De krijgsbedrijven. 1 T* Volgei s aadere geruchten, zou er een sterke Rassische troepenmacbt te Ostende aan land gezet worden, om de Belgen te helpen. Hun landing daar zou, zoo beet het, slecbts nog een kwestie van vier-en- twintig uur zijn. Ten opzicbte van deze berichten en ge- ruchten maak ik natuurlijk het noodige voorbehoud. Ik geef ze echter weer, om ook de stemming bier, die nog geeuszins moedeloos is, te teekenen. Voor my staat intusscheu vast, dat er in Belgische militaire kringen iets gaande is, want reeds zijn sterke troepenafdeelin- gen Belgen opgerukt in de richting St. Ni- colaas en Lokeren. Het zou ook kunnen zijn, dat de Duit- schers de taktiek volgen, om al de plaatsen rond Antwerpen te verontrusten, om den beer nit zijn hoi te lokken en dat de op- rukkende beweging der Belgen hun niet ongelegen komt. Maar dan zouden er uit Belgie niet te veel troepen naar het noorden van Frankrijk gezonaen moeten worden. Hoewel de Duitschers uit allerlei plaatsen in de buurt van Antwerpen de bevolking verdreven bebben, hebben zij nog geen kans gezieu, dezelfde taktiek ook langs den waterkant toe te passen. Aan den kant van de Sebelde zouden zij onvermijdelijk in de vuurlinie van de geweldige Schelde- forten komen niet alleen, maar ook onder bet geweervuur van de groote troepenmacht, die rondom die forteu samengetrokken is. De openbare meeniug in Belgie is ook voor een aauvallende beweging tegen de Duitschers. Velen vragen reeds lang, waarom de rest van de troepen, die alien in de stelling Antwerpen ondergebracht zijn, daar werkeloos blyven wachten tot de vijand nadert, terwijl deze de naburige plaatsen teistert. schijnt bet dat de Serviers optrekken tegen Oostenrijk. Yerschillende feiten die daarop wijzen worden vermeld, o.m. dat Semlin, tegenover Belgrado gelegen, door ben bezet is. Semlin is, van Boedapest uit, de laatste Hongaarsche stad op den reehteroever van den Donau, en wel ter plaatse waar de Sawe of Sau, de grensrivier tusschen Hongarjje en Servie, in den Donau valt. Semlin is een stadje van 17,100 Duitsche en Servisehe inwoners zegt Baedeker. Vlak tegenover bemlin, ook op den recbter Donauoever, maar aan den overkant van de Sawe, ligt Belgrado. Om de Serviers te tuchtigen was Oostenrijk- Hongarije op bet oorlogspad getogen. De inneming van Semlin door de Serviers moet in Oostenrijk-Hongarye dus wel een diepen indruk maken. Wy mogen benieuwd zijn naar bijzonder- beden omtrent de wijze, waarop deServiers dit stoute stuk hebben klaar gespeeld. Gelijk bekend, is de spoorwegbrug over de Sawe door de Serviers verwoest en bescbikt Oosten rijk-Hongarije over een duchtige flot- tilje Donaumonitoren. Doe hebben de Ser viers die onschadelijk kunnen maken of weten te verschalken? Enzullendie monitoren geen poging doen om de verbinding van de berviscbe troepen, die Semlin bebben bezet, met het moederland at te snijden Naar het antwoord op deze vragen mag men benieuwd zjjn. zijn leger de versterkte vijandelijke stelling ten Zuidwesten van Verdun genomen. Af- deelingen van het leger doen een aanval op de ten Zuiden van Verdun liggende sperforten. De forten worden sedert giste- ren door zware artillerie beschoten. (w. g.) VON STEIN, Kwartiermeester-generaal. De slag bij Tannenberg. Dt oorlogscorrespondent van de Taglicbe Rundschau geeft over den slag bij Tannen berg in Oost-Pruisen de volgende beschou wing ten beste. Wat zicb in de kntieke drie dagen op de linie Gioss-Gardienen-Muhlen-Hohenstein