De krijgsMrijven. BINNENLAND. De toestand in Belgie. Aan de kust... Te Brugge. Van het Westelijk gevechtsterrein. Van het Oostelijk gevechtsterrein. Men onbloedige Kerstmis? De leeriing van 275.000 000. Het gebeurde te Zeist. Oe Regeering en de geintev>- neerden Geduld zeg ik in de eerste plaats. Want een kattengeduld is er noodig om uren en uren lang op dezelfde plaats te staan wachten om het begeerde papier machtig te worden. Ik kreeg heden van iemand zoo'n docu ment ter inzage en 'k moet waarlijk erken- nen, dat je met zoo'n papier op zak nog onveiliger rondloopt dan in een bosch, met' struikroovers bezet. Rank je door omstandigheden van den voorgeschreven weg af, dan wordt je »ein- gesperrt". ,/Eingesperrt" wordt je ook als je al of niet door omstaridigbeden een dag te laat bent. Van dag tot dag neemt echter de isoleering van Belgie vaster vorm aaD. Waar tot voor enkele dagen het verkeer nog zonder veel formaliteiten gemakkelijk kon geschieden, zijn nu ook daaraan hinder- palen in den weg gelegd. Alle overgangswegen van Belgisch naar Nederlandsch gebied, zijn met prikkeldraad- versperringen afgezet, die nauwelijks zoo- veel opening hebben, dat een voertuig er doorbeen kan rijden. Het personenverkeer is gedurende de laatste dagen zoo goed als stopgezet, doordat alleen personen met een Duitschen pas worden toegelaten. Alle mannen van 17 tot 55jarigen leeftijd worden binnen het grenscordon gesloten, want aan deze lieden worden geen passen verstrekt. Nu wordt wel van Duitsche zijde beweerd, dat de circulatie vice versa de grens vry is, doch men verzwijgt de restrictie, dat er geen passen verstrekt worden. Men schrijft uit Sas van Gent dato 5 December aan de Tel. Het oproepen der liehting 1915 heeft behalve bij de betrokkenen ook ontsteltenis gewekt bg de burgemeesters der diverse gemeenten. Deze immers worden verantwoordelijk gesteld voor degenen die achterwege blij ven. Dat onder de tegenwoordige omstandig heden het burgermeesterambt geen sinecure is, ondervinden deze functionarissen maar al te zeer. Yelen achten het dan ook veiliger de wijk te nemen dan steeds het zwaard van Damocles boven bun hoofd te weten. Hardoekkige geruchten doen thans de rondde. Zoo wordt er bij hoog en by laag be weerd dat de kroonprins van Beieren ernstig aan beide beenen gewond is en in een hospitaal te Gent is opgenomen. Dit is zeker dat er voor eenige dagen in een Gentsch ziekenhuis een persoon die een zwart masker droeg eene operatie aan de beide beenen heeft ondergaan. Men brengt dit in verband met het verwonden van den kroonprins. Uit een soldatenbrief, gedateerd 30 November, blijkt weer, dat de Duitschers aan de Yser verschrikkelijk veel dooden hebben gelaten. In dezen brief wordt melding gemaakt van het laten springen eener brug waar- door 5000 man zouden zijn afgesDeden en in de pan gehakt. Sluis, 8 Dec. (Eigen tel., aan de Telegr.) Bladen brengen hier het trouwens nog niet bevestigd bericht, dat Ostende in brand staat. Een loos gerucht. De toestand te Oostende is onveranderd. Het is in de badstad rustig en somber. Optimistische geruchten doen te Brugge en in Noord- Vlaanderen de ronde. Dixmuiden zou aan de verbondenen zijn, die zelfs doordrongen tot Zevecate bij Chistel. Niets bevestigt die geruchten en ze zyn ook ongegrond. Za'erdag kwam een 1000 man versdhe troepen te Brugge, die Zoudag Daar't front vertrokken. Zondag namiddag werden zij door talrijke wielrijders gevolgd en Maan- dag reeds waren zij in den strijd, waarover nog geen stellige hijzonderheden doordron gen. De gewonden worden nu voorbij