8URGERLIJKEN STAND. Uit hun arbeid weggeroepen. Positie der Stoomschepen. PARIJS. Officieel communique van 11 uur. Het sohijnt, dat de vijand aan het Noorden en in de buurt van Ieperen zijn krachten heeft geeoncentreerd, eeh'er zonder resultaat. Overal handhaafden wij ons. Ten Noord Oosten van Choisson hebben wij het plateau van Vregny bereikt. Wij hebben hier nog geen vasten voet. Overigens valt er niets nieuws 4e ver- melden. T1FL1S. Officieel wordt uit het Russische hoofdkwartier in den Kaukasus gemeld, dat de Turken een hevige aanval hebben onder- nomen op de hoogten van Koeprikow, die door de Russen waren bezet. De vijanden werden bij de bestorming herhaaldelijk afgeslagen en ten slotte door onze troepen op de vlucht gedreven. WASHINGTON. De Duitsche kruiser Geier is te Honoloeloe ge'interneerd, wyl de kruiser de haven niet wenschte te ver- laten, binnen den door de militaire autori- teiten vastgestelden termijn. Eveneens is ge'interneerd het schip Locksun van den Nord Deutschen Lloyd, daar dit een militair hulpschip was. BERL1JN. Gister zijn twee vliegers- toestellen naar beneden gestort. Van een werd de aviateur gedood en de eerste lui- tenant zwaar gewond. Van het andere toestel bekwamen de twee inzittenden geen verwondingen. INGEZON DEN STUKKEN. In den loop der vorige maand werd hier ter stede een plaatselijk comite tot ont- wikkeling en ontspanning der gemobiliseerde troepen opgericht op initiatief van den burgemeester en in verband met het Provin- ciaal Comite te Middelburg. Leden van dit plaatselijk comite zijn de heeren Huizinga, voorzitter, pastoor Bogers, Koelmans, kapt. Putman Cramer, kapt. Vogel, Wie'oerdink, Wabeke, penningmeester en Dr. Ten Brug- gencate, secretaris. Zooals misschien bekend zal zijn geworden, hebben mevrouw Vogel en de heer Rommel reeds twee avonden zich welwillend beschikbaar gesteld om de militairen een muziekuitvoering te ver- schaffen. Maar Ret comite streeft nog iets anders na, dan hen 's avonds aangenaam en nuttige afleiding te bezorgen. Aangezien vele militairen niet alleen uit hun practisch werk zijn weggeroepen, maar bovendien niet in de gelegenheid zijn hun theoretische kennis bij te houden of te vermeerderen, meent het comite dat het op zijn weg ligt aan dit laatste zooveel mogelijk tegemoet te komen. Groot is dan ook het aantal militairen, dat zich heeft opgegeven om lessen te volgen in de vakken van het L. 0., in landbouw- en teekenonderwijs, in paardenkennis, in Pransch, Duitsch en Engelsch. Leerkrachten zijn grootendeels onder de militairen aanwezig en wat de lokaliteiten betreft, het comite was zoo gelukkig allerlei lokalen tot zijn beschikking gesteld te zien die van de R. Kath. en de Christelijke school, Bethel, Eben-Haezer en de G. H. B. S. Doch er zijn boeken, cahiers en schrijf- materiaal noodig, de lokalen moeten ver- warmd, verlicht en schoongehouden worden, en voor lezingen, voordrachten en muziek- uitvoeringen die het comite zoo gaarne zou organiseeren om de militairen's avonds het leven aangenaam en nuttig te maken, is geld noodig voor zaalhuur. Het is daarom dat het comite langs dezen weg een beroep doet op de burgerjj, die ongetwijfeld inziet hoe veel nuttig, om niet te zeggen nood- zakelijk werk hier kan en moet worden verricht en hoe kosten daarvoor onver- mijdelijk zijn. Moge zij het comite willen steunen en bedenken dat iedere gift, hoe klein ook, dankbaar zal worden aanvaard. De administratis dezer courant wil zeker wel zoo goed zijn, de giften in ontvangst te nemen en te verantwoorden. De Secretaris van het plaatselijk Comite, TEN BRUGGECATE. Wij willen volgaarne voldoen aan het tot ons gerichte verzoek, om giften voor dit voorzeker goede doel in ontvangst te nemen. Daarvan zal in dit blad verant- woording worden gedaan. Er wordt in dezen tijd veel gevraagd, zulks valt niet te ontkennen, maar zeker zijn de gaven ten bate van de mannen die zijn opgeroepen om te waken voor de handhaving onzer neutraliteit goed besteed. Vooral wij, die nabij de grenzen wonen waar de oorlog woed, weten te waardeeren de rust die wij nog genieten. (Red.