up'' i 1 i De strijd in Belgie. Hit Antwerpen. Zondag en Maandag hoorde men volgens een schrijven aan de N. R. Ct. in Antwerpen een hevig geschutvuur, komende uit de richting Lokereu. De toestand daar blijft onveranderd. Onder de Duitsche soldaten heerscht een zeer gedrukte stemming en crevalien van desertie komen herhaaldelyk voor. Muziek, zooals voor een paar weken, wordt niet, meer gekoord. De Duitschers treden op als bewakers der stad, gedragen zich steeds ordeiijk, maar zien er geenszins als overwinnaars uit, door de burgerij worden zij zooveel mogelijk genegeerd. V ragen zij inlichtingen, dan worden die of niet begrepen of zakelijk, maar zeer beleefd beantwoord. Verschill'ende Duitsche militairen, die ik sprak, vertelde my, dat het hun in Antwerpen in 't geheel niet bevalt en zij dolgraag van alle overwinningen willen afzien, ais ze maar met meer behoefden te blijven en konden terugkeeren. Zij klagen er over, dat men in Antwerpen zoo koel tegen hen was en dat de prijzen der waren in de cafe's enz. zoo bijzonder hoog waren. Als overwinnaars zagen zij er in geen geval uit. De Duitsche hospitalen liggen vol ge- kwetsten. De Belgische ambulance houdt zich nu in hoofdzaak bezig met de zorgen voor vluchtelingen, welke geen onderdak of geen voedsel meer hebben, en met het verzorgen van de zieke burgers. Volgens bevel van de Kommandantur mogen de tot hospitaal ingerichte particuliere huizen nog niet ontruimd worden en de bedden niet verwijderd. De scbolen zullen heden over een week weder geopend worden. De onderwijzers, die zich nu nog niet aangemeld hebben, verliezen hun betrekking. De openbare in- richtingen werken alle betrekkelyk goed. De waterleiding gaat in de meeste huizen weder tot de hoogste verdieping. Gas- en electrisch licht is er nu voldoende. De electrische tram rijdt op bijna alle lijnen 50 pet, van het personeel is aan den arbeid. Het dradennet is men bezig te herstellen. Het officieele uur is natuurlijk het Duit sche. De burgers blijven zich echter steeds aan deu Belgischen tijd houden en bedienen zich daar ook zooveel mogelyk van. Vraagt men hoe laat het is, dan krijgt men steeds den Belgischen tyd te hooren. in de gevangenissen zijn de meeste gevan- genen terug. Begrafenissen viDden regel- matig plaats. De overleden Duitschers en ook de Belgische militairen worden steeds op het kerkhof te Wilryck begraven. Besmet- telyke ziekten komen niet voor. Voedsel is er nog ruim voldoende, doch de prijzen worden verbazend hoog. Het meel is met 25 pet. opgeslagen en kost thans fr. 35 per 100 E.G., de petroleum kost 50 centimes per liter, lucifers 10 cent per pak, zout 25 a 30 centimes per pond, eieren 25 a 28 centimes per stuk. Het vleesch en de boter zyn goedkooper dan voor den oorlog. De Duitschers in Belgie. Een correspondent van r,de Tyd" te Brugge meldt het volgende over de stemming onder de Duitschers in BelgiS, dat gedeeltelijk klopt met hetgeen ook in ons blad reeds over deserties in hun gelederen is gemeld //Wat ik in Ostende reeds heb meenen op te rnerken, zag ik bier bevestigd. Er begint zich, en dat is begrijpelijk, een onrustige stemming onder de Duitsche troepen voor te doen en een mopperend geluid tegen de officieren, die nutteloos menschenoffers brengen om de Yser te forceeren, te hooren. Niet zoozeer nog onder de nieuw aankomende troepen, maar onder hen, die van het front terugkeeren. Wanneer de soldaten van den strijd zijn teruggekeerd en in de achterhoede wat pausteren, komen hun zinnen tot kalmte en beseffen ze wat waanzinnigen strijd ze hebben meegemaakt. Ik kan dan ook als volstrekt zdker mededeelen, dat de laatste dagen verscheidene gevallen