De krijgsMrijven. PRBDIKBEPBTEK, Loop dor bevolking van Ter Neuzen. ders alle eer toe. Het vraagstuk van "de rechten en plichten der neutralen duik't tegenwoordig ieder oogenblik op. Het is een netelige kwestie en wij kunnen het' begrijpen wanneer het onzijdige volk' waarom li et thans gaat, zich eenigszTns zenuwachtig maakt in zulke omstandig heden. Het verheugt ons echter, te mogen gewagen van de mooi-menschelijke wTjze waarop de Nederlanders als onzijdige natie hun houdjng tegenover de liun land binnen stroQmende vluchtelingen, eerst Duitschers, thans Belgen, hebben begrepen. Wij hebben altijd geweten, dat de Nederlanders eengast- vrij volk zijn; zij hebben thans onze ver- wachting overtroffen." Belgie's onzijdigheid. De Norddeutsche Allgememe Ztg. scbrijit naar het Wolffbureau aan de N. R. Crt seint, onder het hootd //Het verbreken der Belgische onzijdigheid door Engeland en Belgie" z/Door de verklaringen van Sir Edwarc Grey is de bewering der Engelsche regeering, dat de schending der Belgische onzijdigheic door Duitschland tot het ingrijpen van Engeland in den huidigen oorlog aanleiding heeft gegeven, reeds onhoudbaar gebleken. Hel pathos van zedelijke verontwaardiging, waarmee van den Duitschen inval in Belgie van Engelsche zjjde is gebruik gemaakt om stemming te wekken tegen Duitschland bij de onzijdige staten, kornt onder een nieuw en aigenaardig licht door zekere documenten, welke het Duitsche legerbestuur in de archieven van den Belgischen generalen staf te Brussel heeft gevonden. Uit den iuhoud van een portefeuille, welke het opschrift draagt //Intervention anglaise en Belgique" blijkt, dat reeds in het jaar 1906 het zenden van een Engelsch expeditiekorps naar BelgiS in geval van een Duitsch-Franschen oorlog in't veoruit- zicht is gesteld. Volgens een gevonden brief aan den Belgischen Minister van oorlog van 10 April 1906, heeft de chef van den Belgischen generalen staf met den toen- maligen Engelschen militairen attache te Brussel, den luitenant-kolonel Barnardiston, op diens aandringen in herhaalde be- sprekingen een uitvoerig plan voor ge- meenschappeiijke krijgsverrichtingen van een Engelsch expeditiekorps van 100.000 man met het Belgische leger tegen Duitsch land uitgewerkt. Het plan is goedgekeurd door den chef van den Engelschen generalen staf, gerieraa'-majoor Grierson. Aan den Belgischen generalen staf zijn alle opgaven over de sterkte en de indeeling van de Engelsche troepenmacht, over de samenstelling van het expeditiekorps, de plaatsen van ontschepiug, een nauwkeurige tijdsberekening voor het transport e. d. ver- strekt. Met behulp van deze inlichtingen heeft de Belgische generate staf het transport van Engelsche troepen in het Belgische gebied van opm^rsch, hun legering en voeding grondig voorbereid Tot in alle bizonderheden is de samenwerking zorg- vuldig uitgewerkt. Zoo zouden een groot aantal tolken en Belgische gendarmen ter beschikking van het Engelsche leger worden gesteld en zouden dit leger de noodige kaarten worden geleverd. Zelfs was reeds gedacbt aan de verpleging van Engelsche gewonden. Duin- kerken, Calais en Bologne waren bestemd als ontschepingsplaatsen voor de Engelsche troepen. Van daar uit zouden zij met Belgisch spoorwegmateriaal naar het gebied van cpmarsch worden vervoerd. Het voornemen om hen in Fransche havens te ontschepen en door Fransch ge bied te vervoeren, bewijst dat aan de af- spraken tusschen Engeland en Belgie af- spraken met den Franschen generalen staf waren voorafge/aan. De drie mogendheden hebben naar in het document staat de planner) voor de samenwerking van de verbonden legers nauwgezet vastgesteld. Zulks blijkt ook uit het feit, dat in de geheime akten een kaart van den opmarsch der Franschen is gevonden. Het stuk bevat voorts enkele opmerkingen van bijzonder gewicht. Zoo staat er in luitenant-kolonel Barnardiston heeft er op gewezen dat men op den steun van Nederland niet kan rekenen. Hij heeft verder ver- trouwelijk meegedeeld, dat de Engelsche regeering plan heeft de basis voor de Engelsche approviandeering naar Antwerpen te verleggen, zoodra de