w I I Parap/uie's. met t. si Openbare V erkooping. Zaamslag. VAN DALEN, Boodschappen en Reparatie adres V. GALLE. Reparation denzelfden dag in orde. BURGERLIJKEN STAND. Handelsberichten. DE-HELFT* 5QCDKQQPER. GROOTE UITVERK00P in Ter Neuzen van onze ruime en fijne sorteering ADVERTENTIEN. Donderdag 3 Dec. a. s. Na afloop Mosselen, DOOR EENDRACHT STERK, A. 54,500 KG KAINIET, B. 275,800 SUPERPHOSPHAAT, C. 170,800 AMM,-SUPERPHOSPHAAT, D. 17,200 MAIS, Striker. Geljjk men weet wordt bij het leenings- ontwerp voorgesteld 2G opcenten op don suikeraccijns te ffiffin. Om echter de suiker nog niet duurder le Hoen worden dan dat artikel reeds nu bier te lande is wordt de accijns van de suiker zoeveel verlaagd, dat accijnzen plus opcenten het oude bedrag van den accijns blij'en uitmaken. Het artikel van de laatste wyzigingswet betreffende den accijns op bet gedistilUerd, waarbij het z.g. ,suikerpotje" is ingesteld, zal, in verband met de verlaging van den suikeraccijns, na 1914 buiten werking worden gesteld. Volgens het leeningscntwerp zal dus van 1915 af de geheele opbrengst van den gedistilleerd accijns onder de gewone middelen van 's Rijks schatkist worden gerekend Het plan is nu, den accijns van 27 op 22.50 terug te brengen, maar door de gedistilleerd accijns wordt dit tekort weer aangevuld. Ongeuierkt gaat men dus over tot een verlaging van den suikeraccijns zonder Hat de schatkist er plotseling groote moeilijkheden van ondervindt. Het opbrengen van Nederlandsche booten. Naar aanleiding van de vele klachten over het opbrengen naar 1 ranscbe ha ens van Nederlandsche mailbooten zrjn thans, naar de H. Crt. meldt. onderhandehngen gaatide tusschen de Franscbe en Neder landsche regeeringen. Het opontheud za in verband daarmee, waarschy nlyk aanraer- kelijk gerecudeerd, en een geregelde vaart verzekerd worden. Gelnterneerde lielgische offieieren ran getsondheid mogen naar htm land terug. De Belgische offieieren van gezondheid te Amersfoort hebben tot den Minister van Oorlog het verzoek gericht, te mogen Het verzoek zal worden ingewilligd. De beeren vertrekken dan weer naar het front, waar ze best bruikbaar zijn. Holland's hulpverleening aan de vluchtelingen. Bij het Tweede Karaer-afdeelingsonder- zoek der voorgestelde verhooging voor bet departement van Binnenlandscbo /aken vond de post, welke voorziet in de kosten, veroorzaakt door de toestroomirg van tal- looze vluchtelingen naar ons land, by de leden algemeene instemming. Men waardeerde de houdingder Kegeering, die het hare doet om dezen ongelukkigen hulp te verleenen en vereenigde zich met haar weigering van hetaanbodder Britsche Regeering, om een deel der kosten voor haar rekening te nemen. Hoewel men dit aanbod zeer waardeerde, was men tocli van meening, dat Nederland, er prijs op moet stellen de lasten alleen te dragen. Het geld hier een Nederlandsche zaak, en men sprak de verwachting uit dat de Regeering, voor zoover zulks met belangen van ver- sehillende aard is overesn te brengen, zou voortgaan deze slachtoffers van den krijg behulpzaam te zijn. Gevluchte Belgische onderwijxers. Het lid van de Tweede Earner, de heer Otto, die van zijn reis door Belgie ondernomen in verband met de mogelijkheid dat in ons land gevluchte Belgische onder- wijzers zullen terugkeeren is terugge- komen, heeft meegedeeld, dat zoowel de Duitsche gouverneur van Antwerpen als de Duitsche civiele gonverneur voor Belgie de schriltelijke verklaring hebben afgelegd, dat zelfs de onderwijzers, verbonden aan ambulances, Roode Kruis, of burgerwacht, geen krijgsgevangenschap