algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 6140. Donderdag 29 October 1914. 54e Jaargang. GELDLEEIHHfi, .1 De Oorlog AEONNEMENT: ADVERTENTSEN Bit Blad versclipt MaaMag', Woensdag- ea Yrijdagavoad, uttgezoMertl op Fsestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. geldleening groot /3000,— .BINNEMLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.4Q, voor Ned.-Indie en Amerika j 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aiie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40., Voor elken regel meer 0.10. Bij tJirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteniien voor 1 mil* op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene te sluiten a 5 %i waarvan jaarlijks, te beginnen 1915, ten minste f 500,zal worden afgelost. Deze leening moet, zoo spoedig mogelijk, worden gestort ten kantore van den. ge- meente-ontvanger. Schriftelijke aanbiedingen knnnen woruen ingeleverd tot uiterlijk 2 fi owe miser1 a. s.j des uamiddags 3 uur, ter gemeente- secretarie. Ter Neuzen, den 26 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1Z1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. f De nieuwe Minister. Bij Koninklijk besluit is, benoemd tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de heer F. E. Posthuma, directeur der Landbouw-Onderlinge. De nieuwe Minister van Landbouw, de heer Posthuma, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, in hoofdzaak eene landbouwopleiding genoten. Eerst later, door zijn directeur- schap van de centrale werkgeversrisico-bank, kwam hij van meer nabij, zij 't indirect, met nijverheid en handel, de twee takken van staatszorg, die nu ook aan zijne hoede worden toevertrouwd, in betrekking. H'ei is te voorzien, dat de heer Posthuma in de eerste plaats dus Minister van Landbouw zal zijn rnaar wij mogen hopen, dat het enz., de nijverheid en de handel, niet in verdrukking zullen geraken. In de naaste toekomst zullen die het zelfs in de eerste pla°ts zijn, die 's Ministers aandacht en voortdurende zorgen zullen eischen. Voort- durende zorg, en de noodige kracht tot zelfstandigheid. De heer Posthuma komt aan het Depar- tement in een tijd, waarin velen met allerlei belangen op hem zullen trachten in te werken hij moge dan zijn zelfstandig oor- deel behouden, en de kracht bezitten wat in het welbegrepen algemeen belang ge- wenscht is door te zetten. Als landbouw-specialiteit heeft hij getoond een goed organisator te zijn.*) Zijne organisatorische bekwaamheden zullen hem wellicht ook in zijn nieuwe ambt te stade komen. De taak, die den nieuwen Minister wacht, zal in elk geval zwaar zijn, eene eerste kracht waardig. Laten wij hopen, dat de heer Posthuma zal toonen, zulk eene kracht te zijn, zoodat zijne benoeming zal blijken voor het ministerie eene aanwinst te beteeken. Verbod uitvoer kaas. Een buitengewone St.ct. bevat een Kon. besluit van 26 dezer, waarbij de uitvoer van kaas is verboden van den dag der af- kondiging van dit besluit. Men meldt ons, dat dit verbod niet de bedoeling heeft, voor geruimen tijd alien uitvoer van kaas uit Nederland onraogelijk te rraken. De Minister van landbouw a. i. wenscht echter maatregelen te nemen, waar- door bereikt wordt, dat voor de binnen landsche consumtie een voldoende hoeveelbeid kaas tegen den door den Minister vastge- stelden prijs beschikbaar blijft. Daartoe wordt het noodzakelijk geacht, dat alle uitvoer op een oogenblijt verboden wordt en een overzicht wordt opgemaakt van de op dat oogenblik in ons land aanwezige hoeveelheid kaas. Zoodra deze hoeveelheic ge'inventariseerd is, waartoe bereids de voorbereidende stappen gedaan zijn, zal de Minister bepalen, voor welk gedeelte van de voorradige en nog te produceeren kaas de uitvoer, onder nader vast te stellen voorwaarde, zal kunnen worden toegestaan I Uitvoer van jonge paarden. Het Stbl. no. 506 bevat een Kon. besluit van den 24sten dezer, waarbij wordt in- getrokken een Kon. besluit van 3 Augustus Stbl. no. 367) en het volgende wordt be- paald