ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. 12.000 K.G. AITHRACIET, No. 6129. Zaterdag 3 October 1914. 54e Jaargang. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon Dit Blad verschijiit Maandag^, ?/oensdag- en Yrtjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Keuzen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij diirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. VERKSEZlftG M. G. A. BLANKERS, R. DROST, H. W. R. KRAMER, A. C. LENSEN, Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens. die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen herhalinysonderwijs zich daartoe tot en met 3! dezer bij het hoofd der openbare lagere school kunnen aanmelden. Hoek, 1 October 1914. Burgemeester en Werhouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 1500 K.G. ten Gemeentehuize, 3500 in de school in den Gr. Huissenspolder, '2500 in de school teOthene, 4500 in de school in dekom. Inzendingen van monsters met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op 12 October a.s. Zaamslag, 1 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOB. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. De officieren Verhulst en Reimers. Omtrent de gevangenschap van de sedert in vrijheid gestelde en deze week te- ruggekeerde Nederlandsche officieren in Albaneeschen krijgsdienst majoor Yerhulst en kapitein Reimers, kunnen nog de vol- gende bijzonderheden worden meegedeeld De gevangen genomen officieren wareu niet in een gevangenis opgesloten, doch in een huis, dat zij echter niet mochten ver- laten, en waar zij streng bewaakt werden. Dat zij in dien staat van afzondering niets vernamen van hetgeen er in de buiten wereld voorviel, laat zich verklaren. Eerst tegen den tijd van hun vrijlating uit de ruim driemaandscbe gevangenschap vernamen zij van den dood van kommandant Thomson, en bij hun ontslag deelde een Albaneesch priester hun mede, dat in Europa de oorlog was uitgebroken, wat zij nauwelijks konden gelooven, maar wat hun bij het verlaten van het vreemde grondgebied al te waar bleek. Over ruwe of onwelwillende behandeling hadden zij zich niet te beklagen. Zij moch ten hun voedsel van buiten laten komen, maar op eigen kosten. Naar wij vernemen hebben de beide of ficieren, die in ons leger laatstelijk den rang respectievelijk van kapitein en le lui- tenant bekleedden, zich dadelijk weer voor berplaatsing in Nederlandschen dienst be- schikbaar gestelcf. (H. Crt.) Mosselen voor het Belgische Roode Kruis. Enkele mosselhandelaars te Philippine hebben, naar de Middelb. Crt. meldt, het initiatief genomen om ten bate van het Belgische Roode Kruis en ook ten behoeve van vluchtelingen gratis beschikbaar te stellen eenige duizenden kilo's mosselen. Door tusschenkomst van den heer Stevens, scheepsbevrachter te Selzaete, zullen ze ver- zonden worden. Goederen uit Amerika. Het Hbld. meldt, dat de Holland-Amerika- lijn, ten einde het langdurig oponthoud barer inkomende schepen in het Ranaal te voorkomen, voorlaan in Amerika alleen goederen zal inladen die geconsigneerd zijn aan de Nederlandsche regeering. Tarwe en tarwemeel. Nader verneemt de N. R. Crt. dat de hoeveelheden tarwe en tarwemeel, welke bij de meelfabrikanten nog beschikbaar zijn, dezer dagen zullen worden opgenomen en onder bepaalde voorwaarden van regeerings- wege tarwe ter beschikking zal worden ge- steld aan die meelfabrikanten, welke aan de te stellen voorwaarden willen voldoen. In verband hiermede zal binnenkort ook een berziening plaats hebben van de maxi mum-prijzen voor tarwe, tarwemeel en rogge en zullen tevens maximum-prijzen worden gesteld voor roggemeel, en voor verschillende broodsoorten. En ook dat de aanv"Oer van tarwe voor regeeringsrekening geregeld zal worden voort- gezet. De regeering heeft ook een belangrijke partij buitenlandsch meel in Amerika aan- gekocht, welke op het