AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEELAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. o. 6156. Zaterdag 5 December 1914. 54e Jaargang. Gemeente-V eldwacMer. B ode-concierge. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTSEN Telefoon 315, ■m Plat vrsehiint Maanflaa-. Waensdaa. en VrPapma. nltgezondera op Fmtdagen, ill He Firma P. J. VAN EE SAKDE to Ter Heuzen. PRIivlNCIALE STATEN. Per 3.maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-lndie en Amerika J ..6,- overig Buitenland 2.—. T M Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bi] aile Boekhandelaren, Postdireeteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cSiff"C2Cte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. dat op Yrijdag den 18 December aanst., opgaven van candidaten Zoet oorlogsbrood. Een medewerker van de National-Zeitung heeft een onderhoud gehad met maarschalk von der Goltz, toen deze nog te Brussel was. Het gesprek kwam o. a. op het gebrek aan brood in Belgie. Von der Goltz ver- telde, dat bij van allerlei geprobeerd had, om in bet gebrek aan koren te voorzien. In de Brusselsche garnizoensbakkerij had men proeven genomen met allerlei mengsels, met geplette aardappelen en ook met kaf. Tenslotte viel de aandacht op de groote voorraden beetwortelen, die niet alle voor veevoeder noodig zijn. Von der Goltz liet beetwortelen stampen en door het brooddeeg mengen. De uitslag leek hem lang niet slecht. Hij liet zjjn bezoeker ervan proeven. Deze vond het brood niet kwaad van smaak, alleen iets zoetigs. Von der Goltz gaf ook bet recept op van dit brood, dat ais volgt luidde: 700 gram rogge, 300 gram tarwe, 500 gram gestampte beetwortelen en dan nog gist en zout. Een Buitsche true NEUZENSCHE COURANT VEEKIEZING VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zeeland, in het kiesdistrict HULST, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags nejen tot des namiddags vier uren ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Hulst (Hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd ais bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhonden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten viinste veertig kiezers bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven inoet geschieden per- soonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarb'i tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgave bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos vorkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende ais volgt Hij, die eene opgave, ais bedoeld in artikel 51 in- levert, wetende dat zij is voorzien van handteeke- ningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou over- blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is, tot deelneming aan de ver kiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be- stemde opgave bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, 4 December 1914. De Bnrfwnecster voornoemd, J. llUIZINGA. De Burgemeester der gemeente ZAAM8LAG roept sollicitanten op naar de met 1 Januari a.s. vacant komende betrekking van Jaarwedde 600.—, vrije bovenkleeding en uitrustingstukken. Sollicitanten niet ouder dan 35jaren van sterk gestel, gelieven zich met gezegeld adres en aanbevelingsstukken te wenden tot den Burgemeester voor S5 December a.S. Verplichte pensioenstorting 3 °/0. Zaamslag, den lsten December 1914. De Burgemeester voornoemd, JOB. DE FEIJTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG roe- pen op sollicitanten naar de met 1 Januari a. s. vacant komende betrekking van Jaarwedde 100.— benevens vrije wo- ning, vuur en licht. Verplichte pensioenstorting 3 °/0. Sollicitanten gelieven zich met gezegeld adres te wenden tot den Raad der gemeente voor of op 15 December a. s. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te bekomen elken werkdag van des voormid dags 9 tot 12 tire. Zaamslag, den lsten December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Een groote slag op lianden. In Belgie is een groote slag op handen seint een oorlogscorrespondent van de Tijd. De Duitschers zijn in de laatste dagen bezig hun troepenmassaop het front Ostende- Yperen danig te versterken. Deskundigen scbatten de troepen op 700.000 man. De bondgenooten, die door hun uitstekenden inlichtingsdienst volkomen op de hoogte zijn, hebben eveneens nieuwe reserves aan- gevoerd, en gereed gemaakt voor de vuurhnie zoodat men veilig kan aannemen, dat bijna l1/, millioen manschappen op die lijn tegen- over elkander staan. De bondgenooten hebben hun nfanterie meesterlijk ingegraven. De stellingen zijn bijna niet te onderkennen, zelfs voor inge wijden. Groote massa's landers van bet Belgiscb leger zijn in die richting beenge trokken. Men beweert hier - d.i. te Calais - met groote stelligheid, dat zelfs troepen, die nog kort geleden in en rond Antwerpen lagcn, nu aan het front bij de Yser liggen. Ook is een verhoogde actie aan de kust merkbaar. Het commando te Calais is deze week gelegd in handen van de Engelschen. Zelfs de Belgische soldaten worden vertrouwd gemaakt met het scheepsgeschut der Engel schen. Eveneens is zwaar Franscb veld- geschnt in ruime mate hier aangekomen. Al deze verschijnselen wijzen erop, dat in de eerstkomende dagen een groote veldslag is te wacbten. Nog een ander teeken is de drukke ver- kenningsdienst van de vliegers. Die der bondgenooten wagen zich bij herbaling boven Brngge en zelfs bij Gent. Dezer dagen ondernamen ze speciaal een tocht, om een deel van den Duitschen staf te treffen. Het resultaat daarvan is evenwel niet met zekerbeid bier bekend geworden. Al wat ambulance aanbelangt wordt versterkt. De bospitalen hebben aanzegging ontvangen, om zooveel mogelijk bedden beschikbaar te hebben. Al wat rijden kan met of zonder paard wordt gerequireerd. Aan den plaatselijken zoowel ais aan den grooten staf wordt dag en dacht gewerkt. Een andere correspondent van de Tijd meldt d.d. 30 Nov. uit Brugge, dat het uitsluitend marinetroepen zijn, die de Duit schers naar het front aan de Yser over- brengen. Eenige dorpen boven de Yserlinie zijn op last der Duitsche overheid ontruimd. De versterkingen van de kustplaatsen houdt aan er is ook zwaar geschut heen- gezonden. De militaire medewerker van den ffBerner Bund" zegt over den toestand o.m.i net houweel is troef. Er heeft zich hier niet meer een stellingenooilog maar reeds een vestingoorlog ontwikkeld en wel een strijd om vestingen, die moeilijker in te nemen zyn dan gebastioneerde steden met pantser- forten. Gelukt op een plaats van groote beteekenis een breed aangelegde doorbraak, dan valt vermoedelijk het beele front in elkaar. Het krijgt nu en dan den schijn ais zou Duitsehland een bestorming van het heele front voorbereiden, een kolossale herhaling van den stormloop op de Diippeler schansen, aardewerken van een gelijksoortig karakter ais de thans onder opnemening van heele steden, rivieren, bosschen en ge- bergten geschapen reuzenstelling tusschen Noordzee en Yogezen. Was een dergelijke onderneming niet bijna fantastisch in haar regeliDg ais tactisch combinatiespel, dan zou men deze ten minste voor vitale plekken van het front voor de stille bedoeling van het Duitsche legerbestuur kunnen houden. Tocb schijnt ons nog altijd de strijd om de Verdun Maas positie de eerste strategische taak te zijn, waarvan de oplossing de meeste andere in zich sluit, vooral wanneer bjj Yperen, Bethune en Atrecht een excentrische door- braak niet gelukt. Hoe dit ook zij, voor de Bondgenooten is en blijft de herovering van Belgie, voor de Duitschers de beheer- sching der Kanaalkusten en de Somme en Seine-monding het gewichtigste. De eerste Engelsche vaklui zijn bet er alien over eens, dat de Duitschers een nieuwen vreeselijken aanval op het Westelijk tront beramen. Doel is Calais. Men maakt dit op uit de omvangrijke voorbereiHingsmaatregelen der laarste dagen. Dagelijks schrijft de Times, komen uit alle steden van Belgie reusachtige treinen met kolossale troepenmassa's aan Zestig zulke treinen hebben Gent, 28 Brugge. 