Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6159 Zaterdag 12 December 1914. 54e Jaargang De Oorlog. PREDIKBEURTEN. Loop der bevolking van Ter Neuzen. I'WBjMDiil jJLAJ-j. BINNENLAND. la de op den lOen December j. 1. te Amsterdam gehouden Buitengewone Al- gemeene Leden-\ ergaderiug der Centrale Werkgevers Risico-Bank, werd als Direc- teur beaoemd, de heer VT. R. 1. Croesen. Door deze benoeming wordt voorzien in de vacature in de Directie der Risico-Bank ontstaan, tengevolge van de benoeming van den heer F. E. Fosthuma, tot Miuister van Landbouw, Njjverheid en Handel. TWEEDE KAMER. Vergadering van 10 December. Leeningsontwerp. Het algemeen debat. werd, volgens de H. Crt., voortgezet. De heer Troelstra komt allereerst op tegen het verwijt der Regeering, in de gewissel- de stukken gericht toe meer dan eeu fractie onder de Kamerleden, betreffende het voeren eener agitatie tegen het leeningsontwerp. Die venneende agitatie heeit allerminst het karakter gedragen van een pogiiig om een Regeeringscrisis te weeg te brengen. Maar indien de Regeering inderdaad gods- vrede wenscht, omdat zij het in s lands belang wenscheiijk acht politieken strjjd en agitatie te vermijden, dan moet toch wel bedoeld worden, dat de liefde niet van een zijdt kan komen. Gaarne erkent hi], dat minister Cort van der Linden al het mo- gelijke doet om tot dien gewenschten toe- stand mede te werken, maar dat mag niet leiden tot een tijdelijke politieke verlam- ming, van welke ook trouwens het gevaar dreigt dat als aan alle kritiek op de Re geering het zwiigen wordt opgelegd, de Regeering langzamerhand nit haar even- wicht zal geraken en zich als een dictato- riaal bewind zal gaan beschouwen. En wat nu verder de bedoelde agitatie betreft, meent spreker dat deze voorna- meljjk is opgewekt door de houding van minister Treub, die, meer dan iemaud van hen had kunnen verwachten, het noodlot- tige denkbeeld heeft gehad het in 's lands belang te achten zich te voegen naar de wenschen eener minderheid in de Kamer of liever van een partij, die bij de laatste verkiezingen tot minderheid is gebracht. De agitatie is in het leven geroepen met andere woorden, omdat minister lreub, naar spreker meent, tegen eigen overtui- ging in de leiding uit handen heeft gege- ven en het land gedurende 15 jaren zeer zware lasten oplegt van 261/3 millioen per jaar, volgens een stelsel, dat hi] zelf be- zwaarlijk in bescherming kan nemen. lm- mers de minister heeft als Kamerlid steeds gestreden tegen de christelijke financieele politiek, welke hi] thans zelf v.Mgt. Van deze politiek is het allerergste gevolg dat daardoor de Staatspensioneering en de uit voerrechten in gevaar komen. Hierna verdedigt spreker het denkbeeld eener oorlogsheffing, in plaats van een oorlogsleening, daarbij betoogende dat het absoluut onjuist is, aan te nemen dat ter rechterzijde een algemeene meening be- staat tegen een oorlogsheffing. Zij, die er zich van die zijde hebben tegen verklaard, zijn individueele personen en kunnen niet geacht worden de rechterzijde uit te maken. In verder verband hiermede zet spreker uiteen dat hij het politieke standpunt van minister Treub in geeu enkel opzicht te verdedigen vindt, ook zelfs niet in het eigen belang der Regeering, omdat de heer Treub dreigt den politieken godsvrede ook zelf tusscben de rechterzijde en de Regee ring te verstoren. Voorts zet hij uiteen dat ook door de aangebrachte wjjzigingen dat over drie jaren kan worden beslist of de leening al dan niet moet worden omgezet in een heffing in-eens, de agitatie van Regeeringswege zelf wordt in de hand gewerkt, want dan zal de gewichtige kwestie onder den