De krijgsbedrijven. zich gereed maakt om stand te houden op de lijn Peronne—St. Quentin Vervins Mezieres, wat huu een aftochtslinie door Luxemburg zoa geven, welke linie door de Duitsche genietroepen voor een krachtige verdediging in orde gemaakt moet zijn. Fen Daitsch Moskou. Uit de Times Er blaast. een orkaan. De regen valt in stroomenstortvloeden maken de wegen tor tnodder, waarin de wielen diepe insnij- dingen maken. De slooten aan weerszijdeu der wegen zijn rivieren gewordeu en de rivieren stroomen. Dat is bet Frankrijk van den grooten terugtocht, een Frankrijk, zoo verschillend van dat lachende laud van verleden week, waar de zegevierende troepen van den keizer doortrokken en over de gladgebaat de wegen bun zwaar geschut vervoerden. Maar thans De groote wielen rollen niet langer over gemakkelijke wegen. De wielen zakken diep weg en de paarden moeten zich tot het uiterste iospannen. De diijvers schreeuwen en leggen er on- barmhartig de zweep over. Wat beteekenen paarden voor diesoldaten van Attila De dieren Jdoen hun best, maar de wielen zakken dieper weg. Haast u, haast u, de Engelseben komen kiinkt het en luider worden de vloeken en het gescbreeuw en de zweepslagen. Weer epan- nen de paarden zich tot het uiterste in. Maar tevergeets. De wielen zitten vast. Men hoort het voertuig kraken onder de pogingeu der paarden. Haast u Haast u Maar hoe kan men zich haasten, als de goden met den vijand stridden? En de vervolgde Duitschers snijden de strengen door en de vrij geworden paarden galoppeeren weg. Zoo gaat de terugtocht voort door einde- looze modder, een eindelooze stroom van bleeke, vermoeide, uitgeputte menschen, hongerig en zonder amraunitie. En uit de verte kiinkt de zware stem van het kanon en verht^lt van het bloedbad, dat opnieuw zal aangericht worden, als de Duitschers wageu een enkel oogenblik stand te houden. En zoo valt kanon op kanon in de banden hunner vijanden. 'tis avond en de inaan verlicht, nu en dan flauw tusschen de wolken uitkomende, de gestalten. Daar nadert een troep Engel- sche cavalerie. Hoort gij dat hoera Ziet gij hoe de paarden voorwaarts springen En hoort gij nu het verbitterde schrille knarsen van staal tegen staal 't Duurt maar eel oogenblik, dan is het over. En voort gaat de terugtocht in den donkeren nacht Ik sprak daareven een soldaat, die ge- woud van de vervffiging terugkeerde. Zij vluchten, zeide hijals dieren, die op een roottocht betrapt zijn. De weg ligt vol gewereu, ransels, pati oongordels; vol Maxims, vol kanonnen zelfs. En zoo mijlen ver aaneen. Wat 'n helmeri met het bluffeud inschrift Met God voor koning en vaderlandEn wat 'n dooden, Hoopen van paarden, heuvels van menschenlijken. ik heb het telkens gezien menschen doodgeschoten, zoo dicht bij elkander, dat zij na hun dood bleven staan. Een ontzettend gezichtEn op de velden verzamelen zich roofvogels, ook menscheUjke roofvogels. De Franschen zijn onder het leed zwijgend. De Eugelschen kent men. Maar men onthoude den Duitschen dezen lof niet hij weet moedig te sterven. Doch wat 'n rouw en ellende om ons heen Het is vreeselijk voor een regiment reservisten, zulk een strijd mee te maken. Het zijn vaders vau gezinnen. Vraag het hun en zij zuilen uit hnn binnenzak de foto's van hun kinderen te voorschijn halei. En de terugtocht gaat voort. Treinlading op treinlading Britten en Franschen worden naar de zwakke punten van den aftrekkenden vijand gebracht. Dat is het voordeel van het terrein, dat de bondgenooten hebben gekozen. Want het netwerk der spoor wegen is als een spinneweb. Alle spoorwegeu loopen op Parijs uit en zoo is het mogelijk met bijua ongeloofelijken