heeft afgespeeld, zal in de krijgsgeschiedenis als een merkwaardige gebeurtenis worden geboekstaafd. Geen vestingoorlog, waar tecbnische meerderbeid van het geschut den doorslag geeft, geen strijd tusschen legers die in aantal weinig verschillen, geen over- irompeling door een gelukkig toeval. Het was een veldslag, waarbij een bekwaam aangevoerde minderheid een zeer veel tal- iijker vijand^omvatte, versloegen vernietigde. Vandaar het groote aantal gevangeneif bet getal 90,000 is genoemd in ver- houdmg tot het aantal dooden en gewondenj vandaar dat de gedecimeerde vijand in de moe rassen, meren en bosschen ten Oosten van de genoemde linie moest terugtrekken. Het gevecht om Neidenburg was slecbts de voltooi'ing van de algebeele Russische nederlaag. De siag bij Tannenberg-Hobenstein is in de eerste piaats gewonnen door onze land weer de ruggegraat van bet Duitsche volk m de wapenen. De landweer heeft den eersten schok van de Russen weerstaan. Slecbts een geringaantallandweerregimenten stonden Westelijk en Noordwestelijk van ohenstein, dat de Russen bezet hielden en van waar ze naar Osterode wilden door- breken. Hier ontspon zich een verbitterd gevecht. Telkeus opnieuw viel de landweer de Russen aan, die zich in de greppels aan weerszijden van den weg hadden gelegero en in Hobenstein zelf in elk huis van de hoofdstraat dekking zochten. Een van deze moorddadige aanvallen duurde een kwartier lang. Ituw optreden tegen gevangenen. De -Vorwarts maakt melding van enkele gevalien, waarin op zeer onoordeelkundige wyze werd opgetreden tegen krijgsgevan- genen, als een gevolg van de zeer onver- standige artikelen in bladen, die tecren de aan'bieding van bloemen, sigaretten, choco- fade enz. aan gevangenen opkwamen. Dominee fraub, de bekende afgevaardigde in den Rijksdag, deelt mede, dat een zieken- verpleegster den laatsten wil van een sterveoden Franschen graaf wilde schrijven, en die daarvoor werd uitgevloekt. Dat is een staaltje, zegt de heer Traub. uit velen en hy voegt erbij ,dat dit ontzettend, inhumaan en onrechtvaardig is". Een ander geval wordt°uit Liebenstein in Saksen Memingen gemeldBij het vervoer van een transport gevangenen, Belgen, naar een kamp op het militaire oetemngsterrein, werd een der gevangenen, een geestelijke, door de woedende menigte' gelyncht, wijl hij een der aanstokers zou zyn van een overval door de bewoners op de Duitsche soldaten. De koster, die eveneens gevangen was, kreeg een pak slaag. De priester is dood". 1 //^orwa,r*s" ac^ <*it eenvoudig onge- Maar zoo het waar is, dan dient er krachtig te worden opgekomen, tegen zulk een wreed, ruw, barbaarsch optreden. Hoe kon de /woedende menigte" weten, dat die geestelijke een der ^aanstokers" was? Wat recht heeft zij den man, die nu gevangen is, aan te vallen en te lynchen Hebben de troepen, ter bewaking der oe- vangenen aanwezig, geen last om zulk optreden tegen te gaan Het is noodig dat de overheid een on- derzoek naar zulke gevalien instelt en zeer krachtig optreedt tegen de schuldigen, ten emde een voorbeeld te stellen en te zorgen dat m Duitschland tegenover weerlooze gevangenen geen lynchjustitie wordt toe- gepast. Servie- Oostenrijk. Werd onlangs gemeld dat Oostenrijk zijn optreden tegen Servie bad gestaakt, nu De Duitschers in Belgie. Een officieel bericht der Belgische re- geering van Vrijdag meldt dat de provincien Antwerpen en Limbiarg geheel van Duitschers gezuiverd zijn, evenals bijna geheel Oost- Vlaanderen. Onze