De krijgsMrijven. Laatste Berichten. De strijd in Belgie. De stemming te Berlijn. De Berlijnscbe correspondent van de ,/N. R. Ct." scbetst de stemming te Berlijn, die er een is van kalmte, zelfbeheersching en vertrouwen. Van vreugde, zorg of leed bemerkt men er uiteriijk ternauwernood iest. „T >en Antwerpen gevallen was, is er op aansporing van de kranten, gevlagd, Dat was ten-minste iets voor ieder zichtbaars. Men moest echter al bijzonder gelukkig zijn. om iets te zien van de betooging voor de Turken, toen hun oorlog tegen Rusland bekend werd, een oorlog die hier in inge- wijde kringeD inderdaad tegen de vorige week werd verwacht. Ben stoet verzamelt zich snel, trekt naar het Turksche gezant- schap huldebetuigingen, gezang, rede en nog tens gezang en hulde, en daarnede is alles uit. ,/Zoo gaat bet ook met ongunstige of droevige berichten. Het bericht van de nederlaag bij Warschau wekte geen merk- bare verslagenheid. Nu men er. niets naders meer van verneemt, vraagt men er ook niet meer naar. Het Oosten schijnt dan »en- voudig niet te bestaan, waarvoor de belang- stelliDg toch trouwens altijd minder groot is geweest, dan voor het Westen. Een nederlaag wordt slechts als een kindernis beschouwd op den weg naar de algeheele overwinning, waaraan hier niemandjtwijfelt. Van nederlaag wordt zelfs niet eens ge- sproken." vMen weet hier heel goed, dat het vooral de intellectueele Berlijosche jeugd, de pas klaargedrilde, geestdriftige vrijwilligers zijn, die de ontzettende verliezen aan het Yser- kanaal geleden hebben. Niemand kent nog de juiste afmeting van den rouw, die over Berlijn gekomen ismen weet slechts dat deze vreeselijk groot zal zijn. Men ziet het Berlijn niet aan. Niemand legt zijn droefenis of bezorgdheid in het publiek aan den dag. Met dezelfde waardige kalmte, waarmede de overwinningsberichten.in het begin van den oorlog ontvangen zijn, draagt men nu ook ernstiger tijdingen en raakt er niet door aan het twijfelen. De vraag, hoe lang de oorlog nog duren zal, wil zeggenhoeveel tijd zullen wij nog noodig hebben, om al onze vijanden te onderwerpen. Niemand spreekt van vrede, omdat die voor het algemeen begrip een ocmogelijkheid is, voordat Duitschland heett gezegevierd. Dat dit nog lang kan duren, zou men toch moeten inzien. Toch verliest men niet het geduld, al hebben de gebeurtenissen in Frankrijk tekens weer teJeurgesteld. Hoort men verontrusteDde stemmen uit het buitenland, dan gelooft men die eenvoudig niet. De goede lieden hier hebben over het algemeen de naive voorstelling, dat men in het buitenland het slachtoffer is van een listig leugenstelsel van Duitschland's vijanden en dat alleen de berichten van het Diliitsche hoofdkwartier de voile en heilige waarheid bevatten." ,/Eigenaardig is, dat zelfs op dit oogenblik slechts een minderheid rekening houdt met een langen duur vau den oorlog. Dat men in eenige maanden alle vijandeu niet kan verpletteren stel dat dit gelukt dat moet nu toch ook hier ieder inzien. Als de regeering een ,/faulen Frieden" sluit, d. w. z. een vrede, die het onheilzwangere status quo ante bellem (de toestand van voor den oorlog) laat voortbestaan, dan dreigt de revolutie in Dnitschland, hoort men hier nu algemeen, leest men zelfs van tijd tot tijd. Dat Engeland taai en Rusland moeilijk te genaken is, daarvan is men bier overtuigd. Hoe zal Duitschland dan be- trekkelijk spoedig aan zijn voordeeligen vrede komen, zelfs al gaat alles, zooals hei groote publiek zich dat hier in zijn sterk optismisme voorstelt Niemand wil mij een antwoord geveu op deze vraag. Ik zeg met opzetniemand w i 1 en niet niemand kan. In het bewustzijn van ver- scheidenen