van desertie in de geheele streek zijn voorgekomen. Daar- tegen zijn reeds verscherpte bewakings- maatregelen genomen en den soldaten is verboden, den nacht bij particulieren door te brengen, daar sommigen daarvan gebruik gemaakt hadden, om zich in burgerkleeren te steken en aldus uit te wijken. Ook de zelfmoorden onder de officieren nemen aanmerkelijk toe en in het Hotel du Sablon alhier, hebben zich reeds drie offi cieren een kogel door bet hoofd gejaagd, terwijl een majoor zich verdronken heeft. Wanneer de Duitschers dan ook blijven voortgaan, overwinningen te forceeren door massa-offers en het roekeloos verspillen van kanonnenvieesch, zal men spoedig nog wel erger hooren dan deze deserties. van tyd tot tyd een paar mylen veld doch niets wijst er op dat de Duitschers aan het terugtrekken zouden zijn. Indien de Duitschers zware verliezen lijden, brengen zij die ook aan de bondgenooten toe. De 52 c. 31.-kanonnen. Uit Delfzijl wordt gemeld, dat de nienwe Zondag naar gebracht. z/een van Duitsche 52 c.M.-kanonnen" het eiland Borkum is over- (N. R. Crt.) voor Li. erger hooren Wapens te Brussel Op 28 October was de termijn afgeloopen de inlevering van schiet- en blanke wap ns door de burgerlijke bevolking van Brussel. Volgens een telegram uit Brussel aan de Kolnische Volkszeitung moet weer een groot aantal Belgen in het bezit van wapens zijn, wat volgens den bericht- gever, gelet op de stemming onder de massa, niet zonder gevaar is. De kansen. Volgens een berichtgever van de Times in Noord-Frankrijk is er thans veel meer kans op dat de bondgenooten Oostende zullen bereiken dan dat de Duitschers tc Calais komen. Indien de bondgenooten het winnen aan de Yser, dan moet Oostende noodzake- lijkerwijze vallen, want het is niet versterkt en slechts zwak bezet. In een beschouwing over den toestand zegt de Times echter dat de verhalen, als zouden de bondgenooten Oostende naderen geen geloof verdienen of dat de Duitschers op den terugtocht zouden zijn. De bond- Een onderzeer in het net. De stoomtrawler Y. M., 87 Panadero uit Umuiden, lag Vrijdagavond omtrent haifnegen te visschen toen opeens het vaartuig als het ware achteruitgetrokken werd. De bemanning begreep maar niet wat daarvan de oorzaak kon zijn, doch een oogenblik later zag men een vaartuig boven water komen, dat later een onder- zeeboot bleek te zijn. Vermoedelijk is dus die onderzeeer in de netten van de //Pana dero" verward geraakt. De schipper vond het toen raadzaam de netten te kappen, maar terwijl men daar- mede bezig was, probeerde de schipper nog iets aan de ooderzeeboot toe te roepen, waarop men geen antwoord kreeg. lydens het wegvaren zag men nog een vuurpijl atsteken. Men durfde echter niet meer terug keeren uit vrees beschoten te worden, zoodat men thans nog in het onzekere verkeert omtrent de nationaliteit van deze onderzeeboot en de reden van bet afsteken der vuurpijlen. Het schip kwam Zaterdag met verlies van het heele vischtuig te IJmuiden terug. Ontsnapte krijgsgevangene. De Zutph. Ct. meldt, dat Zondag aldaar drie Fransche soldaten en een onderofficier waren aangekomen, die ontsnapt waren uit het Duitsche interneeringskamp voor krijgs- gevangenen bij Wesel. Drie zouden gisteren doorgaan naar Rot terdam om weer naar hun land scheep te gaan, de vierde wil trachten in ons land werk te vinden hij vindt, dat hjj nu genoeg gewaagd heeft en voor zijn gezin moet blij ven leven. Harold Ashton, de correspondent van de Daily News in Noord-Frankrijk, die weer seint dat Rijssel door de bondgenooten be zet is en verder verwacht, dat de Duitschers nu wel reeds met pak en zak uit Brugge, waar zij slechts op het teeken