iagazijn van Optische Benoodigdheden. AARDAPPELEN UraBd Cinenia Parisian gemarineerde Haring. t luscMe Liioiiw-Ka] ALBERT STANDAERT, Ter Neuzensch Gemengd Koor. Vak-Avcndschcol Landtouwonder wij s. -Will DALES), Pension met Zit- en Slaapkamer. OL8 EGQEDEREN. Oouden, Zilveren, Double Or, Nikkei, Hoorn en Stalen Centralen Bond van Trans port en Havenarbeiders. Afdecling „AXEL" Z. L. M. Aanbesteding van hetuitlossea vaneea schip Ruhr-kolen Noordstraat 101. H.H. Landbouwers! Loop der hevolking van Ter Neuzen. PSEDIKBEU K TE N~ ADVERTENT1EN. ©©fgesi. BRILLEN en PINCE-NEZ. Barometers, Thermometers, Vochtmeters enz. Thermometers voor Boter- en Kaasbereiding. lste kwaiiteit Fransche Zee-, Yeld^ en Tooneal Yerrekijkers en Longue vue's. Microscopen, Braadmeters, Lonpen, Yergroot- en Leesglazen. BBIL ETUI'S met en zonder Groni en Zilver gemonteerd. PINCE-NEZKOORDJES, EEITI^KJES. Fabriceeren van alle denkbare modellen Brillen en Fince-nez, ook op voorschrift van H.H. Doctoren. Kristallen Olazen kewaren uwe oogen. Gebruikt geon andere. Deskundige, Ter Neuzen. N. V. Van Wijck's Meelhandel. Algemeene Vergadering 29 SEPTEMBER a.s., n.m. 2 ure, der Yereenigde Handwerkslieden. te koop gevraagd. AANGE80DEN VERKRIJGBAAR: Groote KOOKSCHOL en GEDROOGDE BOT. J. DIELEMAN-VAN UK. VOORHANDEM: PH. A. KNIJFF, Zaamslag. TE K00P: Ruime sorteering C. P. Geelhoedt, Zaamslag. ARNHEM. Onderwijs per correspondentie P. PLATTEEUW, weg niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst in den nood te voorzien, dan wanneer er een bedrag zou worden beschikbaar gesteld, dat ze eenvoudig als gift zouden krijgen. Er zijn hier in Ter Neuzen verschillecde werkliedenvereenigingen, zoodat de werk- lieden zich alien kunnen aansluiten, daar, waar ze zich het meest thuis gnvoelen. Yoor het genieten van die werkloozen- kassen is het noodzakelijk dat men lid is eener vereeniging. By meent dat er geen bezwaar is, alien in de een of andere ver eeniging onder te brengen. Mochten er ten slotte zijn die absoluut bezwaar hebben zich bij de een af andere aan te sluiten of eene vereeniging te vormen, voor dezen zal dan alleen openstaan den weg van onder- steuning door tusschenkomst van het burger- lyk armbestuur. In antwoord op gestelde vragen antwoord- de spreker, dat Minister Treub weliswaar voor steun aan werkeloozen kassen de be- paling had gesteld dat die alleen zou worden verleenel aan kassen op 1 Augustus 1.1. bestaande, maar dat hij er waarschijnlijk toch ook wel voor te vinden zou zijn oni aan andere, later opgerichte, steun te ver- leenen, terwijl dat bovendien ook weinig tot de zaak zou af of toe doen, als de gemeenteraad maar besloot steun te ver- leenen. Of van regeeringswege op steun kou worden gerekend, was dan ten slotte maar een kwestie voor de gemeente. Spreker gaf ook ongeveer aan, hoe een reglement voor een werkeloozen kas er zou moeten uitzien. De contributie kan worden bepaald op b. v. een dubbeltje per week, uitkeering bij werkeloosheid, gedurende hoogstens 100 dagen per jaar, op b. v. 50 cent per dag. Als dan van gemeente- wege 100 procent bijslag wordt verleend, is de uitkeering f 1. Hij ste.'de in het licht, dat tot hiertoe nog niet is overgegaan met het presenteeren van lijsten om ondersteuning bij de inge- zetenen. Dit is nog niet geschied omdat men wilde aanraden bij het stichten van werkeloozen verzekeringen te trachten een stamkapitaal voor de verzekering bijeen te brengen door inschrijvingen van de inge- zetenen. De landweerman N. Hamelink meende te moeten protesteeren tegen de woorden van den spreker, dat, wanneer de werkeloozen thans