ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6142. Dinsdag 3 November 1914. 54e Jaargang. fflKHITIBAAD. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTIEN TelefooR 25. Bit Blad versGhijnt laaMaip, Woensdag- en VrijdagayeM, uitgezondertl op Feestdagen, by de Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. BlfiNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dif*@Ct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 MilS* op den dag der uitgave. De Koningin en de Belgische uitgewekenen De Minister van Binnenlandsehe Zaken, Mr. Cort van der Linden, maakt in de St.ct. .bekend Het lietft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen openlijk uit te sprek"" dat Hare Majesteit diep getroffen is door i «rijke uitingen van dankbaarheid, door IJe.gische uitgewekenen tot Haar ge- ricbt, voor de bulp en den steun, alom in Nederland londervonden. Hare Majesteit betuigt voor die gevoelens Hare hooge waardeering. Het is Hare Majesteit eene voldoening te ontwaren met hoeveel liefde het geheele Nederlandsche volk zich gewijd heeft aan de vervulling van de plichten, geboden door gastvrijbeid en menscbelijk medegevoel. Valsche zilverbons Er zijn valsche zilverbons in omloop. Een onzer abonnes zoo meldt het Amsterdamsche Handelsblad was zoo welwillend^, in het belang van het publiek onze aandaeht te vestigen op zulk een nage- maakte jj.50-bon, welke men op het eerste gezicht niet dadelijk als valsch herkent. Vergelijkt men haar met een echte, dan ziet men spoedig, dat de handteekening met inkt erop geschreven is. De naam Bertling heeft de namaker blijkbaar niet goed kunneaa lezen. Voorts iff de, onder aan de zilverbon ge- drukte strafbepaling met gr >oter letter gedrukt er.; neemt ze 3 regels in, terwijl op een ecfjte bon slechts 21/2 regel daar- voor noodig is. Het serie-nummer van de valsche bons moet 345 zijn. Men zij dus op zijn hoede Oorlogsleening van f 250.000.000. De Minister van Financien, mr. Treub, confereerd> Vrijdag op zijn Departement met een 13- il vertegenwoordigers van ver- schillende v aatschappyen en financieele instellingen, vien was aangezegd vertegen woordigers te zenden. De samenkomst duurde geruimen tijd en had tot ondervverp de plannen van den Minister tot een oorlogsleening. 8 pCt. TJitvoerrechten. Naar wij vernemen, kan binnenkort de indiening worden tegemoet gezien van een ontwerp van wet, waarbij wordt voorge- steld, alle uitvoeren te belasten met een recht van acht percent. (N. R. Ct.). Engeland en de Belgische vluchtelingen. Nader is gebleken, dat de 600.00G, door de Briische regeering aan de Neder landsche aangeboden, als bijdrage in het onderboud der Belgische vluchtelingen hier te lande, voor welk aanbod de Nederlandsche Regeering intusschen beleefdelijk bedankte, als eerste termijn van daaropvolgende bij- dragen, bedoeld en ter beschikking gesteld werd. In een artikel //Wat moeten we doen ora Holland te helpen bespreekt de //Daily Mail" de moeielijkheid, waarin ons land verkeert om zoovele vluchtelingen, blij vend althans voor langen tijd, te huisvesten. Het blad dringt er op aan dat veel meer dan tot heden, vluchtelingen van ons land zullen worden overgebracht naar Engeland, waar aan hen, vooral op landbouwgebied, geregeld werk zal kunnen worden verschaft. Levensmiddelen voor de Belgen. Het stoomschip Coblenz, dat Zaterdagnackt te Rotterdam uit Londen is aangekomen en ligplaats heeft genomen bij Furness loodsen in. de Maashaven, brengt voor de Belgen 3452 zakken rijst, 1883 zakken erwten en 342. zakken boonen mede. Met de lossing daarvan iu de stoombooten Telegraaf V, Telegraaf YII1 en Mark en Dintel IX is onmiddellijk een begin gemaakt. En omdat de nood in Brussel zoo hoog gestegen is, is den ganschen nacht en ook Dinsdag met sterke ploegen doorgewerkt, zoodat voor de avond viel, de heele lading reeds in deze stoombooten op weg was naar