Brugg rechtstreeks naar't Oosten gevoerd. Yeel ougelukkige bewoners van Zarren en Clerckeu, twee dorpen tusschen Thorn- hout en Dixmuiden, vertoeven nu te Brugge. Ze waren eerst in de kerk te Zarren ver- zameld, moesten dan onder militair geleide te voet naar Cortemarcq en werden vervol- gens per trein naar Brugge gevoerd. Ze vertoeven nu in de meelfabriek Macquay, bij't Minnewater en in't gesticht Groeninghe. Veel kinderen van die beklagenswaardige bannelingen zijn ziek. Ik verneem, dat bij't begin der vijandelijk- heden rondom Rousselaere en Yperen ook in 't dorp Ledeghem een derdigtal burgers neergeschoten en er een tien huizen afge- brand zyn. Te Cortemarcq zouden tien inwoners gefusilleerd zijn. In de kerk van Ledeghem worden veel gewonden onderge- bracht. Ledeghem licht halverwege Rous selaere en Meenen. De toestand der bevolking aan de kust hier, wordt al treuriger en treuriger. Vrouwen kwamen den commandant te Knocke smeeken, toch naar Holland te mogen gaan om kolen, zout, suiker, koffie en andere allernoodzakelijkste levensmiddelen te mogen halen. De //kommandantur" liet aan 't raadhuis aanplakken, dat er geen paspoorten verstrekt worden, en inmiddels dansen en zingen de Duitschers iu 't Ger- mania-hotel en drinken er de opgevorderde wijn en rooken opgeeiscbte sigaren De twee Nederlanders, wier uitblijven ik u gisteren seinde, kwamen hedenocbtend opdagpn. Op 1 December waren ze naar Knocke gegaan om een dame en een kind te halen en op 2 December's morgens heel vroeg, keerden ze met beiden terug, doch werden nabjj de grens door een patrouille -evaDgengenomen, naar Knocke geleid en daar veroordeeld tot tien dagen gevangenis- straf. De Duitschers sloten hem op in een keldertje onder 't Germania-hotel en lieten ze dag en nacht bewaken. Een nieuwe commandant verkortte bun straf en liet hen heden door een militair naar de Hollandsche grens brengen. Een andere Sluizenaar, die zich naar Yperen wilde begeven, wordt reeds sedert zes weken vermist. Het bedrag der requisities te Brugge klimt reeds tot twee millioen francs. Den 28en November werd hier de Duitsche vlag op den Halletoren geheschen. Een Duitscher speelde op 't klokkespel //Die wacht am Rhein" en andere volksliederen en op de markt gaf een militair muziekkorps een muziekuitvoering. Russen en Duitschers in Polen. De berichten die onlangs melding maakten van een schitterende overwinning der Russen op de Duitschers, die zelfs gewaagden van een vernietiging van het Duitsche leger dat daar opereerde blij ken nu zeer over- dreven te zyn geweest. Alles blijkt nu op niets te zyn uitgeloopen en de strijd had voor het oogenblik tot resultaat de bezetting door de Duitschers van de stad Lodz, die zy ook reeds vroeger hadaen bezet en bij hun terugtocht uit Polen moesten ontruimen Zooals hieronder blijkt, tracht men van Russische zijde de beteekenis van dit feit te verkleinen, maar er valt toch niet weg te redeneeren dat de Duitschers weer vooruitgedrongen zijn, terwijl ook teekenend is het bericht der Russen, waarin gezin- speeld wordt op een terugtrekken naar de overzijde van den Weichsel, omdat het opereeren aan den linkeroever thans geen resultaat meer zou opleveren. Dat wijst ook niet op vooruitgang. De Duitsche generale staf vermeldt de inname van Lodz als een doorslaand succes. De nieuwe militaire gouverneur van Lodz berichtte naar Berlijn, dat de stad zelve, ondanks het hevig gevecht, slechts weinig schade heeft geleden; een Duitsch bestuur is er reeds ingericht. De //Lokal Anzeiger" schrijft over de inname van Lodz: //Het bezit van deze