Laatste Berichten. Provinciale Staten van Zeeland. 8URGERLIJKEN STAND. muzikanten daar nog blijven daar de vijand een woedend vuren op de nieuwe stelling opende. Tot belooning kregen de kapel- meester, die reeds 59 jaar oud is, en een aantal zijner manschappen, het ijzeren kruis. Ben Duitsch Koopvaardijschip in den grond geboord. Volgens een telegram uit Hongkong aan Lloyd's is het Duitsche stoomschip Elspeth door een Engelseh oorlogschip in den grond geboord terwijl het met een lading steeu- kolen van Tsingtau naar Yap onderweg was. Doorzending nan krijgsmateriaal geweigerd. Balgarije heett big kens een bericht uit Konstantinopel aan de Frankf. Ztg. den doorvoer van 300 kanonnen en 250 machinegeweren, door de Fransche firma Schneider te (Jreusot over Dede Agatsj naar Ruslaud gezonden, geweigerd. Het oorlogs- tuig is naar Frankrijk teruggezonden. Qeen wapenstilstand met Kerstdag Volgens de Frankfurter Ztg. heett Rus- land geweigerd den Kerstdag door een wapenstilstand te gedenken. De andere oorlogvoerende mogendheden hadden het verzoek van den Paus reeds zoo goed als ingewilligd. Ben verbrande veldpo t. Dezer dagen is een Duitsche auto, die de veldpost overbracht, in brand geraakt. Twee derden van alle brieven en pak- ketten zijn verbrand. Vermoedelijk is 't vuur aangekomen door zelfontbranding van lucifers of vuurwerk, voor de soldaten be- stemd. Nog een Duitsche ks*uisei* vernietigd. Een officieel Reuter telegram uit Londen meldt dat op j.l. Dinsdag de Duitsche kruiser Niirnberg ook in den grond is geboord ea dat de Dresden nog wordt vervolgd. Beide schepen behoorden tot het bp de Falklandseilanden verslagen eskader. De Niirnberg meet 3470 ton en liep 23 knoop, de Dresden is 3650 ton en loopt 24T/2 knoop. Volgens nadere berichten heeft de zeeslag 6 uren geduurd en is de Scharnhorst na 3 uur gezonken, de Gneisenau 2 uur later. De andere drie schepen. Leipzig, Nurnberg en Dresden verspreidden zich toen, vervolgd door de Engelsche oorlogsschepen, van welke er bij den zeeslag geen verloren zijn gegaan. Van de gpens. Een buitengewoon correspondent van het //Hbl." welke aan de Zeeuwsch-Belgische grenzen vertoeft, seint uit LJzendijke: Maandag heett zich bij Biervliet weder een Duitsch soldaat over de grens begeven, en zich aan de Hollandsche grenswacht overgegeven. De man, 39 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinderen, hing den passagiers van de tram, waarmede hij heden vervoerd werd, verschrikkelijke tafereelen op van de gevechten, die hij in het begin van den oorlog in Noord-Frankrijk en de laatste weken bij Yperen had medegemaakt. Steeds wordt er opnieuw gevochten, zeide hij, en steeds wordt opnieuw voorwaarts gecorn- mandeerd. De Duitsche verliezen zijn ontzettend. Ten laatste besloot hij liever dan zelfmoord te plegen, zooals vele kameraden doen, een poging te wagen om te ontsnappen. In voile uniform ben ik van Yperen naar de grens komen loopen, zonder de aandaeht te trekken. Onderweg schrok ik een oogen- blik hevig, toen een officier mij aanriep. Hij gelastte mij ecnter slechts zijn paard op stal te brengen." Hedenmorgen slaagde een bewoner van Knocke er nog in, tusschen de posten door over de grens te komen. Hoe moeilijk en gevaarlijk dat is, kan blijken uit het feit, dat sommige schildwachten vergezeld zijn van politiehonden. Te Reims- De correspondent van de n Daily Tele graph" te Boulogne, meldt, dat het bom- bardement van Reims voortdurend erger wordt. Een inwoner van de stad vertelde het volgende Er is thans geen plaats in de stad. die niet door het bombardement geleden heeft. Onlangs stond ik aan mijn voordeur, toen ik bijna getroffen werd door