ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6138. Zaterdag 24 October 1914. 54e Jaargang. Bekendm aking. De Oorlog ABONNEMENT ADVERTENTlfiN Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en Yrpagavond, nitgezonderd op Feestdagen, hij de Firma P. J. YAH DE SANDE te Ter Nenzen. BINWENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 tltir op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezen bij het hoofd der openbare lagere school kunnen aanmelderi, Hoek, 1 October 1914. Burgemeester en Werhouders voornoemd, A. WOLPERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. Prins Wolrad Fried/rich von Waldeck-Pyrmont. f De oorlog heeft rouw gebracht ook in onze koninklijke familie op het slagveld in Frankrijk is een half-broeder van de Konin- ginMoeder, prins Victor Wolrad Friedrich Adolf Wilhelm Albert van Waldeck-Pyrmont bij een patrouille-rit gesneuveld. De over- leden prins, die in 1892 geboren was uit het tweede buwelijk van zijn vader, was luitenant in het garde dragonderregiment No. 23. Als bijna alle Duitsche vorsten- zonen was hp mede ten 3trijde getrokken en heeft het leven gelaten voor zijn vader- land. Het Nederlandsche volk dat weet, hoe Koningin Emma meeleeft met anderen, hoe zij het verdriet van anderen mede voelt en steeds tracht hun smart te lenigen en hen te troosten, deelt van ganscher harte in het leed dat de dood van haar zoo jong gestorven broeder haar berokkent. (Alg. Hbl.) Bij de Duitschers in Vlaanderen. Men schrijft van Vlaamsche zijde d.d. 19 October aan de Telegraaf: Zondagmorgen bood de heerlijke Groote Markt van Brugge een zonderling schouw- spel aan. Voor 'tstandbeeld van Breydel en De Coninck was een altaar opgericht, prjjkend met een kruisbeeld, uit de Bloedkapel van den Burg gehaald. De protestantsche soldaten van 't garni- zoen schaarden er zich voor en op't forum van het door en door katholieke Brugge en had 'n Luthersche godsdienstoefening plaats. Er werd gebeden, gezongen en gepreekt. Ik herhaal hetin 't.door en door katho lieke Brugge. 'tWas een dienst, mogelpk gemaakt door 't recht van den sterkste. Vreemde combinatie inderdaadAls ik daar als domine had gestaan, zou ik toch verlegen zijn geweest met mijn tekst, want 't is en 't blijft waar, dat een klein volk heeft moeten wijken voor de overmacht, dat het volk in een vreeselijken oorlog werd gesleurd buiten zijn wil en buiten alle recht. De veldprediker had ook een sermoen kunnen vastknoopen aan de parabel van Nathan tot David over den rijke, die een menigte van schapen had en den arme, die maar een klein ooilam bezat In de St. Annakerk werd voor de katho lieke Duitsche soldaten mis gelezen. 't Spreekt van zelf, dat de meeste Brugge- lingen zich aan 't eerste meer hebben geergerd dan aan 't laatste. Een oud vrouwtje kon het niet meer uithouden. Ze sloeg met haar kromme magere armen de panden van haar versleten, rossigen kapmautel driftig heen en weer en 't wit gemutste hoofdje knikte zenuw- achtig, toen ze tot een burger zei,,'t Is toch schandalig om hulder misse alzoo op onze markt te lezen en dan 'nen ge- kruusten Ons Heere uut de bloepkapelle te halen. Daarover moet je algelijk stout zijn. Zie, 'k hen gepeinsd, dat Onze Lieve Vrouwe een mirakel had moeten doen. Ze had stillekens den grond kunnen open- doen en heel die bende naar beneden laten zinken." „Ja, Onze Lieve Vrouwe!" spotte de ander. ffJ'hen Julder schoens versleten in beevaarten voor Onze Lieve Vrouwe. Als Onze Lieve Vrouwe een mirakel kan doen, had ze 't eer moeten doen en vrede kunnen maken, dat de Duutsman hier niet en kostkomen. 't En ware dan niet noodig den grond te openen". ,/0, gij goddelooze kerelriep't vrouwtje verontwaardigd. „Allez, allez", suste een derde, //er is al oorloge genoeg, moeten de Bruggelingen nu ook gaan kijven (twisten). 't Vrouwtje trok af. Wellicht vond ze in „heur straa-tjie" een belangstellender en sympathieker gehoor. Maar haar geloof zal dat van weinigen zpn. Wei zal men zijn eigen gedachten hebben over die godsdienstoefening en mis en 't verwoeste Mouland, Vise, Leuven, Dender- monde en zooveel geteisterde dorpen. 