Do kiijgsbcdrijvon. De strijd in Belgie. ,We moeteif winneu, we moecen voorait" is de algemeene ieus. Hoevele dooden er bi] vallen, die overweging komt pas in de tweede plaats. De straten bier te Ostende en do orn- liggende gemeenten zijn vol met gewonden, die haast niet gaan kunnen, die niet half voldoende verbonden zijn. Aile ziekenhui- zen en groole gebouwen iiggen vol en voor de nieuw aangekomenen is geen plaats meer. Gistemiiddag ben ik de omstreken weer at geweest tot bij Leke en Middelkerke. Daar staat bet Duitsche geschut, maar het werkt niet meer, de grauaten kunnen slechts neerploffeii in troepen waar Engeischen en Duitschers handgemeen zijn. Het is geen strijd meer van kauonnen, maar van bajo- netten. De offieieren drijven huu raan- schapp n naar voren en met gevelde bajonet rukken ze in gesloten gelederen op de loopgraven der Engeischen aan, die hen in flegmatische kalmte afwachten en hen dan als honden ueerschieten. En als de lijken der Duitschers barricaden gevormd hebben, worden nieuwe troepen naar voren gedreven om te trachten over hunne makkers hern naar voren te komen, Naar Duin- kerken en Calais moeten ze. Dat schijut een ijzcren bevel, van hoogtr hand gegeven en hetwelk de offieieren schier tot waanzin drijfc in het spelen met menschenlevens. En de maunen die daar den dood tegemoet, gaan, of zwaar verwond uit den strijd terugkeeren, ze zijn niet kwaad op de offieieren. Alles geschiedt immers ten beste van het vaderiaud. Die troepen, die naar het front trekken, hebben aiie kalmte verloren. De wegen en dorpen zijn door de bewoners verlaten en als de soldaten .nij, den eenigen civilist, tegenkomen, vragen ze me niets, bemoeien zich niet om me, doen aisof ik niet besta. En als ik me niet dikwijls op alle moge- lijke wijze aehter boomen en in bermen van wegen beveiiig, zouden ze me omver- loopen of doodrijden, als ware ik een stuk hout, dan in den weg ligt. YVie mij wel aauroepen en smeeken, dat zijn de honderden gewonden, die zich langs den weg in de rickting van Ostende voort- slepen en op alle mogelijke plaatsen zijn ueergevallen. Ze jammeren mij toe, hen tock te helpen, te verbinJen, te drinken te geven of weg te voereu uit deze hel. Een paar heb ik in een woning gesleept en op bedden neergelegd, voor anderen ben ik melk of water uit de woningen gaan halen, voor de meesten kon ik ecbter, helaas, niets doen. Ik bekiim een hoog duin, waar ik een vergezicbt heb. Aehter Middelkerke werkte het Engelsche geschut. De lucht beeft en de honderden granaten, die elke minuut rond vliegen, vereenigen zich in hun sissend geluid tot een gezaug, begeleid door het boem-hoem van de ontploffingen, die aardwoiken doen opwaaien en op de plaatsen waar ze tusschen de aanrukkende Duitschers neeikomen wie weet hoeveel menschenlevens vernietigen. De liuien der Duitschers zijn zeer gedund, als ze eindelijk bij de Engelsche loopgraven komen, die ik eerst ontdek als de Duitschers er tot op korten afstand van geDaderd zijn en de Engeischen hen met geweervuur ontvangen. Toen ik dit woeste beeld een uur aan- schouwd had, trok ik door de duinen naar een biunenweg, die tot Leke loopt. Des morgens hebben de Duitschers in deze streek voordeelen behaald. Bij Leke hadden ze reusacktige versterkingen ge- kregen de strijd was, zoo verzekerden zij me, gunstig geweest en de voorhoede vocht reeds drie kilometer van hier. Drie kilo meter is niet ver, maar toch kon ik niets zien, wegens den kruit- en rookdamp. Ik laat mijn fiets aehter bij een ambulance, waarvan de leden, mannelijke en vrouwelijke, op heldhaftige wijze overal de gewonden weghalen, verbinden en dan weer laten loopen, of op den grond leggen, als ze niet loopen kunnen. //Neen. mijnheer, zoo