Positie der Htoomschepen. bruikt wordt orn de putten ledig te zuigen, dan iwel of het geschiedt door ze uit te sdheppen, doet niets ter zake: het wordt van rwege de gemeente gedaan. - De hieer De Jager vraagt, of de man de door hem verzamelde beer ook in een schuit tnoet brengen. De voorzitter antwoordt ontkennend; de man weet, waar hij er mede blijven kan, hij kan die brengen waar hij wit en die beeif krijgt dns eene andere bestemming. De be-, doeling is, dat de man de gewone putten zal leegscheppen en dat alleen voor de groote putten de machine naar Sluiskil zal worden gezonden. De heer Eijke merkt dp, dat dan ook het motief vervalt, door den heer Dees aange- voerd, dat de kosten der beerruiming zullen verhoogen, daar het noodig wordt ook voor Sluiskil eene schuit aan te schaffen. De voorzitter wijst er op, dat dit toch in de toekomst noodig zal zijn. Het is nu maar een lijdelijke maatregel. Werd do wterkman in vasten dienst aangesteld, dan zou men hem van gemeentewege ook een paard moeten verschaffen, terwijl hij nu een kar krijgt en zich dan verder zelf zal be- helpen. Voor het oogenblik is ook nog geen schuit noodig, omdat we de beer in Belgie niet kunnen verkoopen en er ons op eene andere wijze van moeten ontdoen. Komt er weer een geregelde toestand, dan zal ook voor Sluiskil eene schuit noodig zijn. De heer Waalkes vraagt, of het loon, dat de man nu ontvangen zal, evenredig is aan dat, hetwelk aan de gemeentewerklieden ill de kom wordt betaald en of de dienst nu voldoende verzekerd is, d* w. z. of de man, al het werk dat hij op zich heeft genomfen zal kunnen verrichten. De voorzitter antwoordt, dat met "den man accoord is gemaakt, dat de regeling zoo tot 1 April aanstaande zou gelden; met de salaris- regeUng neemt hij zelf genoegen en die mag gedurende den winter ook voldoende. worden geacht. De dienst is op deze wijze ook voldoende verzekerd. Voor het ophalen van haardasch enz. zijn twee dagen op de week gesteld, neem aan, dat hij dan nog| een halven dag naar de begraafplaats gaatj. zoo schiet er toch genoeg tijd over out nog andere bezigheden te verrichten. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 9. Regeling van de vergoeding voor O. yan Damme, voor het onderhoud en del bediming van de motorbrandspuit. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en Wethouders, met O. van Damme in onder- handeling zijn getreden, over het onderhoud, der motorbrandspuit en de bediening daar- van bij oefening of brand. Het bestuur der brandweer achtte hem! voor dit werk een zeer geschikt persoom en ler is daarop geinformeerd op Welke voor- waarden hij dat werk op zich wildei nam en. Voor het wekelijks nazien eil poetsen der spuit enz. vroeg hij een vasto jaarlijksche belooning van 40,— en voon de bediening overdag 0,50 en des nachts f 1,Burgemeester en wethouders hadden geen bezwaar tegen het vaste jaarlijksche bedrag, maar vonden het opgegeven uurloon nog al lioog. Na bespreking met Van Dalmme is de belooning voor de bediening t^eruggebracht tot 25 cent per uur over dag en 35 cent voor nachturen. Hij heeft er genoegen mede genomen, om op die voor-; waarden, voor een jaar als proef, het werk op zich te nemen. Thans vragen burge meester en wethouders hierop de goedkeu- ring van den raad. r De heer Waalkes vraagt, of nu de nieuwe organisatie van liet personeel der brand weer ook al kan worden ingevoerd. De voorzijtcr antwoordt ontkennend, dat' was oiiet mogelijk, in verband met de mo- bilisatie. Wei is bet voornemen om bij