De krijgshodrijven. De Duitschers willen van Qstende over Nieuwpoort naar DuinkerkenCalais rukken. Te Nieuwpoort, achter den Uzer, staan Franschen, Engelscben en Belgen. Die Engelscben werden dagen achtereen te Ostende, Zeebrugge en Duinkerken ont- scbeept. De Belgen zijn van Antwerpen, Dendermonde en Gent op deze streek terug- getrokken of via Ostende erheen gebracht De verbondeuen verdedigen dus de rivier, die Veurne-Ambacht omsluit. Op zee ligt een Franseb en Engelscb eskader, dat zijn hevig vuur op de Duit schers ricbtdezeu zijn nog niet verder dan Middeikerke kunnen oprukken, even buiten Ostende dus. De Duitscbers krijgen alzoo bet bom bardement in 't front en in de flank. Ze beantwoorden het met niet minder bard nekkigbeid. Ja, 't is een geweldige strijd. Bommen ontploffen te midden der legertroepen, en in de loopgraven, en ricbten de grootste verwoestingen aan. Cavalerie driugt voor- waarts, wordt weggemaaidAutomo- bielen, ambulancewagens, boerenkarren zelfs, vervoeren aanboudend gekwetsten naar Ostende en naar Brugge. Bom, bom, bom 't Gedonder is geen oogenblik van de lucbt. De Duitscbers sturen gedurig nieuwe troepen in 't vuur. Gisteravond kwamen er uit de richting Gent per trein te Brugge. Een korte rustpoos. Dan met voile muziek de Smedepoort uit, naar den strijd. Yoor boevele kloeke mannen,ecbtgenooteD en vaders, met muziek naar den dood 't Kanongebulder klinkt sinds gisteravond dichterbij De verbondenen richtten ook bun vuur op Jabbeke en omgeving, dus op de spoorlijn Brugge - Ostende. Maar de Duitscbers stellen eveneens alle kracbteu in 't werk. //Hun mannen komen als uit den grond", zegt bier 't volk. En ze spuwen hun bommen naar Nieuw poort en in zee, naar de scbepen En we booren korte, hevige slagen en dan weer een gerekt gerommel, a) stemmen van dood en vernieling Van vernieling ookDorpen moeten verdwijnen en vlammen slaan hoog op Arm Slijpe, Mannekensveere, St. Joris, Middeikerke, Lombardzijde, Westende. arme kuststreek met uw villa's maar ook met uw lieve hutjes en hoefjes, 's zomers achter booge zonnebloemen Vlaanderen's lieve- lingen verdoken butjes en hoefjes met uw rood pannendak, uw gewitte gevels, groene blinden en deuren. Hoe dikwijls heb ik u aanschouwd, als de kinderen 's avonds welgezind den ver- moeiden, maar tevreden vader tegemoet gingen, en moeder 't eten bereidde, wat't rookend //haveke" (schoorsteen) verkondigde. En daar verder woonden visschers, stout- moedige kerels, die in open sloepen naar de Engelsche kusten voeren, of jonge gasten welke met de Duinkerkers en Grevelingers naar IJsland stevende. En die visschers badden ook hun tuintje, dat ze met haagje tegen zandverstuiving bescherraden. 0, als de storm woedde en de golven de duinen beukten, lageu in de butjes vrouwen en kinderen voor 't pleist<-ren be-ld van Maria van Lombardzijde en smeekten om 'tleven van vader, echtgenoot, zoon of broer Nu bebben ze gebeden om bevrijding van de oorlogsplage. Maar de bommen, schrapnells, de obusse i verjoegen de vreedzame bevolking naar veiliger streken. Molens, die lustig draaiden, de wieken meestal naar den zeekant gericht, liggen te vunzen en te imeulen of werden omver- gedonderdzij, die zoo lang den storm trotseerden. De mo'ens zwijgen, de klokken zwijgen, de eertijas zoo vroolijk snappende garnalen- meisjes zwijgen, het belmgras zwijgt, alleen de geweldige kanonnen bulderen, beftiger dan in 1600. Dezen middag sprak ik een Amerikaan, d.e tijdens 't bombardement van Antwerpen te Westende beveiliging zocht. Nu moest hij been.., Maar boe Zijn vrouw was door schrik verlamd, zijn dochter, zelf jonge