Ruwe en gebrande Koffie's, Petroleum, Kaas, Zeepsoorten enz. TER NEU TelefooD 3. Sf erk concurreerende prijzen. H.H. Lsndbouwers I Noordstraat No. 53. Ter Neuzen. Provinciale Staten van Zeeland Laatste Berichten. BURGERLUKEN STAND. ADVERTENTIEN. Allen die gezamenlijk ZW&VSlZUrS wenschen aan te koopen, worden verzocht daarvan voor 16 Dec, a. s. opgave te doen bij TerNenzen, 2 Dec. 1914. M. DE PU1TER Pz. Db nieuwste modellen Heeren- en Jongenspetten in diverse prijzen Dassen, Boorden, Manchetten, Bretels. Gekleurde Stoffen. Glace Handschoenen. Dames- en Kinder Ondergoederen. Gekleurde zwarte Fantasie- en Schooi- kousen. Blauwe Plooirokjes met Truitjes. Witte en gekleurde Tricot Jongenspakjes. Hoedjes, Baretten, Petjes enz. Prachtvolle sorteering in zijden, crepon, stoffen en mouseline Blouses. Zwart8 en blauwe Costuumrokken. Nouveaute's in prachtige witte festonne en gekleurde Onderrokken. Dames- en Kinder Reformschorten in alle maten. Rouwschorten. Pompadour- en witte Fantasie Schortjes, Gekleurde en zwarte glace Dames-Hand- schoenen. Corsetten in diverse prijzen en soorten. Enorme voorraad. Aanbevelend. een besehuitje er by werd opgediend, zitten thans in de cafe's gebogen over doosjes bruin grys poeder, dat met cacao veelal alleen den naam gemeen heeft. lntnsschen werd ook dit zoete winstje reeds verzuurd. Mog enkele weken geleden was het mogelijk tonnen gevuld met zaagsel en cacaodoppen tegen fancy-pryzen aau onze Oostelyke na- buren te slijten. A1 spoedig echter kreeg men genoeg van dezen voor de consumptie ondeugdelyken rommel. Deinvoerbepalingen werden verscherpt en tbans is 't alleen mogelijk cacao in Duitschland te impor- teereu, wanneer de zending vergfzeld gaat van een document vermeldend de analyse en de bron van herkomst. Op die mauier worden de tusschenhandelaren, die enkele weken geleden als paddenstoelen uit den grond verrezen en partyen uit de vijfde, zesde hand aanboden, vrywel uitgeschakeld, en aangezien goede, deugdelijke waar by de fabrieken niet meer voor export beschikbaar is, kan men aannemen, dat ten opzichte van dit zoete winstje het vet vrij- wel van den ketel is. Dit geldt eveneens voor het artikel rubber. Ook daarmede werd in 't begin van den oorlog heel wat verdiend, ondanks bet feit, dat by v. deaanwezige voorraden autobanden onder de contr61e van de verschillende stellingcommandanten kwamen te staan. Dank zij de voortdurend verscherpte be- palingen, werd het echter steeds moeilijker tusschen de mazen der wet door te sluipeu. Tot de enkele trues die ook tbans nog worden toegepast, behoort de volgende Men gaat met zijn auto de grens over papieren behoorlijk in orde. 'n Dubbel stel banden oin ieder wiel, de noodige reserve- pneu's op den bak'u flinke voorraad benzine, in een woord alles ingericht voor een verren, verren tocht, en dan na enkele uren keert men van zijn buiten- landsche reis terug. 't Paar gehavende banden onder de carosserie, de benzine nood ten top gestegen en in den zak een niet onaardig sommetje, als batig saldo van den tocht. (Hbl.) TER NEUZEN, 3 Dec. 1914. De Vlanmsche zangavond. De jt. Maandag in het //Hotel des Pays- Bas" alhier gehouden Vlaamsche zang avond, waarin optrad de bekende zanger Emiel Hullebroeck, had groot succes. De belangstellenden waren in grooten getale opgekomen. Ook uit verschillende plaatsen der omgeving waren hoorders aanwezig. Na namens het comite voor hulp aan Belgische vluchtelingen te zijn ingeleid door mej. Mr. Bolle, uit Middelburg, sprak de heer Hullebroeck een treffend woord, naar aanleiding van de omstandigheden waaronder hij hier optradden treurigen ioestaud van Belgie en het Belgische volk, dat echter nog vertrouwd op de toekomst. Uit den diepsten grond zyns harten dankte de Nederlandscbe stambroeders voor hetgeen zy voor de hulpbehoevende bevol- kiag van Belgie hebben gedaan en nog doen, wat Belgie