's Morgens was het dus kerk, 's middags en 's avonds werd er gulzig gedronken, uitgelaten gedanst, woest gezongen. De bedenkelijke herbergjes in de Langestraat tregen een druk bezoek. Op veel plaatsen orulden en schetterden de orgels. In elke stad vindt men meisjes zonder eergevoel. Deze konden met soldaten, die 't eigen volk bestreden hebben, naar hartelust „een flikker slaan". Er zpn soldaten, die oetalen wat ze koopen, er zpn er ook, die niet betalen. De jonge mannen zpn heen, naar't front, met al hun hebben en houden vertrokken in westelpke richting, vanwaar wij voort- durend kanongebulder hoorentwee auto- bussen, aan de Engelschen ontnomen en tal van automobielen, brengen daarentegen van 't front veel gewonden binnen de stad terug, deze worden in de Normaalschool, in 't Janshospitaal en andere ambulansen verpleegd. 't Garnizoen bestaat hoofdzakelijk uit mannen van den landstorm, vaders, groot- vaders misschien ook, met peper en zout over den baard al, soldaten in niet meer frissche, grijze uniformen, soldaten, waarvan velen iets weemoedigs over't wezen hebben. wlk zou ook willen, dat het geen oorlog was. Ik zou ook liever bij vrouw en kinderen zijn", verzekerde een aan mijn vriend. En een ander trok zijn trouwring van den vinger, legde die op de linkerhand en sprak toen „Kijk, 't binnenste van dien ring is Duitschland, daaromheen liggen Engelschen, Franschen, Russen, Belgen. Wij moeten alien kaput. Wij vinden hier ons graf. Daar er zpn ook militaristen onder, die droomen van veroveringsplannen. Een die luid gezongen had //Glorie, glorie, Deutsch- land ist zu klein, es musz ein bischen groszer sein", declameerde daarop //Hier is nu alles Duitsch. De kinderen zullen voortaan niet meer rooken en de mannen niet meer zoo drinkenWaarop een burger aanmerkte, dat de Duitschers toch ook veel drinken, wat ze hier in Brugge niet verborgen. //Ja, nunklonk het. ,/Wir sind in den Krieg." Sommige burgers steken hun gedachten niet onder stoelen of banken. Een mijner kennissen had gastvrij officieren ontvangen. Hp weigerde echter de vertrekken van zijn afwezige vrouw te openen. Toen hij uit was, waren zijn gasten in den wjjnkelder gedrongen en den sleutel gehouden. Fiink zei de heer des huizes toen, dat hij zulk een schending der gastvrijheid niet had verwacht, men gaf hem den sleutel toen terug. Een ander mijner vrienden kreeg't be zoek van vijf soldaten, die ruw op de deur klopten en vijf bedden eischten. Vijf bedden, antwoordde de burger. Zijt ge niet wijs, om te meenen, dat ik vijf bedden op overschot heb De Duitschers- be- gonnen alien tegelijk te schreeuwen en te roepen, maar een officier trad uader en vroeg op kalmeerenden toon//Was ist das Mijn vriend verklaarde 't geval. De overste gaf zijn mannen een standje, trad zelf binnen en gebood de soldaten tevreden te zijn met wat ze hier vonden Natuurlijk treft men ook lafife burgers aan. Er waren er en ik zeg het als Vlaming met schaamte die wuifden toen de troepen met voile muziek en onder luid gezang deze oude Vlaamsche historische stede binnenrukte'n. Zulke aterlingen zijn uitzonderingen. De Duitschers zullen toch wel zelf begrppen, dat de Belgen, om een volksuitdrukking te gebruiken, //liever hun hielen, dan hun teenen zien" en hoopvol staren naar den grooten slag van Metz tot Veurne. Er zijn te Brugge menschen, die door armoede, door slavelijken arbeid, door tel- kens terugkeerende aalmoezen, door ellen dige woningtoestanden hun karakter ver- loren hebben. Dezulken namen geschenken van de Duitschers aan, chocolade, suiker- goed, kleedingstukken, sigaren, 't Waren lieldegaven, beweerden de overheerschers, maar ze hadden ze toe meestal uit open- gebroken winkels en huizen gehaald. Zoo voorzagen ze ook menigeen van een oed doch die bedden werden met ge- weld door de ramen van de Lancierskazerue geworpen, zooals men ook