oogenblik onderweg is naar Nederland. jHet brandersbedrijf te Schiedam. Maandag is de burgemeester van Schiedam met twee heeren uit den Scbiedamscben handel, de heeren D. Ris en S. A. Maas, in particuliere audientie door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ontvan gen. Met den Minister werd de zorgvolle toestand der Schiedamsche branderij -industrie besproken, en de hulp der regeering werd ingeroepen voor den invoer van buitenlandsch graan. De Minister gaf de stellige verzeke- ring, dat hij in beginsel tot medewerking bereid is en plannen in overweging zou nemen, om bet brandersbedrjjf weer te doen berleven. (N. R. Ct.) Maximum-prijzen. De Minister van Landbouw, Njjverheid en handel heeft aan de burgemeesters in een circulaire bericht, dat, te beginnen met 2 October a. s., wat betreft maximum- prijzen, bet volgende wordt vastgesteld A. Als aanvulling en wijziging van de circulaire van 5 September j.l. 1°. beste Zeeuwscbe tarwe, met uit- zondering van zaaitarwe, per 100 K.G. f 12.50. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding; 2°. inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. 11. B. ter vervaDging van de bepaling van 7 Augustus jl. 1°. tarwebloem, inlandsch, per 100 K.G. 16.25; 2°. tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. 14; 3°. roggemeel (ongebuild) 13 per 100 K.G. De prijzen zij a contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meel- verbruikers. Aan tusschenhandelaars moet op verzoek f 0.25 korting worden toe- gestaan. C. Als wijziging en aanvulling van de circulaire van 4 Augustus jl. 1°. wit brood per K.G. f 0.23 2°. bruiu brood per K.G. 0.21 3". gebroken Groningsch roggebrood per K.G. 0.12. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verbooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten voor wit brood met niet meer dan 2 cent, voor bruinbrood en voor gebroken Groningsch roggebrood met niet meer dan 1 cent per K.G. De prijzen zijn contant afgebaald aan de bakkerij of winkef. (N. R. C.) Nieu we stroomenvan vluchtelingen. Men schrijft uit Baarle-Nassau d.d. 29 Sept. aan De Tijd Langs den weg van Turnhout naar Baarle- Nassau kwamen vandaag meer dan duizend vluchtelingen binnen. Ik zag er aankomen in auto's, per eigen rrjtuig. Zijvindenhun weg naar Breda of andere steden en voor hen is de ballingschap niet zoo heel erg. Doch honderden kleine meuschen verteren hun laatste spaarduifjes in kleine huisjes aan de grens. In Baarle-Nassau is geen kamer, geen schuur zelfs onbezet. En nog zijn dat de ergsten niet. Maar de boeren- menschen, die have er goed meesjorren op een kar, arme daglooners, die bun beele hebben en bouwen in een doek hebben ge- knoopt, waar blijven ze Aan den kant van den weg zagen we een groep, die dreigde ons het hart te breken. Een jonge vader met eenige kinderen. Op een kruiwagen een stokoude grijsaard. Blijk- baar rustten zij van den langen tocbt. Waarheen Er was een burgemeester uit Herstal, een eenvoudige oude man, die maar stillekens rondliep en zich niet bemoeide met de andere luidpratende vluchtelingen. Hij was gevlucbt, nadat bij voor de tweede maal was gevangen genomen. De eerste maal, men zal het zich herinneren uit ons blad van eenige weken geleden, is zijn dorp verwoest en zijn vele burgers gefusilleerd. Zondag werd weer gepakt en had in een wei op den ■grond moeten liggen voor bet vuur der Duitschers. Een juffrouw uit Westerloo, verhaalde, hoe haar man, een molenaar, verdacht werd van seinen te geven aan de Belgen. Dood- gescboten. De molen werd in brand gestoken. Met haar gezin vlucbtte zij en verborg zich onder een vlak bij staande hooimijt. Uren- lang haddeD zij daaronder gezeten, elk oogenblik vreezende levend te zullen ver- branden. Een man, vrouw en drie dochters uit Tessenderloo waren een bosch in gevlucht dat meer dan een halven dag met mitrailleurs werd bewerkt. Op