De krijgstedrijveiL. PHILIPS WATT LAMPEN Een Landwesrman Pnjskanip met da Maarl Uitvoerige KAAUT VROEGER T0IA1E VERLICHTINCSKOSTENFl. 47.20 NU BIJ GEBRUIK VAN PHILIPS WATTLAMPEN: 33.- Laatste Benefited. Flor. de Munck, Eene Jongejuffr., 6E6RDIKT VOOR UWE ST. H1C0LAAS-ETALAGE I. C. HENKES, VerEoren De strijd in Belgie. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. VAN TWEEHONDERD KAARSEN. BEREKENING DER BESPARING: TOTALE BESPARINGFl. 14.20 ZEGGE: VEERTIEN GULDEN TWINT1G CENT. ADVERTENT I E N. Bekendmaking. Keel-. Neus- en Oorarts van standplaats te verwisselen. V00RHANDEN: Prijs 10 cent. Frijs 10 cent. Firma P J van de Sande, De gelijktijdige aanval tea Zaiden van den weg, die niet door het garde-korps was uitgevoerd, mislukte totaal, wait tocn de massa's infanterie dicht bij onze linm in de bosschen waren doorgedrongen, had ons artillerie-vuur zulk een uitwerking, dat zii hun stormaanval niet konden door- zetteu. Zooals gewoonliik in boschrijk,- streken, word hit gevecht geleverd op een te uitgestrekt terrein en op een wanhopig- wijze. Eenige afzonderlijke vijandelijke af- deelingen, die in de bosschen waren door gedrongen, konden weldra niet meer voor- of acht-ruit en werden bijna alien gedood of gevangen genomeu. Het gedeelte van de iinie ten Znid-Oosten van Yperen door de onzen behouden, werd heftig beschoten, maar dit had geen ernstigen infanterie-aanval te doorstaan. Het gedeelte van de linie, dat door de Franschen bezet was, werd gebombardeerd en ook door de infanterie aangevallen. Op het overige deel van het front had geen artillerie-aanval plaats. Over het algemeen was het betrek- kelijk rustig. Op den rechtervleugel was een onzer loopgraven ondermijnd, werd toen spoedig verlaten en door den vijand bezet. Daarop sprong het daarin gebrachte kruit en ver- scheidene Duitschers werden in stukken gescheurd. Ofschoon deze mislukte aanval van het garde-korps niet opgevat kan worden als een beslissende gebeurtenis, kan die toch beschouwd worden als een culminatiepunt bij de pogingen om Yperen te nemen en is daarom niet zonder beteekenis. Het voorgevallene geeft blijk van de onver- saagdheid, waarmede de Duitschers opruk- kenv ondanks een ontzetrend vuur. De Telegraaf-correspondeut seiut dd. 18 Nov. uit Sluis Dezen morgen lichtte de zon weer over Vlaanderen, maar tegelijkertijd hoorden we van de Yser ook het kanon. Zooals ik meldde., is de aanval daar opnieuw begonnen. Nu echter niet meer op de geheele Yser- linie, maar op de punten Nieuwpoort en Dixmuiden. Tusschen beide steden staat de streek blank, terwijl nu, begunstigd door de regens, ook een viakte ten Zuiden van Dixmuiden langs de Yser en het kanaal onder water is gezet. Daar ligt ook de oude, uitgestrekte kreek De Blankaart, met haar moerassige oevers en drassige omgeving. Aan beide zijden wordt er veel geleden. In tal van loopgraven staan de mannen tot over de knieen in het water, Een Belgisch soldaat schreef me, dat er buitengenwone gehardheid noodig was. Zijn brief was in de loopgraaf opgesteld, /terwijl de Duitschers ons even rust laten" meldde hij, maar voegde hij er bij, »de krachtige hulp der bondgenooten moedigt ons zeer aan". Dit klinkt dus wel heel verschillend met berichten, welke ik in een Duitsch blad las, als zou er wrijving zijn tusschen Belgsn en Engelschen. De Belgen doen nu zelfs aanvallen van uit bootjes. Wij spvaken reeds over de dapperheid van de lie en 2e regimenten infanterie. De #Moniteur