Brussel. Alles is geadresseerd aan het gezantschap van de Yereenigde Staten van Amerika te Brussel. Dit gezantschap zal, in overleg met het daar gevestigde comite van den American Commission tor Relief in Belgium, voor de uitdeeling zorg te dragen. Kapitein Lucey, de vertegenwoordiger van deze Com mission for Relief in deze stad, bracht heden een bezoek aan de Coblenz. De tweede en derde toezending levens middelen voor de Belgen werden Zondag- avond uit Londen hier verwacht met de Nederlandsche 'stoomschepen Iria en Mars. De Mars brengt 1000 ton gerst mede. (N. R. Crt.) Smokkelaars. Door de autoriteiten is in de omgeving van Nijmegen het spoor ontdekt van een vrij groote bende paardensmokkelaars, die reeds meer dan 50 paarden uit Nijmegen gesmokkeld moeten hebben. Bij een der hoofdleiders te Berg en Dal, zijn huis- zoekingen gedaan en zulke overtuigende bewyzen van sehuld gevonden dat hij met eenige medepliehtigen wel moest bekennen. Alle paarden in de grensdorpen zijn nu nauwkeurig genoteerd en mogen zonder verlof der militairen niet verkocht worden. De smokkelaars dreven hun brutaliteit zoo ver, dat zij in politiekleeding de grens- wegen passeerden. Marechaussee-uniformen zijn bij een der medepliehtigen aan huis gevonden. Yerw arming sg or dels voor onze militairen. De generaal-opperbevelhebber van Land- en Zeemacbt heeft aan het comiti, dat de vrouwen van Nederland opwekt tot het vervaardigen van verwarmingsgordels, om die als geschenk van de Nederlandsche vrouwen aan het leger aan te bieden, doen verzoeken aan alle hare medewerksters van de groote waardeering van haar arbeid te doen blijken. Deze gordels worden gebreid door het opzetten van 150 steken met stalen pennen, 148 steken met houten pennen, 25 toeren boord, 40 toeren recht, 25 toeren boord, een van de laatste toeren gaatjes breien, bandje doorhalen, splitje open laten van 5 c.M., los opzetten en los afkampen. Yoor elken gordel 100 gram wol, stalen pennen van No. 12. Breit men stijf dan houten pennen. Koekbakkersbedrijf! Naar het //R. N." verneemt zullen binnen kort de koekbakkerijen te Dordrecht de productie van koek moeten staken, door gebrek aan rogge. Reeds zou een bakkerij zonder grondstof zijn. Fan het oorlogsveld aan de kust. Men schrijft van Vlaamsche zijde dd, 29 October aan de Telegraaf Een vorige maal hebben we 't centrum van West-VIaanderen geschetst. Een korte reis langs de kust kan ook van belang zijn, nu aller oogen op dat gewest zijn gevestigd. 't Doet u smartelyk aan, als ge leest Dixmuiden gebombardeerd en verwoest. Nieuwpoort gebombardeerd. Ge denkt aan soldaten, die vallen, dood, in stukken ge- rukt, vreeseiijk verminkt, zwaar gewond. Ge denkt aan het bloed, dat de Yser kleurde. Daar aan de rivier is het riet, dat hier zoo welig groeide, vertrappeld en afgebroken. Verder Oude-Kapellewaartsstaat het er nog, en hoe waar worden nu Gezelle's heerlijke regelen Ja, zoo droevig is nu 't lied Hoe dikwijls zag ik bij Mannekensveere den molen draaien met zijn bruine zeilen. En molens en torens en hoeven en polders en duinen en dan de grijze veste Dixmuiden. Nieuwpoort, 't behoorde alies bij eJkander, 't vloeide samen in een verrukkelijk panorama. In stukken gesclioten en verbrand, zijn nu menig dorp en hoeve en molens, in stuk ken is de weg, die van toren tot toren kronkelt. Loopgraven doorkruisen 't land, loopgraven, waarin de soldaten soms tot aan de borst in't water staan. Bommen uit zee, bommen uit het Oosten, bommen uit't Wes- ten werpen aarde op, en in die grachten wordt het een afsehuwelijk mengsel van water, aarde en bloed. Of jonge, kloeke kerels stormen op elkaar af met gevelde bajonet, de kortere bajonet der Belgen, de langere der Duitschers en het vlijmend staal ploft en boort in lichamen, toch niet geschapen, om zoo beestachtig geschonden te worden. En als gespierde banden het geweer omknellen, dringt de bajonet in de borst en verschijnt de punt uit den rug. Afsehuwelijk, ja Maar waar Ja, dat geschiedt toch in de streek, die in Augustus eu September nog zoo vreed- zaam in de zomerzonne lag te glanzen. 