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Nov. Jacobus Pieter Veerman, oud 20 j., jm. en Wilhelmina Neeltje Lansen, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Nov. Maarten, z. van Maarten van Dixhoorn en van Neeltje Dieleinan. Johannes Hendrit, z. van Cornelia Marie Meerts. 2 Nov. Armand Eduard, z. van Theophilus de Gijsel en van Maria Louisa Kalle. Christiaan Gerardus Jacobus, z. van Gerard Adrianus van der Straten en van Francisca Ariette \erkaik. 3 Nov. Pieter, z. van Levinus de Bruijne en van Maria Wilhelmina van Tatenhove. 4 Nov. Adriana Francina, d. van Willem Oostdijk en van Adriana Francina Faas. 7 Nov. Anna Alphonsina d. van\ictor Lauwers en van Maria Adelia Van hoornbeek Overlijden. 1 Nov. Juliana Heijlen, oud 3 w., z van Alina Maria Frans en van Philomena Paulina Laenen. 6 Nov. Cornelis Verheijke. oud 63 j., z. van Jan en van Catharina Scheele. Andries de Smidt, oud 72 j., echtg. van Wilhelmina Verbrugge. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN Spoedeischende vergadering van Vrijdag 23 October 1914. (Vervolg.) De heer Waalkes vraagt, wat er gebeuren zal, als de gemeente de tarwe niet koopt. De voorzitter kan dat niet zeggen, wel van de rogge. Volgens de medegedeelde circu laire van den minister, wenscht de regeering over te gaan tot Ret aankoopen der rogge als de gemeente het niet doet. Van de tarwe is aan spreker op liet oogenblik nog niets bekend. Hij lieeft de tarwe op dit oogenblik ter sprake gebracht, omdat hij die voor onze gemeente van meer beteekenis acht. Of het er van komen zal, dat de regeering' ook de tarwe zal aankoopen? Misschien ten slotte wel, maar zij zal wel eerst nagaan, hoe het loopt. Het streven is, om niet in te grijpen in zaken die haren natuurlijken loop netaen. Gaat het echter op die wijze ver- keert, dan wordt ook ingegrepen. Koopt de gemeente de tarwe, dan is men voor eenigen tijd verzekerd van brood voor de ingezetenen. Spreker voegt hieraan toe, dat, bij aanneming van het voorstel, dat besluit niet door burgemeester en wethou- ders alleen zou worden uitgevoerd, maar dat hij dan in overweging zou geven om. daarvoor aan het college drie leden van den raad toe te voegen. Wat den zooeven door den heer Lensen- geuiten twijfel betreft, toen spreker zeide,' dat het wel eens zou kunnen voorkomen^ dat de militairen brood zouden eten en dq burgers vasten, deelt hij mede, dat voor de hier in garnizoen zijnde soldaten dagelijks 20 zakken tarwe gebruikt worden. Onlangs had de molenaar Van Wijck maar juist 20 zakken tarwe in voorraad en wist niet, waar hij op dat oogenblik aan meerdere tarwfe moest geraken. Op dien voorraad werd toen door den commandant der kustbatterij be- slag gelegd voor de militairen. Ware het niet dat spreker toen Van Wijck naar een landbouwer had kunnen verwijzen, die op zijn verzoek Van Wijck aan tarwe heeft ge- bolpen, dan zoude er dien,. dag toch juist geen tarwe voor de ingezetenen zijn beschik baar geweest. Er was wel tarwe in de ge meente, maar die is nog niet gedorschen. De heer D. Scheele meent, dat die tarwc- zaak nog wel wat kan worden uitgesteld. Men weet nu, dat er een 6000 zakken voor raad is. Fr kan nu best eens worden af- gewacht, hoe het loopt. Als er veel de ge meente uitgaat, kan men dat zien en dan. kunnen nog altijd Riaatregelen genomen wor den, om te voorkomen, dat wij zelf zonder geraken. De voorzitter merkt op, dat men nu wel den voorraad kent, maar dat men onmoge- lijk kan nagaan wat er uitgaat. MeR, kan wel nagaan wat er per schip of spoor verzonden wordt, maar niet wat welliQht langs binnenwegen buiten de gemeente wordt weggevoerd, door hen, die nog niet willem verkoopen voor den vastgestelden prijs en denken later nog meer er van te kunnem maken., De lieer De Jager zou burgemeester en wethouders willen machtigen om de tarwe aan te koopen voor de gemeente, indien de omstandigheden dat zullen noodig ma