De krijgsbedrijvsn. De strijd in Belgie. PREDIKBEXJRTEN, Een vrijen dag voor de schoolkinderen Hoeveel knapen en meisjes behooren tot de vluchtelingen iD Nederlaud. Frankrijk, Enge- landEn meaige school iigt ia puin. Andere zijn col? ziekenzalen Treurige naamdag straks Eea rouwkleed ligt als over 't land Yaamorgen nog vertoefden wein V aanderen. Een nevel hing over de streek, beeld van den toestand. 0, Nederfandsche lezer, gij kunt u niet voorstellen, w it bet beteekent geen handel, geen nijverheid, geen wevk, geen verkeer, geen post, geen telegrafie, geen vroolijk g-kout, geen gezang, geen gelach Stilte, doodsche stilte...-Ik denk telkens aan eea begijnhof, waar de menschjes stille- tjes han leven eindigen, als een kaarsje, dat traagskens uitbrandt. Treurige naamdag, ja En de Koning Honderden jaren geleden, op een storrn- achtigen avond, toea wind en regen't woud van Maldegem geeselden, klopte een dolende reiziger op de deur van een bezembindershut. Dadelijk liet men hem binnen, en de vreem- deling, die een jager bleek te zijn, vroeg om gast-vrijheid, want hij was van zijn gezellen afgedwaald en uitgeput van vermoeienis. Met graagte nuttigde hij een stuk zwart brood, en, misschien gewoond door de nederigen gediend te worden, nam hij t eenig leger aan, dat zick in de kluis bevond, terwijl de bezembinder en zijn vrouw zich op eenige bussels stroo neerlegden. Den volgenden morgen wilde de reiziger het echtpaar be- loonen. Hij trok een ring van zijn vinger stak dien den bezembinder toe, maar en de eenvondige man sprak ,/Neen, heer, ik zal dat juweel niet aan- nemen. Wat zou ik er mede doen Wij zijn tevreden met ons bestaan. Als de boschwachters het ons maar niet zoo moei- lijk maakten Waarmee dan?" vroeg de vreemdeling. //Wel, als wij in 't woud rijs snijden voor onze bezems." De jager wilde alles hooren. Denzelfden dag nog kwam er een gra- felijke bode van Male en reikte den bezem binder een perkament toe, waaraan de ring van den jager hing, en waarop ge- schreven stond, dat alle bewoners van Kleis (bij Maldegem) vrijelijk in de bosschen van den graaf bezems mochten snijden tot aan den derden knoop. Het echtpaar had gastvrijheid bewezen aan den graaf van Vlaanderen. Naieve legende, die als een lichtglans werpt op de duistere middeleeuwen. Ze moet op waarheid steunen, want de Kleite- naars hebben hun voorrecht behouden bijna tot in onze dagen. Maar de grondeigenaars staken op zekeren dag de koppen bijeen en besloten privilegie of gebruik over 't hoofd te zien. Nu moesten de bezembinders het benoodigde rijs koopen en zeker niet //ten kleinen gelde", daar een wagen rijs, opgestapeld als een gewone hooivracht, hun doorgaans de som van 125 francs kost. gaarne muziek hoorde, vergastte ze menig- maal op vioolspel. Hoe troostte en be- moedigde ze den blindwordenden schilder Laermans en met diens moeder weende ze mee om de vreeselijke ramp. 0, menig treflend feit kon ik hier aanhalen, bewijzend hoe gevoelig van hart Belgie's vorstinne is. Konirgin Elisabeth en de gewonde sol- daten. Ik heb er hier al menigmaal over geschreven. Nog vertoeft ze bij haar ge- maal, onder haar volk, het voorbeeld gevend ook hierin van tubed. 't Zijn voor haar zware dagen. Maar een troost zal het zijn, te weten, dat't Belgische volk haar en haar gemaal trouwe blijft, ook in dit lijden en vast op betere dagen hoopt. Dixmuiden genomen. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde Woensdagmorgen Aan de Yser hebben wij gisteren goede vorderingen- gemaakt. Dixmuiden is stor- menderhand genomen en daarbij zijn meer dan 500 krijgsgevangenen en negen machine- geweren in onze handen gevallen. Verder naar het Zuiden zijn onze troepen over het kanaal getrokken. Ten Westen van Langeroark (7 K.M. ten N. v. Yperen) hebben jonge regimenten onder 't zingen van „Deutschland, Deutsch- land iiber alles" de eerste linieder vijandelijke stellingen stormenderhand genomen en on- geveer 2000 man Fransche infanterie ge- vangeD genomen en zes machinegeweren buitgemaakt. Ten Zuiden van Yperen hebben wij den tegenstander uit St. Eloi (ongeveer 4 K.M. ten Zuiden van Yperen,) om welke plaatst verscheidene dagen verwoed was gevochten, verdreven. Ongeveer 1000 gevangenen en zes machinegeweren zijn daar in onze handen gevallen. Oudanks tal van heftige tegenaanvallen der Engelschen zijn de heuvels ten Noorden van Armentieres, die de geheele streek beheerschen, in ons bezit gebleven. Ten Zuidwesten van Rijssel heeft ons offensief terrein gewonnen. De Franschen hebben groote verliezen geleden bij een poging om den uit strate- gisch oogpunt belangrijken heuvel ten Noorden van Yieune le Chateau aan den Westrand van Argonne te heroveren. Ook in het Argonnerwoud en ten Noordoosten en Zuiden van Verdun zijn de aanvallen der Franschen overal afgeslagen. De Fransche officeele kennisgeving van Woensdagmiddag drie uur luidt Tusscben Nieuwpoort en de Leie is gisteren verwoed gevochten. De bond- genooten hebben zich over 't algemeen in hun stellingen gehandhaafd ik dacht aan deze legende, toen daar, in de bosschen van Maldegem, mij een ander verhaal verteld werd. Langs dezelfde baan, den ouden Gentweg, reed ook een vorst, weliswaar niet alleen, maar toch vermoeid en droevig gestemd. 't Was na Antwerpens val Koning Albertus had te Eecloo zijn automobief verlaten te paard reed hij verder door Vlaanderen. Het landvolk groette hem eerbiedig en genegen en had deernis met den jongen koning. 't Was die oude trouw van vroeger jegens den graaf. En Viamingen en Walen, wij Belgen, we blijven hopen en zijn overtuigd, dat koning Albertus naar Brussel terugkeeren zal om ons 't privilegie van herstelde vrij- heid en onafhankelijkheid te schenken. 't Lijden, de beproevingen vereenigen nu nauw vorst en volk! Die band kan nLt meer los worden, die is voor altijd gelegd. De koning was reeds populair. Als krQonprins reeds toonde hij een te willen worden met zijn volk. Altijd stelde hij belang in den toestand en de bestaansmid- delen van 't land. In mijnwerkerspak be- zocht hij de koolgroeven van Luik en de Borinage. Incognito reed hij met machi nist en stoker op locomotieven mee. On- derzoekend zwierf hij langs Antwerpen's dokken. Te Ostende stichtte hij 't werk van de 1 bis", tot opleiding van visschersweezen. Hij had eerbied voor den werkendea man en sprak er gaarne mede. Aan de kust zag men hem vroege wandelingen doen en dan maaktp hij gaarne een praatje met eenvoudigeJJJJlieden. 't Liefst nog, als deze hem mr. Kenden. Om Belgie's kolonie te onderzoeken, reisde de kroonprins door Congo. En toen Albertus den troon besteeg had hij reeds 't vertrouwen en de genegen- keid der Belgen gewonnen. 'tis nu de tijd niet, van die regeering hier een overzicbt te geven. Dankbaar herinneren wpj ons Belgie die jaren. Eu nu blikken wij hoopvol de toekomst in. Koning Albertus zal zijn naamdag ge- denken in dat kleine strookje land, 't nog onbezette Belgie. 