sluimert een oplossing, die men liefst door geformuleerde gedachten onaan- getast laatEr wordt veel gespeeld met het denkbeeld van een wapenstilstand voor den winter. Zoo onder 't publiek. Zoo onder de menschen, die toespelingen maken op een revolutie, ingeval van een //faulen Frieden". Van het denkbeeld is niemand afkeerig. Vaak echter ontmoet ik ver- legenheid, als ik dan vraagDenkt gij dat aan het einde van dezen wapenstilstand onder het volk, dat intusschen de rekening heeft kunnen opmaken, de hartstocht nog even groot zal zijn, om dezen vernietigenden wederzijdschen uitroeiingsoorlog, die in zoo- vele opzichten vastgeloopen is, opnieuw te beginnen Dat daar een mogelijkheid was voor een, z/faulen Fieden" zonder revolutie in Duitsch land, kan toch niemand ontkennen. En waarom zou ook eeu onbesliste oorlog weer de kiem voor nieuwe oorlogen in zich moe ten sluiten Als alles bij het oude bleef, dan stellig. Maar andere groepeeringen der mogendheden zijn toch zeer wel denkbaar, en daaraan wordt immers te Berljjn ook thaus reeds, te midden van den oorlog, wel degelijk gedacht". z/Er zijn personen, lang niet de eersten de besten zelfs, die zeer wel inzien, dat men de beschaving en welvaart van Europa niet noodeloos mag opofferen aan zijn eigen ontembare wraakzucht tegen Engeland. Te- genover Frankrijk is niet eens zelfoverwin- ning noodig. Samenwerking kan echter niet van een kant komen, zal men zeggen, te meer, omdat deze vsn Duischen kant al zoo vaak aangebonden is. Dat echter iemand in West-Europa nog een voortzetting van den ouden toestand zou kunnen wenschen, kan men nauwelijks gelooven. En dan, kan Engeland op den duur Duitschland missen als militair tegenwicht te land tegen het als mededinger in Azie zoo oneindig ge- vaarlijke en onkwetsbare Rusland De Turken in Egypte. Men seint uit Berlijn aan de H. Crt. Volgens de ,/Taswir Efkier" (een Turksch blad) hebben Turksche troepen met 3000 Bedoe'ienen de Egyptische grens overschre- den en de Engelschen van meerdere plaat- sen op het Siuai-Schiereiland verjaagd. Eeu uit Konstantinopel teruggekeerde Zwitser vertelt aan de ,/Ziiricher Zeitung", dat de Turksche soldaten volkomen zijn uitgerust voor een woestijncampagne. Ze dragen alien tropenhelmen met sluiers. Nieuw waren de inrichtingen voor drink- watertransport en ook die voor het vervoer van zwaar geschut over de zandvlakten. Vele treinen worden nog verder dan Maan (Hedjazspoorweg) vervoerd, zoodat aan te nemen is, dat ook een troepenbeweging over de Roode Zee in het plan ligt, met het doel een revolutie in Egypte te bewerken. De sterkte der voor Egypte bestemde troepen is 250.000 man, waarbij nog reke ning moet gehouden worden met de onge- regelde Bedoe'ienen. Een hooggeplaatst Turksch ambtenaar verklaarde tegenover den zegsman der z/Zuricher Zeitung", ongeveer veertien dagen geleden, dat de deelneming van Turkije aan den grooten oorlog noodzakelijk en onaf- wijsbaar was, want mocht de Triple Entente winnen en den vrede voorschrijven, dan ware Turkije verloren. Engeland zou Mesopotamia bezetten en in Arabie een vazallendom scheppen. Fran krijk zou Syrie, Rusland Armenie krijgen, en de rest van Turkije zou volkomen van Engeland's genade afhangen, dat tenslotte de Osmanen als hulptroepen, zou gaan gebruiken tegen Rusland. Daarmede ware dan de onderdrukking van alle Mohamme- daansche volkeren bezegeld. JPutten van ellende. Een correspondent van de Daily Chronicle beschrijft een aanval door een groote over- macht op Britscbe loopgraven aldus Onze mannen waren er op zoorbereid. Op ongeveer 25 meter van onze loopgraven waren diepe putten gegraven, sommige 20 voet diep