De krijgs'becLrijven. Waarschuwing aan automo- 'bilisten en wielrijders. Loop der bevolking van Ter Neuzen. PEEDIKBEURTEN. Laatste Berichten. te doen opereeren. Op het oogenblik wordt omtrent de verrichting der Duitschers de meeste geheimzinnigheid betracht. Niet alleen bet tramverkeer naar Zeebrugge verder dan Knocke en aan de landzijde dan Brugge, maar ook het geheele verkeer per rijwiel is verboden. Zelfs aan verslag- gevers wordt het verboden, omdat de sol- daten last hebben om op burgers, die zich per fiets voortbewegen te schieten. Op de landkaart, die aan het bureau van de Kora:nandatur te Brugge haegt, is een rechte iija getrokken van Mariakerke ten zuiden van Ostende uitNaar plaatsen zuidelijk daarvan worden geeu ,/Passier- scheine" afgegeven. Te Maldeghem he eft Woensdag een troep soldaten ingebroken in het huis van een manufacturier en daar, behalve voor een waarde van 2000 francs aan ondergoederen, een groote hoeveelheid diamanten en juweelen sieraden gestolen. De eigenaar heeft bij den Kommandant te Brugge een klacht ingediend. In het Oosten schijnt het voor het oogenblik met de Duitsche troepen niet voorspoedig te gaan. Zooals uit onderstaande blyken zal, zijn er berichten toegekomen, die zouden wijzen op een enorm verlies. Het is echter al dikwerf tijdens dezen oorlog gebleken, dat overdreven cijfers worden medegedeeld. Als men echter aandachtig leest wat van officieele Duitsche zijde wordt gerneld, dat de Duitsche troepen voor de Russen//waren uit den weg gegaan", dan kan men aan- nemen dat er wel wat ergers gebeurd is. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier wordt door het opperste legerbestuur d.d. 28 October voormiddag gemeid: In Polen moesten de Duitseh-Oostenrijksche troepen voor nieuwe Russische legerkorpsen die van Inwangorod, Warschau en Nowoge- orgievsk oprukten, wijken, nadat zij tot dusverre in een strijd, die verscheidene dagen duurde, alle Russische aanvallen met succes hadden afgeslagen. De Russen begonnen niet dadelijk met de achtervolging. De losmaking van den vijand had dan ook zonder moeilijkhedeu plaats. De reservetroepen zullen opnieuw gegroe- peerd worden, overeenkomstig den nieuw- geschapen toestand. Uit het zuiden van het oostelijk oorlogs- tooneel zijn geen noemenswaardige veran- deringen te melden. In een communique, door de Engelsche legatie te 's Gravenhage verstrekt, worden de verliezen door de Duitschers bij de nederlaag, waarvan in bovenstaand telegram sprake is, op 250.000 man aan gesneuvelden en 500.000 man aan gewonden geschat. Het Fransche communique van Woensdag- namiddag, drie uur, meldt Ten Zuiden van Warschau strekt de slag zich uit van Rawa tot aan de Iljanka, een zijrivier van de Weichsel. De Russen hebben de Duitschers in de streek ten Noord-Oosten van Rava aanzienlijke verliezen toegebrach Verbitterde gevechten hebben plaats in het boscb tusschen Coziewice en Radom. In Galicie winnen de Russen ten Zuiden van Rarnbor terrein. Zij hebben in de vallei van Podbur de 38ste Honved-divisie en af- deelingen van den landstorm omsingeld en volkomen gedecimeerd, tevenstwintigkanon- nen en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal buitmakend. In Oost-Pruisen zijn partieele pogingen der Duitschers tot een tegen-offensief mislukt. De Russische legatie te 's Gravenhage ontving volgens de Tel. de volgende be richten betreffende de kriigsverrichtingen der Russische legers I. Het algemeene gevechtsfront in Polen is nog uitgebreid. Het strekt zich uit over ongeveer 200 kilometers van Kutno af tot de Iljanka. De strijd was bijzonder hevig in de omstreken van Ezow, waar de Rus sische troepen zich meester maakten van een deel der Duitsche stellingen. Eveneens is een merkbaar succes door het Russische leger behaald ten Zuiden van de Iljanka, tusschen Nowo-Alexandria en Zvolen, waar 50 officieren en 3000 soldaten gevangen gemaakt, 8 kanonnen en mitrailleuses werden genomen en vanwaar het vijandelijk leger terugtrekt. Gevangenen, mitrailleu ses en munitie-treinen vielen eveneens in handen der Russen bij Solce