't Is een helzei mij een Duitsch soldaat. Lijken hier een halven meter hoog, lijken in de straten van Middelkerke, lijken in zoo groote menige, dat de tijd soms ontbrak ze dadelijk te begraven. Nooit hebben wij zooveel volk verloren als daar En voort toch maar. We zagen de Engel- sche schepen liggen en we vreesden den dood, die van daar naderde. We zagen de bommen komen van d> (egenovergestelde zijde en van vooi Franscken stonden. in en- r ons, waar Belgen en 't Was de dood, die ons riep. Een uit- weg maar, terugmaar we mochten niet. We moesten in 't vuur voort maar, voort, over en tusschen gevallen makkers, dooden en gekwetsten. Nog zie ik die bom ontploffen te midden van een kolonne. God, God, dat was vreeseiijk Voort, toch maar voort Ja 'twas een hel I Of ik aan mijn vrouw en kinderen dacht O, neen, gij hebt geen gedachten aan maar na den slag denkt ge aan hen. En ik keb vier kinderen bij mijn vrouw achtergelatenO, ik en velen met mij, vroegen niet anders dan rustig thuis en aan den vreedzamen arbeid te blijven. Van begin Augustus ben ik wegMijn arme vrouw, mijn arme kinderen En toen die man zoo sprak, welde een traan in zijn oog Een Belgisch soldaat had bet ook over het moorddadig gevecht. Hij had zijn commandant zien vallen en was er heen gesneld. Onder een kogelregen en, terwijl bommen met hun afgrijselijk gehuil door de lucht vlogen en met donderend geweld ontploften, wilde hij den beminden overste in veiligheid brengen. Beiden werden om- singeld, gevangen genomen en gescheiden. De soldaat kwam met andere gevangenen te Brugge aan. Dezen namiddag zag ik weer een trein met gekwetsten van 't oorlogsveld komen. Enkele Belgische gevangenen zaten ook op dien trein. Hoe weemoedig wuifden ze den burgers toe en dezen groetten eerbiedig hun soldaten terug. Ja, als ge hoort, Dixmuiden gebombar deerd, Nieuwpoort gebombardeerd dan denkt ge aan dood en bloed en wonden. Ge denkt ook aan de verjaagde burgers. Maqr tal van burgers waren te lang ge- bleven. Zoo ook een mijner kennissen. Hij bad angstige uren in een beerput. door- gebracht. Maar 't werd te vreeseiijk en hij spoedde zich heen. De dood bedreigde hem dikwij's eer hij uit de vuurlijn was. Toch bracht hij het er heelhuids af. Anderen waren Diet zoo gelukkig en hun lijk bieef liggen bij dat van soldaten. Het slagveld van Nieuwpoort. En 't is weer als in 1600, zooals Da Costa in zijn z/Slag bij Nieuwpoort" uitriep Maar 'tis ander moordmuziek nu Zwaar geschut, helsche mitrailleuzen, snelvurende en verdragende geweren hebben karabijnen en musketten vervangen. Eu hoe treffend waar ook Nieuwpoort, Dixmuiden, die namen klin- ken ons, Vlamingen, zoo gemeenzaam en zoo welluidend toe. Steedjes uit onze geschiedenis, uit den strijd der Keerlen, der Blauwvoeten. Stille steedjes. Och, Nieuwpoort in gewone jaren op zoo'n Octoberdag Ik zie dien verlaten wal, waarop de grauwe, dikke muren met de poortjes, uitkomen. En over die muren ziet men de grillige gevels van oude, mime huizen, juist als in die vervallen steedjes van Zeeland. In de hooge, bijna naakte, boomen honderden zwarte nesten van kraaien die vogels van Ylaanderen. En 't is me of ik hun gekras hoor op zoo'n weenmoedigen herfstavond, als de scheme- ring over de roode daken, over die oude, ineengedrongen kerk, den eenzamen Tem- pelierstoren, zonder tempel, zinkt. En dan stapte ik wel eens gaarne de oude kerk binnen, waar 't kaarsenschijnsel glansde op kopere grafzerken van in 1600 hier gesneuvelde Spaansche oversten. En in den zwarten kapmantel gehulde vrouwen van Nieuwpoort, vouwden de waskleurige handen in smeekbeden voor de zonderling gekleede Madonna. En 's avonds was het gezeilig in zoo'n