De krijgsbe&rijven. Wij hebben niet noodig, zooals Duitsch- land,5°/0 van alle balansen in onze banken te stekeu; en dan van de daken te schreeuwen, dat onze staatsleening zulk een succes heeft gehad. De ware gebnriken, welke Duitsch- land toepast in geldzaken, spijten ons alleen maar, omdat er minder Duitsch contant geld zal zijn bij bet sluiien van den vrede, en wij dus met grondgebied genoegen zullen moeten nemen. Neen 0; s aantal is geen bluf, niaar grimmige werkelijkheid, en de //Frankf. Ztg." zal dat eens tot haar schade bemerken. Onze mam en wetet), dat deze oorlog ben alien betreft t n ze komen vrijwiilig, om er I aandeel in te hebben. AI onze mannen zijn vrijwilligers, en het materieel in moreel zoowel als in physiek opzicht gaat alles te boven, wat men in Engeland ooit te voren j aansehouwd heeft. Het is een nationale oorlog, en daar wij thans alle klassen krijgen, is het gemakkelijk, het goede materiaai voor de kaders te erlangen, terwijl de manschappen hakeu naar den strijd. En in de dominions en in Indie heerschen dezelfde toestanden. In ons leger zijn geen troepen van het landstorm-type, zooals Duicschland ze reeds zoo talrijk moet gebruiken, geen kinderen en geen grijsaard. En tenslotte geen enkele ramp, hoe zwaar ook, zal ons einddoel uit het oog doen verliezen. Anti-Duitsche betoogingen. Over anti-Duitsche betoogingen in't Zui- delijk deel van Londen meldt de Times Zaterdagavond zijn door een menigte, bestaande uit mannen en vrouwen, een twaalftal winkels van Duitschers aange- vallen en gedeeltelijk vernield. De menigte was zoo groot, dat tweehonderd man politie, waaronder ook bereden manschappen, niet bij machte waren om haar te bedwingen. Er waren nog 850 militairen noodig om de orde te herstellen. Tal van arrestaties werden gedaan. In Southwark en Oamberwell zijn op kleine schaal soortgelijke relletjes voorge- komen. Zondagavond herhaalden zich de feiten te Deptford. Het begon met een aanval van het gepeupeld op een kroeg, waarvan de eigenaar, Richard Ingleden, voor een Oostenrijker werd aangezien, hoewel zijn Eagelsche geslachtsboom tot twee eeuwen teruggaat. Na eerst alle ruiten te hebben ingegooid, dtong de menigte bij hem binnen en vernielde de toonbank. De politie kon de mensehen niet baas en daarom zijn toen 4 a 500 man troepen aangerukt. Zij wisten het volk een poosje tot bedareu te brengen, maar het relletje begon opnieuw. Thans rnoest een winkelier in Ouurehstreet, die een Oostenrijkschen naatn heeft, het ontgelden. De ruiten werden stukgesiageu en in den winkel werden blikken met petroleum omgegooid en in brand gestoken. De brandweer moest komen. De winkel werd deerlijk gebavend. Hierna zyn nog meer winkels aangevallen, omdat de winkeiiers Duitscbers of Oosten- rijkers waren of heetten te zijn. Een politie constabel is ernstig gewond bij een van de charges. Tien perstnen zijn gearresteerd. In hetzelfde nummer van de Times staat een artikel, getiteld Vijandelijke vreemde- lingen in ons midden." Daarin wordt met grooten nadruk gewezen op het gevaar, dat de aanwezigheid van Duitschers oplevert op alle plaatsen welke miiitair belang hebben. De politie betoogt de Times treedt alleen op tegen hen die bun beroep van spionage maken en tegen personen die verdackt worden de openbare orde te ver- storen. #Maar zegt de Times geen Duitschei, wonende in dit land, die nog eenige geuegenheid heeft overgehouden voor zijn eigen land, kan nalaten met de Duitsche zaak te sympatkiseeren en haar succes toe te wenschen. Als de gelegenheid zich voordoet om te heipen zal hij daarvan