handen en voeten zijn zij 's nachts gevlucbt en trachten elkander bier weer te vinden. Uit Moll, uit Herenthals, uit Rethij, uit Lichtaerde, uit Turnhout, van alle kanten stroomden ze Holland binnen. De Duitschers zijn, zoo beet het, bezig de Kempen en het noorden van Belgie schoon te vegen met het oog op een aanval op Antwerpeo. Zij schijnen van Rethij en en Lichtaarde op Turnhout aan te rukken. Onderweg ontmoette ik een twintigtal jijnen met een beer in haar midden, Wij hadden al herhaaldelijk hooren ver- tellen, dat Herenthals in brand stond en dadelijk informeerden wij. De heer vertelde ons, dat j.l. Zondag acht ublanen Herenthals waren binnengekomen. Belgische soldaten hadden er een gedood en de rest was gevlucht. Den volgenden dag kwamen de Duitschers terug en stelden een kanon op bij bet klooster der Zusters van het H. Graf. Aanstonds vloog er een molen in brand, daarna eenige huizen. z/De heer beeft zelfs de H. Mis niet kunnen lezen", onderbrak een Begijntje. De heer schrok even. Wrat deed zij dat nu te ver- tellen Maar dra herstelde hij zich. Hij besefte in bet veilige Nederland te zijn en op onze vraag, antwoordde hij vlot be- vestigend, dat bij de pastoor van Heren thals was. In Baarle-Nassau wordt de toestand precair. Vandaag was geen brood meer te krijgen, terwijl de meelvoorraad uitgeput is. Have correspondent te Breda schrijft Te Breda komen :n de laatste dagen honderden vluchtelingen uit de Kempen. Een dier personen, die Woensdagmorgen zijn woonplaats Moll, per Sets verlaten had, en juist te Breda arriveerde, vertelde ons het volgende Zondagmorgen kwamen langs den Meerle- schen steenweg eenige Duitschers bet dorpje Moll binnen, waarop een drietal Belgische soldaten ter verkenning uittrok, om na te gaan of soms een gioote Duitsche troepen- macht in aantocht was. Toen de Duitschers dit zagen, begonuen zij te scbieten, waar- door twee der Belgische soldaten en 6 burgers doodelijk getroffen werden. Zondag verlieten die Duitschers Moll weer, maar Maaudag kwam een troep van circa 1500 Duitschers, 8 kanonnen met zicb voerende, Moll bezetten. Klaarblijkelijk was hun doel de treinverbindingen naar Gladbacb en die naar Diest en Aerschot te vernielen, want dadelijk namen ze bezit, van bet station, en verdreven daar bet personeel. Nadat de trein uit Antwerpeu binnen was, en door de passagiers was verlaten, werd deze over den wissel op de lijn naar Glad bacb gevoerd en losgelaten. Inmiddels hadden de Duitschers de spoor- bruggen bij Baelen a/d Nete, dus op de lijn naar Diest en eveneens de brug op de lijn naar Gladbach doen springen. De trein door de Duitschers te Moll losgelaten, vloog in razende vaart naar de' vernielde brug, en stortte in bet kanaal bij Gompel. De lokomotief is met zoo'n kracht neer- gestort dat zij tot aan de buffers in den grond is gedrongen. Een paar volgwagens zijn daarop neergekomen, zoodat de door- tocht daar totaal versperd is, Aan 't station te Moll vernielden de Duitschers alle wissels. Dit gaf zoo'n ge- weldigen knal dat de ruiten in de nabij- zijnde huizen nagenoeg allemaal verbrijzeld werden. Dinsdag eischten de Duitschers levens- middelen en traden zeer aanmatigend tegen de bevolking van Moll op, terwijl zij zich niet ontzagen op een wielrijder, die hoe- genaamd niets gedaan had, een salvo van 5 scboten te lossen, waarvan 3 den armen fietser raakten. Een algemeene uittocht begon en toen de bevolking wegtrok, werd haar nog menige kogel door de Duitschers nagezonden, waar- door nog verscheidene personen werden gekwetst. Yolgens onzen zegsman, die eerst Woens- dagochtend Moll verliet, hadden de Dnitschers daar nog geen enkel huis plat gebrand, wel was veel vernield en beschadigd, terwijl op enkele huizen het opschrift prijkte //H-ier wohnen gute Leute Schonen 2/26. Verondersteld wordt, dat de Duitschers bang waren, dat Belgie langs de spoorbaan naar