't Volk vertrouwt, dat hij lot een volgend maal weer in zijn paleis zal dee Ik denk ook aan onze geeerbiedigde vorstin, koningin Elisabeth. Zij, dochter van hert.og Theodnor, die meer hecht.te aan zijn be kwaamheid als oogarts, dan aan titel en rang, hi* 1 f zoo menigmaal haar vader, wann^e ze arme lijdms bijstond. ZA] n i huis zooveel liefde gezien en diezelf t*- liefde toonde ze aan haar volk [)e m was steeds een weldoenster der arm n Een t lii d rouwtje, dat zoo en hebben Lombaertzijde (ten Noorden van Nieuw poort) heroverd en zijn voorbij deze plaats opgerukt. In den namiddag hebben de Duitschers Dixmuiden genomen de bond- genooten houden evenwel nog de buiten- wijken bezet. Op het overige front geen verandering van beteekenis. Het Duitsche groote hoofdkwartier maakte gisterochtend het volgende bekend De vijand, die over Nieuwpoort tot in de voorstad Lombaertzijde was doorgedrongen, is door onze troepen over de Yser terug- gedreven. De oostelijke oever van de Yser tot aan de zee is door den vijand ontruimd. De aanval aan gene zijde van het Yser-kanaal ten Z. van Dixmuiden is gevorderd. In de streek ten O. van Yperen zijn onze troepen verder opgerukt. In het geheel zijn meer dan 700 Franschen gevangen geno men en vier kanonnen en vier machine-gewe- ren buitgemaakt. De aanvallen van den vijand ten W. van het Argonner Woud zijn in het bosch zelf afgeslagen. Uit Parijs wordt van 11 uur 's avonds officieel bericht dat de Duitschers den ge- heelen dag hun Woensdag aan den dag gelegde krachtsontwikkeling voortgezet hebben zonder nieuwe resultaten te ver- krijgen. Op Lombaertzijde heeft hij een tegenaanval ondernomen, die is afgeslagen. Verder hebben de Duitschers vele pogingen gedaan om uit Dixmuiden vasten voet te krijgen op den linkeroever van de Yser. Van het overige gedeelte van het front geen nieuws. De „fliger" getorpedeerd. De admiraliteit maakt bekend, dat de torpedokanonneerboot //Niger" Woensdag morgen, ter hoogte van Dover door een otiderzeeer getorpedeerd is. Alle officieren en 77 man van de bemanning zijn gered. De //Niger" lag voor Deal (ten noord oosten van Dover) voor anker en de ont- ploffing werd van de kust af gezien. Het meerendeel van de bemanning was beneden aan het eten, toen plotseling van de brug de kreet klonk om de waterdichte schotten te sluiten. Eenige manschappen snelden naar boven en zagen nog het spoor van de torpedo in het water. Daarop werd de //Niger" getroffen; 20 minuten later was het vaartuig gezonken. De booten werden gestreken. Vele mannen sprongen in zee. Allen droegen de nieuwe zwemkragen. Sleep- en torpedobooten kwamen hulp ver- leenen. Men gelooft dat er 2 vermisten zijn. De Niger had ongeveer drie kilometer van het hoofd te Deal voor anker gelegen. Klokke twaalf uur op den middag klonk een luidde ontploffing, gevolg door een uit- barsting van stoom en rook. Het schip was onder ren voormast geraakt en begon dade- lijk te zinken. In een kwartier was het onder de golven verdwenen. Een van de bemanning beweert, dat de torpedo van een afstand van ruim 500 M. was afgeschoten. Men zag toen, dat het schip verloren was. Te Deal en te Kingsdown werden de reddingbooten en andere vaartuigen te water gebracht. Van alle kanten van de baai snelde men toe om de drenkelingeu te redden. Groote angst voor hen was er onder de honderde menschen op het strand. Gelukkig lag de galei de Hope dicht bij de Niger voor anker. Men zag van daar de menschen bij dozijnen van de Niger overboordspringen. De galei spoedde zich naar het zinkende schip en zag het water in de buurt vol mannen waarvan velen anderen boven water hielden. Sommigen waren geheel gekleed, anderen slechts ten deele. Sommigen klampten zich vast aan stukken