en sommige 20 voet breed. Die putten werden losjes bedekt met takken en zoden, zooals eeuwen geleden te Danneckburn. Daar vielen de Duitschers bij hoopen in, luid schreeuwende, toen zij te laat den valstrik bemerkten. Onze troepen gingen koelbloedig met vuren voort en trachtten zooveel moge- lijk Duitschers neer te vellen, voordat zij de putten bereikten. Maar de Duitschers kwamen in veel grooter aantal dan noodig was om de putten te vullen en vielen met groote kracht aan. De putten waren toen putten van ellende geworden. De Duitschers riepen, worstelden en vochten met elkaar in de hoop daardoor zich te bevrijden. Velen vielen in de bajo netten van hun kameraden, die reeds voor hen in de kuilen waren gevallen en anderen werden door hun eigen kameraden doodge- schoten. Op een gegeven oogenblik viel een Engelsche granaat in een der putten en alle leven werd in deze opeengehoopte mezschenmassa vernietigd. Ter Zee. De Engelsche admiraliteit deelt mede, het volgende geloofwaardige bericht ontvan gen te hebben over het zeegevecht op de Chileensche kust In den loop van den dag van 1 No vember ontmoetten de Engelsche kruisers z/Goodhope", //Monmouth" en //Glasgow" de Duitsehe kruisers //Scharnhorst", //Gneise- nau", //Leipzig" en //Dresden". Beide eska- ders stoomden in Zuidelijke richting, terwijl er een sterke wind woei en de zee tamelijk hoog ging. Het Duitsehe eskader wist een treffen te vermijden, tot de zon onderging, waardoor het de zon achter zich kreeg, en zoodoende met groot voordeel zijn stukken kon richten, terwijl de Engelsche kanonniers tegen de zon in moesten poiuteeren. Het gevecht, dat toen volgde, duurde een uur. Reeds onmiddelijk na den aanvang den strijd geraakten de //Goodhop van en de //Monmouth" in brand, doch bleven doorvechten tot het bijna geheel donker was. Toen had er aan boord van de //Good- hope" een hevige ontploffing plaats, waarna het schip begon te zinken. De //Monmouth veranderde van koers, doch maakte veel water en bleek niet in staat te zijn weg te stoomen. De kruiser werd daarom ver- gezeld door de //Glasgow", die gedurende den geheelen strijd de //Leipzig" en de //Dresden" bevochten had. De vijand naderde nu den getroffen //Monmouth" opnieuw en ook de //Glasgow" werd door een der krui sers onder vuur genom n, zoodat het schip vluchtte. Hierop werd de //Monmouth" weer aangevallen. De uitslag van dit gevecht is echter niet definitief bekend. De //Glas gow" is niet ernstig beschadigd, terwijl slechts enkele verliezen aan dooden en ge- wonden werden geleden. Noch de //Otranto" noch de (,Canopus" waren bij het gevecht betrokken. wegingen plaats. Afgematte strijders keeren van 't slagveld terug, nieuwe troepen ver- trekken in de richting van Yperen en Dixmuiden. De strijd woedt voortdurend hevig tusschen beide genoemde steden. Dat er ontzettend veel manschappen geofferd en aan beide zijden veel soldaten buiten gevecht gesteld warden, zien wij uit de lange con- vooien gekwetsten, die te Brugge, Rousse- laere, Yperen en Ingelmunster aankomen. Iemand die van Calais via Engeland terug- keerde, vertelde me ook, dat er daar ont zettend veel Belgische, Fransche en Engel sche gewonden aankomen. In Vlaanderen gedragen Duitsehe troepen zich thans over 't algemeen correct, wel worden er ook bij tal van burgers op- eischingen gedaar, en plundert men menigen wijnkeider uit veriaten huizen, ook worden verschillende goederen weggevoerd. Men betaalt de opeischingen met bons. Wat de Duitsehe soldaat persoonlijk koopt, be taalt bij in klinkende munt. Drankmisbruik komt nog maar al te veel voor. Hel was een ware verademing, dat er gisteren geen bommen op Brugge