ouderwetsche herberg, waar burgers u legen- den en historien vertelden van't beleg der Engelschen, toen de inwoners van de stede een' keerse beloofden //soo lang als de omme- gang van St. Jan" en na de zege, die keersen lieten maken, zoo reusachtig, dat men ze op een spille wenden moest. Of 't ging over den steen, die op de Markt de plekke aanwees, //waar in de 16e eeuw de bekse van Nieuwpoort ver brand wierd om heur booze tooverie. Veel bloed werd er voor Nieuwpoort verspild. Stroomen bloed Maar dat was vin verre tyden", 't waren //oude historieen". En nuDe//verre tijd en zijn weere- gekeerd", //d'oude historien nieuwe ge- worden." Binnen en buiten Nieuwpoort krioelt het thans van soldaten. Yoor den oorlog keek men er een soldaat, die zoo eens in verlof kwam, baast als een wonder na. De jongens warea niet van zijn hielen te jagen, of 't was om soldaatje te gaan spelen. Nieuwpoort had dus geen garnizoen. Een veertigtal jaren geleden was er wel een. Maar de heeren officieren voDden bier juist niet de genoegens van een boofdstad. Nieuw poort is wat men noemt een vest, als ge er niets meer ziet dan die grijze kerk, de rechte straten, welke elkander snijden ais de banen van een dambord, de oude woningen of de kleine huizen met bun vooruitsprin- gende dakvensters. En 't was wonder, maar de eene officier na den anderen kreeg de polderkoorts, een kwaad, welke by de bewoners en bij bur gers, die er zicb vestigden, niet voorkwam. En te Brussel besloot men, om gezondheids- redenen, het garnizoen weg te neraen. Dixmuiden was een klein stadje van 4000 zielen. Er zijn niet veel bommen noodig geweest, om het te vernielen. Op enkele minuten liept ge er door. Maar de oude, groote kerk boeide u door z;jn overschoon koor en nog meer door bet prach'ir doxaal (waar 't orgel staat en 't kerkkoor zina')- Dit doxaal was zoo kuustig g sire met een overvloed van bladeren, kno; pmi, h o men vruchten, dat het vo'k niet g 1 o"-n kon aan een bard materiaal. f tweik zich zoo behandelen lief. Neen, 't doxia! moest van een weeke stof gekneed zijn n de legende ging, dat de kunstenaar er roggedei g. met eiwit vermengd, voor had gebruikt. Maar de man werd slecht beloond Men stak hem de oogen uit, om hem te verhinderen andere steden ook zulk een gewrocht. te schenken. De naijver der middeleeuwsche gemeenten. In de kerk van Dixmuiden hangt een Jordaens. In den Franschen tijd werd bet tafereel gestolen en naar Frankrijk gevoerd. Later vereerde Napoleon de stad met een bezoek, tenminste de consul hij was nog gten keizer hield eenige oogenblikk^n voor de mairie stil, maar dreef de beleefd- heid toch niet zoover, zijn koets ik sckreef haast automobiel, nu we hier zooveel krijgs- oversten in die voertuigen zien te verlaten. Maire en deken snelden naar den /,opkomen- den god". Juist speelde de beiaard en dat Vlaamsche lied bekoorde zelfs Napoleon. Hij wenschte den deken geluk, omdat de kerk in dien beroerden Franschen tijd zijn klok- kenspel had behouden. „Ja, we zijn daarover zeer verheugd", antwoordde de geesteiijke gevat, //maar we zouden nog gelukkiger zijn, als we onze beroemde schildery terugkregen". En hij vertelde de geschiedenis van 't doek. //ik zal zorgen, dat de schilderij weldra weer in uw kerk prijkt", beloofde de consul, en hij liet hiervan nota nemen. En waarlijk, eenige maanden later zond men uit Parijs een groote kist, maar de deken vond hierin tot zijn teleurstelling niet de Jordaens, maar een tafereel van een onbekenden schilder. Een begeleidend schrijven meldde, dat de Jordaens niet meer te vinden was, en de burgers van Dixmuiden zeker wel genoegen zouden nemeD met dit meesterstuk. Men moest wel. Maar koning Willem 1, die zooveel kunstwerken uit Frankrijk liet terugkeeren, zorgde ook, dat de echte Jor daens weldra op zijne oude plaats hing. Ja, lezer, al die berinneringen en ge- schiedenissen komen me voor