hebben te duehten. Glimlac'hend had de civiele gouverneur te Brussel Von 't Sandt er echter aan toe- gevoegd, dat wel belet zou kunnen worden, dat ze weer uit Belgie weg gingen. De terugkeereuden moeten zich dan ook aan de Kommandantur aanmelden, waar zij geregistreerd worden en huu de verplichting kan worden opgelegd, dat zij zich van tijd tot tijd, soms met tusschenpoozen van slechts eenige etmalen, moeten toonen. Hooger onderwijs van Belgische Professoren. Men meldt one Ten huize van Professor Collard te Bosch en Duin bij Utrecht hebben zich vele Bel gische studenten op initiatief van Prof, dr. Schrijnen aangemeld om hooger onder wijs te ontvangen. Reeds zijn tien Bel gische professoren, onder wie de letterkundige prof. Fr. Severin uit Gent beschikbaar, om colleges te verschaffen aan deze studenten, waarschijnlijk aan onze Hoogescholen. De studie-menschen in het leger. Met bijzondere instemming vernemen wij, dat de Minister van Binnenl. Zaken in overleg met dien van Oorlog, een maatregel heeft getroffen om aaii de studie-menschen in het gemobiliseerde leger de gelegenheid te verschaffen nog dit jaar examen te kunnen afleggen. Behalve den dag of de dagen voor het examen bestemd, zullen zij, op vertoon van hun oproepingsbrief, van den betrokken militairenchef de drie daar- aan voorafgaande dagen verlof bekomen, teneinde zich althans nog eenigermate weder in de examen-stof te kunnen inwerken. Aan de eiamen-commissies wordt opge- dragen zooveel mogelijk rekening te houden met de ongustige omstandigheden, waarin bedoelde candidaten verkeeren. Wol opgevorderd. De lakenfabrikanten hebben aan het leger r iet het laken kunnen leveren voor de kleeding voor de militairen, daar de schapenhouders in Noord-Holland of de wol voor de laken- vervaardiging inhet geheel niet wilden leveren, meenende er later des te hoogere prijzen voor te kunnen krijgen of alleen tegen bovenmatig hooge prijzen wilden verkoopen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen is van militaire zijde de wol in Noord-Hol land opgevorderd. De militaire autoriteiten hebben er voor vastgesteld den normalen prijs met een kleine verhooging in verband met de tijds omstandigheden. De lakenfabrikanten zyn nu in de gele genheid, met de levering van het laken voort te gaan. (R- N.) TER NEUZEN, 30 November 1914, Het weerbericht van het meteorolo- gisch iustituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.0 Munehen. Laagste barometerstand 744.1 Haparanda. Verwachting tot den avond van 1 December: Meest krachtige tijdelijk stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. De heer G. Rjjnberg, bouwkundige alhier, is met ingang van 1 Dec. benoemd tot opzichter bij de Zeeuwsch- Vlaamsche T ram weg-Maatsehappij Spoorwegdienst Ter NeuzenGent. De dienst van den trein naar Gent heeft eenige verandering ondergaan. Alle vertrek- uren zijn iets vervroegd. Ingaande heden vertrekt de trein van liier: v.m. 6.15 en 41.— uiur en n.ml 3,25. Van Gent v.m. 8,05 eit n.m. 12,55 en 5,15. De tabel van den Spoorwegdienst Ter Neu- zen-St. Nicolaas-Temsche is ook gewijzigd, in zooverre, dat de uren voor de stations op het Belgisch gedeelte met den Duitschen tijd worden aangegeven (d.i. 40 minuten later dan Amsterdamsche tijd.) Bij den gisteren alhier gehouderi prijs- kamp der vereeniging vOus Vermaak bij den Heer E. D'hert, Cafe ,/de vier Emmers", werden de prijzen als volgt behaald le prijs P. Geers en C. van Dyke, 2e prijs J. v. Rossum Jz. en M. de Bruine, 3e prijs Fr. Schirris en Alph. Schirris Sr., 4e prijs J. van den Linden en J. Dieleman, terwyl de le extra prijs werd uitgereikt aan J. v. Rossum en Ed. Gijssel, 2e extra ijrps aan H. Kiel en W. 