uit bijzondere woningen meubelen op straat heeft gegooid. Er zijn onder die vreemdelingen echter, vieze kerels. Te Oostkamp hadden ze op een kasteel allergulzigst gegeten en toen in de schoone vertrekken aan hun natuur- ijke behoeften voldaan. Vijandelijke soldaten in huis krijgen, is al erg... maar wat dan, als die soldaten nog dronken binnengewaggeld komen Nu nog in telegramstijl eenige bijzonder- leden over de Duitschers te Brugge. Deuren van gesloten keukens worden ingeslagen. Duitschers tred'en brutaal op. Een goed leven eten, drinken en brassen. Hangen uit de ramen, waar ze ingekwartierd zpn, zien brutaal naar de bevolking, ze rossen en rijden. Soep, aardappelen koken, vleesch braden en koffie zetten boven groote vuren op de pleinen. Velen eten ook bp de burgers, maar betalen niet altijdj Duitsche vlag op de stadspoorten, de gendarmerie enz. Het postkantoor is gesloten. Geen nieuws hiertenzij Duitsche kranten van een dag of tien oud. De Duitschers krijgen nieuws door de veldpost. De Duitsche tijd is ingevoerd. Het station is nu een paardenstal. Gis- teren stond er ook een draaiorgel in. De gouverneur is uit zpn woning gezet de Duitschers huizen er nu. De vroeger uit Belgie gezette Duitschers keeren terug. Eerst liep 't gerucht, dat een voormalig inwoner van Brugge aan't hoofd der troepen stonddit is echter niet waar. Wat van de gading der Duitschers is, wordt aangeslagenpaarden, koeien, rij- tuigen, boter, melk enz. Versleten paarden geven ze ten geschenke. Er zijn onder't garnizoen ook Beieren in hun blauwe uniform en huzaren van den dood. Tot nu toe eischt men geen passen om in of uit te gaan. Alleen in W.-richting en jn die van Ostende is men strenger. Ook te Blankenberge, die lieve badstad, eveneens bij veel Nederlandersen vooral bij de Duitschers bekend, stapten de overheerschers met voile muziek binnen. Veel spelen konden ze niet, want de voor- naamste straat, de Kerkstraat, is niet lang en aan 't eind staat men voor den hoogen dijk, welke men langs monumentale trappen beklimt. Op en aan den voet van dien dijk staan ruime, weelderige hotels, waarin men dezen zomer groote verliezen heeft geleden. In de hotels zijn nu de Duitschers in gekwartierd. Eene kleine bezetting vindt men ook te Zeebrugge, waar een pier van 21/2 K.M. in zee loopt en de buitenhaven afsluit. Dezen morgen kwamen er drie drijvende mijnen aan. De marinesoldaten lieten ze, door er op te schieten, ontploffen. Ook op 't strand van Knocke kwam er zoo'n gevaarlijk ding aangespoeld. Hier liggen geen Duitschers, evenmin als te Heyst of Duinbergen de drie laatste bad- plaatsen van onze kust. 'Het volk te en rond Brugge vindt de Duitschers al niet meer zoo //brave", gelijk in de eerste dagen. De jonge mannen too- nen zich nagenoeg wantrouwend en ze blijven bij voorkeur aan de grenzen. Wachten maar Toen ik heden Relgie verliet, zag ik de zon achter grijze wolken weg duiken en ik dacht aan een vers van Gezelle. Brugge, de stad ook van Gezelle. O, leefde de dichter, nog, de vriend der z/kleenen en armen", wat zou hij het in deze weken druk gehad hebben Zooals hij 1890 uit de //kleene huizekes; van Brugge de cholera-lijders haalde en ze, teer gelijk een moeder, naar 't gasthuis droeg, zoo zou hij nu moeite en gevaren getrotseerd hebben, om weduwen te troosten en bemoediging en hulp te brengen aan de bannelingen in schepen, schuren, stallen, op zolders. Ik dacht aan een zijner verzen aan de Zonne, waar hij uitroept. Voor ons, Vlamingen, voor ons, Belgen, I is de zonne ook ondergegaan. Nevelen omsluieren de polders en duinen en de fiere torens hier van Kerlingaland. Maar de zonne kan verrijzen en nevelen verdrijven en haar licht en warmte uit- stralen over 't eens zoo vrije land. En met Gezelle roepen wij. Vlamingen, wij Belgen Kom toch weere, o zonne. kom De Noordzee si uit en I Deze radikale maatregel stelt de marine- medewerker van de /Times" voor. Waar- door zpn de //Hawke" en de kruisers van het ,/Hogue-type in gevaar gekomen