ALGEMEEN NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6132. Zaterdag 10 October 1914. 54e Jaargang. Bekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN BINNENLAND. Telefoon 553. Bit BM verschijnt Maandag^, WoeEsdag- en Yrlidagavond, uitgezoMenl op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAM DE 8ANDE te Ter Neuzen. Per 3 maanden binnen de stad /l.—1 Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alie ■V Boekh^ndelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij c&irect© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 MUf op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK i. ^en bekend, dat de jongens, die verlangen J to nemen aan het op 1 November a.s. aa-1 te vangen herhalinysonderwtys, zic daartoe tot en met 31 dezer bp het FoA'd der openbare lagere school knnnen aanmelden, Hoek, 1 October 1914. Burgemeester en Werhouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. Het omvangrijke misbruik, dat blijkens de ingekomen rapporten van de ten behoeve van de militairen verleende vrrjstelling van briefport wordt gemaakt, heefc, ter kennis gebracht van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van een order aan de land- en zeemacht. In deze order wordt er op gewezen, dat df vrijdom van briefport in het leven is geroepen uitsluitend om in deze tijden aan de militairen en hun verwanten en kennissen de kosten der briefwisseling te besparen en wordt het misbruik gelaakt, dat wcrdt gemaakt door hen, die den vrijdom beschou- wen als een middel om de door hen te voeren correspondentie 6ver handelszaken kosteloos te doen verzenden, om de posterijen zonder vergoeding hun circulaires, prospectussen en reclame-biljetten te doen verspreiden, of wel er zich toe leeDen om de stukken, welke derden met de post wenschen te doen ver- voeren, met de gewa^rmerkte aanwijzing //militair" te voorzien, om zoodoende port- ontduiking te bereiken. (N. R. O.) Nederland en de Schelde. Men seint uit Parijs aan de N. R. Crt. De Temps bevat een artikel getiteld //Antwerpen en de Schelde", waarin het blad zegt »De vraag dringt zich op, of de ver- plichtingen die voor Nederland voortvloeien uit de noodzakelijkheid om zijn onzijdigheid te handhaven, het eventueel zouden voor- schrjjven zich te verzetten tegen het vervoer langs de Schelde van hulp voor Antwerpen in verschillende vormen. De Temps haalt dan de stelling, die in Belgie is verdedigd door prof. Ernest Nys en die voorkomt in het werk van baron Guillaume, getiteld »De Schelde sedert 1830" aan en trekt er de volgende slotsom uit Naar het schjjnt zal Nederland de mogend- heden die de onzijdigheid van Belgie hebben gewaarborgd, niet belemmeren in de uit- oefening van de plichten, uit deze waarborgen voortvloeiend, plichten die Nederland in beginsel heeft erkend door mede-onder- teekening van het verdrag van 1839". De Temps besluit//Wij stellen volkomen vertrouwen in de officieele verklaringen van onzpdigheid van Nederland en betwisten niet dat de positie van Nederland delicaat is. Daarom hebben wij de overtuiging uitge- sproken, dat indien de kwestie der Schelde op het tapijt komt naar aanleiding van de verdediging van Antwerpen, Nederland ze zal hebben op te lossen met alle loyaliteit en alien eerbied voor het recht, die in de politieke traditie van Nederland liggen". Verboden van uitvoer. Het St.bl. no 473 bevat het Kon. besluit van 6 dezer, houdende verbcd van uitvoer van manskleedingstukkenwollen borst- rokken, wollen truien, wollen sokken en wollen handschoenen. Het St.bl. no. 474 bevat het Kon. besluit van 6 dezer, houdende verbod van uitvoer van prikkeldraad, ledige zakken, ruwejute, jute doek, jute garens en linnen garens. De uitvoer van de in deze Kon. besluiten genoemde artikelen is verboden van den dag der afkondi&;ing van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tpdelijk op te heflen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. M ax i mumpr ijzen In aansluitiug met zijn circulaire van 30 September j.l. inzake maximumprijzen van granen en broodsoorten, heeft de Mi nister van landbouw, nijverheid en bandel den burgemeesters bericht, dat onderaeel 0, sub 3°, als