brand in de eerste plaats en alleen met de motorspuit uit te ruklcen. De heer De Jager vraagt, of Van Damme nu ook een instructie krijgt. De' heer Waalkes vraagt, of deze nu ook in vasten dienst der gemeente komt. De voorzitter antwoordt, dat het nu voor een jaar tijdelijk is; later zal een en ander definitief geregeld worden, als men er ook eenige ervaring omtrent bezit. De heer De Jager vraagt, of Van Damme ook zorgt voor een reserve, om de spuSt te bedienen, als hij door een of andera omstandigheid verhinderd is. De voorzitter antwoordt, dat dan de; brandmeester der spuit er ook mede werken kan. Met algemeene stemmen wordt de door4 burgemeester en wethouders voorgestelde regeling goedgekeurd. 10. Vioorstel in zake het ziekenhuis. De voorzitter stelt aan de orde, de be- handeling van de aan de leden bekendfo overeenkomst met het ziekenhuis. De heer Waalkes vraagt, dit punt naar het eind der vergadering te verscliuiven^ teneinde daarover eerst in commissoriale v,ergadering te spreken. De heer De Jager merkt op, dat dit punt toch op de agenda voor de openbare zit- ting voorkomt. De heer Waalkes stemt dat toe, doch aclit het in het belang der zaak, dat eerst in besloten vergadering eenige nadere mede*- deelingen worden gedaan. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van den heer Waalkes besloten. 11. Voorstel in zake steun aan werk- Sooz*en. Ingekomen is een adres van Jret Plaatse- lijk Steun-ComJite, waarin dit den Raad ver- zoekt een zeker bedrag, door hem zelf te bepalen, beschikbaar te stellen, tot leniging van den bestaanden nood, waarin velen in onze gemeente wegens den drukkenden too/ stand reeds verkeeren. Voorts wordt door burgemeester en wet houders, in verband met het verleenen van steun aan werkloozen, ter vaststelling aan- gpboden, de volgende VERORDENING, regelende de ondersteu- ning door de gemeente van de verzeke- ring tegen werklooslieid. Artikel 1. Het Gemeentelijk werkloozenfonds heeft ten doel, de in deze gemeente bestaande werklieden- of vakvereenigingen, die hunne leden tegen geldelijke gevolgen van Werk- loosheid verzekeren, te steunen, door het verleenen van bij slag op de door die ver eenigingen verstrekle uitkeeringen, overeen> komstig ide volgende regelen. Artikel 2. Om voor een bijslag in aanmerking te komen, moet de vereeniging zich aanmelden bij Burgemeester en Wethouders, onder overlegging van hunne statuten en van het regldment, dat het geven van uitkeeringen aan Werkeloozen regelt. .Artikel 3. Om reclit te hebben op een bijslag uit het genieentelijke werkloozenfonds moet voldaan worden aan de volgende be- palingen: a. de vereeniging moet een kas hebben welke uitsluitend dient tot het ver- strekken van uitkeeringen in geval van werklooslieid; b. deze kas moet ten minste voor of op 1 September 1914 in werking zijn gesteld; c. deelnenfing aan deze kas moet open- gesteld zijn voor de leden van 18 tot 65 jaar, en reclit op uitkeering zal ingaan, in geval van werklooslieid, ook ge durende een gedeelte van een week; d. uit deze kas mogen geene uitkeeringen plaats hebben, indien de werkloosheid het gevolg is van werkstaking of uit- sluiting, van eenige schuld van den werklooze, van zijn onwil om de hem door zijn werkgever opgedragen werk- zaamheden, binnen de grenzen van zijn beroep, te verrichten, noch ook tijdens ziekte of invaliditeit; e. de werkloozen zijn verplicht het hun passend werk te aanvaarden, ook buiten hun woonplaats, mits niet be- neden het standaardloon, ter plaatse waar het werk wordt