werden geworpen. Bommen op die eenigestad van Europa, die hrstorische reliqui deze gedachte jaagt een huivering door de leden. Een Duitsch soldaat die gisteren ziju ver- ontwaardiging uitte over deze wijze van oorlogvoeren, was zeer verbaasd, toen hij vernemen moest, dat de Duitscbers eerst bommen te Brugge hadden geworpen, na- melijk om de lancierskazerne in de Lange- straat te treffen. Wel zweefden er gisteren twee aeroplanes boven de stad en de kust- streek, Juist waren er troepenafdeelingen op de groote Markt. Dadelijk gingen de soldaten uit elkaar en velen begaven zich in eea herberg. De spoorlijn BruggeGent moet hersteld zqn. Zwaar gewonden werden van Brugge doorgestuurd. Gisteravond tusschen negen en tien zongen een vijfhonderd soldaten op de groote Markt, onder begeleiding der muziek statig //Ich bete an die Macht der Liebe". Ware 't gsen oorlogstijd ge weest en waren de Duitschers niet de gosten der Vlamingen geweest, dan zou dit schoone gebed op de omstanders diepen indruk hebben gemaakt. Tusschen Ostende en Nieuwpoort is het stil. Geruchten der bezetting van Ostende door de verbondenen moet ik weer beslist tegenspreken. Ostende is Duitsch en rustig. Nabij de stad zijn langs de kust ook putten gegraven en weer toegestopt. Waarom is niet bekeDd. Het is niet waarschijnlijk, dat de ver bondenen langs de kust verder zouden zijn dan Lombardzijde. Dit dorpje, vroeger een welvarende koopstad, maar door over- strooming en verzanding tot een soort ge- hucht met kleine kerk ingekrompen, ligt op 3 K.M. van Nieuwpoort, aan deze zijde van de Yser, aan den weg Nieuwpoort Ostende. Wat vluchtelingen me vertelden, dat de Duitschers voor hun nederlaag de Yser overtrokken op een brug van lijken en me toen wat overdreven toeleek, wordt nu ook door de Fransche //Gaulois" gemeld. Veel groote hoeven, en die zijn of waren er veel in dit gewest, waren bij de hardnekkige gevechten soms geduchte vestingen. Dit deel van Vlaanderen heeft afschuwelijke tooneelen gezien. Belgische jongelingen der lichting 1914 zijn nu voldoende geoefend en worden in het Fransche kamp van Fecamp en bij de strijders ingedeeld. Tal van weerbare mannen van 18 tot 30 jaar, die in Engeland en Frankrijk vertoefden, hebben dienst ge- nomen als vrijwilligers. De Duitschers in Belgie nemen maatregelen om dergelijke weerbare mannen te weerhouden 't leger van koning Albert te bereiken. De tram AardenburgBrugge rijdt nog. Er komt wat ontspanning te Brugge. Er waren gisteren weinig vlucntelingen. De menschen worden vertrouwd met den toe stand. Bovendien schrikken de verhalen van vluchtelingen en zelf ondervonden ellende velen af hun woning te veriaten. Ik kom liever in mpn huis om dan nog op den loop te gaan, hoorde ik iemand zeggen, en zoo spreken er meer. De toestand wordt in Belgie steeds treuriger. Geen werk, geen handel, geen nijverheid. geen spoorwegverkeer, geen post. Families die nauwelijks eenige uren j scheiden wonen, hoorden in weken niets van elkander. Een brief kunnen mee geven met een reiziger, die er niet opziet uren te marcheeren, is soms een uitkomst. Aan de Belgisch-Nederlandsche grens nabij" de kust, wordt zeer streng gewaakt. Niemand mag er over. Boeren, die naar hun land gaan op een K.M. afstand kunnen dit slechts doen door langs binnenpaden te sluipen. Duitsehe soldaten vermaken zich hier in de duinen met de jacht op konijnen. niet worden vergeten, de overlevenden mogen op den dank en de waardeering van al bun volksgenooten rekenen. De laatste berichten omtrent de krijgs- bedrijven in Europa geven nog weinig aan- Mijzing voor verandering in den toestand. De telegrammen in de N. R. Crt. melden