ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6137 derdag 22 October 1914. 54e Jaargang. illlllfllAAS. De Oorlog ABONNEMENT: ADVERTENTIEN 'V Bit Blad verschijnt Maandag^, Y/oensdag- en Vrjjdagavuad, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Finna P. J. YAN BE 8ANDE te Ter Nenzen. EKEND MAKING. BEKEMDMAKSNG. BiNNENLAWD. h. Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aiie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooo Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Engeland en Nederland. Het artikel in de Saturday Review. De Engelscbe legatie deelt, volgens het Hbl., het volgende mede Een zeer betreurenswaardig artikel is verschenen in de //Saturday Review" van den lOden dezer van de hand van //Vieille Moustache", waarin de aankoop van Zeeland en de overdracht daarvan aan Belgie aange- raden wordt. De Hollandsche nieuwsbladen namen het met ongunstige commentaren over. De Engelsche gezant vestigde de aandacht van zjjne regeering op dit artikel en hem wordt thans door Sir Edward Grey verzocht met den meesten nadruk te verklaren, dat de dwaze denkbeelden in bedoeld artikel vervat in geenerlei opzicht de inzichten van de Britsche regeering weergeven. Den gezant is opgedragen hier aan toe te voegen, dat vertrouwd wordt, dat het volk van Nederland goed zal begrjjpen, dat geen artikelen in Engeland gepubliceerd de bedoelingen van Z. M.'s regeering weergeven, tenzij uitdrukkelijk en beslist is vastgesteld, dat zjj van officieelen aard zjjn. De gezant vertrouwt, dat de Hollanders zullen gelooven, dat Groot-Britannie de onzijdige houding van Nederland ten voile waardeert en warme erkentelijkheid koestert voor zijn belanglooze en liefderjjke hulp aan alle vreemdelingen, Engelschen zoowel als anderen, die door omstandigheden verplicht zijn een beroep op zjjn gastvrjjheid te doen. Onze neutraliteit. Een artikel in de »Pall Mall Gazette" van Maandagavond bespreekt de positie der neutrale staten, als Nederland en Denemarken. Het blad zegt, dathetslecht overwogen denkbeeld, dat het beter voor ons ware, indien Nederland aan den strjjd zou deelnemen, zelfs als vjjand, nooit, had moeten worden geuit en dat ook geen dwang zou moeten worden uitgeoefend op Nederland om zich bij de geallieerden te voegen. Het is onze taak aldus vervolgt het blad om de rechten van Nederland en Denemarken met alle middelen, die in onze macht liggen, voornamelijk door onthouding te beschermen. Wij moeten en de moeiljjk- heden en de gevaren onder de oogen zien, waarmede deze kleine staten te worstelen hebben en niets doen om hen met den vijand in strijd te doen geraken. Aan den anderen kant mogen wjj hen in gemoede vragen onze moeiljjkheden te erkennen met betrekking tot het recht van onderzoek. Postverkeer mdl Belgie. Men meldt dat het postverkeer met het bezette gedeelte van Belgie nog verbroken is en dat herstel van dat verkeer vooreerst nog niet is te verwachten. Aardappelen. De Minister van landbouw, njjverheid en handel heeft tot de verschillende burge- meesters de volgende circulaire gericht Voor zoover in uwe gemeente aardappelen worden verbouwd, zal het mij aangenaam zjjn, voor 25 October van u te vernemen, hoeveel hiervan ten naastenbij in dezen herfst reeds naar het buitenland zijn uit- gevoerd. Voorts zal ik gaarne voor ge- noemden datum een globale opgave ont- vangen van de hoeveelheden aardappelen, waarvoor reeds voor 16 October bonafide contracten voor levering naar het buitenland waren afgesloten, doch die nog niet zijn verzonden. Mochten in uwe gemeente ook mondeling dergelijke contracten zijn atge- sloten, dan kan ook op deze contracten worden gelet, indien en voor zoover bij u de overtuiging bestaat, dat de op- gaven, die u daaromtrent worden gedaan, als bonafide zijn aan te merken. Be „Noordam" op een mijn gestooten. Ret stoomschip //Noordam" van de Hol land-Amerikalijn is op een mijn geloopen, en aan het achterschip beschadigd. Het is behouden te Rotterdam aangekomen. De corresp. van het Hbl. meldt, dat het schip was opgebracht naar