't Gilde. De heer J. M. Lindeijer, proponent te Kethel, neeft het beroep naar de Evang, Luth. kerk te Groede aangenomen. Ged. Staten van Zeeland hebben de verkiezing voor een lid der Provinciale Sta ten, vacature wijlen de heer A. Moerdijk, voor het kiesdistrict Hulst bepaald op Vrij- dag 18 December, dejstemming en herstem- ming op Dinsdag 29 December en Vrijdag 8 Januari a. s. Het verkeer met Belgie. Zooals wij reeds vroeger te kennen gaven, wordt het verkeer met Belgie steeds be- zwarender. Men moet thans, om naar Belgie te kunnen reizen, voorzien zijn van een pas, afgegeven door het Duitsche vice- consulaat, waarop het portret van den aan- vrager moet worden vastgehecht en voorts worden aangegeven den aanvang, het doel en den duur en ook hoe men de reis wenscht te maken. Die pas is slechts geldig voor de daarop vermelde reis. De kosten daarvan bedragen 6 mark 3,60). Belgische vluchtelingen. Men meldt, aan de N. R, Crt. dat het aantal ondersteunde vluchtelingen in de provincie Zeeland 23,400 bedraagt. De meest-belaste gemeenten zijn Vlissingen met 3700, Kruiningen, Hansweert 3200. Middelburg 1600, Sluis 1400, Oostburg 1400, Clinge 800, Hontenisse 700, Axel 500, Ter Neuzen 500, Goes 480, Breskens 450, Graauw 400, Wemeldinge 400, Aardenburg 330 en bovendien in het kamp te Hontenisse 1300. Van de 109 Zeeuwsche gemeenten zijn er slechts 15, waar geen behoeftige vluchte lingen zijn. Buiten de bier genoerade gemeenten var-ieeren de getallen van 10 tot 300. AXEL. Op de Maandag alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 2 paarden, 125 stuks hoornvee, 6l varkens en 1 schaap. Premien werden niet uitgeloofd. Er werd veel handel gedreven. HOEK. Bjj de jl. Vrijdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. van Drongelen, werden candidaat gesteld de heeren H. van Doeselaar, J. de Jonge en D. Koster. De stemming zal plaats hebben Dinsdag 8 December, herstemming zoo noodig vrijdag 18 December a. s. BOSCIIKAPELLE. Ofschoon de vaart in de geul van het Hellegat naar den Van Lijndenpolder door het aanslibben steeds lastiger wordt, zijn er dit najaar toch aan de laadplaats bij dien polder nog 719350 E.G. suikerbieten verscheept, alle voor de Cooperatieve suiker- fabriek te Sas van Gent. Bij het afkappen van beetenkoppen hakte zich een werkman Vrijdag in een vinger en Zaterdag in drie het rues drong door tot op het been. Geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. KOEWACIIT. Vrijdag werd hier eene openbare verga- dering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten met besluit van den Raad teStavenisse tot afschaffing der kermis. Daartegen is geen bezwaar. B. en W. stellen voor eene wijziging te brengen in de gemeentebegrooting van 1914, noodzakelijk wegens verhooging der jaar- wedde van de onderwijzeres in te gaan op 1 Augustus 1.1. en wegens te kort op enkele posten. Wordt goedgekeurd. Tot leden van het stembureau met het oog op de aanstaande verkiezing van een lid van de Provinciale Staten (vacature ont- staan door het overlijden van den heer A. Moerdijk) wodren gekozen de heereu A. Dierick, voorzitter, E. de Vleeschouwer en Aug. de Blieck, leden. Alsnu kwam aan de orde bespreking tot wegsverbetering. De voorzitter deelt mede, dat wegens vernieuwiug van een gedeelte keiweg eenige oude keien beschikbaar zijn en vraagt, waar die volgens het oordeel van den Raad het best zouden kunnen worden gebruikt. Enkele leden zijn er voor