het plotseling ontploffen van een granaat, die ongeveer 48 uur eerder neergekomen was zonder uiteen te springen. Sinds het begin van het bombardement, zijn in mijn Juin 129 onontplofte granaten gevallen en verscheidene andere hebben huizen in den omtrek ver- nield. Ofschoon er geen menschenlevens verloren zijn gegaan is het materieel nadeel groot. Alle fabrieksgebouwen hebben zeer geleden en de ruwstoffen-voorraad is ver brand. De schade wordt op tneer dan 144 millioen gulden geschat. De bekende gobelins van Pepersack, zijn verbrand even- als de talrijke kostbare voorwerpen in het museum. Ontzettend spoorwegongeluk. Uit Vise wordt aan de ;/Telegraaf" ge- meldZondag 6 Dec. heeft tusschen Gemmenich (de Belgische grensplaats waar de Duitsche troepen de grens overschreden) en Aken een ontzettend spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein, bestaande uit 40 wagens, ontspoorde in voile vaart. Vele wagens werden verbrijzeld, andere schoven in elkaar, geen enkele bleef er onbeschadigd. Het aantal dooden is niet met zekerheid vast te stellen, maar moet zeer gvoot zijn. Het was een afschuwelijk gezicht. Ik (d. w. z. de correspondent van de Tel.) alleen telde 52 dooden. TWFEDE KAMER. In de zitting van heden werd voortgezet het debat over het leeningsontwerp. De heer Bos, repliceerende, critieeerde de rede van den Minister Treub, die een hefiing ineens voor het delgen der leening uit den booze verklaart, als zeer zwak van argumentatie en vol groote fouten, wat aangaat de becijfering van den diuk welke door de voorgestelde wijze van dekking der leening op de arbeiders, de middenstanders en vermogenden zal worden gelegd. De voorstanders van eene belling ineens, zullen onverdroten voortgaan, propaganda te maken voor het denkbeeld van eene heffing ineens in de toekomst, bopende dat het feit, dat de voorstanders van het aan- h'angige ontwerp, als de heeren Nolens en De Geer, geen principieele tegenstanders van een hefiing ineens bleken te zijn. Met diep leedwezen had spreker de rede- voering van den Minister geboord, daar deze leening eenige jaren lang drukkende last op de bevolking zoude leggen en onder- wijl alle sociale wetgeving zou worden ge- knakt. De vrijzinnig democratiscbe ffactie laat ruimte voor meeningsverschil, zij had had svmpathie voor den Miuister Treub, in verband met zijn optreden sedert het uitbreken van den Europeeschen oorlog, tnaar heeft thans met diep leedgevoel ver- nomen, dat de Minister bij het voorstellen der oorlogsleening niet een heeft poging gedaan om kleurloos te blijven, maar dat hij zijn eigen inzichten in het ontwerp heeft neergelegd. De heer Rutgers huldigde 's Ministers moed en zelfvertrouweu. De heer Viiegen critiseerde scherp de regeering, dat zij de zaak heeft opgeblazen tot een strijd op leven en dood, en roeke- loos de kabinetskwestie stelde. De heer De Meester drukte de teleur- stelling der Unie-liberalen uit, over de verklaring van den Minister Treub, dat ook in 1916 van hem geen voorstel te wachten is, voor delging der leening door een hefiing ineen3. Toch zal de fractie van spreker voor het ontwerp stemmen, omdat daarin slechts een termijn van drie jaren ligt. besloten, voor de belastinghefiiag en dus over drie jaren weder opnieuw*een beslissing zal moeten worden genomen. Het vraagstuk zal dan weder in zijn vollen omvang aan de orde komen. De heer Tydeman oordeelde, dat de Mi nister zich wel wat te absoluut tegea de mogelijkheid eeDer hefiing ineens in de toekomst heeft uitgesproken. De heer Troelstra betoogde, dat de Mi nister Treub het ontstaan der agitatie waarop hij doe de aan zichzelf heeft te wijten, doordien bij dezen