Beige" meldt nu //Bij koninklijk besluit van den 27en October tot belooning van schitterende daden gedurende den veld- tocht, vooral te Dixmuiden betoond, worden de lie en 2e regimenten infanterie gede- coreerd met 't kruis van ridder in de Leopoldsorde. Hun vaandels zullen de militaire decoratie dragen". Dezelfde onder- scheiding viel het 7e regiment ten deel, tot belooning van zijn heldhaftig gedrag in het vuur gedurende de dagen van 18 tot 23 October. De korporaals De Buck en Meeus, van dit 7e regiment, zijn tot ridders der Leopoldsorde benoemd wegens hun bewooderenswaardigen moed en hun eerlijke toe wij ding, bewezen toen zij op den tegenovergestelden oever van de Yser, on danks een zeer hevig artillerie- en infante- rievuur, veertig mannen haalden, waaronder vijftien gewonden en een zeer ernstig ge- troffeu otficier. Zeven Belgische officieren die op Nederlandsch grondgebied geweken zijn, zonder door de gebeurtenissen daartoe gedwongen te wezen, zijn bij besluit van 5 November van de lijst der gedecoreerden geschrapt. Van de troepen, die in het Noorden van Vlaanderen lagen, zijn er gisteren weer velen naar het fron^ gestuurd. Aan de grens- posten ziet men nu andere soldaten. Priester Foateyne, volks vertegenwoordiger, wiens aanhouding ik u meldde, zou gevangen ge- nomen zijn, omdat hij te St. Kruis een half uurtje van Brugge, overnachtte en niet in de stad verbleef, gelijk, naar verluidt, aan de Kamerleden en andere officieele personen, geboden werd. Brugge is bij voortduring kalm, maar ook somber. Er is gebrek aan suiker, zout, zeep en chocolade. Met kolen moet men zuinig omgaan. Zout en petroleum zijn gansch Belgie door schaarsch. Ook in vele dorpen gaat men maar heel vroeg slapen. Men heeft den ganschen dag de treurnis gedragen, slaap brengt vergetelheid en zoo wacht men maar en blijft wachten in groote bezorgdheid voor den winter. Tal van bemiddelde vluchtelingen uit Vlaamsche steden, die zich nabij de grens ophielden, hopeud spoedig te kunnen terugkeeren, trekken nu verder Nederland in, naar Middelburg of naar Holland. Gisteren kwam hier een afgevaardige van den lord-mayor van Londen, om bij de burgemeesters van Sluis, Oostburg en Bres- kens de mogelijkbeid) te onderzoeken be- hoeftige vluchtelingen naar Engeland te lokken en ze aldaar teg-n 't loon va de Britsehei, aibemei w>-ik uezorgen. ii zal lijsten zenden met de opsomming van vakken, waarin men werk kan krijgen. 't Is een moeilijk probleem, dat men echter oplosseu moet, om den noodlottigen, ook zedelijkei invloed van langdurige werkloos- heid tegen te gaan. 't Postwezen blijft in Belg e stilliggen, al hebben de Duitschers //postbeambten" ingericht te Brussel, te Lnik met 14 omliggende gemeenten, waaronder Seraing, te Mons met 23 omliggende ge meenten, waaronder Ath, Soignies, La Lo viere, en te Verviers met 6 omliggende gemeenten. Rechtstreeksche brief wisseling van Duitschland is alleen open voor in Duitsche taal gestelde brieven naar Brussel en Verviers. Brugge is een centrum van de Duitsche veldpost. Van 't postkantoor, op de Markt, dat voor het publiek gesloten blijft, ziet men een reusachtigen automobiel naar ,t front vertrekkeD. De Duitschers moeten in Belgie zeer zuinig zijn met ben zine. Particuliere automobielen van Duit schers, die Belgie komen bezoeken, moeten er op rekenen, dat zij hier geen benzine kunnen koopen. Daaromtrent outleenen wij de volgende telegram men aan de N. R. Crt. Van het Oosteiijke front. BERL1JN, 