spoed versche troepen op den vluchtenden vijand af te zenden. JiritscJi-Indische troepen in Frankrijk, Volgens een bericht aan de vNeue Zii- richer Zeitung" zijn er Britsch-Indische troepen te Marseille aangekomen, en vandaar in de richting van Parijs vervoerd. Het moeten Sikhsregiinenten ;ijn, behoorende tot de krijgslieden-kaste der Sikhs, de meest geziene Hindoe-kasten. Onder gewone om- standigheden mogen zij niet aan gene zijde van den lndischen Oceaan dienst doen, doch er zijn uitzonderingen toegelaten, onder voorwaarde dat zij na hun terugkeer een volkomen reiniging volgens bepaalde cere- monien, ondergaan. De te Marseille aangekomenSikhs wor den op 20,000 man geschat. Het zijn in- drukwekkende figuren met zwarten v lien baard en den turban (opgerolde hoofddoek) als hootdbedekking. De dapperheid der Oostenrijkers in het gevecht. (Wolff.) Een officieel communique uit Weenen, van 16 Sept. meldt, dat een nieuwe groepeering van het Oostenrijksche leger noodzakelijk werd, omdat zijn noorder- vleugel bij Rawa Roeska (Noord-Galicie) bedreigd was door versche en overtalrijke Russische strijdkrachten. De Russische overraacht bleek zoowel bij den opmarsch naar Krasnik als ook in 't gebied tusschen Krasnik en het slagveld van Lemberg. In de kevige gevechten ten Oosten van Grodeck op 10 dezer waren de aartshertogen rederik, de legerkommandant en Karel rans Josef de troonopvolger in het keetst van den strijd tegenwoordig. Bij de daar aanvallende divisie als ook in alle tot dusver geleverde gevechten, hebben onze dappere, reeds sedert drie weken aan een stuk vechtende troepen hun beste krachten getoond en opnieuw hun dapper- eid aan den dag gelegd. In den 5-daagsehen slag bij Lemberg adden beide partijen zware verliezen. Bp iawa Roeska werden nachtelijke aanvallen der Russen bloedig afgeslagen. Gevangen genomen Russen, onder wie vele officieren, werden weer in massa naar het binnenland vervoerd. Tot dusver zijn 41,000 Russen en 8000 Serviers naar het binnenland van de monarchic gebracht. Voorts werden er tot dusver 300 veld- tanonnen veroverd. De conclusie is dat ons leger tot nu toe met heldenmoed in hardnekkige gevechten tegen den overmachtigen vijand met succes is opgetreden. De oorlogscorrespondent van de (/Zeit" meldtDe afmarsch van onze troepen ge- schiedde in volmaakte orde. Onze mannen waren ervan overtuigd dat zij goede resultateu hadden bereikt, aaugezien zij 80 kanonnen en meer dan 10 000 krijgsgevangenen met zich voerden. Thans zijn reeds tie nieuwe stellingen ingenomeu. De geest onder de troepen is zeer goed. De legers van generaal Dankl en van Aufenberg hebben zich thans met het loofdleger vereenigd. Heldhaftigheid van kloosterzusters. Nog betrekkelijk weinig is er gezegd van etgeen verwoest is, tijdens hun kortstondig verblijf te Dendermonde, door de voorttrek- tende Duitsehers. Verwoest .zijn: het burgerlijk hospitaal, de kerk en de abdij der Benedictijnen, de terk en het klooster der Theresiauen, de post, het bisschoppelijk college, al de scho- len, de academie van Schoone Kunsteff met laar vermaarde verzamelingen, de labriek De Bruyu. Eer de Duitschers het burgerlijk hospitaal in brand staken, deed een der Duitsche officieren de moeder-overste der gasthuisnon- nen voor hem verschijnen eu beval hij haar spoedig met haar zusters het hospitaal te verlaten. De eerbiedwaardige vrouw antwoordde hem, dat dit onmogelijk was, daar zij de bedlegerige kranken toch niet levend mocht aten verbranden en zij bad hem het hospi taal te sparen. De officier verwijderde zich, doch kwam na een half uur terug en herhaalde zijn eerste bevel. De overste zeide hem, dat