bewindsman een strijd met diens gansche verleden valt te consta- teeren. Het leeningsontwerp is ten slotte a a n- genomen met 61 tegen 22 stemmen. De Staatscommissie voor het onder wijs vraagstuk heeft in haar jongste alge- meene vergadering het bewaarschool onder wijs in behaudeling genomen. MIDDELBURG. Hedenmorgen werd door den stoomtram Walcheren onder de gemeente Koudekerke aangereden de 18jarige M. Taats uit het weeshuis aan de Schiekade te Rotterdam, die vermoedelijk uit dat gesticht is gevlucht. De ongelukkige werd den arm afgeredeD en ernstige hoofdwonden toegebracht. In ievensgevaarlijken toestand is hij naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Najaar>9zitfing. Vergadering van Vrijdag 11 December des 's morgens te 10 uur. Voorzitter de heer Mr. H. J. Djjckmeester, commissaris der Koningin. Aanwezig 35 leden. Afwezig de heeren Van Dam, De Bruijne, Dieleman, Hombach, Hollestelle en Duvekot. Een vacature. De notulen der vergadering van 1 Decem ber worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde zijn de algemeene verslagen der afdeelingen over de verschillende voor stellen van Gedep. Staten. Het voorstel om wijziging te brengen in de Provinciale electriciteits-verordening heeft in de afdeelingen geen bedenkingen ontmoet en wordt daarom aangenomen. Subsidie Zeevaartsschool. Het voorstel tot verhooging van de subsidie aan de vereeniging Zeevaartschool te Vlissingen met 500 per jaar, heeft in eene afdeeling aanleiding gegeven tot de opmerking dat de Provincie al zeer veel doet voor het Zeevaartkundig onderwijs, in verhouding tot ander onderwijs en dat bij iedere uitbreidicg der leerkrachten aan de school ook telkens hooger subsidie wordt gevraagd. Een ander lid is van meening, dat de gemeente Vlissingen zelf te weinig bijdraagt waarop door een lid van Gedep. Staten wordt gezegd, dat indertijd is vast- gesteld de verhouding, waarin wordt bij - gedragen door Rijk, Provincie en gemeente Vlissingen en dat wanneer men die een- maal vastgestelde verhouding niet goed- keurd het dan ligt op den weg der Staten, om daaromtrent een voorstel te doen. Weer een ander lid zegt, dat die uit- breiding van leerkracht is geschied ten behoeve van een paar stoomvaartmaat- scbappijen, die aan de school te Vlissingen hun personeel verder doen bekwamen. Het voorstel werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Landbouwhuishoudkandig onderwijs. Het voorstel tot afwijzing van een ver zoek van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland om eene subsidie voor het doen geven van landbouwhuishoudkundig onder wijs, werd in alle afdeelingen door sommige leden betreurd. Gezien de goede vruchten, welke dat onderwijs afwerpt, en geiet op hetgeen daarvoor door andere provincieu wordt toegestaan, wenscht men hetgevraagde subsidie te verleenen. Een lid vestigt in het bijzonder de aandaeht op het feit dat in de Zomerzitting der Staten van dit jaar zonder hoofdelijke stemming 1000 werd gegeven voor een te houden curcus voor huishoudkunde te Middelburg en het bevreemdt hem ten zeerste dat Gedep. Staten over een zoo lutte! bedrag als hier bedoeld, voor een zoo nuttig doel niet hebben kunnen heenstappen. Een ander lid verklaart, dat hij met eigen oogen het practische nut van dat onderwijs heeft kunnen aanschouwen speciaal in de gemefente Zonnemaire. Verder werd nog gewezen op het weinige dat door de direct belanghebbenden wordt bijgedragen dat zeker niet geevenredigd is aan hetgeen wordt ge vraagd van de Provincie. Op een desbetref- fende vraag wordt door een lid van Gedep. Staten geantwoord, dat 175 lesuren worden gegeven en dat bijna twee derden der leer- iingen