iets verschrikkelijks als ik de laatste dagen beleefde, heb ik me nooit kunnen indenken" verzekerde mij een bevende, betraande ambulance- zuster. Bij La Bassee en aan de Tser. Op 27 October seinde d- correspondent van de //Times" in Noord-Frankrijk, onder voorbehoud, dat de Duitschers bij La Bassee over aanzienlijken afstand waren terugge- dreven. Op 29 October seinde hij nader, dat zijn eerste berickt werd bevestigd en dat Woensdag de rechtervleugel der bond- genooten in die buurt vooruitrukte. .Mij werd heden, zoo seint hij verder, door een der hoogst verantwoordelijke offieieren in het Belgische leger verzekerd, dat er in het begin vau de vorige week een oogenblik was, dat de Duitschers, indien zij huu krachtigen aanval op de Belgische positie nog eenige uren langer hadden doorgezet, een algemeene en beslissende overwinning aan de Yser zouden hebben behaald. De Belgen, zoo vertelde hij, waren feite- lijk op het punt om terug te trekken, maar helden als ze zijn en ondanks de moeilijk- heden van den munitie-toevoer, besloten zij ook in die laatste" phasen even krachtig door te vechten als zij tot dusver badden gedaan. Tot hun verbazing echter, en zonder dat van eenige duidelijke reden aan de zijde van den vijand bleek, trokken de Duitschers plotseling zelf terug en namen ze een stelling in ver aehter de oorspronkelijke linie. De redenen, die tot dezen terugtocht leiden, zullen waarschijnlijk nooit bekend worden. De Duitschers waren mnstens twee- maal zoo sterk als de Belgen en waren vooral superieur in artillerie. Hun verliezen dat is waar, waren zwaar en buiten vergelijk met die der Belgen, maar dat is voor hen geen nieuws. Of de beweging geschiedde door een volkomen misverstand omtrent de staat der sterkte van den vijand of dat zij een onhandige uitnoodiging was van de Belgen om zich door een algemeen offensief aan het gevaar van vernietiging bloot te stellen, is nog de vraag. Ik elk geval, het Belgische leger was gered. Wat minister De Broqaevilte zei. Een correspondent van de ttMatin" had in het Noorden van Frankrijk een onder- houd met De Broqueville, den Belgiscnen minister van oorlog, die hem vertelde //Wij waren zeker, dat ons ge'oied zou worden geschonden. Twee jaar geleden, toen de nieuwe Belgische legerwet werd ingediend, werden wij door een goed inge- licht staatshoofd gewaarschuwd, dat het //wonder" van 1870 niet zou worden her- haald. De tegenstanders der legerwet, ver- trouwelij-k door het bewuste gekrooude staatshoofd ingelicht, verminderden hun oppositie en de wet kwam er door. //Wij waren derhalve op onze koede en handelden, zoodra de eerste diplomatieke wolken zichtbaar werden. 1 Augustus hadden wij gemobiliseerd en wij waren op weg de vorderingefl te staken. z/Luik was een niet zeer sterke vesting. Wij zonden er 20.000 man been. Duitsch- land drie zijner beste legerkorpsen, die van Brandenburg, Hannover ea Pommeren. ,/Toen de koning dat hoorde, zeide hij z/Als wij door die massa worden aange- va'llen, dan krijgen wij het beet." z/Dat kwam uit, maar de Duitschers leden ook zeer zware verliezen. Zij erkennen 48.000 dooden te hebben gekregen. Hun troepen werden zoodanig gedemoraliseerd, dat zij naar de achterhoede moesten werden gezonden. z/Te Antwerpen was een gedeelte der gefortificeerde posities niet voltooid, wat het terugtrekken van het Belgische leger naar Antwerpen noodig maakte." Wat Duitschland verliest. Van Britsche zijde wordt meegedeeld In een lezing, de vorige week te Beriiju gehouden, zeide prof. Julius Wolf, dat de economische en fina'ncieele verliezen van Duitschland reeds gestegen waren tot dui- zenden millioenen marken. De schade aan- gericht door de Russen in Oost-Pruisen en door de