troepen hebben Dendermonde weder bezet. Gisteren is in den omtrek van die stad het laatste gevecht geleverd, dat den vijand op ernstige verliezen is komen te staan en voor hen in een besliste nederlaao- is geeindigd. Een Duitsche kolonne, welke van Melle naar Audenaerde en St. Truyen trok, trachtte in den nacht een terugkeerende beweging in noorddTijke richting te ondernemen, doch werd ter hoogte van Eenaeme (bij Aude- naeide) tot staan gebracht. De vijand trok daarna terug naar het Zuiden. De verrichtingen van ons veldleger tegen de Duitsche troepen, die voor de versterkte stelling van Antwerpen liggen, zoomede de gisteren vermelde operaties, waarvan bet eerste resultaat was de hernemincr van Aerschot, zijn beden stelselmatig voortgezet. Ons leger is blijven vooruitrukken en heeft den Duitschers aanzienlijke verliezen toegebracht door het optreden van onze artillerie en in het bijzonder van onze veldstukken van zwaar kaliber, wier uit- werking zeer groot was. Van Zaterdag wordt aan de Tei. gemeld Een groote veldslag is aan den gang. Ik kan er u niet meer van zeggen, dan dat de stand voor de Belgen allergunstigst is en dat van dezen slag enorm veel zal afhangen. Gisteren hadden nog talrijke schermutselingen piaats. Honderden arbei- ders werken aan de herstelling van den spoorweg naar Dendermonde. Hedenochtend was de gemeenschap tusschen Antwerpen en Gent over Dendermonde hersteld. De Koning is voortdurend aan het front der troepen en trotseert koelbloedig het vuur. Hij wordt door de soldaten letterlijk ver- afgood en op zyn beleid bouwt gansch de natie haar diepste vertrouwen. De Koningin bezocht gisteren verscheidene gasthuizen en beurde al de gewonden op door haar be- Jangstellend en liefdevol woord. Onder de gevangenen, te Aerschot ge- maakt, was een graaf von Bulow, neef van den gewezen rijkskanselier. Vanavond verneem ik meer over den zwaren slag, die woedt tusschen Mechelen en Leuven. Naar schatting is het Duitsche leger nog 40,000 man sterk, grootendeels bestaande uit Landstorm. De Duitschers die hedenmorgen nog te Keerbergen waren, zijn over den Demer gedreven en ongeveer tien kilometer ver teruggedrongen in de richtin^ van Leuven. Zij trekken op Leuven term*1. Op den kruisweg der steenwegen va°n Brussel naar Aerschot en van Mechelen naar Leuven staat een kasteel, dat de Duit schers tot een fort hebben gemaakt en vanwaar uit zij deze steenwegen pogen te bestrjjken. Zulks gebeurt echter hoofd- zakelijk om hun aftocht op Leuven te dekken. Op dit geimproviseerd fort richten onze kanoDnen een aanhoudend en verschrikkelijk vuur. Ook heden werden nog vele gewonden, ondei wie een massa Duitschers naar Ant werpen gebracht en van de stations uit in tot ambulancewagens ingerichte tramrijtuigen naar de gasthuizen gebracht. De gunstige berichten van ons eigen front, gevoegd bij de zege-bulletins uit Frankrijk en Rusland, wekken hier een algemeene geestdrift. Om de bladen, die tweemaal daags verschijnen wordt letterlijk gevochten. De uitval uit A.ntwerpen De Belgische legatie te 's Gravenhage deelt het volgende mede Het Belgische leger, dat den lOden dezer maand uit Antwerpen vertrok, heeft over een breed front overal de Duitsche troepen teruggeworpen. De steden Mechelen en Aerschot zijn hernomen. De troepen hebben den spoorwetr tus schen Leuven en Thienen opgeblazen. Het offensief wordt krachtig voortgezet. In Frankrijk. Het Groote Hoofdkwartier deelde Donder- dag het volgende mee