gebruik maken. De gewone opvattingen van de politie passen niet bij de tegenwoordige toestanden, zooals door het publiek instinctmatig wordt ge- voeld. Sommige inzenders zijn er voor dat alle Duitscbers, al dan niet geneutraliseerd, worden verwijderd van de Oostkust en de omgeving van Londen. Wij zijn er niet zeker van dat zoo iets uitvoerbaar is, maar de tegenwoordigheid van elke vijandelijken vreemdeling bij elke plaats van militaire beteekenis is een bron van mogelijk gevaar geworden, en de eisch van bet publiek, dat deugdelijker maatregelen zullen worden ge- trolfen om het te beschermen dan totdusver genomen zijn, is rechtvaardig en klemmend. Laat ons er aan toevoegen dat de dingen er niet beter op worden, integendeel, nog lastiger, door de wanordelijkheden, die zich Zaterdagavond in't Zuiden van Londen heb ben voorgedaan. Het luk-raak vernielen van winkels met Duitsche nameu is niet anders dan 't navolgen van de houding waarvoor den Duitschers zelf door de be- schaafde wereld behoorlijk de les is gelezen. Het gevolg hiervan zou kuunen zijn dat een gegronde beweging voor toezicht door gestelde machten op alle vijandelijke vreem- delingen die bij machte zijn schade te doen aan hun aangenomen land, in discrediet werd gebracbc." Een treffend feit was het jl. Zondag volgens den corresp. van de N. R. Crt. toen voor het eerst in de kathedraal van Antwerpen, de 0. L. Vrouwe kerk, een mis gehouden werd voor de Duitsche soldaten. De mis werd op- gedragen door een Duitschen aalmoezenier, geassisteerd door matrozen als misdienaars. Het muziekkorps der marine gaf daarbij toepasselijke muziek. Na afloop hield de Duitsche priester een predikatie; dit was de eenige maal dat ik de Duitschers in Antwerpen zich hoorden verboovaardigden over hunne overwinning. De priester dankte God, Die hun de zege gegeven had. De enkele burgers die ook in de kerk aanwezig waren en toevallig Duitsch verstonden, verwijderden zich met tranen in de oogen. In hun eigen kerk was thans een priester van hun eigen godsdienst bezig, te roemen over den vai van Antwerpen. Het trof mij dat ik nog slechts enkele weken geleden een priester in dezelfde kerk God had hooren smeeken om het Belgische vaderland te bewaren. De Duitschers in Vlaanderen. Men schrijft van Vlaamsche zijde aan de Telegraaf Is me soms, als ik het volk hoor, of ik een //oronycke" uit den oudeu tijd lees, bij v. //De Sansculotten verschenen tot Westkapelle. Zij stapten in een taveerne af, eischten bier en vertrokken op hunne peerden Bruggewaarts." Schreef ik woordelijk op, wat ik nu zooal hoor, dan kreeg ik een kronyk, die in niets met die van een eeuw geleden zou ver- schillen. //Een staaltje Dit is nu uit October 1914 z/De jonkheden maakten zich zeere uut de voeten om niet door den Duutsman mee- geleed te worden en zij hielden zich bij de grenzen en van als zij vernamen dat er hoegenaamd geen gevaar meer en was, keerden zij naar hunnen heerd weere". Of dit z/Een Duutschen soldaat kwam gisteren in de herberge van vrouwe N.hij was dronken en vroeg nog een pinte bier. De weerdinne langde hem een pinte, maar den Duutschman eischte, dat zij er eerst van dronk om zich te verzekeren, dat er geen vergif in den drank was. De weerdinne zei Ik en heb geen goesting om te drinken. Maar hij werd als razend en met zijn vuist op den disch buischende, tierde hij Ge moet drinken De vrouw dronk toen. Er zaten nog andere soldaten in d'herberge en ze keken of het geweer van hun dronken kameraad niet geladen en was, want ze vreesden ook voor ongelukken. De soldaat dronk zen pinte uit en