daartoe wachtende waren, zullen zijn weggetrokken, zegt, volgens de N, R. Ctdat de hootd- macht van den vijand den bondgenooten het vlakke gebied ten noorden van Zinepe- zeele betwist, een gebied dat besproeid wordt door vijf riviertjes. Men voorziet echter, voegt hij daaraan toe, dat de Duitschers zich hier slechts tijdelijk staande zullen kunnen houden. Zondag werd er weer hard gevochten. De Duitschers hadden zich verschanst in de bosschen rondom Zonnebeke (oostelijk van Yperen), waar zij vele boomen hadden omgehouwen en op elkaar gestapeld, terwijl zij hun machinegeweren gemaskeerd hadden met nu door den herfst vergeeld gebladerte Wij hebben, zoo gaat hij verder, deze bosschen weer en nog eens weer met ge- schut- en geweervuur aangevallen, geholpen door de listen van de guerilla-taktiek, waar- mede de Indische troepen zoo vertrouwd zyn, Een gepantserde trein werd van Yperen uit langs den spoorweg naar Roesselaere (Roulers) gezonden en reed om het uur langs den zoom van het bosch, waar men den Duitschers veel verliezen toebracht, De vijand, die grooten moed aan den dag legt, heeft met allerlei listen den trein pogen af te snijden en den spoorweg te vernielen, doch tot dusver slaagde hij daarin niet. De vooruitgeschoven stellingen in het bosch werden veroverd en heroverd, en in sommige van deze schermutselingen hebben de bondgenooten vele gevangenen gemaakt en een paar kanonnen vermeesterd. De Duitsche cavalerie heeft niet veel kunnen uitrichten en vertoont teekenen van demoralisatie. De strijd in deze boschachtige streek is hevig en verwoed. Hij duurt nu drie dagen achtereen en zal wellicht nog een week lang worden voortgezet. De Duitschers zijn als konijnen in hun holen. Als onze fretten hen uit een daarvan opjagen, viuchten zij dadelijk in een ander en zoo wordt het spelletje voortgezet. De vloot mengde haar stem gisteren- morgen opnieuw in het luidruchtig koor en bombardeerde de kust tusschen Nieuw poort en Ostende. In den afgeloopen nacht hebben de bond genooten bij helderen tnaneschijn en koud weer opnieuw terrein gewonnen in korte, vinnige schermutselingen, waarin de goer kha's zich hebben onderscheiden. Het resultaat van de krijgsverrichtingen gedurende de afgeloopen week is meer dan bevredigend geweest. Wij zijn opnieuw in Rijssel en het verlaten, door granaten ge- teisterde Dixmuiden is niet langer een schuil oord voor afdeelingen van den vijand, doch de begraafplaats voor een groot aantal van zyn dooden. Aan de Telegraaf ontleenen wij de vol gende telegrammen PAR1JS, 2 November. (Reuter). Het communique van hedennamiddag 3 uur luidt Op onzen linkervleugel hielden de aan vallen der Duitschers met dezelfde hevigheid aan. In Belgie en Noord-Frankrijk wonnen wij terrein tusschen Dixmuiden en de Leie. De vijand deed zonder succes een hevigeu aanval tegen de voorsteden van Atrecht en eveneens tegen Lihons (tusschen Albert en van de Aisne en in het bijzonder in de richting van Tracy-le-Yal (ten westen van Compiegne), ten noorden van het bosch l'Aigle en eveneens op zekere punten van den rechteroever van de Aisne. Tusschen dit bosch en Soissons werd een aanval op onze troepen, die de hoogten aan den rechter oever bezet houden, afgeslagen. In de streek tusschen Reims, de Argoune, de Maas en de hoogten van de Maas viel gisteren een hernieuwde activiteit der zware artillerie van den vyand te constateeren. In de Vogeezen hebben wij de hoogten, die de pas van Sainte Marie aux Mines (Markirch) beheerschen, hernomen en wij wonnen terrein in de streek van Ban de Sapt. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). Reuter's speciale correspondent in het Noordoosten Frankrijk zegt, dat, volgens in het Belgische hoofdkwartierontvangen berichten, Rijssel nu in handen der geallieerden is, otschoon het schijnt, dat niemand toegestaan wordt, de stad binnen te gaan en de stelling uog twijfelachtig is. BERLIJN, 2 November. (Wolff.) Offi- cieel wordt uit het groote hoofdkwartier d.d. 2 November voormiddag gemeld Bij den aanval op Yperen werd wederom terrein gewonnen. Messines is in onze handen. (Van officieele Fransche zijde wordt ge meld, dat dit dorp door Fransche troepen hernomen werd. Red.) Tegenover onzen rechtervleugel is thans met zekerheid de aanwezigheid van Indiers geconstateerd. Voor zoo ver tot nu toe kon worden waargenomen, strijden deze niet in eigen gesloten formaties. Zy zyn over het geheele front der Engelschen verdeeld. Ook bij de gevechten in het Argonne- woud hebben wij terrein gewonnCn. De vijand leed hier zware verliezen. SLUIS, 2 Nov. (Eigen tel.) Den gan- schen Zondag bulderde vreeselyk het kanon, vooral in den namiddag was het ontzettend. Er is dan ook geweldig gestreden tusschen Ostende en Nieuwpoort en verder langs het front in de omgeving van Yperen. Allerlei geruchten deden de ronde o. a., als zouden de verbondenen stormenderhand Ostende genomen hebben en in de straten van Rousselaere Franschen en Duitschers elkaar met de bajonet aangevallen hebben. Ik kan u melden, dat zoowel Ostende als Rousselaere nog in Duitsche handen zijn. Dat de Duitschers echter nog altijd hevige verliezen lijden aan de User is ODloochenbaar. Dat de strijd verwoed doorgezet wordt, bewijst de aankomst gis teren te Brugge uit de richting van Gent van een sterke infanterie-macht met zwaar Oostenrijksch geschut en veel ander oorlogS' materiaal. Voortdurend worden nieuwe troepen in 't vuur gezonden. Er is echter weinig nieuws over den strijd. Niemand wordt over Mariakerke (tusschen Ostende en Middelkerke) door gelaten. De meeste terugkeerende soldaten zwijgen over de gevechten. Ze bekennen alleen, dat het er vreeselijk toegaat. Onder voorbehoud deel ik u mee, dat de ver bondenen gisteren het dorp Leffinghe zouden genomen hebben. Leffinghe ligt aan 't kanaal Ostende- Nieuwpoort op de hoogte van Middelkerke Dit zou dus een belangrijke terugslag van de Duitschers beteekenen. Ik hoop weldra dit bericht te kunnen bevestigen of logen- straffen Gekwetsten reden gisteren Ostende bin nen, de gekwetsten lagen op automobielen en boerenwagens, die naar 't station reden. Vandaar werden de gewonden per trein naar Brugge gevoerd, Andere worden recht streeks van 't strijdterrein naar Brugge gebracht. Ostende en Brugge zijn voortdurend kalm. In de eerste stad is veel beweging van naar 't front vertrekkende ot er van terugkee rende wagens met levensmiddelen, ammu- nitie enz. Bij Rousselaere staan kanonnen op 't gehucht Tassche en bij 'i dorp Gits, dus ten Noorden der stad, welke \iun bijstand zouden moeten verleenen, ingeval de ver bondenen de stad zouden aanvallen. Rousselaere lijdt bij voortduring onder het oorlogswee. Een heerenwoning op de Markt is tot een militaire slachterij in- gericht, Aan allerlei opeischingen komt geen einde. Ook worden nog oorlogs- schattingen geheven. De Duitschers ver- sterken zich meer en meer van Ostende tot Knocke. Ze graven als bevers in de duinen, waken op vuurtorens en sluizen bij Brugge. Nu wordt men ook hier strenger op paspoorten. Men meende gisteren te Brugge allerlei vliegtuigen te zien en den rook van bomraen en shrapnells. Het werd in de verbeelding een strijd in de lucht, maar 't was een spel van wolkjes, grillig van vorm, drijvend in 'tschijnsel der ondergaande zon. Het is heden Allerzielendag ter gedaeh- tenis