Laatste Bencnten. BINNENLAND. Provinciale Staten van Zeeland L"! maar gem aa sterven. Leve de koning! Leve Belgie Maar flauwer wevd zijn stem en de held verloor zijn bewustzijn. De worsteling werd hopeioos. Vier lansiers redden bun overate en brachten hem op Nederlandsch gebied. De manneu moesten zich eveoeens ge-angen geven. Bij bet afleveren der wapens aan de Nederlandsche militairen, weeuden velen van de stoere kerels, die.immers tot het beroemde tweede regiment lansiers behoor- d a, dat zicb bij Luik, Aarschot en Meche- len zoo onderscheiden had. Even, toen hij bet bewustzijn terugkreeg, waren de eerste woorden van kapiteiu Nijssens tot de Ne- derlandsehe soidateu „Ik het> grooten eerbied voor Nederland, wen>cb, dat er dadelijk rapport van t wordt, at lk bewusteloos en tegen mijn veilangen over uwe greus ben gevoerd Kap tein Nijss ns verzoe.nt zich niet met de gedactitu van geinterneerd te zijn. Hii wil orst en land bljjen dienen, maar tot nu toe is h aan het krankbed gebonden Hy wordt in het gasthuis van Aardenburg verpleegd, waar ik hem heden nog ezocht. Zijn wonden genezen goed, maar daar de kogel spieren, been en een ader geraak' heett, is het been nog stijf. Nijssens is een goed vi tend, maar ook een tiouwe na volger van generaal Lehman, die nu te Maagdmburg vertoeft. Te Aardenburg worden nog meerdere gewonde Belgischt soidaten verpleegd. De behoeftige vluchtelingen, die hier nog teu getale van ongeveer vijftien honderd vertoefdeu en van wie de meeste thuis behooren in een zeer geteisterde streek. ljjden van het gure weer. Maar zy, die hun nood lenigen, vevsagen niet. Uit de womng van nutaris James, waar het steun- comite met het er mee samenwerwende Belgische comite zetelt, gaan onophoudelijk levensmiddelen naar de schepen, waar de bannelingeu verblyven. Zusters arbeiden vol toewijding in de barakken voor oude mannen, ziekelijke vrouwen en kinderen Het landgoed Rozenoord wordt deze week als oude mannen- en vrouwenhuis geopend. Het tot nu toe gebruikte gesticht komt dan vrij en zal als noodhospitaal dienst doen. beurt. Ik kan u slechts weinig inlichtingen geven over den toestand verder in Belgie. De Duitschers bepalen als /Operations- und Stappengebiet" het gebied ten Westen van de spoorlijn AutwerpenBrusselMons en 't gebied ten Zuiden der lijn Arlon Ciney- Florenville. Om hier te reizen worden ook van de Duitschers zeer bijzondere passen geeischt. Gansch Belgie door is de stemminggedrukt, ofschoon de hoop op een onafhanheiyk vader- land niet geschokt wordt. Maar gelaten begrijpt men er, dat er geduld moet geoetend worden. In midden-Belgie, by voorbeeld tusschen Gent en Brussel, tusschen deze stad en Antwerpen. arbeiden de boeren op 't land, Maar de fabrieken liggen allerwe- gen stil. De ruimn blijven doorgaans g-lijk ze zijn. Te Aalst echter hersstelt men veel woningen, die van't bombardement evechteD geleden hebben. Te Dendermonde zijn er nog geen honderd inwoners en de stad is nog een puinhoop, als na de vernieling. Enkele kleine wio- keltjesen herbergjes zijn open. De noodbrug over de Scbelde en 't station worden er streng bewaakt. Hit geldt trouweus voor alle spoorlijnen an bruggen. Overal ontmoet men posten, meest van andweermannen. Men reist in Belgie nogal per tram, by vooibeeld van Gent naar Brus- met de electrische tram naar Meirelbeke, dan per stroomtram naar St. Lievens, van Houtem weer per tram over Oordegem naar Aalst. Vervolgens per tram naar Assche en dan te voet tot de eleetrische tram te Berghem St. Agatha voor Brussel. In dit Berghem staan de loodsen voor /Zeppelins" en