daaromtrent Van het Oostelijke front. ST. PETERSBURG, 8 Nov. (Reuter.) De groote generate staf deelt mede In Oost-Pruisen hebben onze troepen den vijand uit de streek van Wirballen ver- dreven en zijn tot Stalluponen opgerukt. Op den linkeroever van den Weiehsel is onze ruiterij tot in Duitschland doorge- drongen en heeft den spoorweg bij het station Pleschen ten noordwesten van Kalisj op- broken. In de laatste gevechten aan de San hebben wij 125 fficieren ed 12,000 soldaten gevang'en genomen. Ten zuiden van Przemysl hebben wij den 6en dezer meer dan 1000 man gevangen genomen. BERLIJN, 8 Nov. (Wolff. Officieel). Naar het groote hoofdkwartier meedeelt is van het oostelijke oorlogsterrein niets nieuws te pielden. WEENEN. 8 Nov. (Wolff.) Naar officieel wordt meegedeeld is ook gisteren op het oostelijke oorlogsterrein niet gevochten. Oostenrijk en Servi'e. WEENEN, 8 Nov. (Wolff). Naar officieel wordt bekend gemaakt is gisteren op het geheele front in Servie met onverminderde hevigheid gevochten. Ondanks den taaien tegenstand der Serviers, wien het parool z/Standhouden tot den laatsten man" was gegeven, hebben onze troepen in de streek van Kroepanj scbans na schans gehomen. Yanochtend om vijf uur is ook Kostajnik, een door de Serviers onneembaar geachte, belangrijke stelling, stormenderhand ver- overd. Het aantal krijgsgevangenen en buit- gemaakte kanonnen is tot dusverre slechts bij benadering bekend. Turkije en de oorlog KONSTANT1NOPEL, 8 Nov. (Wolff.) Het Turksche hoofdkwartier deelt mede Met behulp van God zijn onze troepen gisteren de Egyptische grens overgetrokken. Daar de Russische vloot zich in de oor- logshavens had teruggetrokken heeft onze vloot Poti, een der belangrijkste havens in Kaukasie, gebombardeerd. De beschieting heeft veel schade aan- gericht. Onze gendarmen en op onze zijde staande stammen hebben de Engelsche troepen die te Abaka waren geland, ver nietigd. Vier Engelsche patsenrschepen die zich voor Abaka bevonden, zijn wegge- stoomd, slechts een kruiser is gebleven De Duitschers in Frankrijk en Belgie. PAR1JS, 8 Nov. (Reuter.) Officieel mededeeling van vanmiddag drie uur De aanvallen van den vijand in de richting van Dixmuiden en ten noordoosten van Yperen zijn afgeslagen. Op dit gedeelte van het front zijn wij bijna overal tot het offensief overgegaan en zijn met name in de streek ten noorden van Meessen (Messines) opgeschoten. Over 't algemeen is de toestand op het geheele front bevredigend voor onze legers HAVRE, 8 Nov. (Reuter.) De officieele Belgische kennisgeving luidt Aan de Yser hebben de bondgenooten het groote bruggehoofd van Nieuwpoort her- nomen. De Duitschers houden op den linker oever der rivier nog St. Joris en enkele boerenhoeven bezet. Deze punten worden thans door onze zware artillerie beschoten. Dixmuiden is vandaag hevig gebombar deerd, een zeer beftige aanval der Duitschers op de stad is afgeslagen. In de streek van Yperen heeft de vijanc verwoede aanvallen gedaan op Brixschoote, Klein Zillebeke en ten Westen van Wyt- schaete, die alle zijn afgeslagen door een tegenaanval van de bondgenooten. BERLIJN, 8 Nov. (Wolff.) Officieele mededeeling van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Onze aanvallen bij Yperen en ten westen van Rijssel zijn gisteren voortgezet. Aan de westzijde van Argonne is de belangrijke heuvel bij Vienne le Chateau waarom weken lang gestreden is, door onze troepen genomen. Daarbij zijn twee kanon nen en twee machinegeweren buitgemaakt Voor 't overige is de mistige dag op het westelijk oorlogsterrein rustig verloopen Daaromtrent meldt de corresp. van de Telegraaf van j.l. Zaterdag Aan den gevei van 't