19 Nov. (Wolff.) De berichten uit St. Petersburg over den opraarsch van Russische troepen naar Gumbinnen en Anger- burg zijn door de gebeurtenissen achterhaald. De Russen waren den opmarsch wel begon nen, zijn echter teruggeslagen. WEENEN, 19 Nov. (Wolff.) Officieel wordt meegedeeld De veldslag in Russisch Polen neemt een gunstigen loop voor onze wapens. Naar tot dusver ontvangen berichten hebben onze troepen 7000 gevangenen gemaakt, 18 machinegeweren en verscheidene kanonnen vermeesterd. KEULEN, 19 Nov. (Part.) De militaire medewerker van den Berner Bund constateerf dat von Hindenburg'sleger, na deovergangen van de Bzoera te hebben bezet, thans den Russischen rechtervleugel in den rug kan aantasteu. Bij de geweldige grootte van het Russische leger kan men echter nog niet overzien in hoeverre de omtrekkende beweging kan worden doorgezet. In elk geval is het Russische offensief door den flaukaanval geheel mislukt. Bet is von Hindenburg gelukt de Russen te dwingen tot een slag in een gebied, waar zij niet beschikken over goede verbindingen, zoodat zij hun overmacht in getalsterke niet meer doeltreffend kunnen bezigen BERL1JN, 19 Nov. (E van Duitsche zijde). De groote beslissende slag in het Oosten heeft een gunstigen loop voor de Duitschers. De Russen waren de troepen der Duitschers en Oostenrijkers met een geweldige macht. maar langzaam, over een breedte van 300 kilometer tusschen de Oost- Pruisische grens en de Karpathen gevolgd. Hun rechtervleugel, welke blijkbaar uit vijf tot zes legerkorpsen beslnnd, rukte vnnrt op den rechteroever van den Weichsel in de richting Thornhun hoofdmacht, be- staaude uit ongeveer 15 legerkorpsen, een aantal reservedivisies en 10 cavaleriedivisies, op den linkeroever van den Weichsel in de richting van Silezie en West-Galicie. Behalve deze ten minste 900.000 man sterke hoofdmacht stond nog een geducht leger tegenover de Zuidoost-grens van Oost- Pruisen en een aanzienlijke legermacht rukte in Galicie op in de richting Krakau Tegen den lOden dezer bereikte de Russische- hoofdmacht de Warta op de linie Kolo SieradszNowo Radomsk en met denlinker- vleugel de lijn Maliziew Weischsel. Eerst hielden de Russen stand aan de Warta, maar begonnen na eenige dagen met het overtrekken vaD de rivier. Generaal Hindenburg had intusschen kunnen gebruik maken van de Duitsche spoorwegen om troepen te verplaatsen naar zijn linkervleugel aan de grenzen van Posen en andere troepen aan de grenslijn Thorn- Soldau op te stellen. Op 12 en 13 dezer begonnen de Russen hun aanvallen op de Oost-Pruisische grens, in 't bijzonder bij Stalluponen, Eidtkuhnen en Soldau, die door de Oost-Pruisische troepen, en Soldau door de uit West-Pruisen ontboden troepen na zeer hevige gevechten werden afgeslagen. Op 15 dezer werden sterke, op den rechter Weichsel-oever aanrukkende Russische strijd krachten met verlies van. 5000 gevangenen bij Lipno teruggeworpen Ze moesten tot Plock terugwijken. Nu volgde slag op slag. Op 15 dezer wierp von Hindenburg verscheidene hem tegemoettrekkende Rnssische leger korpsen tot voorbij Kutno terug. Thans wordt ten Noorden van Lodz de beslissende slag met alle kracht voortgezet. Ben gevecht in de Zwarte Zee KONSTANT1NOPEL, 19 Nov. (Wolff). Het Turksche hoofdkwartier deelt officieel mede Ooze vloot, die was uitgeloopen om de Russische vloot, welke Trebizonde heeft beschoten, op te zoeken, heeft ze ter hoogte van Sewastopol aangetroffen. De Russische vloot bestond