zij en haar zusters liever levend verbrand werden met haar zieken. De officier beval haar dan de zieken in den tain van het gesticht te dragen, omdat er geen genade was voor het hospitaal. Weldra stond het hostpitaal in lichter laaie De zieken lagen in den tuin bijna te braden en de zusters en enkele priesters moesten van Itjder tot lijder rondgaan, om hen met nattq doeken te bedekken en zoo tegen den gloed te beschermen. Toen de brand uitgewoed was en geheel het gesticht tot puin vervalleu, lagen nog in den tain de zieken, menige onder hen met verschroeid aangezicht, doch zij waren gered Eere aan de heldhaftige redsters. Tijd. Belgische actie tegen Lnik? Over Maastricht seint een correspondent van het Alg. Hoi. Is reeds uit de aanvallen op Leuven en Thienen gebleken, dat de Belgen niet stil zitten, nog duidelijker blijkt dit uit de omstandigheid, dat binnenkort een ernstige poging verwacht wordt om.Luik te her- nemen. Generaal Bertrand schijnt alles in het werk te stellen om zich van Luik meester te maken. Afgescheiden van de vraag, of het den Belgen gelukken zal, Luik te hernemen, staat het toch wel vast, dat zij het er op toeleggen, de verbinding tusschen Aken en het front van de Duitsche troepen te ver- breken. De stemming onder de Duitschers in die verbindingslinie is zeei;geprikkeld en iedere reiziger wordt nauwkeurig gefouilleerd en aan een verboor onderworpen. De passagiers op de booten tusschen Luik en Maastricht worden streng aan den lijve onderzocht en de Etappen-Komman- danturen tusschen Aken en Brussel leggen een buitengewonen achterdocht aan den dag. In ieder geval zijn dezer dagen allerlei gebeurlijkheden te verwachten op de groote Duitsche verbindingslinie door Belgie. In Frankrijk. Door het persbureau wordt volgens de Tel. uit Londen het volgende communique gepubliceerd De algemeene positie van onze strijd- machten langs de Aisne blijft steeds guustig. De vijand ondernam verscheidene tegenaan- vallen, voornamelijk tegen het eerste Engel- sche legercorps, doch werd teruggeworpen en heeft zelfs een weinig moeten wijken, zoowel voor onze troepen als voor de Fransche legercorpsen, die zich op onze rechter- en linkerzijde bevinden. De verliezen van den vijand zijn aan- zienlijk. Wij hebben 200 Duitschers krijgs- gevangen gemaakt. Het communique te Parijs Woensdag- middag drie uur bekend gemaakt zegt Op den 14en en 15en September kwam de achterhoede van den vijand in aanraking met- onze troepen, die hem achtervolgden. Zij trachten stand te houden, versterkt door een aanzienlijke Duitsche strijdmacht. De vijand levert defensief slag over het geheele front, waarvan zekere gedeelten door hen krachtig versterkt zijn. Dit front strekt zich uit door het gebied van Noyon, de plateau's, ten Noorden van Vicsur-Aisne, van Soissons door het bosch van Laou, over de hoogten ten Noorden en Westen van Rheims en langs de linie, die eindigt ten Noorden van Vill-sur-Tourbe (ten Wes ten van de Argonne). Aan gene zijde van de Argonne wordt het front voortgezet door een andere linie, die loopt ten Noorden van Varennes (dit laatste punt is door den vijand ontruimd) en de Maas bij het bosch van Forges, ten Noorden van Verdun bereikt. In den loop der achtervolgiug, door ons, na den slag aan de Marue ondernomen, zijn ons tal van krijgsgevangenen in handen ge- vallen, waarbij nog een groot aantal achter- blijvers gevoegd moeten worden, die zich in de bosschen verborgen hadden. Hoe groot het aantal krijgsgevangenen en het veroverde materiaal is, kon nog niet nauw keurig worden vastgesteld. Daarom ont houde het ministerie van Oorlog, dat geen fantastische cijfers geven