Zij werden gebruikt als politie-vaartuigen, om toezicht te houden op den neutrale scheep- vaart, waar vijandelijke schepen gemakkelijk onder kunnen doorloopen. Deze diensten hebben slechts zeer indirect met de verde- diging des lands te maken. Men make het zich eenvoudiger. Het volkenrecht kent een oorlogvoerende mogend- heid de bevoegdheid toe de zee af te sluiten, Langs een lijn van de Shetlandsche eilanden naar de Noorsche kust met zoo noodig een smallen open doorgang naar het Skagerak zou de ffTimes" man dit willen bewerk- stelligen. Voor den patrouilledienst zouden dan niet meer zwaarbemande kruisers gebezigd be- hoeven te worden. Stoombooten met een 16 mijls vaart en treilers met een paar kanonnen bewapend, zouden het werk kunnen doen. Het blad weet verder te vertellen, dat bij de Engelsche regeering de sluiting van de Noordzee reeds in overweging isgenomen. Het proces van de Belgische burge- meesters. Men meldt uit Maastricht aan de N. R. Crt. Onze lezers herinneren zich het geding te Tongeren waar tien burgemeesters en secre- tarissen uit Belgische gemeenten dicht bij de Nederlandsche grens, terecht hebben gestaan omdat zij de recruteering van het Belgische leger begunstigd hadden. De rechtbank heeft hen op 24 September 1.1. vrijgesproken, oordeelende, dat het grond- gebied van hunne gemeenteD op het oogen- blik van het delikt, niet bezet was door Duitsche troepen. De plaatselijke commandant was van die vrijspraak in hooger beroep gegaan. De advocaten, die in eerste instantie ge- pleit hadden, werden verwittigd, dat de Duitsche wet hun niet toestond voor het militair gerechtshof (Feld-Kriegsgericht) te pleiten. De verdedigers der burgemeesters, die geen Duitsch advocaat te Tongeren konden vinden, waren naar Luik gegaan, voorzien van een geldig paspoort, om er een verdediger te zoeken. Zij slaagden te Luik niet, doch ontvingen er den raad zich naar Aken te begeven, ditmaal voorzien van paspoorten van de Kommandantur te Luik. Te Aken stelden zij zich in verbinding met Mr. Souanini een der kundigste advocaten der Rijnprovincie, die op zich nam de aan- geklaagden te verdedigen. Nauwelpks te Tongeren teruggekeerd, werden de heeren bij den commandant ontboden, die hun verklaarde, dat zij zich zonder zijne vergunning naar Aken hadden begeven en dat zij gevangen genomen werden. Zij protesteerden daartegen wegens het recht der verdediging, maar niets hielp. Na een dag hechtenis, werden zp door den com mandant veroordeeld tot vier weken ge- vangenisstraf, subsidiair 500 francs boete elk. De zaak der burgemeesters werd voor het Feldkriegsgericht den 14den dezer behandeld. Daar de debatten niet publiek waren, is het ons onmogelijk er een verslag van te gevenmaar naar wij hooren, heeft de auditeur-militair de toepassing van de dood- straf tegen de 10 beschuldigden geeischt. Als getuige a charge werd gehoord de plaatselijke kommandant te Tongeren. Na het pleidooi van Mr. Souanini en een be- raadslaging van meer dan een half uur sprak het Feld-Kriegsgericht de beschul digden vrij. Veel menschen van het stadje en de omliggende gemeenten wachtten met spanning het vonnis af en het was met een diepe aandoening en vreugde, dat de uitspraak werd ontvangen. Men ver- wachtte de vrijgesproken nog dienzelfden dag in vrijheid gesteld te zien. Maar, niettegenstaande de vrijspraak, besliste de commandant, dat de burgemeesters en secre- tarissen in Duitschland zouden gevangen gehouden worden tot na afloop van den oorlog. Het is te hopen, dat deze heslGsing niet zal gehandbaaf l word'-m, e.i dnt de hoogere Duitsche autoriteit de vonnissen van militaire rechtspraak zal doen eerbiedigen. Levend beg raven soldaten. In een slag gedood worden of te sterven tengevolge van zijn wonden is het gewone ot van den soldaat. Hij verwacht echter niet levend begraven te zullen worden onder centenaars van aarde. Zoo schrijft een Engelsch sappeur Ik heb reeds veel ondervonden, maar nooit iets zoo droevigs als het uitgraven van een