ken. Zij zouden dan aan de landbouwers kunnen vragen, of ze voorloopig hun voort- raad willen houden. De heer D. Scheele wijst er nog op, dat er hier ook veel slechte tarwe is, waar niets anders dan islecht brood van komt. Hij haalt hieromtrent een voorbeeld aan. - De heer 'Ft. Scheele Imerkt ,op, dat het schot in de tarwe, als ze wat langer ligt, eenigs- zins weggaat. In de maanden December en Januari heeft men daar zoo geen last van, als op het oogenblik. De heer Lensen meent uit de besprekingen en de mededeelingen van hen, die daarvan op de hoogte kunnen zijn, de conclusie te kunnen trekken, dat de voorraad rogge in" deze gemeente van weinig beteekenis is, en de voorraad te klein, om van overwegenden invloed te zijn op den voorraad voedsel. Hij zou daarom de rogge maar willen laten rusten, het aan de regeering overlatende, wat zij er mede doen wil. Van tarwe zouden wij hier voorraad heb ben tot April, als er geen grooten uitvoer komt. Op het oogenblik is dus de aankoop nog niet van bepaald dringend belang. Hij' vraagt, of het niet beter is, den loop der zaken nog eens af te wachten. De heer Dees zou het geen zoo bezwaar achten, om nog wiat af te wachten, als wij leefden in den tijd van een jaar of tien te voren. Maar met de middelen van thans is er gelegenheid tot vlugger handelen. D'e besprekingen liier gevoerd, zullen publiek komen en de landbouwers worden wakker geschud. Dat acht hij nu de schaduwzijdo der publiciteit van de pers. Door gebruik' te maken van stoomdorschmachines, zoo als er tegenwoordig zijn, kunnen de boeren, o;p korten tijd veel tarwe dorschen en op did wijze zouden kapitaalkrachtigen, die hun tarwe in afwachting van nog hoogere prij- zen, als na eenige maanden den oorlog voor- bij is, liever houden, nog in de gelegenheid zijn, om hun voorraad spoedig te laten dom sclien en over de grens der gemeente te voe- ren. Dan zouden ten slotte die landbouwers, welke niet zoo kunnen handelen, genood1 zaakt worden aan de gemeente te lever en De heer Waalkes acht de verschillende bezwaren, die zijn aangevoerd, nog al groot. Hij vraagt, of de gemeente het geheele be- drijf der broodvoorziening niet in handen zou kunnen nemen. Wellicht kan daarover eens Worden gedacht. Zoolang de nood nog niet grooter is, zou hij echter nog maar niet! willen overgaan tot het koopen der tarwe De voorzitter zou dan liever een tusschen voorstel doen, n.l. om ten eerste in beginsel te besluiten de tarwe aan te koopen, ten tweede een commissie van drie leden uit den raad aan burgemeester en wethouders! toe te voegen, om dienaangaande nader aan! den lyaad te adviseeren, ten derde aan d!a landbouwers een verzoek te richten om liur? voorraad tarwe nog een 14 dagen vast te houden. De heer Lensen wijst er nog op, dat de regeering toch andere gemeenten van tarwe voorziet, uit den ingevoerden voorraad zou zij dan, als hier nood was, Ter Neuzen ook niet helpen De voorzitter antwoordt, dat zij Ter Neu zen helpt, door het bijleveren der 20 procent tarkvebloem voor het brood. De heer Lensen weet dat laatste, maar meent, dat het rijk toch de gemeenten, die niet een eigen tarwevoorraad hebben, ook van graan voorzien, benevens die 20 procent tarWebloem. De heer De Jager wijst er op, dat tegen woordig, door de vele aanwezige vluchte lingen, de oogen van Nederland sterk op' Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd zijn, eu meent, dat de regeering ten slotte Ter Neu-. zen toch ook wel zou helpen, evenals anderq gemeenten worden geholpen. De heer Waalkes merkt op, dat de vluch- telingen er, wat het brood betreft, beter aan toe zijn, dan de vluchtelingen daar, die wit brood krijgen. De voorzitter dat uit Engeland voor hen wordt aangevoerd. Na nog enkele opmerkingen wordt het tusschenvoorstel van den voorzitter aange- nomen, waaraan nog wordt toegevoegd, aan den Minister van landbouw, nijverheid en hand-el te berichten, dat bezwaar bestaat tegen aankoop der rogge van gemeentewege. Alsnu benoemt de voorzitter tot leden der commissie om burgemeester en wethouders bij te staan voor het uitbrengen van een nader ladvies omtrent het aankoopen van deri tarwevoorraad, de heeren Lensen, De Eeijter en D. Scheele. De benoemde heeren nemen hunne benoe- ming aan de heer Lensen maakt eerst be zwaar, doch geeft ten slotte toe aan dan aan- drang van den voorzitter. 