groote fabrieksstad is, in tegenstelling met die in de eerste weken van den oorlog, thans na harden stryd pas gevolgd. Der- halve zal dat bezit thans ook met va3te hand worden gehouden en we kunnen er zeker van zyn, dat de tijden der Russen- heerschappij voor Lodz voorbij zyn. Met kalme, taaie volharding zyn de operaties van onzen jongsten veldmaar- schalk dag na dag voortgezetelk tegen- offensief van de Russen hebben dezen hoogstens kunnen ophouden, maar ze niet uit hun voorgenomen banen kunnen afleiden en wie las hoe onze plannen hun normalen loop namen, precies volgens opgesteld program, die kon zich reeds eenige malen voorstellen, dat er spoedig weer gunstige tyding uit het Oosten zou komen." Het //Berliner Tagebl." verklaartHet operatieplan van von Hindenburg is gelukt en wederom moeten we daarentegen con- stateeren, dat het Russische oorlogsplan volkomen gefaald heeft. Bij Lodz, dat op 6 December door onze troepen ingenomen werd, gaat het als met het geheele strijd- frout van de streek ten noorden van Lowitsj tot aan den bovenloop van den Weichsel in de lijn KrakauTarnow. Het Hindenburgsche operatieplan bad de bedoeling om een beslissende omsingeling van den Russischen rechtervleugel uit te voeren. Later schijnt het meer doelmatig te zijn gebleken om tegenover de Russische operaties een doorbraak in grooten stijl te doen plaats hebben en wederom blijkt ook hier weer het snelinzicht en de bliksemsnelle dispositie, die het succes van Von Hinden burg verzekerea. Daarom behoeven we ook heelemaal niet te twijfelen aau den afloop van de volgende akte, mogelijk de slot-akte nl. de vervolging, het //oprollen" en het uit elkaar slaan van de Russische hoofdmacht. De Russische soldaten geven zich by massa's gevangen, daarbij komen dikwijls de joligste tooneelen voor. Een uit het distrikt Stuhm afkomstige soldaat was op het oostelyk oorlogstooneel gewond geraakt en was ineengezouken. Plotseling ziet hij een Rus met gevelde bajonet op hem afkomen, die dreigt hem te doorsteken. De gewonde bidt hem te sparen, en op de vraag van den Rus waar hij thuis hoort, deelde de ander mee uit Gross Mittkowitz afkomstig te zjjn. //Zoo?", zegt de bloeddorstige Rus, zicht- baar aangenaam verrast, „heb ik daar toch al twee jaar gewerkt, dus laat ik je leven. Maar weet je wat voegde hij er aan toe, „ik heb genoeg van den oorlog en zal met jou meegaau", sprak zoo, en liet spoedig daarop in alle kalmte zich gevangen nemen. Vervolgens ontleenen wij de volgende telegrammen aan de N. R. Crt. PAR1.J8, 8 Dec. (Reuter.) Officieele kennis- geving van vanmiddag drie uur: Gisteren heeft de vijand aan de Yser en rond Yperen grooter bedrijvigheid getoond dan den vorigen dag. Onze artillerie heeft met succes het vijandelijk vuur beantwoord. Om Vermelles, dat wij hebben hernomen was sedert twee maanden hardnekkig ge- vochten. Aan de Aisne en in Champagne zyn artilleriegevecbten geleverd. Het geschut heeft verscheidene vijandelijke troepen uit- eengejaagd. In het Argonne en by Pont a Mousson hebben wij eenig terrein gewonnen. BERLIJN, 8 Dec. (Wolfl.) Officieele mededeeling van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Op het front in Vlaanderen ondervinden de troepenbewegingen door de slechte ge- steldheid van den bodem, veroorzaakt door de laatste regens, groote bezwaren. Ten noorden van Atrecht hebben wij enkele kleine vorderingen gemaakt. Het oorlogslazaret te Rijssel is gisteren afgebrand, waarschijnlyk is brandstichting de oorzaak. Menschenlevens zyn niet ver- loren gegaan. De bewering der Franschen dat zy in bet