Kantoor gesloten. Prijstap Diet do Jaskaart PrijskaniD op fleBILJART, I Wandkalender 1915. De krij gsbt&rijven. u fgeb a t. Vluchtelingen. 100 Uaamkaartjes Cafe de Schelde. Plan C 5B Rotterdam, Verpachting. Vacaf beden weder verkrijgbaar Bericht. Te bekomen geklopte GASCOKES. MAN DALE1, De waarschuwing der nieren. ADVERTENTIEN. CORELIS DE PUTTER Jz., Dinsdag 15 December a.s., Steno-dactylographe DANIEL DEV0S AXEL en HULST. Ls. van Waesberghe-Janssens, 5! J. M. DE 70S, Zaamslag. g; voor 55 cent. Leveriflg van alle Drukwerken la W, C. van Petegem, Hoek, KRUIDENIERS WAREN TABAK en SIGAREN. op Zondag 13 December a.s. Nieuwstraat 42. Ter Neuzen. GEVRAAGD: J. A. VAN ROMPU, Een aaitval met motorbooten Drie Ouitsche kruisers in den grond geboord. De opstand in Zuid-Afrika. Van het Oosteiijk gevecht sterrein. Oostenrijk Servie. FLORIS VERLINDE, ■HffiBflmNaBBfliaaneaEiaBHSHHHaiisflaaa aBKBajaaasaaaHDiBgiBBaBiiaaaBUBaBB na an ORUKKE.R1J. ibibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb zonder roem, op Zondag 13 Dec. a.s., bij ,JAC- VERLINDE, Cafe de Schelde. Vooruit f 5,Boven de 26 spelers, verhooging van prijzen. bij LEO MEERT te Sluiskii. Aanvang 5 uur nam. op Vrijdag 25 December* (lste KerstUag.) Twee extra prijzen. Gewone condition. 8 Sunlightzeep omslagen een prachtige Voor 9 mits afgehaald Notaris VAN DER MOER. hen open, zoo melden ook Engelsche bladen. Dit is alles sterk overdreven. De ver- bondenen hebben een fortje vernield aan 't kanaal van Dixmuiden naar Yperen. Dit fortje was 't zeer verschanste veerhuis, tusschen Mercken en Noordschoote. Zeer zeker is dit^ 'n succes, a!s men bedenkt, hoe bevig de tegenstanders elkander elken voet terrein betwisten. Indien bierdoor de weg naar Rousselaere open kwam te liggen, zou dit een doorbraak van't Duitsche front op de hoogte van Dixmuiden of een alge- meen wijken van dit front over minstens 10 K M. beteekenen. Zoo ver is het nog met. Mogelijk komt dit gerucht voort uit een ander succes der verbondenen, zuidelijker bij Passchendaele. Uit die richting klouk bedeo weer aauhoudend kanongebulder, ook nog toen een dikke mist over laanderen zonk. Aan de Yzer was't beden stil. De strijd, dieu ik daar Maandag meld.de, nadat nieuwe troepen naar dat front vertrokken waren, werd door het comminique uit Parijs be- vestigd, een strijd zonder beslissing was bet overigens. Het Berlynsche communique van 8 Dec. meldt, dat op bet front in Vlaanderen de troepenbeweging groote moeilijkheden onder- vonden door den toestand van bet terrein. Dit doelt op den afschuwelijken staat der wegen in bet heuvelachtige leemland bij Yperen, maar waarschijnlijk ook op de ellende aan de Yzer, waar overstrooming, regen, storm en nevel een nadeeligen in- vloed uitoefenen op den gezondbeidstoestand der Duitschers. Zooals ik beden nog ver- nam, moeten vele soldaten aan rbeumatisme en koorts onderhevig zijn. Men signaleert ook typhusgevallen te Brugge en Kortrijk. Weer werden Maandag bommen op Hazebrouck geworpen om het station, een kruispunt der spoor wegen Armentieres Duinkerken en YperenSt. Omer—Calais te trefien. De eerste bom sloeg een gat in den groud, toen verdween de aeroplaan. Dadelijk vergaderde zich een talrijke menigte op deze plaats. Plots kwam de aviateur terug en wierp een tweede bom, waardoor tien burgers gedood en andereu gekwetst werden. Op grond van een