wrakhout, enz. Te Deal praat men er over, dat men een kleine kruiser met de Nederlandscbe vlag de laat9te twee dagen dicht bij de Niger heeft zien iiggen eu eerst 's oehtends in zee was gestoken. Na de torpedeering van de Niger betwijfelen zeelieden te Deal ten zeerste of het wel een Nederlandsch schip was. (Het zal de Kortenaer zijn geweest. Red.) Ze denken, dat het schip de bewegingen van de duikboot maskeerde. Geen menseh in Deal, ook de agent van Lloyd niet, heeft kunnen uitmaken, hoe het geheimzinnige schip heette. Zeker was het heel vreemd, vond men, dat het schip twee dagen met mooi weer up de reede van Duins was blijven liggen en in een halven storm wegvoer. (N. R. Ct.) Dixmuiden genomen. Het verbran- den der dooden. Aan een telegram van den Belgischen oorlogscorrespondent van de Tijd, den lOden dezer uit Duinkerken verzonden, is het volgende ontleend Hedenmorgen was de strijd bij Nieuw poort en Dixmuiden geweldig. Er is daar door de onzen met fabelachtigen moed gevochten. Het was een strijd op de dijken om de dijken. Wie meester van de dijken was, werd meester van het terrein. Het mitrailleurvuur had hier de overhand, omdat de zware kanonnen niets in het moeras kunnen uitrichten, ze waren trouwens door de Duitschers deels reeds weggevoerd. Op uiterst handige wijze had de vijand op sommige plaatsen de bezwaren, die het ge'inundeerde land opleverde, weten te boven te komen. Op andere plaatsen werd de strijd letterlijk in het water gestreden, en man tegen man vaak. De worsteling was er eene van groote ellendigheid. Want de soldaten waren licha- melijk soms geheel uitgeput door de koude en de natheid hunner kleederen, die hun aan het lijf plakten en hen in hunne bewegingen belemmerden. Langs de kust wonnen de verbondenen, nabij Nieuwpoort voet na voet terrein. Den Duitschers werd belet Nieuw poort binnen te dringen en de vijand was beducbt voor de Engelsche vuurmonden van de vloot. Terwijl wij aan de kust vorderden, moest onze middenlinie, die Dixmuiden bezet hield, voor den druk wijken, tegen den namiddag was er geen houden meer aan en zag de stukgeschoten, uitgebrande, deerlijk geha- vende plaats, die eens het schilderachtigo Dixmuiden was, voor den zooveelsten keer de Duitschers binnenrukken. Bezetten kon de vijand echter de uit krijgskundig oogpunt thans gewichtige plaats niet geheel, want de bondgenooten bleven zich in de zuidelijke buitenwijken nestelen. Inmiddels rukten van hier hulptroepen naar de bedreigde plek om de doorbraak der Duitschers te voorkomen Al is Dix muiden nu deels bezet, groote verandering levert dit nog op heden in den oorlogstoe- stand niet op, daar de gevechtslinie nog zoo goed als ongeschonden bleef. Rond Yperen hebben de Franschen een aanval der jongere Duitsche reserve-troepen afge slagen, maar leden daarbij toch zware ver liezen aan dooden en krijsgevangenen. Van pijnigende afzichtelijkheid is het verbranden der lijken door de Duitschers. Hunne verliezen zijn schrikkelijk geweest in de afgeloopen weken. Zooveel mogelijk hebben ze de lijken van het front wegge voerd, om ze elders te verbranden. Tijd voor begraven is er niet. Maar op ver- schilleude punten werden de lijkenstapels I ook in het gezicht van onze strijders een prooi der vlammen. Ge moet de oog getuigen van deze schrikkelijkheid hooren verhalen. Een huiver vaart u dan aan De dooden worden bijeengesleept, zoo mogelijk met het gelaat naar den grond gekeerd, en met stroo bedekt. Een pestwalm stijgt dan op, die, dank zij den zeewind uit 't Westen, meestal ge lukkig niet