trok er van deure." Een derde aanhaling voor de kronyk van 1914. Ik kan dit ook opteekenen uit den volksmond //Gisteren met den avond steekt een Duutsman zijnen kop binnen men deure eu hij vraagt alzoo Zijn er hier geen Bel gische soldaten ,k Antwoordde Neen't, er zijn hier geen soldaten. Hij zegt weere: Niet wegloopen voor ons, wij u niets doen, wij brave leute. Hij trok af. Maar ik ben er toch van deure gegaan, want ik en betrouwe ze niet, 'k Heb een vluchtende vrouwe van Leuven gelogeerd. Heur man, een burger algelijk, was ook mee geleed en zij en had sinds nog geen nieusw van hem vernomen. Ik peinze, dat al die schoone woorden boning en zeem zijn en wie er van lekt blijft er in plakken. Dat is mijn gedacht." Een volgend bericht uit de kronyk z/Te 't Kruis hebben de Duutsmans een gesloten huis opengebroken en ze zijn er binnengedrongen. Zij sloegen er alles kort en kleene en dronken den wijn uit. Bij sommige burgers van Brugge hebben zij peerden, hooi en haver geeischt en dat al te male betaald met bons. Er liepen rond Brugge veel peerden van Belgische lanciers in 't wilde. Sommige mensehen hebben een peerd gekacht voor eenige glazen bier. Er lagen doode peerden in een meerseh. Vele dier beesten zijn deerlijk gesteld." Gevecliten in Belgie. De laatste dagen liepen alhier hardnekkige geruchten omtrent gevechten in Belgie. Gisteren hoorden we van versehillende zijden, dat Ostende weder door de gealli- eerden zou zijn heroverd op de Duitschers. Een bevestiging daarvan was niet te verkrijgeu. Alleen een Engelsch blad be- vatte dit bericht, dat door geen officieel communique werd bevestigd. Dat er gevochten is, in het westen van Belgie, werd wel bevestigd. Het donderen van het kanon is op versehillende plaatsen geboord. De corresp. van de Telegr. meldt daar- omtrent'in het ochtendblad van heden Dinsdag ben ik uit Brussel te Sluis aarigekomen. Ik verneem, dat eergisteren langs de Belgische zeekust een hevig gevecht plaats had. Ongeveer 30.000 Duitschers bezetten de kust tusschen Ostende en Nieuwpoort. Zij hadden loopgraven aan- gelegd langs den dijk van Middelekerke en YVestende. De Engelsche vloot heeft hen met succes beschoten. 800 gewonden werden naar Brugge overgebracht. Er wordt nog voortdurend gestreden op de lijn YperenNieuwpoort, zonder dat de Duitschers kunnen voortdringeu. De Duit schers brengen veel gewonden te Brugge, waarvan men de ambulance ontlast in de richting van Gent. Dinsdag kwam te Brugge Ook een convooi Fransche krijgsgevangenen aan. De strijd wordt dus gevoerd op 15—20 K.M. van Ostende. Te Ostende kon men Maandagavond een hellen brandgloed waarnemen in westelijke richting. Het gevechtsterrein bij Nieuwpoort i biedt groote moeilijkheden aan. Het wordt doorsneden door de rivier de User; tal van kanaaltjes en slooten. De. regen maakt bet terrein zeer drassig. Het poiderland sluit aan bij hooge, breede duinen. Zuidelijker ligt drogere grondsoort, die zeer boschachtig is. De verbondenen hebben in den rug de de sterkste vesting Duinkerken. De stad Nieuwpoort is moeilijk toegankelijk wegens de haven en de kanaal-armen, die door zes sluizen met de haven in verbindirig zijn1? De Belgen nemen aan dezen strijd deel. Naar verluidt zouden zij doorgedrongen zijn tot Rousselaere, het hart van West-Vlaan- deren. Dit is door de Fransehen reeds in een officieel Fransch communique bevestigd. Duitsche legerkorpsen trekken ook recht- streeks van Gent naar Kortrijk. Van Brugge is geen verbinding meer met het midden van West-Vlaanderen. Van de Nederlandsche grens tot Ostende rijdt de tram, maar verder is elk verkeer opgeheven. Benoorden de lijn BruggeOstende is er alleen een kleine bezetting, te Blanken- berghe en te Zeebrugge. Hier is nog geen sprake van Duitsch bestuur. Alle Duitsche aetie richt zich naar de andere zijde van Brugge. 