Noordzee van alle Duitsche oorlogsschepen zal zijn gezuiverd. Bovendien heeft de Engelsche militaire attache aangedrongen op de instelling van een Belgische spionagedipnst in de Rijn- provincie, De militaire bescheiden worden aangevuld door een eveneens bij de geheime stukken gevonden rapport van baron Greindl, die jarenlang Belgisch gezant te Berljjn is ge- weest, aan den Belgischen Minister van bnitenlandsche zaken, waarin met groote scherpzinnigheid de aan het Engelsche aanbod ten grondslag hggende bijgedachte wordt onthuld. De gezant wijst nl. op het beden- kelijke van den toestand, waarin Belgie is gebracht door zijn partijkiezen ten gunste van de entente-raogendheden. in het zeer uitvoerige rapport van 23 Dec. 1911 gedag- teekend, en welks geheele openbaarmaking voorbebouden blijft, zet baron Greindl uiteen dat bet hem meegedeelde plan van den Belgischen generalen staf ter verdediging van de onzijdigheid van Belgie in een Fransch-Duitschen oorlog zich slechts bezig houdt met de vraag, welke militaire maat- regelen genomen moeten worden voor het geval dat Duitschland de Belgische onzijdig heid mocht schenden. De onderstelling van een Franschen aanval op Duitschland door Belgie heen was z. i. echter even waarschijnlijk. De gezant schrijft daarover woordelijk het volgende„Van Fransehe zijde dreigt het gevaar niet alleen in het Zuiden van Luxemburg, het bedreigt ons op onze geheele gemeenschappelijke grens. Voor deze bewering spreken niet al leen veronderstellingen, wij hebben erstellige aanwijzingen voor. De gedachte aan een omtrekkende beweging van het Noorden uit, beboort zonder twijfel tot de plannen van de Entente Cordiale. Wanneer dit niet het geval was, zou het voornemen om Vlissingen te versterken niet zulk een ge- schreeuw te Parijs en Londen hebben ver- oorzaakt. Men heeft er daar geen geheim van ge maakt, waarom men wenschte dat de Schelde onverdedigd bleef. Men wilde namelijk om belemmerd een Engelsch garnizoen naar Antwerpen kunnen overbrengen en streefde er tevens naar, in ons land een operatie- basis voor een offensief in de richting van den Beneden-Rijn en Westfalen te vestigen, om ons dan mede in een oorlog te be- trekken, hetgeen niet moeilijk zou zijn geweest. lrnmers na bet prijsgeven van ons nationaal toevluchtsoord zouden wij door onze eigeu schuld het mogelijk hebben gemaakt ons naar de eischen van onze z.g. beschermers te moeten schikken, als wij zoo onverstandig waren, hen daar toe te laten. De even trouwelooze als naieve voorstellen van luit.- kolonel Barnardiston hebben ons ten tijde van het sluiten der Entente Cordiale duidelijk aangetoond waarom het ging. Toen het bleek dat wij ons door het z.g. dreigende gevaar van een sluiting der Schelde niet bang lieten maken, is het plan wel niet opgegeven, maar zoodanig gewijzigd dat het Engelsche hulpleger niet aan de Belgische kust maar in de naastbijgelegen Fransche havens zou worden ontscheept. Daarvoor pleiten ook de onthullingen van kapitein Faber. Het Engelsche hulpleger zou te Calais en Duinkerken worden geland en bij nacht langs onze grens naar Longwy marcheeren om Duitschland te bereiken. Het zou dadelijk ons land van het noord- westen uit binnendringen. Daardoor zou het 't voordeel hebben dadelijk in actie te kunnen komen en het Belgische leger te treffeq. in een streek, waarin wij op geen vestingen konden steunen ingeval wij een slag wilden wagen. De Engelschen zouden verder in staat zijn, de aan hulpbronnen van allerlei aard rijkste provincies te be- zetten, in elk geval echter onze mobilisatie te belemmeren of ze slechts toe te laten nadat wij ons formeel verplicht hadden de mobilisatie alleen in't belang van Engeland en zijn bondgenoot te voltrekken. Het is dringend noodig tevoren een veldtochtplan voor het Belgische leger ook met 't oog op dien mogelijkheid vast te stellen. Dat gebiedt zoowel het belang van onze militaire verdediging als ook de leiding van onze buitenlandsche politiek in't geval van een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk." Deze uiteenzettingen van een onbevoor- oordeelde zijde stellen das op