recbtstreeks bevel uit Brussel, moet hier aan 't kustgebied ten strengste gewaakt worden, dat niemand meer over de grens gaat. Dus weer een verscherpt gebod. De Duitschers zijn nu bezig op den straatweg naar Westkapelle, vlak bij den grenspaal een draadversperring te maken. Een soldaat verzekerde me, dat er op ieder, die door patrouilles op ver- boden terrein ontmoet werd, geschoten zou wordeD, Men was nu genoeg gewaarschuwd. Dat de Duitschers de actie op Zeebrugge verwachten, blijkt uit bet feit, dat overal kleinere kanonnen, naar lipks en rechts van de haven zwaar geschut geplaatst is. Gisteren werd dit geschut weer beproefd. Aan de Daily Chronicle" werd d.d. 7 dezer uit Duinkerken geseind In de don- kere ochtend-uren deden de Duitschers een wanhopigon aanval door middel van gewa- pende motorbooten op de stellingen ten Zuid-Oosten van Ramscapelle bij Pervyze. Drie krachtig bewapende motorbooten uit- gerust met zoeklichten, naderden de Belgi- sche voorposten tot op 200 meter. De booten sleepten een aantal vletten elk ongeveer 50 man en eenige machine- geweren dragend, De Belgen ontdekten ben toen zij het geluid der moturen ver- namen en openden dadelijk bet vuur. On middellijk werden door de Duitsehers bun zoeklicbten in werking gebracht en het vuur uit bunne machinegeweren geopeud. De stralenbundels der zoeklicbten verblind- den de Belgen, wier schoten te ver vielen. De Duitschers konden naderbij komen en maakten zich gereed te landen. Inmiddel3 brachten ook de Belgen een zoeklicbt in werking, waardoor zij in staat werden gesteld hun geweervuur beter te ricbten. Een gelukkig schot bracht een Duitsch zoekbcbt buiten werking, terwijl de bemanning van het vlot te water viel. Bij de daarop gevolgde ver warring zwommen deze manscbappen naar bet land, waar zij gevangen werden genomen. Het gevecht werd gedurende eenigen tijd voortgezefde Belgen verkeerden reeds in moeilijkheden toen bet Fransche 75 m. M.-geschut in stel- ling werd gebracht en het vuur opende. I'e motorbooten moesten onder dit gra- naatvuur terugtrekken. Twee booten werden ernstig beschadigd, terwijl een in ziuken- den toestand werd gebracht. De verliezen bedragen aan beide zijden ongeveer 40 doo- den en dertig gewonden. Blijkens de gisteren ontvangen telegram- men, hebben Engelsche oorlogsscbepeD aan de Duitsche vloot een gevoeiig verlies weten toe te brengen. in de buurt van de Falk land eilanden (in het Zuiden van den Atlau- tischen Oceaan) zijn in voile zee de Duitsche kruisers Scharnhorst, Gneisenau en Leipzig in den grond geboord. Door dit belangrijk wapenfeit zijn de sterkste scbepen vernietigd van het Duitsch eskader, dat op 4 November jl. in de Stille Zuidzee den Engelschen kruiser Good Hope in den grond hteft geboord en de Monmouth zoo zwaar heeft beschadigd. dat bij reddeloos op de Chileensche kust moest worden gnzet. De Scharnhorst en de Gneisenau waren gepantserde kruisers van 11,600 ton, in 906 van stapel geloopen. De Scharnhorst liep 23.8, de Gneisenau 22.5 knoop. Beide schepen waren bewapend met 4 stukken van 21 c.M., 10 van 15 c.M., 14 van 8.8 c.M. en 1 torpedolanceerbuis. De be manning van beide bestond uit 764 koppen. De Leipzig, een pantserdekkruiser, met 3250 ton, was in 1905 van stapel geloopen en had een snelheid van 23 knpop. De bewapening bestond uit 10 stukken van 10.5 c M. en 2 torpedolanceerbuizen, de