Franschen in Elzas-Lotharingen bedroeg niet minder dan GOO millioen gul den. De legers te velde kosten 90 millioen gulden per dag. In drie maanden is een uitgaaf te verwachten van 4200 millioen gulden. JEngeland en de neutrale staten. In de Times wordt er de aandacht op gevestigd, dat naar aanleiding van de ver liezen, aan den Engeischen en den neutra- len handel door Duitsche mpnen toege- braclit, er een tyd moet komen, dat er krachtige beperkingen aan den neutralen handel worden opgelegd tegenover de teedere bezorgdheid, die men tbans voor de neutralen aan den dag legt. Voorgesteld wordt een convooistelsel in te richten en alle handelsvaartuigen, die van de Noordzee als handelsroute gebruik maken, te dwingen, zich in eenige daartoe aangewezen havens te verzamelen. Dan zou men, als dit plan werd aangenomen, eenvoudig korte metten kunnen maken met alle schepen, die buiten de aangageven vaarlinies op de Noordzee worden aangetroffen. VoorEugeland moeten de Engelsche belangen voorgaan en het ge vaar der mijnen, gepaard aan het optreden der vijandelijke onderzeebooten, heeft de Engelsche autoriteiten gedwongen, nog meer maatregelen tot afweer te nemeu, voor- namelijk in de vaargeulen, die naar de Theems leiden. Het levert in de loopgraven. Verscheidene Duitsche loopgraven tus schen Craonne en Berry-au-Bac zijn ver laten, omdat zij voor een deel vol dooden zijn en de lijken daar al een week liggen. Sommige dezer loopgraven zijn groot ge- noeg om er de doode manschappen en paarden in te begraven. Intusschen worden die loopgraven, die soms maar 50 meter van die van den vijand liggen, niet alleen gebruikt ten behoeve van de schutters. Een van de correspondenten aan bet front schrijft daar- over het een en ander, waaruit ook blijkt, dat de manschappen zich sehikken naar de omstandigheden en in alle oorlogsellende nog tijd en lust kunnen viuden om hun soldatengrappen uit te halen. Soms verschijnt er boven een Duitsche loopgraaf een gtumproviseerde schietschijf en als antwoord komt er dan aan dsn an deren kant ook een, waarop de scherp- schutters over en weer op die schijven biginnen te s hieten en, alsof 't em schietwedstrijd in vo len vredestijd gold, elkaar de resultaten aanwijzen. z/Gisteren schrijft de correspondent z/joeg de vijand een paard over de linie. Wij vingen het op en om zijn nek gebonden, vonden we een heel pak Duitsche couranten, met allerlei verbazingwekkende verhalen vaD Engelsche en Fransche neder- lagen en eeu groot stuk karton met de woorden "Goedenmorgen Franschen Wat zegt ge wel van den val van Parijs en van de nederlaag van de Russen Een onderofficier, die daar nu ook al zoolang in die loopgraven gelegerd is, schreef „We wedyveren met elkaar wie het hardst kan zingen, We hebben aan beide zijden goede muzikanten en als het vuren ophoudt, begint de muziek. De een heeft een harmonica, de ander is een artist op de dwarsfluit en beiden vroolijken ons voortdurend op, terwijl hun muziek door het gebulder van het zware geschut wordt aangevuld. Ib ben er lang niet zeker van of de Duitschers niet met belangstelling naar ons orkestje luisteren maar wel weet ik, dat wij op onze beurt hun muziek duidelijk kunnen hooren.. n We halen allerlei grappen over en weer uit en wisselen niet alleen kogels, maar ook complimenten. Wat hebben we van- daag gelachenDe Duitschers stuurden een koe in onze richting met een groot bord om haar nek, met de woorden ^Comment vous portez vous (Hoe gaat het Zij joegen het dier onzen kant uit en wij probeerden allerlei lokmiddelen om het beest bij ons te krijgen. We hielden het beetwortelen voor en het arme dier deed al zijn best om naar den overkant te komen, maar werd daarbij niet weinig ge- hinderd