ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6135. Zaterdag 17 October 1914. 54e Jaargang. De Oorlog ABONNEMENT ADVERTENTIfiN Dit Blad verschijnt Maanjag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgazondsrt! op Feestdagen, bij da Firma P. J. VAN BE SANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. Uit de gebombardeerde stad. rssas Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Ainerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ossr Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij cflirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUr op den dag der uitgave. De terugkeer der vluchtelingen. Aan de vluchtelingen is een proclamatie gericht, die volgens de Tel. is opgesteld in gemeenscbappelijk overleg tusschen het stedelpk bestuur van Antwerpen, den Duitschen bevelhebber en een afgevaardigde der Nederlandsche Kegeering. Deze luidt als volgt z/De beeren Burgemeester en Schepenen van de stad Antwerpen erklaren, dat de vluchtelingen van Antwerpen veilig kunnen terugkeeren in de stad, alsook in de voor- steden en dat met uitdrukkelijke goed- keuring der Duitsche krijgsoverheid, die verklaart dat privaat-eigendom geeerbiedigd zal worden, alsook dat de personen, die zich van alle vijandelijkheden zullen onthouden, niet verontrust zullen worden dat de gewapende burgerwacbten onverlet worden gelaten, alsmede dat er geen spraak is van jonge mannen naar Duitschland te vervoeren of tot legerdiensten te dwingen. Bakkers, beenhouwers, kruideniers en andere neringdoeners en ambacbten, alsook de gasten daarvan en al wat betrekking beeft op voeding, alsmede de apothekers, letterzetters, glazenmakers, worden dringend aangezocbt dadelijk terug te keeren. Winkels voor voedingsstoffen, die binnen vijf dagen niet heropend zijn, stellen zich bloot aan strenge maatregelen, dit' volgens instructie der militaire overheid. Volgens deze ook worden alleen zulke personen toegelaten, die in AntwerpeD regel- matige huisvesting en broodwinning hebben. De terugkomst moet in goede orde geschieden. Bij de onschatbare diensten, door de over heid in Nederland aan onze vluchtelingen bewezen en waarvoor wij ze hartelijk danken, zouden wij het zeer op prijs stellen, indien zij er de hand aan bield, dat de terugkeer geleidelijk en trapsgewijze geschiedde. Het college van burgemeester en schepenen (get.) J. DE VOS V. DESGUIN. A. COOLS. L. STRAUSS. De voorzitter der intercommunale commissie (get.) L. FRANCE. De majoor voornoemd (get.) VOGEL. In Roosendaal is onder deze proclamatie van Burgemeester en Schepenen van Ant werpen, de volgende proclamatie aangeplakt: ,/Bovenstaande verklaring is met mijn voile instemming uitgevaardigd. Voor bet geval, dat er vijaDdelijke handelingen, van welken aard ook, mochten voorkomen, kan natuurlijk geen waarborg worden gegeven, dat alsdan niet met den schuldige, ook onscbuldigen getroffen worden." Antwerpen, den 12/10 '14. De Eeizerlijk Duitsche Gouverneur (get.) V. Scbroeder, admiraal. De Nederlandsche generaal-majoor, die, in opdracht van onze regeering een onder- houd met de Duitsche autoriteiten te Ant werpen had, heeft daaronder weer het vol gende bekend gemaakt ,/Verder wordt de termijn van vijf dagen, in de verklaring genoemd, door den gouver neur tot 17 dagen verlengd. Genoemde gouverneur heeft verklaard, dat door hem bevelen zijn gegeven, dat geen dorpen mogen worden verbrand, en dat door hem aan de burgerlijke besturen zal worden aanbevolen, burgerwachten, uit zorgvuldig te kiezen goedgezinden, te vormen, ten einde elk ongewenscht optreden van oproerige perso nen tegen te gaan en aldus waarborgen te verkrijgen, voor de burgers zelven, dat geen moeilijkbeden voorkomen. In Antwerpen doet de gewone politie met haar gewone wapens als vroeger dienst, Belgische soldaten, ook al zijn zij in burgerkleeding, zullen bij terugkeer in Belgie, als krijgsgevangenen worden be- schouwd. De door de uit Antwerpen afkomstige vluchtelingen medegebrachte paarden, voer- tuigen en automobielen en hun vee, zullen, bij spoedigen terugkeer, vrij onze douanen kunnen passeeren, terwijl de Duitsche gouverneur mil heeft verklaard, dat een ieder zijn medegenomen eigendommen on- gehinderd naar zijn woonplaats kan ver voeren. De regeling van het spoorwegvervoer zal door de Nederlandsche regeering geschieden. De afkondiging van het vorenstaande geschiedt met goedvinden van de Nederland sche regeering. Stafkwartier 3e divisie, 13 Oct. 1914. De gen.