en Gombine. II. Ten Zuiden van Przemsyl en van Sarnbor, in Galicie, is de poging van Oostenrijksche zijde, om den Russischen linkervleugel om te trekken, volkomen mislukt. Den 24sten October is de 38ste Hongaarsche Honved-divisie omsingeld ge- worden en bijna geheel vernietigj in de bergengte van Podbaza en verloor zij al haar geschut, 20 kanonnen en munitie- wagens. Deze Oostenrijk-Hongaarsche ne derlaag, alsmede die in het Stryi-dal zijn voornamelijk te danken aan Russische regi menten infanterie en cavalerie, die eerst gevormd zijn na het begin van den oorlog. III. De gevechten zijn opnieuw begonnen op het Oust-Pruisische front. De Duitsche aanvallen in de streek van Bakalarzevo Augustow zijn afgeslagen. De gevechten in Belgie. Omtrent de gevechten in Belgie wordt d.d. 28 October aan de Tel. gemeid Het is verwonderlijk stil nu langs de kust, Geen schot hebben wij vanocbtend gehoord. Met het druk verkeer tusschen Knocke en Sluis en de zon over het vredig' herfstlandschap zouden wij eer denken aan de laatste dagen van het badseisoen dan aan oorlog. De tram bestaat slechts uit en kele wagens. Slechts drie personenwagens zijn in het verkeer, zoodat vele reizigers met hun bagage in een open goederenwagen zitten. Onder die reizigers bevinden zich nog vele Engelschen. Gisreren werd te Brugge een proclamatie gepubliceerd door het Duitsche bestuur, waarin gezegd werd, dat alle Engel schen van 16 tot 60 jaar het Belgisch grondgebied moesten verlaten. De tram beschikt over zoo weinig materiaal, doordat veel wagons door de Duitschers zijn opge- eischt. De Duitsche soldaten te Brugge, Heyst en Knocke zijn niet talrijk. Zij mogen niet meer bij de burgers logeeren. Wat aan het bezettingsleger onttrokken kon worden, bevindt zich aan het front, maar het front zwijgt. Gisteren is er weer heftig gestreden. Maandag eveneens, maar toen vooral met de bajonet. Yerbondenen en Duitschers hebben zware verliezen geleden. Het is nog altijd om de Yser te doen. In vele plaatsen heerscht verwarring over de Yser. De Duitschers spreken van een kanaal, de Engelschen van een rivier, dus twee namen voor een vaarwater. De oude rivier de Yser is door allerlei kunstwerken een kanaal geworden van de zeesluis te Nieuwpoort tot Dixmuiden tot aan het oude fort Knocke, bekend uit het Barriere-tractaat. Vandaar bestond vroeger nog een kanaal tot Yperen, dat echter in verval is geraakt. Van Yperen tot aan de Leie is er een kanaal in aanleg door de instorting vau tunnels en oeverafschuivingen is het werk even wel verwaarloosd, maar in den strijd zal de bedding toch haar rol vervullen. Nieuwpoort is gebombardeerd, d. w. z. Nieuwpoort-bad, een complex van hotels, slechts een half uur gaans van Nieuwpoort- stad. Tusschen beide staat een oude vuur- toren, waar o. m. de Duitschers hun vuur op gericht hebben. Deze vuurtoren is zeer oud en wij beschouwden hem als een historisch monument. In vroeger eeuwen werd er nog een houtvuur in gebrand voor de kustverlichting en zoo werkt de ver- woesting voort over deze historische streek. Over de teistering van Dixmuiden hoop ik weldra zekere inlichtingen te hebben. Het is dus stil nu, maar allerlei ge- ruchten hangen in de lucht, De Engelschen hebben versterking gekregen -heet het. De Duitschers maken geen vordering aan de Yser zegt de ander. De Duitschers delven loopgravan tusschen Brugge en Gent hoor ik van een derde. Over dit alles moet ik nu nader onder- zoek instellen. Men dient voorzichtig te zijn met die geruchten. Engelsche en Nederlandsche bladen hebben gemeid, dat de groote havenmuur van Zeebrugge ver- nield was. Ik kan verzekeren, dat de reusachtige muur nog immer in zijn ver- latenheid in zee ligt en dat Duitsche soldaten hem bewaken. Dit gerucht vond zijn oorsprong in hevige ontplofflngen, die uren in het rond de grond deden trillen. Het waren drijvende mijnen, die aangespoeld waren en onschadelijk werden gemaakt. Te Knocke ligt zoo'n mijn op het strand en is met stevige palen omringd, om het afdrijven te verhinderen. Zulk een mijn heeft te Blankenberghe hetleven