eene ondersteuning zouden krijgen van gemeentewege, dit niets meer zou zijn dan een gift, waarvoor ze de hand ophielden en alzoo voor hen vernederend zou zijn, waar Minister Treub in de Tweede Earner heeft gezegd dat in Nederland niemand honger mag lijden. Hij achtte het inrichten van werkeloozen verzekeringen een kapstok waaraan men het verleenen van steun aan hen die het noodig hebben zou kunnen ophangen. De heer Huizinga stelde nader in het licht, dat hij, met hetgeen hij heeft betoogd, niets vernederends heeft willen zeggen tegenover de werkeloozen. Hij heeft een weg gewezen langs welke men niet alleen voor bet heden, maar ook voor de toekomst naar zijne meening iets goeds kan stichten. Zeker, Minister Treub heeft in de Earner gezegd, dat in Nederland niemand honger mag lijden, daarorn te meer hoopt spreker dat de Minister ook voor Ter Neuzen hulp zal willen verleenen, al was men niet op 1 Augustus gereed. Overigens vraagt hij, wat het toch eigen- lijk anders is, dan het ontvangen eener gift, wanneer men iets aanneemt, waarvoor men absoluut niets heeft gedaan om het te verkrijgen Nog afgezien van de om- standigheid, dat hij niet voorziet dat de gemeenteraad, zooals spreker die kent, er toe zou overgaan om zoo maar duizenden toe te staan voor u ideeling. Hij spoort ten slotte de werklieden nog- maals aan, iets te doen in den dobr hem aangegeven ziu. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, dankte de voorzitter den spreker voor zijne uiteenzetting en sloot de vergadering, de besturen van de verschillende werkliedenvereenigingen uitnoodigende nog aanwezig te blijven, om aanstonds te trachten de hand aan het werk te slaan, hij hoopte dat het nu niet bij woorden al blijven, maar thans, nu men door de voorbereidende werk- zaamheden reeds eeniger mate op de hoogte is van de bestaande werkeloosheid, men ook aan het werk zal willen gaan om te trachten de gevolgen te bestrijden. Naar wij vernemen werd in de na afloop der vergadering gehouden bijeenkomst der besturen van de alhier bestaande werklieden vereenigingen besloten, de leden ter verga dering bijeen te roepen en daar nader het vraagstuk van het oprichten eener werk- loozen-verzekering te bespreken. Er worden, naar wi) vernemen, be- sprekingen gevoerd over de vraag of de suikerbietenverbouwers in Zeeuwsch Vlaan- deren, die gewoonlijk een groot deel van hun gewas aan de fabrieken in het Noord- Westen van Belgie leveren, ook thans hun bieten aan die fabrieken zullen kunnen kwijt worden. Tusscheu fabrieken en landbouwers zijn contracten gesloten en de eerste hebben zelfs reeds voorschotten verstrekt. Maar het is de vraag, of zij bij den oorlogstoestand in staat zullen zyn bieten te verwerken. Het is een urgente kwestie, want de bieten op het veld zijn over een veertien dagen reeds volgroeid Als de verbouwers hun gewas niet in Belgie kunnen kwijt worden, zullen door toedoen van onze regeering maatregelen worden getroffen, teneinae de bieten over de fabrieken in ons land t r verwerking te verdeelen. (N. R. Crt.) In de week van 9 tot en met 15 Sep tember kwamen uit Zeeiand ter kennis van typhus of febris typho'idea te Zierikzee, 1 geval van roodvonk te Stoppeldijk en 1 ge- van diphteritis te Serooskerke op Schouwen. Aanlegplaats te Breskens. Op de waterstaatsbegrooting worden gel- den aangevraagd voor het maken eener aan legplaats voor kleine zeeschepen in de haven van Breskens. De kosten van het werk worden geraamd op f 40 000, dat over twee jaren kan worden verdeeld. Keiweg van Breskens naar d& Belgische grens. Voor verbetering van den keiweg van Breskens