De uitvoer van paarden is van den dag der afkondiging van dit besluit af ver- joden. Van dit verbod is uitgezonderd de uitvoer van ruinen, die den leeftijd van 20 maanden nog niet hebben bereikt en nog niet ge- wisseld hebben, en van veulens niet ouder dan den jaar, voor zoover daarbij in acht genomen worden de voorschriften door de Ministers vau Landbouw, Nijverheid en iandel en van Financien ter zake vast te stellen. Lijsten Belgische geinterneerden. Met machtiging van de Belgische legatie in Nederland zullen, volgens gegevens van let informatiebureau van het Roode Kruis te 's-Gravenbage, geregeld lijsten verschijnen van in Nederland geinterneerde of zich in hospitalen bevindende Belgische mili- tairen. Deze lijsten zullen worden verspreid in Nederland, Belgie, Frankrijk en Enge- land. Vijf-en-twintig percent van de opbrengst zal worden gegeven aan het Belgische en Nederlandsche Roode Kruis. Belgische vluchtelingen. De heeren prof. II. Burger en J. Th. Boelen, resp. lid en een der secretaiissen van het comite voor de Belgische vluchte lingen, hebben, volgens de N. R. Crt., een inspectietocht door Belgie gemaakt. Het doel van den tocht was, na te gaan, in hoever terugkeer van de uitgewekenen naar hun woonplaatsen mogelijk is. Hier- toe werd per automobiel gereisd van Putten aan de Nederlandsche grens over Antwerpen, Waelhem, Mecbelen, Brussel, Leuven, Aer- schot, Lier, Antwerpen en Esschen en op verschillende plaatsen ook met de autori- teiten gesproken. De hoofdindruk is, dat een algemeene aanbeveling tot terugkeer niet zoDder meer kan gegeven worden. Groot verschil is er tusschen de steden en het platteland. Aan de boerenbevolking moet bepaald worden aangeiaden, ten spoedig- ste terug te keeren. Op het land wordt overal gewerkt. Dank zij het prachtige weer van dezen zomer is de oogst van bijna alle levensmiddelen over- vloedig. De terugkeerende landbevolking vindt dus overal ruimschoots werk en daar- mee tevens de zekerheid van voeding ge- durende den winter. Voor zoover de woningen vernield en onbewoonbaar zijn, zullen de landbouwers ongetwijfeld bij buren een onderdak vinden. Wat de steden betreft, hun indruk is, dat de bevolking van Antwerpen wel doet, zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Voor hen zelven en voor hun stad is het zaak, dat het maatschappelijk leven zoo spoedig mogelijk weer op gang komt. Dit is de meening zoowel van de burgerlijke als van de militaire overheid. Gelijke meening vernamen zij ook omtrent Mechelen, Aer- schot en Leuven. Intusschen is in elk dezer plaatsen een groot aantal huizen ver- brand en ten eenenmale onbewoonbaar. Dit geldt in veel sterker mate voor andere plaatsen als Lier, Dendermonde, enz., waar het gemakkelijker is, de nog onbewoonbare huizen te tellen dan de verwoeste. Vluchtelingen, die niet geheel onbemid- deld zijn, doen het belt, zelf te gaan kijken of iemand af te vaardigen, die zich omtrent den staat hunner woningen op de hoogte stelt. Aan onbemiddelden uit deze plaatsen mag zeker niet zonder plaatselijk onderzoek worden aangeraden, naar huis te gaan. De kans, dat zij in hun woonplaats noch huis, noch voedsel vinden, is zeer groot. Een inlichtingendienst omtrent de be- woonbaarheid van elk dezer plaatsen zal moeten worden ingericht. De moeilijkheden aan de inrichting daarvan verbonden, zijn echter zeer grootwant in vele dezer plaatsen is nietsgeen bestuur, geen ambtenaren, geen middenstand, geen woningen, geen levensmiddelen. Het provinciaal- en gemeentebestuur van Antwerpen heeft tot de vorming van zulk een dienst de eerste stappen gedaan. De eerste stappen want bij gebrek aan ambte naren was in den beginne het beheer van provincie en gemeenten m eenenmale onfr wricht. Zeer in het grove zal het omtrent den toestand der verschillende gemeenten ge gevens gaan verzamelen. Met zulk een inlichtingendienst is sinds een tweetal weken reeds aangevangen door oen aantal Neder landsche vrijwilligers, onder aanvoering van Prof. Meijers van Leiden. De voornoemde