moeder. had veertig graden koorts. Radeloos van angst wendde hij zich tot de Duitscbers. Een overste stelde twee automobielen tot zijn bescbikking en bood een geleide van officieren aan. De auto mobielen bereikten veilig Ostende. Dan per tram verder, eerst naar Knokke, ver- volgens naar Sluis. Hier zag ik het ge- zelschap de tram verlaten. De oude en jonge dame werden gedragen, de eerste gebuld in een doek, de tweede in dikke pelzen. En nu verder naar Breskens, dan de overvaart naar Vlissingen, om morgen per boot naar Engeland te vertrekken. Deze familie was voor genoegen naar Europa gekomen Och, treurige verhalen genoeg hier z/Ik ben weken geleden met mijn zieke- lijken man en mijn kleine kinderen van Leuven ge\lueht", vertelde me al scbreiend een boerin, 't hoofd gedekt door een zwarten doek de dracht van haar gewest. //Mijn man stierf te Gent, ik werd er opgenomen, later naar Brugge gezonden. Van Brugge vluchtte ik^tot hier. En nuEn "we badden een I owe. goed land ei vier koelenDe hoeve is verbrand, de koeien zijn door de Duitschers meegeleid." 0, hoe vreedzaam is dan nog Vlaanderen ten westen van Ostende. Maar toch hangt er onrust. 'k Zag te Blankenberge, Zeebrugge, Heyst en Knokke de menschen in groepjes op duii; of strand of bij boeven staan, luisterend naar 't kanongebulder. z/Ja, werk dan", zei me een vrouwtje. z/Ab, 'tis men ziele, erger dan de gewel- digste donder 't Is een schande voor God en de menschen, alzoo oorloge te maken Boem, boem, hoeveel liggen er weere Hoor eens. Jezus, Maria toch boem, boem. Maai ze maar weg, de levens En de weeuwen en weezekinderen later. Jen herte breekt as j'er an peinstHoor ne keer, 't is of de wereld moet vergaan. 'k En zou bij 't leste oordeel niet geerne in de schoens staan van hen, die oorloge in de waereld brengen." z/En zou 't nog nader komen zoo vroeg 'd een aan den ander. Er hing onrust over die streek Die onrust werd erger toen een patrouille 150 man in de streek verscbeen. De van Duitscbers, landweermannen in grijze uni form en met de pinhelm, kwamen van Zeebrugge. Ze trokken nu te voetnaar eenige dorpen, om er de wapens, vroeger door de burgers ingeleverd, op teeiscben. Te Knokke moest een voerman die geweren en ook de ransels van soldaten en de blauwe kielen van burgerwachten op zijn kar laden en met zijn vrachtje de Duitschers vergezellen. Ik ontmoette de patrouille op mijn thuis- reis te Westkapelle, 't laatste dorp voor de Nederlandsche grens. Een offlcier stapte eene herberg, ,,'t Oud Gemeentebuis", binnen. In veel Vlaamsche dorpen immers zetelt bet gemeentebestuur in een ruime kamer van een groote herberg. Daar staat de lessenaar van den alwetenden secretaris, dear liggen de zwaarlijvige boekeu van //wet ende recht", daar houden burge- meester, schepenen en raadsleden hun ver- gaderingen, daar worden nieuwe levens ge- boekt en vergane doorgehaald, daar ook sluiten jongeliedeu hun verbond van liefde en trouwe. Maar Westkapelle heeft een eigen raadhuis gebouwd de herberg, waar vroeger't dorps- bestuur gevestigd was, heet nu ,/In't Oud Gemeentehuis." Die naam bracht zeker den Duitscben officier in de war. z/De Burgermeister vroeg hij. En de zoon van den waard, om zich goed verstaanbaar te maken, sloeg het in 't Hoog-Nederlandscb en antwoordde z/Het is hier't gemeenteguis niet'tis het (h)oud gemeenteguis, het gemeenteguis is wat verder." Och, de Duitscbers gevoelden zich wel veilig in dit dorp, by de vreedzame bevol king, en wisselden met velen een „goeden dag". Het waren ook oudere mannen, die hier bij de dorpskerk en die nederige huizen en groenwitte venster blinden