a ga AL0E1EEN MIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V0QR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 12.000 K.G.AM1ACIET, J No. 6130. Dinsdag 6 October 1914. 54e Jaargang. I De Oorlog. II ABONNEMENT: ADVERTENT!EN i Telefooo 25. Dlt Biasl Yerschlint Saandag-, Wosasdaj- ea Yrijdagamd, uitgezonderS op Feestdagen, by do Firraa P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. BINNEN LAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aiie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Utfil® op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 1500 K.Gr. ten Gemeentehuize, 3500 in (le school in den Gr. Huissenspolder, 2500 in de school teOthene, 4500 in de school in de kom. lnzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op 12 October a.s. Zaamslag, 1 October 1914. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Luit. lleimers en majoor Verhulst in Albanie. Men schrijft aan de Telegr. Bij den grooten volkerenkrijg, welke thans op de Enropeesche slagvelden woedt, zinken gebeurtenissen, die in normale tijden de aan- dacht in bijzondere mate zouden hebben getrokken, als het ware in bet niet. Yandaar dat hetgeen door Nederlandsehe officieren in Albanie is verricht en doorleeid, op den achtergrond werd gedrongen. En toch wekken de lotgevallen van twee officieren, welke deelnamen aan de Alba- neesche missie ter reorganisatie van de gendarmerie in dit land, de beeren Reimers en Verhulst, die na een angstige gevangen- schap eindelijk ook in het vaderland zijn teruggekeerd, om onder Nederlandsehe vaan te dienen, onze belangstelling ten voile. Wij hadden het genoegen met luitenant Reimers, pas in de ouderlijke woning te Leiden, waar men hem zoo langen tijd met smart verbeide, teruggekeerd, een onderhoud te mogen hebben, en deelen nu in korte trekken mee, wat deze jonge officier ons van hun wederwaardigheden in Albanie ver- telde. Wat was wel het motief, dat u er toe leide aan de Albaneesche missie deel te nemen zoo vingen wij bet gesprek aan. En toen vertelde bij ons, dat eeri werk- zaam leven, een verlangen, om actief te zijn, hem aantrok en hij zag in het hervormings- werk in Albanie een mooien arbeid. En dat was het, verzekerde hij met eenige warmte. Albanie is een prachtig land, vruchtbaar en met een heerlijk klimaat. Maar in be- schaving en cultuur is het eenige eeuwen achter bjj de beschaafde wereld. Men kan daar op de menschen absoluut niet vertrouwen. Zij spreken met evenveel plezier onwaarheid als waarheid. En als zij weten, dat ze er u genoegen mee kunnen doen, of er geld mee kunnen verdienen, doen zij het zeker. Kenschetsend is het Albaneesch spreek- woord //Wie de trom slaat, loop ik na" (wie mij betaalt, dien ik). Daaruit verklaarde de heer R. ook, dat zi] de Nederlandsehe officieren tegenover de opstandelingen in den steek lieten, terwijl zij ook allesbehalve moedig zijn. Persoonlijk was de bevolking den Nederlanders niet ongezind. Bloeddorstig zijn de Albaneezen allerminsttegen stelen en brandstichten zien ze echter niet op. Een lichtpunt had de heer R. niettemin in dit volk ontdektzij hebben respect voor de Europeesehe beschaving en ontwik- keling, en zai dit respect er niet toe leiden zelf naar deze beschaving te streven Het doel van de zending der Nederlandsehe officieren was de gendarmerie te reorgani- seeren en daardoor een toestand van orde en rust in het land te brengen. Een mooi werk, voorwaar Met majoor Verhulst verkreeg de heer R. Elbassan tot standplaats. Aanvankelijk slaagde men daar in den hervormingsarbeid bijzonder goed, hoewel er aan de regeling der politie alles ontbrak De heer Reimers deelde een en ander mede over de daar uitgebroken Grieksche revolutie, waarbij het ging tusschen Muzel- man en Griek, waarbij majoor Snellen van Vollenhoven gewond werd en waar de door de Nederlandsehe officieren gevormde gen- darmen goede diensten bewezen. Den Sen April ging de heer Reimers met het Grieksche eomite naar