het onderwijs gratis ontvangen. Nog wordt betoogd dat, waar van deze cursussen profiteeren de vrouwen en de dochters van landbouwers, het boven alien twijfel verbeveD is, dat daardoor de beschaving van den land- bouwenden stand zal toenemen in niet ge- ringe mate. Door een lid van Gedep. Staten wordt op een en ander geantwoord, dat het College van Gedep. Staten volstrekt niet wenscht onder te doen in waardeering van het bedoelde onderwijs, doch dat hij meent, dat die tak van onderricht niet is te brengen onder het landbouwonderwijs en dat de cursussen in koken, naaien enz., behooren tot het Industrie onderwijs hij vestigt ook nog de aandaeht er op, dat weldra een tweede leerkracht noodig zal zijn. In eene ander afdeeling zegt een lid van hetzelfde college dat de gemeenten, waar het onderwijs wordt gegeven, toch wel zooveel konden doen in het belang der goede zaak, dat kosteloos een lokaal w:rd beschikbaar gesteld, evenals licht en vuur. In twee afdeelingen wordt het voorstel in stemming gebracht en veiklaren zich voor 10 leden en tegen 6, terwijl 7 leden zich hun stem voorbehielden. In de derde afdeeling werd niet gestemd. De heer Hocke Hoogeboom stelt voor, eene subsidie te geven van 500, hetgeen ook de heer Giljam verdedigt. De heer Sprenger verdedigt het voorstel van Gedep. Staten. Het amendement van den heer Hoogen- boom wordt verworpen met 21 tegen 14 stemmen. mjwielpad HulstWalsoorden. In twee afdeelingen kon men zich ver- eeriiger, met het voorstel om afwijzeud te beschikken op een adres van V. J. Born en anderen nn den weg van Hulst naar Walzoorden geschikt te maken voor wiel- rijders. In een derde afdeeling lokte het voorstel eenige discussie uit. Sommige leden waren van oordeel dat het rij wielverkeer van dezen tijd het daarvoor in orde maken van de wegen noodzakelijk maakte zelfs al bracht dit eenige kosten mee. Een lid merkte op dat bedoelde weg zeer goed te ver- beteren is zonder kosten. Wanneer Gedep. Staten het trambestuur er op wijzen dat 't Voetpad langs de trambaan zoodanig in orde gebracht wordt, dat dwarsliggers niet boven dat pad uitsteken dan ware reeds een verbetering verkregen. Een ander lid is van meening dat door middel van koolasch een zeer weinig kost- baar middel. reeds veel verbetering te krijgen ware. Namens Ged. Staten wordt gezegd, dat zij zich moeten houden aan de adviezen der deskundigen, in casu den hoofdingenieur, en dat, wanneer deze de kosten van ver betering schat op 11.000 men zich aan dit bedrag moet houden. Met het oog op de tijdsomstandigheden achten Ged. Staten deze uitgaaf niet gewettigd. Een lid merkt nog op, dat het mogelijk zou zijn de te smalle wegen langzamerhand te verbeteren, door de bij het onderhoud uitkomende keien naast de verharde baan te leggen en zoo deze, zij het ook met minderwaardig mate- riaal, te verbreeden, De heer Fruytier bestrijdt het voorstel van Gedep. Staten. 1,'e weg is slecht en andere wegen zijn wel voor rij wielverkeer in orde gebracht. Gelijke monikken, gelijke kappen. Hij stelt voor, aan adressanten te berichten, dat bij het onderhoud van den weg rekening zal worden gehouden met het rij wielverkeer. De heer Van Niftrik wijst op de tijds- omstandigbeden en acbt de laatste toevoe- ging overbodig. De heer Fruytier repliceerd hierop, dat voor de zeevaartschool te Vlissingen wel 500 te vinden waren. Het amendement van den beer Fruytier wordt verworpen met 18 tegen 17 stemmen. V erbindingsweg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwseh- Vlaanderen. In een afdeeling vereenigden zich alien leden met het voorstel tot afwijzing van het verzoek van den raad vau Ter Neuzen, om het aanleggen van