vliegtuigen. Het pleiu wordt streng bewaakt. Op veel plaatsen Belgie ziet men boomen hakken, om 't hout by gebrek aan steenkolen als'brand- stof te gebruiken. Ook haalt men voor hetzelfde doel op de vroegere strijdplaatsen planken uit de loopgraven. Tusschen Brussel en Dendermonde en Mechelen ontmoet men nog tal van havelooze mannen en vrouwen, die in de ru'inen hun woning zoeken. Elders stuit men weer op enkele teruggekeerde bewoners van verwoeste plaatsen, die zeer primitief moeten leven. Weer opbouwen, Sink herstellen durft men nog niet, daar men nogmaals voor den oorlogsstorm vreest, Teekenend is wel 't bericht op 10 November, aan Duitsche De Telegraaf correspondent meldt d.d. 17 Nov. uit Sluis: Wie goed marcheeren kan en niet te duizelig wordt, om met de hulp van ladders en planken een kanaal over te trekken by bladen gestuurd, waarbij gemeld wordt, dat gebreke aan' de bruggen, welke vernield de terugkeer van Duitsche vluchtelingen uit zyn, kan van hier uit Brugge bereiken in korteren tijd dan verleden week mogelyk was. Maar een groote ocuweg is er toch noodig, daar 't kustgebied streng gesloten blijft. Brugge is kalm. Er zijn weinig soidaten, maar van verschillende wapens, mariniers, infanteristen meest Beieren en veldgendarmen. 't Is doodsch in de stad. Zoodra de duisternis gevallen is, hoort men in de Steenstrtat, de hoofdstraat, slechts de haastige schreden van eenige voorbijgangers. Ook overdag is de beweging gering. Groot is by de brooduitdeelingen aan de iieldadigheidsgestichten de karavaan havelooze mannen en vrouwen. De Neder- landsche Gist- en ISpirilustabriek werkt De andere fabrieken liggen stil. Men voorziet veel ellende, als die toestand blijft duren. A! spreken de Duitsche communique'i- gedurig van belangrijke aantallen ge- vangeDen, toch ziet men er in de laatste dager, te Brugge geen. Vroeger tijders den hoigen stiijd aan de Yser kwamen r dag' iijks, zooals ik toen berichtte. Wel zijn i-r na de verovering van Dixmuiden veel gi wonden geknmeu per tram uit de r chtii g L ke. De bezetting van Dixmuidei h eft den Duitschers veel gekost. Eei - ildaat v tlde, dat er van zijn troep, die uit 30'i0 mm Oestond, geen honderd waren tt ujyel rd Hi] wenschte maar gewond te /.ijn aan arm of been om althans de vtrwoede Ysi r-uevechten niet meer te moetei meemaken it. v,-tigde ik u gisteren de verwoesting an ixmuideD. thatis kan ik u met zeker- b-id melden, dat ook Nieupoort vreeselyk heeft geleden 't Is een vernielde stad. De door choten, afgebrokkelde, nu toreulooze keik ligt een halven meter hoog vol puin. I de straten veel brokken muur of woningen m t ingestorte daken en bressen, ook diepe putten van de bommen. De Tempeliers toren, een historisch monument, dat even buiten de stad staat, bleef gespaard. De bevolking is natuurlijk gevlucht. Ik sprak vluchtelingen van de Yser, die veertien dagen in een beerput geleefd hadden, Te en rond Brugge zegt het volk eenigs- zins overdrij vend //We zien gedurig versche troep n naar't slagveld trekken. Er komen wager.s en treinen gewoDden terug, de andere vallen en dan maar weer nieuwe legerbenden om hen te vervangen". Zeler is het, dat 't menschdom huiveren zal, wanneer 'tjuiste getal gesneuvelden aan beide zijden bekend zal zijn. Van Yperen steeds maar't kanongebulder, d >t ot Gent toe klinkt en veel treinen ge- wooden, welke over Eortrijk, Oudenaarde Bi uss I waarts of nog e der worden vervoerd. De lijn GentBrussel kan nog niet volledig gebruikt worden, daar de spoorwegbrug te Aalst nog vernield is. Van 't doorbreken der linies in de om- gevmg van Yperen