Elbassan, waar zij den 7en van dezen maand aankwamen. Intusschen werd de vrede met de Epiroten gesloten en kwamen de troepen in Elbassan terug. Doch de vrede was niet bestendig. De oproerlingen rukten in Juni tegen de stad op onder Turksche vlag en tegen de regee- ring. Den 19en Juni werd er den geheelen dag gevocbten en de eigen gendarmen werden ontrouw, zoodat Verhulst en Reimers met enkele getrouwen bleven staan. Men dacht niet anders dan zich te moeten doodvechten of te worden opgehangen. Er kwam vuur in de rede van den heer R. toen hij over dezen ongelijken strijd ver telde en meedeelde hoe hij persoonlijk twee dagen tevoren twee oproerlingen doodde, wat hij vreesde dat hem later duur te staan zou zijn gekomen, wat gelukkig nog tneeviel. Een z.g. vriend van de Nederlandsehe officieren, Hassan-bey, van wien men echter geloofde, dat hij met de oproerlingen heulde, nam de heeren Reimers en "Verhulst in zijn huis op. Hier waren zij voorloopig veilig, doch kregen onmiddellijk den indruk, dat zij gevangenen waren. Maar wat zouden zij er tegen doen, waar de gansche bevolking op de band der oproerlingen was 's Morgens van den 20ste hield priester Hadsji Ali een conference met den chef der oproerlingen, Kamil Fesa, van wien men vermoedde, dat hij door de Serviers betaald werd en men kwam overeen, dat de oproerlingen de stad zouden binnenrukken zonder iemand kwaad te doen. Toen zij echter eenmaal in de stad waren hielden zij geen woord, Als motief voor den opstand werd opge- geven, dat men den godsdienst der bevolking had geschonden, wat natuurlijk absoluut onwaar was. De toestand van de twee ge vangenen werd angstwekkend, waar zij zich omringd wisten van menschen, die ze geheel onbetrouwbaar achten. Inmiddels bleven zij gedurende een week bij Hassan-bey in huis, waar zij z.g. werden bewaard. Ze mochten, opdat hen geen leed zou geschieden, de woning niet verlaten. Zij wisten wel beter, want, toen zij werden opgeeischt door de commissie, te Elbassan gevormd, werden ze in een getralied hok opgesloten, waarin zij twaalf dagen ver- bleven, bewaakt door Albaneesche gendarmes, door henzelf opgeleid en gevormd. Voor hun voeding hadden ze zelf te zorgen. Het waren voor het tweetal, dat niets van de buitenwereld vernam, benauwende dagen. Zij leefden tusschen hoop en vrees. Wat er in Durazzo was gebeurd, ze wisten het niet. Er kwamen zelfs geen brieven van familie en vrienden tot hen. Zouden de gouvernementstroepen hen nog eens be- vrijden of zouden zij zelfs op de nadering ervan ter dood veroordeeld worden en afgemaakt Of zou men hen als gijzelaars vasthouden IJdele vragen. waarop geen antwoord kon worden gegeven, want het antwoord der trouwlooze bewakers vertrouwde men natuurlijk niet. Zoo bleven zij er tot den 19en September. Het was hen driemaal beloofd weg te mogen gaan, doch daaraan geloofden zij niet meer. Eindelijk, zonder eenige vorm van proces werden zij vrijgelaten, Goddank 1 Wat de reden er van zal geweest zijn De heer Reimers kon het niet zeggen. Zij vermoeden op ernstig aandringen van de controle-commissie. En om hen langer in gijzeling te houden, daarvoor bestond immers nu ook geen reden meer. Hoe dit zij, het was een verademing toen zij den 21 en September hun nauwen kerker mochten verlaten en naar Durazzo werden gebracht, waar zij den toestand, die thans in Albanie heerschte, eerst vernamen en meteen hoorden hoe er een Europeesehe wereldbrand was ontstaan. waarbij het leed door hen beiden gedragen, hoe zwaar het hen had gedrukt en boeveel zorg en spanning het hunne nabestaanden in Nederland ook had berokkend, toch in het niet is gevallen. Dank zij de consulaten van Italie, Oosten- rijk en Duitschland was hun reis naar het vaderland trots den oorlogstoestand vrij voorspoedig. Paard en wapens hebben de oproerlingen hen niet laten behouden deze hadden voor hen op het oogenblik meer waarde dan het leven der jonge, moedige, Nederlandsehe officieren, die nu hun goede diensten het vaderland