uit twee slagschepen en vijf kruisers In den strijd, die zich tusschen beide vloten ontwikkelde, is een Russisch slag- schip ernstig beschadigd, de overige vijan delijke oorlogsbodems namen, door de Turksche vervolgd, de vlucht in de richting van Sewastopol. St. PETERSBURG, 19 Nov. (Reuter. Officieel. Een divisie Russische linieschepen die naar Sebastopol terugkeerde, ontdekkte op 25 mijlen af-tand van den vuurtoren op knap Chersones (Krim) de Goeben en de Bresiau. De Russische schepen gaven vuur en bij het eerste salvo werd de Goeben getroffen en kreeg een gat in de romp Aan boord ontstond een ontploffing en biand De Bresiau heeft geen deel aan het gevecht genomen en hield zich buiten schot. De Goeben verdween in den mist. Het Rus- ische admiraalschip is licht beschadigd. De verliezen der Russen zijn drie officieren en 29 matrozen gedood, 25 gewond. Handel en scheepvaart. De Frankfurter Zeitung van 16 dezer ad gemeld, dat onze Regeering zich niet leeft aarigesloten bij de stappen, door de drie Skandinavische rijken bij de oorlog- voerende regeeringen gedaan inzake de be- lemmering van den handel en de scheepvaart der neutrale landeu. Inderdaad heeft onze Regeering naar de N. R. Crt. meldt, sedert het begin van den ooi log de bedeniiingen, die uit een volken- rechtelijk oogpuht zijn gerezen tegen de decreten en algemeene maatregelen, rakende den handel en de scheepvaart der onzijdige mogendheden, achtereenvolgens onder de aandacnt der betrokken regeeringen gebracht, laatstelijk naar aanleiding van het jongste Britsche decreet nopens de behandeling van voorwaardelijke contrabande en van den- maatregel door de Britsche admiraliteit genomen tot feitelijke afsluiting van de Noordzee. Anderzijds heeft onze Regeering, telkens wanneer zij een bepaalde handeling eener oorlogvoerende mogendheid ten opzicbte van den handel of de scheepvaart van Nederiaud in strijd achtte met het volkenrecht, tegen zoodanige onrechtmatige handelingen be- zwaar gemaakt. Geinterneerden. Vanwege het Belgische gezantschap in Den Haag is Dinsdag in het interneerings- kamp te Amersfoort aan den luitenant der Belgische gendarmerie Le Olerc uitgereikt het ridderkruis der Leopoldsorde, de hoog- ste militaire onderscheiding hem bij besluit van den Koning der Belgen geschonken wegens zijn gedrag op het oorlogsterrein. Deze officier was de eerste, die het bin- nenvallen der Duitsche troepen in Belgie meldde. Mevrouw de gravin d'Oultremont, echt- genoote van den eersten gezantschapssecre- c etaris van Belgie, bracht bij de overhan- diging van de ridderorde tevens een bezoek am de geinterneerden. Woensdag heeft de Belgische legatie in Den Haag een zending van 5000 stuks onderkleederen gestuurd naar de internee- ringskampen voor Belgische soldaten. Deze goederen werden gekocht met een gedeelte van de hulpmiddelen, welke inwoners van Glasgow voor de Belgen in Nederland ter beschikking van den gezant hebben gesteld. Hierbij verdient ook vermelding, dat in Den Haag een kring van Belgische dames, van voornamen stand is gevormd, welke elken dag werkzaam zijn om de arme Bel gische soldaten van wintergoed te voorzien. Reeds hobben zij aafizienlijke hoeveelheden klaar gemaakt. t?