invloed komen te staan van de politieke harts- tochten bij of na de verkiezingen en zal 't afhangen van de machtsverhoudingen en partijgroepeeringen enz. welke dat jaar ons zal brengen. Dat getuigt niet van groot politiek beleid, en spreker houdt dat vol het blijkt dan dat de Regeering wel verre van agitatie te voorkomen, agitatie opwekt. Ooncludeerende, acht spreker de aange brachte verbeteringen in het ontwerp niet voldoende om de sociaal demokraten te be- wegen voor het leeningsontwerp te stem- men. Alleen aanneming van het amende- ment-Vliegen (direkte beslissing over de vraag of over drie jaren zal worden over- gegaan tot een heffing in-eens en int dels de dekking van de leening te vinden uit de groote inkomens en uit de groote vermogens) zou nog kunnen leiden tot een andere houding bjj de soc.-demokratir"u" Kamerfractie. Na de pauze spreekt de heer bock, die opkomt tegen de kritiek van den heer van Vuuren op het overleg tusschen de com- missie van rapporteurs en minister lreub, hetwelk leidde tot het compromis. Parle- mentair is zulk een overleg volkomen in den haak, en spreker dankt den minister, namens de commissie van rapporteurs, voor zijn bereidverklaring om aan de uitnoodiging der commissie te voldoen. Wat het ontwerp betreft, spreker had gaarne gezien dat de aflossing ware uitge- steld tot 1918, maar desniettemin gaat spreker ten voile met het wetsontwerp mede. En ten aanzien der kwestie van heffing in-eens of oorlogsleening, deze acht spreker, na de wijziging door de Regee ring aangebracht, thans allerminst aan de orde, en zelfs zou spreker er niet toe wil- len medewerken om zelfs maar het beginsel eener heffing in-eens thans reeds in deze Leeningswet vast te leggen. Hel rentetype ad. 5 pCt. komt ook spre ker te hoog voor, en ook hij had gewenscht dat de Regeering, door een lagere rente vast te sfellen, meer vertrouwen had ge- toond in de offervaardigheid van ons volk. Maar ook hierin berust spreker. De heer de Monte Verloren zal voor stemmen, hetgeen hem vergemakkelijkt is, wijl de minister er in geslaagd is elken strijd over belastingpolitiek op dit oogen- blik te vermijden. Verder bestrijdt hij enkele argumenten den heer Patijn. De heer De Geer verheugt zich evenzeer het tot stand gekomen compromis over waardoor een ernstig geschilpunt tot rustiger tijden is verschoven. Hij bestrijdt in bij- zonderheden een heffing in-eens. Hij komt tot de conclusie, dat een heffing in-eens economisch schadelijk is, en boven- dien onbillijk werkt, omdat de bedrijfs- inkomsten daarbij niet naar behooren kunnen getroffen worden. Wat de middelen tot dekking der leening aangaat, gevoelde spreker geen groote bewondering voor het voorgestelde complex van opcentenheffing. Liever had spreker gezien dat er meer opcenten werden ge- heven op inkomsten- en vermogens- en bedrijfsbelastingen. Verder nagaande wat zal moeten geschieden na drie jaar betoogde spreker dat, hoezeer wel is waar principieel vaststaat dat het geheele volk moet meebetalen in de tr obilisa- tiekosten, hij daarom niet afkeerig is opcen ten te heflen op belastingen, die op draag- kracht zijn gebazeerd. Daarnaast heeft spreker geen bezwaar tegen het deDkbeeld- Tydeman, om een extra-surtaxe te heffen, uitslu tend uit vermogen, ter delging van het na 8 jaar nog resteerende gedeelte der leening, dat de begrooten is op 285 millioen. Tenslotte bield spreker nog eenige poli tieke beschouwingen, verwijtende hij den vrijzinnig-demokraten en den sociaal-demo- kraten dat zij met politieke leuzen stem ming hebben gemaakt tegen het leenings ontwerp. Het meent overigens dat er, nu de wereld gezien hei ft welke ellende er over