een verharden weg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zoo veel mogelijk te bespoedigen, een lid onder de opmerking dat hij dit alleen deed met het oog op de tijds omstandigheden. In een andere afdeeling betreurt een lid het, dat het verzoek niet wordt ingewilligd. Hij vreest, dat, wil men wachten op de inpoldering, het aanleggen van een weg nog zeer lang op zich zal laten wachten. Hij kan zich echter wel indenken in de bezwaren van Gedep. Staten. Hunnerzijd3 wijzen deze er nog eens op dat zij geen vrijheid vonden het voorstel tot het aanleggen van den weg te doen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. In de derde afdeeling stelt een lid de vraag, of bij aanneming van het voorstel van Gedep. Staten de zaak voor goed van de baan is, of dat de afwijzing alleen van tijdelijken aard is. Een lid van Gedep. Staten antwoordt, dat, op grond der door Gedep. Staten aangevoerde bezwaren, de zaak inderdaad voor het oogenblik van de baan is, indien hun voorstel wordt aange nomen. Natuurlijk kunnen later de ver- zoekers hun aanvraag herhalen, maar wanneer de in uitzieht gestelde bedijking van een gedeelte van den Braakman zal tot stand gekomen zij d, zal een veel kortere verbindingsweg kunnen worden aangelegd. Een ander lid acbt inwilliging van het ver zoek wel degelijk noodzakeljjk, al ontveinst bij zich geenszins de hooge kosten talloos zijn tegenwoordig de moeilijkheden, ver- bonden aan het overschrijden van de Nederlandsch-Belgische grenzen en de in uitzieht gestelde indijking kan nog jaren op zich laten wachten. Bij stemming over het voorstel van Gedep. Staten verklaarden zich 9 leden er voor, een tegen, terwjjl twee zich hun stem voorbehielden. De heer Van Maarleveld wijst op de toename van het verkeer tusschen de beide Vlaanderens en noemde het een dringenden plicht van het rijk en de provincie, om den weg te leggen. Hij stelt voor het voorstel aan te houden en Gedeputeerde Staten uit te noodigen op een volgens hen geschikt tijdstip aan het rijk te vragen, op welke voor- waarden het genegen is de uitvoering van het stevraagde werk te steunen en dan een nieuw voorstel te doen. De heer Neeteson acht dezen weg meer noodig, dan die tusschen Noord-Brabant en Zeeland. De heer Van Rompu verdedigt het voor stel van Gedep. Staten met het oog op de indijking van den Brakman en ontraadt aanneming van het ameadament-Van Maar leveld. Na verwerping van het amendement van den heer Van Maarleveld is het voorstel van Gedep. Staten aangenomen met 18 tegen 17 stemmen. Aangenomen werden de voorstellen tot overlating aan Gedep. Staten van de behan- delins van het adres van den Bond van Nederlandsche schilderspatroons om veran- dering te brengen in de voorwaarden van aanbesteding van verfwerken dat tot wij ziging van het besluit der staten tot ver- leening van een bijdrage aan het rijk in de kosten van het maken van los- en laadpiaatsen te Terneuzen en dat tot toe- kening van een subsidie van 100'sjaars gedurenden drie jaar ingaande 1 Januari 1915 aan J. F. Taalman de Poorter te Philippine voor zijn omnibusdienst tusschen het dorp Philippine en het station. A utodienst WoIfaartsdijkGoes Inzake het voorsthl tot verleening van een subsidie van 1000 per jaar gedurende drie jaar ingegaan 1 Januari 1914 aan J. C. Krijger te Goes voor zijn autodienst tusschen het Wolphaartsdijksche veer en Goes, werden in de afdeelingen inlichtingen ge vraagd betreffende de berekening van den aanvrager en waarom in het voorstel van Ged. Staten niet van het tarief gesproken wordt. Omtrent dit laatste werd van de zijde van Ged. Staten opgemerkt, dat de aanvrager het tarief niet zal verhoogen, gelijk