wil, zich van het publiceeren van hijzonderheden. Uit Berliju seinde het Woiffbureau Woens- dag Onze troepen viel onderstaand bevel- schrift, afkomstig van den commandant vau het eerste Fransche leger, in handen Oppercommando I armee, I bureau no. 790. Hoofdkwartier. Speciaal bevel no. 9. Door het stedelijk 'oestuur van Ramber- villers is den opperbevelhebber van de eerste armee ter kenuisse gebracht, dat soldaten zich in deze stad tot gewelddaden en plunde- ringen hebben lateu verleiden. Deze daden zijn des te betreurenswaardiger en des te meer af te keuren, omdat zij begaan zijn op Fransch grondgebied. De commaudeerende generaal van het 21ste legercorps zal deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk onder- zoeken, opdat zij, die aan dit misdrijf schuldig zijn, aan den krijgsraad kunnen overgeleverd worden. (W.g.) DUBAIL, Door dit document wordt vooral de erva- ring, door het leger van onzen kroonprins opgedaan, dat de Fransche troepen zelfs in hun eigen land plunderen en rooven, vau officieele Fransche zijde bevestigd. Aan de liussische grens. Het St. Peterburgsche telegraaf-agentscbap seinde Woensdag De krachtige achtervol giug van de verslagen Oostenrij ksche troepen duurt voort. Eenige Oostenrijksche leger corpsen zijn zoo goed als vernietigd. De Russische strijdmachten trokken de rivier San over. De Russische voorposten naderen in het Oosten Premysl. Door de snelle militaire operaties is elke mogelijkheid om de verliezen van den vijand nauwkeurig vast te stellen, uirgesloten. Deze moeten echter ontzaglijke afroetingen hebben aan- genomen. Volgens ingekomen berichten moeten de Oostenrijkers ongeveer 250 000 man hebben verloren aan gesneuvelden en gewonden, terwijl ruim 100.000 man werden gevangen genomen en ruim 4000 kanonneD en een aantal vaandels werden buitge- maakt. Overal zijn de wegen versperd door artillerie-parken en transport-colonnes met wapenen en munitie, welke bij den over- haasten aftocht zijn achtergelaten. Aan de Weichsel maakten de Russische troepen zich meester van een groote massa materiaal, ten behoeve van den bouw van bruggen, terwijl verscheidene booten, waaronder een gepantserd schip, in den grond werden geboord. De Duitschers hebben wanhopige pogingen aangewend om het debacle vaD het Oostenrijksche leger te voorkomen. Het deelnemen der Duitsche legercorpsen aan den strijd bleek op verscheidene punten van het Oostenrijksche front evenals bij de positie te Fourobine. Er werden 36 stuks zwaar geschut op de Duitschers veroverd, terwijl 5000 Duitschers werden gevangen genomen. Op de linies der overige legers viel even- eens een groot aantal Duitsche kanonnen in handen der Russen, waarvan verscheidene door de snelle operaties, zelfs niet in de gevechten werden gebruikt. De hulp der Duitschers heeft de zware nederlaag der Oostenrijkers niet kunnen voorkomen en heeft er integendeel toe bij- gedragen om de overwinning der Russen schitterend te maken. Men deelt van Duitsche zijde aan de Tel. mede Generaal-majoor Graaf Von Hindenburg heeft de hem opgedragen taak op schitte- rende wijze volbracht,. Gedurende den gan- scben veldtocht heeft hij tot dusverre nog nimmer zijn paard bestegen, hetgeen hem belet werd door zijn galsteeulijden. Hij leidde de eerste operaties gedurende zijn spoorwegreis naar het oosten, en sedert dien alles van zijn kamer uit.. Hij volgt de bewegingen van het leger iu een auto. In miiitair opzicht was hem een buiten- gewoon zware taak opgedragen. Niet alleen waren de Russische troepen qua getalsterkte verreweg iu de meerderheid, maar bovendien waren zij van twee kanten tegelijk Oost- Pruisen