4. Trekken aideelingen voor de behan- deling der gemeeiitebegrooting. De voorzitter noodigit de leden uit, te Wil len overgaan tot het trekken der afdeelingen voor het in commissoriale vergadering be- spreken der gemeentebegrooting. De heer Lensen vraagt, of daaromtrent een voorstel is. De voorzitter antwoordt, dat dit in het re- glement van orde staat voorgeschreven. Eenige leden betwijfelen dit, en meenen, dat het onderzoeken der begrooting in afdee lingen, een sedert een paar jaren aangeno- men gebruik is. Bij het nazien van het reglement van orde, blijkt, dat de voorzitter gelijk had. De heer Lensen bemerkt, dat er dan voor het oogenblik niets aan te doen is, maar liij wil er dan met nadruk op wijzen, dat in die vergaderingen geen bindende besluiten kun nen worden genomen. De voorzitter is het daarjmede eens die voor-vergaderingen worden alleen gelioudert o'm de begrooting en daarmede in verband staande zaken te bespreken, en burgemees ter en wethouders in de gelegenheid te steN len, kennis te nemen van de meening der leden over verschillende onderwerpen, waar- mede zij dan, bij hunne voorstellen, rekeningi kunnen houden. De heer Lensen heeft daartegen geen be zwaar, maar wijst er op, dat het is voorgeF komen, dat in die afdeelingsvergaderingen, over zaken werd gestemd en dan de led|en, die daarin waren tegenwoordig geweest, van) meening waren, dat zij zich aan het besluit der afdeeling moesten houden, al was dat besluit ook tegen hun eigen denkbeelden in, omdat zij in de afdeeling waren overstemd en nu in de openbare raadsvergadering met de meerderheid der betrokken afdeeling mee- stemden. Op die wijze kan het voorkomen; dat de raadsbesluiten niet het denkbeeM den meerderheid uitdrukken. De voorzitter is het er geheel over eens, dat een stemming in een der afdeelings vergaderingen, op geenerlei |wijze van invloed kan zijn op de stemming der leden in die. openbare raadszitting. De iheer Waalkes meent, dat die afdeelings vergaderingen best konden vervallen, aan gezien zij niet het resultaat hebben opgele- verd, dat er van verwacht werd. De voorzitter merkt' op, dat de heer Waal kes, indien hij dat afdeelingsondterzoek wenscht te doen vervallen, eene wijziging in het reglement van orde moet voorstellen. Bij ll et trekken der afdeelingen wordt be paald, dat tot de eerste afdeeling zullen be- hooren de heeren Moggre, R. Scheele, De Feijter en Eijke tot de tweede afdeeling de heeren De Jager, Lensen, De Bruijne, Waal kes en D. Scheele. 5. Omvraag. a. De heer D. Scheele vraagt, hoe het staat met het onderzoek naar het personeel van de hoogere burgerschool, dat wegens de mobilisatie in dienst is, met betrekking tot het uitbetalen van hun salaris. De voorzitter deelt mede, dat een onder zoek is ingesteld, of de heer O. Bakker al of niet als vrijwilliger in dienst is is dit laah ste het geval, dan is de bepaling, dat tevens zijn salaris wordt uitgekeerd, niet van toe- passing. Daar hij behoort tot de reservisten is hij vrijwilliger. De heer D. Scheele geeft te kennen, dat hij niet alleen den heer Bakker op het oog had, maar ook den heer Duizendstra. De heer De Jager en Schirris. De voorzitter merkt op, dat deze een plaats- vervangster stelt. De heeren D. Scheele en De Jager stem- men toe, dat dit een ander geval is. Over die vraag van den heer D. Scheele, Zal nader het bericht van burgemeester en wet houders worden afgewacht. b. De heer D. Scheele heeft gehoord, dat er in de vijfde klasse der hoogere burger- school, in verband met de mobilisatie, maar een leerling de lessen volgt. Hij vraagt, of die klasse niet zou kunnen worden stop gezet, daar de uren, die de leeraren aan dien eenen