Falmouth. Bjj Downs werd het, op de reis naar Rotterdam nogmaals aangehouden, doch mocht door- stoomen. Kapitein Krol vroeg aan de officieren van het Engelsche vaartuig de veilige route naar den Nieuwen Waterweg, waarop een hunner zoo vriendeljjk was om op de zeekaarfc de noordeljjke grens van bet Engelsche mjjnenveld nit te zetten. Bleef de kapitein ten noorden daarvan, dan was hij zeker van een veilige koers. In- tusschen 6 mjjien noordeljjk van de aan- gegeven grens stoomende, stootte de //Noor dam" gisteren 11 u. 45 met het achterschip tegen een mjjn. De schok, die door het geheele schip ging, was ontstellend hevig en ook de opstuitende waterkolom liet geen twjjfel aan het ongeluk. De //Noordam" is blijk- baar aan iets ergers ontsnapt, doordieu zjj slechts even met den achterpiek de mjjn raakte. Nietemin was de scbade zeer be- langrijk. Het stoomstuurstel brak en het geheele stuurgerei werd vernield het roer hing er bjj en het hedeumorgen door een duiker ingestelde onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat het schip ernstige schade onder water heeft en na lossiDg in het droogdok moet worden op- genomen. Na de ontploffing deed de kapitein alle ruimen peilen. De achterpiek bleek vol water te staan, doch geen van de ruimen maakte water, zoodat hoogstwaarschrjnlijk de lading, waaronder regeeringsgraan, on- beschadigd is gebleven. Voorts bracht het onderzoek aan het licht, dat de machines intact waren, zoodat kon worden besloten om de reis naar den N. Waterweg, waarvan men nog 80 mjjien verwijderd was, voort te zetten, terwiji het schip met de beide schroeven werd gestuurd. Op het draadloos sein was de uitgaande ^Westerdjjk" der Maatschappij te hulp ge- komen, die de //Noordam" voor alle zeker- heid naar den Waterweg convoiseerde, waar het schip door drie sleepbooten van de firma L. Smit Co. op sleeptouw werd genomen en naar Rotterdam gebracht. De schok door de ontploffing veroorzaakt, was hevig, hoewel als gezegd de mijn slechts even was geraaktin den rooksalon eerste klasse scheurden de marmeren waschstellen en spiegels en het promenadedek werd aanzien- lijk ontzet. Ook de draagblokken van de schroefassen in den tunnel zijn zeer beschadigd, zoodat de reparatie naar schatting zooveel tijd zal nemen, dat het schip voor twee rondreizen aan den dienst moet worden onttrokken. Het scnip voerde behalve een talrijke equi page ook een 130tal passagiers. Schoon men onder den indruk was, ontstond op het schip toch geen paniek, dank zjj het kalme optreden van officieren en bemanning. Be Achelsche kluis. De Duitschers zjjn eindelijk verschenen voor het klooster, bekend onder den naam van de Achelsche kluis, op de Nederlandsche grens gelegen, waarin zich nog altijd 150 man Belgische soldaten onder generaal De Schepper ophielden. Zaterdag waren rjrie Duitsche kanonnon opgesteld nabij het station. Nadat de onder- handelingen met generaal De Schepper op niets waren uitgeloopen, hadden de Duit schers dien morgen een geweervuur op het klooster geopend, doch zonder resultaat. Vervolgens gebruikten zij de kanonnen. De Belgische sergeant, die aan den schouder is gewond, is naar het hospitaal te Valkens- waard gevoerd. De Duitsche artillerie arri- veerde des middags met een aantal wiel- rjjders, te zamen ongeveer 1000 man. Het klooster werd omsingeld, de Belgen hadden zich verschanst. Een gepantserde autostond gereed om de grens over te komen. De Belgen beantwoordden het geweer- en geschutsvuur der Duitschers met een mitrailleuse. De kleine toren der Kluis werd geraakt en steRte ineen. Daarna liet de generaal zich met al zijn manschappen door de Nederlandsche grenswacht inter- neeren. De Belgen worden onder Hollandsche bewaking naar Valkenswaard gebracht en vandaar per trein erder getransporteerd. De paters van het klooster zijn eveneens naar Holland gevlucht. Ook zijn weer Duitschers verschenen te Extel, Lommel, St. Hubert en Hamqnt. In Extel hebben zjj 28 huizen afgeb'rand en 95 stuks vee meegenomen. Be stemming te Berlijn. De stemming der Berljjnsche bevolking