De Duitsche Kroonprins heeft heden met Het Engelsche persbureau maakte Donder- dag het volgende rapport van maarschalk French openbaar De slag in Frankrijk is gisteren voortgezet, de vijand is over de gebeele linie terug- gedreven. Ons eerste legercorps heeft 200 lijken van den vijand begraven, 12 maxims ver- overd en gevangenen gemaakt. Het tweede legercorps heeft 350 gevan genen en een batterij genomen. De verliezen der Duitschers zijn zwaar. De Duitsche troepen zijn naar het schijnt uitgeput. De Engelsche troepen zijn de Marne in Noordelyke richting overgetrokken. Het in den nacht van Donderdag te Parijs volgens de N. R. C. bekend gemaakte officieele bericht luidt Aan den linkervleugel zijn de troepen dei oondgenooten tusschen La Ferte sous Jouarre en Chateau*Thierry de Marne over- gestoken, den terugtrekkenden vijand achter- volgende. De E^gelschen hebben talrijke krijgsgevangenen. Ook hebben zij mitrail leuses vermeesterd. Sedert 4 dagen winnen de bondgenooten hier 60 K. M. lusschen Chateau Thierry en Vitry le Franfois, is de Pruisiscbe garde naar het Noorden van de moerassen van St. Gond teruggeworpen. In de streek tusschen Mailly en Vitry le Franfois duurt de hevige strijd voort. Op het centrum en aan den rechtervleugel is de toestand aan de Ornain en in Argonne, waar de tegenstanders zich in hun stellingen handhaafden, dezelfde gebleven. Aan den kant van Nancy maken de Duitschers geringe vorderingen. Daarentegen vorderen de 1 lanschen in het bosch van Champenoux (O. N. O. van Nancy) op den weg naar Chateau Salins. Beide partijen hebben aanzienlijke ver liezen geleden. Het moreel en de gezond- heidstoestand der Franscbe troepen°is uit- stekend. De moerassen van St. Gond zijn ten Noorden van Sezanne gelegen. Mailly vindt men Oostelijk van Sezanne en Westelijk van het dezer dagen genoemde Sompuis, dat als bet eindpunt van den Fransch-Engelschen linkervleugel ten Westen van Vitry werd aangegeven. De Ornain is een zijrivier ran de Marne, waaraan het eveneens reeds genoemde Ser- maize ligtde gevechtslinie zou zich daar nl. volgens het officieele Engelsche bericht van 8-9 September, uitstrekken van een punt in de nabijheid van Vitry tot Sermaize. Argonne is het gebied Westelijk van Verdun, tusschen de Maas en het Aru*onner woud. Vrijdag seinde HavasHet officieele communique van vanmiddag bevat de vol gende bijzocderbeden over de krijgsverrich- tingen sedert den 6en dezer op het front Parijs— Verdun De eerste faze van den veldslag aan de Marne is ten voordeele van de bondgenooten beslist, daar de rechtervleugel en het centrum der Duitschers thans in vollen aftocht zijn. De toestand op den Franschen rechtervleugel in de Vogezen en voor Nancy, dat de Duit schers met enkele zware belegeringskanonnen bebben getracht te bombardeeren, is onver- anderd. De algemeene toestand heeft der- halve sedert enkele dagen een geheel ander aanzien gekregen, zoowel uit een strategisch als uit een taktisch oogpunt. Niet alleen hebben de bondgenooten den opmarsch der Duitschers, dien dezen zege- vierend waanden, tegengehouden, doch de vijand is op bijna alle punten voor onze troepen teruggeweken. Lit het communique van hedenmiddag blijkt nog dat de Duitsche rechtervleugel (het leger van maarscbalk von Kluck) °75 K.M. is teruggetrokken. Het centrum is teruggeweken na ver- bitterde gevechten in de streek ten Noorden van Sezanne en Vitry le Francois. Het officieele pers-bureau uit Louden deelt het volgende