door de prikkeldraadversperriogen. Maar eindelijk lukte het toch en na een poos bonden we het dier ons antwoord om den nek en trachtten het weer terug te jagen naar de Duitsche loopgraven. Maar niets ter wereld kon de koppige koe bewe- gen nog een stap te doen. Het geroep van //Komm! komin uit de Duitsche loopgra ven scheen haar meer af te schrikken dan te lokken, 't Was blijkbaar een echte Fransche koe. Een ingezetene uit Stratum deelt aan het Eiudhovensche Dagblad mede, dat liij dezer dagen met pater-Servatius de Acbelsche kluis van binnen heeft bizichtigd. Hij was de eerste na den uittocht der Duitschers. In de kapel kon men, volgeus zijn mede- deeling, niet zien dat er Duitschers geweest waren. Van vernieling was niets te bespeu- renslechts vijf deuren en vijftig ruiten waren beschadigd. De aangerichte schade beliep ten hoogste f 100. De wijnkeider was bijna geledigd van de bij na 2000 fles- schen waren er slechts 10 overgebleven. In de lokalen die voor het Roode Kruis bestemd wjren, hadden oogenschijnli]k de offieieren gelogeerd. Bier schenen zij in overvloed te hebben gehad en er was nog anderhalf vat overgebleven. Halfgeschilde aardappelen en roode kooleu lagen nog op den vloer. De Duitsche commandant had tot pater Servatius gezegd, dat er niets vernield zou worden, en hij heeft woord gehouden. Ook hij had verzocht dit te publiceeren. Al hetgeen op Hollandsch gebied stond was ongedeerd gebleven. Een hoeveelheid ongedorscht koren was niet door hen medegenomen. Het gerueht, dat verspreid was, dat de beelden zouden zijn vernield, is geheel onwaar. Men meldt uit Siuis aan de N. R. Ct. De toestand op den uitersten rechter vleugel der Duitschers blijft in het algemeen onveranderd. De Duitschers blijven een weldige kracht ontwikkelen en brengen groote offers aan menschenlevens om definitief over de Yser te komen. Het gelukt hun nu en dan troepeDafrteelingen over het kanaal te krijgen, doch deze worden telkens terug- geslagen. Vooral leggen zij er zich nu op toe hun steunpunt aan de kust vooruit te schuiven op Nieuwpoort, maar ook hierin zijn zij na een strijd van vele dagen niet geslaagd. Te Ostende hoorde ik Zaterdag omstreeks drie uur hevig kanonvuur in Zuidwestelijke richting, naar schatting 10 K.M. van Ostende. Dit werd bevestigd door Duitsche soldaten die van het gevechts- terrein kwamen en meedeelden dat aan de kust wordt gevochten tusschen Middelkerke en Westende. Het was onmogelijk tot zoover door te dringea. De vrees voor spionnage heeft den Duitschers het gevechtsterrein beneden de lijn Mariakerke-Deinze doen afsluiten. In de kustplaatsen is de toegang tot den zeedijk verboden, waarschijnlijk om te voor- komen dat seinen gewisseld worden met de Engelsche schepen, waarvan ik echter niet een zag toen het mij even gelukt was in Ostende tot den zeedijk door te dringen. De Duitschers hebben alle villa's aan de zee doen ontruimen, ook alweer uit vrees voor spionnage. Ik was genoodzaakt te voet van Brugge naar Ostende terug te gaan. Het verkeer met auto's en rijwielen is streng verboden. Ik nam dus den kortsten weg langs het kanaal dat evenwijdig loopt met den spoorweg. Daardoor was ik in staat te zien dat lange treinen met. ge wonden voortdurend van Ostende naar Brugge gaan. Ik kon vrij belangrijke troepen- bewegingen constateeren. Op den heenweg zag ik bi] Jabeek ongeveer 2000 man in Noordelijke richting gaan en op den terug- weg zag ik te Plasschendaele een troepen- afdeeling die zich blijkbaar voorbereidde om front te maken naar het Noorden. Ik kreeg den indruk dat men hevige aanvallen verwachtte uit het Noorden. Die indruk wordt versterkt door de omstandigheid dat de dorpen tusschen de Nederlandsche grens en Brugge, waar