nog geen sprake, maar hetzelfde heen en weer slingeren der strijd- lijn. En wat 't weer betreft, een dag van regen en stortvlagen met nu en dan een flauw zonnetje er tusschen. De ontploffingen, welke wij hier vernoraen hebben, zouden ook voortgekomen zijn van bommen, waar- mede Engelsche aviateurs een fabriek van Zerbrug^e naar men bewecrt, vernield heb ben. Vluchtelingen houden vol, dat men te Zeebrugiie meer onderzeeeis in elkander zet en noemen zelfs de plaatsen, waar dit ge- Belgie naar dit land ongewenscht is, hun geeu vrij vervoer kan worden toegestaan en zoo ze toch terugkeeren, zij dit op eigen gevaar en kosten moeten doen. In Nederland zal men met deelneming vernemen,dat de Belgische soldaat Chrispeels, zoon van den directeur der stadsevangelisatie te Brissel, aan zyn wonden, bij Mechelen opgeloopen, overleden is. Tweede liamer-vet kiezing, By enkele candidaatstelling is gisteren tot lid van de Tweede Earner voor Roermond herkozen de heer M. 0. E. Bongaerts. Verboden van uitvoer. Het Stsbl. no. 534 bevat het Eon. besluit van 16 dezer, houdende verbod van uitvoer van pyriet. De uitvoer van pyriet is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit Het Stsbld. no. 535 bevat het Eon. besluit van 16 dezer, houdende verbod van uitvoer van gasoline en benzine. De uitvoer van gasolie en benzine is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit Het Stsbld. no. 536 bevat het Eon ■esluit van 16 dezer, houdende verbod van uitvoer van beenderen. De uitvoer van beenderen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Eroon behoudt zich voor, deze ver boden tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen ver- leenen. TER NEUZEN, 16 Nov. 1914. Door den territorialen Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg. is vastgesteld de navolgende nieuwe ver- ordening van politie Art. 1. De vaart voor zeilschepen door de Wielingen is, zoowel overdag als's nachts, die op het terrein beoosten de lyn Hansweert— Walsoorden voor alle schepen van af uur na zonsondergang tot uur voor zonsop- komst, verboden. Art. 2. Van 9'/4 's avonds tot V, uur voor zonsopkomst is de vaart op de Schelde voor alle vaartuigen geheel verboden, met dien verstande dat, van af 1/2 uur na zons ondergang, noch in Ter Neuzen, noch in Hansweert, kan worden doorgeschut. Art. 3. Overtreding van deze veror- dening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Ter gelegenheid van de heden alhier gehouden jaarlijksche paarden en veemarkt, werden aangevoerd 2 hengsten, 10 paarden, 1 os, 16 koeien, 34 vaarzen, 5 kalveren, 5 schapen en 55 varkens. De volgende premien werden toegekend Voor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud, 5, aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het schooonste ruinpaard van min stens 2 jaar oud, aan J. Huijssen Sr., te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard, le premie 5 en 2e premie 2 aan J. Huijssen voornoemd. Voor het schoonste jongpaard, tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4 en 2e premie 2 aan J. Huijssen voornoemd. Voor het schoonste veuleD beneden het jaar, niet uitgereikt. Voor het grootste getal paarden, 4, aan J. Huijssen voornoemd. Voor den schoonsten hit, 4, aan J. W. F. Eaijser te Hoek. Voor den schoonsten springstier, minstens 1 jaar oud, niet uitgereikt. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4, aan 0. Bossche te Selzaete. Voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons, niet toegekend. Voor de beste baatgevende of kaifdragende koe le premie f 5, aan R. J. Scheele te Ter Neuzen, 2e premie 2 aan O. Bossche te Selzaete. Voor de schoonste kaifdragende vaars, aangevoerd uit de kantous Hulst en Ter Neuzen, le premie 4 en 2e premie 2 aan A. Sckelleman te Axel. Voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar zonder tauden, 4, aan Schelleman voor noemd. Voor het schoonste kalf van 1/2 tot 1 jaar oud, 3, aan C. van de Gouwe te Hoek. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, 5, aan V. Maboelt- te Axel. Voor het grootste getal rundvee, 5, aau 0. Bossche te Selzaete. Voor het grootste getal schapen, 3, aan F. de Feijter Jz. te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens boven de 8 stuks, 2, aan J de Meij te Zuiddorpe. By de van wege het plaatselijk steun comite gehouden inschrij ving voor de le ering van voedingsmiddelen en kolen, werd inge- schreven voor het leveren van aardappelen (eigen- heimers) door J. de Bruijne Jz. voor 3, per 100 Eg., aan wien de levering werd gegund. Voor steenkolen door J. A. van Rompu voor 13 per 1000 Eg. tehuis geleverd binnen de koin, door F. van de Ree voor 0.65 per 50 Eg. afgehaald en door O. Hamerlinck *voor f 1.20 per 100 Eg. af gehaald. 3egund aan den heer Hamerlinck als laagste inschrijver. Voor de levering van boonen en erwten werd niet ingeschreven. Onder hetgene dat alhier wordt ge- daau tot oefening en ontspanning voor de militairen behoort ook het oprichten van een muziekgezelschap, uit de verschillende wapens alhier in garnizoen. Door het muziekgezelschap //De vereenigde Werklieden" konden een vrij groot aantal muziekinstrumenten in bruikleen worden afgestaan en muzikauten bevonden zicb onder de alhier in garnizoen zijnde militairen Sedert eenige weken zijn de oefeniuger onder leiding van deu sergeant der artillerie A. Schirris aangevangen en heden morgen was er een aanleiding om het militair muziekkorps voor het eerst in het openbaar te laten optreden. Op het plein voor de hoogere burger- school werd een marsch gespeeld, waaruit een goede uitvoering bl.eek, al is het korps in de zware partijen wat te licht bezet. Later werd aan het boofd eener compagnie door de stad gemarcheerd. Die compagnie militairen, voorafgegaan door een spelend militair muziek, trok de algemeene be langstelling der ingezetenen en zeker zal men een herhaald optreden van dat muziek korps tegemoet zien. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht J. P., oud 44 jaren, geboren en wonende te Hoek, ver- dacht van verduistering van een rijwiei. De tweede machinist B; A., woonachtig te Vlissingen, is Maandaguamiddag aau boord van het stoomschip //Helena", lig gende aan de Wiihelminakade te Rotter dam, in de machinekamer van een cylinder gevallen en heeft den hals gebroken. Hy is ter verpleging in het ziekenhuis opge- nomen. Genoodzaakt door tijdsomstandighede doet de bekende firma Gebrs E. M. Cohen te Amsterdam in ons blad van heden een aanbod waarop wij gaarne de aandacht vestigen. De beste werken van beroemde auteurs worden nu voor spotprijzen aan- geboden. Men leze de annonce en profiteere van deze gelegenheid. Het vreeselijk ongeluk te West- kapelle. Men schrijft ons Het was een triestige tocht avond naar het uiterste hoekje van Wal- cheren, het liefgelegen Westkapelle, dat des middags getuige was geweest van een ongeluk, een gevolg van den groote wereld- oorlog, die wy thans medemaken. Geheel de bevolking en niet minder de militaire bezetting was diep getroffen. Wij vernatnen dat het even voor half drie was, toen men bezig was de derde mijn van dezen dag te ontladen. De mijn lag op de ba- zaltsteenen tusschen de palen. Door een