aangeboden, dit laatste ter beoordeeling van het bestuur der Gemeentelijke Arbeids- beurs f. de werkloozen moeten zich laten iiir schrijven bij de Gemeentelijke Ar- beidsbeurs. Artikel 4. Vereenigingen, welke voor eene bijdrage in aanmerking komen, ontvangen daarvan bericht van burgemeester en wethouders. Zij zijn verplicht: a. aan burgemeester en wethouders ken- nis te geven van alle wijzigingen, welke in hare statuten of reglementen worden aangebraclit, binnen de eerste lien dagen van elke kalendermaanct een uittreksel in te zenden van het onder b bedoelde register over de af- geloopen maand en jaarlijks rekening en verantwoording af te leggen van het belieer der werkloozenkas; b. geregeld een register aan te liouden, waarin naam en woonplaats van hen, die eene uitkeering hebben ontvangen, de duur van hun verblijf in de ge meente, de samenstelling van het ge- zin, de a an ieder verstrekte uitkeering, de van de gemeente ontvangen bijslag en de duur der uitkeering nauwkeurig worden opgeteekend; e. Zich te onderwerpen aan de VooH schriften en maatregelen van burge meester en wethouders en aan hun toeziclit op hare administratie en hare uitkeeringen. Op daartoe strekkend verzoek leggen zij alle boeken en ad- ministratieve bescheiden, hare werk loozenkas betreffende, aan burge meester en wethouders over. Artikel 5. Bij het in werking treden Van deze ver- ordening wordt een fonds gevormd, waaruit de bijdragen der gemeente aan de in artikel 1 bedoelde vereenigingen worden verstrekt. Het fonds draagt den naam van „Gemeen- telijk Werkloozenfonds", is eigendom der gejmeente en wordt beheerd door burge meester en wethouders. Bij eventueele op- heffing wordt het voordeelig saldo zooveel mogelijk overeenkomstig de bestemming van het fonds besteed. Artikel 6. Ten bate van het fonds komen: a. de subsidien van de gemeente, het rijk en andere publiekrechtelijke lichamen b. giften, schenkingen en makingen van! bijzondere personen en vereenigingen. Artikel 7. De door de gemeente aan eene vereeniging te verleenen bijslag, bestaat uit een door burgemeester en wethouders vast te stellen bedrag als bijslag op de door die vereeni ging aan werklooze leden toegekende ui G keering; en wanneer deze werkloosheid voorkomt in de maanden October, Novem ber, December, Januari, Februari en Maart. Artikel 8. De bijslag mag niet hooger zijn dan 100 prooent van de door de vereeniging zelvo toegekende uitkeering. Itij mag niet meer bedragen dan /0,50 per dag en per werklooze, ten hoogste honderd dagen in het kalenderjaar "duren en slechts verleend worden voor die leden der vereeniging, die ten minste 6 maanden in de gemeehte woonachtig zijn. Artikel 9. De uitkeering wordt voor een gelijk bedrag voor de gemeente en de vereerii- ging verminderd, wanneer het verdiende loon en de werkloozen-uilkeering over eenige week, de week gerekend van Zondag tot en met Zaterdag, meer bedraagt dan 8 maal de uitkeering van het per dag ver- zekerde bedrag en den bijslag uit het fonds bedoeld in art. 6. Artikel 10. Deze bepalingen zijn van kracht tot 1 Mei 1915. De heer Waalkes vraagt, of deze verorde- ning bepaald uitgaat van het geheele college van burgemeester en wethouders, dan wel( of het meer een eigen denkbeeld van der< voorzitter is, en welk idee bij de indiening heeft voorgezeten. De voorzitter geeft te kennen, d£ft de vraag, hoe van gemeentewege in verband met de te verwachten werkloosheid zoit moeten worden* gehandeld, meermalen in de vergaderingen van burgepieester en wet