den weg naar de begraafplaats te verharden. Anderen zouden de Kerkstraat verder willen bekeien. Tot dit laatste wordt besloten. Hoewel de meeste Belgische vluchte lingen onze gemeente hebben verlaten en naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. verblijven hier toch nog een 2 a 300tal, die in hunne behoeften kunnen voorzien en op hun gemak den verderen loop der zaak afwachten, vooral oradat de nood in Belgie met den dag nijpender wordt met het oog op het gebrek aan levensmiddelen en brandstoffen. VLISSINGEN. Aan de reizigers voor Zeeuwsch-Vlaan- deren, die alhier met den trein te laat aankomen om nog met de Provinciale booten naar Ter Neuzen of Breskens over te steken, wordt gelegenheid gegeven om in de spoor- waggons te overnachten. a^T" •-*)? -j 4 «h 4 -- g Rotterdam, 30 November. Graanmarkt. Ik het buitenland met name Noord-Amerika was tarwe vorige week iets beter te koop. Rogge zeer vast en na- genoeg nietaangeboden. Mn'isgemakkelijker. De prpzen liepen in de laatste veilingen iets terug. Heden weder veiling van La Plata Mais alhier. Gerst bij inschrijving tot goede prijzen gegund. Haver weinig veranderd doch niet lager. Grutten vast circa 650 per 2100 kilo. Ook de Londensche markt was vast voor tarwe, gerst en lijnzaad. Mais stil en lager aangeboden. Buitenl. granen. Rogge 320 per 2100 kilo Mais Amerik. mixed f 238 grove Donau 230La Plata 220 mixed Java 234 per 2000 kilo Boekweit 300 a 325 per 2100 kilo; Haver 12,50 per 100 kilo. Binnenl. Granen. Tarwe f 12,50 a 13,— Rogge 12,- a /13,— Winter- en Zomergerst 13,25 a 13,75 Chevalier 14,— a /15,Haver 12,25 a/12,50 per 100 kilo. Witte Boonen 18,— a 19,— Bruine Boonen f 13,— a 15, -Groene kook- erwten 13,a 14,— per hectol. Aanvoer en handel van binnenl. granen blijven voortdurend onbeduidend. Per hectol. wordt genoteerd Gerst 9,a 9,50 Haver 6,50 a 7, Veemarkt. Runderprijzen 73 a 86Ossen 70 a 84; Btieren 68 a 75; Kalveren 100 a 120; Schapen 58 a 66; arkens 60 a 68 iicht soort 50 a 52 cent, alles per kilo. Melkkoeien f 160 a f 280 Kalfkoeien 175 a 300; Stieren 145 a 280; Vaarzen 140 a /210; Pinken en vette Kalveren 90 a 110 Fokkalveren 18 a 26 Biggen 6,a 10,per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 3, a 3,20; Dito bonte 3,Brielsche kralen 2,80 Geldersche 3,— Bravo's en Eigenheimers 2,60 a /3,— mindere 2,50 Poters 1,80 a 2,— per mud. Boterprijzen in vaten 60 a 64 stukken van 1/s kilo 771/3 a 821/s cents. Zoetemelksche Kaas 37,a 42, per 50 kilo. Leidsche Kaas. le 35 a 37 2e /31a 34 per 50 kilo. Eieren. Groote f 10,a 11,50 Kleine 8,— 8,50 per 100 stuks. Amersfoort 11 a 13 op de veiling. Ajuin. Bruine en gele 5,25 a 5,40 Kleine 5,70 per baal. V 1 a s. Holl. Blauw 2,50 a y 3,75 Groningsch 3,Holl. geel 3,80; Zeeuwsch wit 2,75 a 3,10 per steen. Lijnzaad. Zaad 30 a 35. Koolzaad 20 Kanariezaad 23 a 24 per 100 kilo. Karwjjzaad f 167/8 a f 17*^ per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 14,10 en 91/, a 10 cent per kan. Java-Koffie in balen gewone soorten 46 cents. Beste Santos 41 a 42 cents per half kilo. Beetwortelsuiker Dec. 13, ML POND IN-VOEDZAAHHEID VERfTEERBAARHElD EN* SANAAK GELUK-AAN-NATUURBOTER Aanbevelend, ZEETIJDINGEN, Van 27 tot en met 29 November. Ter Neuzen. Vertrokken: Van 27 tot en met 29 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 72 binnenvaartuigen op- en 94 afgeschutdoor de Middensluizen 25 op- en 13 afgeschut. Positie der Stoomschepen. Op morgen, 1 Dec., hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader ADllIAAN DE ZEEUW zijn zeventigsten geboortedngte