De krijgsbedrijven. De strijd in Belgie. ROITSSELAERE. FREDIKBEUETEN, „Ja, ja daartoe zal ontzag'ijk veel noodig zijn. We gaan er komiteiten voor oprichteu, maar er bestaat behoefte aan zooveel. Ook in Engeland worden al komiteiten opgericht en ik ontving reeds aeld uit Engeland, Sehotland, leriand en Holland..." Een kiein oogenblik werd Z Em. de ont- roering te machtig. hi) aarzelde enkele secotiden en ik zag tranen in zijn oogen. Met trillende stem vervolgde hij dan Holland is een edelmoedig land. Hoe daukbaar oneindig dankbaar ben ik het Hollandsche volk ook voor wat het voor onze arme vlucbtelingen gedaan heeft. Dien dank kan ik niet genoegzaam uitdrukken. Ik heb verslagen gehoord van teruggekeerde priesters en ik ben er diep van ontroerd. Ze vertelden me, hoe de soldaten in Roosen- daal hun brood aan de vluchtelingen gaven, terwrjl ze wisten, dat ze vooreerst zelf geen ander krijgen zouden. Neen, voor zoo'n opoffering kan men nimtner dankbaar ge- noeg zijn. En katholiek en niet katholiek hebben daar aan meegedaan. Dat is mooi, zeer, zeer schoon." ,/Eminentie, wat Holland voor de arme Belgen gedaan heeft, is uit het hart des volks voortgekomen, en ik weet ook zeker, dat Katholiek Nederland niet achter zal blijven om bij te dragen voor den heropbouw van de verwoeste kerken en woningen. hHolland heeft reeds zoo veel gedaan. Maar als het ons ongelukkige volk ook hierin nog te hulp wil komen, zou het ons aartsbisschoppelijk bestuur zeer verblijden, dat gaarne in deze moeilijke dagen alien giften aanneemt. Belgische krankzinnigen te Selzaete. Professor Van Kan, uit Leiden, deelt aan het Alg. Hbl. mede, dat hij, te Ant- werpen zijnde, van den Belgischen psychia ter Dr. Glauz vernam, in welk een onhoud- baren toestand een groot aantal krankzin- nige vluchtelingen verkeert, dat te Selzaete bijeeu is gebracht. Een 800 tal patienten, zooveel dus als 2/3 der bevolking van Meeren- berg, vertoeft in die kleine grensplaats, natuuriijk onder hoogst primitief toezicht. Yelen ervan zijn zeer ernstige patienten, met veel neiging tot zelfmoord, terwijl de zoonoodige mogelijkheid tot rein en rustig houden in uiterst gebrekkige mate aanwezig is. Nu beeft wel het militaire bestuur van Antwerpen toestemmiog tot terugkeer gege- ven (van Gent wordt die toestemming nog gewacht), maar de treinverbinding is nog verbroken. Men heeft nu ecnter aan de Nederlandsche Regeering gevraagd om deze ongelukkigenvia Sas van Gent en TerNeuzen en vervolgens met een Nederlansch schip naar Antwerpen te doen vervoeren. Dit verzoek zal zeker worden ingewilligd de tegenwoordige toestand te Selzaete is zoowel voor de patienten als voor de omgeving onhoudbaar. In vrijheid gestelde burgerwacht. Sedert eenigen tijd ging te Hasselt meer- malen het gerueht, dat de garde civique, die half Augustus door de Duitschers was gevangengenomen en naar een Duitscb kamp het Munsterlager in Hannover was overgebracht, zou terugkeeren. Dinsdagmiddag liet de commandant weten dat de burgerwac'nt des avonds per trein zou arriveeren. Toen de trein het station binnenrolde, gingen er luide juichkreten op uit de dichte rijen van verwanten en vrienden, nabij het station saamgestroomd. Nu is weer voor vele families het grootste leed geleden. Velen der teruggekeerden, onder wie notabelen, droegen klompen. De gebroedersF. uit Hombourg (bij Aubel), die een paar weken geleden door de Duit schers waren gearresteerd, verdacht van spionnage, zijn weer op vrije voeten gesteld. Duitsche torpedoboot te gronde gegaan. Yolgens een officieel bericht. uit Tokio is de Duitsche torpedoboot ffS. 90", die onder begunstiging van de duisternis uit Tsingtau was ontkomen, is teruggevonden 60 mijlen ten zuiden van Kiautsjau, waar zij aan den grond was geraakt en vernield. Torpedo's afgenclioten op een Deensche duikbooi. Dinsdagmiddag heeft, naar het Wolff- bureau uit Kopenhagen aan de N. R. Crt. seint, in de internationale wateren tusschen Nakkehoved en het vuurbaken van Kullen een tevoren niet opgemerkte duikboot twee torpedo's