ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6159. Zaterdag 12 December 1914. 54e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENT1EN Teiefoon 25. nit Blad vsrschunt Maandag-, Woensdag- ea VrijdagavoBd, nitgezondr d op Feestdagon, isij de Firma F. J. YAH BE 8AHDE te Ter Keazen. De strijd in Belgie Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amenka 1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dissect© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt e prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tanef. Inzending van advertentien voor 1 our op den dag der uitgave. Lolgevitllen wan twee Seder- landers in Belgie. Men schrijfc van Vlaamsche zijde aan de Tel. Twee jonge raannen van Sluis wilden te Knokke aan Zee, dus anderhalf uur over de Belgische grens, een dame en haar kind halen, om beiden naar Nederland te brengen. Ze moesten de Duitsche posten verschalken en gingen daarom Dinsdagmorgen, 1 December, al om vijf uur ofc weg. Tn de duisternis trokken ze bij St. Anna ter Muiden, de schreve over, bereikten yeilig de gehuchtjes //De Vrede" en //'t Kolf", treuzelden daar in den omtrek wat om niet voor 't gestelde uur in de straten van Knokke te verschijnen. Want de Duitschers hebben daar, als overal elders, een uur van buiten- komen en binnengaan (in de woningen namelijk) gesteld, geregeld naar den Duit- schen tijd, dien zij de Belgen met' alle geweld willen opdringen, wat maar niet gelukt. De beide reizigers kwamen dus trefielgk te Knokke aan, bezochten de dame en spraken met deze at, 's anderendaags om 4 uur ('s ochtends natuurlijk) den tocht naar Nederland te aanvaarden. 's Woensdags dus schoven de mannen voorzichtig naar bun adres, de dame en t driejarig kind kwam even stil naar buiten en de reis ving aan. 't Ging opperbest. Geen posten, geen patrouille's 't Kolf voorbij, de Vrede voorbij, dan naar St. Anna ter Muiden. Slijk en plassen zulke bagateilen - moest men natuurlijk niet meerekenen. Nog vijf minuten, fluisterde een der gidsen. Hij onderscheidde reeds als een zwarte vlak tegen de sehemering den ver- vaarlijken toren van 't veilige St. Anna ter Muiden. Haltklonk het plotseling. Daar doemen Duitsche soldaten op. Midden in een weide werd het viertal aangehouden. Nu maar getracht zich uit te praten. 't Hielp nietMee naar de wacht, ginds op de hoeve. Bier lagen militairen in de zoetste rnst. Een korporaal en een soldaat waren echter wakker gebleven, namen de gevangenen over en leidden ze naar de hoofdwacht aan den straatweg St. Anna— Westkapelle, waar de Duitschers reusachtige boomen op de baan gelegd hebben. Hier geschiedde 't eerste onderzoek. De beide Sluizenaren moesten zich moedernaakt uitkleeden broek, jas, ondergoed, schoenen, kousen, alles werd uitgeschud en nagespeurd. Er konden eens geheime stukken in zitten. Maar de Duitschers vonden niets dan een trouwboekje, een geboorte-acte, een pas- poorten zoo goed als ledige portemonaiesDus ook geen sprake van ffspionnengeld". De dame was in een ander vertrek geleid. Wie daar 't onderzoek deed, dat wisten onze zegslieden niet. Wei hoorden ze, dat er in een taschje drie brieven gevonden werden Och, wie neemt nu al eens niet gaarne een brief mee, om vrienden een dienst te bewijzen 't Waren misschien ook wel oude epistels. Allerlei vragen Vanwaar Waarheen Waarom Enz. Een driewielige kar kwam voor, een bos stroo er in. De dame die weende en snikte en jammerde moest met haar kind opstappen, de twee mannen het voertuig volgen, twee soldaten met geladen geweer sloten den korten stoet, een boer zette 't paard aan en voort ging het over Westkapelle naar Knokke. In 't dorp en langs de baan bekijks ge- noeg. Zoo'n optocht maakt indrukmisschien houden de Duitschers daarom zooveel van dergelijk vertoon. En als ge overste zijt De gevangenen werden naar t raadhuis van Knokke gevoerd. Daar moet een voornamere Kommandantur" zetelen dan te Westkapelle Zijn zegslieden beweer- den, dat 't een krijgsraad was. Misschien is 't dan een krijgsraad. 