stadhuis te Brugge liet de Duitsehe overheid een bericht aan- plakken, dat het leger van de Yser weg- trekt. om alle kracht bij Yperen uit te oefenen, waar de troepen langzaam vorderen. Die vordering moet inderdaad heel langzaam wezen,' want weer kan ik u melden, dat de wijzigingen in de strijdlijn tot heden zoo gering zijn, dat men ze moeilijk topog ahsch bepalen kan. Sensatieberichten als bezetting van Thielt door de verbondenen, do >r som mige in Nederland in Fransche tail ver- schijnende bladen, berusten op praatjes. Te Rousselaere, Gits, Lichtervelde, Torhout en in andere gemeenten, Ooslelijk der strijd lijn, hebben gedurig Duitsehe troepenbe. In het Verre Oosten. Oe overgave van Tsingtao. Zaterdag bracht de telegraaf ons de tij ding uit Tokio, dat de Duitsehe kolonie in China Tsingtao zich heeft overgegeven. De Ja- panners verloren bij de bestorming 14 officieren en 426 dooden en gewonden. Zij maakten 2300 krijgsgevangenen. Naar het Wolffbureau aan de N. R. Ct. seint uit de Duitsehe pers eenstemmig haar bewondering voor de dappere verdetigers van Tsingtao, dat na een beleg van meer dan 21/j maand door een overmachtigen vijand thans eerst genomen is. Met trots gewaaen de bladen van de schitterende vaderlandsliefde der verdedigers van de Duitsehe kolonie. De bloedgetuigen van Tsingtao - zullen door het Duitsehe volk TER NEUZEN, 9 Nov. 1914. Het vfeerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.1 Munchen Laagste barometerstand 746.9 Bodo. Verwacbtingtotden avond van 10 November Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Gisteren n.m. speelde alhier voor de tweede maal een elftal der Ter Neuzensche Voetbalvereeniging ,/E. M. M." een wedstrijd tegen een alhier in garnizoen ligg(ni militair elftal, welke door vele belangstellendeu werd bijgewoond. Reeds bij den aanvang van het spel bleek dat beide elftallen aan elkaar gewaagd waren, en het duurde dan ook vrij lang eer er een doelpunt, gemaakt werd. Ten slotte slaagden de. militairen er in de leiding te nemen. Het spel ontspon zich meer en meer en wat vooral bij velen opviel was het mooie combinatie-spel der //E. M. M." voorhoede, die er alles opzette om gelijk te maken, wat len dan ook na mooi samenspel gelukte. 1-1. Nu kwam het ware animo in het spel, verbazend vlug was de verplaatsing van den bal, een spel zooals hier zelden nog werd gezien, ontwikkelde zich. Beide partijen trachten de leiding te nemen, wat ten slotte weer de militairen te beurt viel 2—1. Spoedig daarop had //E. M. M." een hoek- schop te nemen, welke door een der militaire achterspelers in eigen doel werd getrapt. 2-2. Viet de militairen iets in de meerderheid werd verder gespeeld, aanval op aanval werd door hen ondernomen, en een doelpunt kon dan ook niet uitblijven, en na een mooi opbrengen wisten de militairen voor de derde maal het //E. M. M." doel te vinden. 32. De militairen hadden dus weer de leiding. Doch lang duurde het niet, ,/E. M. M." speelde zijn beste spel, en na goed opzetten gelukte het de middenvoor een onhcudbaar schot in te zenden. 3—3. Spoedig daarop was het rust. Na de rust was //E. M. M." in de meederheid, maar hoe goed de voor hoede dezer vereeniging ook speelde, de achterhoede der militairen wist vele mooi opgezette aanvallen te verijdelen. Eindelijk slaagden zij er in gebruik makend van het treuzelen van den militairen doelverdediger de leiding te nemen. 