Gladbach troepen zou aanvoeren om hen in den linkervleuger aan te vallen, vandaar het bezetten van Moll en het ver nielen der bruggen en spoorlijnen. Ook te Turnhout was bet bericht door- gedrongen, dat de Duitschers in aantocht waren, waarom velen in allerijl deze plaats verlieten en een veilig heenkomen naar Holland zochten. Dit schijnt echter loos alarm te zijn geweest, want Turnhout werd nog niet door de Duitschers bezocht. Inmiddels zijn te Breda verscheidene Turnhoutsche fa milies aangekomen. Het Steuncomite voor Belgische en andere vluchtelingen ijvert weer met de grootste zorg om ook aan deze Belgen huisvesting te verleenen en hunne belangen te be- hartigen. Het aantal Belgen in Breda en omstreken is reeds zoo groot, dat nagenoeg alle pen sions en hotels bezet zijn, doch de Bredasche bevolking gevoelt zooveel medelijden voor hare ongelukkige naburen, dat zij al doet, wat ze kan om hen 't leed te verzachten en te helpen dragen. Ren zitting van den Duitschen krijgsraad te Tongeren. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Crt. De stad Tongeren, die sedert de oorlogs- verklaring het tooneel geweest is van zoo veel tragische gebeurtenissen, en waar de stedelijke autoriteiten blijk hebben gegeven van den grootsten moed en van de grootste waardigheid, is geheel in beroering geweest door het proces, gericht tegen de burge meesters en secretarissen der gemeenten Vroenboven, SichenSussen Bolre,Fall-Mheer, Millen, Groot Spouwen en Klein Spouwen. Op 18 September hadden deze ambtenaren een telegram gekregen van den divisie- generaal te Hasselt, den heer De Scbepper, hun aanschrijvende, dat zij de miliciens van de lichting 1914 in kennis hadden te stellen, dat deze binnen drie dagen naar Antwerpen moesten vertrekken, wilden zij niet voor deserteurs gehouden worden. Een burgemeester van een naburige ge meente, die geweigerd had aan dit verzoek te voldoen, werd door Belgische soldaten weggevoerd en naar Antwerpen gebracht om er gevonnisd te worden. De plaatselijke commandant van het Duitsche leger van Tongeren, majoor Ster- zel, die gehoord had, dat de burgemeesters van bovengenoemde gemeenten den miliciens aangezegd hadden, dat ze opgeroepen waren, liet de burgemeesters dier gemeente evenals vier gemeente-secretarissen gevangen nemen. Zij werden naar Tongeren gebracht en in hecbtenis gehouden tot 24 September. De advocaat Meyers, wetende, dat deze personen voor den krijgsraad zouden ver- schijnen, liet aan den auditeur-militair vragen, of hij ze mocbt verdedigen. Aan- vankelijk werd op deze vraag geen acht geslagen maar Donderdagmorgen werd advocaat Meyers op bet stadhuis ontboden, waar de krjjgsraad om 10 uur zitting bield. Mr. Meyers verzocbt den krijgsraad hem toe te staan zicb advocaat Deploige toe te voegen, wat hem toegestaan werd. De krijgsraad was samengesteld uit vijf officieren, van welke twee uit Luik en de anderen uit Tongeren. Uit de instructie bleek, dat de burgemeesters, door het ont vangen telegram ten uitvoer te brengen, slechts gehoorzaamd hadden aan de Belgische militaire autoriteit van hun district en dat zij, met bet lot, voorbeschikt aan den anderen burgemeester, voor oogen, geoordeeld badden, dat zij zich niet aan de opdracht konden onttrekken. Na bet verhoor, dat twee uren duurde, vroeg de auditeur-militair een schorsing van de zitting, om hem, evenals de ver- dedigers, in staat te stellen zicb voor te bereiden. Na een kwartier werd de zitting her- opend en de auditeur-militair las de akte van bescbuldiging voor. Hij las de Duit sche wet voor, volgens welke de personen op Duitsch grondgebied of op grondgebied, door de Duitsche troepen genomen, die met opzet bet recruteeren begunstigeu van miliciens van bet vijandelijk leger, ter dood veroordeeld worden. Hij concludeerde tot toepassing van die straf op al de personen, die gedagvaard waren, uitgezonderd