't Was nn zoowat half elf geworden. De burgemeester moest bij het nieuw onderzoek als getuige fungeeren. Ot hjj die dame kende Neen, of hij die heeren kende Evenmin. 't Verhoor duurde niet lang. Misschien wisten de rechters reeds alles van t geval, door de telefoon. Als de burgemeester 't antwoord der ge vangenen hij was ook zoowat tolk overbracht en dit in 't Fransch wilde doen,- gebood de overste: *Deutsch sprechen." Ja, Duitsch kennen of niet. het toch spreken Een incidentje stoorde het verhoor. Een heer trad binnen, de schoonvader der dame. Met een brief kwam hij bevestigen, dat de man van de gevangene een militair dokter was te Antwerpen en zijn echtgenoote bij zich wenschte. Toen gebeurde er iets zonderlings. De overste, die 't verhoor leidde, werd zoo woedend en „als een briescbende leeuw", verhaalde een mijner zegslieden, sprong bij over de tafel en gelastte den bezoeker onmiddellijk been te gaan. En hij schreeuwde zoo luid, dat 't volk op 't plein voor 't raadhuis staan bleef en verwonderd vroeg, wat er 'daar binnen wel gebeuren mocht. De officier verkiaarde toen, dat hij de mannen kon laten fusilleeren, maar heel- genadiglijk veroordeelde hij ze slechts tot.... tien dagen gevang op water en brood. Hoe 't met de dame en haar kind afltep, wisten de avonturiers nietze hadden alleen gezien, dat ze vijfhonderd francs borg moest storten. De Slmzenaars werden nu onder geleide van een soldaat met revolver, naar een keldertje onder't Germania-hotel, dat groot, schoon, nieuw gebouw aan de Lippenslaan, geleid en daar zouden ze dan tien dagen cn nachten mogen //brommen". 't Vertrekje had enge grenzen, aan 'teinde glinsterde wat lichteen sehemering eigenlijk maar. Gelucht kon't niet worden. Een schildwacht werd voor de deur geplaatst. Boven stapten oppassers heen en weer. 't Waren mannen van den landstorm, die meestal op dergelijke wijze, dus, als wach- ters, den ,/Weltkrieg" meemaken, en 'tis gelukkig voor hen; 'tzijn meest alien va- ders velen vader van soldaten aan 't front. Daar Westkapelle met zijn spitsen toren. Nu rechts af. Ginds de molen van Schapen- brug.' Een goede, oude kenuis, boven de boomen. St. Anna's reuzentoren. Kgk, Holland's vlag, en de gestalten der Nederlandsche schiluwachten. Nog eenige schreden gelukkig de laatste post voor bij vlug over de boomen geklauterd en dan hadden ze weer de veiligen vader- landschen bodern onder de voeten Toen gauw naar huis En zoolaug er Duitschers in Vlaanderen vertoeven, niet meer over de //schreve". ,/'t Waren lange, lange uren", verzekerden me de gevangenen. Wie zou dat niet willen gelooven 't Werd Woensdagavond. 't Werd Donder- dagmorgen. Donderdagmiddag. Den kogel vreesden de opgeslotenen wel niet meer. Maar men moest hen eens gebruiken om loopgraven te maken of voor andere mili- taire°bezigheden Wanneer zouden ze vrouw en kinderen terug zien Wat zou men thuis wel denken Droevige gepeinzen genoeg. 't Werd Donderdagavond. Stappen klonken. andere dan die der wakers. In gevangenschap let men op elk ge- luid. Zes heeren traden binnen, vier in militaire en twee in burgerkleeding. 't Derde onderzoek. En weer fouilleering. Bij 't scheiden gaf een der heeren de troost, dat de gevangenschap wel verkort zou worden. 'tWerd Vrijdagmorgen, Vrijdagavond, Zaterdagmorgen De vrijheid lokte wel, maar kwam toch niet. Zouden de rechters bun vonnis gewgzigd hebben Nieuwe angst weer. Triestige Zondag. Een nieuwe week begon. De oppassers zeiden toch, dat 't Maandag was. En altijd nog in dat hokje. Even mochten ze er uit° als ze aan een natuurlijke behoefte moesten voldoen en zeer getrouw werden ze dan door den schildwacht gevolgd. Boven ging 't levendig toe. In de zaien van 't hotel dansten de Duitschers op de tonen der muziek. Daar werd gezougen en gedronken. Wijn gmoeg immers. Requisitioaneeren is gemakkelijk. Waarom verzetten de Belgen zich ook tegen 't machtige heir 't, Werd Dinsdagmorgen. O, die Dinsdagoebtend, 8 December.... Weer klonk een vreemde stap. Een officier trad in't keldertje en bracht de zoo welkome tijding, dat