de volkeren kan gebracht worden, en nu gebleken is hoezeer wij elkander eigenlijk toch noodig hadden, er reden te over is om het standpunt van den klassenstrijd eens grondig te herzien na den oorlog. De heer Marchant verdedigt de vrijzin- nig-demokratische partij tegen de verwijten tot haar in dit debat gericht, waarbij hij meende dat het beter, loyaler en vrijzinni- gei was, zijn partijgenooten aan te raden hier kritiek te laten hooren, dan hun te raden te zwijgen als een uit hun tegenpartij voortgekomen minister voorstellen doet, waartegen veel bezwaar moest rijzen Spreker is voor een oorlogsheffing in eens, want het geld moet daar gehaald worden, waar 'net geld met de minste ma- terieele schade wordt geproduceerd. De heer Nolens houdt een betoog, met deze hoofdstrekking dat, waar de Katho- lieke Partij meent dat men hier niet te doen beeft met een kwestie van groot principieel verschil, zij met het leenings denkbeeld der Regeering kan medegaan, al had die partij met gelijke consideratie be- haudeld een Regeeringsontwerp, waarin het denkbeeld eener oorlogsheffing zou zijn be- lichaamd geweest. Spreker dringt aan op overweging van een ander rentetype, b. v. vau 47a P^t- Hierna komt de minister van Financier) aan het woord, voor een kort inleidend woord, ten einde zijn rede hedenavoni voort te zetteu. Hij betoogt dat de Regeering er geen oogenblik aan gedacht heeft de vrij- heid van kritiek te beperken op dit hoogst gewichtig ontwerp. Kritiek de minister herhaalt dat is geoorloofd en noodig, vooral in een tijd waarin een Regeering meer moet regeeren dan in normale omstandigheden, maar tusschen kritiek op Regeerirgsdaden en agitatie tegen de Regeering is een groot verschil. En als nu de heer Troelstra zegt, dat in deze tijden het zenuwleven van het volk geschokt is, dan is het te meer de plicht der leiders er voor te zorgen dat het volk niet nog zenuwachtiger wordt. In de gehouden vergadering van het vrouwen-comite is besloten, nogmaals een rondgang te houden, om de militairen in Ter Neuzen op 29 Dec. a. s. een genoeglijken avond te bereiden. Door een der hier vertoevende Bel- gische vluchtelingen, die onbekend wenscht te blijven, is aan het bestuur van de ver- eeniging wZiekenzorg" alhier eene gift van 100 franks ter hand gesteld als betuiging van tevredenheid voor de goede behandeling en liefderijke verzorging der gewonde Bel- gische militairen en zieke vluchtelingen in het ziekerihuis dezer vereeniging opgenomen sedert tal van weken. Het bestuur ontving verder van den hier gevestigden consul van Belgie en ook mede voor en namens den Belgischen zaakgelas- tigde, den heer Fallon te 's Gravenhage eene schriftelijke dankbetuiging voor de goede behandeling der gewonde en zieke Belgen in het ziekenhuis opgenomen en voor de goede zorgen door directrice met verpleegsters en heeren doctoren aan hunne landgenooten bewezen. Bp de alhier in het Hotel Centraa!" door het bestuur der vereeniging ,/Door Eendracht sterk" gehouden aanbesteding van de levering van meststoffen, werd inge- schreven voor de superphosphaat door de heeren A. Hamelmk te Ter Neuzen voor 3,25 en W. Bedet te Ter Neuzen voor 2,80 voor de ammoniak-superphosphaat door de heeren W. Bedet te Ter Neuzen voor 7,93, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 7,647s en Firma P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 7,64. voor de kainiet door de heeren W. Bedet te Ter Neuzen voor 2,20, D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,19 en Firma P. J. van Ardenne te Dordrecht vooor 2,11 Va- De levering van de ammoniak-superphos phaat en de kainiet is opgedrageu aan de firma Van Ardenne; de