geescht van twee knapen, die er de metalen banden van wilden verwijderen. Nog steeds geen verkeer tusschen Ostende en Sluis. SLUIS, 29 Oct. (Eigen tel.) van de Telegr. Heden schijnt men aan de Yser van beide zijden rust te nemen. Toch wordt er wel gestreden, maar niet zoo hardnekkig als tevoren. De transporten gekwetsten, die heden te Brugge aankwamen, waren weinig talrijk. Nieuwe troepen vertrokken naar het front en de afgematten keerden terug. Er werd van de manschappen veel geeischt. De Belgen hebben alle verwachtingen over- troffen. Zij streden verwoed. Gedurende de bajonet-aanvallen hoorde men boven het gewoel van den strijd hun geroep //Leuven Dendermonde Het is wel eigenaardig, dat het aantal dooden en gewonden van Belgen en Franschen dat een deelnemer aan den strijd my noemde, overeen kwam met de berichten, in de bladen gepubliceerd en als opgegeven aan het Belgisch ministerie, nl. 10 000. Het beroemde 4e regiment, dat zich in den ganschen oorlog heeft onderscheiden, streed ook aan de Yser weer op den voorgrond. Ik sprak eveneens een Duitscher, die aan deze gevechten heeft deelgenomen. Hij was spraakzaam, in tegenstelling met de meeste Duitsche soldaten, die geen woord over den oorlog uitlaten. //Wir konnen hier nichts machen" had een officier gezegd ffen toch moesten wij maar vooruit" zei de soldaat. //De bajonet- aanvallen waren vreeselyk" verklaarde hij verder. //Sommige stryders waren doorstoken van borst tot rug. Het was een hel daarWij stonden in de loop- graven soms tot aan de borst in het wateren dat vreeselyk zeegeschut Wij konden de schepen zien liggen. Wij kregen den aanval van drie kanten. De lijken lagen soms een halven meter boog. Ook veel gesneuvelden in de streek bij Middelkerke en bij het kanaal. Het was soms werkelijk roodgekleurd van bloed". Mijn zegsman bedoelde hier het kanaal van Ostende naar Nieuwpoort, dat ook een rol in dezen strijd heeft vervuld. ,/Ja, het was een hel" vervolgde hij en als ge dan vrouw en kinderen hebtDe man kreeg de tranen in de oogen. z/Alle soldaten zijn geen militairen" waagde ik te zeggen. ,/Neen" ant- woordde hij „velen verlangen hard naar het einde, naar het einde, naar huis en vrouw en kinderen. De stroom vrij willignrs was zeer groot, maar, o wee toen zij evm in het gevecht waren geweest, riepen sommigen angstig om vader en moeder en er was niets met hen te beginnen Eten was er voldoende, maar de vermoeienis, de afmatting der zenuwen, het doodsgevaar, dat alles was het, dat de soldaten knakten. Ook de strijd op de linie YperenDix muiden was hevig. Bij de lijst geteisterde dorpen komen weer nieuwe namen als Eesen, Zaven e.a. Ook vandaar dezelfde verslagen van dooden en gewonden. Het is waar, dat de Duitschers achter de linie Nieuwpoort—Dixmuiden, in de rich ting van Thiel, loopgraven maken. Al de spaden rond Thiel zijn daarvoor opgeeischt. Het volk ziet hierin een naderende terug- tocht, maar tot heden zijn het niets dan voorzorgsmaatregelen, evenals het stellen der kanonnen te Heyst welke op de haven van Zeebrugge gericht zijn, om een landing der Engelschen te verhinderen. De strijd zelf is nog onbeslist. Rrijgsbedrijven in het Oosten. Williams, de speciale correspondent van de //Daily Chronicle", is uit Warschau naar Petersburg teruggekeerd, en bfacht daar berichten van den grooten slag, dien de Russen voor Warschau wonnen. De hevige worsteling duurde vijf dagen aan een stuk door, en vier nachten lang dreuode de gansche stad van het ontzettend kanonge- bulder. De ruiten trilden, ofschoon er toch op een afstand van 30 tot 40 mijlen ge streden werd. Onophoudelijk trokken nieuwe regimenten de stad uit, den vijand tegemoet, Men zag oude vrouwtjes weenend de vertrekkenden, onder wie zich tienduizenden Siberische soldaten bevonden, zegeneD. Een stroom gewonden en krijgsgevangenen kwam de stad binnen en vulde de straten. Daarbuiten waarden dood en verderf rond. Dorpen en bosschen stonden in brand. De granaten barstten bij honderden tegelijk in de lucht en de scherven maaiden gansche ryen manschappen weg, die in de