den secretaris van Vroenhoven, die onkundig was gebleveu van bet oproepen der miliciens. De advocaat Meyers, zeer onder den indruk van de taak en de verantwoordelijkheid, hem opgelegd om deze moedige landslieden te verdedigen, begon met den krjjgsraad te bedanken voor de eer, hem te beurt gevallen om het woord bier te mogen voerenhp deed een beroep op den recbtvaardigheids- geest en zeide, dat zelfs in tijd van oorlog de beginselen, die ten grondslag liggen aan de uitoefening der justitie, stipt toegepast dienden te worden. Hij beriep zich op twee boofdpunten, om te bewijzen, dat de Duitsche aange- haalde wet niet toepasselijk was op het gebeurde. Vooreerst kon de Duitsche wet, omdat ze niet in Belgie was afgekondigd, ook niet toegepast worden. In de tweede plaats was niet bewezen, dat de Duitsche autoriteit zicb uitstrekte tot de gemeenten, waarover .het hier ging en dat het ook niet waar was, dat deze gemeenten bezet waren door het Duitsche leger. Dat, wan- neer bet eenerzpds waar was, dat Duitsche troepen voorbijgetrokken zijn of gehuisvest waren in die gemeeDten, waar buitendien geregeld militaire opvorderingen gedaan zijn en waar geen vijandelijke daad is voor- gekomen, het anderzijds waar is, dat sedert meerdere weken geen Duitsch soldaat er meer verblijf houdt. Dat het zeker is, dat er te Tongeren een plaatselijk Duitsche commandant is, maar dat het niet bewezen is, dat zijn gezag zich uitstrekt tot de bedoelde gemeenten dat deze gemeenten geen aanschrij ving hebben gehad van den commandant van Tongeren, dat zij onder zijn beheer waren dat dientengevolge de burgemeesters en gemeentesecretarissen Belgische ambtenaren zijn, benoemd en aangesteld door den Koning der Belgen, resideerende op administratief gebied onder den gouverneur der provincie, op militair gebied onder de orders staan van den divisiecommandant van Hasselt, generaal de Schepper. De verdediger con- cludeert, dat de tekst van de aangehaalde wet wegens dit dubbel motief niet toege past kan worden. De verdediger eindigde zijn pleidooi met een beroep op bet geweten der magistraten, die zelf soldaat, beter dan wie ook weten, hoe groot de verschrikkingen en ellende van den oorlog zijn voor haar, die echtge- nooten en vaders in dit vreeselijk conflict gewikkeld zien. Dat zij zejier niet de ellende in de streek widen vermeerderen, die toch reeds zoo groot is, door vrouwen en kinderen in rouw te dompelen van ambtenaren, die slechts eerbied en bewondering verdienen dat, wat hem betreft, bij veel meer waar- deering voelt voor zijne 1'andgenooten, dan voor den burgemeester, die geweigerd heeft zijn plicht te vervullen. Advocaat Deploige pleitte op zijn beurt. Hij wees voornamelijk op het moeilijke parket, waarin de betrokken ambtenaren zich bevonden. Hij deed een beroep op het hart der magistraten en deed uit- komen, met hoeveel angstige spanning de families zijner clienten bet oordeel afwachtten. qggMgraflrKB»qgqiE1|BBgl^^ UZENSCHE CO U RANI Burgemeester en Wethouders der gemeenle TER NEUZEN brengen hiermede ter openbare kennis dat op Dinsdag den 10 November 1911, an des voormiddags elf tot des namiddags 66n ure, ten Raadhuize dezer gemeente, zal plants hebben eene verkiezing van vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, en zulks ter vervulling der plaatsen van de heeren die met 1 Januari 1915 aan de beurt van af- treding zijn. De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes ten minste acht dagen voor den dag der verkiezing door den Burgemeester aan de kiesgerecktigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stemi riefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der gemeente, welke onderteekena zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stem briefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Ter Neuzen, den 29 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1