twee heeren hebben met dit werk met de grootste voldoening kennis gemaakt. Uit den aard golden de gevraagde en verstrekte inlichtingen allereerst de familiebetrekkin- gen Hoe is het met onz6 ouders, met onze kinderen Zijn zij in leven Waar verblijven zij Maar dan ook een groot aantal de vraag Kunnen wij terugkeeren Het werk van deze mannen vindt bij de Antwerpsche overheid warme instemming. De intercommunale commissie, die thans onder voorzitterschap van dr. Louis Franck Groot-Antwerpen bestuurt, heeft aan de Nederlandsche commissie alle mogelijke medewerking verleend de noodige lokaliteit, de hulp van het personeel der provinciale griffie, van burgerweesjongens, die als esta- fetten dienst doen, enz. De leden der commissie zijn de gasten der stad Antwerpen. Ook verwijst dr. Franck de vele aanvragers uit Nederland, die hem al te vaak met dezelfde vragen in het belang van vluchte lingen komen lastig vallen, naar. deze commissie. De talrjjke aanvragen van uit Antwerpen uitgewekenen naar den staat hunner wonin gen, worden door de commissie in handen gesteld van plaatselijk comiteit van open- bare orde en zekerheid, dat met behulp van een vrijwillige politie, ter piaatse een onder zoek instelt, waarvan de uitslag door middel van de Nederlandsche commissie wordt overgebracht aan de aanvragers. Omgekeerd worden aanvragen uit Antwerpen omtrent uitgewekenen in Nederland overgebracht naar het regeeringscomite in Den Haag, die omtrent geinterneerden naar het Roode Kruis-bureau op den Kneuterdijk aldaar. Vragen van algemeenen aard worden onderworpen aan de militaire of burgerlijke overheid en door dezen steeds vlot beant- woord. Ook gebruiken deze overheden de commissie, om hun besluiten in Nederland bekend te maken. De commissie staat in dagelijksche verbinding met een hulp-bureau te Roosendaal, dat een deel der aldaar inkomende vragen dadelijk beantwoordt en de andere naar Antwerpen overbrengt. Alle briefwisseling moet worden gericht aan dit hulp-bureau. Brugstraat 51, Roosendaal. Hier werken een aantal studenten anderen zijn, onder leiding van den heer A. C. Bos, in dienst van het stationswerk en hebben eveneens de handen vol met de zorg voor het vertrek, helaas ook den terugkeer van duizenden vluchtelingen. De commissie van prof. Meyers heeft dringend behoefte aan een automobiel. Een welwillend aanbod zal op zeer hoogen prijs worden gesteld. Het werk, dat door deze commissie evenals dat van duizenden anderen in den lande spontaan en belangeloos wordt verricht, verdient de grootste waardeering. Reuter seint uit Londen De eerste scheepslading. voedsel voor de Belgische vluchtelingen zal Woensdag a.s. op het Nederlandsche stoomschip Coblentz naar Rotterdam worden gezonden. Het schip neemt 1000 ton levensmiddelen mee. Maandag zijn over het station Rosendaal 13,000 personen uit ons land naar Belgie teruggekeerd. Te Rosendaal zelf verblijven op het oogenblik nog een 4000 a 5000 uit gewekenen. Het grootste gedeelte der te Breda ver- toevende vluchtelingen is naar Belgie terug- gegaan. Maandag ruim 600, van wie 200 voorzien van een vrijbiljet. Thans zijn er te Breda nog ongeveer 1500 uitgewekenen, van wie er 300 ten laste van het plaatselijk steun-comite komen. Graan voor de regeering. De Gorredijk en de Rijndam, die beiden een partij graan voor de regeering hebben medegebracht, bebben ligplaats genomen aan de Wilhelminakade hier ter stede, waar ze met bekwamen spoed worden gelost. De Gorredijk heeft aan boord 5008 ton tarwe, 26,499 balen meel en bovendien nog een partij lijnkoeken en wol. De Rijndam heeft medegebracht 3927 ton tarwe en 4362 ton mai's. 0e oorlog in Vlaanderen. ,/Mannekensveere ligt plat en St. Joris ook en de Palingbrugge is leelijk gesteld", zoo hoor ik hier onder 't volk, zoo schrijft men aan de Tel. En men schrikt niet meer men schijnt aan verwoesting en vemieling gewoon te worden. 