Argonnerwoud zyn opgeschoten, is in stryd met de feiten. Sedert geruimen tijd zyn de Franschen daar niet aanvallend op- getreden. Integendeel winnen wij er allengs terrein. Bij Malaucourt, ten oosten van Varennes hebben wij gisteren een steunpunt der Fran schen vermeesterd. Het grootste deel der Fransche bezetting is daarbij gesneuveld, de r<-st, eenige officieren en ongeveer 150 man, gevangen genomeu. Gisteren is een aanval der Franschen op onze stellingen ten noorden van Nancy afgeslagen. BERLIJN, 8 Dec. (Wolff.) Officieele mededeeling van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier Van het front aan de Oost Pruisische grens zijn geen berichten van belang ont- vangen. In Noord Polen vervolgen de Duitsche troepen ten oosten en zuidoosten van Lodz de snel terugtrekkende Russen op den voet. Afgezien van de gisteren gemelde buiten- gewoon zware, bloedige verliezen, bebben de Russen tot dusverre ongeveer 5000 ge vangen en 16 kanonnen met munitiewagens verloren. In Zuid Polen is niets van beteekenis gebeurd. WEENEN, 8 Dec. (Wolff.) Vanmiddag is officieel meegedeeld dat de gevechten in West-Galicie in hevigheid toenemen. Onze troepen hebben, thans ook uit westelyke richting aanvallend, den vijand uit de stelling WieliczkaDobczyce (beiden ten Z. O. van Krakau) verjaagd. Tot dusver hebben wy meer dan 5000 gevangenen, w. o. 27 officieren, naar het binnenland gezonden. In Polen zyn nieuwe aanvallen der Russen ten Zuidwesten van Piotrkof (Petrokof) door onze en Duitsche troepen dfgeslagen. In de Karpathen is niets van belang gebeurd. ST. PETERSBURG, 8 Dec. (Reuter.) Vijandelijke strijdkrachten, samengesteld uit Duitschers en Oostenrijkers, zijn ten noorden en vooral ten zuiden van Krakau gesignaleerd. Dit is daaraan toe te schryven dat de Oostenrjjksehe troepen niet meer in staat zijn onafhankelijk op te treden en de aanwezigheid van de Duitschers tydens het gevecht noodig hebben. Gedurende den slag in de tweede helft van November had Lodz groot belang voor de krijgs-verrichtingen. Maar nu het Duitsche offensief aan het front Lodz Lowicz mislukt is, heeft de verdediging van Lodz alle belangrijkheid verloren. Deze groote stad bood uit militair oog- punt vele nadeelen, daar het front er een ongewone buiging door kreeg en onze ver- bindingen werden bemoeilykt. Ook moet men voorbereid zyn. dat met de op den linkeroever van den Weichsel heerschende kalmte, er een wijziging zal komen in onze troepenopstelling in deze streek. ST. PETERSBURG, 8 Dec. (Reuter.) In een bericht van den Russischen generalen staf, dat een beschrijving geeft van de ver- schillende bewegingen die tot de jongste veldslagen in Polen hebben geleid, wordt opgemerkt De slag aan het front LowiczLodz, welke zoo ongunstig voor de Duitschers is uitgevallen, heeft de Duitschers genoodzaakt 6 Duitsche legerkorpsen en 5 divisies cavallerie gedeeltelijk ontl'rokken aan het Westelijk oorlogsterrein en anderdeels ge- vormd uit nieuwe eenheden, naar het Ooste lyk front te brengen. De Duitschers hebben tusschen 27 November en 5 December hun aanvallen op onze stellingen voortgezet, doch deze zyn, doordat zij niet gezamen- lijk werden ondernomen, vruchteloos ge- bleven. De Duitschers hebben hun aanvallende beweging moeten laten varen door de zware verliezen welke zij leden. De aankomst van nieuwe Duitsche troepen is op 6 Decem ber ontdekt door de verandering in op- stelliDg van de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, die verminderd zijn aan het front Czenstochowa Krakau en belangryk aan- gevuld ten Zuiden van Krakau, waarheen