naar de Belgische grens is op de waterstaatsbegrooting uitgetrokken een bedrag van f 20 000. Soldaatje spelen. Blijkens de Midd. Crt. kan men in de laatste dagen aldaar, evenals hier, zich her- haaldelijk o ertuigeu hoe het voorbeeld der ouderen op de kinderen werkt, en dezen druk doen aan het soldaatje spelen. Ze richten zich geheel in, met houten geweren, sabels, kanonnen, vaandels, ambulance's tot zelfs een roode kruiswagen toe. Wanneer het spe! zich bepaalt tot marcheeren enz. is het vrijwel onschuldig en begrijpelijk, erger wordt het, als de jongelui ook in werkelijkheid oorlog gaan voeren en er bloed vioeit. Dit laatste werd te Middelburg het geval. Er vallen reeds slachtoffers ge- noeg, waarom het voor de ouderen zaak is, hunne kinderen, die aan dat oorlogje spelen doen, voor zulke handtastelijkheden te waar- schu wen. Ook hier was onlangs tusschenkomst van de politie noodig. SINT JANSTEEN. Donderdagavond na eene vergadering van het alhier opgerichte steun-comite sprak de Edelachtbare heer C. Ysebaert over de oprichting eener onderafdeeling van het Roode Eruis, waartoe na eenige opwekkende woorden terstond eenige als contribueeeer- de leden toetraden. Ken luchtschip boven Zeeuwscli Vlaatuleren's Westelijk deel. Naar men ons meldt werd gisteren avond boven Zeeuwsch-Vlaanderen's westelijk deel dicht bij de Belgische grens, een luchtschip waargenomen, dat met zoeklichten werkte. Door onze grenswacht werd op het lucht- schip gevuurd, waarna het zich spoedig verwijderde. KOEWACHT. Woensdagmiddag ontdekte men een vlieg- machine. De soldaten op de grens stonden reeds gereed om er op te schieten, doch het verwijderde zich en verdween in de richting Antwerpen. I bans zijn alle Belgische vluchtelingen gevaccineerd. Velen zijn in den loop dezer week naar hunne haardsteden teruggefeeerd. Zoo zijn er bonder den Te Eoewacht is eene familie aangekomen, die plotseling van zeer welstellende menschen tot den bedelstaf gebracht zijn, zij hadden een groote meubelwinkel in een der voor- naamste straten van Dendermonde. Het huis, waarvan zij de bovenverdieping ver- huurden aan een advocaat, was hun eigen- dom. Daar kwam het bombardement en de inneming der stad. Het geheele gezin vluchtte, alien in der haast wat medenemend en toen men elkaar op een veilige plaats ontmoette, droeg de een een paar kousen, de ander een das. De moeder van ruim 8U jaar was nergens te vinden. Woensdag zijn de menschen naar Dendermonde geweest in de hoop tusschen de puinhoopen nog iets te vinden. En wat brachten zij 'savouds mee Eenige handdoeken, die op de buiten- plaats hingen, een paar pantoffels en wat appels, die nog aan den boom zaten. Al het andere was verbomd en vernield. Van de schoone meubelen, het gereedschap, hunne kostbaarbeden was niets meer te vinden. Hun huis was een puinhoop. De menschen verzekerden, dat van de 1500 huizen van Dendermonde er 1100 in puin lagen. O, die verschrikkelijke oorlog M. B., oud 20 j., werkman te Eruiningen, thans soldaat in Zeeuwsch-Vl. 0. D., is wegens mishandeling veroordeeld tot j 15 boete of 15 dagen hechtenis (eiseh f 20 of 20 d. hecht.) A. M. V., oud 24 j., arbeider te Axel en 0. M. d. D oud 24 j huisvr. van C. D' H., te Axel, beiden beklaagd van beleediging van ambtenaren gedurende de uitoefening hunuer bediening, zijn vrij- gesproken. Vervallen door J. v. den centralen gezondheidsraad 1 geval Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. J. F. de Witte, fabriekswerker, Q 65, uit Hulst. J. C. Frederiksen, herbergierster, Zand- straat. 