zeker aan 't eigen dorpke dachten, wien de kinderen, welke toch nieuwsgierig, maar wat bevreesd tevens, van achter moeders rokken gluurden, aan d' eigen knaapjes of meisjes her- innerden Inmiddels was de officier naar 't echte gemeentehuis gegaan. De wapens werden afgeleverd en op de kar gelegd. Eenige commando's en de rangen werden opnieuw gevormden de 150 man marcheerden in twee rijen weg, met de kar in 't midden, over de slijkerige baan, naar HeystEn 't ging in geforceerden marscbeel soldaten zag ik waggelen van vermoeienis Zij ook boorden dat geweldig bombar dement Te Knokke lieten de Duitscbers de Bel- gische vlag aan 't stadbuis hangen. Och, by 't meest tragiscbe is ook nog de bumoristische toon. Toen men hoorde, dat de Duitschers te Brugge kwamen, weken ook nabij de Nederlandsche grens veel lieden op Neder- landsch gebied. Na een, twee of drie dagen keerden de meesten terug, 't deugdelijk bed verkiezend boven een stroobussel in schip of scbuur. En nu de gesprekken. //Ha, Lietje, zij je ook weere gekomen uut Holland?" z/Jaah, w'hen algelijk te rap geloopen." z/Je ziet vluchten, zoo, je vlucht ook." z/'t Is alzoo." Een andere vrouw kwam er by. z/Ha!" riep ze triomfantelijk, ,/daar zijn de benauwderikkenHeb je te Sluis wel geslapen op 't stroo z/En gij zijt niet gevlucht, he We weten 't wel z/Ik gevlucht Waarachtig Gods, neen-ik, 'ken zijn niet gevlucht." //Al den binnendiek, we weten 't wel. Triene van den hoeve heeft je gezien z/Ha, toen Ik heb haastig een com- missie gedaun te Sluis z/Ja, een commissie van een dag of twee Zeg het maar En de moedige vrouw trok verlegen af. Sommigen keeren beschaamd terug, met zak en pak, met karren vol beddegoed. Maar onrust beerscht er weer, Dat vreese- lijk bombardement ook Wie niet zou gezind zijn om terug naar Belgie te gaande vluchtelingen van Leuven, Mecbelen, AalstZij hebben te veel geleden, te veel gezien, om vertrouwen te stellen in schoone beloften. En nu hoort men uit Rousselaere weer van fusilleeren en brandsticbting, van burgers voor de troepen, en dat alles is weinig geruststellend. Nederland-Eng eland. De Daily Chronicle" plubliceert een telegram van zijn correspondent te Groningen waarin deze de wijze, waarop de in Neder- land geinterneerde Britsche marine-brigade wordt behandeld, zeer prijst. In dit tele gram wordt gezegd dat de Nederlandsche autoriteiten zich tegen deze onverwachte moeilijkheden opgewassen betoonen op een wijze, die bet grootste vertrouwen inboezemt. Kommandant Henderson zeide in een interview „Ik kan de wijze, waarop de Nederlandsche autoriteiten ons hebben be handeld, niet genoeg roemen. Ofschoon deze natuurlijk volkomenin overeenstemming was met hun strikt neutrale houding, beb ben zy hun uiterste best gedaan om het ons zoo aangenaam mogelijk te maken, en zij doen alles om de moeilijkheden, die voortkwamen uit het verplaatsen van onze troepen van Leeuwarden naar bier uit den weg te ruimeu." De bekende novellist Wels, sprak gister in een intervieuw- met verontwaardiging over de artikelen, die in de //Saturday Review" en de //Spectator" verschenen. Hij zeide, dat het overgroote deel der En- gelsehen zeer zeker niet zou dulden, dat er inbreuk zou worden gemaakt op de Nederlandsche autonomie of neutraliteit. De houding van Nederland jwas onder de zeer moeilijke omstandigheden schitterend en heeft een zeer groote bewondering gewekt bij alle intellectueelen. De Temps over Nederland's on&ijdigheid. De Temps erkent dat Nederland in de huidige zeer delicate omstandigheden nauw- gezet zijn onzydige houding handhaaft en alien twijfel, die sedert het begin van den