volgt gelezen moet worden Gebroken Groningsch roggebrood per K.G. 0.10. Beslag op tar we en rogge. De Midd. Crt. schrijft Naar aanleiding van de maatregelen door den Minister van Landbouw enz. genomen om beslag te doen leggen op alle tarwe en rogge in Groningen heeft bet Ned. Corresp. Bureau een onderhoud gehad met Minister Treub. Deze verklaarde daarin o. a. het volgende Ik ben tot dezen krassen maatregel zeer tegen mijn zin overgegaan, maar hp was noodig, omdat de Groningscbe graanhandel niet alleen zich aan de zacbtere maatregelen, die eerst genomen waren, in het minst niet stoorde, maar er toe medewerkte, dat het ontzag voor de deur de RegeeriDg genomen maatregelen dreigde gebeel te loor te gaan. Wat de boeren betreft, ook dezen hebben bet aan zich zelf te wijten, dat zulke krasse maatregelen genomen inoeten worden. Het is inderdaad ergerlijk, zoowel van de zijde van sommige graauhandelaren als van die van een, belaas al te groot aantal boeren, hoe weinig zij den ernst van den toestand beseffen en hoe snel zij er bij zijn, pogingen te doen, om maatregelen, die bun een deel van hun oorlogswinst zouden doen derven, met alle middelen tegen te gaan. Dat door boeren rogge, ten einde in be- slagneming voor bakkerijen te voorkomen, vermengd wordt met haver of met ander veevoeder, werd mij uit verschillende ge- meenten bericht. Het schandaal van den Huizenschen boer, die de reeds in beslag genomen rogge met petroleum overgoot, is reeds gepubliceerd en gisteren werd mij mededeeling gedaan van een boer in een Groningsche gemeente, die om beslagneming van rogge te voorkomen, deze had vermengd met fijn glae. Het zal geen verwondering wekken, dat waar zulke dingen voorkomen de regeering wel verplicbt is, zonder veel pardon krasse maatregelen te nemen. Mijn voornemen is heden aan alle Commissarissen der Koningin een brief te doen uitgaan met verzoek om opgaaf der gemeenten die naar bun oordeel in aanmerking komen voor het ontvangen van eene gelpke circulaire als die aan de GroniEgsche burgemeesters. Waar sedert eenige weken ook de prijzen der peulvruchten op schromelijke wijze stijgen en bet waarschijnliik is, dat dit niet het gevolg is van minder goeden oogst, maar uitsluitend of hoofdzakelijk van terug- houding van voorraden met speculatieve doeleinden, ben ik voornemens dezer dagen ook maximum-prpzen voor den grootbandel in peulvruchten vast te stellen. Mocbt deze maatregel opnieuw door tegenwerking van bandelaars en boeren illusoir gemaakt worden, dan zal ik mp verplicht zien het- zelfde, wat ik nu gedaan heb ten aanzien van de tarwe- en roggevoorraden in de provincie Groningen, uit te strekken tot de boonen en erwten. Ik ontveins mij geenszins dat deze maat regelen in de uitvoering verschillende moei- lijkheden zullen opleveren en dat daarbij ook meermalen recbtmatige belangen zullen worden geschaad. Intusschen zal mij dit niet kunnen terug- houden om, nu de winter voor de deur staat, de werkloosheid naar alle waar- schijnlijkheid in verschillende bedrijven nog zal toenemen, bet aantal personen, die bij steun-comites bun toevlucnt moeten zoeken, naar alle waarschijnlijkheid zal vermeerderen en dientengevolge de inkomsten van een groot aantal huisgezinnen aanmerkelijk zullen vermindereu, met alle kracht waar- over de Regeering beschikt, tegen te gaan, dat levensmiddelen in prijs zullen stijgen alleen om aan enkele categorien van personen speculatieve oorlogswinsten te bezorgen. Wat de boeren betreft begrijp ik natuur- lijk zeer goed, dat bet onbillijk zou zijn in de beoordeeling alien over een kam te scheren, maar bet is niet te vermijden, dat, nu de krasse ego'isten onder ben zulk een groot deel van den boerenstand blijken te vormen, de beter gezinden mede moeten lijden onder maatregelen, die tegen de eersten gericht zijn. Bovendien doet de Regeering alles wat in haar vermogen is om den toe- voer van mais en veevoeder zoo spoedig mogelijk weer geregeld te doen plaats bebben, zoodat de vrees dat door de genomen of te nemen maatregelen, de veefokkerij en inzonderheid de varkensfokkerij ernstig zou worden bedreigd, niet behoeft te bestaaD. Wij willeu hier nog aan toevoegen dat