-'" (N. R. Crt.). TER NEUZEN, 20 November 1914, Ben muziekavond, Yoor liefhebbers van muziek valt er op a. s. Dinsdag alhier blijkens achterstaande advertentie wat te genieten. Er zal alsdan een concert worden gegeven ten bate van het Ter Neuzensch Steun-comite voor hulp behoevenden, onder leiding van den heer A. Eeckhout, van Hulst. Genoemde heer is alhier geen onbekende. Met hem zullen medewerken de jongeheer Leon Meersman, die heeft bewezen op viool wat te kunnen presteeren, door, na zeer korten studietijd, in den loop van dit jaar den eersten prijs te behalen aan het Kon. conservatorium te Gentverder de heer Etniel van den Bosch, een goed zanger, verbonden aan den Ned. schouwburg te Amsterdam, en de heer Fl. van Roie, een liefhebber, die ver dienstelijk cello speelt. Door dien avond de zaal van het //Hotel des Pays-Bas" te bezoeken kan men niet alleen muzikaal genot smaken, maar men steunt ook een goed doel. Verboden uitvoer uit Gent. Naar men ons bericht is tot nader order de uitvoer van meststo&en van uit Gent verboden. De invoer van varkens uit Nederland in Belgie is alleen geoorloofd langs de tot nu toe door de Belgishe regeering toegelaten douanekantoren de varkens moeten door een veearts worden onderzocht. Ontvluchte geinterneerden. Blijkens een bericht in de N. R, Crt. zijn uit het interneeringskamp te Bergen twee Duitsche officieren, een landwe r-luitenant en een vaandrig der marine met rang van officier, ontvlucht. Beide hadden bij schrif telijke verklaring hurl eerewoord gegeven, niet te zullen outvluchten. Een uitlevering naar Nederland, van de ontvluchten, kan niet geschieden, maar wel kunnen zij in Duitschland voor een militairen raad wor den gebracht. ZAAMSLAG. Toen een bewoner in de buurf het Veer, alhier dezer dagen het spek van een half varken uit de kuip had gehaald, hing hij dat ter drooging op, op zjjn achterplaats alwaar het des nachts bleef hangen. Des morgens bij bet opstaan kwam hij tot de ontdekking, dat al zijn spek was weggehaald, en geborgen op een plaats, welke door de politie nog met is ontdekt geworden. Aangespoelde mijnen. Op Texel zijn, gelijk reeds gemeld is, ook mijnen aangespoeld. Daaromtrent leest de (/N. R. Ct." in een brief: -»3 De stroomkosten van 4 metaal- draadlampen 220/50 bedragen bij een tarief Van 20 ct. per K. W. U. en een gemiddelden brandtijd van 1000 uren per seizoen en per lamp 1000 X 4 X 50 X 1,1 220 K.W.U. ad Fl. 0,20 Fl. 44.- Lampenverwisseling na gemiddeld 1000 uren 4 X Fl. 0,80 3,20 Fl. 47.20 De stroomkosten van eene 1/2 Watf" lamp 220/200 bedragen bij een tarief van 20 ct. per K. W. U. en een gemid- deldfp brandtijd van 1000 uren per seizoen en per lamp 1000 X 200 X 0.6 120 K.W.U. ad Fl. 0.20 Fl. 24.- Lampenverwisseling na getniddeld 600 uren 5/3 X Fl. 5.40 9. Fl. 33. De Sunlight-Zeep Maatschappij blijft doorgaan de orders op al hare Zeepen onmiddellijk uit te voeren. Er kwamen torpedomakers om de eerst aangespoelde mijn, die vermoe mlijk een Fransche was, te demonteeren. Zij durfden dit evenwel niet, omdat ze de constructie ervan niet kenden. Om de mijn toch cn- scbadelijk te maken, hebben ze aan de afslag- beweging een touw van 300 meter lengte bevestigd en de mijn aldus tot ontploffing gebracht. Op dien afstaud werd een schild- wacht nog licht gewond door de stukken de luchtverplaatsing was zoo kolossaal, dat er een groot gat in het zand sloeg, en de slag werd over het geheele eiland gehoord. Een tweede mijn heeft men getracht op een andere manier onschadelijk te maken. Er werd, van behoorlijken afstand, uit de duinen op gevuurd. Na tien schoten was er nog geen resultaat verkregen een kogel was er heelemaal in gegaan. 