30 Bergen, 40 Maubeuge eu 50 Hrussrl verlaten alien in de richting van noord- oostelijk Belgie. Geheel frissche troepen zijn in Dixmuiden, Yperen en Ostende aangekomen, waaronder groote troepen cavalerie uit Brunswijk. Tweehonderd nieuwe kanonnen van 32,5 c.M. en 60 pantserautomobielen met Krupp ingenieurs zijn eveneens naar Noord Vlaan- deren gebracht. Te Zeebrugge ziju een serie op nieuwe wijze geconstrueerde onder- zeeers uit Kiel aangekomen en een aantal met kanonnen gewapende motorbnoten. Door schoten gewr. fcbuwd, lieten zij de ankers vallen. De schippers dier vaartuigjes zijn gevangengenomen en worden in arrest gehcuden. Be Bussificatie van Galicie. De Corr. Norden meldtNaar uit Petro- grad aan de //Neue Ziiricher Zeitung wordt geseind, wordt de Russificatie der door de Russen bezette deelen van Galicie en de Boekowina krachtig doorgezet. De curator van het Russische scbooldistrict in Kjef, is te Lemberg aangekomen, om bet school- onderwijs op Russische leest te schoeien. Dezer dagen werden ook particuliere cursussen geopend, waar enkel in het Rus sische wordt onderwezen. Iu Lemberg z^n aangekomen de leiders der Russische nationaliieiten en leden der Doema, zooals Balaschow, Dr. Yergun Sa- wenko, Semtschenko, Moschaisky, Schulgin en Nokinowon, die met bet bestuur der steden in Galicie zullen belast worden. De organisatie van het nieuwe gouvernement Turnopol, dat 15 districten omvat, is gereed. De ,/Nowoje Wremja" bericht, dat da gelijks gebeele detachementen Russische politiedienaren in Galicie aankomen. Be voorzichtige Eransche censor. In zijn bezorgdheid dat het Fransche yolk te veel over den stand van den oorlog mocht vernemen, treedt de Fransche cen- suur, zooals de bladen zelf bewijzen, met groote gestrengheid op. Daardoor ont- 9taan dikwijls merkwaardige bericbten. Een I Parijsch blad, dat de heldendaden van een Franschen generaal zou bekend maken, zag door de censuur geheel bet midden van het verhaal geschrapt. -oodat er niets over- bleef dan //Generaal X. is een waar held Sedert 14 dagen heeft bij noch zijn gezicht, nocb zijn handen gewasschen." In een ander blad schrapte de censuur in een verhaal van Napoleons veldtocht in Egypte de toespraak van Napoleon tot zijn troepen bij de Pyramiden, door. De censor scheen blijkbaar te oordeelen, dat die woor- den voor bet Fransche volk gevaarlijk waren, terwijl men tocb in ieder schoolboek kan lezen, dat Napoleon sprak//Soldaten, van deze Pyramiden zien 40 eeuwen op u neder 1" Be vaart op de Sehelde. De Duitsche overheid te Antwerpen heeft op de Sehelde een lijn aangegeven, welke door vaartuigei voor Vi tw.-rpen be.stemd, niet mag overschredeu worden. Vooral des avonds schijnt deze afscbeidmg slecht zich- baar te zijn. Sedert Vrijdag zijn dan ook al een 4-tal mosselscheepjes 1 uit lersebe, 2 uit Bruinisse en 1 uit, Graauw bij ver- gissing er overheen gevaren. Gezinnen uiteengerukt. Hoe grillig enkele Belgische huisgezinnen door den oorlog van elkander zijn geraakt blijkt wel uit het volgende Bij het beleg van Antwerpen vluchtte een ouderpaar naar Holland en vond huis- vesting in het dorp Hulzum (Friesland). Hun drie zoons waren ingedeeld bij het Belgische leger. De jongste werd in't be gin van den oorlog reeds door de Duit schers krijgsgevangon gemaakt. De tweede zoon werd bij Mecbelen gekwetst en werd eerstens vervoerd naar Ostende en later overgebracht naar een ziekenhuis te Folke stone in Engeland, en de oudste zoon was voor kort nog in 't noorden van Frankrijk vecbtende bij 't Belgische leger, terwijl de dochter van deze menschen nog steeds te Antwerpen verblijft. De 6 leden va deze familie vertoeven alzoo in 5 verschillende landen. Uit Belgie. Naar de correspondent van de N. R. Crt. van goed ingelichte zijde verneemt, is te Brussel bericht ontvangen, dat een der zoons vau den Belgiscbeu minister-president De Broqueville, die ais guide vrijwilliger in bet Belgische leger dienst deed, gesneuveld is