nimmer zal vergeten. Hi) wees verder op den vroolijken aard der Vlamingen, die zich ook uit in tal van liederen en hy achtte het gepast, door liederen te trachten eens een paar uren het schrynend leed dat men gevoelt te vergeten. Beginnende met het Nederlandsche //Vrij- willigerslied" droeg by een aantal liedjes voor, uit zijn verzenbundel, zichzelf op de piano begeleidende. Met ernstige liederen aangevangen, ging hij meer en meer tot het luimige over en oogstte voor ieder nummer dankbaar applaus. Na de pauze zong hij liederen die door de hoorders waren opgegeven. Ten slotte bracht hy ook de hoorders aan het zingen, door, nadat eerst een refrein van een lied was meegezongen, een reeds door hem voorgedragen lied aan de hoorders te leeren om dit gezamenlijk door hen te doen zin gen. Met animo werd daaraan meegedaan, en het amuseerde alien blijkbaar uitstekend. Met het zingen van //Den Vlaamschen Leeuw" eindigde de heer Hullebroeck. Hei lied werd staande aangehoord en het refrein door velen meegezongen. De heer Mr. Dieleman, uit Middelburg, eveneens namens het comite voor hulp aan Belgische vluchtelingen aanwezig, dankte den heer Hullebroeck voor het geschonken genot en de aanwezigen voor den verleenden steun, door hun aanwezig zijn. werd, maar niettegenstaande worden zoo goed als alle gesloten ontvangen. Men misbruike de eenige gelegenheid tot correspondeeren niet en bedenke dat over- treding van de met de Duitsche overheid overeengekomen bepalingen het genot om met hunne betrekkingen in Belgie te kunneu blijven correspondeeren op eenmaal aan duizenden Belgen en Nederlanders voor goed kan worden ontnomen. Voor particuliere correspondentie alleen „briefkaarten en dus voor o f handelszaken »open brieven briefkaarten" te gebruiken. Verder wordt er aan herinnerd dat men zich volstrekt onthouden moet van politieke of militaire beschouwingen en dat de corres pondentie aan eene strenge censuur van het consulaat en van de Duitsche overheid onderworpen is. Het adres blijftConsul Kuyk, Poste Restante, Sas van Gent, met vermelding op euveloppe ook van naam en adres van den bestemmeling. PHILIPPINE. Door de visschers alhier is, naar aan de Midd. Crt. gemeld wordt, een gemeen- schappelyk adres verzonden aan het visscherij- bestuur om voor dit jaar ontslagen te worden van de verplichting tot het betalen van pacht voor verschillende visscherij-perceelen, aangezien 1914 een zeer slecht jaar voor de visscherij is. Als antwoord op dat adres heeft men be- richt ontvangen, dat een algemeen ontslag niet kon gegeven worden, aangezien enkele adressanten konden geacht worden wel in staat te zijn aan hun verplichtingen te vol- doen. Daarom werd in het adres den raad gegeven, dat ieder afzonderiijk een adres zou inzenden, opdat elk geval op zich zelf kan onderzocht worden. Dezer dagen hebben zich bij Philippine nog eenige Belgische militairen die de grens overgekomen waren, aangemeld om zich te laten interneeren. Briefwisseling met Gent en Oost- V launder en. De consul der Nederlanden voor Oost- Vlaanderen schrijt't aan het Hand. z/Tenzy het publiek er zich voortaan stipt aan zal willen houden alleen //briefkaarten te gebruiken voor zjin particuliere corres pondentie, zooals het door de dagbladen werd bekend gemaakt, zal ik genoodzaakt zijn den postdienst via Sas van Gent te staken." /Brieven" worden alleen aanvaard voor handels- en nij verheidsaangelegenheden. Deze moeten open zijn zooals ook gemeld Tot ontvanger-griffier van den Varempe- polder in deze gemeente is tijdelyk benoemd de heer A. P. J. de Blieck, secretaris dezer gemeente. Wegens overlijden van den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe is tot ontvanger- griffier van den Nieuwen Kernemelkpolder in deze g imeente tijdelyk benoemd de heer A. P. J. de Bliek, secretaris dezer gemeente. Najaarszitting. Vergadering van Dinsdag 1 December, des