ook een deel van de Duitsche troepen op weg is. Op 5 Dec. hebben de Duitschers een aanvallende beweging in de richting van Mlawa (aan den spoor weg Soldau W arschgu, even over de Duitsche grens) en Przasuyc (een 40 K.M. ten oosten van Mlawa) be- proefd, doch zyn met hevige verliezen te- ruggeslagen. In de laatste paar dagen tracht de vijand een nieuwe omtrekkende beweging uit te voeren ten Zuiden von Krakau, gericht tegen de Russischen linkervleugel. De Russen vonden de brug over de Dunajec bij Kurowo vernield en de heuvelen op den linkeroever van de rivier bezet door den vijand. Onder een aanhoudend vuur is een der regimenteu van de ter versterking aar.gerukte Russische troepen de rivier overgestoken, tot den hals toe door het ijskoude water wadende, en heeft in een stormaanval de heuvelen ge- nomen, waardoor het een doortocht aan He rest van de Russische troepen heeft verzekerd. De Dunajec bij welke rivier de Russ-n dit succes hebben behaald, ligt een 70 K M. Ooswaarts en Zuidoostwaarts van Wielicka, welke plaats de Russen volgens hun laatste bericht over dit gevechtsterrein, reeds hadden bezet. - Red. BERLIJN, 8 Dec. (E., van Duitsche zijde.) De Paus heeft aan de staatshoofden van de oorlogvoerende naties de bede gericht om ter eere van de christelijke vredesge- dachte op Kerstmis een wapenstilstand van een dag te sluiten. TWEEDE KAMER. Vergadering van 8 December. In herstemming kwam, volgens de H. ft., de motie-Limburg, waarover Vrijdagmiddag met 26 tegen 26 de stemmen staakten, en waarbjj lo. wordt uitgesproken de wensche- lijkheid van aanvulling der uitwinningswet ter voorkoming van gedwongen ontruiming van weekhuurwoningen, wanneer de huurder, wegens de tijdsomstandigheden, onmachtig is huur te betalen2o. gcoordeeld wordt dat zoo spoedig mogelijk van Regeerings- wege behoort geiegeld te worden de gelde- lijke tegemoetkoming aan personen, wie wegens de tijdsomstandigheden onmachtig zyn hun verplichtingen jegens bun huisheer na te komen. De motie werd thans verworpen met 50 tegen 31 stemmen. Zonder stemming werd goedgekeurd het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Justitie voor 1914 (reis- en verblijfkosten van Rijksveldwachters, grondstoffen, ge- stichtsarbeid). Hierna komt aan de orde het wetsont werp tot het aangaan van een geldleeniug van 275 millioen en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing dier leening of leeningen. Het algemeen debat wordt geopend door den heer De Meester, die alleie rst wijst op het groote gewicht van dit ontwerp, en op den omvang van de dadelijke behoefte der schatkist aan geld. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van het ontwerp, en ge- wezen te hebben op de plichten, welke het Parlement in deze tijden tegenover het Nederlandsche volk heeft, betoogde spreker dat de voorstanders van het beginsel eener heffing ineens thans nu maar de gedrags- lijn moesten volgen, om dat denkbeeld nader in onderzoek en studie te nemen, en, hoewel het denkbeeld warm houdende, intusschen op te wekken in den lande tot offervaardigheid ten aanzien der middelen tot dekking der leening. VervolgeDS nagaande de juistheid van het bedrag der leening, betoogde sprekor dat, waar de Regeering bereid blijkt het laatste bedrag der leening, den z.g. vierden termijn, niet op te vorderen zoo zulks niet noodig blijkt, en daardoor de leening dus tot ongeveer 240 millioen beperkt zal kunnen blij ven, de Kamar tegen het be drag der leening ad 275,000,000 geen onoverkomelyke bedenking kan hebben. Wel had spreker gewenscbt, dat de Re geering een