Verscheidene familie-leden van de Bel gische ministers moeten reeds gedood zijn, o a. een zoon van den minister van kolomen Renkin, een zone an den gewezen minister vau fiuancien Levie en de zoon van generaal Poutus, gewezen minister van oorlog, die kapuein bij de Belgische artillerie was. Ook bestaat er vemioeden, dat de tweede zoon van den minis'er De Broqueville ge- sueuveld is, doch bieromtrent is nog geen zekerbeid. Generaal Von der Goltz. De Lokal-Anzeiger brengt in herinnering, dat, tnen maarschalk Von der Goltz ruim achtien jaar geleden den Turkschen dienst ver'iet, hij den toenmaligen sultan Abdoel Hamid beeft moeten beloven, dat hij in Turkschen dienst zou terugkeeren, wanneer het laDd ooit beho, ite zou hebben aan zun dieusteu. Deze belofte heeft hij bij zijn laatste bezoek in Turkije in 1910 tegenover den tegenwoordigen sultan herhaald. Het is op grond van die belofte, dat de Sultan zich tot keizer Wilhelm heeft gewend met het verzoek hem Vou der Goltz-pasja voor den oorlog tegen Rusland en Engeland ter bescbikking te stellen. De veldmaarschalk zal, naar men weet, dezer dagen met zijn staf en zijn adjudanten naar Constantinopel vertrekken. De correspondent van de New-\ork Herald, een blad, dat zijn anti-Duitsche gezindbeid niet onder stoelen of banken steekt, vraagt zich af, of het met al die krijgsgevangenen, die de Duitschers alleen maar bij tienduizenden tellen, wel zuivere koffie is. Een Zwitser, die te Aken ver- toefde, schreef, dat hij den indruk had gekregen, dat al die groote transporten krijgsgevangenen, die met veel vertoon door Aken worden vervoerd, alleen dienen om bij de bevolking len moed er in te houden. Maar die bevolking weet niet, dat die treinen, j in een kring loopende, den volgenden dag weer dezelfde gevangenen den volke ver- toonen. Zoo had die Zwitser een Belg, die nit een der portierraampjes hing, hooren roepen,/Dat is nu al de twaalfde keer, dat we dit station voorbij komen Het verhaal doet in de verte denken aan de list van den prins van Oranje in 1815 bij Quatrebras, die telkens afdeelingen van zijn leger in andere uniformen zich aan den vijand deed vertoonen, om dezen een groot denkbeeld te doen verkrijgen van zijn strijdmacht. Hoogstwaarschijnlijk kan het Duitsche legerbestuur ecbter zijn spoorwegmaterieel wel nuttiger gebruiken In de stad der Artevelden. De Antwerpsche correspondent van de Telegraaf, August Monet, schrijft: 't Gevaar is groot En dringend de nood In de stad van Lei en Sehelde, De bonger maait Verdelging waait. 't Volk schreeuwt om een Artevelie 'tVolk van Gent zou nog ,/Schreeuwen" om een Artevelde Zeker ziet het nog wel met 'n stillen traan en een verkropten zucbt op tot den bronzen Ruwaard, die verstard staat in z'n machtigen armzwaai op de Vrijdagmarkt, thans zoo grijs en zoo ledig maar 'tjuk van den overweldiger, bet "draagt het thans in stilte, met haat en hoop, diep weggeborgen in het hart. O, Gent Gij zijt niet meer Zooals weleer, De trotsche burg, die koningen deed beven Gij zijt niet meer het leeuwennest, Het wijdgeducht gemeenebest, Dat tot de volken sprak, bet hootd tier opgeheven. Zoo zwaar en grievend ais nu was de ver- nedering zelfsniet toen de opro<-rige burgers van Gent, in hun hemd en met den strop om den bals, Keizer Karel tegemoet moesten trekken om genade te vragen voor hun stad. Ais we achteraf nu zien, wat er terecht gekomen is van de voorwaarden, die burge meester Braun bedongen heeft met den Duitschen generaal von Boehn, wanneer hij deze tot Meirelbeke tegemoet toog, dan kunnen we ons zeer gemakkelijk den huidigen burgervader van Gent en de notabelen, die hem toen vergezflden, ook wel voorstellen in hun hemd en ais //stropdragers" op dien tocbt. Geen vernedering wordt den ongelukkigen Gentenaren gespaard. Wel is hun geen oorlogsscbatting opgelegd, maar dat blijkt I allesbehalve 'n voordeel. Met een vaste oorlogsschatting hadden ze tenminste op voorhand geweten, waaraan zich te houden. Thans staan ze bloot aan een plundering zonder