's GRAVENHAGE. Z. K. H. de Prins heeft onmiddellijk na zijn terugkeer van Het Loo een bezoek gebracht bij den opper- bevelhebber van land- en zeemacht, ten einde zijn deelneming te betuigen in het ontzettend ongeluk te Westkapelle. De Krijgsraad heeft vrijgesproken den landweer korporaal J. W. van der Meulen, die beschuldigd was van doodslag door schuld op den landweermag Bovet. 's GRAVENHAGE. Tengevolge van een ongeval is in den afgeloopen nacht op 71jarigen leeftijd overleden de President van den Hoogen Raad Jhr. Mr. S. Laman Trip. De Fransche legatie maakt het vol gende communique openbaar. Bij de aan vallen tegen de troepen der geallieerden ten oosten van Yperen hebben de Duitschers meer dan 1200 gesneuvelden op een afstand van nit-t meer dan vijf a zeshonderd meters. Bij het gevecht ten zuiden van Yperen maikten wij vele krijgsgevangenen. De aanvallen in den orntrek van St. Mihiels, die aanvankelijk een gunstig verloop hadden, zijn tot staan gebracht, daar de vijandelijke stellingen aanmerkelijk ver- sterkt zijn. ST. PETERSBURG. Tusschen de Weich sel en de Warta is een verbitterde strijd aan den gang die afwisselende offensief en defensief verloopt. Ten oosten van Anger- burg, waar verschillende Duitsche stellingen door ons werden genomen, maakten wij 19 kanonnen en 6 machinegeweren buit. PRETORIA. Kommandant Rensburg heeft zich met 154 man overgegeven hij tracht thans andere rebellen te bewegen eveneens de wapens neer te leggen. LONDEN. De Oostenrijkers zijn ten Ocsten van Styblina door de Serviers verslagen Het Bestuur der Chr. Jongel.vereen. ,/BIDT EN WERKT" alhier, maakt bekend, dat wederom in het lokaal ETHEL" bet houden van ZONDAGSCUOOL op de gewone uren zal aanvangen Zondag 22 November e.k. Het M1LITAIR-TEHU3S zal worden opgensteld fH aridag 23 Novem ber a.s. Namens het Bestuur van voorn. vereen., B. N. VAN DIJKE, Voorzitter. G. KLAA1JSSEN, Secretaris (t). Verzoek aan Mr, VICTOR DE LANGHF. PRINS, der Antwerpsche burgerwacht, tijding te zenden aan zijne ouders. adres Mr, MEIJER, verzender, Sa=i van (lent, voor Mr. FRANQOJS DE GRAUWE- VAN DAMME, scbipper. Parfumeur, Kasteellaan 367, GENT, vraagt inlichtingen over familie en kennis. Te schrijven aan DE MUNCK, Wolsfr. 2, Til burg. te MIDDELBURG, zal Maandag 23 en Dinsdag 24 Nov. niet te consulteeren zijn. 18 jaar, zoekt plaatsing op een Kantoor. Bezit- diploma's Machineschrijven Handelsschrijven Stenograghie A, Ben C. Brieven letter W, Bureau van dit blad. van het 39e, gedetacheerd te Bllewouts- dijk, vraagt een collega van Ter Neuzen om na goedkeuring van koogerhand en onder nader overeen te komen voorwaarden, Brieven onder letter D aan de Uitgeefster van dit blad. te Axel-Sassing een klein wit hondje met kroeshaar, luisterende naar den naam Bisjou'' Te bezorgen tegen belooning bij MONICA VOLCKAERT, Axel-Sassing. zonder roem, op Zondag den 23 November a.s. bij Ed. O'hert, z/Cafe de vier emmers". Vooruit 5, Boven de 26 spelers verhooging van prijzen. HET BESTUUR. van het Oorlogsterrein in Noord- Frankrijk, de streek tusschen Parijs en Lotharingen en rondom Parijs, alsmede van den Elzas en Belgie, met een uitvoerige Bijkaart van de vesting Parijs en een Bijkaartje van de stelling Antwerpen. van het oostelijk Oorlogsterrein in oostelijk Pruisen, Rusland (Polen) en Oostenrijk (Galicie en de Bukowina) en van het zuidelijk Oorlogsterrein in Servie, Oostenrijk (Bosnie, Novi- Bazar, Dalmatie) en Montenegro. TER NEUZEN. Boekhandel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2