loop- graven vielen, of voorwaarts snelden onder het moordend vuur der mitrailleurs. aak kwam het tot bajonetgevechten en hier en daar hadden ontzettmde slach- tiagen plaats. Vooral om het bezit der dorpen, fabrieken en villa's werd hardnekkig gestreden. Om de beurt hadden Duitschers en Rus sen de overhand, en het gevechtsfront wisselde vaak. Maar toen begonnen de Russen op den rechtervleugel aan de win- nende hand te komen, door een omtrek- kende beweging langs den weg van Kalish, die de Duitschers dwong tot voorby Bloni terug te trekken. De Russische cavalerie hakte daarop meedoogenloos de Duitsche achterhoede uit elkaar, en de Duitschers, die een sterke stelling aan de Weichsel innamen, tusschen Prescezno en Gora Kalwaria, deden een nuttelooze poging, dwars door de bosschen op te rukken. Zij zagen zich plutseling bedreigd door talrijke Russische legers, die met verbazingwekkende snelheid uit Galicie waren opgerukt, en stellingen hadden in- genomen op den rechteroever van de Weichsel. In allerijl trokken de Duitschers zich voor deze overmacht terug, maar de Russi sche legers staken de rivier op tien mijlen ten zuiden van Warschau over, zonder dat de Duitschers het hun beletten. Acht mijlen verder trokken dezen zich terug, daarbij de bruggen van Grojec vernielend. De valbommen uit Duitsche vliegmachines doodden te Warschau 50 personen. Van een joDgen, die in de lucht staarde, werd het hoofd letterlijk weggeslagen. Voorts werden er nog 99 onschuldige burgers verwond. Een communique van den Russischen generalen staf, gedateerd op 28 Oct., meldt Wij hebben den weerstand der vijandelijke strijdmachten, die nog steeds beproefden zich ten Noorden van de Pilitza te hand- haven, gebroken. Op het oogenblik zijn op het front aan gene zijde van de Weichsel alle Oostenrijk- Duitsche legercorpsen in vollen aftocht. Wij bezetten Strykow, Reschow en Novoriasto. De Russische cavalerie is Radom binnen- getrokken. Ons vielen duizenden krijgsgevangenen, kanonnen, tientallen mitrailleuses, legertrein en automobielen in handen. Aan het Oost-Pruisische front deed het eerste Duitsche legerkorps de laatste vier dagen nuttelooze aanvallen in de streek van Bakalargevo. De verliezen der vijanden zijn zeer groot. De Russische legatie heeft, volgens de Tel. de volgende berichten ontvangen om trent de krijgsverrichtingen van de Rus sische legers I. In Russisch Polen zijn de achter- eenvolgende voordeelen, welke de Russische troepen op de Oosten rijksch- Duitsche legers hebben behaald in de veldslagen, welke sedert vier dagen elkander opvolgen. op het geheele front ten Zuiden van Pilitze den 26en October veranderd in de vol- slagen nederlaag van het 20e korps en van het reservekorps der Duit sche garde Van den nacht van den 26en op den 27en October af was het geheele centrum der vij andelijke strijdmachten in vollen aftocht. II. De opmarsch der Russische troepen maakt eveneens vorderingen in Galicie, op de San en ten Zuiden van Przemysl, waar nog 10 officieren en 500 soldaten gevangen werden genomen. III. Op het Oost-Pruisische front bljjft het bombardement der Russische stellingen zonder resultaat. Alle aanvallen der Duit schers zijn afgeslagen. De Engelsche legatie te 's Gravenhage deelt mede, dat volgens een Russische mededeeiing, nabij Novo Alexandria en Przemysl de stellingen van den vijand zijn genomen en belangrijke vorderingen ge- markt. De Duitsche strydkrachten zijn met pas gevormde eenheden versterkt. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeid Op het Noord-Oostelijke oorlogstooneel zijn onze troepen tot den aanval overgegaan. Gedurende de laatste drie weken werden hier 13.500 Russen gevangengenomeu, en 30 kanonnen en 39 mitrailleurs buitgemaakt. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstoneel is de toestand sedert gisteren niet veranderd. TER NEUZEN, 39 October 1914. De heer J. Oense alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Herkingen. Verbod uitvoer boter. Het Stbl. no. 510 bevat een Kon. besluit van den 29sten dezer, houdende verbod van uitvoer van boter, van den dag der af- kondiging van dit besluit. Dit verbod kan tijdelijk worden opgeheven en er kan in bijzondere gevallen ontheffing van worden verleend. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft van het Gezantschap te Brussel be- richt ontvangen, dat automobilisten en wielrijders, die zich voor hun genoegen naar Belgie begeven aan groote onaange- naamheden en gevaren blootstaan. Op 25 October b. v. werden 14 Hollandsche wiel rijders en 3 Hollandsche automobilisten gevangen genomen en op wielrijders mag zelfs geschoten worden. Maatregelen zijn genomen, dat automo bilisten en wielrijders, die zich over de grenzen begeven, gewaarschuwd zullen worden. In- en uitvoer in Belgie. De invoer in Belgie is voor alle artikelen toegestaan, behalve voor springstoffen. De uitvoer van de volgende artikelen is toe gestaan Levende planten, tapjjten, loodwit, papier, been en katoenafval, licifers, verf, spijkers, gips, dierlijke vetten, hop, vernis, darmen, kopra, olie, machines, lompen, konijnhaar en konijnenvellen, bagage, suiker, ciment, cimentsteen, chemische meststoffen, enz. BOSCHKAPELLE. Dinsdag j.l. werd door den H. Eerw. Heer Deken van Hulst de Z. Eerw. Heer Goeverneur als Pastoor der Parochie gein- stalleerd. Wegens de treurige tijdsomstandigheden waren de kerkelijke plechtigheden zeer een- voudig, er werden geene openbare feeste- lijkheden gehouden, Van de Belgische vluchtelingen, die hier verblijven, zijn binnen eenige dagen twee kleine kinderen gestorven, terwijl deze week eene zieke vrouw per rijtuig naar Hulst moest worden vervoerd ter verpleging in het gasthuis. OSSENISSE. Ter vergemakkelijking van het uitdiepen van het kanaal, dat dient tot waterloozing van den Stoppeldijk- en achterliggende pol ders, is een klein baggermachientje aange- komen, dat door een motor wordt gedreven. Het onderstel van het vaartuigje kon juist de monding der zeesluis aan de Schelde pas- seeren, zoodat in het kanaal het bovenstel er op gemonteerd is. Het polderbestuur verwacht van de wer- king eene groote verbetering in de water loozing. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. N. C. Cordtvrient, zonder beroep, L. Kerkstraat 77, Rotterdam. P. J. Acke, kantoorbediende, Dijkstraat 4, Gent. J. A. Mys, werkman, O ong., Thielrode. M. H. van Roo, rijksambtenaar, West- kolkstraat 32, Axel. A. J. de Bruin, buitengew. Opz. waterst., L. Kerkstraat 74, Utrecht. Vertrokken: J. M. Cense, onderwijzer, 2e Kortestraat 9, naar Herkingen. P. J. de Winde, bakkerskn., Noordstraat 80, naar Maassluis. P. Hamelink, veldarbeider, Kerkhoflaan 5, naar Axel. S. Smidt, Kommies Verificateur, 2e Ver- bindingstraat 13, naar Rotterdam. A. J. Verlinde, zonder beroep, Nieuw- straat 40/42, naar Vlissingen. Zondafg E November 9914. 8 C 51 T S Z a K E 0. Ammdissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Oct., de volgeode vonnissen uitgesproken J. A. R oud 34 jtimmerman te Groede, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 boete of 1 week heektenis. (Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht.) J. J. d. N., oud 45 j., schilder te Ter Neuzen, is wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar in zijne bediening, ver oordeeld tot f 1U boete of 10 dagen hecht., met vernietiging van het verstek-vonnis der rechtbank vau 10 October 1906, waarbij de beklaagde te dier zake was veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertieu dagen. (Eisch was 3 boete of 3 dagen hecht.) Nog werd veroordeeld ter zake van zware mishandeling, gepleegd te Vlissingen in den nacht van 25 op 26 jl. P. J. B., oud 39 j., schoenmaker te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. (Eisch 3 jaren.) Door de rechtbank te Middelburg is de zaak tegen J. P., oud 43 j., koopman, geboren te Hoek, wonende te Souburg, waarbij hij wordt beklaagd van verduiste- ring van een rijwiel, ten nadeele van den rijwielhandelaar P. J. Cysouw te Groede, naar de terechtzitting verwezeD. Bij beschikking der rechtbank te Middelburg is J. P., oud 43 j., geboren te Hoek, wonende te Souburg, gedetineerd geweest ter zake van oplichting, gepleegd in Zeeuwsch-Viaanderen, buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Nog werd behandeld de zaak tegen H. d. V., oud 55 j., oud-onderwijzer, zonder vaste woonplaats, thans in hechtenis te Middelburg. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij in September 1914 onder Zaamslag enkele personen heeft bewogen om geld af te geven door hen een samenweefsel van verdichtsels te vertellen, o. a. dat hij ooriogscorrespondent was en nn onlangs den oorlog in Belgie had medegemaakt en wel te Vise, Luik, Brussel en Leuven, dat hij te Leuven 2 dagen was gevangengehouden en men" hem zyn fotograaftoestel afgenomen had en dat hij uit do gevangenis ontvlucht was dat hij een boek had geschreven over den oorlog, dat hy hun over een paar weken zou zenden als zij hem 1 of 0,50 betaalden. Tegen A. M. die op 26 Aug. ruzie met zijn patroon C. L. van Overbergen te Ede kreeg over het uitbetalen van loon en daarop verschillende voorwerpen in diens woning vernielde, en op 30 Aug. werd betrapt op diefstal van kippen bij dienzelfden, welk laatst geval beklaagde ontkende, werd ge eischt 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen J. S., werd staande de zitting uit- spraak gedaan en veroordeeld tot 12 dagen gevangenisstraf wegens landlooperij gepleegd tel Ter Neuzen. Wegers strooperij door middel van een wagen werd 10 boete of 10 dagen hechtenis geeischt tegen A. van O. uit Zuiddorpe, die door den korporaal tevens onbezoldigd rijks- veldwachter J. G. We vers, werd betrapt op het weghalen van klaver op een stuk land. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. Bij den aanvang der zitting deed de Minister aan de Kamer eenige mededeelingen, o.a. dat de gouverneur- generaal een onderzoek heeft ingesteld naar de beweerde mishandeling van dwangar- beiders op Sumatra, en daarin aanleiding heeft gevonden om het hoofd van de Wester- afdeeling te Sumatra ernstig zijne ontevreden- heid te betuigen en den ingenieur Kwishout disciplinair te straffen met uitstel van promotie gedurende eenigen tijd. Omtrent den brand op Borneo heeft de Minister tot nog toe geen zekere berichten ontvangen, maar iemand goed op Borneo bekend, heeft hem gisteren medegedeeld, dat daar, bij langdurige droogte, vaak branden voorkoraen en over een uitgestrekt- heid grooter dan Nederland woeden, waarbij aan blusschen niet te denken valt, en die den omtrek, tot zelfs in de straat van Banka, geheel in dikke wolken van rook en mist hullen. Hierna werd voortgezet de behandeling der Indische begrooting. Zonder stemming werd aangenomen eene motie vau den heer De Visser, om bij de proefnemingen om voor rijkskosten in Nederland als openbaar onderwijzer in Indie op te leiden Indische jongelieden met Europeesche landaard, de gesubsidieerde bijzondere kweekscbolen gelijk te stellen met de Rijkskweekscholen. De heer Snoeck Henkemans, regeerings- commissaris, voor de hulp aan Belgische vluchtelingen in Zeeland, zal de volgende week de provincie Zeeland bezoeken en daar vermoedelijk 3 dagen doorbrengen, om na te gaan of het verleenen van hulp in de verschillende plaatsen regelmatig geschied. Hy zal dat bezoek om de andere week herhalen. De Engelsche kiesrecbtdames zonden voor de vluchtelingen 1000 busjes ge- condenseerde melk. O O Oud-Gerefortneerdc Gemeente (Vlooswfj kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u.. 2 u. en 5i u., leeskei k. Ilervormde Kerlc. Ter Neuzen. Slv.'skil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Hontenisse. 9£ u., Ds. A. Timmerman, Hervor- mingspreek en 2 u. Ds. A. Timmer man. 9i u. en 2 udhr. L. Dek. 9 u., en 2 u., Ds. J. 3. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. 9J u., Ds. W. J. van Lindonk. G er e for meer de Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. J. N. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2 u., Ds. J. N. Lammertsma. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 1| u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-IIaeser(Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2