oorlog daarover gerezen mocht zijn, heeft doen verdwijnen. De Temps verklaart de innige overtuiging te hebben dat Nef erland zoo noodig zijn onzijdigheid zal weten te doen eerbiedigen en even heldhaftig zal optreden als Belgie, indien zijn wederwaardigheid zou worden aangetast. TJit Antwerpen. Een der correspondenten van de N. R. Ct., die een bezoek aan Antwerpen heeft ge bracht, meldt aan dat blad In vergelijking met eenige dagen geleden zijn de straten thans zeer druk. De be volking keert in grooten getale terug. Terwijl ik Zaterdag nog voor het meerendeel niets dan Duitsche militairen zag, is dat thans veranderd. Ik schat het aantal Duitsche soldaten, dat op het oogenblik in Antwerpen is, op 3000. De wacbtposten in de dorpen daaromheen zijn deels opge- heven, deels zeer zwak bezet. Op het stad- huis te Antwerpen ziet men thans ook reeds Duitsche burgerlijke ambtenaren. Naar ik op het commissariaat van politie vernam, duren de inbraken in Antwerpen's buitenwijken voort. De misdadigers, die gegrepen worden, krijgen steeds den kogel, maar het toezicht kan en door de kleine Duitsche bezetting en door het kleine politie- korps, dat nog onvolledig is, niet scherp zijn. De eenige oplossing om de inbraken tegen te gaan, is, dat de bewoners der buitenwijken terugkeeren ofin hun huizen een vertrouwden bewaker plaatsen. Vau de winkels in Antwerpen zijn vele geopend, enkele fa brieken zijn aan het werk, De Duitsche soldaten leken mij niet zoo opgewekt als de vorige week. Van hun front in Belgie, hoewel niet zoo ver ver- wijderd, hooren zij niets en de steeds aan- komende gekwetsten maken hen beangst. Hun correct gedrag tegenover de bevolking blijft hetzelfde. De treinen van Leuven konden gisteren nog niet tot Antwerpen komen, echter schenen ze reeds tot een 20 K. M. de stad te kannen naderen. De gekwetste soldaten, die vervoerd kunnen worden, gaan dan ook met wagens in die richting om verder per trein over Leuven en Luik naar Duitschland getransporteerd te worden. Het aantal te Antwerpen verblijvende gekwetsten wordt geheim gehouden. Geen enkele militaire overheidspersoon laat zich daarover ook maar eenigszins uit. Gisteren heeft een bespreking plaats gehad tusschen hetDuitsche gouvernement en enkele Belgische spoorweg- autoriteiten. Ik verneem, dat deze geweigerd hebben hun medewerking te verleenen tot het herstel van het spoorwegnet. De dorpen rond Antwerpen worden van uit de stad van voedsel voorzien. Van de tairijke brouwerijen in de omgeving zijn er reeds verscheidene weer aan het brouwen. De gerst is goedkooper dan voor het beleg. Verscheidene gebouwen, waar zich Duitsche autoriteiten bevinden, zijn telefonisch ver- bonden. De Antwerpenaren kunnen daarvan echter nog geen gebruik maken. De straten zijn des avonds nu weer vrij behoorlijk ver- licht. Langs de Schelde is de verlichting door tairijke booglampen evengoed als voor den oorlog. De Nieuwe Gazet (Antwerpsche tijdingen). vindt gretig aftrek, alhoewel men er natuurlijk niet veel nieuws in vindt. In Brussel schijnt de toestand gespannener te worden, Den burgers is streng verboden zich in kleine groepjes bijeen te bevinden. Koning Albert. Wij hebben gemeld, dat koning Albert zijn arm in een doek droeg. In't Veluwsch Weekblad vinden wij het volgend verhaal van een der Belgische vluchtelingen, die op 't Veen (de villa van den heer Van Riemsdijk in Heerde) gehuisvest zijn Bij de belegering van Antwerpen bevond koning Albert zich steeds te midden zijner troepen, om de manschappen door zijn te gen woordigheid te bezielen. Op zekeren dag bemerkte hij in een cafe een luidruchtig