houders is besproken. Men meende, dat he? aanbeveling verdiende, lvet particulier initial lief op te wekken en dit dan van gemeente- wqge te steunen. Daarin is men in zooverre geslaagd, (that de verscliillende werklidden vereenigingen hebben besloten tot het aan hunne vereenigingen verbinden van kassem voor werkloozenverzekering, waarvoor zij zullen trachten door vrijwillige bijdragen een stamkapitaal bijeen te krijgen. Met het doel daaraan van gemeentewege steun te verleenen, is deze concept-verordening in- gediend. De steun aan die werkloozenver zekering verleend, komt ten bate van alien, die zich daarbij aansluiten en zij moeten' zelf ,ook wat betalen. Die werkloozenverzekering kan wel niet meer in alle vormen worden ingericlit, maar in den noodstand, waarin wij thans ver keeren, zal het toch de beste oplossingi zijn. Wel kunnen de kassen niet meer in aanmerking komen voor steun van rijks- wege, volgens de circulaire van den Minister4 Treub, daar die steun alleen wordt verleendi ten behoeve van verzekeringen die beston- den ,op 1 Augustus 1.1., maar er bestaat ook uitzicht, dat toch nog steun kan worden verkregen. Bij burgemeester en wethouders is steeds eene strooming geweest, om te werken vol gens den weg, door Minister Treub in zijne direulaire aangegeven. Het concept-reglement is niet in de voile vergadeging van burgemeester en wethou ders behandeld, daar de drukker er niet tijdig mede gereed was. Toen het in de ver gadering kwam, was maar een der wethou ders aanwezig. De andere is er echter ook mede in kennis gesteld en kon er zich ook mede vereenigen. De heer Eijke meent, dat in deze het grootste bezwaar zal zijn de toelagen door de vereenigingen zelf te verleenen. De voorzitter deelt mede, dat men, zoo- dra de raad besluit tot het inrichten van de gemeentelijke' werkloozenverzekering, zal trachten bij de ingezetenen een stamkapitaal' bijeen te krijgen. De verwachfmgen daarom- trent zijn wel niet zoo hoog gespannen,, maar men verwacht, dat het toch wel een beduidend bedrag zal zijn. Verder zal dan ook eene *-depulatie uit de vereenigingen naar Den Haag word eft gezonden, om bij het Koninklijk Steun-Comile aan te kloppen en eene toelage van twee a drle duizend gulden te vragen. Met het oog op de buliten-. gewone omstandigheden waaronder TerNeu zen verkeert, is het niet onmogelijk, dat het Koninklijk Steun-Comite niet ongenegen zal zijn in deze te lielpen. De beer Eijke vraagt, of het niet de be- doeling van Minister Treub was, dat de verzekeringskassen, om voor steun in aan,T merking te kunnen komen, op 1 Augustus laatstleden reeds moestfin bestaan. De voorzitter antwoordt bevestigend ,daar valt men hier buiten, ofsclioon er. vermoedelijk toch ook nog wel een weg op zal te vinden zijn om steun te ver- krijgen. De Minister heeft, naar sprekei' meent, gelijk gehad, dat hij een termiju stelde, waarop de vereenigingen in wer king moesten zijn getreden. lets anders is het evenwel, of hij toch nog niet bereid zal worden bevonden, om eene subsidie. voor de werkloozenkassen alhier te ver-, leenen. Het is reeds gebleken, uit mede*- deelingen van iemand, die zich hiervoor ook interesseert, dat hij daarvoor wel wat voelt. Het voorstel tot het invoeren van eene gemeentelijke werkloozen verzekering. spruit dus voor een deel ook voort uit de circulaire van den Minister Treub. De heer Waalkes merkt op, dat het dus de bedoeling is, de kosten van de werk- looZenverzekeriing te brengen ten laste. van de burgerij, door liet bijeenljrengen van