oorzaak, die wel nooit zal worden gevon- den sprong het helsche voorwerp uiteen en de direct toesnellende menschen zagen een ontzettend schouwspel. De personen, die by de mijn stonden waren alien op slag gedood en op oDtzettende wijze ver- minkt. De opzichter van den polder Wal- cheren, Elsacker, was het best herkenbaar. Overal lagen stukken van menschelyke lichamen, zelfs aan de landzrjde van den dijk. Ofschoon het vast staat dat minstens negen menschen omkwamen, kon men slechts de lijken of althans deelen daarvan van den heer Elsacker, van den heer Ockhuizen, kapitein van het Indisch leger, thans com mandant te Westkapelle, van een sergeant der marine en van den milicien Smit en de dijkwerker Roelse herkennen. Beida laatste namen slechts uit belangstMling een kijkje. De lijkeu van de beide luitenants ter zee tweede klasse Bruinsma en Munck waren niet- terug te, vinden eu jzijn of geheel in stukken gescheurd of in zee gestagen. Van verschillende zijden werd ons verze- kerd dat er nog een dijkwerker niet tehuis was, en men vreesde dat er nog etn tiende slacntoffer zou zyn, maar het policierapport spreekt van negen dooden. Op de plaats waar het ongeluk voorviel, zyn de palen ten deele weggeslagen en is zelfs de bazaltsteen stuk, terwijl er een gat in den dijk kwam. De stukken paal en ook een anker, waarmede de palen verbonden zijn lagen tot over den dijk. Het anker zat diep in den grond. De lijken werden naar het lijkenhuisje overgebracht, dat van den heer Elsacker, later naar de ouderlijke woning. ZAAMSLAG. Door den gemeenteveldwachter W. van Petegem is aan den Commisaris der Eoningin tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag aange- vraagd JI ZoDdag was het 30 jaar gelederi dat bij als zoodanig in functie trad. Sinds eenige maanden is de geiten- vereeniging alhier zonder bok, omdat deze naar een andere vereeniging over ging en diens plaats nog niet is aangevuld kunnen worden omdat geen bokkenhouder zich disponibel stelt. KOEWACHT. Maandag n. m. zijn hier op het Belgiscb gedeelte een 40tal Duitsche soidaten aange- komen ter bewaking van de greus. Een leegstaande woning werd tot wacht inge- richt, terwijl de soidaten die niet op wachi moeten, bij de burgers ingekwartierd worden. Alle wegen, die naar Nederlandsch grond- gebied leiden, zyn door militairen afgezet. 't Zyn meest mannen van 40 tot 50 jaar. enkelen met baarden. Zy zijn heel vriendelijk en spraakzaam. Zaterdag is in de nabijheid dezer gemeente een Duitsch soldaat ge interneerd. Hij had zijn geweer wegge worpen. Dit is later onder een heg terug gevonden. Yerbiudingsweg Oostelijk en Westelijk Zceuwsch- V laauderen. Ter toelichting van hun voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van den gemeenteraad van Ter Neuzen, om het daarheen te willen leiden, dat zoo spoedig mogelijk een verharde weg, geschikt voor wagen-, rijtuig- en autoverkeer tusschan Oostelijk en Westelijk Zeeuwscb-Vlaanderen worde aangelegd, schrijven Gedep. Staten o. a. het volgende Het aanbrengen van een verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaauderen heeft reeds vroeger in de Staten een punt van beraadslaging uitgemaakt. Bij besluit van de Staten van 8 Juli 1862 werd aan Gedep. Staten opgedrageu een plan met begrooting van kosten over te leggen en aan de Regeering eene rijksbijdrage van de helft of althans een aanzienlijk deel van de kosten te verzoeken. In 1863 werd aan de Staten een pla geraamd op f 118.000, overgelegd, met de mededeeling dat de Regeering zich in beginsel bereid had ver klaard een subsidie te verleenen. Aan het plan werd