is, naar aan de Tel. geschreven wordt, ernstig, maav zij vertouwt vast op de over- winning. Engeland is de meest gehate vjjand, daar de Duitschers volhouden, dat de eenige reden, waarom dit land aan den oorlog deelneemt, i het vernietigen van den Duitschen handel. Nu met Belgie afgerekend is, komt Frank- rjjk aan de beurt en daarna Engeland. Het publiek is Diet ontmoedigd over het niet gelukken van den opmarsch naar Parijs, daar de door de Franschen gevolgde strategic de Fransche hoofdstad van weinig waarde maakt. Maar Parijs zal toch genomen worden. Wat Engeland betreft, wordt niet veel van een invasie-leger gesproken, maar Duitschland's vertrouwen is gegrondvest op de Zeppelins, waarvan een groot aantal in aanmaak zjjn. Deze luchtschepen zullen tegen Engeland worden gebruikt, wiens aandeel in den oorlog het minst eervolle is. Belgie's bouding was te begrijpen, Frauk- rjjk's verlaDgen naar revanche is natuurljjk, maar Engeland's eenig motief was nayver op Duitschland's ontwikkeling als industrie- staat en het verlangen om zijn handel te fnuiken., aldus de Tel. Be Buitschers teruggedreven Aan de //Daily Chronicle" wordt d.d. 18 October uit Frankrjjk gemeld dat nieftegen- staande de strenge censuur, is uitgelekt, dat de vjjand de laatste drie dagen een groot stuk is teruggedreven door de gealli eerden die onweerstaanbaar opdringen. De gevechten waren het bloedigst bjj de prikkel- draadversperringen der Duitsche verschan- singeu, die door een moordend mitrailleur- vuur bestreken werden. De Duitschers zijn volkomen uitgeput. De Duitsche soldaten, die krijgsgevangen werden gemaakt, waren ziek, uitgehongerd en vermoeid. De correspondent van de //Daily News" in Frankrjjk zegt dat de geest onder de geallieerden uitstekend is. Zij zjjn er van overtuigd dat zij de overhand zullen be houden en de Duitschers weten dit ook. De //Morning Post" verneemt, dat de transportscbepen, die de Canadeesche troepen onder bescherming van Engelsche kruisers naar Plymouth brachten, in zoo uitstekende toestand waren, dat zich gedurende de reis geen enkel incident voordeed. Het Fransche gezantschap te 's Graven- hage deelt mede, dat ten Noorden van het kanaal van La Baissee de Engelsche-Fran- sche troepen behalve Armentieres, de dorpen Givenchy, Lorgies, lilies en Fromelies hebben bezet. Deze dorpen zijn gelegen langs den grooten straatweg, die van La Baissee Noord-Ooste- lijk naar Rjissel loopt. Het Belgisch leger. De correspondent van de //Times" meldt, dato 15 October van uit Noord-Fraukrjjk aan zijn blad In de stad, waar ik op het oogenblik ver- toef, is het hoofdkwartier gevestigd van het Belgische leger, dat aan de verdediging van Antwerpen heeft deelgenomen. De troepen zijn opgewekt en vol goeden moed. De Franschen zijn opgetogen over de dappere houding van het kleine Belgie. De over- voile straten weerklinken den geheelen dag van de kreet//Vive la Belgique en de soldaten worden door de bevolking buiten- gewoon harteljjk behandeld. Zjj spreken echter weinig van de daden door hen ver- richt, nocb van de moeiljjkheden, die zjj hadden te doorstaanhun oogen zijn op de toekomst gericht en vol geestdrift spreken zjj van de revanche. De toekomst van Belgie. De //Lokal-Anzeiger", die nog kort ge- leden een welwillende houding tegenover Belgie had aangenomen, is plotseling ge- draaid en neemt nu de voile verantwoorde- lijkbeid op zich voor de volgende stelling //Belgie dient behandeld te worden volgens het recht van den overwonnene. De ver- blinde Belgische regeering zal en mag niets geschonken worden en de bevolking moet boeten voor de ontzaglijke schuld, die zjj jegens Duitsche vluchtelingen en Duitsche soldaten op zich geladen heeft." De //Lokal-Anzeiger" heeft haar zwenking genomen, zegt de //Vorwarts", dat is buiten kjjf, maar in een richting, die wjj moeten betreuren en waarvan wjj hopen, dat zij door de verantwoordeljjke leiders der Duitsche politiek niet zal gedeeld worden. Ongetwjjfeld zegt laatstgenoemd blad, had men zich de houding van Belgie ar.ders gewenscht, maar