voor enkele dagen nog geen Duitschers waren te zien, thans vrij sterk bezet zijn. De Belgische oorlogscorrespoudent van De Tijd seint uit Duinkerken Het offensief der Duitsche troepen aan den Yser is ge- brokeu en voorgoed overgenomen door de bondgenooten, eie thans den toestand be- heerscheti. De vijand was geheel verrast door de onderwaterzetting van de laag gelegen gebieden bij de Loo-vaart en de uiterwaarden van Veurne tusschen het Yser- "kanaal en Nieuwpoort-Duinkerken. Men liet de Duitschers nog iets verder Zuidwest- waarts trekken en de Belgische genie- officieren zetten toen het sluizenstelsel open, dat het operatiegebied der Duitschers inundeerd die haast.ig tot den aftocht gedwongen werden en tjvergeefs met huu artillerie en een bajouetaanval hadden ge- tracht de openzetting te beletten en later ongedaan te maken. Het was een behendig en sysh;matisch werk, waarbi] vele Duitschers verdronken en werden gedood door skrapnells van de verdragende banonnen, die hun geen oogenblik op hun terugtocht met rust lieten. Aan de-zijde der Yser is thans geen enkele Duitscher meer te bekennen. De algemeene toestand. In de gevechten tusschen La Bassee en de kust, waar de Duitschers tegenover een Fransch Belgisch —Engelsche stiij-lmacht staan, waren zij de Yser overgetrokken, tusschen Dixmuiden en Yperen. Dagen lang hebben zij daar hun vooruitgeschoven stelling kunnen vasthoudenmaar nu de Belgen er in geslaagd zijn de beneden vallei van de Yser te inundeeren, waren de Duitsche troepen genoodzaakt op hun vroegere stellingeu aehter de Yser terug te trekken. Die terugtocht moest plaats hebben onder het artillerievuur van de Belgische en Fransche legers, en ging rnet groote verliezen gtpaard. Ovevigens wordt de strijd, aldus schrijft het Hbl, over de geheele linie met afwisselend geluk voortgezet, zonder dat belangrijke voordeelen worden behaald. De officieele beriehten van beide partijen, die door kort- heid uitmunten, maar waarvan de zakelijk- heid gewoonlijk zoek is, daar z& slechts algemeenheden bevatten, schrij ven met groote onveranderlijkheid//Onze aanvallen.... worden met succes voortgezet. De aanvallen van de tegenpartij werden afgeslagen." En dan is het slot dat beide legers iets zij u vooruitgekomen. Maar veel kan het niet zijn want dan zouden zij allang door elkaars stellingen heengedrongen moeten zijn. Van het oostelijk oorlogstooneel zijn de beriehten nog minder zeggend. In Russisch-Polen schijnt, na den te rugtocht der Duitschers aehter den linie SochatsjefLowitsj Skierniwietsj niet meer gestreden te zijn. In het meer zuidelijk gelegen gedeelte werd tusschen Russen en Oostenrijksch-Duitsehe troepenafdeelingen gestreden aan den Beneden-San, met eenig succes voor de Oostenrijkers, volgens de beriehten uit Weenen. Het optreden van Turkije tegen Ruslan 1, dus als bondgenoot van Duitschland en Oos- tenrijk in den wereldoorlog, is een nieuwe factor, waarvan voor het oogenblik de be- teekenis niet mag worden onderschat. In Duitschland wordt deze Turksche hulp met groote insteinming begroetin Beriiju had gisteravond op den Potsdamerplatz een grootsche betooging voor Turkije plaats, waarbij de buitengewone Turksche gezant Yoessoef Ivio bey en de Turksche gezant Mahmoed Moektbar-pasja het woord voer- den. In de //Times" wordt gezegddat dit optreden van Turkije den bondgenooten volstrekt niet onverwacht of verrassend voorkomt. De geallieerden zijn er reeds lang op geprepareerd. Engeland heeft toe- bereidselen gemaakt langs de oevers van het Suezkanaal, in Egypte en op het schiereiland Sinai. En Griekenland is bereid en gereed, zegt het Cityblad, om tegen Turkije in den strijd in te grijpen. In dat geval zal weldra de geheele Balkan