't Is immers oorlog. Of men bescbouwt het als een offer, dat nu ook de kuststreek tusschen Ostende en Nieuwpoort zoo deerlijk geteisterd wordt. Dezen namiddag was het of me weer een zware slag werd toegebracht, of ik't over- ijden van een goeden vriend vernam. Een tennis hield me staande en zei//Deklokken- uofstee is ook vernield." Een boerderij verwoest dus ach, een bij vele Hoeveel schoone hoeven, groote en Heine, heb ik in dezen verschrikkelijken tijd reeds als een rooken puinhoop gezien Maar de klokkenhofstee verwoest, die ristorische hoeve bij Slijpe, tusschen Ostende en NieuwpoortZe is een overblijfsel van een Tempeliers-slot en t volk beweert, dat van hier een onderaardsche gang naar den Duiventoren te Nieuwpoort leidt. Op de Doeve stond een klokje, ook al een getuige uit booze tijden, toen men soms in den nacht de buren ter hulpe moest roepen voor roovers of andere minder gewenschte bezoekers. Het klokje riep nu //te noene" de werklieden naar tafel. Aan alarm dacht men niet meer. Men leefde er zoo welge- zind en tevreden 's zomers druk werk en 's winters 't was als in t nageldeuntje" van Gezelle. Peinzend, of ook vertellend, want 't is hier de streek der legende En omdat de streek met haar legenden en historische gebouwen me zoo lief is, was 't als een ^slag op men herte", toen ik dezen middag plots hoordeDe klokkenhoeve is vernield." Ocb, 'tis de klokkenhoeve niet alleen 5 Daar liggen zulke oude, eerbiedwaardige dorpen Ik denk aan Zande, ook op 't oorlogsterrein. In 1904 stortte de kerk van Zande in. Toen kwam van wijd en zijd 't volk kijken naar den puinhoop. En nu, hoeveel puinhoopen liggen er Streek vau poezie. Ik denk aan de Geraert- bloempjes, vuurrood, een duur bloempje. Een Vlaamsch ridder was gevangenge- nomen op een reis nair 't Heilig Land. Tijdens die gevangenschap kon hij een splinter van Jezus kruis bemachtigen. Om dezen te behouden stak hij hem in zijn been. Eenigen tijd later kon hij ontvluch- ten en na veel zwervens bereikte hij Vlaan- deren. De ridder ontscheepte te Sluis en trok dan de duinen in. Hij legde de gelof e af, den splinter van 't Heilig Krnis te schenken aan de kerk, welker klokken hij 't eerst hoorde luiden. En eindelijk vernam hij de welkome stemmen 't waren de drie klokken van Zande. Dadelijk opende Geraert zijn been en nam er den splinter uit. Waar 't bloed van de wonde druppelde, ontsproten in't duinzand roode bloempjes, die nog altijd naar den ridder, Geraert-bloempjes, worden genoemd. in 1904 stortte dus de kerk van Zande in. De klokken bleven gespaard en werden in den nieuwen toren gehangenze waren de welluidendste van de streek en dik wij Is stonden de lnenscheu er naar te luisteren. Zal Zande met zijn klokken gespaard blijven Och, voortaan zullen de legenden wel uitverteld zijn Er zijn nu vreeselijke verhaleu uit //den jare 1914", ho^ de klokkenhofstee te niete ging. en Munnekens- veere en St. Joris en hoe op een z/hoeve" vijftienhonderd //Duitschmans" be- graven werden en dat de //Duitsche ge- kwetsten" in den tempel van Meetkerke bij Brugge werden neergelegd, omdat er te Brugge schier geen plaats meer en was. Zoo zong'Gezelle. Maar nu zijn het bommen uit zee, bom- men uit Nieuwpoort, bommen uit Maria- kerke, die huizen en buischen en boomen en hoeven en dorpen neervellen en jonge, kloeke mannen, zonen,echtgenooten, vaders dooden. 't Kruise van ridder GeeraertO, andere kruisen torsen nu de menschen. In de lieve huisjes van duinen en polders heb ik zoo dikwijls de moeders beluisterd, als ze wiege //douwen" en in dat zoet dialect zongen Maar verdreven zijn nu de moeders met haar kinderen en draagberries, manden, kisten, stroobossels zijn wiegjes geworden. En hoeveel vaders begraven in onbekende groeven O, gij 93 geleerde mannen van Duitscbland, met uw protest, kendet gij ons "Vlaamsehe volk vroeger en zaagt ge 't nu En als V laming roep ik weer uit z/Duitschland, wat hebt gij met Belgie gedaan In 't Reuter-telegram van 23 October lees ik naar aanleidiDg van de gevechten bij Hazebroek, dat er ook gestreden wordt om den ,/Mont des Cats". Deze heuvel ligt op de Belgisch-Fransche grens, ten zuiden van leperen