uit de stukken blijkt. In een der afdeelingen doet een lid een voorstel om 1500 subsidie te verleenen voor twee jaren. Intusschen vereenigen zich in die afdeelingen alle leden met het voorstel van Ged. Staten, except de voor- steller van gemeld tegenvoorstel, terwijl een ander licl zich zijn stem voorbehield. Aangenomen werden de voorstellen tot afwijzing van een verzoek van Burg, en Weth. van Schore om een renteloos voor- schot van 600 voor verbetering van den Schoorschen /.outeweg en tot inwilliging van een nader verzoek om een renteloos voorschot van 2327 voor gelijk doel, dat tot verlenging van eenige termijnen gesteld in besluiten der staten tot het verleenen van een subsidie en een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat- schappij dat tot verkoopen van grond langs den weg van Hulst naar Walzoorden en aan den weg van Buitenlust naar Groede. Het voorstel is aangenomen. Bestrijding Tuberculose. Het voorstel tot toekeDning van een subsidie van 1000 voor 1915 aan de Provinciale vereeniging tot bestrjjding der tubercolose, gaf in een afdeeling geen aanleiding tot bespreking. In eene afdeeling wordt door een lid de meening geuit, dat de tuberculosebestryding meer op den weg ligt van het rijk dan op dien van de Provincie; bovendien vreest hij dat met het aannemen van het voorstel er een gevaarlijk precedent zal worden geschapen. Van ver schillende zijden wordt deze meening be- streden. Het principe van het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 9 stemmen, 1 lid stemt tegen en 2 leden behouden zich hun stem voor. In deze afdeeling vroeg nog een lid in lichtingen, waarom van de aangesloten leden 40 wordt ontvangen en 250 aan die zelfde leden wordt uitgegeven. In de derde afdeeling wordt door een lid gezegd dat, waar indertijd een dergelijk verzoek werd afgewezen op grond van den minder rooskleurigen toestand der Provinciale geld- middelen er thans zeker geen reden bestaat het verzoek toe te staan. Van de zijde der Gedep. Staten wordt, hoewel toegegeven, dat ook zuinigheid en dringende eisch is, de tuberculose bestrijding van zoodanig belang geacht, dat er voldoende redenen zijn het verzoek in te willigen. Na bestrijding door den heer De Veer en verdediging door de heeren Vermaas en Blum wordt het voorstel aangenomen met 21 tegen 11 stemmen. Proefvelden,. Aangenomen wordt het voorstel om'eene subsidie van f 100 te geven voor proefvelden bij door het Rijk gesubsidieerde cursussen in landbouwkunde. Stoombootdienst op de JVester - Schelde. Bjj de behandeling van het voorstel tot wijziging van de begrooting voor 1914 werd in alle afdeelingen gewezen op den dienst Hoedekenskerke-Hansweert, die blijken geeft van geen succes te hebben. Sommige leden stellen in het licht dat die dienst voor het personeel zeer bezwarend is, anderen dat het personen- en goederenvervoer niets beteekent, weer anderen, dat door de uit- oefening van dezen dienst de geregelde dienst tusschen Walzoorden en Vlake niet behoor- lijk kan worden uitgevoerd, waardoor slechte aansluiting op den treinenloop naar Brabant het gevolg is. In eene afdeeling wordt door een lid de hoop uitgesproken dat tusschen Hansweert en Walzoorden een overvaart meer in het leven wordt geroepen gedurende dezen buitengewonen toestand. In een afdeeling deelt een lid van Ged. Staten mede dat als de proef met den dienst Hoedekenskerke Hansweert blijk geeft dat deze dienst on- noodig is, hij zal worden geeindigd. In een andere afdeeling geeft een lid van Ged. Staten de toezegging om den dienst HansweertWalzoorden zoo spoedig moge lijk goed te regelen. De heer Fruytier vraagt, of Gedep. Stattn thans niet