avonds te half acht. Voorzitter, Mr. H. J. Dyckmeester, Com- missaris der Koningin. Aanwezig 35 leden. Eene vacature. De voorzitter opent de zititng in naam der Koningin en spreekt daarop de vol gende rede uit Mijne Heeren I De omstandigheden, waaronder deze na jaarszitting gehouden wordt, nopen my een woord tot U te richten. Vooraf wenscht gij het hooggeacht mede- lid te herdenken, dat in de vorige maand uit uw midden is weggenomen. Den lOden November overleed te Zuid dorpe in den ouderdom van 67 jaar de heer A. Moerdyk. In 1890 tot lid der Staten gekozen, heeft hy gedurende 24 jaar met tjver en trouw de belangen der provincie gediend. Zijne nagedachtenis blijft bij U in eere. Korten tijd na het sluiten van uw zomer- zitting, in de maand, die in den regel be- stemd is voor ontspanning en herstel van krachten, brak de Europeesche oorlog uit. Bij Kon. besluit van den lOden Augustus 1914 werd Zeeland, nevens andere provin cies met ingang van den 11 den Augustus in staat van oorlog veiklaard. Even te voren had de bij Kon. besluit van 18 November 1912 aangewezen Territorialen Bevelhebber het railitair gezag in deze provincie aanvaard. Voor ons Vaderland, ook voor deze provincie, trad een moeilyk tijdperk in. Met v'oldoening viel te constateeren, dat de mobilisatie van leger en landweer ook in Zeeland op voorbeeldige wijze is tot stand gekomen. In den korten, daarvoor vastgestelden tijd is dit veelomvattend werk geheel naar de bedoeling uitgevoerd. De medewerking daarbij van burgemeesters en andere autoriteiten ondervouden, gaf stof tot voile tevredenheid. Maanden van o :- verpoosde werkzaamheid allerwege zijn gevolgd. Betrof deze in den eersten tijd al wat kon strekken in het belang van onze eigen bevolking, het verleenen van bijstand aan de gezinnen van hen, die tot uitoefenmg van militie- of landweerplichten waren opgeroepen maatregelen tot het verkrygen van werkkrachten, in het belang van werkeloozen en zooveel meer reeds spoedig voegde zich bij die hulpvaardigheid van de bevolking onderling, de ontvangst en verzorging van zoovelen, die een veilig plekje zochten binnen onze grenzen. Eerlang zag Zeeland zich geroepen vlucht- oord te zijn voor een groot deel der aangren- zende bevolking. Het ligt niet in het bestek van dit woord, Mijne Heeren U een overzicht te geven van dit liefdewerk, van hetgeen in dit opzicht in alle kringen van Zeeland's bevolking viel waar te nemen. Met mij waardeert gij dit alles als een hchtpunt in de donkere oogenblikken, die nog voortduren. Wij mogen ons verheugen dat de toe- standen in de provincie, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet onbevredigend zijn. Ernstig en onder den indruk van hetgeen nabij onze grenzen voorvalt, zeiten de ingezeteuen den dagelijkschen arbeid voort. Met groote dankbaarheid richtten zij zich naar het eerbied afdwingend voor- beeld van H. M. de Koningin, die Haar volk voor gaat. De doeltreffende besluitvaardigheid van de wetgevende macht, het beleidvol optreden van onze regeering schenken algemeen vertrouwen. Met Uw voorzitter, Mijne Heeren, stemt gij in met de bede, dat God ons Vaderland behoede en handhave." Door applaus gaven de leden blijk, dat zij met de woorden van den voorzitter ten voile instemden. De voorzitter deelde hierop mede, dat bericht is ingekomen van den heer van Dam, dat hij verhinderd is de najaarszitting bij te wonen Pn van de heeren de Bruijne, Duvekot, Hollestelle, Maarleveld en Durno- leijn, dat zy voor deze vergadering verhin- dering hadden. De reeds vroeger door ons vermelde voor- stellen vau Ged. Staten werden naar de afdeelingen verwezen. De afdeelingen werden als volgt samen- gesteld Eerste afdeeling de heeren Dekker, Bolle, Fruijtier, Gerlach van St. Joosland, Diele man, Kakebeeke, Melis, van Zuijen, van der Vliet, de Veer, en He leden der Ged. Staten de Casembroot en Blum. Tweede