binuengedrongen. Ten Zuiden van de Masurische meren stond het Russische Narefleger, bestaande uit 5 legerkorpsen en drie cavalerie-divisies, ten noorden stond het Wilna-leger, bestaande uit vier legerkorpsen, twee reserve-divisies en vijf cavalerie-divisies, in totaal 200.000 man. Op 29 Augustus werd het Naref-leger bij Tunnenberg definitief verslagen. Het verloor al zijn artillerie, meer dan 560 stukken en 92.000 krijgsgevangenen. Daarop werd het Wilna-leger eveneens verslagen en gingen nogmaals 150 kanonnen verloren, terwijl 30,000 Russen krijgsgevangen werden gemaakt. Dit alles werd verkregen, niet- tegenstaande de frontbreedte 100 K.M. bedroeg. door de geforceerde marschen der Duitschers, wier infauterie op vier achter- eenvolgende dagen 150 K.M? aflegde. Hindenburg versloeg in totaal 12 Rus sische legerkorpsen en 8 cavalerie-divisies, ongeveer een vierde gedeelte van het ge heele Russische leger te velde. Ondanks deze onloochenbare feiten wordt beweerd, dat de Russen voor Kiftiigsbergen staan. 'n Feit is, dat de Russische krijgsgevangenen door Konigsbergen werden afgevoerd, maar dat er geen enkele gewapende Rus meer op Duitsch grondgebied staat. Fen strijd in de lucht. De Russische kapitein-aviateur Nesterof, die in den loop van een vliegtocht be- rnerkte, dat een Oostenrijksche aeroplane boven Russische troepen vloog, achtervoigde den Oostenrijker en stortte zich met zijn toestel boven op hem. Beiden werden bij hun val op slag gedood. Serviers en Oostenrijkers. WEENEN, 16 Sept. Generaal-majoor Von Hofer heeft namens den chef van den gen. staf de volgende ambtelijke mededeeling gedaan Over de Save binnengevallen Ser- vische troepen werden overal teruggedreven. Syrmia en Banat zijn dientengevoige geheel vrij van vijanden. Syrmia en Banat zijn de landschappen, die ten westen en ten oosten van de Donau tegen de Servische grens liggen. De bezetting van Visegrad door de Serviers, NISJ, 15 Sept. De Servische troepen hebben Visegrad, in Zuid-Bosnie bezet. T)e Duitschers in Frankrijk. Het officieele Fransche communique van Donderdagmiddag drie uur luidt volgens een part. tel. aan de N. R. Crt. Over het geheele front, van de Maas tot de Oise, duurt de veldslag voort. De Duitschers bezetten stellingen, die op verdediging zijn ingericht en met zwaar geschut zijn voorzien. Bijgevolg kan de Fransche opmarsch slechts laugzaam zijn. Op den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers, die daar de hoogten ten noorden van de Aisne bezet houden, op enkele punten eenigszins teruggeweken. In het centrum, tusschen Berry au Bac (aan de Aisne Z.Z.O. van Laon) en Argonne, is de toestand onveranderd. De Duitschers gaan voort zich in het landschap Woevres te verschansen. Tusschen Etain en Thiaucourt (30 K.M. ten N. vau Toul) hebben de Fransche legers overal voeling met den vijand. De tegeuaanvallen der Duitschers, zoowel's daags als's nachts ondernomen, zijn alle afgeslagen. Het moreel der Fransche legers is voor- tretfelijk. BERLIJN, 17 Sept. (Wolff. Part) Uit het groote hoofdkwartier wordt vanavond officieel gemeldIn den slag tusschen de Oise en de Maas is de beslissing nog steeds niet gevallen, maar er zijn toch teekenen die er op wijzen dat het weerstandsvermogen van de tegenstanders begint te verlammen. De met veffi vermetelheid ondernomen poging der Franschen om op onzen uitersten rechtervleugel door te breken, is zonder buitengewone inspanning van de zijde onzer troepen ten slotte op niets uitgeloopen. Het centrum van de Duitsche legers wint langzaam maar zeker terrein. De op den rechter Maasoever ondernomen uitvallen uit Verdun zijn gemakkelijk af geslagen. Een