leerling onderwijs geven, op groote kosten komen te staan. Hij weet niet, of hetgeen hij vraagt kan en of dat zou worden goedgekeurd door de be trokken autoriteiten, maar er zou toch door de gemeente veel worden bespaard, wat in een tijd, dat er zooveel geld noodig is, zeer goed te pas kon komen. De voorzitter wil de vraag van den heer D. Scheele overbrengen naar de commissiq van toezicht. De heer Dees merkt op, dat men bij de beoordeeRng dezer zaak moet in acht nemen, dat de leeraren niet alleen voor die vijfde klasse dienst doen, maar dat zij ook aan de andere klassen in de school en ook aan de m. u. 1. o. school werkzaam zijft. Opheffen der vijfde klasse zou zeker een groot be^ zwaar zijn. e. De heer De Jager vraagt, hoe het staat met het onderwijs aan de leerlingen van school B. De voorzitter antwoordt, dat twee klassen dier school voortdurend onderricht ontvan- gen in het vergaderlokaal op Java. De les-. sen voor de andere klassen, die in de H. B^ S. waren ondergebracht, zullen daar de vol- gende week weer kunnen aanvangen, evern als die aan de klassen der M. U. L. O. school, daar de militairen, die in het gebouw waren ondergebracht, niet meer in de leslokalen vertoeven. De voorzitter sluit de vergadering. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 3 November 1914. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman en Wolfert, later ook de heer De Feijter. Afwezig de heeren Oggel, P. Dekker en ;Smies. De Voorzitter opent de vergadering, waar- na de notulen der vergaderingen van 11 Augustus en 1 September 11., met algemeene stemmen onveranderd worden vastgesteld. De Voorzitter acht het noodig nog eene toelichting te geven op de notulen van 1' September 11. In antwoord op de vraag van den heer Smies heeft spreker toen genoemd de cijfers betreffende de besteding van cte verbouwing van Ret gemeentehuis; die cijfers liepen hooger, dan de voor de verbouwing aan den raad medegedeelde begrooting. Er moet echter bij het vergelijken dier cijfer? in aanmerking worden genomen, dat in de besteding ook andere werken begrepen waren, waarop reeds bij het vaststellen der gemeentebegrooting gerekend was. De Voorzitter wenscht eene wijziging te brengen in de volgorde der punten van dej agenda en zal eerst de punten 9 en 10, met betrekking tot den hoofdelijken omslag in behandeling brengen, waarvoor hij de open- bare vergaderiing schorst, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Nadat de zitting weder openbaar is gewor den, komt aan de orde: 9. Vaststelling siyipletoir kohier van den hool'delijken omslag. De Voorzitter stelt nalnens Burgemeester en Wethouders voor, het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, zooals dat in de vergadering met gesloten deuren is besproken, vast te stellen op een bedrag van 498,581/2- Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 10. Reclames hoofdelijken omslag. De Voorzitter deelt mede, dat in de verga- ring met gesloten deuren, op ingekomen re clames tegen den hoofdelijken omslag, is beschikt.als volgt: Teruggebracht zijn: A. Esselbrugge van de 22e naar de 21e klasse, Abr. Koster van de 7e naar de 6e klasse, J. Volckaert van de 9e nar de 8e klasse, .C P. Minjon van de 21e naar de 18e klasse, P. Dees van de 30e naar de 26o klasse, B. L. Ysebaert van de 31e naar de 27e klasse, L. Deij Lz. van de 24e naar de- 22e klasse, A. van Alten van de 13e naar de. 12e klasse, L. H. van den Akker van de 9e naar de 5e klasse, J. van Wijk van de 2Ge- naar de 19e klasse, Jac. van Langeveld van de lj5e naar de lfe klasse, J. J. de Feijter van de 14e naar de 12e klasse, A. W. van der Bilt van de 7e naar de 6e klasse. Afgewezen zijn de reclames van P. de Jonge, H. J. de Jonge, P. Dekker Pz., J. Meijer en J. A. Dregmans. Nog is afgewezen eene reclame van H'. Etienne, aan wien zal worden te kennen gegeven dat zijn verzoek om verlaging van zijn aanslag niet voor inwilliging vatbaar is, maar dat hij op grond van de in zijn be- zwaarschrift aangevoerde