rumoer, dat weinig in overeenstemming is met den ernst der oogenblikken. Koning Albert begeeft zich naar 't cafe om te zien wat er te doen is, en bemerkt, dat een viertal officieren op uitgelaten wijze aan het feestvieren is, en zich niets bekommert over den hevigen. strijd in de vesting. De officieren, bij het zien van den Koning door schrik bevangen, stamelen als ver- ontscbuldiging, dat zij gewond zijn en niet in staat om te vechten. Zij kunnen echter den Koning hun wonden niet toonen waarop deze, hun huichelachtige wijze doorziende, hun degens opeischt en deze een voor een op ziiu knie doorbreekt. Bij deze gelegenheid verwondde de koning zich aan de scherpe zwaarden, zoodat hp den top van een der vingers moest ruissen en de koning genoodzaakt was zijn hand in een draagverband te houden. De kosten van den oorlog. De heer Leroy-Beaulieu, een bekend I ransch econoom, heeft, naar aan de //Daily Tel." uit Parijs wordt gemeld, een be- rekening gemaakt van de kosten van den oorlog voor de vijf voornaamste oorlogvoe- rende naties. De dagelijkscbe kosten van den soldaat, die onder de wapenen is, aannemende op 12 a 121/2 francs, berekend Leroy-Beaulieu, dat de uitgaven van Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Rusland, Frankrijk en Engeland, op het enorme bedrag van 480 millioen gulden der maand komen te staan. Aangenomen, dat deze oorlog, evenals die in 187071, zeven maanden zal duren, komt hij tot een bedrag van 10,800,000,000 gulden. Hierbij is dan nog te voegen een som van 35 a 40 millioen gulden voor de kosten der kleine landen als Belgie en Servie en voor Japan en de verschillende neutrale staten voor het onder de wapenen houden van hun legers. len slotte zal er, nadat de vijandelijk- heden gestaakt zijn, een overgangsperiode zijn, alvorens de vrede definitief gesloten is, en daar deze periode wel twee jaar zal duren, berekent Leroy-Beaulieu nog een verdere uitgave van 2400 milloen gulden. Hij be- sluit met te verklaren, dat de directs oorlogs- kosten van de verschillende staten, dus, afgescheiden van de verliezen door particu- lieren geleden, dientengevolge tusschen de 22.000.000.000 en 24.000.000.000 gulden zullen bedragen. Leroy Bealieu wyst er verder op, dat geld boveD alles noodig is voor het uitbreken van den oorlog om voorbereidingen te treffen en na den oorlog om de rekening te vereffe- nen, doch dat er het minst behoefte aan is gedurende den oorlog zelf. Te oordeelen naar vroegere oorlogen, is hij van meening, dat de periode van vereffening waarschijn- lijk drie a vijf jaar zal in beslag nemen, Gedurende dezen tijd, zegt hij, zal het grootste deel van het overgespaarde der lefle bescbaafde wereld opgeslokt worden door inschrijvingen op nationale leeningen en het raderwerk der economische ontwikke- ling zal zijn gang vertragen. Aan den anderen kant bezit de moderne samenleving zulk een groot herstellingsvermogen, dah indien, zooals in 1871, een beroep zal worden gedaan op de nationale bronnen, de last zonder gevaar van oudergang kan worden gedragen. Dat is de eenige troost die ons rest. Iemand, die uit Brussel te Breda is aangekomen, deelt mede dat te Brussel alles rustig is. Van verontrustende procla- maties heeft hij niets bemerkt. Enkele uren gaans van Brussel op weg naar Vilvoorde trof hij een zeer lange colonne Duitsche infanterie aan die Zuidwaarts marcheerde en bijna geheel bestond uit zeer jonge soldaten. De leeftijd van de meesten schat hij op 17, 18 jaar. Hun uitrusting en scboeisel waren uitstekend. Aan de her- stellingswerken aan het fort Waelhem wordt druk gewerkt. Duitsche genie is bezig aan het