afgevuurd op de Deensche duikboot Havmanden, die met een vaart van 5 knoopen aan de oppervlakte van het water voer. Beide sehoten misten. De Deensche duik boot voerde de Deensche vlag. Hedenochteud vroeg is aan het strand van Nakken Haved een torpedo aangedreven, welke daar ont- plofie. De oorlogvoerende mogendheden, die bij dit voorval betrokken konden zijn, zijn van het voorval in kennis gesteld met het ver zoek in den vervolge grooter voorzichtigheid te betrachten. National Tidende meldt omtrent het gebeurdeDe duikboot bevond zich een flink stuk buiten de Deensche territoriale wateren, toen de commandant plotseling een witte streep in het water zag. Het was hem dadelijk duidelijk dat deze streep van een torpedo moest zijn, welke koers dien van de duikboot kruiste. De boot, welke slechts met een snelheid van 5 zeemijlen liep, kon de koers niet zoo spoedig verandeien. De bemanning was op het ergste voorbereid. Gelukkig ging de torpedo onder de kiel van de boot door zonder schade aan te richten. Enkele minu- ten later zag de gezagvoerder weer een verdachte streep schuin op het water, doch ditmaal bevond men zich niet in de richting die de torpedo volgde. De duikboot voer onmiddellijk naar Deensche territoriale wateren terug. Ofschoon men scherp uitkeek, was er niets van een vreemde duikboot te bespeuren. Het Wolff-bureau voegt hieraan toe: Van officieele zijde ontvingen wij bericht dat de beide torpedo's niet door een Duitsch vaartuig zijn afgeschoten. Branden in 11 est-Borneo. Reuter seint ons dd. gisteren uit Batavia. Een reusachtige brand verwoest geheele streken van West-Borneo. Dichte rookwol- ken belemmeren de scheepvaart tusschen Java en Singapore. Zij beneraen den schepen het uitzicht en de lichten der vuurtorens worden er door verduisterd. Het stoomschip Tjimahi, van de Java ChinaJapanlijn. had al eenige dagen binnen moeten zijn. Men vreest, dat het schip in Straat Banka een ongeluk is over- komen. Wijkplaats voor vluchtelingen. Een bekende farmer in Canada, aldus wordt uit Toronto aan de //Times" gemeld, heeft twee boerderijen van 50 acres ter be- schikking van Belgische vluchtelingen ge steld. Mevrouw Van der Velde's oproep voor het z.g. Belgische repatrieeringsfonds heeft tot nog toe f 60,000 opgebraeht. Lokeren lijdt, naar men ons bericht, aan hongersnood. De inwoners waren bij het eerste binnen- komen van de Duitschers gevlucht en deze hebben alle eetwaren medegenomen. Het brood wordt door de Duitschers zelf ge- leverd, uit een zak bloem moeten 125 brooden worden gebakken, waarvan er 100 op het stadhuis worden besteld, om aan de armen te worden uitgedeeld, zoodat er 25 voor particulieren verkoop blijven. Er is gebrek aan kruidenierswaren en vleesch, benevens aan petroleum. De stad is bezet door 700 man der Beiersche landweer. Sedert 2 dagen wordt er een hevig kanon- gebulder gehoord tusschen Gent en Deinze. Op Zee. Loyds agent te Colombo seint, volgens het Hbl., aan de Admiraliteit, dat de Engelsche schepen #Chilkana", //Troilus", ,/Benmohr" en //Clan Grant", ook een baggermolen, waarschijnlijk de //Ponrabbel", zijn in den grond geboord door den Duitschen kruiser //Emden". Ook de Britsche stoom- boot //Exford" werd door de //Emden" buit gemaakt. (Dit zijn weder zes offers op rekening van dit onverschrokken Duitsche oorlogs- schip. De lijst bestond reeds uit tien schepen de //Indus", //Lovat", //Diplomat", //Killin", //Clan Matheson", //Trabboch", z/Tymeric", //KingLud", //Riberia", //Foyle". Twee Engelsche eskaders zijn sinds eenige weken belast met het opsporen van den rusteloozen vervolger, maar blijkbaar zonder succes.) in i d«A f p i k a. Be rebellie van Maritz. De Hooge Commissaris van Zuid-Afrika iichte, volgens het Hbl., Reuter's agentschap in, dat volgens de laatste berichten reeds een ernstige slag aan de oproerige beweging van Maritz is toegebracht. Dit is vooral te danken aan het energiek heldhaftig op- treden van Botha, die zijn voornemen heeft te kennen gegeven zelf in het veld te gaan. Voor hen die achter de