20 October, 6 uur 15 min., 's namiddags. Het schijut, dat iu het gevecht, dat gisteren plaats had bij Middelkerke, de Duitschers teruggeworpen zijn. De Duitschers hebben nabij Ostende kanonnen opgesteld en nemen blijkbaar maatregelen, met het oog op een aanval der geallieerde troepen. Alle gewonden, dm te Brugge waren, zijn naar Gent en Brussel overgebracht. Zoodra ik uit Amsterdam het door de z/Morningpost" verspreide gerucht verno men had, dat Ostende wederom door de geallieerden bezet zou zijn, heb ik mij naar genoemde plaats begeven en kon mij persoonlijk overtuigen, dat de stad nog steeds in handen der Duitschers is. Het officieele Fransche comminique van Dinsdagmiadag 3 uur zegt Niettegenstaande hevige aanvallen, heeft het Belgische leger standgehouden langs de User. Andere gevechten hebben plaats in de streek van Yperen. Op onzen linkervleugel houden de Duit schers nog steeds een lijn bezet, die loopt van de onmiddellijke omgeving van Rijssel in de richting van Armentieres en vervol- gens naar Fournes en La Bassee. Aan de Maas probeerde de vijand te- vergeefs onze troepen, die aan den rechter- oever op het schiereiland bij het fort Camp des Romains vasten voet verkregen hadden, terug te werpen. Resumeerend kunnen wij zeggen, dat wij den 19en op versehillende punten eenige kleine vorderingen hebben gemaakt. Officieel wordt d.d. 20 Oct. uit het groote Duitsche hoofdkwartier gemeld De van Ostende langs de kust oprukkende Duitsche troepen, stieten bij de User in de nabijheid van Nieuwpoort op vijandelijke troepen. Met deze troepen zijn zij sedert eergisteren in een gevecht gewikkeld. Ook werden gisteren aanvallen van den vijand ten Westen van Rijssel met groote verliezen voor den aanvaller afgeslagen. Een Engelsche duikboot gezonken. Naar van Duitsche zijde gemeld wordt, is in de Noordzee een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Van Duitsche zijde werden daarbij geene verliezen geleden. Een Japansche kruiser gezonken. Uit Tokio wordt gemeld dat de japansche kruiser Takasjiuo in de baai van Kiautsjou Zaterdag op een mijn geloopen en gezonken is. Slechts 10 van de pi. m. 400 opvarenden zouden gered zijn. Aan het front in Frankrijk. Yolgens het Fransche communique zijn de bondgenooten op den linkervleugel, tus schen de Lys en het kanaal van La Basse opgeschoten. Buitengewone hardnekkige gevechten worden geleverd op het front La BasseeAblain. In deze beide plaatsen hebben wij van huis tot huis terrein ge- wonnen. Ten noorden en ten zuiden van Atrecht vechten onze troepen sedert tien dagen zonder ophouden met volharding en vuur. In de streek van Chaulnes hebben wij een hevigen tegenaanval van de Duitschers afgeslagen en eenig terrein gewonnen Uit het groote Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld dat de aanvallen van den vijand in de streek ten Westen en ten Noordwesten van Rijsel door de Duitsche troepen onder groote verliezen voor de aan- vallers zijn afgeslagen. Een bericht uit Fransche bron. Naar men ons mededeelt, behelzen Fransche couranten een bericht, dat het Duitsche leger tusschen Chalons en Longwy zou zijn doorgesneden, een groot aantal manschappen buiten gevecht gesteld en d* or de Fransehen vele kanonnen en vaandels zouden veroverd zijn. Omtrent het Poolsch-Gallicische front meldt de Oostenrijkscbe generale