-majoor, divisie-commandant, VAN TERW1SGA. Nederland en de Oorlog. Verbod uitvoer petroleum. Het Stbl. no. 481 bevat een Eon. besluit van den 14den dezer, houdende verbod van uitvoer van petroleum. Mais. Naar wij vernemen, heeft de Regeering een partij Amerikaansche Mixed mais aan- gekocht, die te Rotterdam binnen enkele dagen per stoomboot Jan van Nassau ver- wacht wordt. (N. R. C.) Brief van den Belgisclien gezant. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft van den Belgischen gezant in Den Haag, den volgenden brief in de Fransche taal ontvangen. Den Haag, 12 October 1914. Mijnheer de Minister, Sedert het begin van den oorlog heeft Holland, naar het schoone woord van H. M. de Eoningin, zijn armen geopend voor de on- gelukkigen, die een schuilplaats binnen zijne grenzen zochten. Die prachtige opwelling van het begin is niet verslapt. Integendeel was in de jongst verloopen dagen, tengevolge van het beleg, het bombardement en den brand van Ant werpen, zoomede van de verwoesting van de omliggende gemeenten, een zeer talrjjke Belgische bevolking gedwongeneen toevlucht in dit gastvrij land te zoeken. In het vooruitzicht van deze droevige gebeurtenis had de regeering des Eonings aan het kabinet te 's Gravenhage gevraagd, of 't er in zou toestemmen, die vluchte lingen op te nemen. Uwe Excellence heeft mij wel willen antwoorden, dat de Neder landsche regeering al het mogelijke zou doen om deze ongelukkigen te hulp te komen. Ik heb opdracht ontvangen de Nederland sche regeering warmen dank te betuigen voor de welwillendheid, waarmede zij de inwoners van Antwerpen en der naburige grensplaatsen heeft ontvangen. Ik kwijt mij van deze taak met evenveel ontrcering als oprechtheid, omdat ik getuige ben geweest van deze spontane uiting van prachtige edelmoedigheid. Het voorbeeld daartoe is overigens van hoogerop gekomen. H. M. de Eoningin Wilhelmina, steeds de eerste om de ongelnk- kigen te ondersteunen, heeft zich wel per- soonlijk met de arme Belgen willen bezig bouden en heeft hun levensmiddelen en warme kleeren laten uitreiken. Alle Belgen zijn diep ontroerd en dank- baar over de goedheid van hun noordelijke buren. Ik heb de eer, uit naam van mijne land- genooten en voor mijn persoon, Uwe Excel lence te verzoeken, allereerst aan de geeer- biedigde Souvereine van dit land, aan de regeering en eindelijk aan het geheele volk onzen diepst gevoelden dank en onze on- metelijke erkentelijkheid wel te willen betuigen. Ik maak van deze gelegenheid, enz. get. Baron A. FALLON. Consulaat te Antwerpen. De Nederlandsche consul-generaal te Ant werpen, de heer v. d. Bergh, verzoekt even- tueele berichten, voor hem bestemd, te adresseeren aan het departemeDt van buiten landsche zaken te 's Gravenhage. Bnreel van weldadigheid Antwerpen. De Secretaris van het Weldadigheidsbureel van Antwerpen verzoekt den dokters der armen en beambten van het Armbestuur, die in Holland verblijven, zich onmiddellijk ter beschikking te komen stellen van het Bestuur, Blindenstr. 