8, uit Gent. J. B. Standaert, zonder beroep, Noordstaat 50, uit Grave. J. de-HSmidt, zonder beroep, Feijterstraat 35, uit Antwerpen. L. Dekker, noteerder, Feijterstraat 35, uit Antwerpen. A. A. Poppe, beenhouwer, O 40, uit Zwijndrecht. E. de Quelery, visscher, Feijterstraat 41, uit Vlissingen. R. Th. H. Bogaert, aannemer O 40, uit Zwijndrecht. A. Poelstra, ziekenverpleegster, 8 N, uit Wolfheze. E. v. d. Velde, veldarbeider, P. 107, uit Sas van Gent. Vertrokken: Chr. A. Tazelaar, zadelmaker, Noordstraat, naar Meppel. A. E. de Ridder, dienstbode, Dekkerstraat 42, naar Middelburg. J. E. Ribbens, zeilmaker, Dijkstraat 82, naar Hansweert. F. Huizinga, zonder beroep, Heerengracht 1, naar Amsterdam. SECHTSZfiKES. Arroudissements-Reclitb. te Middelburg. rechtbank heeft in hare zitting van de volgende vonnissen uit- van De 18 September gesproken verklaard het verzet gedaan d. W oud 28 j., matroos te Rotterdam tegen het vonnis van 28 Aug. jl. waarbij hij ter zake van desertie voor den aanvang der reis gepleegd te Ter Neuzen van het s.s Richard bij verstek w.- s ver oordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Heden stond voor de rechtbank te Middelburg terecht de visscher P. P. G., uit Ter Neuzen, die te voren door den kantonrechter te Middelburg reeds is ver oordeeld wegens visscherij wet-overtreding. Tbans werd hem ten laste gelegd, het beletten van het in beslagnemen van het vischtuig, door de verbahseerende rijks- veldwachters. De eiseh luidde 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Adriaause, advocaat te Middelburg, toonde aan dat de rijksveld- wachters niet waren in de rechtmatige uitoefening van hun ambt en vroeg vrijspraak van beklaagde, subsidiar eene lichtere straf. Vervolgens werd tegen P. C. B., commies dei% posterijen te Ter Neuzen, die zijne hospita, mej. de wed. Hoste-Eoevoets, be- leedigde, f 25 boete of 10 dagen hechtenis geeischt. In besloten zitting werd behandeld de zaak tegen A. T. v. d. B.. te Ter Neuzen, beklaagd van openbare schennis der eerbaar- heid. Geeischt werd een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens. In al deze zaken uitspraak op 25 Sept. a. s. Zaterdag 23 September 1914, Zandag 20 September1 2994. Bethel" (Kandeelstraat). Z E E T IJ I I N C- E IV. Vau 16 tot en met 17 Sept. Gent. Aangekomen: V ertrokkeu Van 16 tot en met 17 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op- en 29 afgeschutdoor de Middensluizen op- en 2 afgeschut. Positie der Stoomschepen. Jr* O E JL T 1 E. Op het bureau der brigade marechaussee alhier is als gevonden gedeponeerd een nikkelen horlogeketting. Rechthebbende vervoege zich aldaar. Voor de vele blijken van be- langstelling, die ik, zoo van hier als elders, heb ontvangen bij gelegenheid van mijn 40jarig jubileum, betuig ik, ook namens mijn Echtgenoote en Kindereu, mijnen welgemeendeii dank. Inzonderkeid zij mijn dawk gebracht aan de Familie Van de Sande, voor de harte- lyke blijken van waardeering, mjj bij deze gelegenheid betoond en ook mijn dank aan het personeel van de Drukkerij, zoo wel voor het cadeau als voor hunne belangstelling. Ter Neuzen, 18 Sept. 1914. A. C. VAN DER PE1JL. jpilffilS** Ondergeteekende betuigt zijn fii*™?!