staf, dat in den slag van Zondag, oostelijk van Chyroe en Przemysl de dag opnieuw belangrijke resultaten braeht. Bijzonder verbitterd was de strijd bij Mizyniec om den Magiera-heuvel, die tot- nogtoe door den vijand bezet was en die aan onzen opmarsch groote moeilijkheden bereidde. Nadat een krachtdadige be- schieting met het geschut was vooraf- gegaan, werd de stalling in den namiddag door onze troepen veroverd. Ten noorden van Mizyniec zijn wij met onzen aanval op bestormingsafstand van den ten oosten van Przemysl staanden vijand ter hoogte van Medyka gekomen. Aan den zuidelijken vleugel werden de tegen de heuvels zuidwestelijk van Stary Sambar gerichtej en ook 's nachts voort- gezette aanvallen van de Russen afgeslagen. In de dalen van Stryj en de Spica rukken onze troepen al vechtende verder op. Ook aan de San is gisteren (Zondag) op verscheidene plaatsen gevochten. Een na het invallen van de duisternis ondernomen aanval op onze bij Jaroslau naar den ooste- lijken oever overgestoken strijdkrachten mislukte geheel. In Russisch Polen heeft de vereenigde Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche cavalerie groote vijandelijke cavaleriemach- ten, die ten westen van Warschau over Sochatsef trachtten vooruit te dringen, te- ruggeslagen. TER NEUZKN, 21 Oct. 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 781.4 Hernosand. Laagste barometerstand 760 8 De Bilt. Verwachting tot den avond van 22 October: Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen, betrokkeu tot zwaar bewolkt, weliicht eenige regen, zelfde temperatuur. In de op Vrijdag a. s., des voormiddags 10 ure te houden spoedeischende openbare vergadering van den gemeenteraad, komt het volgende punt in behandeling Voorstel aankoop rogge. Bij de politie te Middelburg heeft zich aangemeld W. E. T. v. P. wonende te Ter Neuzen, die te kennen gaf zich aan ver- duistering van een bed rag van f 200 te hebben schuldig gemaakt. Hij is in arrest gesteld en werd heden naar Ter Neuzen overgebracht. Te Middelburg werd heden aanbesteed het onderhoud van de Rijkswaterleidingen Bewesten en Beoosten het kanaal van Ter Neuzen, gedurende de jaren 1915, 1916 en 1917.. Raming f 6500 per jaar. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. A. van der Straaten voor f 6340, G. J. Balkenstein voor f 6340 en J. de Bree Fzn. voor 6250, alien te Ter Neuzen. Door het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging Schutte- vaer, was tot de bevoegde autoriteit het verzoek gericht om, in verband met de drukke vaart gedurende het vervoer der suikerbieten uit de havens van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, tegen den lagen springer in de reede van Biervliet te wilien herleggen de zwarte stompe tonnen no. 3, 4 en 5. Het bestuur ontving bericht, dat aan dat verzoek is of zal worden voldaan. Foods voor Bietentransport. De Minister van Marine heefj op verzoek van het steuncomite voor de biunenschipperij kosteloos een loods beschikbaar gesteld ten behoeve van het bietentransport van de Zeeuwsche eilanden naar Zeeuwsch-Viaan- deren. Elken dag zal een lange sleep bietenschepen met een loods de Wester- Schelde kunnen oversteken zonder gevaar te loopen van met mijnen in aanraking te komen of het gemis te voelen van de ge wone betonning. Verbinding'ljnet Belgie. Naar wij vernemen zijn onderbandelingen gaande met de Duitsche autoriteiten om den dienst op de spoorweglijn Gent—Ter Neuzen te herstellen. De maatschappij heeft ver- gunning bekomen om suikerbieten aan te voeren naar de fabriek van den heer Tydgadt. .Op last van de