9, Antwerpen. Belgische vluchtelingen. Een nader overleg met de Duitsche regee ring, omtrent den terugkeer van de Belgische vluchtelingen, is onvermijdelijk gebleken. De regeering heeft inmiddels met den meesten spoed dat overleg ter hand genomen, maar nog niet zoodanig antwoord ontvangen, dat zij afdoende maatregelen voor den terugkeer zal kunnen nemen. Onderstand vluchtelingen uit Belgie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den burgemeesters, voorzoover in hun gemeenten zich vluchtelingen uit Belgie bevinden of bevonden hebben, die van ge- meentewege zijn ondersteund door tusschen- komst van de Oommissarissen der Eoningin in de onderscheidene provincien, verzocht, aan hem opgaaf te zenden van de verstrekte ondersteuning, op staten, volgens aangegeven model. De kosten en de in geld verstrekte onder- steuningsbedragen zullen door kwitanties moeten worden gestaafd. De bisschop van Breda heeft dispensatie verleend van de onthoudingswetten voor in het bisdom vertoevende Belgische vluchte lingen en de gezinnen, waarin zij gehuis- vest zijn. Onder de Belgische vluchtelingen te Oirschot bevindt zich een vrouw van 102 jaar. Wollen handmoffen. Ten vervolge op de mededeeling in de St. Ct. van 6 dezer, brengt de Minister van Oorlog in de St. Ct. ter kennis van belangstellenden, dat, behalve de daariu genoemde wollen handschoenen, ook de vervaardiging en toezending van gebreide wollen handmoffen, ter lengte van 25 a 30 centimeter, met vrijen duim, de uiteinden der vingers onbedekt latende, zeer op prijs zal worden gesteld. Een bepaald model behoeft hierbij niet te worden gevolgd, terwijl ook de kleur der wol, mits niet te licbt, aan geen be- paalde eischen behoeft te voldoen. Dit laatste geldt eveneens voor de hand schoenen. De waarde der handmoffen zal onder gelijke voorwaarden als die der handschoenen worden vergoed. Men schrijft van Ylaamsche zijde d.d. 12 October aan de Telegraaf Donderdagavond begaf ik me binnen den Antwerpschen vesting-gordel. De reus- achtige, zwarte rookkolommen der petrol- tanks versomberden den schoonen herfst- namiddag. Om vier uur scheen het of de avond al viel. Ik volgde 't smalle pad tusschen de met prikkeldraad overspannen vlakte en kwam aan de veldkeuken, waar de soldaten, die 's nachts de wacht moesten betrekkingen, gezellig stonden te kouten. Een sergeant naderde me en zei op strengen toon Wat komt gi) hier doen Ge weet toch wel, dat een burgef hier niet komen mag Maar ik heb papieren, sergeant. De man deed zijn plicht, maar hij en zijn mannen wisten nog niet, dat aan de andere zijde der stad Engelschen en Belgen hun laatsten weerstand boden en reeds veel troepen afgetrokken waren. Hij stond trouw op zij n post en bezielde nog zij n manschappen. Wat verder ging een hoeve in vlammen op. Ze moest verdwijnen uit de vuurlinie. Maanden is hier rond de stelling met koortsachtige haast aan de verdedigingS' werkiug gezwoegd, Ik heb de soldaten boomen zien omhakken en prikkeldraad spannen, putten zien delven en loopgraven zien maken, villa's en hoeven, huizen en hutten werden in de asch gelegd. .Forten en redouten waren sterk en bezaten een wakker en moedig garnizoen. Maar weer is het gebleken, dat tegen- over 't zwaar geschut, vestingen niet die beteekenis hebben, welke ieder er van ver- wachtte. Den 25en September begonnen de Duit- schers de belegering 9 October trokken ze de stad Antwerpen binnen. Ik mag 't niet ontveinzen, dat de val van Antwerpen onder de Belgen diepe verslagen- heid teweegbracht. Men had algemeen aan een langen tegenweer geloofd. Maar de zware kanonnen hebben niet alleen forten, doch ook illusies weggeschoten. Luik, Namen, Maubeuge, Antwerpen be- wijzen dus de ondergeschikte waarden van vestingen in dezen geweldigen krijg. Treurnis kwam bij me op, toen ik Don derdagavond in de stelling ronddwaalde, en al die verdedigingswerken beschouwde, welke nu nutteloos bleken. Bij de belegering stelden we ons totale insluiting voor. En de Belgen hoopten, dat de Duitschers thans daarvoor niet ge- noeg volk konden aanvoeren. Maar het zware geschut heeft gebulderd en zijn bommen vervingen een inslnitingsleger. Of het waar is, dat in een Duitsche villa bij Mechelen de grondvesten voor dat zware geschut reeds waren gelegd, zal later bekend worden. Of het waar is, dat de overheid de Belgen moest terugtrekken, omdat Duitsche soldaten in Belgische uniformen waren gestoken