® dank aan de „Onderlinge Glasverzekering" te Zaamslag (secre- taris-penningm. J. M. de Vos) voor de zeer spoedige schaderegeling van een zijner winkelruiten die op 13 dezer door den hevigen wind inwaaide en beveelt mitsdien die verzekering een ieder aan. Hontenisse. H. BARKER. Onderzoek der- oo»en kosteloos. Hffd. TER NEUZEN. Alle leden van bovengenoemde vereeniging worden dringend uitgenoodigd, tot het bij- wonen der vergadering, op Zaterdag S9 Sept., des avonds 7 uur, in het Vereenigingsgebouw, Donze Visserstraat. Agenda Besprelting Werkloozen- fonds. Benoeming afgevaardigde voor' de gerneentelijke arbeidsbeurs. HET BESTUUR, op Oinsdag 22 September 2914, des avonds 8 ure, in het „H o t e 1 d e Commerce" (Wed. J. Michielsen), ten bate van eesi Werkloozenlfonds. Prograrnma's, tevens dienende als bewijs van toegang, zijn tegen minstens ■f 0.50 verkrijgbaar bij den Directeur JOH. BIERLE en den Voorzitter F. KEN'SE en ook op den Concertavond aan den ingang der zaal. OP ten kantore der Vennootschap, waar de punten van behandeling ter inzage liggen. Het Bestuur van bovengenoemde Ver eeniging maakt bekend, dat de lessen Rfiaandag s., des avonds 6 ure, een aanvang zullen nemen. HET BESTUUR. Zij, die aan den Landbouivcursui te in den a.s. winter wenschen deel te nemen, worden verzocht zich daartoe aan te melden bij deonderwijzersLEFEBER of ZONNEYIJLLE te Axel, of bij den ondergeteekende v66s* 5 October a.s. Leeftijd minstens 15 jaar. De Seer. W. DIELEMAN Pz. Axel. Briefjes in te leveren a.s. Maandag 21 September 6 uur 's avonds. Hoek. J. M. v. d. WELLE. Opgave omtrent hoeveelheid, soort en prijs worden ingewacht onder letters J. T. bureau van dit blad. TAN I ARTS, Brouwerijstraat (hoek Havenstr.) Ter Neuzen, is dagelijks te consulteeren van 912 en vau 2 —4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Behandelen van Mond- en Tandziekten. I2eden Zaterdag van 8-10 uur en ZoneSag van 5-7 en van 8-10 uur met Explicatie der films. Aanbevelend, DE DIRECT1E. aan eon netten heer, Brieven letter Rffl, bureau van dit blad. Zooesen ontvangen Ter Neuzen. Noordstraat 84. een mooie sorteering bij de Wed.F. DEKKER—DE FEIJTER, Ter Neuzen. OLIEJASSEN, JEKKERS, BROEKEN, SCHORTEN, BINDERS en ZUIDWESTEKS. GUMMI-REGENJASSEN. Groote kenze MANCHESTERJASSEN, BROEKEN eu KINDERPAKJES. Zooeven ontvangen prachtige zending PETTEN. Minzaam aanbevelend, Depot van Heeren en Kinder- kleedin g. een in alle bouwkundige, werktuigkun- dige en electrotechnische vakken. Mondelinge en schriftelijke inlichtingen bij den correspondent J. G. WI2120 te Westdorpe. Vraagt prospectus. verkrijgbaar, aan voordeeligen prijs. Aanbevelend, Ter Neuzen. Kalkblusscherij. A Mervormde Eerk. Hoek. 5 u., Bidstond, Ds. E. Raams. Hervormde Eerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sh-'skil. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u, dhr, J. A. Raams, Tkeol. can- didaat en n.m. 2 uv Ds. E. Raams. Philippine. 2 u., Ds. Akerslootvan Houten Roos. Sas van Gent. Sj u., Ds. Akerslootv. Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Hontenisse. 9J u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Eerken. Ter Neuzen. Axel, Kerkdreef. Axel, Stationstraat. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5j u., leeskerk. 9 u. en 2 u., Ds. J. E. van Hulsteijn Jr. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. Chr. Bruins, en u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Oud- Gereformeerde. Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Lokaal Ter Neuzen. 9 u.. 2 n. en 5J u., Ds. Boone, van St. Philipsland. Lokaal Ter Neuzen. ,Eben-Ha'ezer" (Kerkhoflaan) 5| u., Evangelisatie. '16 Sept. Engelsch s.s. OUSEL, 3633 kub. M., van Rotterdam, ledig. 16 Sept. Engelsch s.s. SEVEN SEAS, 3378 kub. M., naar Louden, stukgoed. ss RICHARD in lossin. te Rotterdam. s.s. ELISABETH vertrok 16 dezer van Ivroonstad naar Ter Neuzen. s.s. HELENA liggende te i^r Neuzen. s.s. MAGDALENA liggende te Hull, s.s. CORNELIS vertrok 16 dezer van Kroonstad naar Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3