gronden, onthef- fing voor een deel van zijn aanslag kan verzoeken. Daarna stelt d'e Voorzitter aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. Het proces-verbaal van d'e op 2 November 1914 door Burgemeester en Wethouders ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- liouden kasopneming, waarbij is gebleken dat was pntvangen: over het jaar 1913 een beidrag van f 55.239,351/2 en over het jaar. 1914 29.452,42, samen 84.691,771/2, en dat is uitgegeven over het jaar 1913 52.667,911/2 en over het jaar 1914 27.220,911/2, samen 79.888,51, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven een bedrag van 4803,26V2, dat. blijkens de vertoonde bewijzen in de kas aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Af- en overschrijving in de begrooting voor 19t4. De voorzitter stett namens Burgemgeester en Wethouders voor, in de begrooting voor 1914 van verschillende posten van uitgaaf als volgt af te schrijven: aankoop en onden- houd van een politiehond /25, onderhoud. van straten, pleinen en markten 350, on derhoud van wegen en voetpaden 212, onderhoud van riolen, slooten, putten en waterleidingen, pompen enz. 325, onder houd van fonteinen, wrandelplaatsen, beplan- tingen enz. 50, onderhoud van begraa'f- plaats en lijkenliuis f 50, totaal /1062; en over te schrijven op de volgende posten van uitgaaf, die niet toereikend zijn ge bleken: licht en brandstoffen 50, briefl- porten, vrachten, zegels en andere kleine uitgaven J 100, aandeel der gemeente in de kwade posten op de rijks directe belastingen voor zooveel de gemeente-opcenten betreft 35, kosten der straatverlichting 100, kosten voor het nemen van noodzakelijke politiemaatregelen 125, onderhoud van openbare gebouwen 477, verzekering tegen. ongevallen en verdere kosten 25, verple- ging, overbrenging en geleide van krankzin- nigen en als hersteld uit geneeskundige ge- stichten ontslagen personen 250, totaal 1062. - Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Hierna wordt met 5 tegen 3 stemmen be- sloten dit jaar geen premien uit te loven. Voor stemmen de heeren De Feijter, Dreg mans en Van Driel; tegen stemmen de heeren Lamaitre, Wolfert, F. Dekker, Diele man en Kruijsse. De Voorzitter acht het gewensc.ht, om, in verband met het houden der jaarmarkt van af deze plaats mede te deelen. dat, in overlag met het militair gezag is besloten, dien dag geen vergunning te geven. voor het houden van danspartijen. 4. Benoemen markt. keurmcesters voor de vee- De Voorzitter merkt op, dat, in verband met het besluit tot het niet uitloven ven premien ter gelegneheid van de veemarkq de benoeming van keurmeesters kan ven- vallen. 5. Benoemen stuur. lid Alg. Burgerlijk Armbe- De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, wegens pertodieke aftreding van den heer I. J. Brakman. Door het betrokken college wordt met den aftredende aanbevolen de heer H. den Hamer Jz. De heer Brakman wordt bij de stemming met 7 stemmen herbenoemd; 1 stem is uit- giefbracht 0 pden heer Den Hamer. 6. Goedkeuring begrooting gasfabriek voor 1915. De Voorzitter stelt aan de orde de goed- keuriing van de begrooting der gasfabriek voor het jaar 1915. Deze is opgemaakt op een .'bedrag van 22.577,55 in ontvangsten en u'itgaven. Blijkens mededeeling van den Voorzitter heeft in de vergadering van Burgemeester en Wethouders ook een punt van beraadslaging u'itgemaakl of al of niet salarisverhooging voor den directeur zou worden voorgesteld. Met het oog op de huidige omstandigheden en de veranderingen die aan de fabriek te wachten zijn, in verband met de aansluiting van de Zeeuwscli-Vlaamsche tram, achten zij het beter, daarmede nog te wachten. De voorgestelde begrooting wordt met al gemeene stemmen goedgekeurd. 7. 