weer in vlam staan Bulgarije kan dan niet buiten den strijd blijven, doch zal tegen Griekenland en Servie en voor Turkije op treden. Het zoekt dan de gelegenheid, om de nederlagen, die het in den tweeden Balkanoorlog leed, uit te wisschen. En zoo breidt de strijd zich voortdurend uit. De wereld heeft niet alleen nooit ge vechten gezien, als die op de verschillende slagvelden worden geleverd, gevechten waar- in op de meest verkwistende wijze van beide zijden met menschenlevens wordt om- gesprongen, en waarin voortdurend op de meest barbaarsche, op de meest bloedige wijze wordt gestreden de wereld heeft nooit de oorlogsrazernij zich met zulk een woede zien uitbreiden. Gisteren waren er negen volkeren in den strijd betrokken, heden tien, morgen wellicht twaalf of meer. Want de //Times" verwacht ook dat de oude bondgenoot van Engeland, Portugal, weldra aan den strijd zal deelnemen, niet omdat het zooveel hulp brengen zal aan de geallieerden, maar omdat in de Portugeesche havens zooveel Duitsche koopvaardijschepen liggen, die er een toevlucht in zochten, toen Portugal zich bij het begiu, van den oorlog neutraal verklaarde. Yoegt Portugal zich nu aan de zijde der bondgenooten, dan zijn die schepen en hunne ladingen een eerste en geinakkelijke buit. Over de gevechten die geleverd worden zegt de //Times": //Nooit zijn in de lange geschiedenis van Engeland onze trqepen in zuike gevechten gewikkeld geweest als thans in Noord-Frankrijk worden geleverd. De Duitschers offerden geheele bataljons op en onze verliezen, zoowel als die onzer bond genooten, waren ontzettend ernstig. Te land en ter zee, iu de lucht en beneden de golven wordt de ontzettende strijd voortge zet, bloediger dan die in Mandsjoerije, en nog steeds zonder succes. Zulk een strijd is zonder voorbeeld in de geschiedenis, zoowel om het doel als om de verliezen, die er in worden ge leden. En toch is het een eentonige, doffe en ontzettende geschiedenis van moord, Verrassingen zijn niet meer mogelijk, want de vliegers ontdekken alle geheimen, alle bewegingen van de vijandelijke legers. Het is een strijd vol heldenmoed aan beide zijden, van volkarding en van vast- houding, en tevens de hoogste vorm van zelfopoffering. Doch de moderne wijze van oorlog/oertn ontneemt er alles aan, wat schilderachtig en glansrijk was, maakt den strijd een voudig tot een voortdurend dooden van -de tegenstanders. Voor elken doode komen ,acht nieuwe soldaten in de plaats. En daardoor stelt het gevecht aan alle menschen, die er aan deelnemen de hoogste eischen van vast- houdendheid, toewijding ea trouw. Daaromtrent ontleenen wij de volgende telegram men aan de Telegr. Aan Let ivestelijk front. PARIJS, 31 Oct. (Reutet). Officieel. De dag van gisteren werd gekenmerkt door een poging van een algemeene offensieve beweging der Duitschers van Nieuwpoort naar Atrecht en hevige aanvallen op andere deelen van het front. Over het algemeen hebben de gealliseerden terrein gewonnen. Alle aanvallen tusschen La Bassee en Atrecht werden onder zware verliezen voor de Duitschers afgeslagen. BERLIJN, 31 Oct. (Wolff). Uit het groote hoofdkwartier wordt d.d. 31 October voormiddag door het opperste legerbestuur medegedeeld Ons leger in Belgie natn gisteren Rains- capelle, aan den zuidelijken oever van de Yser bij Nieuwpoort, en Biieschote (ten zuiden van Ramscapeile), De aanval op A'peren maakt eveueens vorderingen. Zandvoorde (Z O. van Yperen), het slot Haelebeke en Wambeke, werden stormender- hand ingenomen. Ook in meer zuidelijke richting wonnen wij terrein. Ten oosten van Soissons werd de tegen- stander eveneens aangevallen en in den loop van den dag uit verscheidene, sterk verschanste stellingen, ten noorden van