afdeeling de heeren Vogelaar, Struve, IJsebaert, Tichelman, Paap, Vermaas, Giljam, Neeteson, Wondergem, van Teij- lingen en de leden van Ged. Staten van Rompu en Sprenger. Derde afdeeling de heeren van Dalsum, Hocke Hoogenboom, Erasmus, van der Weijde, Van Oeveren, van de Putte, Mulder, Bleiker, Horn bach en de leden van Ged. Staten Elenbaas en van Niftrik. Op voorstel van den voorzitter werd be- sloten de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Vrijdag 11 December, des voortniddags te 10 uur. Hierna werd deze vergadering gesloten. TWEEDE KAMER. Na aanneming van eenige wetsontwerpen, o. a. dat voor bestendiging van den staat van beleg, kwam in behandeling het wets- voorstel van den heer Mendels ter voor- komirg van in de huidige omstandigheden ongewenschte gedwongen woningontruiming. De heer Van Wynbergen verklaarde zich tegen het ontwerp. Waar de regeering ge- toond heeft, niet terug te deinzen voor noodzakelijke krachtige noodmaatregelen gaat het met aan, dat Kamerleden gebr uik maken van hun recht tot initiatief, te minder aangezien de voorsteller in gebreke is ge- bleven aan te toonen, dat er noodtoestand is. Spreker opperde ook juridische bezwaren. De heer Rink, hoewel waardeerende de bedoeling van den voorsteller, verklaarde zich tegen het ontwerp, omdat het z. i. te ver gaat. SCHEKP V A ARTBKWEGING. Van 30 Nov. tot en met 1 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 18 binnen vaartuigen op- en 47 afgeschutdoor de Middensluizen 14 op- en 6 afgeschut. Pottitie der Stoomschepen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een zeer langdurig en smartelijk lyden, onzegeliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Taute SARA JOZINA, I iu den leeftyd van ruim 38 jaar. Uit aller naam, Wed. JAC. LEUNIS. 30 Nov. 1914. Ter Nettzen, Madame Nl ALO U, nee Marguerite MULLE, de Ter Schueren, est priee de faire connaitre son adresse a Mr. le Notaire NEVE, chez Mr. Haagmans, Hotel De Zwaan," Sas van Gent. Affaire tres importante. m Firma Wed. ARIE H. DOHZE OVERSLAG. KOEWACHT. AXEL. Geboorten. 17 Nov. Willem Salomon Anthonie, z. van Abraham Dieleman en van .lanna Johanna Rinn (van Gent). 21 Nov. Martha Debora Santina, d. van Pieter van Alten en van Santina Wijna. 22 Nov. Janna, d. van Arie de Pooter en van Krina den Deer 23 Nov. Marinns, z. van Gerard Adriaan van Uriel en van Pieternella Adriana van Es. Pieternella Jacoba, d. van Daniel van Maris en van Jacoba Krijger. 27 Nov. Christiaan, z. van Levinus Schieman en van Maria de Pooter. 29 Nov. Suzanna Cornelia, d. van Jacobus Dirk Hamelink en van Debora de Visser. Overlijden. 23 Nov. Maria Juliana de Winne, oud 61 j., wed. van Eduardus Taeq. 23 Nov. Jan Zegers, oud 3 w., z. van Pieter en van Geertruij Hamelink. 29 Nov. Maria Janna Heijnsdijk, oud 3 m., d. van Cornelis Gijsbregt en van Janna Jonkman. 30 Nov. Rene Carolus Baert, oud 2 j., z. van Petrus Johannes en van- Emelia Adam. BOSCIIKAPELLE. Geboorten. 1 Nov. Florentina Apolonia, d. van Josephus de Klerk en van Maria Louisa van Dijk. 3 Nov. Aligustinus, z. van Anna Maria Louisa Mel. 7 Nov. Nathalia Mathilda Paulina, d. van Josephus Yonk en van Emerence Rosalia Kox. 15 Nov. Leo Daniel, z. van Gerardus Verbraken ett van Anna Maria Kouijzer. 19 Nov. Clement, z. van Jacobus van Damme, en van Elodia Maria Kouijz.r (van Os; enisse). Overlijden. 19 Nov. Petrus Franciscus Gelderland, oud 2 m., z. van Jacohus en van Maria d'Hont. KOEWACHT. Huvvelijks-aangiften. 9 Nov. Cam. De Coninck, (van Overslag) oud 28 j., jm. en Augusta C. Meuleman oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Nov. Camillus L)e Coninck, oud 28 j jm. en Augusta.C. Meuleman, oud 22 j.. jd. Geboorten. Maria Josephina, d. van Jan I ranctes Yermeire en van Solvia Buijs. i Nov. Joanna Maria Alphonsina. d. van Eduardus Haptens en van Maria E. Baetens. 