in de door den Minister aan de burgemeesters in de provincie Groningen gezonden circu laire zij worden uitgenoodigd zonder verwij 1 over te gaan tot bet aaakoopen van alle partijen rogge en tarwe, binnen hun ge meente aanwezig, tegen een prijs van ten hoogste 25 cent per 100 K.G. beneden den maximum-prijs genoemd in de circulaire van 30 September 11. Voor zoover de eige- naars dier partijen tot verkoop niet geneigd zijn verzoekt de minister de rogge en tarwe met toepassing van Art. 76c der Onteigeningswet in bezit te nemen. Voorts berinneren we er aan dat in die circulaire van 30 Sept. door den Minister van landbouw met ingang van 2 October de volgende maxitnum-prijzen zijn vastge- steld beste Zeeuwsche tarwe met uitzon- dering van zaaitarwe per 100 K.G. 12.50, de andere soorten van inlandsche tarwe en inlandsche rogge met uitzondering van zaai- rogge per 100 K.G. /II.tarwe-bloem ,/inlandsch 0" per 100 K.G. 16.25, tarwe- meel, ongebuild, per 100 K.G. 14. roggemeel, ongebuild, per 100 K.G. 13. Belgische spaarbankboekjes. Voor de bezitters van Belgische spaar bankboekjes hier te lande heeft de Minister van Waterstaat, op voorstel van den direc- teur der Rijkspostspaarbank, een belangrij- ken maatregel genomen. Tengevolge van den abnormalen toestand, die in Belgie beerscbt, is het voor onze spaarbank niet mogelijk met de hoofdadministratie van de spaarbank daar te lande en gevestigd te Brussel in aanraking te komen. Dienten gevolge kunnen ook geen maohtigingen worden afgegeven voor terugbetalingen op Belgische spaarbankboekjes bier te lande. Hierin wordt nu voorzien door afgiften van orders van betaling nor onzen direc- teur der Rijkspostspaarbank namens den directeur der Belgische spaarkas. Voor de uitbetaling worden de termijnen in acht genomen, door de Belgische spaar kas bepaald, n.l. voor bedragen beneden 100 francs zoo spoedig mogelijk; voor be dragen van 100 500 francs binnen 14 dagen voor bedragen van 500 1000 francs een maand van 10003000 francs twee maanden voor bedragen van 3000 franca en daarboven binnen zes maanden, terwijl in zeer bijzondere gevallen daarvan kan worden afgeweken. (N. R. Crt.) Ben Nederlandsche oorlog scorres- pondent bij Verdun. De oorlogscorrespondent van *Het Leven" is naar het oorlogstooneel in den Elzas ge- weest. Hjj vertrok op 23 September uit Frankfort en swam vier dagen later te Metz aan. De correspondent maakte om-en-bjj het oorlogsterrein een aantal zeer belangwek- kende foto's en de eer zoo dicht by den werkelijken strijd te zijn geweest komt toe aan dezen correspondent, die van zijn weder- varen een interessante beschrijving geeft. Aan het volledige artikel in het bekende geillustreerde weekblad //Het Leven" is bet volgende ontleend z/lk hoopte hier, zoo schrijft hij, op mijn zwerftocht een auto te zoeken. Tot dusver bad ik per trein gereisd en hoopte nu hier een auto te kunnen huren om daarmee zoo dicht mogelijk de gevechtslinien bij Verdun te bereiken, maar nergens slaagde ik. Ver- buren wilde niemand een auto, ook al had hij die ongebruikt staan, alleen verkoopen, dat heel graag wel tegen billijken prijs. Maar hoewel ik daar even over heb gedacht, moest ik ook dit plan weer opgeven omdat er nergens ook meer een druppel benzine was te verkrijgen. Alle benzine was in beslag genomen door bet gouver- nement en ook mijn pogingen om daar een hoeveelheid los te krijgen mislukten, omdat, naar mij werd verteld, de voorraad zoo schaarsch was, dat de uiterste zuinigheid moest worden betracht geen liter kon worden gemist. De correspondent zag te Metz keizer Wilhelm. Toen hij zijn fototoestel ophief, om de voorbij snorrende keizerlijke auto op de plaat te brengen, dook plotseling een zware Polizei-officier voor hem op, die hem het kieken belette. Wel bad hij van het gouvernement een sehriftelijk bewijs gekregen, dat hij de foto mocht maken, maar eer de man van de wet dat had in- gezien, was de Keizer, die, gekleed in de z/Feldgraue" uniform, er buitengewoon ernstig en bezorgd uitzag, natuurlijk al lang voorbij. „Ik ben met Oberleutnant. Liebermann naar het front en Verdun geweest, vertelt de correspondent verder. Uitgaande van Metz zijn we