den geest, nu ik gelezen heb Dixmuiden gebombar deerd. Hoe het met de kerk en 't doxaal afgeloopen is, weet ik nog niet, maar hoop ik weldra te kunnen melden. En met het gerust, stemmig begijnhof! En met menig Vlaamsch geveltje En 't raadhuis Van Nieuwpoort reed ik wel eens gaarne met de tram naar Veurne en dan per trein DuinkerkenwaartsOver dien weg een ander maal Dixmuiden, Nieuwpoort, Middelkerke, Westende. En ik denk weer aan dien trein met gewonden te Brugge, aan die jonge mannen, echtgenooten, vaders, zonen. Velen hadden 't hoofd omwonden met watten Allen zagen er afgemat en ellendig uit. z/Zie", zei me een vrouw, die ook naar het treurig tooneel keek, //is dat algelijk niet wreed Ik hen tbuus een jongetjein de wiege. Als ik wist, dat ik hem voor den oorlog moest opkweeken, 'k geloove, dat ik Ons Heere bidden zou bet nu al in den Hemele te nemen. Als je daarvoor jen kinderen moet groot brengenEn de vrouw schudde 't hoofd. Dixmuiden, Nieuwpoort, de drama's Blankenberghe, Heyst, onrust. Heden hebben de mariniers bij Heyst de kanonnen geprobeerd. Voorzorgsmaatregelen, ja, maar het volk ziet die kanonnen bier toch liever niet. Onrust. en toch nog humor soms, Peins ne keer", zei mij een man. De Duitsers komen daar in een klein buuzetje. Ze moeten het zwyn (varken) hen. De menschen lamenteerden en kloegen van eigen. Zij maar stille, zeiden de Duitsers. We gaan entwat beters brengen. En men ziele, 't is waar, een ure later kwamen ze met een koe af. Die was voor die menschen." 't Zijn algelijk rare gasten, die Duitsers. Maar't is gemakkelijk zoo te geven, he. Ze pakke 't maar weg Tweemaal daags maken de Duitschers te Brugge muziek Ze staan op straat te spelen. Muziek en dat kanongebulder en tran- sporten gekwetsten, en graven van bezweken sewonden. Is 't wonder, dat die muziek ons wel eens als een doodmarsch in 'd ooren klinkt De slag aan de Yser. Een correspondent van //De Tijd" schrijft u t Ostende op 26 October een verslag van zijn bevindingen op het oorlogsterrein in Vlaandercn. We ontleenen daaraan enkele gede-1 >n. z/Neen, dat is geen oorlog meer, maar een door waanzin irgegeven slachting. Duizenden gewonden st.vompelen met ge- broktn ledematen weg van het gevechts- terrein of liggen hoog //Opgestapeld" in allerlei soort. voertuigen die in trieste pro- cessie noordwaarfs trekken. Duizenden dooden liggen verspreid op de vdden. Ze worden niet meer begraven, er is geen tijd en er zijn geen menschen vi owagens en artillerie rijden over de ougelukkigen heen, als vormden zij een hoop vuilnis. Niemand heeft op het oogen- blik een flauw begrip van de ontzettende offe's die elk oogenblik vallen in dep krank- zinnigen strijd. NEUZENSCHE COURANT BSaQRaaBEEHBBBfflS De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehonden op Dourtrrilatr den 5 lovrmbet 1914, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 2 November 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. O, 'truischen van het ranke riet! o, wist 'k toch uw droevig lied wanneer de wind voorbij u voert en buigend uwe halmen roert, gij buigt, ootmoedig nijgend neer, staat op en buigt ootmoedig weer, en zingt al buigend 't droevig lied, dat ik beminne, o ranke riet Wat deinend wisslen van de hoopWat overspanning van woede, ginds en hierWat steeds opnieuw vermanning. In duizenderlei vorm, van duizenderlei dood. Wat uit de diepten-zelf van lijfsgevaar en nood. Weer aangegrepen moed, trots wreede lichaamspijnen. Wat davrend moordmuzyk Het volk Door hoop en vrees bestreden bij beurten naast en meest Oostende, waar het zwerk hun oog of oor van verr' den gang van 't oorlogswerk Laat gissen of verstaan of 't enkelen vluchtelingen, Dwars door den vijand heen, gelukte door te dringen, Met weiilend antwoord op der fel bedreigden vraag Naar dezen eb en vloed van zege en nederlaag. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1