overtuigende wijze vast dat hetzelfde Engeland, dat zich thans heeft geopenbaard als beschermer der Belgische onzijdigheid, Belgie gebracht heeft tot een eenzijdig partijkiezen ten gunste van de mogendheden der Drievoudige Entente, en dat Engeland op een gegeven oogenblik zelfs aan een schending van de Nederlanasche onzijdigheid heeft gedacbt. Er volgt verder uit dat de Belgische Regeering door geboor te geven aan hetgeen Engeland haar irifluisterde, zich schuldig leeft gemaakt aan een ernstigen inbreuk op de plichten, welke op haar, als neutrale mogendheid, rustten. De vervulling van die plichten zou hebben noodig gemaakt dat de Belgische Regeering bij haar ver- dedigingsplannen ook rekening hadgehouden met de schending van de Belgische on zijdigheid door Frankrijk en dat zij voor dit geval overeenkomstige afspraken met Duitschland had gemaakt als met Frankrijk en Engeland. De gevonden schrifturen vormen het af- doende bewijs voor het bij ingewijde Duit schers voor het uitbreken van den oorlog reeds Iang bekende feit van een Belgische overeenkomst met de mogendheden der enten te. Zij dienen als een rechtvaardiging voor ons miiitair optreden en als een bevestiging van de door de Duitsche legeraanvoering verkregen inlichtingen' over de Fransche plannen. Zij mogen het Belgische volk de oogen openen, en het leeren aan wien het den rampspoed te wijten heeft, welke thans over het ongelukkige land is gekomen. De Pruisische verliezen. De 35 tot dusver verschenen Pruisische verlieslijsten vermelden974 gesneuvelde officieren, 2188 gewonde en 122 vermiste officieren 13,051 manschappen zijn gesneu- veld, 56,645 gewond en 22,037 worden vermist. Hierbij komen 1454 man aan ver- liezen voor de marine en de verliezen van de Beiersche, Saksische en Wurtembergsche legers, die een aamerkelijk deel van de Duitsche strijdmacht vormen. Na de 35ste Pruisische lijst zijn nog negen andere open- baar gemaakt, waarvan elke ruim 10,000 namen vermeldt. No. 43 en 44 bevatten 18,000 namen. De verliezen van het Pruisi sche leger alleen zijn zoodoende reeds tot een totaal van ongeveer 211,000 gestegen. Belgische vluchtelingen in JEnge- land. Naar wij in de Times lezen, waren er op het eind der vorige week 60,000 Belgische vluchtelingen bij de commissie van onder- stand in Engeland bekend. Naar schatting zullen er op het eind van deze week 100,000 zijn. Te Aardenburg zijn 40 Belgische lanciers geinterneerd, onder wie drie luite- nants en een kapitein, die met een schot- wond in een been opgenomen is in het plaatselijk ziekenhuis. Bij St. Laurens waren zij na een schermutseling de Hol- landsche grens overgedreven. Te Breda zijn Woensdagnamiddag 86 Belgische soldaten geinterneerd en in de Koninklijke Militaire Acadernieondergebracht Zij waren bij Ossendrecht over de grens gekomen en behoorden tot de bezetting van het fort Stabroek. De Belgische stafofficieren, die te Breda waren geinterneerd, zijn naar Amersfoort overbracht. De Belgische generaal Caster en de kolonel De Mes blijven voorloopig te Breda. in het militaire hospitaal te Breda liggen 25 meest licht gekwetsten. Belgie aan de Duitschers. Het is een regelmatige terugtocht ge- worden, nadat de Regeering van Brussel naar Antwerpen was overgebracht. Wel hebben de Duitschers de Regeering en het leger daar eenige weken rustig gelaten, maar toen het hun te hinderlijk werd, te veel verliezen toebracht door de uitvalleu, werd het plan gevormd kost wat kost dat leger onschadelijk te maken. Dat is thans op ongeveer 14 dagen tijds geheel geiukt. De vesting Antwerpen is gevallen, de regeering vertrok naar Ostende. Het leger trachtte over land hetzellde doel te bereiken, Niet alleen de vesting Antwerpen werd niet meer verdedigd, doch uit de latere ge- beurtenissen blijkt, dat het overig Belgisch gebied, dat nog niet door de Duitschers was genomer., onverdedigd werd gelaten, Het gros van het leger wist Ostende te bereiken, zooals bekend, was een groot deel genoodzaakt naar Nederland te vluchten. Nu is ook Ostende verlaten. De regeering vertrok naar Havre en het leger is daarna ook vertrokken. Vermoedelijk zijn