der dooden, We zagen in Vdaanderen dezen morgen de menschen, meestal vrouwen ter kerke gaan. Er waren veel jonge vrouwen bij. A1 scbeen lieflijk de zon over de akkers en was het een heerlijke herfst- dag, die in zwarte mantels of jakken ge- hulde vrouwen en 't kanongebulder aan den einder, de aanwezigheid van Duitsche sol daten, dat alles maakte een somberen indruk. Koning Albert heeft weer een oproep gericht om vrijwilligers. Het stuk, door de Belgische Ministers onderteekend, ver- klaart, dat de Belgische ongehuwden van 18 tot 30 jaar, die aan dien oproep geen gehoor hebben gegeven voor 15 November gedwongen kunnen worden dienst te nemen. SLUIS, 2 November. (Eigen tel.) A1 spreken de Duitsche communique's in vage â– HMMHtaHiiiail de strijdlijn nagenoeg dezelfde is. Rousse laere is in handen der Duitschers, maar hun geschut staat in de nabijheid der stad op 't gehucht De Ruiter, te Hooglede en Gits, twee dorpen, ieder ongeveer 5 K.M, ten Noorden der stad. De verbondenen liggen te Maarslaae en Passchendole. Tot in de omgeving der stad wordt er met de geweren gestreden. Het schijnt alsof de verbondenen tot nu toe geen ernstige pogingen willen doen, om Rousselaere te nemen. Ze blijven achter hun geweldige, sterke verschansing. Er komen voortdurend veel gekwetsten van 't vechtterrein. Rousselaere ziet er gehavend uit, zooals we reeds gemeld heb ben. Ook in de Protestantsche kerk, een net gebouw in de Keizerstraat, liggen nu Duitschers. De predikant, de heer De Bruin, een Nederlander, was ziek en heeft pas eenige dagen na 't bombardement de stad verlaten, toen het meerendeel zijner gemeen- teleden heeu waren. Deze brengen hulde aan zijn trouwe plichtsbetrachting. Ook in de streek van de Yser werd heden gestreden. Het kanongebulder was niet van de lucht. Het klonk van meer nabij dan in den laatsten tijd. Hoe de stand der legers daar is, kan ik nog niet melden. Streng toch, waren heden de militaire maatregelen der Duitschers. Het was eenvoudig verboden Belgie te verlaten langs deze zijde. Patrouilles aan de grens hielden hen, die naar Nederland wilden gaan, tegen. De tram Knocke- Sluis reed niet. Nederlanders mochten slechts over de grens, na een strenge visitatie van hun pas. Ook in de streek zelf eischte men paspoorten. Aan de kust wordt streng gewaakt. Heden namiddag 2 uur verscheen een vaartuig en de Duitschers lagen dadelijk gereed in de duinen, om zijn bewegingen na te gaan. Het schip verdween echter weer. Aan de bewoners werd streng verboden bij den dijk of de verdedigingswerken in de duinen te komen. De particuliere telefonen werden onschadelijk gemaakt. Een belangrijke troepenmacht ligt achter de kust. Al deze maatregelen werken natuurlijk onrustig op de bevolking. De Duitsche militairen zwijgen tegenover de burgers als een graf. Ze eischen in de badplaats allerlei artikelen op, wyn en sigaren niet te vergeten. Tee* see. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). Deadmirali- teit meldt, dat tengevolge van het strooien van mijnen door de Duitschers onder neutrale vlag,op de handelsroutes, de geheele Noord- zee als militaire zone moet worden beschouwd. Van den 5en November af zullen zeil- schepen slechts met gevaar voor zichzelf, de Iijn van de Noordelijke punten der Hebriden langs de Faroe eilanden tot aan 1-Jsland kunnen passeeren, tenzij zij de instructies der admiraliteit volgen. Schepen van alle landen, die handel wen- schen te drijven naar en van Noorwegen, de Oostzee, Denemarken en Nederland, wordt aangeraden door het Engelsche Kanaal en de straat van Dover te komen. Daar zal men hen de noodige aanwij- zingen voor de route geven, die hen veilig