en 't volk noemt hem den Catsberg. Het telegram is oDjuist, waar het beweert, dat het de eeuige heuvel is Ik ken er nog den Kemmel, den Rooden, denlJzerberg. Door de geurige hoppenvelden heb ik er dikwijls heengewandeldIn de hooge boomen van den Catsberg koereloerden de tortelduivenHoe plechtig stil was het in de bosschen, vanwaar men in lanen en dreven zoo'n heerlijk vergezicht had over Vlaanderen, met 't grijze leperen op den voorgrond, en den vijver van Dickebusch, tot Rousselaere toe En dan kon men uitrusten in de Trappistenabdij, in de ruime zindelijke, wat stroeve eetzaal, waar de portier, hij, die spreken mocht want de Trappisten zwijgen altijd u kosteloos van eigengebakken brood, eigen geperste kaas en eigen gebrouwen bier voorzag. Wat zal de torenwachter van den Kem- melberg later wel te vertellen hebben Ik zie hem nog staan op 't belvedere met zijn langen verrekijkervEr is geen betere verrekijker in de wereld", beweerde hij altijd. z/Ik hen hier duizenden menschen gehad van alle kanten, van vreemde landen, en z'n hen 't al gezeid, dat ze nooit n'en beteren verrekieker hen gezien dan den mijnen." En hij wees u honderd dorpen aanen voorspelde 't weer dagen tevoren, want //de zunne trok water boven de zee", of u't geluchte stond klaar." Wat zal hij nu door zijn uitmuntenden verre- kijker zien En wat zal hij later vertellen van den fellen brand te Rijssel en te Rous selaere, dien bij op zijn berg zoo duidelijk heeft waargeuomen Ja, van daar heeft by de vlammen zien spelen tegen den hemel Van daar aanschouwt hij legerkorpsen, trekkend door 't welige Vlaanderen En 't gedonder van t' geschut rolt langs zijn berg. Ik hoor het ook weer Boem boem. Oude menschjes, die hier op den wal in 't zonnetje zaten, schudden't grijze hoofdje. Weer zooveel levens Nieuwe troepen trekken voortdurend Brugge uitEn karren met gewonden rijden binnen. En soldaten ook zijn ontmoedigd en somber. Gisteren, in de buurt van Ostende, zag een man van de landweer een Vlaamsehe moeder met haar lief kindje. //Mag ik het eens kussen vroeg de soldaat. Hij nam 't wichtje in de armen en zoende het. Tranen sprongen hem in de oogen. //Ik heb er thuis ook zoo een" klonk het in een snik. De arme vader moest het kind gauw aan de moeder teruggeven. Bij wankelde en viel in z wij in Men kon hem dan tot bezinning brengen, moest hem dus terugvoeren in de vreeselijke, akelige waarheid, dat hij in den oorlog was en straks gejaagd kan worden in dat vreeselijk vuur, waar zoovelen vielen Ik denk hier aan den ouden tempel van Meetkerke. Vroeger gingen de visschers van Blankenberge er ter beevaartNu is de ketk een hospitaal. De Duitschers hebben 't gebouw geiescht voor hun ge- kwetsten. En boerenwagens, met witte of UZENSCHE j; L De nieuwe Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is ook als cooperator bekend. Hij heeft o. a. zitting in de besturen van den Nederl. Coope- ratieven Bond en van de daarmede in betrekking staande Handelskamer, staat als voorzitter aan het hoofd van den Haagschen Coop. Bond, maakt deel uit van den raad van commissarissen van de Coop. Winkelvereeniging, vroeger van het district s' Graven- hage der vereeniging Eigen Hulp en is voorzitter van de z.g. 's Gravenhaagsche contractenvereeniging. Hij werd in 1898 tot secretaris van den Bond van Cooperatieve Zuivelfabrieken in Friesland benoemd Het koorn is geborgen En de appels zijn geweerd. De landman, zonder zorgen, Zit peinzend om den heerd. 'tis October... In andere jaren, de winden. kwamen van zee en hoort ze bruischen, ruischen door den blaardenboom. Ze ruischen, ze huischen, ze buischen, lijk peerden zonder toom. Slaapt, slaapt, kindje slaapt, en doet uw oogskes toe, de pinkelende, winkelende oogskes ssSSSdaar, 't ben 't wiegen al zoo moe j 'k en kan u niet meer wiegen, 'k en ga u niet meer wiegen, slaapt, slaapt, toeJJ g' hebt uw hert en mondtje voldaan, krulletjes aan, ach en 'k en kan van uw wiegske niet gaan, slaapt, slaapt, toe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1