part. tel. uit Berlijn van gister zegt Duitsche cavalerie is er op den Duitschen techtervleugel op het Westelijk oorlogs- terrein in geslaagd een wagenpark en munitiecolonnes van de verbonden legers af te snijden en mee te voeren. In het midden van het gevechtsfront golft de strijd been en weer. Bij Verdun zijn verscheidene forten van de buitenste linie zoo goed als plat ge- schoten. De caputilatie van Verdun wordt spoedig verwacht. Het slechte weder houdt de ontwikkeling van den Duitschen aanval tegen. Op 16 September hebben verscheidene Duitsche vliegers boven Parijs gekruist en hebben er bornmen geworpen. Zij zijn door machinegeweren beschoten, doch ongedeerd teruggekeerd. De beslissing aan de Marne wordt in de eerstvolgende dagen verwacht. Het Berliner Tageblatt schrijft Evenals onze bondgenooten in Galicie, nemen wij thans iu Frankrijk over een bijna 200 kilometer lang gevechtsfront een verdedigende positie in, en terwijl wij ver- wend zij'- door des elle overwinningen der eerste weken, wil het er bij velen niet goed in, dat de verdediging onder zekere om- standigheden evenzeer geboden kan zijn als de aanval. Totnogtoe hebben wij slechts weinig van de algemeene positie veruomen, doch er zijn toch inmiddels al eenige successen te noemen. Deze bestaan in het afslaan van nachtelijke aanvallen der Fran schen en het gelukken van enkele Duitsche tegeuaanvallen. Tweeerlei schijnt echter aan het Fransche oppercommando nog niet te zijn geluktde omsingeling van onzen terugtrekkenden rechtervleugel en de door- braak door ons front. Dat wij onze oorspronkelijke stellingen tusschen Parijs en Verdun om strategische redenen hebben veriaten, is op zichzelf volstrekt niet van groote beteekenis. In een worsteling van verscheidene dagen wisselt het terrein-verliezen en het terrein- winnen elkaar af. Het komt uitsluiteud op het eindsucces aan en zoolang de slag nog ,/staat" en de mogelijkheid der aan- komst van versche krachten steeds nader komt, terwijl de tegenstander zich uitput in voovtdureude aanvallen, zijn de vooruit- zichteu voor de DuitschA legers beter dan voor de Fransche en Eugelsche. TER NEUZEN, 19 September 1914. De Ilavenwerken te Ter JVetizen. Blijkeus de waterstaatsbegrooting wordt voor uitbreiding van de los- en laadplaatsen alhier voor 1915 noodig geacht 225.000, waarvan f 155.000 voor de onteigening van de benoodigde gronden. Oe iSnrbeitSisfoauys. Woenndag 16 Sept. 1.1. vergaderde de commissie voor de arbeidsbeurs. Besproken werd de afwikkeiing der werkzaamheid van de commissie, die door de stickting van de gemeentelijke arbeidsbeurs een einde neemt. Wat werk betreft zal eerst later eenig resultaat mogelijk zijn. Besloten werd de werkzaamheden gaande te houden tot de gemeentelijke bears ze kan ocernemeu. Aan het plaatselijk steuncomite zal door voorzitter en secretaris in de eerstvolgende vergadering verslag van het werken der commissie worden gedaan, waarna dit eomite tot opheffen kan besluiten. Ingeschreven waren op 1 September 252 werkloozen, tot 14 September was dit aantal met 16 vermeerderd en gekomeu op 268 en verminderd m t 2, die werk ge- vouden hebben en 1, die uitkeering ontvangt krachtens de ongevallenwet. Het totaal is dus 265. Het aantal werkloozen in de gemeente is, waar o. a. van ieder gezin slechts 1 werd ingeschreven, ook wanneer er in den regel meer werken beduidend hooger en werd geschat op ruim 400. Bijzondere omstatidigkeden brachten juist iu de week van 714 September zeer veel werk. Er werd gewerkt van deingeschreven(?) werklooze totaal door 136 man 40 dagen en wel door 9 man 6 dagen, door 0 man 51/2 dag, door 10 man 5 dagen, door 