken, dat ook het publiek hun dezelfde waarde als wettige betaalmiddelen zal toe- kennen. Om ook op andere wijzen zijn kas te sterken en ook de afwezigen te laten deelen in de lasten van den toestand, heeft de gemeenteraad besloten een gestaan aan het geschut der bondgenooten. Pervyse heeft tusschen twee vuren gestaan. In deze drie dorpen is nagenoeg alles plat- geschoten. Beerst, Vladslyo, Keiem, St Pie- terskapelle, Leke, Zevekote en Zande, zijn zeer gehavend. Voor de gaten in de ven- sters hangt men doeken of stopt ze met papier of zeilgaten in muren zijn met stroo dichtgemaakt. De twee groote dorpen Lombaertzijde en Westende, gelegen tusschen Nieuwpoort en Ostende, zijn geheel in puinhoopen ver- anderd. Alle aanvalien, die de Duitschers tot dusver deden om de sluizen voor Nieuw poort in hun bezit te krijgen zijn vergeefs geweest. Een hoogst droevig ongeval heeft eenige dagen geleden in Lootenhulle plaats gehad. Daar waren door de Duitschers paarden gerequireerd, ze eischten echter ook de tuigen en in een van de cafes kwam het daarover tot een hevig twistgfesprek tusschen de Duitsche soldaten en den zoon van den herbergier, die, naar de Duitschers beweerden de tuigen zou hebben verstopt. De twist liep zoo hoog, dat de Duitschers hun ge- weren namen en den herbergierszoon, A7an de Kerkhoven genaamd, doodschoten. Een bakker, zekere Claeys, die zich in den twist mengde, werd ook overhoop geschoten. Op het schieten kwam de 54-jarige ge- meente-secretaris Eduard Schelstraete toe- geloopen en hem trof hetzelfde lot. Twee sergeants trachtten de dronken soldaten tot rede te brengen, hetgeen een algemeene schietpartij van de Duitschers onderling ten gevolge bad, met het gevolg, dat de twee soldaten eveneens doodgeschoten werden. Eindelijk werd op de komst van eenige officieren met vuren gestaakt. Zeven slachtoffers waren er gevallen. De militaire overheid stelde een onderzoek I in, maar van het resultaat hoorde de angstige bevolking niets. Het eenige wat men er neg van bemerkte was een kerkdienst voor de zielerust van de gevallen Duitschers. belasting te heffen ten laste van de afwezigen, en wel twee frc. per'dag afwezigheid van de gezinshoofden, die aangeslagen zijn voor een bedrag van 25 tot 40 franc in de hoofdsom van de personeele belasting, 5 frc. per dag afwezigheid voor de gezinshoofden, die 40 tot 100 fr. betalen, met bepaling, dat gehuwde vrouwen 50 centiemen en kinderen 25 centiemen betalen. Verder 10 fr. per dag afwezigheid voor de gezins hoofden, die meer dan 100 francs perso- neel in hoofdsom betalen. Bovendien betaalt dan de gehuwde vrouw 1 franc en elk kind 50 centiemen per dag afwezigheid. Het is een harde maatregel maar nood breekt niet alleen wetten maar maakt ook nieuwe. Groote ergernis heeft gewekt de inbeslagneming van ruim 120 koeien. Hoewel vele van deze beesten op het punt waren te kalveren, hebben de Duitschers ze geslacht, ingezouten en het vleesch naar Duitschland verzonden. Omtrent den toestand in de Yserstreek het volgende St Joris bij Nieuwpoort en Slijpe zijn verwoest door het geschut der Engelsche schepen, Mannekens Veere en Schoore op den rechteroever hebben bloot- Oe strijd om Armentieres. BOULOGNE, via LONDEN. Ik ben, zoo seinde de correspondent van Reuter Donder dag, zoo juist teruggekeerd uit Armentieres en omgeviDg, dat i.l. Dinsdag bevrijd is van de Duitschers, die er uit geworpen zjjn en teruggedreven tot achter de artillerie- stellingen door de Britsche troepen, na wekenlangen bloedigen strijd. De stad heeft gruwelijk geleden van het Duitsche bom- bardement. De vijand schijnt zijn geschut voornamelijk gericbt te hebben op monu- menten en fabrieken. Een bijzonder ver- woede aanval werd gedaan op Houplines, een voorstad met talrijke fabrieken, waar geen huis onbesc'nadig is gebleven. Alles is platgebrand, kerk en stadhuis zijn ver- nield. In Armentieres dezelfde verwoesting. De correspondent liep door verlaten en doodstille straten tusschen huizenreeksen met stukgeschoten gevels en vernielde daken. Overal waren aanwijzingen, dat de stad stelselmatig was geplunderd. De Duitschers hebben de stad tsveemaal bezet, den eersten keer steiden zij zich er mee tevreden de voorraden uit de winkels te halen, maar bij den tweeden keer dwongen zij de bewoners alles af te geven, wat zij bezaten. Een ieder, die verdacht werd niet terstond het zijne af te staan, werd met den dood bedreigd. Na het vinden op straat