Duitsche overheid is de tramverbinding van Sluis naar Knocke en Brugge weder begonnen. ~B*> "'"T1 De Regeerings-commissaris voor Bel gische en andere vluchtelingen, de heer Jhr. Ruys de Beerenbrouck, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen een bezoek gebracht aan Hontenisse en Hulst. De gezondheidstoestand. Naar men verneemt, is de gezondheids- oestand in de Zuidelijke provincien voor het oogenblik vrij gunstig en blijven rood- vonk en diphtheritis, onder de vluchtelingen voorgekomen, zich tot enkele gevallen beperken. Zooveel mogelijk wordt voor afzondering en ontsmetting zorg gedragen. Dinsdag heeft mevrouw Collot d'Es- cury te Hontenisse een tweede groote bezending hospitaalgoederen ontvangen, die onder geleide van het Kamerlid Duymaer van Twist naar Zeeuwsch-Vlaanderen werden overgebracht. Het Roode Kruis, het Alge- meen Steuncomite voor Belgische vluchte lingen, beiievens enkele particulieren te 's Gravenhage, hadden voor de samenstelling van dit transport gezorgd en vele particu lieren hadden een bijdrage in geld gezonden. Te Middelburg vertoeven thans op het politiebureau twee Belgen, die respec- tievelijk te Krabbendijke en te Sas van Gent zijn aangehouden en vier en een jaarstraf te goed hadden, maar door den oorlog los zijn gelaten. Zij zullen ingevolge de des- betreffende, door de regeering genomen, maatregelen worden afgezonderd. Belgische vluchtelingen. Naar onze correspondent uit Vlissingen meldt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, op een telegram van de vluchtelingen aldaar geantwoord, dat hij aanraadt, dat, wanneer geen vertrouwen wordt gesteld in het stedelijk bestuur van Antwerpen, de vluchtelingen afgevaardigden derwaarts zullen zenden, welke op njkskosten de reis kunnen maken, teneinde van hun bevind van zaken aan de vluchtelingen hier te lande mededeeling te doen. SAS VAN GENT. 21 Oct. In den afgeloopen nacht werd in de oude Suikerfabriek een 18jarige jongen uit Oost-Eecloo bij bet smeren der machines, door een machiendeel gevat en tegenn de muur zoodanig gedrukt, dat hij spoedig daarna overleed. Het lijk zal alhier worden begraven. AXEL. Door het alhier zitting boudend comiteit van Antwerpen is het navolgend telegram verzonden aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden vDe duizende Belgische vluchtelingen, zoo bartelijk door den Burgemeester en de Axelsche bevolking ontvangen, bieden aller eerbiedigst hunnen innigen dank aan Hare Majesteit de Koningin van het gastvrijste land der wereld. In eeuwigheid zal Uwe Majesteit en Uw liefdadig volk geroemd worden." De Voorzitter van het Comiteit (Get.) ALPH. MARINUS. In de afgeloopen week deed zich alhier onder de vluchtelingen een geval voor van besmettelijke ziekte (roodvonk). KOEWACHT. In de laatste dagen zijn hier groote troepen vluchtelingen naar hunne haard- steden teruggekeerd. Toch zijn er in deze gemeente zeker nog ruim 2000 gehuisvest, die nog niet kunnen of wilien vertrekken. De school van St. Andries is ontruimd. Deze zal worden ontsmet en schoongemaakt, waarna het gewone onderwijs weer kan aanvangen. In de school van den Ouden Molen en in de bijzondere Zusterschool slapen er iederen nacht nog ruim 400, terwijl dagelijks door het comite een 600tal arme vluchtelingen gevoed worden. Ge- lukkig zijn hier uit Rotterdam wagens vol levensmiddelen aangekomen, als brood, vleesch, rijst, kaas, koffie en boter. Maandagnamiddag was zekere Z. onder de aangrenzende gemeeDte Stekene aan het stroopen, toen hij betrapt werd door een Belgischen boschwachter. Een gevecht ont- stond, waarbij Z. gedood werd. Door versehillende vluchtelingen werd verteld, dat Z. door de Duitschers was doodgeschoteD, doch dit is beslist onwaar. CLINGE. 