schermen zagen was de beweging wezenlijk ernstiger dan aanvankelijk in 't openbaar werd erkend, doch de militaire maatregelen van Smuts en de onvoirwaardelijke loyauteit die ten toon gespreid werd, hebben reeds een ge- weldige uitwerking gehad door de geheele Zuid-Afrikaansche Unie. De rebellie van Maritz kan op die wijze een zegen blijken. Zij deed sommigen die politieke tegen- standers van Botha waren inzien, dat de tijd was gekomen zich te stellen aan de zijde der opstandelingen of hun loyauteit aan het Iijjk te betoonen. Hoe de ge- zindheid in den lande is moge blijken uit de volgende mededeeling, ontvangen van iemand die een zeer invloedrijke positie inneemt//Botha's optreden heeft wonderen gewrocht. Hij is de nationale held en verdient alien lof die men hem toezwaait. Zuid-Afrika begint eerst een natie te worden. De Hollandsch gereformeerde kerk is beslist op de zijde der regeering en alles zal goed gaan." Een telegram uit Kaapstad zegt dat de rebellie van Maritz een smadelijk einde tegemoet gaat. Opnieuw hebben zich aan- zienlijke groepen van zijn volgelingen over- gegeven, blij dat zij van de zaak af zijn. Verleden Week hebben 40,000 Duitschers de stad Rousselaere in West-Vlaanderen bezet. Na allerlei opeischingen gedaan te hebben, zoo wordt aan de Tel. gemeld, werdeu zij ter versterking gezondeu naar Nieuwpoort en Dixmuiden. Slechts 100 man bleven achter. Zondagochtend kwarnen van Yperen 200 Fransche dragonders, die, na een lar.gdurig gevecht, de Duitschers te Rousselaere doodden of verjoegen. Zondag- avond kwarnen van Yperen eenige duizenden Franscheu en bezetten de stad. Zij stelden hunne kanonnen op in de gehuchten Deruiten, Batavia en Dixmuidensche Steen- weg. Des nachts richtten zij in de straten en op de markt barricaden op. Mitrail- leurs werden in de deuren der hoekhuizen en achter brievenbussen opgesteld. Maandag- ochtend kwarnen Duitsche troepen haastig van Brugge en Gent, Zij marcheerden niet alleen over de wegen, maar ook dwavs over het land. De Duitschers stelden hunne kanonnen te Hoogleden, Ardoye en Yseghem op. Vooral te Hoogleden, hadden zij goede stellingen dit dorp toch licht op 5 K.M. afstand van de stad, maar 80 meter hooger op een heuvel. Al spoedig hadden aan het kanaal voorpostengevechten plaats. Vele dooden vielen aan beide kanten. DeFran- schen openden het artillerievuur en de Duitschers bombardeerden de stad. De bevolking vluchtte in de kelders. Er werd veel schade aangericht. De Duitsche infanterie rukte vooruit en verschool zich in de wagens van het rangeerstation Beveren- Rousselaere. De Franschen sehoten deze wagens omver, maar moesten daardoor ook de wijk Barnum zeer beschadigen. Toch gelukte het den Duitschers de stad binnen te rukken. Een verwoed straatgevecht ontstond. Vele lijken lagen weldra in de straten, ook tal van burgers werden gedood. De Franschen moesten terugtrekkendit geschiedde in goede orde met al de kanonnen. Zij gingen slechts tot Oost-Nieuwkerke, 5 K.M. van de stad. De Duitschers bezetten nu Rousse laere, brandden een geheele straat plat, om de vuurlinie voor hunne artillerie vrij te krijgen. Vele burgers moeten daarbij in de kelders hunner woningen omgekomen zijn. Dinsdagochtend werd de strijd hervat. De Engelschen kwarnen de Franschen te hulp. Zij waren 's nachts tot Meersleden genaderd. Den ganschen dag werd hevig gestreden en bulderde het kanon. Naar verluidt, hebben de geallieerden de stad hernomen. Rousselaere ligt op 20 K.M. ten noorden van Yperen en heeft 25.000 inwoners. Het terrein om de stad is licht golvend en zeer geschikt voor den strijd. De corresp. van de Tel. meldt nader Rousselaere is Dinsdag door de verbon- denen hernomen. In de omgeving woedt de strijd voort. Veel huizen staan in brand. Tal van burgers zijn gevlucht naar Frank- rijk of Nederland. De Duitschers bombardeerden Woensdag Mariakerken van uit de stad Nieuw poort, waar de verbondenen liggen. De verbondenen beantwoordden het vuur van landzijde en de Engelschen sehoten vanaf de oorlogsschepen. De oorlogsschepen, die