een kapitaal, voor uitkeering van wege de vereenigingen zelve en dat verder door do gemeente een gelijk bedrag wordt bijgepast. Hij zou liet dan eenvoudlger vinden, oiri maar alles ineens ten laste der gemeente te brengen, die het toch ook van de burL' gerij moet krijgen. Hij acht hiet thans da taak van de overhead om1 steun te ver leenen. Een gelukldg verschijnsel is het dat er voor het oogenblik nog niet veei werkloosheid is. De voorzitter stelt in het licht, dat men op verscliillende wijzen kan helpen, maar van meer dan eene zijde is reeds herhaal- delijk gezegd, dat de ondcrsteuning niet het karakter mocht krijgen van eene bedee- ling. Als men eenvoudig steun gaal fver- leenen, zonder meer, is dat toch gelijk aan eene bedeeling. De verzekering is even wel iets anders. De werkloozen zijn dan in eene vereeniging bijeen, ze moeten trach ten een stamkapitaal voor uitkeeringen te. verkrijgen en contributie betalen, de uit keeringen geschieden volgens een vastge- steld reglement, dat door hen moet worden overgelegd. Bijna alle werklieden kunnen daaraan (Sjeelnemen, daar de niet bij eene daaraan deelnemen, daar de niet bij eene vereeniging aangesloten werklieden bij de een of andere vereeniging zullen worden and ergebr acli t. Spreker acht het gemakkelijker de ver zekeringskassen te steunen. Worden die verzekeringskassen ingericlit, dan is er voor de werklieden een prikkel om te werken^ als er werk is, daar ze dan ook moeten zijn ingeschreven bij de gemeentelijke arbeids- beurs. Als men lien alleen bedeelt, dan wordt die prikkel gemist, en men zet de deur open voor de wetenschap, dat het niet noodig is te werken, daar men toch elke week idem zooveel krijgt. De heer De Jager merkt op, dat deze regeling wordt voorgesteld, als geldend tot! 1 Mei 1915. Het door de vereenigingen to verkrijgen stamkapitaal wordt "voor de uit keeringen beschikbaar gesteld en de ge meente moet er evenveel bijpassen. Kunnen! burgemeester en wethouders ook eenigeiv mate aangeven welke financieele gevolgei* deze zaak zal hebben tot 1 Mei 1915. Ilij is ook van ineening, dat steun moet verleend worden. De vraag is voor hem echter nog: hoe? Hoe zal het kunnen ge regeld worden, dat de financieele gevolgen tot de minst mogelijke afmetingen worden ter uggebr acht. Hij meent dat een en ander eerst wel eens flink onder de oogen behoort te worden ge- zien, en vraagt, of liet niet mogelijk is, eene begrooting te maken, voor het bedrag dat vermoedelijk zal noodig zijn. De voorzitter betoogt, dat het thans niet gemakkelijk is, een bepaald bedrag te gaan noemen. Burgemeester en wethouders zul len, met wijs beleid moeten gaan liandelenj en als de regeling wordt aangenomen aan, den raad een crediet vragen, waarmede dp raad, naar hij meent, wel zal instemme'n. Is dat bedrag eenmaal uitgegeven, dan heefi de raad het weer in de hand, te beslissenr of men al of niet op den ingeslagen weg zal voortgaan, door eene nieuwe aanvrang (wn een crediet al of niet toe te staan. De nu te maken regeling, kan ook weer te alien tijde worden- ingetrokken. We staan nu voor gelieel nieuwe dingen, door een noodtoestand in liet leven geroepen. De arbejidsbeurs krijgt op een en ander controle, zij krijgt een belangrijke taak en moet dienen als veiligheidsklep, wanneer soms 'te roeke« loos met liet verleenen van uitkeeringen aan werkloozen zou worden omgesprongen: dat bestuur kan dan lusschenbeide komen. Overigens hoopt hij, dat het met de werk loosheid niet zoo erg zal worden. Er is en als nu met Januari