herdenken. Dat hij nog lange jaren moge gespaard blijven, is de wensch van Zijne Kinderen, Behuwd- en Ter Neuzen. Kleinkinderen. Op a.s. Dinsdag 1 Dec., hoopt, D. V. JANNA DE MEESTER, haar GO^en geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van haar zoon Ter Neuzen. JACOBUS JOHANNLS Verzoek aan Mr, VICTOR DE LANG1IE— PRINS, der Antwerpsche burgerwacht, tijding te zenden aan zijne ouders, adres Mr, MEIJER, verzender, Sas van Gent, voor Mr. FRANQOIS DE GRAUWE- VAN DAMME, scbipper. De Notaris J. A. Dreg mam, te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den R1EDENPOLDER te Koewacht, op Donderdag 17 December 1914, des voormiddags 11 ure, in plaats van op Dinsdag 8 Dec. a. s., zooals eerst was geannonceerd, verkoopen geschikt voor klompenmakers, staande aan den dijk van dien Polder. Te vergaderen en te beginnen bij Bruno dk Potter, St. Andries. Ondergeteekenden maken het geachte puhliek bekend, dat zy het St> Nicolaas zullen houden op Nameos de Bakkers, G. WESTERWEEL. zonder* roem, op Zondag den 6 December a.s., bij de Wed W. J. BOS, De Feijterstraat station) te Ter Neuzen. Aanvang 5 uur. Twee extra prijzen. Op Zondag 6 December bij P. J. MOBACH, Sluiskil. DE LANDBOUWVEREENIGING te Ter Neuzen, zal op 9 Dec. a. S,, des namiddags om 71/, uur, in het Hotel Centraal", volgens A. H. V., trachten aan te besteden levering 15 30 Jan. 1915. levering Februari 1915. levering Februari 1915. levering December 1914. Nadere voorwaarden worden desgevraagd door den Secretaris franco toegezonden. Namens het Bestuur, J. DE BRUIJNE Jz., Voorzitter. M. DE PUTTER, Secretaris. gebruikt, maar prima staat. PH. A. KNIJFF, Zaamslag. TANDARTS, Brouwerijstraat (hoek Havenstr.) Ter Neuzen, is dagelijks te consulteeren van 912 en van 2 —d uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Behandelen van Mond- en Tandziekten. vprlrpk' kPTI. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Nov. Antonij Jacobus van Gehlererr, oud 43 j., wedn. en Geertruida Maria Oostdijk, oud 44 j., jd. Jacobus Pieter Veerman, oud 20 j., jm. en Wilhelmina Neeltje Lansen. oud20j.jd. Geboorteu. 23 Nov. Pieter Jacob, z. van Cornelis Meeusen en van Sara Penne. 24 Nov. Janna Wilhel mina, d. van Adriaan Wolfert en van Janna Scheele. 25 £!ov. Desiderius Johannes, z. van Franciscus Jose- phus Jacobus en van Regina Angelina Spietael. 26 Nov. Renee Ernestine Georgine Antoinette, d. van Carolus Adolphus Bal en van Anna Cornelia Schepens. 28 Nov. Willem, z. van Abraham de Bree en van Sara Catharina de Feijter. Overlijden. 23 Nov. Clestina Maria van Wiele, oud 50 j., wed. van Bernart de Smet. Maria Joanna De Winter, oud 27 j., eehtg. van Cornelius Alphonsus van Strain. 26 Nov. Pieter 't Gilde, oud 4 w., z. van Cornelis Martinus en van Pieternella van I.Ik. Abra ham Meeusen, oud 73 j., weduwn. van Pieternella de Putter. Cornelis van IJk, oud 55 j., wed. uit het le huwelijk van Dingetje de Kraker en uit het2eof laatste huwelijk van Neeltje van den Bergh. - 8 v .1 _§*•- v F5 "V A, '-'.-5: rt y - V- 'r-*5 - - r" I**' A nj r r rT eheel deze Week!!! 28 Nov. Engelsch s.s. RIVER LAGAN, 2272 kub. M., naar Londen, stukgoed. s.s. RICHARD van Rotterdam naar New-Orleans vertrok 30 dezer van Ponia Delgada. s.s. ELISABETH van Rotterdam naar New-York passeerde 22 dezer Dover, s.s. HELENA van Rotterdam naar Philadelphia pas seerde 24 dezer Lizard, s.s. MAGDALENA van Rotterdam naar New-York passeerde 17 dezer Prawle Point, s.s. CORNELIS van Rotterdam naar Boston passeerde 21 dezer Prawle Point.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3