4 3. Niet lang daarna wisten ze nog eenmaal het militaire doel te vinden, terwijl de militairen er niet meer in slaagden de doelverdediger van //E. M. M.", die al bijzonder op dreef was, te passeeren. En alzoo eindigde deze wedstrijd die de vorige maal onbeslist was gebleven, in een —3 overwinning voor //E. M. M." Te beginnen met heden rijden dage- lijks drie treinen van hier naar Gent v.v. Die treinen rijden te Gent door tot de Dampoort.' Vertrek van Ter Neuzen vm. 6,30, 11,10 en nu. 3,40. Vertrek van Gent vm. 8,12, nm. 1,05 en 5,15. Aankomst te Ter Neuzen vm. 10,00, nm. 3,55 en 7,11. Ook rijdt een goederentrein tusschen Sas van Gent en Gent. Naar wij vernemen is de verguning tot het invoeren van deze dienstregeling verkregen door de krachtige tusschenkomst van den vice-consul van Duitschland den heer Blan- kers alhier, aan wiens bemoeiingen het ook te danken is, dat de suikerfabrieken te Selzaete en Moerbeke thans reeds kunnen doorwerken, wat met fabrieken in de omgeving vaD Luik nog niet het geval is. Blijkens mededeeling van den Duit- schen commandant te Gent is weder wijziging gebracht in de voorwaarden voor uit- en invoer naar Belgie. De invoer is toegestaan voor alle artikelen, uitgezonderd springstoffen, sacharine, bran- dewijn, likeuren en wijnen. Er mag geen invoerrecht geheven worden van levensmiddelen, ook niet van vruchten, citroenen, chocolade, huishoudelijke artikelen en van alle artikelen die door het Duitsehe leger kunnen worden gebruikt. Van alle andere artikelen is het invoerrecht ver- schnldigd die betaald moest worden voor de bezetting door het Duitsehe leger. Uitvoer wordt toegestaan vanlevende planten, tapijten, loodwit, papier, vlas, afval, Inciters, verf, spijkers, dierlijke vetstoffen, hop, vernis, darmen, kopraolie, lompen, konijnenhaar en vellen, bagage, suiker, cement, cementsteen, chemische meststoffen, glas- en porcelein-artikelen, uien en gips. Ook mogen machines worden uitgevoerd, doch daarvoor moet telkens een bijzondere toelating worden aangevraagd. Varkens mogen uit Nederland slechts ingevoerd worden door de tot nu toe door de Belgische regeering daarvoor aangewezen douanekantoren zij moeten door een veearts worden onderzocht. Fersonenverkeer. Slechts personen behoorende tot een neu- tralestaat of Belgen mogen over de grens worden toegelaten. Alle treinen moeten in Selzaete stoppen en worden daar doorzocht. Naar aanleiding van de verbreking der spoorweggemeenschap tusschen Esschen en Antwerpen (naar gemeld wordt wegens het ontbreken van voldoend personeel) zul len de extratreinen voor het vervoeren van vluchtelingen, van af Vlissingen tot nader order niet meer rijden. In verband met de wenschelijkheid dat de mailbooten bij daglicht varen zal de afvaart van Folkestone plaats hebben des morgens om 8 ure, en zal de boot te Vlissingen reeds aankomen te half 5 ure des namiddags. 's GRAVENHAGE. Wegens bezwaren van de Militaire Overheid, is afgezien van de oprichting van een regeeringskamp voor Belgische vluchtelingen te Roosendaal en van meerdere uitbreiding van het regeerings kamp te Hontenisse, waartoehet voornemen bestond. BERLIJN. Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Gisterenmiddag richtten vijandelijke schepen het vuur tegen onzen achtervleugelzij werden echter door onze artillerie snel verdreven. Een in den avonduren van uit Nieuwpoort ondernomen, en in den nacht herhaalden aanval van den vijand, mislukte geheel. Ondanks den hardnekkigen tegenstand gaat onze aanval bij Ieperen langzaam maar zeker vooruit. Vijandelijke tegenaanvallen ten zuidwesten van Ieperen werden afgteslagen en maakten wij verscheidene honderdem krijgsgevangenen. In het Oosten werd ee« aanval van een sterke Russische strijdmacKt onder verliezen van den vijand afgeslagen. De Russen lieten meer dan 4ffi00 gevangenen en 10 machinegeweren in or ze hanaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2