11 Nov. Georgius Rene Cyrillus. z. van Desiderius de Sohepper en van Solvie Wauters. Overlijden. 2 Nov. Rosalia Van llecke. oud 74 j.. echtg. van Joannes Herman. 8 Nov. Leonie Marie Wnijtaek, oud 56 j d. van Jacobus en vau Judoca Buijsrogge. 9 Nov. Dominions de Schepper. oud 39 j., echtg. van Maria End. Zwartele. 23 Nov. Camillus Joseph Boom, oud 1 j., z. van Emery en van Josephine Schalkens. OVERSEAG. Geboorten. 26 Nov. Roger Alphonse Clemence, z. van Emilius van Driessche en van Alice Yirgenie Martens. Overriden. 17 Nov. Augustinus van der Sypt, oud 80 j.', wedn. van Lucia De Sinet. SINT JANSTEEN. Huwelijks aangiften. 20 Nov. Franciscus Jacobus van Osselaer. oud 28 j., jm. en Emma Maria Engels, ond 25 j., jd. Gehooiten. 17 Nov. George Joseph, z. •vi;U Theo- philus Hendrikus van Ilelsland en van Maria Leontina Buijs. 18 Nov. Cyrillus, z. van Alonisius Rottier en van Philomena Stevens. 26 Nov. Joseph Fran ciscus. z. van Cerillus Peeters en van Clementina Cornelia de Maat. 29 Nov. Elsa Maria, d. van Au gustus Vonck en vau Josephina de Fijn. Johannes Franciscus, z. van Judocns Franciscus de Cock en van Amelia Cornelia Corm lissens. Overlijden. 17 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het vronwl. gesl. van Carolus l.udovicus Ringoot en von Mathilda Josepha Schelfhout. 18 Nov. Ma'garetha Maria de Loos, oud 1 j., d. van Joseph en van Francisca de Witte. 24 Nov. Johannes van de Wiele, oud 11 d., z. van Josephus en van Mathilda Jeannette van Troost. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Nov. Leendert Dees (van Botehkapelle), oud 27 j., jm. en Ebrina Diele man, oud 21 j., jd. 20 Nov. Florentinus G. van Daele (van St. Nicolaas) oud 21 j., jm. en Catharina St. Robijn oud 20 j.. jd. Geboorten. 27 Nov. Petrus Franciscus, z. van J. de Poorter en Pr. d'Hont. 28 Nov. Serphatia Petro- nella Rosalia, d. van M. J. Baert en M. van L. Mel. Overlijden. 30 Nov. Jan Francies van Overmeeren oud 2m, z. van A. van Overmeeren en van M. S Romel. ZAAMSLAG. Huvvelijks-aangiften. 2 Nov. Augustus van den Hende, oud 25 j., jm. en Gabriella Mechelina Maria Delwart, oud 26 j., jd. 24 Nov. Wilmer Emilius Cornelis Delwart (van Rotterdam), oud 25 j., jm. en Maria Rosalia Pelentan (Zaamslag, laatst te St Nico laas B.), oud 27 j jd. 26 Nov. Jan Wisse, oud 20 j., jm. en Adriana Jozina Wisse, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Nov. Pieter Adriaan de Bruijne (van Loosduinen), oud 31 j.,jm. en Eliza beth Dieleman, oud 29 j., jd. 14 Nov. Augustus van den Hende, oud 25 j., jm. en Gabrielle Meche lina Maria Delwart, oud 26 j., jd. Geboorten. 7 Nov. Jacoba Adriana, d. van Cor nelis Barernan en van Metje Riekwel. 10 Nov. Janna Ebrina, d. van Adriaan de Putter en van Hebrina Dieleman. 18 Nov. Elizabeth, d. van Abraham van der Beek en van Aagje Ollebek. 21 Nov. Janna Cornelia, d. van Louis Verstraten en van Janna Maria van Es. 27 Nov. Hendrik, z. van Marinns Leunis en van Sara Maria Wissel. Overlijden 4 Nov. Maria Adriana van der Hooft, oud 5 w., d.- van Cornelis Adrianus en van Cor nelia de Krijger. 15 Nov. Marinus de Ruijter, oud 77 wedn. van Janna Maria van der Pijl. 20 Nov. Louis Hollebek, oud 81 j., wedn. uit het le huwelijk van Pleun'je Kolijn en uit het 2e of laatste huwelijk van Frangoise Goossen. 21 Nov. Pieternella Maria Dieleman, oud 63 j., d. van Marinus Dieleman en van Janneke van den Vrede, (beiden overleden.) 30 Nov. Rozalia Theresia Tas, oud 65 j., wed. van Eduardus de Moor. s.s. RICHARD van Rotterdam naar New-Orleans vertrok 30 dezer van Ponta Deigada. s.s. ELISABETH van Rotterdam naar New-York passeerde 22 dezer Dover, s.s. HELENA van Rotterdam naar Philadelphia pas seerde 21 dezer Lizard, ss. MAGDALENA van Rotterdam naar New-York passeerde 17 dezer Prawle Point, s.s. CORNELIS van Rotterdam naar Boston passeerde 21 dezer Prawle Point. P VOERMAN-DE F1DW,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3