3 man 4^ dag, door 20 man 4 dagen, door 6 man 8x/3 dag, door 17 man 3 dagen, door 22 man 2L/2 dag, door 8 man 2 dagen, door 29 man 11/3 dag, door 12 man 1 dag. In de loopende week zijn de werkzaam heden door de ingeschreven werkloozen verricht, daarbij vergeleken, niet vau be teekenis. Wepkeloozen-vepzekeping. Op initialief van het *comite voor onder- zoek" alhier, werd gisteren avond in het Veie nigingsgebouw in de Donze-Visserstraat eene vergadering gehouden, waarbij alle handwerkslieden, bootwerkers en losse werk- lieden waren uitgeooodigd tegenwoordig te zijn. Yelen hadden aan die oproeping voldaan. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer Jac. Meertens, die te kennen gaf dat deze vergadering zijn corsprong vond in de tegenwoordige omstandigkeden, en voor het beramen van middelen om de werkeloozen te helpen, maar ook om zoo mogelijk iets daar te stellen dat ook voor de toekomst vruchten kan afwerpen, gaf hij het woord aan den Ed. Achtb. heer Huizinga, burgemeester dezer gemeente, die op zich genomen had een en ander uiteen te zetten. Deze begon met in het licht te stellen de tegenwoordige verhoudingen der werk- nemers en werkgevers in de maatschapptj. In den loop der tijden hebben de toestanden zich gewijzigd, ook de verhoudingen van den werkman tot zijn patroon, Daardoor zijn ook andere behoeften ontstaan. Hij acht het tegenwoordig noodzakelijk dat de patroons zich in boilden vereenigen om ge- meenschappelijk die belangen te behartigen waartoe ze alleen staande niet bij maehte zijn, maar hij acht het ook broodnoodig dat de werklieden zich aansluiten in ver- eenigingen, om gezamenlijk hunne belangen te bespreken en middelen aan te wenden om datgene verbeterd te krijgen wat ver- betering behoeft. Onder de zaken die zeker noodzakelijk zijn, is eene verzekering tegen werkeloos- heid, die reeds op verschillende plaatsen is ingevoerd. De werkelooskeid doet zich onder versckillende omstandigheden voor, er is seizoen-werkeloosheid, die men meestal op het platteland vindt, er zijn permanente werkeloozen, menschen zonder vakkennis, menschen die het laatst in dienst worden genomen en het eerst wepr worden ont- slagen, maar er komt ook tijdelijke werke- loosheid voor, die krachtige, kurdige en ervaringrijke werklieden tot niets doen noopt, wegens gebrek aan werk. Het gaat volgens spreker niet meer aan, dat de gevolgen dier werkeioosheid alleen neerkomen op het hoofd van hen dien ze treflen, daar zulks buiten zijn wil geschied. Door het inrichten van werkeloozen kassen, met steun van de overheid, kan daarin worden voorzien. Er zijn verschillende stelsels van werke- loozen-verzekering. Yolgens het Gentsche stelsel betalen de gemeenten een bijslag vau 100 procent aan die vakvereenigingen die een werkeloozen-verzekering hebben ingericht en die wetteiijk bestaan. Yolgens het Noorsche stelsel wordt die bijslag gegeven aan alle werkliedenvereeni- giugen die zich met werkeloozen-verzekering bezig houden en die ook wetteiijk erkend zijn. Om in den thans wegens werkeioosheid alhier ontstanen nood te voorzien, raadt hij onder deze buitengewone omstandigheden aan, dat de verschillende werkliedenvereeni- gingen die hier bestaan, eene werkloozen- verzekering zullen in het leven roepen, ingegaan 1 September laatstleden. Er kan dan aan den gemeenteraad worden verzocht daaiaan steun te willen verleenen, terwijl dan ook de kans bestaat, dat van rijkswege een deel van het beschikbaar te stellen bedrag wordt vergoed. Hij acht het ook verkieslijker, dat de werklieden zelf een poging aanwenden om langs dezen 13'r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2