de gevangenen vrij waren. Om negen uur, Belgische tijd, mochten de beide mannen vertrekken. Een militair vergezelde ze. Hij vertelde, daterVrijdag te Brugge een spion doodgeschoten was. Dat beteekende zooveel als een waar- schuwiDg. ,/Als ge weer gevangen wordt genomen, zult ge er zoo goed niet van af komen," verzekerde hij. ,/En wie bij nachte over de grens gaat,zondergenade wordt „geschossen." En zoo stapte het drietal voortnu royaal over de koninklijke baan. Qe avontupen wan een biascoop-opepateup. Te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, aangekomen de hee<" Karels, vertegen- woo^rdiger van het huts Gaumont te Parijs, Belg van geboorte, die een hoogst avon- tuurlgken tocht als operateur dwars door de vuurline heen achter den rug heeft. Bij het uitbreken van den oorlog was hij te Brussel, als garde-civique onder de wapenen. Bij de bezetting van Brussel werd hij naar Antwerpen gestuurd en voor het bombardement ontwapend. Na de ontwapening schafte hij zich een burger pakje aan en ging hij te voet naar Brussel. Daar meldde hij zich weer bij het huis Gaumont, die hem eenige duizenden meter film en een toestel verschafte. Aldus ge- wapend ging de heer Karels op weg. Het eerst richtte hij zijn schreden naar het verwoeste Leuven. Een tijd lang slaa/jde hij er in van de gruwelijke verwoesting«n eenige opnamen ?e mak'en, Doch een patrouille snapte hem en hij werd gearresteerd. Men dacht met een spion te doen te hebben. Zijn toestel werd hem afgenoraen en met de handen in de hoogte liet men hem een uur lang tegen een muur staan. Reeds dacht hij, dat hij 't lot van zoovele ongelukkige land- genooteu zou deelen, toen hij voor een officier geleid werd, die beweerde van ^de cinematografie op de hoogte te zijn. Em nog ongebruikte film hadden de Duitschers aan het° daglicht blootgesteld en de slimme officier vond het een „verzachtende om- standigheid", dat er op de film niets te zien was. De heer Karels bood den officier toen aan een opname speciaal voor hem te maken. En deze nam dat voorstel aan, beloofde hem de vrijheid, als hij voor hem een film wilde maken van zijn troep. Dadelijk werd het toestel in gereedheid gebracht, de troep defileerde en de heer Karels draaide, tot groote voldoening van den officier. Zelfs wees de officier hem nog verschillende plekken, die hij moest opnemen en gewilhg voldeed de operateur aan dit verzoek. Na deze operatie nam hij den officier mede naar een donkere kamer, knipte vlug het bovenste, dus ongebruikte stuk film af, pakte dit netjes in een blikken trommel en gaf het den officier, tevens alle aanwijzingen crevend voor de wgze voor verzending, opdat het ontwikkeld kon worden. De opname zelve, de onderste rol der film, had hij veilig in zijn zak geborgen. Overgelukkig met zijn film stelde de officier den heer Karels in vrijheid. Deze wandelde nu van Leuven naar Hal. Zijn plan was naar de kust te gaan met vermijding van Brussel en dan te zien of hij naar Engeland kon ovevsteken. Nu eens loopend, dan weer meeiijdende met een vriendelijken koetsier, kwam hij over Doormk en Kortrijk tot Dixmuiden. Toen hij daar aankwam waren de gevechten in voile gang. Van beide zijden had men het te druk om zich met hem bezig te houden. Zonder het zelt te weten, bevond hij zich nabg Dixmuiden midden in de vuurlinie. Hij wist dit pas nadat een Fransch officier hem had medegedeeld, dat bij niet langer op- namen kon maken daar hij juist in de lime stond, d e bestreken werd door de f ransche mitrailleurs. Hij ging verder, doch werd door een Fransehe patrouille gearresteerd. Doch toen hij voor den wachtcommandsint werd gevoerd, was het misverstand spoedig opgelost. Alleen verzocht men hem dat hij zich zoo gauw mogelijk achter bet front der troepen zon begeven. Hij voldeed aan dit bevel, maar was toch nog in staat I menige interessante opnane te nemen aan de Yser, nabij Yperen en in de loopgraven. Van de Yser ging hij naar Boulogne, vanwaar hij per boot overstak naar lolke- stone. Hij begaf zich toen met zijn kilo- meters-oorlogsfilm