kunnen aanbieden en daarbij, zoo noodig, zullen kunnen profi- t.eeren van de ervaring, in Albanie opgedaan. Tijdelijke gemeentelijke iverkloos- h eidsfond sen De vorige week is vermeld, dat bij het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te Amsterdam in voorbereiding was een korte handleiding voor de administrate van een tijdelijk gemeentefonds met bijbekoorende modellen. Deze handleiding, waarover over- leg gepleegd is met den door de regeering aangestelden verifieateur van de bondskassen en gemeentefoudsen, is thans gereed en reeds aan een aantal gemeenten op hun verzoek toegezonden.. Exemplaren zijn kosteloos ter besehikking van gemeentebesturen of besturen vanfondsen in gemeenten, waar tijdelijke fondsen worden opgericht. (N. R. Crt.) Temporaire krijgsraden. Ingediend is een wetsontwerp, om de bepaling van art. 40, le lid der wet van 23 Mei 1899, dat in elk der in staat van beleg verklaarde gedeelten van het grond- gebied des rijks een of meer temporaire krijgsraden moeten bestaan, voorloopig, d, w. z. zoolang het bestaande oorlogsgevaar aanwezig blijft en de oorlog niet is uitge broken, buiten werking te stellen. De reeds bestaande temporaire krijgsraden worden dan opgeheven. De gewone krijsraden bij de landmacht zullen nog zeer wel van in bedoelde gedeelten gepleegde strafbare feiten kennis kunnen blijven nemen. Bovendien wordt in de memorie gewezen op de bezwaren van financieelen en juridi- schen aard, die uit het instellen der tem poraire krijgsraden voortvloeien. (N. R. Crt.) Mijnen in de Noordzee. Vrijdagavond werd ons geseind De Britsche admiraliteit bericht genood- zaakt te zijn mijnen te leggen in zekere streken in de Noordzee en waarschuwt de neutrale schepen in verband met dit gevaar. Het bericht betreffende het leggen van mijnen in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee heeft de Britsche admiraliteit dadelijk aan de maatschappij ,/Zeeland" doen toekomen. Hoewel uit deze opgave blijkt, welke route veilig kan worden bevaren, heeft de directie daaromtrent nog aan genoemde admiraliteit bevestiging verzocht. De duur der reis zal door dezen maat- regel der Engelsche regeering eenigszins worden verlengd en de directie der //Zeeland" overweegt in verband daarmede haar schepen vroeger uit Vlissingen te doen vertrekken. De mogelijkheid bestaat dat men den avond te voren te Vlissingen zal moeten aan- komen, doch zooals bekend kunnen de reizigers aan boord van de mailboot over- nachten. [VI. Crt.) Rogge. Men meldt aan de N. R. Crt., dat de Regeering, teneinde prijsopdrijving en terug- houding van rogge tegen te gaan, bezig is groote partijen rogge uit Amerika te koopen. Invoer van voedingsmiddelen. Naar het Centrum verneemt, worden van Engelsche zijde, inliehtingen verzameld no- pens de door ons land benoodigde hoeveel- heden rogge, tarwe, rijst, boekweit, enz., ten einde bij den aanvoer van deze artikelen hiermede rekening te kunnen houden. Nieuwe crediet-aanvrage. Naar verluidt, zal binnenkort een nieuw crediet van 50 millioen gulden worden aangevraagd, ter voorziening in de kosten van het onder de wapenen houden van het leger en de verdere buitengewone maatrege- len, door de regeering in verband met de tijdsomstandigheden genomen. Het toegestane crediet van gelijk bedrag begint langzamerhand uitgeput te raken, hetgeen niet te verwonderen is, waar alleen de kosten voor het leger dagelijks op 4 a 6 ton gouds zijn te schatten. Het voornetnen der regeering moet zijn, macktiging te vragen om wederom voor deze 50 millioen sckatkistpapier uit te ge- ven. Het credietontwerp moet reeds den Raad van State hebben bereikt, om met spoed te worden onderzocht. Maismeel als volksvoedsel. De heeren dr. van Hamel Roos en Har- ruens schrijven in het //Mdbl. t. d. Ver- valschingen" Wij achten het uit het oogpunt van goedkoope volksvoeding een in dezen oorlogstijd natuurlijk hoogst gewichtige en actueele zaak van algemeen belang, te wijzen op de uitvoerige onderzoekingen van dr. O. Rammstedt (Zeitschr. f. offentl. Chemic. 