herstellen van de spoorwegen. Vooral op den weg van Antwerpen naar Mechelen, Leuven en .Brussel zijn boeren bezig de Jijken van soldaten, die onvoldoende be- graven waren, weer op te delven en op de kerkhoven in gemeenschappelijke graven te bergen. De veldarbeid is op vele plaatsen hervat Men ziet de bieten rooien en ook de velden voor winterkoren in gereedheid brengen. N. R. Crt. De ontruiming van Czernowics, de hoofdstad van Boekowina, door de Russen, achten de Weensche bladen van groote beteekenis. In de eerste plaats omdat daar door de Proethbarriere en de heuvels ten noorden van de stad, die de gebeele streek en de spoorwegen beheerschen, weder in handen der Oostenrijkers zijn gekomen, waardoor de verbindingslijnen der Russen naar het Oosten bedreigd worden, maar nog meer om het politieke gewicht der herovering. Boekowina toch moest het lokaas zijn om Roemenie tot een aanval op Oostenrijk-Hongarije over te halen'! Daarom hebben de Russen deze streken geheel onverlet gelaten en zelfs de oorlogsbij- drage van 300,000 kronen, aan Czernowics opgelegd, teruggegeven. De burgemeester is als gijzelaar meegevoerd. De bladen schrijven de ontruiming toe aan de noodzakelijkheid voor de Russen, om alle beschikbare troepen naar Przemsyl en uoor de Oostenrijkers bedreigde 8an linie over te brengen. In Galicie zijn, volgens Weensche bladen, meer dan 30 als boer verkleede Russische officieren gevangen genomen. Zij waren door het aftrekkende Russische leger achtergelaten, om spionnendienst te doen. Om Lemberg werpen de Rnssen inder- haast verschansingen op bovendien hebben zij het garnizoen tot 80.000 man uitgebreid. De bevolking, die eerst zacht behandeld werd, wordt nu gedwongen, bij het maken van versterkingen mee te werken. Naar 't schijnt zullen de Russen Lemberg tot het uiterste verdedigen. Volgens de Nation is er reden te gelooven dat Rusland de verzekering heeft gegeven, geen Duitsch grondgebied te zullen acnexeeren als Duitschland den oorlog verliest. Op de Vaterland, van de Hamburg Ame- rika lijn, het grootste schip ter wereld, is beslag gelegd. De Engelsche firma Wa ring and Gillon had een vordering op de reeders ingediend en hierover is op 17 Au gustus een proces begonnen voor den rech- ter van New-Jersey, dat door de Engel sche firma gewonnen is en aan deze het recht gaf beslag te doen leggen op het schip, dat op de Hudsonrivier voor New- York ligt. Deschuldvorderinghad betrekking op stoffeering en schilderwerk. De Vaterland zal nu de haven van New- Y orb niet kunnen verlaten alvorens de schuld ten voile is betaald (en hoe zou zich die betaling rijmen met het Duitsche be- talingsverbod ten aanzien van Engelsche vorderingen?) ook niet indien de boot naar een neutraal land werd verkocht. (N. R. Crt.) Volgens een Zaterdag uitgegeven com munique van het Engelsche Consulaat- Generaal te Rotterdam, hebben op den linkervleugel zeer sterke Duitsche troepen- afdeelingen nog voortdurend uiterst hevige aanvallen gedaan tusschen de Noordzee en het kanaal van La Bassie. Over het ge heel hebben de troepen der Verbondenen hunne posities behouden, en, mochten zij al hier en daar teruggeweken zijn, dan konden zij op andere punten voorwaarts dringen. De vijand is ook op andere ge- deelten van het front actief opgetreden, in het bijzonder in de omgeving van Atrecht en bij de Sorameten Noorden en ten Zniden van deze rivier maakten wij vorde ringen. In de streek van Verdun en Pont a Mousson hebben de verbondenen gedeeltelijke successen behaald. Van het overige deel der gevechtslinie valt niets te melden. Naar het schijnt is de vijand van plan om