naar het Gaumont-filiaal te Londen, waar hij met gejuich werd binnengehaald. Twee dagen na zijn aankomst te Londen, trilden de oorlogsbeelden van den heer Karels al op de doeken der Londensche bioseoop-theaters. Hij bracht zelt zgn film naar Parijs en kwam .van Parijs langs den gewonen weg der laatste maanden, dat is via Boulogne en Folkestone, naar Amsterdamom ook hier het resultaat van zijn arbeid te ver- toonen. De heer Karels, die als vertegenwoordiger der Gaumont-fabriek geregeld Amsterdam bezocht, is in de Amsterdamsche bioscoop- wereld een zeer bekend persoon. He ouepgave wan Lodz. Van Russische zij de geeft men thans toe, dat Lodz gevallen is, maar houdt stellig vol dat het prijsgeven der stad niet het ge- volg is geweest van een nederlaag, en zelfs dat°de Russen er niet toe gedwongen zijn. Nu kunnen de feiten in het Russische berieht aangehaald, volkomen juist zijn, d. w. z. het kan volkomen waar zgn, dat de Duitschers eerst een dag na het vertrek der der Russen uit Lodz de verlaten en de door de troepen ontruirade stad hebben bezet, maar toch blgft het een feit, dat eer het zoover kwam, er bloedig gevochten is ten noorden en ten zuiden der stad, en al ge looven wij inderdaad niet dat de verovering van Lodz van groot strategisch gewicht is, het gaat toch niet aan, haar voor te stellen als iets dat den Russen eer genoegen heeft gedaan dan het omgekeerde. Natuurlijk zullen de Duitsche berichten over de door de Russen bij deze geiegenheid geledeu verliezen overdreven zijn, gelijk ook wel het geval zal wezen met een opgave van Russischen kant van het Duitsche ver- liezencijfer, waarin het aantal in de gevechten om Lodz gevallen Duitschers op 100,000 wordt gescbat. Dat spelletje van elkander voortdurend enorme verliezen aan doodeu, geweDden en gevangenen toe te dichten en over de eigen verliezen heen te glijden, be- gint al even kinderacbtig te worden als het spreken over strategische terugtochten wan neer er een nederlaag geleden is. Generaal won ffloltke. Het Wolfbureau meldt uit Berlijn dat de geneeskundige behandeling, die generaal von Moltke te Hamburg moest ondergaan, is afgeloopenhij is hier teruggekeerd zgn gezondheidstoestaud is gelukkig veel verbeterd, maar is toch nog steeds van dien aard, dat hij voorloopig nog niet bij het leger te velde kan gaan. Men is voorne- mens hem een andere functie te geven, zoodra zgn gezondheid dit veroorlooft. De waardigheid van chef van den generalen staf van het leger te velde is den minister van Oorlog von Falkenhain, die de werk- zaamheden daaraan verbonden gedurende de ongesteldheid van von Moltke ad interim heeft overgenomen, met behoud van zijn ministerieele functie, nu definitiet opge- dragen. /Generaal von Moltke voor goed als chef van den staf afgetreden en de Keizer bedlegerigDe spraakmakende gemeente fian zoo schrijft »het N. v. d. D^ aan deD gangde ziekte van den Keizer toeschrijven aan wanhoop over den staat van zaken in den oorlog, en Moltke's heen- gaan aan het doodloopen van den Duitschen veldtocht in het westen. Ot er eenige waarheid in zou schuilen De Keizer lijdt bijna ieder jaar vrij ern- stig aan de ademhalingsorganenanders placht hij in den herfst een reis te maken om het gure jaargetij te outgaan, b.v. bracht hg eens eenige OctoberwekeD aan de Engelsche zuidkust door; maar dat gaat nu moeilijk, en de Keizer heeft in de laatste maanden de vermoeienissen van den veld tocht mede ondergaan, zoodat het geen wonder is dat zijn kwaal hem overvalt. En of daar ook psychische depressie kan bijkomen over het schiphreuk lijden van den veroveringstocht naar Parijs en over de duizenden eu duizenden zijner onderdanen die het leven moeten laten wie zal het zeggen Maar dat generaal von Moltke alleen om gezondheidsredenen zou zijn heengegaai, van de eerste plaats onder of naast den Keizer men moet na'ief zijn om het te gelooven, en zeer zeker zou, wanneer zijn afwezigbeid te velde zwaar was gevceld, de chef van den grooten legerstaf, die dan toch den oorlog naar twee fronten heelt