Vaiily verdreveD. Des namiddags werd toen Vailly bestormd en de vijand onder zware verliezen over de Aisne teruggeworpen. Wij maakten 1000 gevangenen en maakten twee machinegeweren buit. In het Argonnewoud, evenals ten westen vau Yerdun en ten noorden van Toul leden de herhaalde vijaudelijke aanvallen, onder zware verliezen voor de Franschen, schip- breuk. SLUIS, 31 October. (Eigentel.) Tusschen Rousselaere en Yperen, zoowel als aan de Yser, woedt de strijd voort. Den ganschen nacht en dezen voormiddag klonk het kanongebulder. Gisteren hadden vreeselijke bajonet-aanvallen plaats in de omgeving van Carte Marcq. Donderdag wierpen Engelsche aviateurs drie bommen op 't krijgsmateriaal, dat de Duitschers te Lichtervelde op 't stations- plein opgehoopt hadden en dat zeer be schadigd werd. Drie soldaten werden gedood. Lichtervelde gelijkt een militair depot. Duitsche troepen liggen te Gits, een uur noordelijk van Rousselaere, Engelsche te Passchendale, een uur zuidelijk dier stad. Het heuvelachtig terrein tusschen Rousse laere en Yperen is geweldig versterkt. Het schijnt nu zeker, dat de aanval der Franschen te Rousselaere, op een vooruitgeschoven punt dus den 20sten October voor hoofd- doel had, den verbondenen de gelegenheid te geven die versterkingen te voltooien. Aan de Yser weinig nieuws. Geen be- slissing. Het water, dat de velden over- stroomt, is een bondgenoot der Belgen. Nieuwe overstroomingen maakten bet den Duitschers moeilijk. Het volk sprak van wijken, maar dat is het niet. De toestand is er tot heden weinig gewijzigd. Gisteren vertrokkeu nieuwe troepen naar 't front. De kust tusschen Ostende en Knocke wordt meer en meer versterkt. Kanonnen staan te Blankcnberghe en te Heyst. In de duinen worden loopgraven gemaakt. De Duitschers staken de pier van Blankenberghe in brand. Aan Let Oostenlijk front. De Russiscbe legatie heeft de volgende tuededeeling ontvangen omtrent de krijgs- verrichtingen der Russische legers le. Aan de overzijde van de Weichsel is het geheelegouvernement Warschau ge- zniverd van vijandelijke strijdkrachten, wier achterhoede door de Russische troepen bemachtigd, omvat o. a. munitie, zware artillerie en vliegtuigparken. (Zawigost is gelegen een weinig Noorde- lijker dan het punt waar de San en de Weichsel samenvloeien). Op 29 October is in de streek Tarlofa de terugtocht der Oostenrijksche strijdkrach ten afgesneden door Russische troepen, die de Weichsel waren overgetrokken ten Zuiden van Josethofvo Tusschen twee vuren se- nomen leed de vijand zware verliezen aan dooden en gewonden en moest 1000 krijgs- gevangenen in Russische handen laten. 2e. In Oost-Pruisen blijft het Russische leger de hardnekkige aanvallen der Dnitsche troepen in de streek van Bakalarjefo, met goed gevoig afslaan. BERLIJN, 31 Oct. (Wolff). Uit het groote hooldkwartier wordt d.d. 31 October, voormiddag, door het opperste legerbestuur medegedeeld De strijd op 't Noord-Oostelijk oorlogs tooneel leidde nog niet tot een beslissing. Ten Westen van Warschau achtervolgen de Russen langzaam onze zich in nieuwe slagorde opstellende strijdkaachten. WEENEN, 31 October. (Wolff). Officieel wordt d.d. 31 October 's middags gemeld In de nabijheid van de grens van Gaiicie in Bukowina ten Noorden van Kuty, werd gisteren een gemengde Russiche colonne versiagen. In Midden-Galicie behielden onze troepen, de veroverde stellingen ten Noord-Oostenj van Turka, by Stary Sambor, Oostelijk vaiji Przemysl en aan de Beneden-San. Verschei dene aanvallen van den vijand in de streeVk van Nisko werden afgeslagen. Daar, eveng- als ook bij Skole en Staiy Samber, werdfen honderden Russen krijgsgevangen gema/^kt. o a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2