niemand zal toch kunnen ontkennen, dat Belgie de slagen van het noodlot reeds zwaar heeft gevoeld. Een gevo'el van medelijden ten opzichte van dit land is ondanks alles niet misplaatst. Het blijft een feit, dat Duitschland door de woorden van den keizer op 4 Augustus gesproken //Wjj voeren geen veroverings- oorlog", voor de beschaafde wereld een soort van verplichting op zich heeft genomen en dat een staatkunde, die er op gericht is, Belgie onbarmhartig te onderdrukken, zeer zeker niet het doel van den strijd mag zijn, waarvan Duitschland op den duur voordeel zou kunnen bebben. Zeer zeker de Duitsche troepen mogen geen moeite voor niets ge- daan hebben, maar er zijn hoogere doel- einden, waarnaar gestreefd moeten worden, dan die zekere bladen als hun grootste ideaal beschouwen. Hulp voor Belgie. in Canada is men zeer begaan met het treurig lot van Belgie en overal in het land worden commissies gevorind om de Belgen te hulp te komen. De //Women's Canadian Club" te Ottawa heeft reeds balen vol kleederen voor de noodlijdenden afgezonden en tevens een som gelds voor hen bjjeengebracht. De regeering van de Dominion heeft 50,000 doll, beschikbaar gesteld en de proviDcie Quebec eveneens, de provincie Alberta heeft 5000 zakken meel gegeven, Nieuw-Schotland rust een reddingsschip uit en andere provincies zullen dit voorbeeld volgen. Het Huis van Vertegenwoordigers van Australie heeft een gift van 100,000 voor de Belgen toegestaan. Engeland en Belgie. Naar Reuter uit Londen bericht, had Zaterdagavond in het park van Wimbledon bjj Londen een gebeurtenis plaats, welke een even schilderachtigen als treffenden indruk maakte. Een menigte van duizenden personen was saamgestroomd om de Belgische vlag te begroeten en op die wijze innige sympathiete betuigen aan het Belgische volk. Te midden van de menigte verhief zich een vlaggestok en een verhooging, waarop zich o. a. bevonden de hertog en hertogin van Vendome, de jeugdige prinsessen Maria Louise en Genevieve van Orleans en eenige aanzienlijke inwoners van het graafschap Surrey. Toen de hertogin de Belgische vlag heesch, waarop de laatste stralen van de ondergaande zon vielen, staken trompetters, gekleed in ouderwetsche uniformen, hun trompetten en bliezen een fanfare. De duizenden aanwezi- gen zwaaiden met Belgische vlaggetjes. De muziek viel in en een koor van vjjftien- honderd scholieren zong het Belgische volkslied. Daarop verscheen Chaptin, leider van de conservatieve partij en O'Conner, leider van de Iersche nationalisten, voor het eerst te zamen op hetzelfde platform en huldigden het Belgische volk. Ten slotte legden alle aanwezigen met opgegeven hand den vol- genden eed af Het moge kosten aan goed en bloed wat het wil wjj zullen het zwaard niet op- stekeD, voordat Belgie bevrjjd is, het Bel gische volk genoegdoening is gegeven en een verdrag niet meer een stuk scbeurpapier is, doch een krachtig bewapende vesting beteekent, waarachter duizenden Engelschen gereed staan ter verdediging tot den dood. Boor den Buitschen bril. De militaire medewerker van de //Times" heeft op de verklariog van de //Frankf. Ztg." dat Engeland slechts 600,000 man op de been had gebracht en dat dit het maximum was, geantwoord, dat het aantal Engelsche recruten reeds nu 1,200,000 bedroeg en nog dageljjks aangroeide. De Tel. vermeldt eenige passages uit het overzicht van den //Times"-mau, waarin bovenvermeid antwoord voorkomt z/Schrijver dezes is er niet gebeel en al zeker van, of de //Frankf. Ztg.'' een hu- moristisch blad is in den trant van //Jugend", z/Ulk" en //Simplicissimus", of wel, dat 't ernstige zaken ernstig wenscht te be- handelen. Maar hoe ook zijn aard moge zijn, als het over de recruteering in Engeland praat, dan is het de lezing wel waard, want het is bljjkbaar wat Palmerston een goede foolometer placht te nemen, en stelt ons zeer nhuwkeurig op de hoogte van wat de doorsnee-Duitscher denkt. Het is zonder twjjfel uiterst bemoedigend voor de Duitschers, zich te hooren vertellen, dat de gansche recruteering van ons de puurste