einde. Of juister tot aan het bittere einde. Tot de stad volkomen uitgeperst, uitgezogen zal zijn. Er is overeengekomen, dat, zoolang de bezetting duurt, de Gemeente voor 4000 soldaten de totale onderhoudskosten te betalen heeft, maar zeker hebben de Gentscbe magistraten zich nooit in de verste verte kunnen voorstellen, wat zoo'n Duitsche soldaat al niet noodig heettwanneer bij bet maar eenmaal niet behoeft te betalen. Evenals te Antwerpen laten alien bun tan- den verzorgen op kosten van de stad en schaf- fen zich de kostbaarste op guud gemont.eerde gebitten aan. Boerenslungels, die voor den oorlog nooit wat meer van de wereld hadden gezien dan het achterste van een koe, requireeren gouden brillen en de fijnste pommades en reukwaters In een parfumeriewinkel kwam een Feld- webel met 'n tronie ais een dog, tien flacoDS eau-de-cologne ineens balen, en die betaalde hii met 'n bon, waarop hij slechts met groote moeite wat hanepooten krabbelen kon, die z'n naam moesten verbeelden. Tot Zaterdag van de vorige week beliep het bedrag van het alzoo gerequireerde tot meer dan drie-en-een-half millioen frank Wat er aan sigaren opgevorderd wordt, is ontzettend. Bij vele wagons worden ze de stad uitgevoerd, naar het front in laan- deren, en zelfs in Oost-Pruisen 1 De zwartste ellende heerscht onder de arbeidersbevolking. In een Duitsche be- schouwing over den toestand in Belgie lieb ik onlangs gelezen, dat er vrij veel bedrijvigheid is in de textiel-industrie te Gent, maar daarvan is te Gent niet zoo bizonder veel te merken. Misschien zou er een middel gevonden kunnen worden, om meer spinners en weveis aan den arbeid te zetten, waren de steen- kolen niet zoo schaarsch. Thans mogen juist om maar zoo weinig mogelijk brand- stof te verbruiken, de fabrieken, die werk hebben, maar vier uren daags draaien. Dat is 'n bevel van de Duitsche overheid. Toen de stad door den vijand werd bezet, was er nog 2.200.000 liter petroleum in voorraad. Daarvan repuireerden de Duit- sch'ers dadelijk 1.800.000 liter, die zij weg- zonden naar Duitsehland. Natuurlijk dus dat ook deze brandstof geweldig in prijs aan t stijgen is, vrijwel buiten het bereik van de werklieden geraakt. Ook kruipen velen thans reeds om vier uren 's namiddags in hun bed,, liever dan met 'n ijdele maag een heelen avond in koude en duisternis te zitten. Ook de cafe's en winkelhuizen in de middenstad worden steeds zuiniger op vuur en licht. Er mag wel opengebleven worden tot tien uur, Duitschen tijd, doch daarvan maken al zeer weinig neringdoenden ge- bruik. Om zeven uur gelijkt de stad al een reusachtig kerkhof. Is er bij dag nog eenig leven, dan wordt dat er voor 't grootste deel gebracht door de bezettingstroepen. De.Duitsche officieren brengen een groot deel van bunnen tijd door ia 't koffiehuis, en dan is er altijd veel heweging van doortrekkende troepen, meer dan te Antwerpen. In de laatste weken zijn er schier onop- houdelijk nieuwe troepen door de stad ge- togen in de richting van de kust. Op sommige dagen logeerden er wel zes tot acbtduizend te Gent. Daaronder waren talrijke Ousten- rijkers en Hongareu. Was er dan geen ruimte genoeg in de kazernen, dan werden de ongewenschte gasten maar eenvoudig bij de burgers inge- kwartierd, die er maar heel zelden in ge lukten, de onbeschofte veelvraten tevreden te stellen. In de huizen der gegoede burgers, die uitgeweken zijn, logeeren de Duitsche officieren. Zij hebben met geweld alle deurea en kasten geopend en het beste is hun nauwelijks goed genoeg. Evenals te Antwerpen ergert bet weg- bljjven van de gegoede burgerij de Duitscheis te Gent geweldig maar hier zinnen ze op sterkere middelen om hen tot terugkeer te bewegen. Zij willen n.l. een speciale belasting ffiff n op de afwezigen, en dat zal dan wel zib verstaan moeten worden, dat ze van hen, die deze belasting niet zelf komen betalen of doen betalen door iemand auders in de stad eenvoudig bet boeltje in beslag nemen zullen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1