gegaan over de slagvelden van 1870, Gravelotte, Rezon- ville en Vionville met bun talrijke gedenk- teekenen voor in den Fransch-Duitschen oorlog gevallen soldaten, waarop we de Fransche grens overscbreden en in Mars- la-Tour het prachtige monument bewonder- den, door de Franschen daar opgericht, ter eere der daar en bij St. Privat in 1870 gevallen Fransche soldaten. Over Latour en Woevre gingen we steeds groote massa's troepen, die naar bet front werden vooruitgeschoven en artillerie- en transport-colonnes voorbij rijdend, naar Jonville. Vlak bij Doncourt stonden twee der ge- ducbte 15 c.M. Schirmlafetten, reusachtige gepantserde kanonnen, rustend op een speei- aal daarvoor aangelegden beton-bodera, die bet wegzakken der gevaarten in den grond verhinderen. (Ook voor de beroemde 42 c.M. Haubitzen die nu ten noorden van V erdun staan moet steeds vooraf een stevige fundeering van beton worden gelegd). Uit deze beide kanonnen werden voort- durend de vjjandelijke batterijen beschoten, maar buitengewoon groot scheen hun uit- werking niet te zijn. De Duitscbe officieren die ik hier sprak, waren lang niet tevreden over den gang van zakener was geen vooruitgang te bemerken en wel voorna- rnelijk doordat de Fransche artillerie de Duitscbe weit iiberlegen was. De Franschen scbenen nl. hun zwaar vestinggeschut uit de forten te hebben gehaald en in bet open veld opgesteld. BovendieD verplaat- sten zij het herhaaldeljjk, zoodat telkens bun vuur uit een andere richting de Duit- schers bestookte, wier gescbut ten over- vloede een paar kilometers minder ver droeg dan het Fransche. Aan den voor hen gunstigen uitslag van den strijd, al zou die dan ook nog wat lang uitblijven, twijfelde ecbter geen enkele Duit- sche officier, alien stelden het volste vertrou wen in de //42 c.M. Brummer", zooals zij de zware kanonnen noemen, aan de anderen kant van Verdun. We waren bier dus reeds in de vuurlinie en zonder al te groot gevaar te loopen konden we niet verder gaan, daar elk oogen- blik een Fransche granaat in onze onmid- dellijke nabijheid zou kunnen springen. Toch drongen we over St. Hilaire en Bugneville nog voort tot Harville, waar we op nog alecbts 12 K.M. afstand waren van het groote Fransche vestinggescbut, dat zich voortdurend liet booren. In de verte zag ik de rookwolken uit de kanonnen opstijgen, dan hoorde ik een doflen slag, met suizend geluid vloog een granaat door de lucht, om hier of daar in den omtrek uiteen te spatten. In Harville was een zeer groote troepen- macht bjjeen getrokken, omdat men een uitval der Franschen op dit dorp bad verwacht, die evenwel niet bad plaats gehad. Herhaaldeljjk waren we onderweg reeds door posten en officieren die we ontmoetten gewaarschuwd, niet verder te gaan, daar bet te gevaarlijk werd en in Harville durfde Oberleutnant Liebermann ons dan ook niet verder brengen, zoodat ik de Oostenrijksche battery^ van de zoo prachtig werkende 30 cM. mo(or-baubitzen, die niet ver daar vandaan was opgesteld, niet heb kunnen zien. Wel werd mij in Harville door Duitsche officieren verteld, dat de Oostenrijkers buitengewoon zware verliezen hadden geleden. De Fransche granaten wisten, Diettegenstaande de uitstekend ver- dekte opstelling, telkens weer de juiste plek te vinden, iets waarov'er de Oosten rijkers zich buitengewoon verwonderden, tot zij eindelijk bet raadsel oplosten. In een boom, vlak bij de plaats waar bet geschut stond opgesteld, vonden zij een Franschman, die met een zaktelefoou gewa- pend, allerlei aanwijzingen naar Verdun telefoneerde, waaanaar men daar bet gescbut kon ricbten. Met dezen man werden on- middellijk korte metten gemaakt. Dit geval stond trouwens niet op zich zelf. Reeds herhaaldelijk waren burgers gevat die van een dergelijke zaktelefoon waren voorziendoor in boomen of palen te kliinmen konden ze deze aan de teletoon- geleidingen aanhaken en zoo den 1 ranschen allerlei hericbten doen toekomen. Ook in vele keiders in de dorpen hadden de Duit- scbers telefonen gevonden, zoodat al bun bewegingen onmiddellijk aan den vijand konden worden gemeld. Maar al bebben ze nu ook al die bericbt- gevingen onmogelijk gemaakt de Duitschers zijn toch