echter geen uitvoering gegeven met het oog op den toen in uitzicht zijnden aanleg van spoorwegeu. In 1908 werd door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voor- malig 4e district van Zeeland aangedrongen op het maken van de bedoelde verbinding. Zy .verzocht aaD de Staten om het daarheen te willen leiden, dat door tusschenkomst van de Provincie of althans met hare mede- werking de gewenschte verbinding tot stanc zou komen. Het toenmalig college van Gedep. Staten was blijkens zijn voorstel van 28 Mei 1909 van oordeel, dat een verbindingsweg wel is waar gemakkelijk en nuttig zou zijn, maar vooral als eene tram verbinding tot stanc kwam, zeker geenszins onmisbaar kon ge- noemd worden en dat de Provincie voor eene verbinding tusschen beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen ruimschoots het hare zou hebben gedaan, indien een renteloos voorschot wferd verleend voor den aanleg van eene tram tusschen het 4e en 5e dis trict. De tramverbinding is thans in aanleg De Staten vereenigden zich daarmede en wezen het verzoek af. Aan het Jthans ingediende verzoek za wel op geen andere wijze zyn te voldoen dan doordat de Provincie den aanleg van den weg ter hand neemt met eene bijdrage van het rijk in de kosten. Op bydragen van anderen valt niet te rekenen daar het rechts- streeksche belang van elke dikwijls ver afgelegen gemeente of polder bij het tot stand komen van den weg niet is af te meten, niet onder cijfers te brengen is Daarvoor; is geen redelijke maatstaf te vinden, welke met bevolking, grootte en afstand redelyke maatstaf houdt. Dezelfde overweging leidde dan ook de Staten tot het besluit om den verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland te doen aan leggen voor rekening der Provincie met eene bijdrage van het Rijk van de helft der kosten. Gedep. Staten kunnen ook ditmaal niet aanraden den weg te leggen. Yolgenseene globale raining van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat zouden de kosten van aanleg bedragen eene som van 224,000, indien eene keibestrating met rywielpad wordt aangefcracht, en van 126,000 indien een steenslagbaan zonder rijwielpad wordt gelegd. Het maken van eene steenslagbaan meent de Hoofiingenieur te moeten ontraden omdat het hier niet betreft, een bestaanden weg, maar een nieuw aan te leggen, welke voor een niet gering gedeelte gemaakt zou worden in ophooging o vrij onvasten groudslag. In ,de tegenwoordige tijdsomstandigheden, waarin zuinigheid dringend geraden is, achten Gedep. Staten het niet verantwoord een zoo aanzieqiijlre som uit te geven voor een werk, dat n et bapaald'noodzakelijk kan worden genoemd, te minder waar de kosten van aanleg van een verbindingsweg aan- merkelijk lager zullen zyn indien gewacht wordt totlat eene der in het zuidelijk deel van den Brakman ontworpen bedijkingen uitgevoerd zal zijn, hetgeen wellicht niet te lang op zich zal laten wachten. il C H T S Z A K E N. Overtreding Lot cry wet. L)e Hooge Raad heeft uitspraak in verschillende loterij wetzaken betreffende Lotisico gedaan. Al de tegen verschillende vonnissen in- gestelde cassatieberoepen werden verworpen. MIDDELBURG. In de heden gehouden raadszitting deelde de voorzitter, de waarn. burgemeester, mede, dat de burgemeester, Jhr. Van den Brandeler, in verband met ziju voortdurende ougesteldheid, aan H. M. de Eoningin eervol ontslag uit zijne be- trekking heeft aangevraagd. AMSTERDAM. De Maandag door de kustwacht te Dt-lfzijl onder verdenking van spionnage gearresteerde Duitscher, is weg' n* gebrek aau bewijs weder op vrije voeten gestel 1. 