eerst ter hoogte van Nieuwpoort lagen, waren genaderd tot Westende. Men kan van den dijk af dicht bij Ostende het bom- bardement zien. Veel dorpen langs de kust zijn vernield, zooals Mannekensveere en St. J oris, en Slype, bi] Ostende, is ook zeer geteisterd. Het Terminushotel te Ostende ligt vol ge- wonden. Een andere corresp. seinde Woensdag Sedert drie dagen besehieten elf Engelsche oorlogsschepen de Duitsche troepen, die zich bevinden aan de kust tusschen Middel- kerke en Westende. De Duitschers doen pogingen om Nieuw- port te naderen, dat zij van terzijde bom- bardeeren. De Engelsche vloot beschiet hen, terwijl ook de Franschen met hun artillerie de Duitschers bestoken. De Duitschers trekken terug en maken loop- graven bij Middelkerke. Het gerueht gaat te Ostende, dat de geallieerden er in geslaagd zijn den spoor- weg naar Gent op te blazen. Een trein met Duitsche gewonden is onderweg blijven steken. Sedert Dinsdag komen te Ostende vele gewonde Duitschers aan. Ook te Brugge werden gewonden aan- gebracht. Dinsdagmiddag, tegen vieren, kwarnen de gewonde Duitschers, ten getale van 250, in karretjes te Brugge aan. Bijna alien waren aan het hoofd gewond. Men had nauwelijks tijd gehad, hen te verbinden. De aankomst dezer gewonden maakte diepen indruk op de thans te Brugge gecantonneerde troepen. De N. R. Crt. bevat nog de volgende telegrammen BERLIJN, 22 October. (Wolff.) Mede deeling uit het groote hoofdkwartier van hedenmorgen De gevechter aan het Yser-kanaal duren nog voort. Elf Engelsche oorlogsschepen ondersteunen de vijandelijke artillerie. Ten oosten van Dixmuiden werd de vijand teruggeworpen. Ook in de richting van Yperen rukten onze troepen met succes op. De gevechten ten noordwesten en ten westeu van Rijssel (Lille) zijn zeer ver- bitterd. De vijand week echter langzaam over het geheele front. Hevige aanvallen uit de richting van Toul tegen de heuvels ten zuiden van Thiaucourt zijn onder zeer ztvare verliezen voor de Franschen afgeslagen. Het is zonder twijtel vastgesteld, dat de Engelsche admiraal, die het bevel voert over het smaldeel voor Ostende, slechts met moeite door de Belgische autoriteiten is afgebracht van zijn voornemen om Ostende te besehieten. LONDEN, 21 October. (Reuter.) De admiraliteit maakt bekend. dat de monitors van de Severn, de Humber en de Mersey bij de jongste krijsverrichtingen aan de Belgische kust betrokken zijn geweest. Zij hebben den rechtervleugel der Duitschers met hun vuur bestookt en veel bijgedragen tot het succes van den strijd. Ook zijn afdeeliogen met mitraillenrs ootscheept, die aan de verdediging van Nieuwpoort hebben medegewerkt en er zich verdieustelijk hebben gemaakt. Bij de gevechten is 1 luitenant gedood; verder zijn er 6 gewonden en 3 vermisten. DOVER, 22 Oct. (Reuter). Eenflottielje van 3 vaartuigen, bestemd voorrivierdienst en aan- gebouwd voor een vreemde natie, is Zaterdag- middag overhaast vertrokken. De vaartuigen waren gewapend met 6-duims kanonneii en werden geescorteerd door aviso's en torpedo- booten. Zij staken het Kanaal over en te Dover hoorde men Zondagavond geschutvuur. Maandagmorgen bracht een der vaartuigen van de flottielje zeven mariniers terug, die den vorigen avond bij het bombardement van de Duitsche verschansingen in het gezicht van Nieuwpoort door geschutvuur gewond waren. Ook kwarnen er torpedojagers terug, waarvan de opvarenden vertelden, datZondag een Taube en een Zeppelftt naar beneden waren geschoten. De kanonniers van de marine zouden 1600 Duitschers gedood of gewond hebben en verscheidene kanonnen tot zwijgen gebracht. Verscheidene schepen gaan voort de verschansingen van den vijand met goed gevolg te besehieten. Aan het Oost-Pruisische front. BERLIJN, 22 Oct. (Wolff.) Heden morgen uit het groote hoofdkwartier mede- gedeeld Op het noordoostelijke oorlogsterrein volgen afdeelingen van onze troepen den terugtrekkenden vijand in de richting van Ossowiec. Verscheidene honderden gevangenen en machinegeweren zijn in onze handen ge- vallen. Aan het Poolsch-Galicische front. BERLIJN, 22 Oct. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier wordt hedenmorgen medegedeeld Bij Warschau en verder in Polen is gisteren na de onbesliste worsteling der laatste dagen, niet gevochten. De toestand daar is nog bezig zich te ontwikkelen. WEENEN, 21 Oct. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van hedenmiddag Met moeilijke, hardnekkige aanvallen op de versterkte stellingen van den vijand, van Felztyn tot aan den straatweg ten Oosten van Medyka (de streek ten Oosten van Przemysl), hebben wij op verscheidene plaatsen terrein gewonnen, terwijl de tegen- aanvallen der Russen nergens geslaagd zijn. In den afgeloopen nacht hebben onze troepen ten Noorden van Mizyniec den heuvel bestormd, waarop een kapel staat. Ten Zuiden van Magiera slaagden zij er reeds gisteren in, van uit de veroverde dorpen tegen de heuvels vooruit te dringen. Aan den Zuidelijken vleugel wordt de strijd hoofdzakelijk door artillerie gevoerd. Door ruime toepassing van de modeme wijze vah het opwerpen van veldverster- kingen neemt de slag grootendeels het karakter van een vestingoorlog aan. In de Karpathen werd gisteren de Jabloncapas, de laatste nog door een Russische afdeeling bezette bergweg, door ons heroverd. Op Hongaarschen grond staat nu geen vijand meer. in de Boekowina heeft onze voorhoede de Groote Sereth bereikt. TER NEUZEN, 23 Oct. 1911. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.6 Hernosand. Laagste barometerstand 758.2 Helder en Vlissingen. Verwachting tot den avond van 24 October: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwes- telijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele regenbuien, zelfde temperatuur. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad besloot de raad Diet in te gaan op een voorstel tot het aankoopen van den in deze gemeente aanwezigen voor- raad rogge, als zijnde deze van geringe beteekenis. In beginsei werd echter besloten over te gaan tot het aankoopen van de aanwezige tarwe. Eene commissie werd benoemd, be- staande uit de heeren Lensen, De Feijter en D. Scheele, die hieromtrent Burgemeester en Wethouders van raad en voorlichting zullen dienen, alvorens tot de definitieve beslissing hieromtrent zal worden overge- gaan. De maatregel zou ten doel hebben te verzekeren, dat aan de bakkers voor de eerstvolgende maanden de grondstoffen voor het bakken van brood zouden kunnen worden geleverd. Het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging Schuttevaer ontving bericht, dat de onlangs op haar verzoek ontstoken haveniichten op de dammen der oude haven, tot nader bericht gedoofd moeten blijven. Naar wij vernemen zal, daar Bethel" door de Militairen in beslag genomen is, voorloopig in een tweetal andere lokalen een Tehuis voor de Militairen gevestigd worden en wel in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in het Tuinpad elken avond van 6—10 uur en in de Consistorie kamer der Gereformeerde Kerk in de Nieuw- straat elken avond van 6 10 uitgezonderd des Dinsdags en des Woensdagsavonds Tot en met 21 October zijn te Ter Neuzen aangekomen en verder naar Vlis singen vervoerd 32505 ge'interneerde mili tairen, waaronder 360 officieren. Scheepvaartverkeer met Belgie. Het Duitsche consulaat te Ter Neuzen is gemachtigd, voor aile schepen, die naar Gent willen opvaren met lading, doorvaart- biljetten uit te reiken t-n vrijen terugkeer uit Belgie toe te zeggen. Bij Ministerieele beschikking is de heer A. J. de Bruin te Utrecht, benoemd tot buitengewoon opzichter van den Rijks- Waterstaat te Ter Neuzen. Naar we nader vernemen betreft de verduistering, ter zake waarvan W. E. T. v. P. van Ter Neuzen, zich bij de justitie te Middelburg aanmeldde, eene door hem ge houden spaarkas. Reeds eenige jaren ging dat goed. Verschillende huismoeders vonden het gemakkelijk wekelijks een kleinigheid, die ze missen konden aan den spaarkas- houder af te dragen. Was een bedrag bijeen, dan konden ze daarvoor een voor- werp ter waarde van dat bedrag halen in een door