nog lang niet waar ze willen zijn. Overal in Duitschlaud hoorde ik de menschen ook de soldaten en de officieren, met grooten opbef spreken over den val van het sper- for* Camp des Romains, bij Verdun. Nu was er een gat in de fortentinie, nu zouden de Duitschers er wel gauw door zijn. Maar op het terrein van den strijd hoorde ik er door de officieren anders over spreken. Ja, ze hadden nu wel Camp des Romains, en de Beiersche soldaten die het hadden ge nomen, hadden een kranig stuk werk ge- leverd, maar of ze het zouden kunneD bouden, dat was een tweede. De Fransche kannonnen der forten ter weerszijden, Paroches en Lionville, waren zoo uitstekend, dat ze Camp des Romains volkomen bestrekeu aan een doortrekken der Duitschers door de //bres" viel dus absoluut niet te denken, daar die bres eigenlijk geen bres was, voor nog een der aangrenzende sperforten was gevallen. En dat was nog niet gebeurd. Op den terugweg, die //landschaftlich" zeer interessant was, heb ik verder weinig van den oorlog bemerkt. Hier in Metz heb ik ook gesproken de Kreisantz, prof. Dr. Besserer uit Munster, naar mij werd vertefd een bacterioloog van naam, die door de militaire overheid naar Metz was ontboden, om den strijd aan te biuden tegen de dreigende besmettelijke ziekten, die onder de ongunstige omstandig- beden niet kunnen uitblijven. Deze professor Besserer hing een treurig beeld op van den gezondheidstoestaud onder de Duitscbe troepen aan het front. Buitengewoon groot was bet aantal sol daten dat aan buikloop leed en ook zeer veel gevallen van longontsteking en enkele van typhus waren reeds voorgekomen. z/Maar is dat ook anders mogelijk", riep de professor uit, ffwaar zeer veel soldaten vijf dagen en nachten achtereen hebben moeten doorbrengen in de, door de bevige regens half met water gevulde loopgraven, omdat ze er eenvoudig niet uit konden komen daar zoodra er maar een hoofd boven de loopgraven uitkwam, daar ook een Fransche kogel in zat. Vijf dagen lang, gedurende welke, daar ook de aanvoer van proviand onmogelijk was, moest worden geteerd op bet brood dat in den ransel was en dat ten slotte zelfs beschimmeld werd gegeten, vijf dagen lang, gedurende welke de uitwerpselen van al die menschen zich in de smalle loopgraven ophoopten en een verpestende lucht verspreidden, vjjf dagen lang, zonder dat doode of gewondemakkers konden worden weggehaald Moeten onzer zulke omstandighedeu niet zeer velen van hen, die niet door een vij- andelijken kogel werden getroffen, ten of fer vallen aan ziekten, die een niet min der doodelijke uitwerking hebben dan kogels en granaten Gelukkig breidt de ziekte zich op het oogen- blik niet meer uit, zijn wij er in geslaagd haar te beteugelen het weer is nu goed, werkt mee, maar als de strijd hier om Ver dun nog lang duurt en we krijgen weer eenige dagen regen, waarbij dan nog ko men de steeds kouder wordende nachten, dan De professor sprak niet uit wat dan, maar zijn bedenkelijk hoofdschudden zei genoeg. Belgische krijgslist. Van Duitsche zijde wordt, volgens de H. Crt. de volgende episode bericht van bet bescbieten der Antwerpscbe forten door de Duitschers. Het fort Waelbem hield zich tot Zaterdag-morgeu staande. In den nacht van Woensdag op Donderdag gebruikte de bezetting de volgende krijgslist Zij liet drie vaten kruit in de lucht vliegen en stak eenige vaten petroleum in brand. De Duit schers meenden toen, dat het fort verloren was en naderden. Daarop bracht bet mitrail- leursvuur der Belgen hun groote verliezen toe, maar de list hielp ten-slotte niets. Zaterdag-naeht om half een werd bet fort Waelbem door de Duitschers veroverd. Spoedig daarop vielen ook de andere forten in handen der Duitschers. Zondag-morgen zweeg het Duitsche geschutvuur en daarin meeuden de Belgen een goed teeken te zien. De reden was echter, dat de Duitschers bezig waren bun zware geschut in de veroverde forten op te bouwen. Hoe de groothertog van Oldenburg het IJzeren Kruis kreeg. Een Duitsche gewonde vertelde: Het was een heet gevechtwij Oldenburgers lagen uren lang onder hevig vuur der vjjandelijke artillerie en de vijand bad daar NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1