bluf is, dat wij maar 600.000 man hebben, dat het millioen, waarover Herr Repington schreef slechts het uitvloeisel eener ziekelijke verbeelding is, enz., enz. Voor vele treurende Duitschers is dat ware manna, en wij hebben geen reden, die arme menschen te berooven van deze schrale troost. Maar evenmin is er voor ons een bepaalde reden, waarom wjj de rest van de wereld dezeonnoozele illusies zouden doenkoesteren. Wij hebben nu, in georganiseerden vorm, geen 100,000 man, maar precies het dubbele, nml. 200,000, en dat aantal groeit zoo verbazend snel aan, dat het ons bijna over het hoofd wast. Tegelijkertijd begint de st-room manschappen in de Britsche dorni- nicus te vloeien. De eerste 100.000 zijn reeds bij ons, en van alle hoeken van het keizerrjjk komt er een onopboudelijke, steeds wassende vloed van soldaten naar het front stroomen. En dit zal duren zoolang de oorlog duurt. Zeker, als deze oorlog inderdaad een kwestie van zes weken was geweest, dan had het er tamely k leelijk voor ons uitge- zien. Maar wjj zijn pas in het begin. Het moet toch voor iedereen duidelijk zjjn, dat een rjjk van 400,000,000 inwoners nimmer gebrek aan manschappen kan krijgen. Wij hebben geen haast. Het doet ons natuurljjk voor onze bondgenooteu leed, dat wjj zelfs langzamer zijn dan Rusland in het doen gevoelen van ons gewicht, maar zij kunnen zich gelukkig achten dat, op het oogenblik, over een of over twee jaar waarop zij naar rust verlangen, wij in staat zullen zijn om een gelukkigen oorlog voor onze eigen rekening te voeren. Als de vjjand gedurende dien tjjd suc- cessen behaalt, zooveel te beter voor hem, maar er is niets, dat Men onophoudeljjken groei van onze legers kan tegenhouden en wat die kosten doet er weinig toe, daar Duitschland dit alles later toch moet be- talen in grondgebied zoowel als in geld, daar Duitschland de oorlogskosten der ge allieerden niet uitsluitend in cash zal kunnen betalen als het eenmaal den nek gebogen zal hebben. Laat ons de zaken eens op hun ergst nemen en ons voorstellen, den laatste der kozakken in den Oeral en den laatsten Franschen concierge uit Bordeaux verjaagd. Dan beginnen wij een oorlog ter zee tegen Duitschland. Maar zoover zjjn wjj nog niet en tenzij Duitschland heel wat beters ver- richt dan tot dusverre, zullen onze bond- genooten doorgaan met denzelfden onop houdeljjken en toenemenden druk te land uit te oefenen, als wjj het reeds ter zee doen. Wij weten heel goed, dat het tjjd kost om onze kaders te drillen en de kanonnen, geweren en munitie te vervaardigen voor de ontzaglijke drommen, die wij naar het oorlogsterrein zullen zenden. En daavom zullen wij een soort moratorium van een jaar of zoo uitvaardigen, alvorens wjj Duitschland met zijn eigen munt betalen, maar die schuld moet betaald worden, daar het krediet van het keizerrjjk er bjj be- trokken is. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene spoedeischende Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op 1'rijilratr den 25S October IOI4, des voormiadags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 21 October 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be kend, dat door hem in overleg met het militair gezag wordt bepaald, dat de verleende vergunning voor het doen bespelen van muziekinstrumenten of speeldoozen in inrichtingen met vergunning verlof in dien zin wordt gewijzigd, dat genoemde instru- menten niet langer mogen feespeeld worden dan tot des avonds uur. Deze bepaling gaat in op heden 21 Oct. 1914. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. De Burgemeester van GENT brengt ter kennis van de officieren en leden der Burgerwacht, dat de Generaal-majoor YUNG, commandant van de stad Gent hem gemachtigd heeft om hen te zeggen, dat degenen, die terug zullen keeren naar Gent in burgerkleeding en natuurlijk zonder wapenen, niet zullen worden verontrust en bijgevolg hen verzoekt en aanraadt terug te keeren. Gent, 19 October 1914. Geteekend BRAUN. Voor copie conform, f De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1