van het lijk van een Duitsch soldaat, werden raadsleden en andere notabelen gevangen genomen als gij- zelaars. Men stond reeds op het punt hen te fusilleeren toen een officier den Duitschen kommandant van de stad mededeelde, dat de soldaat gedood was bij een dronkemans- ruzie door eenige kameraden. Toen de correspondent Armentieres ver- liet, werd het geluid van het gedonder van het geschut gehoord uit de rchting van Rijssel. De scherpe knal van de Fransche 75 mM. vermengde zich met het doffe ge- brom van de Engelsche houwitsers en het gedonder van de Duitsche batterijen. Belgische spoorwegamb- tenaren. Naar men aan de N. R. Crt. mededeelt, heeft het Engelsche spoorwegbestuur. de naar Nederland uitgeweken Belgische spoor- wegmannen, uitgenoodigd, bij haar in dienst te treden. Dit verzoek wordt versterkt door de mededeeling van d.) Belgische Staatsspoor, dat zij, die hieraan geen ge volg zullen geven, geen salaris meer zullen ontvangen. Het vertrek is bepaald op 22 j dezer, hoewel thans reeds eenige honderden naar Engeland zijn orergestoken. Strenge censuur. Men schrijft uit Oldenzaal aan de N. R. Crt: Hoe streng de censuur in Duitschland op lectuur uit ons land wordt toegepast, blijkt wel uit het volgende Verschillende arbeiders, van hier en elders, die in de textielfabrieken van Duitschland werkzaam en binnen onzen grenzen woonachtig zijn, deelen ons mede, dat het hun streng ver- boden is, hun boterhammen dagelijks in Nederlandsche couranten over de grens mede te nemen. Men stelt deze arbeiders nn in de gelegenheid, iD de fabrieken papier ter inpakking hunner boterhammen mede te nemen. Zijn niettsmin hun eet- waren in Nederlandsche couranten gewik- keld, dan wordt dit papier aan de grens in beslag genomen. De Duitsche keizer. Uit Berlijn meldt Wolff, officieelDe gezondheidstoestand van den keizer is aan- merkelijk verbeterd. De katarrh neemt af, de temperatuur is weer normaal. De datum van den vrede. De Figaro geeft een plaats in zijn kolom men aan de bewering van zekeren graaf Ugo Baschieri, een Italiaan, dat de datum van den vrede in den Europeeschen oorlog zal vallen op 27 April 1915. Ter intro- ductie van dezen Italiaanschen voorspeller deelt het Fransche blad mede, dat deze heer Baschieri dezelfde is, die indertijd de aard- beving van Santiago de C bili voorspelde. 's Morgens voorspelde hij, dat 's avonds de stad verwoest zou zijn en toen zijn voor- spelling bleek te zijn uitgekomen, kreeg hij een pak slaag van de bevolking der verwoeste stad. Niemand zal den heer Baschieri afranselen, wanneer zijn voorspel- ling op 27 April 1915 uitkomt. Het Russische veldtochtsplan. Van welingelichte zijde vernam het Hbl iets omtrent de plannen van den Russischen generalen staf. 't Russische veldtochtsplan zou zijn als volgt//De Russen wijden alle aandacht aan de totale vernietiging van het Oostenrijkseh veldleger." Hun hoofddoel in Polen tegenover Hin- denburg is slechts de Duitschers te beletten zich, evenals in Frankrijk, zoodanig in te graven, dat zij daaruit onmogelijk verdreven kunnen worden. Daardoor krijgt de Poolsche veldtocht een zoo bewegelijk karakter hoofdzaak echter is de kampagne tegen Oostenrijk. Rusland treedt met een leger van twee millioen zevenhonderd duizend man, tegen Krakau op. De voorhoede van dit leger, onder den Boelgaarschen generaal Ratko Dimitriew, is Zondag, na de Bart- feld-passen overgetrokken te zijn, tot in de buurt van Krakau genaderd. Hoofddoel der kampagne is Krakau in te nemen, waarvoor een maand gerekend wordt. Dan de Oder volgend langs Oppeln, Breslau en Glogau, noordwaarts te trekken en daar door den voortdringenden troepen van Hin denburg den terugtocht af te snijden Een medailla vooy Duitsche bommen weppeps. BERLIJN, 12 Dec. (Eigen telegram vau de Telegraaf). De bekende Indische poli- ticus, de Mohammedaan Ebn-Said-Al-Arabi, heeft een gouden medaille uitgelonfd voor den eersten Duitschen vlieger, die een bom op Londen kan werpen. De heldendaden van een fUelgisch vlieger. Aan de //Daily Chronicle" wordt uit Noord-Frankrijk geseind, dat een Belgische vlieger een Duitsch convooi. vergezeld van I een afdeeling cavalerie, zware verliezen toebracht. De vlieger, die pas 20 jaar is. kwam zes weken geleden als volontair bij de vliegerafdeeling en werd spoedig tot luitenant bevorderd. Op 8 December in de richting van Ostende vliegend, kreeg hij een Duitsch convooi in het oog, dat laDgzaam den modderigen weg