vooral tusschen de Noordzee en de Oise een nieuwe poging te doen met een nieuw legercorps, bestaande uit versche troepen, waarvan een deel zeer jong en het overige van meer- gevorderden leeftijd is, terwijl de officieren en plaatsvervangende officieren van ver schillende zijden zijn bijeengebracht. Van het Oostelijk gevechtsterrein wordt gemeld, dat de snelle terugtocht der Duit schers van Warschau voortduurt. Ten Zuiden van Pilitza behaalden de Russische troepen gisteren belangrijke successen. Men heeft bemerkt, dat ook de Oostenrijksche- Duitsche legers langs de wegen van Iwan- gorod en Nieuw-Alexandrie algemeen terugwijken. In Galicie wordt nog wanhopig gevochten. Tijdens de Russische voor- waartsche beweging tusschen Przemysl en de Weichsel werden 30 officieren en 2000 soldaten gevangen genomen en tairijke machinegeweren buitgemaakt. Ten Zuiden van Przemysl ontwikkelen zich belangrijke krijgsoperaties in voor de Russen gunstigen zin. Aan het Oost- Pruisische front is de toestand ongewijzigd. Volgens een officieel communique zijn de Oostenrijksche troepen door de Montene- grijnen en Serviers na een vreeselijk hard- nekkig gevecht van twee dagen teruggeslagen, hoewel zij sterker waren. Een Oosten rijksche afdeeling, die in de nabijheid van Fotcha een aanval deed, werd omsingeld door een Montenegrijnsche colonne en trok terug met achterlating van een kanon, snelvuu rgeschut, paarden, geweren en munitie. Het bombardement van de forten van Cattaro is hervat met batterijen, welke op den berg Lootchen opgesteld zijn de beschieting levert zeer goede resultaten op. De Britsche Admiraliteit bencht, dat de onderzeeer E 3 belangrijk over tijd is men vreest, dat zij op de Noordzee is in den grond geboord. Volgens een Duitsch telegram zou dit 18 dezer gesshied zijn. Wij laten hieronder volgen eenige tele- grammen, voorkomende in de N. R. Crt. De Duitschers in Frankrijk en Belgie. PARIJS, 24 October. (Reuter.) De officieele kennisgeving van hedenavond elf uur luidtVan de zee tot aan de streek ten zuiden van Atrecht zijn heftige aan vallen van den vijand overal afgeslagen. Ten westen van Argonne hebben wij ons van het dorp Melzicourt meester gemaakt, dat de wegen van Varennes naar het Aisne- dal bjheerscht. Van het verdere gedeelte van het front is niets te melden. BERLIJN, 25 Oct. (Wolff.) De groote generale staf deelt uit het groote hoofd- kwartier hedenochtend medeTusschen Nieuwpoort en Dixmuide zijn wij den 24sten dezer na hevige gevechten met nieuwe sterke troepen het kanaal van de Yser naar Yperen overgetrokken. Ten O. en N.O. van Yperen heeft de vijand zich versterkt Niettemin zijn onze troepen erin geslaagd op verschillende punten op te rukken. Ongeveer 500 Engelschen, onder wie een kolonel en 28 andere officieren, werden gevangen gemaakt. OOSTBURG, 25 October. (Part., d. V.) Het kanongedonder uit de richting Ostende neemt nog steeds in hevigheid toe.*) Uit Brugge zijn hedennacht en vanochtend veel troepen in de richting van Ostende vertrokken. De Duitsche troepen waren gisteren nog meester van Rousselaere (Fransch Roules.) De beschieting uit zee schijnt dus voort te duren. Van het Duitsch- Russische front. BERLIJN, 25 October. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld In het Oosten zijn onze troepen in de streek van Augustow met den aanval be gonnen. Van het Roolsch-Galicische gevechtsterrein. BERLIJN, 25 October. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier meldt In de buurt van Iwangorod (in Polen, aan den Weichsel) strijden onze troepen scbouder If

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2