superphosphaat werd niet gegund. Voor de levering van mais waren geen biljetten ingekomen. Yoor het examen vrije- en ordeoefe- mngen siaagden te Venlo de dames M. C. Roosendaal, S. P. Beerens en J. A. Jans- sen, alle van Oostburg. ZAAMSLAG. In deze gemeente waagde een klein kind van den werkman K. H. in de buurt Val zich te dicht bij een brandend fornuis, waardoor de kleertjes vlam vatten en het kind deerlijke brandwouden bekwam. Bij koninklijk besluit is ingesteld een commissie tot regeling van de voorziening in noodzakelijke levensbehoeften in Belgische grensgemeenttn en zijn in die commissie benoemd tot lid en voorzitter, de heer A. N. Fieskens, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Gtldrop tot leden o.m. de heeren L. G. James, notaris te Sluis en F. J. L. M. van Waes- berghe, buigemeester der gemeente Hulst; en is tevens benoemd tot Regeerings- commissaris ter behartiging van de belangeu der commissie in Belgie, de heer Mr. Dr. J. vau Best, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Eindhoven, voorzitter van de commissie ter behartiging van de belaugen van Nederlanders in Belgie. ZAAMSLAG. De door de jonge dames gehouden collecte voor een Kerstgave aan onze militairen, heeft alhier opgebracht ruim 173. Op de voordracht voor ontvanger- griffler van het waterschap der calamiteuze polders Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragrpolders, zijn geplaarst de heeren H. J. van den Ouden te Ter Neuzen, J. Stolk Lz.,' te Zaamslag en A. E. C. Kruijsse te Axel. kwartierd, die nemen wat zij noodig hebben. Zij betalen alles, doch niet met klinkende munt, maar met een stukje papier, die zij bon noeruen. Deze week zijn de Duitsche soldaten be- gonnen met de machine haver en rogge te dorschen, die zij ook op hunne wijze z/gekocht" hebben. Er is groot gebrek aan meel, bloem, zout, zeep, petroleum en steenkolen. Bij den winkelier H. B. is Dinsdag- nacht door Belgische smokkelaars een vat petroleum, inboudende ruim 120 liters, ontvreemd. De dieven hadden het vat van het hof gerold en verder vervoerd langs enkele binnenwegen, naar een dennenbosch, waar zij het aftapten in bussen en kannen die zij naar Belgie brachten waar, zoo men weet, groot gebrek is aan petroleum, 's Morgens vond men het leege vat in het bosch. STOPPELDIJK. Deze week hebben weer eenige personen vleesch van hunne geslachte varkens in den put moeten steken. De kwaal is dus op verre na nog niet verdwenen, al is zij veel minder hevig dan verleden jaar, toen zij zich voor 't eerst vertoonde. Zondaej 13 December 1914. Uervormde Iierk. 9J u., en 2 u., Ds. A. Timmerman. Ter Neuzen. Axel. Zaamslag. Philippine, 9j u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u, en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. 2 u., Ds Akersloot van ilouteu Roos. Sas van Gent. u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9| u., Ds. W, J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. Chr. Bruins, en 2 u., Ds. J. N. Lammertsma, Voor- bereiding H. Avondmaal. 9 u., Ds. J. N. Lammertsma en 2 u., Ds. Ohr. Bruins, Voov- bereiding H. Avondmaal. Axel, Stationsiraat. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente Vloos wijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5] u., leeskerk. Oud-Gereformeet de Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. L. Hubrechts van 's Gravenpolder. Lokaal Ter Neuzen. 