orize troepen teistert. Maar het ijselijkste is de stuiptrekkingen te zien van de in de hitte zich bewegende lijken. Om gek te worden Het is of de dooden weer levend worden beenen en armen be- wegeu, van sommigen- richt zich het boven- iijf door de hitte deels op en de vrees jaagt den toeschouwer aan, dat hier geen dooden, maar gewonden worden verkoold, Aldus wordt gepoogd om bij de on- mogelijkheid de lijken te begraven te voorkomen, dat de dooden onbegraven op de velden wegrotten ten verderve van de levenden. De verliezen aan officieren zijn ontzettend, er bleef Koning Albert niets anders over dan de gapingen door Fransche luitenants te doen aanvullen. (N. R. Ct.) TER NEl ZEN, 13 Nov. 1914. Het weer bericht van het' meteorolo- gisch iustiituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 762.3 Miinchen. Laagste barometerstand 735.7 Bodo. Verwachting tot den avond van 14 November: Stormachtige, later wellicht afnemende Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen- of hagelbuien zelfde temperatuur. B. K. kerkdiensten te Ter Neuzen. z/Het R.K. Kerbestuur verzoekt ons bekend te maken, dat, om de talrijke Belgische vluchtelingeu die nog steeds hier vertoeven, betere gelegenheid te geven hunne gods- dienstplichten te vervullen, zoolang het noodig blijkt, des Zondags 's morgens in de R.K. Kerk vier in plaats van drie diensten zullen gehouden worden, welke vierde dienst om elf uur zal geschieden hoofdzakelijk voor de vluchtelingen, terwijl de parochiediensten op de gewone tijden, zijnde 7, 8y2 en 10 uur zullen gehouden worden. Ook in de staalfabriek zal voortaan des Zondagsmorgens om 9 uur een kerkelijke dienst voor de R. Katholieken worden ge houden. BERL1JN, 12 Nov. (E., van Duitsche zijde). Volgens de Local Anzeiger worden de verliezen der Belgen in de gevechten van gisteren op 6000 dooden en 8000 ge wonden geschat. De Belgische soldaten streden met ware doodsverachting de Koning zelf, in de velduniform van een luitenant gekleed, stond midden in de vuur linie, en achter de gevechtslijn was Koningin Elisabeth bezig met het organiseeren van de eerste hulp voor de gewonden. Van de beste Belgische regimenten no. 11 en 12 is slechts een klein hoopje overgebleven. Gisteren middag viel aan de Heeren- gracht alhier een ongeveer 7jarig meisje, thuis behoorende op een Belgische spits, spelende te water. Het duurde eenigen tijd eer personen in de nabijheid van het gebeurde waren ingelicht. Ondertusschen was het kind in de diepte verdwenen. Van de Axelsche brug werd een scheepshaak gehaald en daarmede gelukte het vrij spoedig aan H. Geers het kind aan het haar op te pikken en boven water te halen, waarua zij, bewusteloos spoedig aan land werd gehaald. Juist passeerde daar Dr. Buyze, die begon met het kind te behandelen. Na eenigen tijd kwam aan de spanning een eindde levensgeesten keerden weer. Het meisje werd toen in eene woning aan de Heerengracht binnengebracht, ter verdere behandelingzij maakt het nu naar wij vernemen goed. Besmettelijke aiekten. In de week van 4 tot en met 10 November kwamen uit Zeeland ter kennis' van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typho'idea uit Schore, 2 gevallen van roodvonk uit Domburg, 1 geval dier ziekte uit Groede, Oost- en West-Souburg en Sluis, 2 gevallen van diphteritis uit Over- zande en 1 geval dier ziekte uit Aardenburg Breskens en 's Heerenhoek. OVERSLAG. Woensdagnamiddag had hier een treffend ongeluk plaats. Toen Petrus de Letter zijn oogst, in een mijt op het land geplaatst, naar de schuur voerde, schrikte