1913, 19, 327 34), waardoor aan- getoond is geworden, dat mais uit een eeo- nomisch standpunt in verhouding van den prijs, de voorkeur verdiend boven rogge, tarwe en aardappelen. Hierbij dient opge- merkt te worden, dat de door maisgebruik somwijlen waargenomen ziekteverschijnselen, uitsluitend veroorzaakt werden door schim- melige of vochtige waar, zoodat hierop natuurlijk streng gelet dient te worden. wat nu de voedingswaarde betreft, heeft dr. R. nagegaan, dat indien de waarde- verhoudingen voor eiwitstoften, vet en zet- meel op 5:3:1 gesteld worden, 1000 voedingseenheden van ma'is (z.g. ,/maisgries") 13.2 cent, van roggemeel, (Handelsmerk O/I) 15.6 cent en van tarwemeel (Handels merk 11) 18 cent kosten. Deze verhoudings- prijzen gelden natuurlijk voor normale tijden. Dr. Rammstedt komt tot de vol- gende conclusion Mais is goedkooper dan rogge en tarwe, licht verteerbaar en levert, goed toebereid, een uitstekend voedsel op. Als gedeeltelijk vervangingsmiddel van het vleesch is het van hooge beteekenis, vooral natuurlijk in tijden waarin dit laatste in prijs stijgena is. Waar in den laatsten tijd ernstig getracht wordt tarwe en rogge ten deele te vervan- gen door andere voedingsmiddelen, is op grond van bovengemelde wetenschappelijke gegevens een vermenging met mais, zij het ook niet in den vorm van daarmee bereid /brood", doch op andere wijze toe bereid, een vraagstuk van directe groote beteekenis voor onze volksvoeding, waarop wij dringend de aandacht onzer Regeering vestigen. Ting eland en Antiverpen. De militaire medewerker van de //Times" schrijft een beschouwing over Antwerpen in Duitsche handen waaraan het volgende is ontleendNederland heeft zijn neutraliteit onder groote moeilijkheden op zefer eervolle wijze gehandhaafd en nog meer zal van zijn geduld gevergd worden, indien het doel van Duitschland is meester van de Schelde te worden en de onaantastbaarheid van Nederland waardeloos te maken. Welke waarde zal de Schelde voortaan voor Neder land hebben wanneer Antwerpen een nieuw Wilkelmshafen wordt en deze havenplaats, die totnogtoe voor den handel diende, het middelpunt zal vormen van het Duitsche militarisme in de streken aan de Noorzee De militaire kritiek eindigt met de woorden//Zelfs wanneer de oorlog 20 jaar moest duren zal Engeland nooit toe- staan dat dit pistool op zijn borst wordt gezet." Zeven Engelsche schepen in den grond geboord. Naar officieel bekend gemaakt wordt heeft de kruiser //Karlsruhe" onder kapitein Kochler in den Allantischen Oceaan zeven Engelsche schepen in den grond geboord. De //Karlsuhe" is een kleine kruiser van 5000 ton, in 1912 gebouwd, die ongeveer 28 knoopen loopt. Mijnen in de Noordzee. lo een communique, dd. 1 October van de Engelsche admiraliteit wordt gezegd, dat de Duitsche taktiek, om onderzeesche mijnen te leggen en de werkzaamheden van hun duikbooten het noodig maken dat Engeland tegenmaatregelen neemt van gelijken aard. Om militaire redenen heeft de Engelsche regeering daarom machtiging gegeven tot bet leggen van onderzeesche mijnen op zekere punten en bovendien zal er een mijnenveld worden gevormd van groote uitgestrektheid. Teneinde de gevaren voor schepen van onzijdige staten te verminderen, maakt de admiraliteit bekend, dat het van nu af ge- vaarljjk zal zijn voor alle schepen, te varen over het gebied, gelegen tusschen 51° 15' en 51° 40' noorderbreedte, en 1° 35' en 3° oosterlengte. Hierbij wordt in herinne- ring gebracht, dat de zuidgrens van bet Duitsche mijnenveld loopt langs den 22n graad noorderbreedte. Hoewel deze grenzen de zoogenaamde gevaarlijke zone omvatten, mag hieruit niet worden afgeleid, dat de scheepvaart in't ge- heele zuidelijke gedeelte van de Noordzee veilig zou zijn. Aan de Engelsche schepen is order ge geven om alle vaartuigen, die in oostelijke richting varen, te waarschuwen. Beslissende dagen De Fiandre Liberale schreef jl. Vrijaag Wij zijn blijkbaar