bemanning uit 303 koppen. Van het eskader zijn nu nog slechts de Nurnberg (3470 ton) en de Dresden (3650 ton) over. De Falkland-eiianden liggen in den At- lantischen Oceaan, ten Oosten van de Zuid- punt van Zuid Amerika. Blijkbaar is dus zoo schrijft de N. R. Crt. het Duit sche eskader, na den slag bij de Chileensche kust, om Kaap Hoorn gevaren. Officieel wordt uit Londen gemeld dat het Engelsche eskader onder bevel van den vice-admiraal Frederick Sturdee, op 8 De cember half acht 's ochtends bij de Falk land-eiianden de Duitsche kruisers Scharn horst, Gneisenau en Leipzig bemerkte. In den loop van het gevecht dat zich vervol- gens ontspon, zijn de Scharnhorst, die de admiraalsvlag van graaf van Spee voerde, de Gneisenau en de Leipzig in den grond geboord. De Dresden en de Nurnberg, die tijdens het gevecht zijn ontsnapt, worden vervolgd. Twee Duitsche kolenschepen, die het eskader vergezelden, zijn genomen. De verliezen aan Engelsche zijde zijn niet groot. Het Engelsche eskader heeft verscheidene overlevenden van de Gneisenau en de Leip zig gered Omtrent de verdere krijgsbedrijven ont- leenen wij de volgende telegrammen aan de N. R. Crt. PRETORIA, 9 December. (Reuter, Part.) Botha heeft de volgende kennisgeving uit- gevaardigd De opstand is nu zoo goed als geeindigd. De voornaamste aanvoerders zijn dood of gevangen. Er blijven nog alleen kleine verstrooide benden over, wier bedrijf maat- regelen eischt meer van politie dan van leger. Het snelle welslagen van wat eens dreigde een geweldige, wijdvertakte rebellie te worden, geleid door sommige van de bekendste Zuid-Afrikanen, is in de eerste plaats te danken aan, de flinkheid en onver- moeide inspanning van onze krijgsmacht te velde, en vervolgens aan den hartelijken eensgezinden, onvoorwaardelijken steun, die alle standen van de bevolking de regeering in dezen hachelijken tijd heeft verleend. Uit ruijn eigen naam en dien van mijn collega's wensch ik het volk van Zuid- Afrika en de officieren en manscbappen te velde mijn hartelijkste waardeering te be- tuigen voor hun vaderlandlievende offers, die niet alleen den opstand in den kiem hebben verstikt, maar de verschillende af- deelingen van onze bevolking hebben ver- eend als nooit tevoren en een ernstig gevaar voor onze Unie veranderd in een middel om haar hechter te grondvesten en op te trekken. Onze offers in bloed en geld zijn aan- zienlijk geweest, maar ze zijn, geloof ik, niet buiten verhouding tot de groote din- gen. die reeds zijn bereikt of die Zuid- Afrika in volgende jaren zullen toekomen. Laten wij, terwijl wij onzen plicht doen met te zorgen, dat er nooit een herhaling zal komen van deze misdadige onzinnig- heid, ons wachten voor alle beleid van wraakzucht en een geest aankweeken van verdraagzaamheid, vergevensgezindheid en meedoogend vergeten van de dwalingen en wandaden van die misleide menschen. Velen hunner namen de wapenen tegen den staat op zonder eenige misdadige bedoeling of eenige heldere voorstelling van de gevol- gen van hun handelingeii. Een reehtvaardige en billijke straf dient opgelegd te worden, maar laat ons ook bedenken, dat het volk van Znld Afrika voegt eene wijze politiek van vergeven en vergeten toe te passen. Maritz en Kemp zijn er in geslaagd, naar Duitsch Zuidwest-Afrika te ontsnappen. Daar uitgerust met nieuwe geweren en met artillerie en geholpen door hun Duitsche bondgenooten, zullen zij trachten de Unie binnen te dringen. Onze naaste plicht is nu dat gevaar onder de oogen ti zien en het onmogelijk te maken, dat Duitsch Zuid- west-Afrika in de toekomst weer gebruikt wordt als een veilige basis om daaruit den vrede en de vrijheia van de Unie te be- dreigen. Ik hoop en vertrouw, dat ons volk met dit gevaar even krachtig zal afrekeuen als het dat met de binnenlandsche rebellen heeft gedaan. ST. PETERSBURG, 8 Dec. (Pet, Tel.- Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Mlawa hadden de gevech- ten gisteren een minder hardnekkig karakter. Op den linkeroever van den Weichse! hebben de Duitschers eergisterenavond onder begunstiging van de duisternis over het geheele front Uow Glowno (d. de streek van Lowicz. - Red.) gelijktijdigaangevailen. Het waren hardnekkige, herhaalde aanvallen met gesloten kolonnes. De vijand werd echter onder het schijnsel van onze zoek- hcbten door ons vuur geteisterd en overal afgeslagen. Met het opgaan van de maau hielden de vijandelijke aanvallen op. Den volgenden dag (Dinsdag) duurden de ver- woele gevechten aan het front Lowicz—How voort, zond-r succes voor den vijand echter. In de streek van Petrokow (Piotrkow) heeft de strijd den toestand niet veranderd. Ten zuiden van Krakau wordt de strjjd met hardnekkigheid voortgezet.- Hij draagt nu eens een oflensief, dan weer en defensief karakter. De Duitschers hebben tweemaal getracht door ons front heen te breken, doch zij werden met groote verliezen afgeslagen. ST. PETERSBURG. 9 Dee. (Reuter.) Volgens een telegram uit Lowicz is die stad veertien dagen aanhoudend van alle zijden gebombardeerd en was het er een hel. Openbare gebouwen en particuliere huizen werden verwoest. De inwoners vluchtien in de kelders in de straten vielen dooden en gewonden. Moeders met kinderen op den arm kwamen om bij haar poging om te ontsnappen. De stad was n.l. in de vuurlinie gekomen. BERLIJN, 9 Nov. (Korrespondenz Nor- den.) Naar verschillende bladen melden, heeft een groote Russische legerafdeeling bij het overtrekken van de Raba (Galicie) zware verliezen geleden. De Oostenrijkseh- Hongaarsche stellingen willende aanvallen, kwam zij niet enkel onder het vernietigende vuur van de zware Oostenrijksche artillerie, maar daarenboven brak bij het oversteken van de rivier de ijskorst, zoodat vele Russen omkwamen. LONDEN, 10 Dec. (Part.) Aan d~ Times is 7 dezer uit Kragoejevats het volgende gemeld Alles wijst er op, dat de derde inval van de Oosteurijkers in Servie een nog grooter mislukking zal worden dan de eerste. De terugtocht van de Serviers van de grens naar de in hun rug gelegen stellingen had on- getwijfeld tot gevolg, dat zij verder werden teruggedreven dan in hun bedoeling lag. De vijand, die op geen buitengewoon grooten tegenstand stootte, slaagde er zeer snel in Obrenevats en Valjewo te bezetten en de Kolubara over te steken. Een groote troepenmacht werd in het veld gezonden tegen den Servischen linker- vleugel, die zich verder dan het overige gedeelte van het Servische leger terugtrok, ook daarom, omdat de Oostenrijkers een omtrekkende beweging poogden te onder- nemen en door het dal van de Golyska Morava naar Krucevats rukten. De Serviers hadden ten slotte hun front tusschen Ckaclak en Belgrado over een uitgestrektheid, in vogelvlucht, van 65 mijlen. Op dit oogenblik werd