naar de haven van bestemming zal brengen, zoover zulks Groot-Britannie aangaat. Langs de Oostkust van Engeland naar de Faroe-eilanden zal zoo mogelyk een veilige route worden aangegeven naar den vuurtoren van Lindesnaes en vandaar moeten zij zoo dicht mogelyk de kust houden. CONSTANTINOPEL, 2 Nov. (Wolff). Volgens officieele berichten gaat het bij het incident van Tscheschme om hetkoopvaardij- schip //Kinali Aga" en het jacht//Beiruth", die tengevolge van de versperring van de haven van Smyrna op de reede van Vurla geankerd lagen. Twee Engelsche torpedo- jagers eischten, dat beide schepen zich binnen tien minuten zouden overgeven. De kapi- teins weigerden met beslistheid zulks te doen, brachten de bemanning aan land en lieten zelf de beide schepen zinken. Naar aan- leiding van het incident wordt er op ge- wezen, dat Engeland zich schuldig maakte aan de schending van het volkerenrecht, doordat het een aanval ondernam op schepen, die als neutraal erkend waren. De Beiruth" was naar de Rot de Zee gezonden, om daar boeien te leggen, met welk werk het langen tijd bezig was ge weest. Op verzoek van Engeland bevond zich destijds een Engelsch expert aan boord van het schip. Nadat de //Beiruth" haar zending vervuld had, bevond zi] zich thans op de terugreis naar Constantinopel. Zoo deed Engeland een aanval op een schip, dat tot wetenschappelijke doeleinden diende, en dat door het volkerenrecht als neutraal was erkend. Turkije en de geallieerden. CONSTANTINOPEL, 2 Nov. (Wolff). Een officieel door het //Agence Ottomane gepubliceerd communique zegt Volgens officieele berichten van de Kauka- sische grens vielen de Russen op verscheidene punten onze grenstroepen aan. Zij werden echter gedwongen terug te trekken, waarbij zij, dank zij den krachtigen tegenstand der Turksche troepen verliezen leden In de Middellandsche Zee hebben de Engelsche kruisers het vuur geopend op een Griekscbe torpedoboot, die de schepen naderde, daar zij het voor een Turksch vaartuig hielden. De torpedoboot werd tot zinken gebracht. Deze beide gebeurtenissen bewijzen, dat onze vijanden te water en te land de vijan delijsheden tegen ons geopend hebben, die zij sedert lang tegen ons voor hadden De geheele Ottomaansehe natie is bereid, vertronwend op de bescherming van God, den eenigen beschermer van recht en billijk 'mm De slag om Yperen. De correspondent van de Times in noor- delijk Frankrijk beschrijft, volgens de N. R. Crt., in een telegram van Zondag de gevechten aan den Yser en om Yperen. De Duitschers hebben, zoo zegt hij, groote troepenmassa's door de vlakte van West-VIaanderen gezonden als stukken op een schaakbord. Elke zet van den vijand werd beantwoord door een tegenzet van de bondgenooten. De bondgenooten waren verre in de minderheid, maar onder meesterlijke leiding waren zij steeds op het juiste oogen blik op de juiste plaats. Het Engelsche leger hield het centrum van de stelling aan de Aisne bezet Aan de Aisne was het ver van zijn basis. In het Noorden heeft het nu echter zijn basis achter zich aan de kust. Dat was zonder twijfel de voornaamste reden voor de veran- dering van de stelling. De Engelschen kwa- men juist bijtijds in het Noorden, om den opmarsch van den vijand naar de kust te keeren en moesten bij dien aanval het spit af bij ten. Zij werden daarbij door hun Fran sche en Belgische bondgenooten wakker gestcund. De bloedigste en verbitterdste strijd van den oorlog woedt daar al een maand. En nog woedt hij met groote verbittering. De Duitschers hebben alle beschikbare troepen naar de slaglinie gebrachtversche rekruten en oudere reservisten, gebarde soldaten van de Aisne en de oostelijke