het paard van een wapperende vlag aan den wachtpost aan grenspaal 300. De Letter, het hollende dier willende inhouden, viel en geraakte onder de wielen, die hem over- de borst giDgen. De dood volgde onmiddellijk. Na dat de familie voorzichtig was ingelicht, werd het lijk door soldaten naar huis ge bracht. De overledene, een algemeen geacht man, was 68 jaar oud. In den nacht van Woensdag op Don- derdag zijn hier door een patrouilie van Oudenpolder, gemeente Zuiddorpe, vijf stuks hoornvee aangehouden. Donderdag namid dag kwamen de marechaussee op onderzoek De beesten zijn gestald dicht bij de wacht alhier. HONTENISSE. Het vluchtelingenkamp lijkt wel een klein dorp, en wordt reeds //Nieuw Kloosterzande genoemd. Eene groote barak, een vijftigtal meters lang en circa 15 M. breed, is zoo goed als gereedtwee dergelijke zijn in aanbouw Verder staat op het met prikkeldraad afge- sloten terrein nog eene grooten houten eettent, eene ziekentent en nog eenige kleinere houten gebouwen. Eene ruime tent voor lijders aan besmette- lijke ziekten is geplaatst nabij den Kruis?veg. Op het terrein staan verder linnen soldaten- tenten, waarvan 10 rijen, elk van 12, in gebruik zi)n, terwijl 4 rijen, elk van 15, niet zijn betrokken. Schat men, dat gemiddeld 10 personen in elke tent verblijven, dan zijn er op 't oogenblik reeds 1200 vluchtelingen in het kamp bijeen. Rondom eenige tenten is de grond netjes geharkt, of is er een kleine waterafloop gemaakt; het moeten zeer zindelijke menschen zijn, die er in wonen, welke meening men gesteund vindt, als men er op let, hoe ordeiijk het van binnen is ge- arrangeerd. Een aantal van onze tentbewoners zakt overdag naar de Schelde om mosselen te rapen en aan de eene zijde van het kamp kan men dan ook nu en dan verscheidene vuurtjes zien, waarboven het voor de Belgen zoo aanlokkelijk gerecht wordt gekookt. Opvallend is, dat men zoo goed als geen bedrukte gezichten bemerkt, zoodat het alien schijn heeft, dat de vluchtelingen zich in hun lot weten te schikken, waartoe de goede voeding en verzorging zeker niet weinig bijdragen of moet men ook aan eene zekere luchthartigheid denken De tallooze opschriften en teekeningen, die men op de linnen tenten heeft aange bracht, getuigen mede, dat men in 't aUe- meen zeer goedsmoeds is. Slechts drie opschrif n doen ernstig aan en twee van deze verraden heimwee. Zij luidenH»idezicht, faim er s f et sans culotte," //Dost West, Thuis Ife-t," en „Hoe lang nog?" Maar al de andere wijzen op iets anders. Ziehier eene kleine bloemlezing er uit In de dertien leugenaars, Cinema Rubens, In het Negerkamp, In de Harwich-boot, Prins Albert, Villa nooit gedacht, Villa Strijdlust, Fata Morgana-eafe, In het kamp der Arabieren, Leve koning Albert, Circus Barnum, In de Apenclub. Een tweetal tenten herbergen stellig een snaak. Op de eene leest men Ons Belgie is te klein, Duitschland moet er bij zijn. Op de andere zijn twee koppen geteekend, die in groote letters het onderschrift dragen z/In de drie gapers," waaronder met kleinere letter staat: //De andere is U." Een compliment alzoo aan al te nieuws- gierige bezoekers BOSCHKAPELLE. Een natiebaas uit Antwerpen, bij een onzer landbouwers verblijvende, reed met dezen naar Walsoorden. Onderweg zag hij op een erf een grooten wagen staan, die hem zeer bekend voor kwam; 't bleek zijn eigen voertuig te zijn, en hij kwam nu tevens tot de ontdekking, dat twee zijner paarden in eene naburige weide liepen. Men had wagen en paarden gebruikt om vluchtelingen te vervoeren. Dezer dagen werden bij een inwoner een twaalftal kippen, bij een ander een drietal zakken aardappelen gekaapt. Hebben de langvingers er notitie van genomen, dat het detachement soldaten is vertrokken Zondag 15 November 3914. Mervormde Kerk. Gereformeerde Kerken. dir. Gereformeerde Kerk. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswfj kstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5J u., leeskerk. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb.teMiddelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 13 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J. v. E., oud 21 j., arbeider te Axel, thaDS gedetineerd te Middelburg, is wegens mis- handeling den dood tergevolge hebbende veroordeeld tot 5 jaren gevangeuisstraf met aftrek der voorloopige htchtenis. (Eisch 6 jaren gevang. met aftrek). H. D. M. W., oud 31 j., letterzetter te Middelburg, is wegens oprui'ing van mili- tairen door een strooibiljet veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met mindering der vroeger door hem ter zake ondergane preventieve hechtenis, (Eisch idem.) M. S. v. H., oud 35 j., landbouwer te Sas van Gent, is wegens het doen ontstaan van lichamelijk letsel door schuld veroor deeld tot 1 week hechtenis. (Eisch 1 maand hechtenis.) A. Th. v. d. B., oud 18 j., zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, is wegens aan- randing van de eerbaaiheid veroordeeld tot I maand gevangenisstraf. (Eisch ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een jaar). H. d. V., oud 55 j., oud-onderwijzer, zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Mid delburg is wegens oplichting, gepleegd te Zaamsiag, veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis. (Eisch idem.) Bij bevelschrift van bovengenoemde recbtbank is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen E. J. D., oud 18 j., geboren te Schoondijke, wonende te Sloten (N.-H.), beklaagd van meineed ter terechtzitting der arrondissements-reektbank van den 14 Juli jl. in de strafzaak tegen den onderwijzer H. A. C., te Sluis. Bij beschikking van bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen C. C., oud 38 j., werkman te Zuiddorpe, C. F. G., oud 26 j., werkman, wonende te Koewacht, beiden gedetineerd te Middel burg, ter zake van diefstal van vee uit de weide. Naar het Huis van Bewaring te Mid delburg zijn overgebracht M. de S., oud 39 j., en L. de Z., oud 38 j., respeetievelijk machinist en stuurman op de Belg. sleep- boot Goliath, wonende te Antwerpen, ter zake van diefstal van aardappelen. A. C. V., stoker op diezelfde sleepboot, die ook was aangehouden \is in vrijheid gesteld. Bij de h den gehouden openbare terechtziiting van bovengenoemde recbt- hauk werd bebandeld de zaak tfegen J. W. JE1 Ter Neuzen. Slr.'skil. Axel. Zaamsiag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Hontenisse. 9£ u. Da. A. Timmerman en 2 u. Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. 9£ u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u, en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, 9 u. en 2 u., Da. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. S| u., Ds. Akersloot van Houten Rooa. 10 u., Ds. De Boer. 9j u., Ds. W. J. van Lindonk. Ter Neuzen. Axel, Kerkdreef. Axel, Stationstraat. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. Sijbesma van Zierikzee. 9 u., Ds. J. N. Lammertsma en 2 u., leeskerk. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. N. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. LiOkaal Bethel'(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2