1915, Vastslelling gemrentebegrooting voor 3. Vaststellen premien voor de veeinarkt De Voorzitter deelt mede, dat in de ver gadering van Burgemeester en Wethouders is besproken de vraag, of het, onder de huidige moeilijke omstandigheden Kvaaronder wij leven, al of niet gewenscht is, de jaars lijksche paarden- en veemarkt te doen door- gaan. Zij besloten hierover het oordeel van den Raad in te roepen en tevens aan den Raad de vraag te stellen, of hij, den jaarf markt willende doen doorgaan, het niet ge wenscht acht, dit jaar de premien niet uit te loven, daar het daarvoor n'oodige geld op dft oogenblik beter voor iets anders kan ge bruikt worden. Miet 6 tegjen 2 stemmen wordt besloten de paarden- en veemarkt te doen doorgaan. Voor stemmen de heeren Lamaitre, Kruijsse, Wolfert, F. Dekker, Dieleman en Van Driel; tegen stemmen de heeren Dei Feijter en Dregmans. De Voorzitter stelt aan de orde de vast stelling der gemeentebegrooting voor 1915. Aangezien daarop geen bijzondere posten voorkojnen en het ook zeer goed mogelijk. is, dat, in verband diet den loop der omstan- heden, vele posten in den loop van het jaaij zullen moeten gewijzigd worden, stelt hij- voor de begrooting en bloc te behandelen slechts jeen (paar punten te Respreken, in 'vem band met adressen die zijn ingekomen eh met begrootingsposten verband houden. Met algemeene stemmen wordt goedge1- vonden aldus te handelen. De Voorzitter brengt bij den post „jaah- wedde van den bode-concierge' in behan deling het vroeger medegedeelde adres van den bode-concierge J. Cornelisse, waarin deze salarisverhooging vraagt, in verband met de door hem gepresteerde diensten, daar voor het hem opgedragen onderhoud van het stadhuis, dat veel werk vordert, zijne vrouw ook veel diensten voor de gemeente moot- verrichten. Burgemeester en Wethouders stemmen toe, dat het salris van adressant, in verband met de van hem gevorderde diensten niet te haog en zouden hem daarom voor een deei van zijn werk willen ontslagen, door hem te ontslaan van de zorg voor het onderhouden van het raadhuis, waarop door hem in zijn adres nogal nadruk wordt gelegd en dit in het vervolg aan te besteden. In verband daarmede stellen Burgemeester en Wethou ders voor, den post „onderhoud, enz. van het gemeentehuis" te verhoogen met 125. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Bij den post jaarwedden der ondimvijzers; pensioenbijdragen" brengt de oorzitter ter sprake het vroeger medegedeelde adres van het liooi'd en het verder onderwijzend per soneel der openbare school,waarin zij ver zoeken dat de gemeente, evenals zulks voor de andere gemeenteambtenaren geschiedt, het bedrag dat door hen als pensioen moet worden gestort, ook voor hare rekening zal nemen. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders, in aanmerking nemende dat de salarissen van het onderwijzend perso neel alhier hooger staan, dan in andere ge meenten, meenen dat er geen termen zijn om dit verzoek in te willigen en dus voorL stellen het af te wijzen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De verdere posten der begrooting geven geen aanleiding tot bespreking. De begrooting wordt met algemeene stem- men goedgekeurd op een eindcijfer van men54.457,30i/2. De hoofdelijke omslag is, evenals voor het loopende jaar, uitge- trokken op 20.000. 8. Verzoeksclirift om onlheffing van ■schoolgeld. De Voorzitter deelt mede, dat een verzoek is ingekomen van A. Kolfer, om hem ont- heffing te verleenen van schoolgeld voor zijn dochtertje, dat wegens ongesteldheid o-p-15 Mei de school heeft verlaten en van ar 1 Augustus 11. als leerling is afgeschreven. Daar bij onderzoek is gebleken, dat de oipgaven van adressant juist zijn. stellen. Burgemeester en Wethouders voor, het ver zoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter sluit de vergadering. SCHEF.PVAARTBEWEGING. "Van 6 tot en met 8 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 70 binnenvaartuigen op- en 84 afgeschutdoor de Middensluizen 12 op- en 13 afgeschut 2 afgeschut. door de Westsluizen S.S. RICHARD liggende te Rotterdam, s s. ELISABETH liggende te Ter Neuzen. s.s. HELENA liggende te Ter Neuzen. s.s. MAGDALENA liggende te Ter Neuzen. s.s. CORNELIS in lossing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3