volgde. Hij vloog zoo laag, dat men niet anders geloofde of men had met een Duitschen vlieger te doen. Op het gunstige oogenblik liet hij een paar bommen vallen. waavdoor drie vracht- auto's vernield werden en de gansche colonne in verwarring uiteengedreven werd. De vlieger ontkwam ongedeerd, door zoo snel mogelijk tot 5000 voet hoogte te stijgen. Hp zette koers naar Brugge, waar hij een afdeeling cavalerie aanviel, die dekking had gezocht achter eenige boerderijen. Zijn eerste bom trof geen doel, maar de tweede viel en sprong midden tusschen het escadron. Daar even later de stuurinrichting zijner machine door de kogels der Duitschers werd stukgeschoten, was de vlieger ge- dwongen, binnen het inundatiegebied te landen. Hij ontkwam door naar de Bel gische linies te waden. Zijn vliegtoestel werd later teruggevonden. (Tel-) Een krijgsSist. De //Daily News" verneemt uit Belgie, dat de Belgen zich door een met groote handigheid uitgevoerde beweging wisten meester te maken van verscheidene vijan- delijke loopgraven bij de Yser. De Belgen lieten het voorkomen, alsof zij een aanval wilden doen op vlotten en terwijl de Duitschers de soldaten, die zich hiermede bezighielden, aanvielen, deed een andere Belgische troepenmacht meer naar het zuiden een aanval op de Duitsche loop- graven. Op een ondiepe plaats doorwaadden zij de rivier en dreven de Duitschers met de bajonet terug. De Belgen wisten aldus bijna een kilometer te avanceeren. Smokkeluars. Uit Valkenswaard wordt aan de Telegraaf gemeld Nabij de Achelsche Kluis bebben de Duitsche schildwachten Donderdagnacht drie Belgen aangehouden, terwijl zij varkens over de grens naar Nederland tracbtlen te smokkelen. Twee boereu gaven zich direct gevangen, maar de derde ontvluchtte. De soldaten zonden den man een paar kogels na, maar raakten hem niet. De soldaten, die de twee boeren moesten wegbrengen, liepen met het geweer onder den arm naast de boeren. Een kwartier gaans van de Nederlandsche grens werden zij plotseling door vier aan den wegkant verborgen mannen aangevallen. Een hevig gevecht ontstond, waarbij den Duitschers spoedig de wapeuen werden afhandig ge- maakt! De beide soldaten werden hevig toegetakeld. De aflossende wacht deelde het voorgevallene aaQ de Kommandantur mede. Men vreest voor represaille-maatregelen in de omgeving. De beweerde aanval van duikbooten op Dover. Yerscheiden geruchten liepen te Dover over den beweerden aanval van Duitsche onderzeesche booten op de haven van Dover. De correspondent van de Times te Dover,, geeft de volgende lezing Ik meen dat te halfzes toen het nog pikdonker was, bq het sehijnsel van een zoeklicht iets werd gezien, dat op de peris- coop van een duikboot geleek. Onmiddellijk werd van de Admiralty Pier een kanonsehot in de richting van den vermoedelijken periscoop gelost en weldra gaven ook andere kanonnen vuur, al kon men den weg, dien de periscoop nam, niet met zekerheid voigen. Met voorbehoud moet men de beriehten aanvaardeu omtrent de den Duitschers toe- gebrachte verliezen. Indien er werkelijk duikbooten bij Dover zijn geweest, hebben ze in elk geval geen schade aangericht. De Daily Mail spreekt zelfs van een flotielje van Duitsche onderzeeers, die de haven van Dover wffden binnendringen. Te halfvijf en te halfzeven schoot men op vermeende periscopen. Ook in het kanaal van Dover werden door een torpedovernieler onderzeeers gesignaleerd. Een ps»ardersd5ef. Men meldt ons van de Brabantsche grens In het Belgische dorpje Santvliet ver- keert de bevolking in ongerustbeid om trent de gevolgen van een misdryf. door een der ingezetenen van dat plaatsje gepleegd. In den loop der vorige week werd daar n.l. het paard van een Duitschen officier ge- stolen en de dader maakte zich met het dier uit den voeten naar de Nederlandsche grens, waar hij het voor 10 gulden ver kocht aan eenige grenssoldaten. De man ging daarna in een cafe te Ossendrecbt zijn iloliandsch tientje in Belgisch geld omzet- ten en gebruikte bij die gelegenheid wat meer spraakwater dan in zijn positie goed voor hem was en zoodoende was spoedig de aandacht der Nederlandsche marechausee op hem gevestigd. De paardendief was dientengevolge spoe dig ingerekend en aan de Duitsche mili- CO U RANT De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op »on<l«-rilaK den 1? December I»!4, des voormiddags ten 10 urc. Ter Neuzen, den 14 December 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1