aanstaande met het nu voor geruimen tijd werk op het land' ven der havens kan worden hegonnen, zullen velen daarbij aan het werk kunnen worden gezet. De iltper De Jager meent, dat de raad voor moeilijklieden zal komen te staan, om het noodige geld te vinden, dat zal reeds blijken, wanneer de begrooting voor 1913 zal moeten worden vastgesteld. Ilet saldo van f 8000, waarover men het vorig jaar, c>m te beginnen, beschikte, is reeds lot enkele lionderden guldens geslonken. Het zal moeite kosten, om de voor de gewone zaken noodige gelden te vinden en nu komt deze zaak er nog bij, terwijl het moeiliji is, om in deze tijden geld te leenen. Hij wilde dit even in het licht stellen, om aan te loonen, dat er alle reden "is, om te trach ten in deze den besten weg te vinden. De voorzitter acht de door burgemeester en wethouders voorgestelde wijze van steun' de beste. Wanneer begonnen wordt met een paar duizend gulden toe te staan, kan men, liet eens afziien en de zaak wordt dan in, goede banen gel aid, beter dan wanneer men luk raak zou overgaan tot het verleenen van onderstand, zij het ook met de beste bedoelingen. Dan worden de werkloozen geholpen op afdoende wijze en voor eene categorie die nog zwakker staat, zal op andere wijze moeten worden gezorgd. De heer D. Scheele betoogt, dat men in deze zaak voor iets geheel onbekends staat. Waar broodsgebrek heerscht, zou het Steun-comite aanstonds hulp moeten ver leenen. Wat de verzekering van werkloo zen betreft, op het oogenblik is er nog geen bepaalde werkloosheid. Krijgen we echteit een strengen Winter, dan kan de werkloos heid groote afmetingen aannemen. 1 Nrn Is de vraag: wat zal de verzekering kosten? Zal dat f 15000 zijn, of misschien 20000 of 25000? Men tast daaromtrent in het duister en spreker meent, dat, alvorens hier op verder werd doorgegaan, meerdere ge*- gevens zouden noodig zijn. Voor het oogenblik zou hij er meer vooi voelen om eene som als subsidie te geveU aan het Steun-comite. De heer Waalkes zou gaarne zien, dat deze zaak nog eens werd aangehouden tot eene volgende vergadering en "liet reglement werd gesteld in lianden van burgemeester en wethouders, om nader advies, daar het niet in eene voltallige vergadering van het college is behandeld. De heer De Jager stemt daarmede in, dan kon ook geinformeerd worden, hoe het op de andere plaatsen, b.v. te Vlissingen; werkt. De heer Eijke merkt op, dat met uitstel het werk niet opscliiet en dat de tijd toch dringt. De voorzitter stemt toe, dat er menschen zijn, die reeds in noodstand verkeeren en die dringend hulp noodig hebben. Elk uitstel is voor dezulken een verergering van den toestand. Door uit te stellen schept mien moedeloosheid, terwijl men, tot de daad, overgaande, de menscjien opwekt, en heni hun werk met lust en 'ijver doet verrichten. Met informatics in andere plaatsen zal mfen niets verder komen. Er staan twee weged open:d e menschen helpen door het inrichteft van een werkloozenverzekering, Of wel, hen venwijzen naar het steun-comite, dat dan in staat moet gesteld worden om 6 ver dp voor het verleenen van steun noodige mid- delen te kunnen beschikken. Srpeker kan begrijpen, dat men eenigszins tegen deze zaak opziet. Het is iets nieuws en men heeft daaromtrent geen ervaring. Hij meent echter, dat het nog al zal mee- vallen. Bij de arbeidsbeurs worden do menschen ingeschreven en aan het werk gezet, als er Werk is, men krijgt daardoor een mooie controle. Het bestuur der ar beidsbeurs kan daarom zeer nuttig werk- zaa!m