aantal mannen uit een onder- aardsche gang, die ingestort was en on- geveer 30 Cameron Hooglanders bedolven had. Ik werd met eenige kameraden uit- gezonden, om dien menschen zoo mogelpk hulp te verleenen. Wij kwamen aan de helling van een heuvel, waar een loopgraaf door de Cameron Hooglanders als schuil- plaats was gebruikt. Dat moet zeker door de Duitschers op- gemerkt zpu, want zij richtten onmiddellijk hun kanonnen op de plaats en het graaf- werk stortte in. De arme kerels werden onder een ontzettend gewicht aan aarde begraven. Dat gebeurde in den vroegen morgen en ofschoon er veel moeite gedaan werd om de mannen te bevrijden, slaagde men er niet in, daar de Duitsche granaten voortdurend de redders verdreven. De Duitschers, die de loopgraaf vroeger bezet hielden, kendeu er volkomen de in- richting van en zonder twijfel schepten zij er een duivelachtig genoegen in hen te doen stikken toen zij zagen dat de Came- rons er in gingen. Twee of drie werden nog levend opge- haald, maar hun lichamen waren zoodanig gekneusd, dat zij niet konden blijven leven. Kardinaal Mercier en de vluchtelingen. In //De Tijd" komt een scbrijven voor van den oorlogscorrespondent M., waarin hij mededeeling doet van een onderhoud met kardinaal Mercier te Antwerpen, de kardinaal drong daarin zeer aan op den terugkeer van de uit Belgie naar Holland gevluchte priesters, wier hulp in de parochie van het aartsdiocees dringend noodig is. z/En vermeldt toch vooral aldus ging Z.Em, voort dat ik innig den terugkeer wensch der gevluchte bevolking. In alle op- rechtheid, er is geen enkel gevaar te vreezen. Ik zou het bijzonder op prps stellen, indien de bladen in Holland de aandacht wilden vestigen op de volgende toezegging, die ik van de Duitsche overheid verkreeg en welke ik gerechtigd ben in hareu naam te doen lo. De jongelieden behoeven niet te vreezen, naar Duitschland te worden weggevoerd, om in het Duitsche leger te dienea of tot dwangarbeid verplicht te worden. 2o. Indien ergens het politiereglement door enkele personen overtreden wordt, zal de overheid de daders opsporen en de plichtigen straffen zonder de schuld aan de gansche bevolking toe te scbrijven. 3o. De Duitsche en Belgische overheden zullen alles in 't werk stellen om te beletten, dat er gebrek aan voedsel ontsta." z/Eminentie, u veroorlove mij op te merken, dat vooral de tweede bepaling een zeer be- langrijke is en heel wat geruststellender dan de vroegere verklaring van den keizerlijk Duitschen gouverneur, dat hij er niet voor kon instaan, indien bij eventueele misslagen de onschuldige bevolkiug met de schuldigen zou moeten lijden Mag ik vragen, is dit gunstig resultaat door uw persoonlijke be- middeling verkregen z/Dat wil zeggen ja, ik heb deze maatregelen voorgesteld en ze zijn goed- gekeurd geworden. Ik hoop, dat ze er toe zullen bijdragen, dat alle vluchtelingen in Holland onmiddellijk terugkeeren. Door een persbureau in uw land is het bericht ver- spreid, dat ook ik gevlucht was. Daarvan is echter niets waar. 't Was mijn plicht, de mijnen niet te verlaten, nietwaar V De herder moet bij zijn schaapkens blijven en dat moeten de pastoors ook doen, en de pastoors die uitgeweken zijn, moeten dus terugkomen." De kardinaal deelde voorts zijn plan mede spoedig naar Mechelen terug te keeren en het bisschoppelijk paleis te betrekken. Z.Em, zeide ,,'t Zal natuurlijk tijd vergen, maar onher- stelbaar is de aan de St. Romboutskerk en het paleis aangerichte schade niet. De kerk heeft veel, heel veel greMpn, d» toren is mir.d' r bes-chadigd." Er za! veel noodig zju Eminent e om te kerstellen, wat in het ongelukkig ].a.»d verwoest werd." NEUZENSCHE COURANT 's Avonds, als het wordt te doDkeren, als ge in 'tgloeiend Westen daalt, schouw ik naar uw laatste vonkelen Zinkend met u nederwaard. Ilangende op mijn staal gebogen weende ik toen den naeht rondom, van u niet te aanschouwen mogen, kom toch weere, o zonne, kom

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1