met tegen- zin het besluit genomen Belgrado te ont- ruimen en zich langs een korter front te concentreeren. Terwijl nu de Oostenrijkers zich ver- kneuterden over de onbloedige verovering van de hoofdstad, was een strategische beweging gaande om hun legers te om- singelen en een vernietiging voor te berei- den. De concentratie van het Servische leger was voltooid. Het bevel tot een tegen- aanval werd gegeven en deze werd met zooveel bewonderenswaardige kracht uitge- voerd dat de Oostenrijksche rechtervleugel geheel verpletterd werd en nu in wanorde naar Valjewo vlucht. De Serviers drijven den vjjand sneller terug dan zjj zelf zijn teruggetrokken en men mag elk oogenblik verwachten, dat zij Valjewo opnieuw zul len bezetten. Volgens een telegram aan de Times, dat 8 December gedagteekend is, vluchtten de Oostenrijkers in wanorde. Drie legerkorpsen zijn op den 6den dezer uiteengeslagen en den 7den werden 10,200 gevangen gemaakt en 42 kanonnen en 21 machinegeweren benevens andere oorlogsbuit vermeesterd. Eindelijk meldt een telegram van gisteren dat Valjewo in den afgeloopen nacht was heroverd en de Serviers de Oostenrijkers nog krachtig vervolgen. Velen verwaarloozen rugpijn, omdat zij van meening zijn, dat het zwakte der rug- 3pieren is, ontstaan door overwerktheid. Zij wachten dan tot de pijn vanzelf verdwijnt. Maar als de pijn in den rug niet uit zichzelf verdwijnt, weten wij dat de pijn niet uit den rug voorkomt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waarschuwing en een ernstige waarschuwing, want wanneer de nieren verzwakt zijn, geven zij aan het urinezuur gelegenheid om zich met het bloed door het lichaam te verspreiden. Dit urinezuur veroorzaakt pijn in den rug, pijn in de ledematen het vorrnt bezinksels in de urine, hetwelk de blaas en urinewegen prikkelt het verstopt de urinewegen en belet een vrije afvoer van het water, en veroorzaakt zooioende waterzuchthet vormt scherpe kristallen in de gewrichten, spieren en weefsels, de oorzaak van jicht, rheumathiek, heupwee (ischias). Begint daarom bij het eerste optreden van verschijnselen als bovengenoemd met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer de nieraandoening verwaarioosd wordt, des te moeilijker valt het haar te genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen heigeven aan de nieren haar gezondheid en werkzaam- heid. Zij zuiveren de urinewegen en voeren het overtollige water en de urinaire on- zuiverheden af, waardoor de oorzaak van uw kwaal wordt weggenomen. Te Ter Neuzeu verkrijgbaar bij de wed. A. v. Overbeeke - Leunis, Westkolkstraat. Toe- zendiug gescbiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 voor een of f 10,voor zes doozen. Eischt deechte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en geduldig lijden, onze veel geliefde Echtgenoot en zorgdragende Vader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van 53 jaar, 3 maanden en 28 dagen. Dat zijn heengaan vrede in zijn Heiland was, leuigt eenigszins onze diepe smart. Wed. C. DE PUTTER—Vinkb. TANNEKE DEKKER-de Putter. MARIN US DEKKER. Kleinkinderen. Zaamslag, 10 December 1914. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader. Behuwd- en Grootvader, de heer betuigen wij onzen hartelijken (lank. Uit aller naam, Wed. F. VERLINDE Houtzagee. Middelburg Den Haag 9 Dec. 1914. Es wird zur allgemeinen Kenntnis gebracht, dass 1. der Ingenieur ERNST ARTUR HALBRITTER, wohnhaft in Hamburg zuletzt in Sas van Gent, Sohn des ver- storbenen Lehrers CHRISTIAN HAL BRITTER, zuletzt wohnhaft in Miihlhausen i. Thiir. und seinerEhefrau, W1LHELM1NE geborenen KOLLE, wohnhaft in Miihl hausen i. Thiir. 2. die EMMA MARIE MEINUNGER, wohnhaft in Miihlhausen i. Thiir. Tochter des Kaufmanns JOHANN NIKOLAUS HERMANN MEINUNGER und seiner Ehefrau, ANNA REBEKKA geborenen DIETMAR, wohnhaftin Miihlhausen i. Thiir. die Ehe miteinander eingehen wollen. Die Bekanntmachung des Aufgebots hat in Miihlhausen i. Thiir., Hamburg und Sas van Gent zu geschehen. Miihlhausen i. Thiir., am 3 Dezemberl914. Der Standesbeamte. In Vertretung: HOBER. De leden van V. P. N. worden verzocht de Eieren mede te geven met den voerman die deze week zal rondrrjden voor de Veilingsmarkt te Axel. De Veilingsmeester, P. KOOLE. De ONROERENDE GOEDEREN te Clinge, eigendom van CHARLES MERC1E, welke op Dinsdag 11 Augustus jl. krachtens arts. 1223/1255 B. W. zijn geveild, zullen thans definitief worden verkocht op des voormiddags 11 lirein het Hotel ffHet Wapen van Zeeland" bij dhr. Neelemans te Hulst. Notarissen Axel. DREGMANS Hontenisse. en DUMOLEIJN. Dlle refugiee conn. Fran^ais, Flamand et not. Anglaise cherche place comme ou tout autre empioi. Meill. ref. Adresse bureau du journal F. H. van Nleniri (Belgie) wordt verzocht in- lichtingen te vragen omtrent zijne Moeder, GASTON en GABRIELLE bij den Heer A. SALOMfi, Opzichter te Breskens. Wegens de Nieuwjaarsdrukte ?al op Zaterdag 2 Januari a. s, GEEN Kantoor gehouden worden te Hoogacbtend, Wissel- Effectenkantoor. Mku m P# Met een ci HI ma BB ifl tdB Er B ISB SB -.SB t'JB US i.i nu met passende Enveloppen of een an humoristischen scheurkalender naar verkiezing, Vt-rder vele andere soorten, waar- onder de nieuwsre. Aanbevelend. llUtSRQjEe^BSEQBffiBKiaBBBgBRiHBESHBBa BB BB apparaat maakt ieder in enkele seconden zijn Scheermes vlijmscherp. Prijs1,50, naar buiten 7,6(5. Gebr. POLAR, Ylissingen. bericht hiermede de opening van zijn Winkel in Levering wegens de I a g e prijzen uitsluitend contani. Beleefd aanbevelend. HET BESTUUR. Aanbevelend, J. F. VERLINDE. om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden bij P. M. MA AT, Brood- en Banketbakker, Ter Neuzen. zoolang de voorraad strekt in ruil voor een mooien brievenhanger. Tot nader order geen Schilderijen en Prentenboeken. 'yb j,- 3. 9 35 3. 8 31 Bij inschr'ijving te pachten voor 7 jaar, ingaande 1 Januari 1915 eigendom van en bij de R. K. Kerk te Ter Neuzen, met inbegrip van rijweg, groot 55 aren 40 centiaren (ruim 373 roeden) of in afgebakende perceelen, na aftrek van rijweg 1. 7 aren 57 centiaren (ruim 51 roeden). 63 /f n 56 v 4. 7 57 H 51 i 28 49 v G. 12 77 86 Mag ook als weiland worden gebruikt. Huurprijs vooruit te betalen. Men kan inschrijven voor een of meer perceelen, ook voor de massa. Inschrijvingsbiljetten in te leveren voor 16 December 1914, ten kantore van ondergeteekende, alwaar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. De paehters moeten de kosten van eene notarieele akte betalen. TER NEUZEN. T A TV DART S, Bronwerijstraat (hoek Havenstr.) Ter Neuzen, is dagehjk.s te consulteeren van i)12 en van 2 -4 uur. Plaatsen van Kunsttrnden en Gebitten. Bekandelen van Mond- en i anazieKten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2