overtuigd zgn, dat thans de dienst Hoedekenskerke- Hansweert overbodig is en bepleit meerdere vaarten tusschen Walsoorden en Vlake, daar het vervoer zeer is toege- nomen en het aantal diensten daarentegen is verminderd. Eerstgenoemde vaart heeft bijna geen personen- en ook geen goederenvervoer. De heer Vau Rompu wees op de her- haalde wijziging in den dienst der Staats- spoorwegen en op het gevaar voor mijnen. Een en ander heeft ook voor de stoom'boot- dienstregeling herhaalde wijzigingen tenge- volge gehad. De heer Fruytier stelt eene motie voor, waarin den wensch wordt uitgesproken, dat de boot i/ W alsoorden" niet meer naar Hoedekenskerke zal varen. Deze motie wordt verworpen met 18 tegen 23 stemmen. Dienst Ter Neuzen Hansweert. Bij het laatste voorstel, dat tot wijziging van de begrooting 1915 gaf aan een lid in een der afdeelingen aanleiding tot de vraag of de reserveboot en die voor Ter Neuzen Hansweert reeds zijn aanbesteed en gaf hij in overweging die aanbesteding nog een jaar uit te stellen. Een ander lid voelt veel voor de opschorting der aanbesteding en zoude in overweging geven om een van de booten Breskens—Vlissingen Neuzen te gebruiken voor den nieuwen dienst. De vraag wordt gedaan of een reserveboot noodig is, terwijl een ander lid in over weging geeft een reserveboot te huren zooals ook particuliere maatschappijen doen tegen w'elk laatste wordt aangevoerd, dat het huren van een boot veel moeilijkheden oplevert en duur is. Een lid van Gedep. Staten deelt mede dat de beide booten nog niet zijn aan besteed, doch dat er bericht is ingekomen, dat de tijd gunstig is om aan te besteden volgens het oordeel van een deskundige, welk bericht nog niet besproken is in het college van Gedep. Staten. Of de reserve- boot gemist kan worden is nu moeilijk te zeggen. Van de booten, die er zijn, wordt veel gevergd en een boot uit den dienst te nemen als er geen reserveboot is zou tot moeilijkheden aanleiding geven. Bij stemming over de post voor de reserve iuot stemmen 5 leden voor, 2 tegen en 3 b - houden zich hunne stem voor. Bij stem ming over de post voor de inrichting van den dienst van Ter Neuzen naar Hansweert verklaren zich 8 leden voor het voorstel, 1 lid tegen en 1 behoudt zich zijn stem voor. In de beide andere afdeelingen ver eenigden zich alle leden met het voorstel. De begrooting voor 1915 wordt aange nomen met algemeene stemmen. De vergadering wordt hierna door den voorzitter in naam der Koninjiin jresloten. ZULDDORPE. SCHEKPV A ARTBB W EGIN' G Van 9 tot en met 10 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 53 binnenvaartuuu n op- en 60 af'geschutdoor de Middensluizen 29 op- en 16 afgeschutdoor de Westsluizeu 6 opgeschut. Pcsitie der Stoomschepen. O O O Huwelijks-voltrekkingen. 18 Nov. Alphonsus D'hondt, oud 46 j., wedn. en Maria Christina Valke, oud 45 j., wed. Geboorten. 25 Nov. Constantinns Ludovicus Ce- lestinus, z. van Franciscus Lockefeer en van Maria Philomena van der Heijden. Mareellu- Maria Einilius, z. van Arthur Amandus Louisa Vispoel en va i Vir ginia Bertha Clementina Verschraegen (van Lukeren.) Overlijden. 16 Nov. Martha Maria Noet, oud 7 m., d. van Julius en van Coralie Marie Seghers. 19 Nov. Janus I'ieters, oud 32 j., echtg. van Yalen- tina Leonie Marie de Winter. s.s. RICHARD van Rotterdam naar New-Orleans vertrok 2 dezer van Ponta Delgada. s.s. ELISABETH van Rotterdam naar New-York passeerde 22 Nov. Dover, s.s. HELENA van Rotterdam naar Philadelphia pas seerde 21 Nor. Lizard, s.s. MAGDALLNA in lossing te New-York, s.s. CORNELIS van Rotterdam naar Boston passeerdo 21 Nov. Prawle Point.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6