zijn. Spreker verdeelt de menschen die hulp zullen behoeven in drie soorten, ten eerste menschen die werkloos zijn buiten hun wil, verder een groep behoeftigen en ten laatstet de armlastigen, die steeds ondersteuning ge- nieten. De heer De Jager merkt op, dat er ook nog een andere groep is, buiten de werk loozen en de armlastigen, die het nu ook' zwaar te verantwoorden heeft, nl. de kleine middenstanders. Wie moet hen helpen? De voorzitter zegt, dat de eerst door hem genoemde groep wordt geholpen door de werkloozenverzekering, indien de arbeids beurs niet aan werk helpen kan; de anclere door hem genoemde groepen zullen moeteij terecht komen bij het armbestuur, en de door den heer De Jager genoemde groep. deze zal juist moeten geholpen worden door het steun-comite, dat zal te ohderzoeken- hebben de aangelegenheden en omstandig heden dier menschen en zal mo eten adviseeren of, en op welke wijze daar hulp kan verleend worden, ook, als ze zouden kunnen geholpen worden met eenig voor- sdiot, om hun bedrijf voort te zetten. De heer De Jager betoogt, dat het ook gewenscht zou zijn, dat men in het alge- meen Wat meer lette op den ernst der tijden, wat naar het hem voorkomt te weinig wordt gedaan. Men wil in deze abnormale tijden over het algemeen leven, zooals men dht altijd gewoon is. Er moet echter niet uit het oog worden verloren, dat er nu zeer velen zijn, van uiteenloopende positie en stand in de maatschappij, die zich alien- moeten bekrimpen. De voorzitter stemt toe, dat er wel men schen zullen zijn, die er onverscliitlig op voortleven, maar daar tegenover staan weer vele anderen, d,'ie er niet zoo over denken. De heer Waalkes is van meening, dat er onder den handeldrijvenden middfcnstand. verschillende menschen zijn, die ook in moeilijke omstandigheden verkeeren, wat het credietwezen aangaat, en hij zou het' daarom niet kwaad achten, als een if 20.000 tot f 30.000 kon worden beschik baar gesteld voor het verleenen van de noodige voorscholten; dat kapitaal krijgt men Iten minste terug! In den middenstand zit toch het grootste zwaartepunt der maatschappij. Van verschillende zijden zal juist bij den middenstander het moest worden aangeklopt om steun. De voorzitter Waarschuwt, dat men nu van het beste geen kapstok moet maken, opi het goede aan op te hangen. Als het noodig mocht blijken dat ook die categorie steun behoeft, dan verwacht hij, dat de> middelen en den weg daarvoor zullen wor den gevonden. Hij geeft ernstig in overweging, te begin nen met hulp te verleenen voor het inrichten van steunkassen voor de werk loozen, voor zoover de draagkraclit der ge meente dit zal toelaten. De heer Dees zou gaarne zien, dat deze zaak ook nog in commissoriale vergade ring werd besproken; hij merkt nog op, dat; als de gemeente maar evenveel moet bij- betalen als het bedrag dat de vereenigingen, uit particuliere bijdragen zullen kunnen bijeenbrengen, de som niet zoo hoog zaj zijn, want van die bijdragen heeft hij niet veel verwachting. Hij hoorde dezen mor- gen nog een en ander, dat op het verkrijgen van die bijdragen niet gunstig werkt. Gaarnei zou hij dus hierover in besloten ziltingl dpreken. Met algemeene stemmen wordt besloten. dit punt, alvorens het verder af te handelen, straks in commissoriale vergadering le be- spreken. 