eenigszins minder sombere voorstelling van toestanden had gegeven, om duidelijk te maken dat deze leening noodig is. Daardoor toch heeft zij aan de leening een karakter van gedwongen deel- name er aan gegeven, terwijl, naar sprekers overtuiging, het volk toch ook wel geheel vrijwillig tot offers bereid zou zijn geweest. Spreker hoopt verder dat, wegens het tijdelijk karakter van de leening, de rente van 5 pCt. niet te zwaar zal blij ken te drukken op onze andere fondsen. Hierna treedt spreker in beschouwingen over de dekkingsmiddelen, en geeft daarbij uiting aan zyn voldoening, dat er te dien aanzien door de Regeering wijzigingen zijn aangebracht, die werkelijk verbeteringen zijn als. het vervallen van opcentenheffing op geslacht-accijns, invoerrechten en suc- cessierechten. Groot bezwaar echter had spreker nog tegen de heffing van 20 opcenten op net personeel, omdat, aangezien vele gemeenten reeds op die belasting hooge opcenten heffen, sommige 10, de middenstand voor- namelijk te meer zal worden gedrukt. Spreker wijst er in dit verband op dat in de eerste drie jaren bezwaarlijk hooge opcenten kunnen worden opgebracht. Het bezwaar zou kunnen worden oudervangen door eerst in 1918 de gedwongen aflossing der leening aan te vangen. Spreker blijft vertrouwen stellen in de resultaten van het leenings-ontwerp, en hoopt dat bet land zicb de schande van een gedwongen leening zal weten te besparen. De heer Rutgers acht de hoofdvraag of deze leening zal worden afgelost door een heffing in-eens. dan wel door een in ter- mijnen. De aflossing in termijnen behoeft z. i. geen beletsel te zijn voor het tot stand komen van sociale hervormingen, want daaronder zijn er, bij v. de arbeiders- bescherming, die weinig van de schatkist vergen. Aan hen die meenen dat de sociale her vormingen door leening en aflossing in termijnen in 't gedrang zullen komen, merkre spreker boveudien op, dat te voor- zien is dat na 1929 zal worden doorgegaan met de belastingverhooging met 261/9 mil lioen per jaar. En zoodoende zal men een fondsje krijgen ter bekostiging van sociale hervormingen, die geld van de schalkist vorderen. Bveedvoerig verdedigde spreker o >k op an.lere gronden het Regeeriugs- stelsel van heffing in termijnen tegenover het o. a. door den heer Stork aanbevolen atelsel van heffing iu-eens. Spreker ging vervolgens de politieke omstandigheden van het oogenblik na. Deze zyn z. i. van groote beteekenis. Over de bonding der sociaal-domocraten verbaasde hij zich niet, maar wel over de houding der andere partijen ter linkerzijde. Door deze wordeD politieke campagnes op touw gezet tegen het Kabinetbetoogingen wor den gehouden alsof er geen oorlogstoestand bestond, en de Minister van Financien wordt door zijn naaste geestverwanten be- handeld alsof hij iemand is, die afgedaan heeft. Spreker vertrouwt ten slotte dat zij, die een politieken veldtoc'nt hebben gevoerd, in 's Lands belang hun stem aan het ontwerp zullen geven. De heer Patijn, die voorspelt, dat het wetsontwerp met groote meerderheid zal worden aangenomen, en dan ook bereid is de Regeering in wier handen in deze ernstige tijden onze belangen, ook wat 't buitenland betreft, zoo veilig zjjn zoo- ver mogelyk te steunen, betoogt dat het compromis, dat dezer dagen tusschen Regee ring en Kamer gesloten is, hem niet geheel bevredigt, omdat thans niet principieel zal beslist worden, dat de druk van 2678 millioen gulden per jaar gedurende 15 jaren niet zal gelegd worden. Ook sommige wijzigingen in de dekkings middelen door de Regeering aangebracht, heeft spreker met