9 Bethel" (Kandeelstraat). u., 2 u. en 5$ u., leeskerk. TER NEUZEN, 11 Dec. 1914. De in deze gemeente gehouden col lecte, tot uitreikiug van een kerstge-chenk aan de militaire greus- en kustbewakers, heeft opgebracht f 161.345. HULST. Wie niet sterk is moet slim zijn. Naar wij vernemen koken, tegenwoordig vele Belgen de petroleum, dien zij maehtig kunnen worden, onder toevoegirig van water 1 sodazij maken daardoor vau eeu liter goede drie liter tninderwaardige, maar toch in alle geval bruikbare, zoodat zij niet met de kippen naar bed moeten tengevolge eener ongevulde lamp. Zoodra vau eene nieuwe kaars het kopje is afgebrand, steken zij de pit door het gat van een hunner nikkelen muntstukken 't gevolg moet zijn, dat de kaars nimmer atdruipt en tevens minder snel verteert. KOEWACIIT. Deze week zijn de Duitschers rusteloos bezig geweest om de afsluitiwg der grens te verbeteren. Niet alleen de wegen en zijwegen worden afgesloten, maar zelfs in velden en tuinen wordt pindraad gespannen. Op peisonen, die toch nog trachten over de grens te komen wordt geschoten, van daar dat alle verkeer met Belgie langs hier verbroken is. in de eerste dagen werd toegestaan brood in te voeren, om de be- woners van B-lgisch Koewacht te voeden, dit is ook thuns weer verboden. De toe- stand van die menschen is allertreurigst. Een groot aantal soldaten zijn bij hen inge- Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan) l'er Neuzen. 5i u., Evangelisatie. It. K. Kerkdiensten te Ter Kenxen. Zondagvoormidrtag parochiediensten te 7, 8£ en 10 uur en te 11 uur hoofdzakelijk voor Belgische vluchtelingen des namiddags 3 ure Lof. In de staalfabriek wordt Zondugs des voormiddags 9 ure wor de R. K. een kerkdienst gehouden. De vreemdelingen die buiten de kom der ge meente vertoeven, kunnen des Zaterdags en des Zondags voor het vervullen hunner kerkelijke plichten de kom der gemeente bezoeken. RECHTSZAKEN. Arrondi8sements-Reclitb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 December de vo'gende vonnissen uit- gesproken P. F. d. Koud 35 j., sckipper te Ossenisse is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (eiscb idem.] A. K., oud 34 j commissionnair te Ter Neuzen is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete ol 10 d. hecht. (eiscb idem). P. K., oud 35 j., schipper te Hoofdplaat is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 d. hecht. (eisch idem). Th. d. R., oud 59 j., timmerman, F. d. R., oud 39 j., zonder beroep beiden te Assenede zijn wegens poging tot verboden uitvoer naar Belgie, uit Zeenwsch Vlaauderen, ver oordeeld ieder tot 10 boete of 10 d. hecht. J. v. D., oud 38 j., zonder beroep te Selzaete, H. d. B., oud 20 j., werkman te Bouchaute, A. D., oud 41 j,, ketelmaker te Selzaete zijn wegensalsvoren veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 d. hecht. met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen goederen van alien (eisch 10 boete of 10 d. hecht.) M. d. S., oud 39 j.. machinist en L. d. Z., oud 39 j., matroos beiden wonende te Ant- werpen, thans gedetineerd, zijn wegens dietstal veroordeeld tot 3 maauden gevang. (eisch idem). Voor de rechtbank te Middelburg werd heden bevestiging gevraagd van de vonnissen van den kantonrecbter te Ter Neuzen, in zake A. V. en D. H., agenten van de Tijdgoest, wegens overtrediug der loterijwet. Tegen E. J. D., vroeger te Sluis, thans te Sloten, werd eeu maand gevangenis- straf geeischt wegens meineed. De beklaagde bekende. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. H. Andreassen, varensgezel, Noord- straat 17, uit Gent. S. H. Suominen, varensgezel, Noordstraat 17, uit Gent. J. D. Salen, varensgezel, Noordstraat 17 uit Gent. J. Leek, fotograaf, Noordstraat 17, uit Groningen. A. Olree, fotograaf, Noordstraat 6, uit Rotterdam. F. L. Hamelink, bakkersknecht, Lange Kerkstraat 38a, uit Domburg. A. A. Herrebout, barbiersbediende, Lange Kerkstraat 14, uit Goes. P. A. Schijf, zonder beroep, Lange Kerk straat 50/52, uit Venlo. J. van der Hooft, koewacbter, Kerkhoflaan 17, uit Zaamslag. C. van Langevelde, landbouwersknecht, Kerkhoflaan 5, uit Teteringen. D. Bruggeman, meubelmaker, Baandijk 1, uit Vlissingen. C. R. Bliek, zonder beroep, Westkolk- straat 28, uit Gent. J. P. van der Bent, slagersknecht, Korte Kerkstraat 2, uit Gorinchem. J. de Doelder, varensgezel, de Doelder- straat 18, uit Scherpenisse. R. C. de Witte, zonder beroep, Donze Visserstraat 69, uit Uzendijke. C. C. Geelhoedt, zonder -beroep, O 196, uit Zaamslag. A. M. VVitte, veldarbeider, O 62, uit Axel. M. den Hooglander. zonder beroep, O 62, uit Hoek. J. Mieras, dienstbode, Q 65, uit Axel, A. Florusse, landbouwersknecht. O 147, uit Zaamslag. M. Meeuse, dienstbode, onbekend, Goes. Vertrokken: P. de Groote, landbouwersknecht, P 68, naar Hoek. D. P. van Cadsand, zonder beroep, O 213, naar Axel. A. Westerman, dienstbode, Noordstraat 18, naar Oud-Beierland. J. P. Bareman, landbouwersknecht, P 20, naar Zaamslag. A. W. Riemens, bootwerker, aan boord, naar Rotterdam. P. J. J. Dormaar, opzichter, Lange Kerk straat 31, naar Haarlem. W. M. Riemens, zonder beroep, de Doel- der9traal 16, naar Dordrecht. De jacht naar het goud. De t.e VVelkenraedt (Belgie) wonende ban- kier J. v. d. H. had naar men uit Maastricht aan de Tel. schrijft, onlangs aan Aken een bezoek gebracht, waarna hij langs de Duitsche grensposten bij Vaals op Hollandsch gebied trachtte te komen. Intusscken was bet gouduitvoer-verbod uitgevaardigd en de houding van den batikierkwam den Duitschen grenspost bij Vaals verdacht voor. Een der soldaten vroeg den bankier of hij geen goudgeld bij zich droeg. Het antwoord luidde ontkennend hij haalde echter spoedig twee gouden 20 markstukken uit den vestzak, tevens de verzekering gevende, dat hij geen gouden muntstukken meer bij zich droeg. In het wachtlokaal werd de bankier even- wel aan den lijve gevisiteerd. Toen bleek, dat hij nog voor ruim 700 mark aan Bel gische en Frauschc gouden munten bij zich had, benevens voor 130 mark gouden Duit sche raunten. De bankier werd gearres- teerd, het geld werd in beslag genomen, en hij werd veroordeeld te AkeD door het burger-krijgsgerecht tot 1 week gevange- nisstraf. Het buitenlandsch goudgeld werd bovendien in papieren geld omgezet, en de bankier werd ten slotte veroordeeld in de kosten van het geding. De dappere muzikanten. Een kapelmeester der garde-infanterie, verhaalt de Vossische Zeitung, heeft op de volgende wijze het jjzeren kruis verworven. Vier weken lang lag het regiment in Frank- rjjk in loopgraven, 500 meter van den vijand af. Een bajonet-aanval zou slechts met de grootste verliezen mogelijk geweest zijn. Men trachtte dus door graven den vijand naderhij te komen. In het donker van den nacht moest daarvooreen driehon- derd meter laEge en twee meter diepe loopgraaf aangelegd worden. Voor dit werk meldde zich de regimentskapelmeester met zijn muzikanten aan. Sedert weken hadden zij niets te doen gehad. Daarom had de kapelmeester namens de mannen den kolo- nel verzocht hun iets in het front te doen te geven. Bij het aanbreken vau den nacht gingen de dappere muzikanten op den buik kruipend naar de aangewezen plek, om daar het werk te beginnen. Den heelen nacht groeven zij in het zweet huns aanschjjns, krachtig beschoten door den vijand, die niet wist, wat er aan de band was. Bij het aanbreken vau den dag was het werk ge- daan en tegen tien uur 's morgens kon de kapelmeester zijn meerderen de loopgraaf presenteeren. Twee uur lang moesten de van Sli'skil. Hoek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5