12. Wijziging begrooting voor 1914. De voorzitter stelt naniens burgemeesteu en wethouders voor: a. de begrooting voor 1914 te wijzigeli als volgt: onder de ontvangsten te vermeerderen den; post teruggaaf van bij voorschot gedane be- talingen met f 125,— onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: teruggaaf van belasting i832,35 (wegens teruggaaf van marktgelcl in verband met liet niet doorgaan der ker mis); jaarwedden van den inspecteur en de agenten van politie 61,25 (voor salaris van een tijdelijk agent gedurende de mobi- lisatie, toen 3 agenten waren opgeroepen); jaarwedden en vergoedingen f 20,(voor den machinist bij de motorspuit); jaarwed den van de vaste arbeiders 245,4D/2 (we gens pitbreiding van het aantal vaste arbeiders); jaarwedden van onderwijzers err pensioensbijdragen (middelbaar onderwijs) 316,661/2 (wegens vermeerdering van het aantal lesuren bij den aanvang van den nied- wfiTr cursus); aanscliaffen van schoolboeken enz. voor de school voor m. u. 1. o. 150; aflossing der leening van f '9000 op- genomen in 1907 250; betaling bij voor schot voor het rijk, de provincie of andereil 125; restitutio van schade aan de aan- nemers der hoogere burgerschool f 62,50; toelage aan de Gemeentelijke arbeidsbeurs /75; totale vermeerdering 2138,18; en te verminderen de vtilgende uitgaaf- posten: jaarwedden van de beambten op de begraafplaats 175 en het bedrag der on- voorzJiene uitgaven, waarover alleen met goedkeuiling van gedeputeerde staten kail worden beschikt 1838,18, totale verminde- ring dus J 2013,18. De heer De Jager Vraagt of de raad niet in dat aanstellen van een tijdelijken agent be- hoorde te zijn gekend De voorzitter antwoordt bevestigend do aanstelling is gescliied op een tijdstip, dat d# raad ntet bijeen was geroepen en er was\ dringend hulp noodig, omdat 3 agenten voor, den militairen dienst waren -opgeroepen toen het inmiddels vergadering was, heeft spreker verzujind er de goedkeuring van den raad op te vragen. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Goedgekeurd met algemeene stemmen. b. te beschikken over den post voor on- voorZiene uitgaven der begrooting voor 1914 (bedrag waarover alleen met goedkeuring van gedeputeerde staten kan worden be schikt) voor een bedrag van 67,70, ter voldoening eener gratificatie, toegekend aan mej. M. Goossen, als telegrambestelster te Sluiskil. Goedgekeurd met algemeene stemmen. De voorzitter schorst alsnu de openbarq vergadering, id ie overgaat in eene zitting mei gesloten deuren. 'A E E T IJ DING E IV- Van 5 tot en met 6 October. t Ter Neuzen. Aangekomen 5 Oct. Engelsch s.s. RIVER LAGAN, 2272 kuk. M., van Londen, st.ukgoed. Gent. Aangekomen: 5 Oct. Engelsch s.s. PANDION, 3619 kub. M., van Glasgow, steenkolen. Engelsch s.s. QUENTIN, 3607 kub. M., van Leith, stukgoed. Engelsch s.s. DRESDEN, 2490 kub. M., van Mid- dlesbro, zout. 6 Oct. Ehgelsch s.s. FEDERATION, 2321 kub. M., van Goole, steenkolen. Engelsch s.s. OUSEL, 3633 kub. M., van Rotterdam, stukgoed. Engelsch s.s. IIARELDA, 3645 kub. M., van Ant- werpen, stukgoed. V ertrokken 5 Oct. Engelsch s.s. EMLYNVERNE, 1544 kub. M., naar Goole, ledig. 6 Oct. Engelsch s.s. SEA SERPENT, 2554 kub. M., naar Londen, stukgoed. Engelsche sch. MARY SEYMOUR, 423 kub. M., naar Ylissingen, ledig. Van 5 tot en met 6 October werden langs de Oostsluizen alhier 70 binnenvaartuigen op- en 39 afgeschutdoor de Middensluizen 20 op- en 2 afgeschutdoor de Westsluizen 1 afgeschut. s.s. RICHARD liggende te Rotterdam, s.s. ELISABETH vertrek heden van Hull naar Gent, s.s. HELENA liggende te Ter Neuzen. s.s. MAGDALEN A vertrekt heden van Cardiff naar Gent. s s. CORNELIS vertrekt heden van Ter Neuzen naar Hull.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3