'sGRAVENIIAGE. H. M. de Eoningin heeft door tusschenkomst van den opper- bavelhebber van de zee- en iandmacht Hare deelnemig betuigd aan d* nagelaten be- t ekkingen der bij de mijnontpluffing te A'estkapelle omgekomeu personen. De Ministers van Marine en van Oorlog, evenals de opperbevelhebber voornoemd, zouden betuigingen van rou wbeklag'aan de families der slacbtoffers. De begrafenis der overblijfselen zal ver- moedelijk te Westkapelle plaats hebben. Daarbij zal H. M, de Eoningin zich doen vertegenwoordigen door een ordonnans- officier. De Minister van Marine zal worden ver- tegenwoordigd door den luit. ter zee Heg Spies, de opperbevelhebber bij de zee- en Iandmacht door den kapitein ter zee Von Leschen en den reserve-majoor van den generalen staf Cremer, de Minister van Eolonien door den luit.-kolonel Van Gogh en Eroesen, chef van de militaire afdeeling. EERSTE KAMER. De voorzitter huldigde in de heden ge houden vergadering bij den aanvang de slachtoffers van de mijnontploffing te West kapelle en betuigde de deelneming der Earner in den rouw der familieleden. De Minister van Marine sloot zich daarbij aan en huldigde de slachtoff-rs van hun plicht in dienst van het vaderland. Op verzoek van den Minister Trcub, om het wetsontwerp betreffende de rijksinkoms- ten belasting eerst in de tweede helft van December, of begin Jannaii te behmielm, zal het ontwerp voorloopig niet aan de orde gesteld worden. LONDEN, 17 Nov. Uit Triest wordt aan de Star geseind, dat de Russen eer- gisteren Erakau hebben ingesloten. Het noordelijk gedeelte van de stad staat thans in brand de bewoners zyn voor't meeren- deel gevlucht en de val van de vesting schijnt aanstaande. PARIJS. 18 Nov. Het officieele commu nique van gisteravonl 11 uur luidt als volgt De vijand heeft zijn aauvailen ten westen en ten zuiden van de Yser hernieuwd, zonder dat hierdoor de toestand is veranderd. De algemeene toestand is bevredigend. j Gedurende 2 dagen maakten we min of meer belangrijke vorderingen, vooral daar waar we tot het offensief overgingen, o.a. bij het Sas aan den Yser, tusschen A rmen- tieres en Arras, in de streek van Veilly, in de Argonne en op de hoogteu van de Maas. ST. PETERSBURG, 17 Nov. In Oost- Pruisen trekt de vijand terug op het front .GumbinenAngerburg. Een groote slag is aan den gang op het front tuschen de Weichsel en de Warta. WEENEN, 17 Nov. Officieel. De troepen die van Erakau oprukten, hebben gister de vooraf versterkte stellingen ten noorden van de grens genomen. In de streek van Wolbron en Pilice kwamen de Russen over het algemeen slecht binnen het bereik van ons artillerievuur. Overal zyn de aanvallen van de Russische infanterie afgeslagen. Een onzer regimenten nam 500 Russen gevangen eu veroverde twee machinegeweren. De Duitsche overwinning te Eutno oefent reeds invloed uit op den algemeenen toe stand. Op het zuidelijk front kwamen onze troepen gisteren vooruit, tot aan de Eoloe- bara, welke rlvier reeds door enkele troepen- afdeelir.gen is overschreden, ondanks de pogingen van den vijand om dit te beletten. In Valjewo, waar het oppercommando reeds is aangekomen, werd de orde en rust spoedig hersteld. De stad heeft zeer gele den door de Servische troepen. Gisteren werden 300 Serviers gevangen genomen, door eene kleine eavalerieafdeeling. Schending van neutraliteit. BATAVIA, 17 Nov. (Aan het Alg. Han- delsblad). De kommandant en de marconist van het in de baai van Sambeang ge'inter- neerde Duitsche oorlogsschip //Preussen" zyn gearresteerd. Hoewel de verbii.ding

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2