grens. Zij hebben hun kracht tegen de linies der bondgenooten verbruikt als golven tegen een rotsachtige kust. //Nu trekken de Duitschers terug. Dagen lang is het getijde van den .slag langzaam teruggegaan, in oostelijke en noordoostelyke richting, van de kustlijn at." Engelsche troepen hebben den vijand uit Langemarck (ten N. van Yperen), al eenige dagen geleden, verdreven. De bondgenooten zijn ten N. en O. van Rijssel doorgedrongen. Van de door hem gemelde bezetting van Rijssel zegt de corres pondent woordelijk: //Het laatste bericht, dat mij bereikt, bevestigt het telegram in de Times van Zaterdag dat de bezetting van Rijssel door de bondgenooten meldde. Steliig is de stad door de Duitschers ont ruimd. Ik heb goede redenen om aan te nemen, dat zij nu door de bondgenooten bezet is." De eerste poging on Calais over Yperen te bereiken, is mislukt. De Duitschers hebben, naar men verneemt, Zaterdag de poging hernieuwd en eenig tijdelijk succes behaald. Bij het aanbreken van den dag vielen zij de linies ten Z. van Yperen met een overweldigende overmacht aan. Zij namen een van de vooruitgeschoven schansen met de bajonet en brachten in het gat een batterij in stelling. Hun granaatkartetsen sprongen op 410 M. van Yperen. De be woners maakten aanstalten om de stad te verlaten. //Of de Duitschers een ernstigen deuk in de linie der bondgenooten ten Z. van Yperen hebben gemaakt, is nog niet bekend." Ook de aanval op de Fransch-Belgische linie tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden werd hernieuwd. Daarop werden de sluizen geopend en werd een groot gedeelte van het omliggende land onder water gezet. Men zegt, dat de Duitschers nu zware kanonnen uit Luik en Antwerpen aanvoeren. De Engelschen hebben overigens met grooten moed tegen een overmacht ge streden. Na de vermeestering van Levantie (ten Westen van Rijsel) hielden 15 man in een afgelegen stelling zich vierentwintig uur lang tegen 700 Duitschers in een schans staande. Op bun rechterflank was een in puin gevallen boerderij met een tuin, waarin prikkeldraadversperring was aangebracht. Aan den anderen kant van den tuin was een bosch, achter hetwelk de hoofdmacht van de bondgenooten zich verschanst had. Voor het front van de schansen was een dubbele rij prikkeldraadversperring aange bracht, een op 45 M. en een tweede op 135 M. afstands. De Duitschers begonnen hun aanval over de geheele linie 's nachts. Raketten stegen boven de stellingen der [verbondenen op, waardoor de oprukkende vijand af en toe de stellingen tegenover zich kon waarnemen. De Duitschers bereikten de buitenste linie van de draadversperringen. Toen vielen blikken bussen, die erop neergezet waren, met een knetterend geluid neer. De verdedigers vuurden het eene salvo na het andere at. De vijand deinsde af, rukte weer op, en groef zich op eenige honderden meters -van de verdedigde schansen in. Zevenhonderd Duitschers vielen de een- zame schans links van den tuin van de boerderij aan. Deu geheelen dag hielden de 15 verdedigers hen tegen en openden het vuur, telkens als zij op durfden rukken. Slechts een van die 15 werd door een kogel in de dij getroffen. Een van de vijftien kroop onder het prikkeldraad door naar den tuin en bereikte de hoofdstelling achter het bosch. Hij bracht 30 bandelieren vol met patronen terug. Het dappers troepje hield het uit tot 4 uur 's ochtends. Toen werd het ontzet. TER NEUZEN, 4 Nov. 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 766.4 Bodo. Laagste barometerstand 757.7 Vlissjncren. Verwachting tot den avond van 5 Novemker> Zwakke tot matige wind uit 0ostelijke r-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2