de ge- vechten die dezer dagen nog in het westen plaats hadden, alleen geleverd om de Duitschers nog wat op een afstand te houden, om den aftocht te kunnen dekken. En nu" is ook Ostende bezet. Belgie is dus, nu de verdediging uit de landpalen is getrokken geheei aan de Duitschers overgegeven. Donker ziet het er thans voor dat land uit, maar de Belgen geven den moed nog niet op, zij hopen op de toekomst. Woensdag vluchtten de bewoners van Ostende ook bij massa's. Een teleurstelling was het, toen des avonds bericht kwarn, dat er geen booten meer voor particulieren voeren. Er was voor het vervoer der mili tairen beslag op gelegd. De Duitschers zijn dus thans aan de zee tegenover Engeland. De aankomst van de Belgische regeering te Havre. Uit Havre wordt gemeld dat het stoom- schip Pieter de Koning met de leden van de Belgische regeering aan boord, Woens- dagavond om 6 uur de haven is binnen- geloopen. Langs de kade stonden territoriale troepen, jagers te voet en bereden gendarmes geschaard. Zoodra de Pieter de Koning had aange- legd, ging minister Augagneur,afgevaardigde van de Fransche regeering, gevolgd door versehillende officieele personen, aan boord om de aangekomenen welkom te heeten. Vervolgens begaf de stoet zich naar't stadhuis, waar een receptie werd gehouden. Daarna ging de Belgische regeering naar het gebouw der Zeilvereeniging dat tot haar beschikking is gesteld. De openbare gebouwen en ook particuliere woningen te Havre hebben de Belgische, Fransche en Russische vlaggen uitgestoken. Er was een groote menigte op de been, welke de Belgische regeeringspersonen toejuichte. Aan de Fransche grens is nog weinig verandering. Een communique der Fransche regeering, van 11 ure meldt, dat op versehillende panten van het front, ten noorden van Leije, door de Franschen vorderingen zijn gemaakt. Zij hebben daar Estaire genomen. Op het centrum, ten noorden van Rheims.zijn zij 2 K.M, vooruitgekomen. Ook bchaalden zij voordeelen op de Maas- hoogten en in Wbevre ten zuiden van Mihiel en Marcheville. Van Duitsche zijde geeu nieuws. Van het oorlogsterrein in Oost-Pruissen komt van Russische zijde geen nieuws. Dat is waar schijnlijk voor hen geen goed teeken, daar men geregeld blijkt overwinningsberichten mede te deelen. Volgens de berichten uit Oostenrijk, zouden de Russen tot den terugtocht ge- noopt zijn. Bij Schirwindt zijn de Russen terugge-'| siagen en zouden zij 3000 gevangenen en 25 kanonnen, benevens 12 machinegeweren verloreu hebben. Bij Warschau zijn volgens berichten van den Duitschen generate staf de Duitschers op de voorhoede der Russen gestooten. De laafsten warden teruggeworpen en ver loreu daar 8000 gevangenen benevens 35 kanonnen. Lit Oostenrijk wordt gemeld dat de Russen uit de Karpathen moeten terugtrekken en op hunne vlucht vervolgd worden. De opstand in Zuid-Afrika. Uit Londen wordt gemeld, dat blijkens een telegram uit Johannesburg, 180 rebel- len onder commando van luit.-kol. Maritz (die de zijde van Duitschland koos) na cen bevig gevech door de strijdmacht der Unie zijn vermeesterd. TER NEUZEN, 16 October 1914. TJitvoer van suikcrbieten. De uitvoer van suikerbieten uit Zeeuwscb- Vlaanderen naar Engeland is voorwaardelijk toegestaan. Iramongeltik te VlissingenP In de Aagjedekenstraat te Vlissingen liep heden de uit Middelburg komende electrische tram op de naar Middelburg vertrekkende. Door de botsing werden vele personen verwond en ontstond materieele schade. De Duitschers in Belgie. Naar we gisteren uit Gent vernamen is daar, met toestemming der Duitsche autori- teiten van het stadhuis de Belgische vlag weer geheschen. Bij onderzoek ter plaatse, is ons gebleken dat het bericht in ons vorig nummer, om- trent het aanplakken eener proclamatie te Selzaete, waarbij de manneliike bevolking van 18 tot 45 jaar werd opgeroepen zich aan te melden, onjuist. Er schijnt een ver- warring te zijn met die nopens terugkeer naar Antwerpen uitgevaardigde proclamatie. Van zelf spreekt het overigens, dat de tot het leger behoorenden, ook al zijn ze in burgerkleeren, zullen worden krijgs- gevangen gehouden. Overigens, kan