20 October '14. Sta mij toe u een overzicht te geven van de gebeurtenissen aan onze grens gedurende de laatste 14 dagen. Op Woensdag en Donderdag 7 en 8 October kwamen voor en na troepjes Belgische soldaten van het Belgische gedeelte, welke zich overgaven aan de Hollandsche schildwacbten. Ook Woensdag 7 October kwamen reeds vluch telingen iD groepjes van 10 a 20, welke in het toevluchtsoord van het comite konden worden overgebracht. Donderdag 8 Octo ber moest reeds de openbare school in ge bruik genomen worden, daar toen ruim 200 arme vluchtelingen overkwamen. Dien geheelen dag en den volgenden dag Vrijdag 9 Oct. kwamen de vluchtelingen bij zwermen binnen en de Belgische soldaten bij tientallen. Vrijdagavond 9 Oct. lagen des avonds op het dorp Belgisch Clinge een 5 a 600 Engelschen, welke zich in den beginne nog niet aan de Hollandsche grenswacht wensch- ten over te geven. Toen het donker was, gaven zij zich echter bereidwillig over, kwamen op Nederlandsch gebied en sliepen dien nacht als kinderen l ings de straten van ons dorp op stroo, dat de grensbe- woners bereidwillig hadden uitgespreid. De officiereneen I6tal sliepen in de mili taire wacht, in de openbare school. Zaterdagmorgen werden zij reeds naar Hulst geleid. Ondertusschen kwamen de vluchtelingen bij duizenden binnen. Er kwam reeds gebrek aan levensmiddelen en drank. Toen nu Zaterdagochtend de achterhoede van het Belgische leger uit Antwerpen langs deze gemeente het Nederlandsch gebied be- trad en zich liet ontwapenen, was de toestand in hooge mate kritiek. Men overdrijft niet, als men het aantal Belgische soldaten, welke door het dorp Clinge zijn getrokken, schat op 10 a 12000. Al deze mensehen zochten naar eten en drinken. Geen wonder dus, dat er spoedig eeu ware hongersnood heerschte. Vooral was er Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag (11 14 Oct.) gebrek aan brood, drank en kruidenierswaren. Ware er tijdig voldoende gist geweest, het zou nog geschikt hebben, doch die ontbrak. Al die duizenden Belgische en andere mili tairen zijn over de grens naar Hulst geleid zonder een enkei incident, hoewel hier niet meer dan 26tal militairen aanwezig waren. Gezegd moet worden, dat deze veel steun hebben ondervonden van de plaatselijke politie en eenige leden van het Steun-comite. Het dorp Clinge telt nog geen 400 wonin- gen, en daarin uioesten minstens 15000 mensehen dagen lang een onderkomen vinden. Hoe die alien aan den kost zijn gekomen, blijft ons een raadsel, alhoewet er vanwege het Steun-coraite en ook door particulieren veel gedaan is, om den nood te lenigen. De gezondheidstoestand is uitstekend geweest tot heden, dank zij het fraaie, droge weder. Sedert Zondag is er eene toenemende ver- mindering merkbaar van het aantal vluchte lingen. Velen trekken naar het oude land terug, zij het ook met bezwaard hart. Vele anderen zijn verderop Nederland in gegaan. We zijn thans den toestand meester en ge- lijdelijk zullen de vluchtelingen wel terug- k'eereu, ofschoon velen nog maanden lang van onze gastvrijheid gebruik zullen maken. Ziedaar eene korte schets, hoe wij de kritieke en zware dagen hebben doorgemaakt. In alle plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen zal men wel even hard hebben moeten werken om deze ongekende en nooit ge- ziene landverhuizing te leiden en zooveel mogelijk te beheerschen. O o mxrwmmzmss

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2