en men aldus vermijden wilde, dat de verdedigers door de verwarring op eigen volk konden schieten, kan ik evenmin bevestigen. Een kanonnier vertelde het mij. Deze militair verklaarde misschien aldus het terug trekken der Belgische troepen, terwijl de Engelschen voortstreden om hun aftocht te dekken. Men vertelt zooveel, dat nu moeilijk te controleeren is. Zoo hoorde ik nog, dat burgemeester De Yos, vergezeld van een schepene, Vrijdagmiddag den Duitschers met eene witte vlag tegemoet ging. Maar zeker is het waar, daterbijWael hem, bij de Nethe en achter deze rievier geweldig gestreden is en Duitschland er zeer veel volk heeft moeten offeren. De Belgen en Engelschen vochten als leeuwen en verdedigden het terrein voet voor voet. Maar die kanonnen zeiden me verscheiden soldaten. Gij ziet den vijand niet en toch schiet hij in korten tijd de redouten en forten stuk. En dan de overmacht. Op 't fort van Waelhem is 't vreeselijk toegegaan. Vijf honderd mau hadden het bezet. 't Eerste vijandelijk geschut was niet toereikend, en 't garnizoen stelde vertrouwen in zijn weer stand en beantwoordde krachtig den aanval. Maar daar spuwden machtige stukken hun geweldige bommen. Maandag trof een eerste projectiel een der koepels en vernielde dien gedeeltelijk. En toen regende het onafge- broken obussen en shrapnells op alle ge bouwen der sterkteDinsdagsmorgens reeds werd de toestand schier onhoudbaar. Nog weerstond heldhaftig het garnizoen, maar Waelhem's vuur kon dat van den vijand niet dooven. Dinsdagmiddag kwam het einde. Een enorme obus vernielde een koepel van 15. Drie andere sloegen de kazerne neer het gewelf stortte in, 7 ijzeren balken ploften neervlammen laaiden op en de mannen weken in de onderaardsche gang En toen Groote God, die slag, die ontploffing, het kruidmagazijn dat sprong, de dood, die als een geweldige storm meer dan honderd mannen neersloeg, in dat af- schuwelijke graf, in die hel 't Was weer donker geworden en de weinige overlevenden vluchtten heen over stervenden en dooden. Zelf schier verstikt in die giftige lucht, verbrand aan het wezen, aan armen of beenen, aan het lijfmet verscheurde uniformen en voortgcjaagd toch nog door de zucht naar het leven En toen ze eindelijk lucht kregen, een open ruimte bereikten, sisten en huilden weer bommen en shrapnellsdreigde nogmaals een vreeselijke dood Zij, die hen zagen, stonden als verstomd van ontzetting Waren dat nog menschen Zoo even nog kloeke kerels Maar ambulanciers deden hun plicht, snelden toe en voerden de ongelukkigen heeD. De bezetting Waelhem was verloren trok zich terug. Men riep de namen af Honderd en tien bleven onbeantwoord. Waelhem was verloren, maar aan de oevers van de Nethe werd de strijd om Antwerpen hardnekkig voortgezet. Ook andere forten werden stukgeschoten. En toen de eerste linie gebroken was, spuwden de kanonnen hun bommen op de stad. Ik heb reeds op verschillende manieren verteld, hoe de Antwerpenaren het niet lang in hun kelders konden uithouden en in een vreeselijke paniek, de meesten zonder kleederen, velen zonder geld, de veste ont- vluchtten. Hoog boven de gebombardeerde en op veel plaatsen brandende stede, rees nog tier de prachtige toren op, bij wijlen verlicht door den gloed. Bommen barstten uiteen op de Groenplaats, in zijn onmiddellijke nabijbAid. Een vertrouwbaar persoon, die pas Vrijdag Antwerpen verliet, heeft verteld, dat de toren licht beschadigd is, maar ge- makkeiijk hersteld kan worden. Dat is dus bij toeval gebeurd, want 't Duitsche geschut heeft het heerlijk monument ontzien in zijn werk van vernieling. En ook de kathedraal bleef gespaard en de andere gebouwen, beveiligd door de bijzondere vlag. Borgerhout, Zurenborg, Berchem en 't Zuiderkwartier zijn 't meest geteisterd, dus de wijken langs de wallen. Het prachtige midden-station heeft niets geleden, al sloegen de bommen putten vlak bij, op de breede, statige Eeyzerlei. Het Sfuivenberg-gasthuis is wel bescha digd, evenals de