leedwezen gezien, speciaal het schrappen van opcentenheffing op de successierechten. Echter noch het een, noch het ander weegt bij spreker zoo zwaar, dat hij daarom zijn stem aan het ontwerp zal onthoudeD. Verder treedt spreker in uitvoerige finan- cieel-techuische beschouwingen, en betoogt in dit verband dat er z. i. een onklaarheid van begrippen bestaat, tengevolge van een dooreenmenging van de begrippen, kas- behoefte en oorlogsuitgaven. Verder betoogt hij dat het bedrag der leening te hoog is voor zoover de Minister het motiveert met een beroep op de be- noodigdheid van dat bedrag ter voorziening aan kasgeld. Spreker zwicht echter voor het argument des Ministers dat het voor alle zekerheid beter is, om ook, al is het niet dadelyk noodig, in deze tijdsomstandig- beden wat geld in kas te hebben voor den komenden dag. Hij raadt aan de leening te beperken, b.v. tot 200 a 225 millioen, om haar zoo doende beter te doen slagen, aangezien het, wegens de tijdsomstandigheid nog twijfelachtig is, of de Regeering er in zal slagen de leening tot het bedrag van 275 millioen volteekend te krijgen. De Re- gaering bedenke ook hier, dat de laatste lootjes het zwaarste wegen. Ten slotte verdedigt spreker het rente- type van 5 pCt. op praktische gronden. De Voorzitter stelt in het vooruitzicht Donderdag en, zoo noodig, Vrijdagavond a.s., te vergaderen. De liehting 1315. Van de liehting 1915 zullen geen mili- ciens worden aangewezen voor de opleiding tot reserve officier, herkomstig uit do militie. Men deelt aan de N. Ct. mede, dat de heer Troelstra naar aanleiding van het ge beurde te Zeist, den Minister van Oorlog zou aangeboden hebben te zamen met den socialistischen Belgischen volksvertegen- woordiger Camille Huysman naar het interneeringskamp te Zeist te gaandeze laatste zou alsdan zijn landgenooten daar toespreken en trachten hen tot rede te brengen. De Minister zou evenwel het aanbod hebben afgewezen en verklaard, zelfs voornemens te zyn strenge maatregelen te nemen om de orde in de kampen te handhaven. Zaterdagmiddag had dus meldt het Utr. Dbl. op de R.-K. begraafplaats te Soesterberg met militaire eer de teraarde- bestelling plaats van 8 geinterneerde Belgen, die bij het verzet in het kamp Donderdag gedood waren. In den ochtend had een deputatie van de Belgische gei'nterneerden, 6 man uit iedere barak, gedefilieerd, daarna werd een korte lijkdienst gehouden door den Belgi schen aalmoezenier. De stoet bestond uit een detachement geleide met omfloerste trommel, onder commando van luitenant Yalkhof, vier lijk- koetsen met elk twee kisten, bedekt met kransen van Belgische officieren en soldaten, een palmtak van Hollandsche officieren en een krans van de ouders van een der dooden, die uit Rotterdam overgekomen waren. In den stoet volgden zeer vele Belgische officieren, de deputatie van de Belgische ge'interneerden en eenige Hollandsche offi cieren. Op het kerkhof werden de kisten in een gemeenschappelija graf gedragen door Hollandsche soldaten. De beaarding geschiedde door twee Bel gische geestelijken en den pastoor van Soesterberg. Zondag werden lijkdiensten gehouden te Amersfoort en te Soesterberg. Of de rebellische geest in het kamp tot zwijgen is gekomen valt te betwijfelen. Ook nog in deze dagen klinkt het z/Kwatta soldaat!" als een Hollaudsche militair voorbijgaat. (Vad.) Door het Kamerlid E. J. Beumer zijn de volgende vragen tot den Minister van Oorlog gericht 1. Is joist, hetgeen de dagbladen meld- den, dat Mr. P. J. Troelstra naar aanleiding

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2