aan beslissende dagen gekomen. Sommige Londeusche bladen be- richtten zelfs, dat sedert gisteren het leger van von Kluck omsingeld was, maar dat is niet ambteiijk bevestigd. De Engelsche bladen van dezen morgen zijn zeer spaarzaam met hun nieuws, en met reden, want sedert een paar dagen zijn de bevelen op de Frausche linies zeer streng geworden. De correspondenten van Times, Daily Telegraph, Daily Mail, die tot hiertoe met groote moeite enkele Fransche inlieh tingen konden krijgen, zijn aangehouden en zonder vorm van proces naar Folkestone gevoerd. De beroemste oorlogscorrespon- denten, zooals de man van de Daily Chronicle die het eerste verhaal over den slag bij Loele Boergas gaf, en die van de Daily Telegraph, die zijn veldtochten niet meer telt, zijn voortaan onmachtig ons eenig nieuws te geven. En men mag zich daar- over niet beklagen, want het oogenblik is zeker beslissend. Onbescheidenheden, die nu eenmaal niet te vermijden zijn, vergunnen ons echter te gelooven, dat de beweging van den linker- vleugel der Franschen veel uitgebreider is, dan zulks op de laatste Engelsche kaarten werd aangegeven. z/De uiterste vleugel der verbondenen is niet meer aan de Somme hij is in werkelijk- heid sedert 72 uur al in een ganseh andere streek opgetreden. De aanwezigkeid van Frausche cavalerie-troepen in een stad, die wij verder niet mogen aanduiden, en meer andere maatregblen op andere punten, doen ons gelooven dat de befaamde omtrekkende beweging op veel grooter schaal werd voorbereid dan men dat gedacht had. wDe aanwijzingen, die wij hebben, doen ons gelooven, dat deze beweging op dit oogenblik voltooid is en dat het beslissehde uur gaat slaan zij versterken ons boven dien in onze meening, dat generaa! Joffre, voor het geval waarin het volkomen om- singelen van den vijandelijken rechtervleugel niet zou geiukken, den vijand te dwingen op de Maas terug te trekken. Deze achterwaartscke beweging zou het Duitsche centrum eveneens dwingen achter- uit te trekken en het geheele leger met zijn artillerie en trein zou op sommige oogenblikken door steden moeten trekken, waarheen zich de weinige wegen richten, die de Duitsche troepen kunnen gebruikeD de vijand zou het gevaar van Sedan loopen. Generaal von Kluck, die over een belang- rijk leger beschikt, doet wanhopige pogingen om te ontsnappen aan hetgeen nu onaf- wendbaar lijkt en doet moeite om het Fransche linkercentrum te doorbreken zelfs al zou hem dit geiukken, dan zou dat zijn leger nog niet kunnen redden, want de Franschen, die op het stuk van zwaar geschut in de minderheid zijn, bescbikken over groote voordeelen in hun uitstekende ruiterij en in het lichte kanon van 75, dat zijn faam schijnt te verdienen. //Wij zullen trouwens spoedig weten waar het op staat." Vernietiging van een garde- regiment. in een aan de N. R. Crt. toegezonden telegram uit Parijs aan de Londensche bladen wordt mededeeling gedaan van het relaas, door Fransche provinciale couranten gegeven van de vernietiging tot op den laatsten man van een Pruisisch garde-regiment, dat vroe ger onder het bevel had gestaan van den Duitschen kroonprins. Gebruik makende van het mistige weer rukte een Pruisische garde-brigade onop- gemerkt aan op Fransche gevechtslijn. De Duitschers hadden echter niet gerekend op de sterke verdedigingsposities waarin de Franschen verschanst lagen. Toen de zon doorkwam en den mist ver- dreef, werden de Duitschers opgemerkt door de Franschen, die zich echter niet ver- roerden, voor het bevel tot den aanval werd gegeven. Misleid door de stilte gingen de Duitschers nog verder, toen plotseling in de stilte van den oehtend een trompetsignaal weerklonk, gevolgd door het geratel van een geweersalvo. Het eerste gelid van de aanrukkende Duitschers was neergeveld. Het tweede gelid aarzelde, ten spijt van de pogingen hunner officieren om hen aan te moedigen. S^SS2ES2ESBaBSa| i3SSEKESE^:-S!!3S^^!5L£$2^ PH i 1 L»"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1