hen zelf te kiezen winkel. Men ziet, dat was erg gemakkelijk. De spaar- kashouder betaalde dan bij den winkelier, soms reeds voor het gekocht was. Id den laatsten tijd scheen er echter een klink in den kabel te komen. Zij, die iets wilden koopen en het bedrag er voor gestort hadden, werdeD al eensverzochtnog te wach- ten en er begonnen vermoedens te rijzen. Het schijnt dan ook, dat toen de zaak staande werd gehouden met de gekochte voorwerpen te betalen uit latere contributies van andere spaarders. Nu kwam de oorlog, en daarmede hielden de contributies zoo goed als op. De huismoeders die wat over hadden bespaarden Jiet nu liever zelf. Het gevolg was dat nu de stand van zaken niet meer kon worden verdoken en dat alles aan het licht moest komen. Naar wij vernemen zijn een 70tal personen hierin betrokken voor kleinere of grootere bedragen, tot ten hoogste 30. In den afgeloopen nacht werden de bewoners der Noordstraat opgeschrikt door het gerinkel van glas en een helsch lawaai. Aanstonds kwarnen verschillenden naar buiten gesneld en bemerkten, dat een groep militairen aan het bakkeleien was geraakt. Vechtende waren zij door de spiegelruit gevallen Van den winkel van mej. de Wed. De Smidt-Pothoven, terwijl ook bij den bakker Moens een ruit stuk was Een persoon die de militairen achtervolgde, om na te gaan wie de daders waren, moest ten slotce op hunne bedreigingen een goed heenkomen zoeken. Ook meerdere burgers gingen op de vlucht, toen een der soldaten met een geweer uit de H. B. 8. kwam, dit onder weg ladende. Een ander beproefde een schildwacht in de nabijheid zijn geweer afhandig te maken, wat die echter wist te verhinderen, zonder tot uiterste maatregelen over te gaan. Een tweetal politieagenten was met de belhamels slaags geraakt en er vielen ernstige klappen. Met behulp van een patrouille der vesting- artillerie is het gelukt drie geweldenaars in arrest te brengen.' De militairen beho* rden tot eene kom- pagnie die sedert haar kort verblijf bewezen heeft, dat er ook andere soldaten zijn dan die we sedert de mobilisatie hebben leeren kennen. De rustige burgers zullen niet veel spijt hebben, dat die mannen uit ons midden zijn vertrokken. Omtrent deze zaak verwijzen wij verder naar het ingezonden stuk van den heer K. Provinciaal Comite voor vluchtelingen. Het plaatselijk comic! voor vluchtelingen te Middelburg is omgezet in een provinciaal comite, adres Lange Delft, aldaar. Uit Engeland is een som van 600 7200) ter beschikking van het Provin ciaal comite voor de vluchtelingen in Zeeland gesteld. Steenkolen in beslag genomen. Onder de gemeente IJzendijke is door de militairen een partij steenkool welke be- stemd was voor uitvoer naar Belgie, in beslag genomen. Stelling van het Hollandsch diep en Volkerak. Volgens ontvangen mededeelingen, zullen schepen, welke des nachts zonder licht varende worden aangetroffen in het water- gebied van de Stelling van het Hollandsch diep en Volkerak, worden beschouwd als verdachte schepen en opgebraeht naar Wil- lemstad. Zondasg 25 October 89E4. O O O O Hervormde Kerk. Ter Neuzen. u. dhr. L. Dek en 2 u. Ds. A. Timmerman, Doopsbediening en Oogstpreek. Sirdskil. 9j u., Ds. A. Timmerman, Doopsbe diening en H. Avondmaalsbediening en 2 u., dhr. L. Dek. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doopsb. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Sas van Gent. S| u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9i u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Ilulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Axel, Stationstraat. Geen dienst. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamsiag. 9 u. en li u., Ds. G. Klumper van 's Gravenmoer en 5£ u., Ds. G. Klum per, Biduur voor den nood der tijden. Gereformeerde Gemeente (Vlooswb'kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswbkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£- u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5i u., Evangelisatie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2