ieder, zegt men van officieele Duitsche zijde, on- gehinderd terugkeeren. Velen gaan ook reeds terug, al is het dat de vrees voor een of auder voorval, zooals ook in de proclamatie staat, waarbij ten slotte met de schuldigen ook onschul- digen zouden kunnen worden getroffen, het grootste deel weerhoudt naar hunne haard- steden terug te keeren. Zoodra er eenige rechtszekerheid is, zal men dat in grooten getale doen. Of men die rechtszekerheid zal krijgen, zoolang de oorlogstoestand aanhoudt, is een andere vraag. Voorts vernamen wij, dat het in de be- doeling der Duitsche autoriteiten lag de terugkeer naar Antwerpen over Roosendaal te leiden, omdat er dan beter contr61e op te houden was. Heden vernamen wij echter dat de trein Mechelen-Ter Neuzen, die nu reeds tot Temsche rijdt, ook een dienst zal inleggen naar Antwerpen, voor het vervoeren van terugkeerende Belgen. Thans wordt daar over echter nog onderhandeld. Op onzen weg naar Selzaete bemerkten wij, dat er op den weg naar de grens een zeer groote drukte was. Velen gingeu naar de grens een kijkje nemen naar de Duitsche posten. Deze stonden kalm aan de grens. Aan hen die over de grens gingen, noch aan degenen die naar het Nederlandscb gebied kwamen werd iets gevraagd. Af en toe onderhielden de soldaten zich met een groep vluchtelingen. Het waren soldaten vaD de landweer, die vertblden dat zij heden of morgen zouden vertrekken, om vervangen te worden door mannen van den landstorm. Het was overigens zeer stil in Selzaete. Zoo was het ook naar wij vernamen gisteren in Temsche. De mensehen waren daar door het verbreken van alle ver- bindingen, geheel van nieuws verstoken en wisten van de laatste gebeurtenissen niets af. Een hier aangebracht bericht dat de burgemeester van het Belgisch dorpje Clinge door de Duitschers zou zijn gearresteerd, verklaarde men ons. was geheel onwaar. De besetting van Selzaete. Volgens een bericht aan De Telegraaf waren de nog in Selzaete aaowezige Belgische militairen Maandag nog lang niet genegen voor de komende Duitschers terug te trekken en was er groote overredingskracht van de burgers noodig, die vreesden dat bij verzet de plaats zou gebombardeerd worden. Eindelijk lieten zich de Belgische mili tairen overtuigen en retireerden in de richting van Assenede. Er heeft zich te Selzaete ook nog een incident voorgedaan, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Een krankzinnige had het geweer van een Duitsch soldaat weten vast te krijgen. Een paar Duitschers trachten hem dit te ontnemen en schoten hunne ge- weren af, als teeken om hen hulp te ver- leenen. Die werd verleend en spoedig was de ongelukkige man overmeesterd en in verzekerde bewaring gesteld. Het spreekt echter van zelf, dat die schoten groote onrust verwekten. De vluchtelingen zijn, naar we vernemen, in plaatsen in onze streek nog in grooten getale aanwezig. In Hontenisse moet het al heel erg zijn. Daar moeten, bij gebrek aan plaats, bonder- den onder den blooten hemel vertoeven. Erge toestand, bij dit guurder wordende najaarsweder. Een schipper in de haven van Walsoorden had er 800 aan boord. Hij moest peeen gaan varen en zette alien aan land. Voor die alien was geen onder- komen meer. Gisteren is hier van uit Engeland brood aangevoerd door de vluchtelingen. Onze regeering zond eenige wagenvrachten dekens. BOSCHKAPELLE. Door het cornice, dat hier is gevormd ter ondersteuning der beboeftige vreemdelingen, is een collecce gehouden voor dat doel deze bracht op 178,03 en 23 francs. Daarenboven werd toezegging ontvangen van flinke hoeveelheden aardappelen, erwten enz. Reeds verscheidene dagen ontvangen een lOOtal vreemdelingen, die in de school verblijven, elken dag van particuliere zijden een flinken warmen maaltijd en anderen onderstandook de schamelen, die in de landbouwschuren zijn, worden door de land- bouwers degelijk ondersteund. De ongelukkigen zijn hier dan ook uiterst tevreden. INGEZONDEN STUKKEN. Antwerpen, 13 Oct. 1914. Kabinet des Burgemeesters. Aan den heer Hoofdredacteur. Ik wil de eerste gelegenheid die mij geboden wordt om met Nederland te corres- pondeeren niet