St. Joris-kazerne, het Justitie-paleis en een gasthuis in de Louisa- straat. Antwerpen kreeg zijn water uit de Nethe. De /Water-works" hadden hun inrichtingen eerst ten Noorden der brug. Het gezuiverde water liep onder den grooten weg Brussel- Antwerpen naar Luithagen, achter 't fort van Oude God, vanwaar het naar de stad werd gestuurd. Toen de inrichting te Waelhem onbruik- baar was, moest men zich met Scbelde- water behelpen dit werd bp zakkende tij, als het dus van boven kwam, in een dok opgevangen, daar gereinigd en door de waterleidingbuizen gestuurd. Maar 't was zeer onsmakelijk en ook koffie en thee er mee bereid, voldeden niet. Tij dens T bombardement moesten nog veel gekwetste soldaten weggevoerd worden. Dat was wel een zeer droevige stoet. die lange rij karren, automobiels, brancards In een ambulance zat een soldaat te schreien. Hij was te laat gekomen en vreesde nu met tien anderen te zullen achterblpveu, want hij had die paniek gezien, die over- haaste vlucht en hij strompelde op krukken. Maar als een engel naderde hem een verpleegster, nog gehuld in 't helder wit gewaad, met het heilig teeken van't Roode Eruis. En ze sloeg haar arm om den schouder van den gekwetsten strijder, nu een gebroken invalide, en op zijn klacht //Mijn arme vrouw, mijn drie kinderkens antwoordde ze troostend//Niet weenen, Joseph, ik ga niet weg zonder u, morgen- vroeg vertrekken we samen." En 's ochtends leidde ze haar bescherme- ling met de andere achtergeblevenen naar den eersten trein. Dat is ook een tooneeltje uit de gebom bardeerde stad. Duitschland en de neutraliteit van Nederland Naar het Wolf-bureau uit Berlijn aan de N. R. Crt. seint, schrijft de Berliner Zeitung. onder den titiel "Duitschland en Neder land" o. a. het volgende: „Duitschland denkt er niet aan, de neutrar liteit van Nederland te bedreigen. 7iet bezit van Antwerpen heeft ook zonder "de vrije beschikking over den Nederlandschen Scheh detaond voor ons zeer groote waarde, de- zelfde waarde die het voor Belgie had en die h et ook steeds in de oogen van Engeland had. Van onvriendelijke bedoelingen tegen het koninkrijk Nederland is bij ons nooihsprake[ geweest en is ook thans bij ons geen sprake., fWij betreurenjhet reeds genoeg, dat Neder land door de immigratie van vluchtelingen op groote schaal en de interneering van Belgische en Engelsche troepen zonder Zijn schuld mede door den oorlog te lijden heeft. Wij koesteren oprecht bewon'dering voor fie gastvrfjheid en de goedheid, die men d'aarl den lionderdduizendlen heeft betoonfK De moeilijkheden, die de Nederlanders ond£r- vmden door de scharen, "die over hunnfe grenzen strooinen, zijn niet gering. De menschlievende hulpvaardigheid, welke hun wordt betoond, moet in de hoogste nlate op prijs worden gesteld, maar nu ook nog Nederland in den maalstroom van den volkerenoorlog mee te steepen, daar denkt geen haar op ons hoofd aan. Duitschland aergelijke plannen toe te schrijven, is even( onzinnig als valschaardig." Onder het opschrift: „Een gastvrij volk" schrijft de LOkal-Anzeiger Wanneer wij thans lezen overhiet jammer- lijke lot, dat over een groot deel Van het Belgische volk is gekomen, dan zwijgt in ons alle volkerenhaat, waarin wij trouwens- noon meesters zijn geweest. 'Wij gevoelen deze Id ingen slechts als van mensch tot tnensch en het vervult ons met blijde achting te zien, op welk een menschelijke en edele wijze de Nedenlanders zich kwijten van de hun zoo onverwacht opgelegde taak. Het is voor de overheid zoowel als voor het volk iets buitengewoon moeilijks, dit bin- nenstroomen van honderdduizenden vluch telingen. Zoowel aan het ofgamsatietalent der overheid als aan het menschelijke ge- voel van liet Volk worden hooge, haast bovenmenschelijke eischen gesteld. De hui- dige toestand kan en zal ook niet lang duren. Dat hij niet tot een catastrophe geNvorden is, daarvoor komt den Nederlan- NEUZENSCHE C0URAN1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1