voorbereid ijlings op zijn post zgn teruggekeerd na de volbrenging van zijn badkuur m Homburg, zelfs al was hij misschien nog niet geheel genezen, ook von Hindenburg is wel rec-h1:- streeks van een badplaats, waar hij berstel voor zijn geschokte gezondheid zocht, naar het oorlogsterrein vertrokken 't Is blijkbaar niet waar geweest, dat Hindenburg's rechterhand, von Ludendorf, de zaak in het westen moet gaan opknappen, nu het daar niemand aDders gelukt, want von Falkenhayn, minister van oorlog in Pruisen, goed bekend uit menig geruchtma- kend geval in Duitschland's binnenlandsche politiek (de gebeurtenissen in Zabern, de tweegevechts-quaestie) biijft nummer een in het groote hoofdkwartier in het westen. Een „Taube" neengesclioien. De //Daily Chronicle" meldt dat Maan dag een //Taube" boven Bar-le-Duc vloog. Het vuur der Franschen dwong de vlieg- machine echter terug te keeren in de rich- ting der Argonne. Bij Chairmont werd zij echter neergeschoten. Het toestel vloog in brand en de drie inzittende Duitschers kwamen in de vlammen om. De verliezen der Serviers en Klontenegrijnen. Aan de //Daily Chronicle" wordt uit Milaan gemeld, dat de Servische premier in een interview verkiaarde, dat de Serviers 100.000 man verloren hadden. Koning Nikita van Montenegro verkiaar de, dat de Montenegrijnen, hoewel zij een derde van hun oorspronkelijke strijdmacht verloren hadden, niet alleen hun eigen grondgebied tegen een inval verdedigen, maar ook den oorlog voeren in het vijan- delijk gebied. Een Servisch succes. De Daily Chronicle" meldt: De corres pondent van de //Secolo' seint uit Nish aan zijn blad, dat men daar zeer verheugd is over een groote Servische overwmning op den rechtervleugel aan de Kolubara en op den linkervleugel bij Yaljevo, waar de Serviers Malyen en Suhobor bezetten. De Oostenrijkers zouden in Noord-Westelgke richting op de vlucht geslagen zijn met achterlating van een aantal gewonden en een hoeveelheid munitie en provisie. Zij werden door de Serviers aehtervolgd en waren niet in staat nieuwe stellingen te bezetten of zich te verschansen. De Serviiirs namen 8000 Oostenrijkers gevangen, onder wie vijf hooggeplaatste militaire autoritei- ten. Bovendien veroverden zij 6 stukken berggescbut, 10 snelvuurkanonnen, een hoeveelheid geweren en patronen en een veldtelefoon. Keukenafva! als veevoeder. De oorlog maakt, bij alle verkwisting, zuinig. Zoo is men er in Duitschland thans op bedacht het keukenafval, dat in een groote stad aardig wat bedraagt, op te zamelen voor veevoeder. In Keulen is nu een aparte afhaaldienst bij de gemeente- reiniging ingericht voor het keukeDafval, dat als vee- en varkensvoeder nut kan hebben. Begin* het Russische men- schenmateriaai op te raken Het Russisch consulaat te Kopenhagen maakt volgens de Landeszeitung fur Meck lenburg, de oproeping bekend van aile ja- reu onder den Russischen landstorm, tie zoo- genaamde rijksweer. Het berieht dar voor loopig slechts 8 klassen van den Russi schen landstorm zijn opgeroepen. wordt daardoor aangevuid. De Duitsche Maden trekken daaruit het misschien we! wat ge- waagde besluit, dat het reusachtig men- schen-materiaal reeds zoodanig is uitge- put dat Rusland genoodzaakt is, den laat- sten man op te roepen. Volgens het Wiener Fremdenblatt be- staau de Russische colonnes in Galicie j^rooU-ndeels reeds uit Aziatische Mongo lian, Kalmukken, Toengoezen en Tataren. Ook dat zou bewijzen, dat Rusland zijn laatste reserves reeds heeft in 't vuur ge bracht. De aanval op Przemysl wordt al slapper, zegt het blad, daar de i roepen, die daar opereerden, voor een deel naar het oorlogsterrein in Russisch-Polen war den gezonden. De strijd bij de Yser, De gezond- heidstoestand der Duitsche troepen. Een bomaanslag te Hazebrouck, Aan de Teiegraaf wordt van Woensdag uit Sluis gemeld, dat de geruchten van .vooruitgang der verbondenen tusschen Yperen en Dixmuiden nog altijd de ronde doen. De weg naar Rousselaere ligt voor 1 1i ihwhm Hi ll"i i m I ■Mf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1