laten voorbijgaan, zorider uiting te geven aan de gevoelens van warme dankbaarheid van ons volk voor de roerende en onbegrensde gastvrijheid met broederlijke liefde door de Nederlandsche natie en in bet bijzonder door de overheid en bewoners der grensdistricten aan ouze vluchtelingen gegund. Het is een scbouwspel dat aller bewondering verwekt en waarvoor geen woorden onzen dank kunnen weergeven. Latere gelegenheid zal toelaten het in meer gepasten vorm te doen. Maar ik zal u dankbaar zijn van mijn schrijven aan uwe lezers mededeeling te geven. Personen en eigendommen zijn fn Antwerpen veilig. Hier gedomicilieerde burgers, van regel matige broodwinning, worden zonder for- maliteiten toegelaten en kunnen gerust terugkeeren. Met hoogachting, uw dw., LOUIS FRANCE, Volksvertegenwoordiger, oorzitter der intercommunale commissie. fSECHTgZHSCEfi. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 16 October het volgende vounis uitgesproken C. M. M., oud 19 j., huisvr. van J. D., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens misbandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, (eisch idem). Voor de rechtbank te Middelburg werd heden tegen J, A. R. te Groede, wegens mishandeling, 15 boete of 15 dagen gevan- genisstraf geeischt. Tegen J. J. d. N., die in 1906 bij verstek werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenis- straf, wegens beleediging van den inspecteur van politie Klaassen te Ter Neuzen, en die, thans vluchteling uit Belgie, tegen datvonnis in verzet was gekomen, werd 3 boete of 3 dagen hechtenis geeischt. De raad van beroep voor de ongeval- lenverzekering te Middelburg heeft Donder- dag de vordering ontzegd en de beslissing der Rijksverzekeringsbank bevestigd in zake J. N., Oostburg, J. C. K. wed. L. F., Hulst, I. F., Oostburg, en J. P. W. B. Breskens. De vordering van C. d. V. te Zaamslag werd ook ontzegd en de beslissing der bank bevestigd. In zake de plaatselijke commissie te Sas van Gent (partij van rechtswege A. 1. S., te Ostende) werd klager in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard voor zoover deze weder opname in een ziekenhuis betreft, de vordering voor 't overige ontzegd en de beslissing der bank bevestigd. Zondag IS OcSoSj-sb* S9S4L Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Daar het kerkgebouw a. s. Zondag niet in staat is om gebruikt te worden, zoo zal geen Godsdienstoefening gehouden worden. De Doopsbediening wordt daar- om uitgesteld tot Zondag 25 October. Siuiskil. waarschijnlijk: 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Hoek. 9 u. Ds. E. Raams en 2 u. Ds. E. Kaams, voorb. H. Avondmaal en Doopsbediening. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Sas van Gent. 91 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9J u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. Chr. Bruins, en 2u. Ds. J. Ii. Lammertsma. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5j u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5fc u., Evangelisatie. HULST. 't Zal wel een unicum zijn in deze droevige omstandigheden, dat bij den landbouwer P. Borm alhier op een nacht in diens huis en schuren 1004 vluchtelingen een onderdak vonden. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente g eA e s t i g d F. O. Gal lens, bureelambt., O 40, uit Zwijndrecht. A. M. Callens, zonder beroep, O 40, uit Zwijndrecht. F. Jolijt, zonder^beroep, Tholensstraat 55, uit Rotterdam. A. Guillaume, chef v/e depot van M.-T., Stationsweg 6, uit St. Nicolaas. A. C. F. Claus, steenbakker, Stationsweg 7a, uit Steeudorp. M. L. Felix, zonder beroep, Stationsweg 7a, uit Steendorp. M. A. C. Claus, zonder beroep, Stations weg 7a. uit Steendorp. E. Claus, steenbakker, Dijkstraat 2, uit Vladstroo. U. A. Claus, steenbakker, Baandijk 1, uit Steendorp. F. van Doeselaar, arbeider, Q 125, uit Antwerpen. Vertrokken: A. J. Th. van Aerde, bakkersknecht, I ^.Tholensstraat 54, naar Beverwijk. M. F. van Petegem, winkelier, Donze- Visserstraat 58, naar Ginneken. J. Hamelink Abrz., koewachter, Tholens straat 93, naar Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2