mede De algemeene terugtocht van den vijand heeft gisteren voortgeduurd. De Engelschen hebben 1500 man gevangen genomen, ver- scheiden kanonnen en machinegeweren, be- nevens een groot aantal ammunitie-wagens buitgemaakt. De Duitschers zijn in wanorde teruggetrokken in een richting oostelijk van Soissons. Volgens nauwkeuriger berichten is het aantal krijgsgevangeneu veel grooter, dan gisteren gemeld was. Aanzienlijke afdeelin- gen infanterie werden in een bosch ver- scholen gevonden. De Duitschers gaven zich by de eerste sommatie over. Deze feiten, en ook het plunderen in de dorpen en verscheidene gevalien van dronken- schap, wijzen er op, dat de Duitschers gedemoraliseerd zijn. De vijand wordt krachtig vervolgd. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Crt. geseind Naar de groote generale staf bekend heeft gemaakt, hebben de troepen van den Duitschen Kroonprins Fransche versterkte stellingen ten zuidwesten van Verdun genomen en worden thans de sterke forten aangevalfen. Het leger van den Kroonprins moest voor bedoelde operatie eerst de vesting Verdun voorbijtrekken. len zuiden daarvan kwatn het voor een versterkte stelling, die door de kanonnen van de vesting gedekt was. De stellW verhinderde het verder oprukkeir van de troepen. Nu de stelling genomen is belet niets het leger van den Kroonprins tegen Verdun zelf op te trekken. Verdun is de spil van de geheele voorwaartsche beweging der Duitsche legers. Tusschen Verdun, Toul, NaDcy en Epinal is bet geheele 1 ransche oosterleger samengetrokken. Vau Verdun naar het zuiden, tot Toul, ligt de sperforten-Iinie van de Maas. Deze wordt nu door het leger van den Kroon prins met zwaar geschut beschoten. Verdun zelf is een vesting van den eersten rang. Zoowel naar het noorden als naar het zuiden ligt langs het Maasdal een heuvelketen. Naar het Oosten strekt zich een enkele kilometers breede, voor 't grootste deel be- boschte heuvelrug uit die overgaat in de vlakte van Wovre. Deze heuvelrug is door twee versterkte linies met verscheiden forten krachtig versterkt. Op de heuvels westelijk van Verdun liggen naar het noorden de sterke forten van Marre en de Boisbourres in het midden de versterkingen van Sartelles en Retrel met vooruitgeschoven batterijen en in het zuiden de forten van Landrecourt en Dugny, Redouten, gemaskeerde batterijen, infanterie- kazernes enz., vullen de ruimten tusschen de verschillende forten en versterkingen. De het laatst vermelde versterkingen zijn door het leger van den kroonprins aangevallen, wellicht ook de heel in het zuiden liggende forten Houdainville en Rozelliers. Zaterdag werd uit Parijs geseind Het officieele communique van vanmiddag drie uur toont aan, dat de groote veldslag aan de Marne een beslisten keer neemt teii voordeele van de Franschen. Op den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers een algemeene terugtrek'kende beweging begonnen. In het centrum en op den Franschen rechtervleugel hebben de Duitschers Vitry le Francis ontruimd en veel oorlogsmaterieel prijsgegeven. Ook in Argonne verliezen de Duitschers terrein en trekken zij terug naar het bosch van Belnouc (20 K.M. ten Noorden van Bar le Due). In Lotharingen hebben de Franschen eenig voordeel behaald, en hebben de Duitschers St. Die ontruimd. Het communique is zeer sober gesteld, maar alles schijnt er op te wijzen, dat het succes der Franschen zich tot een over- winning van belang zal ontwikkelen. De ruiterij der Duitschers schijnt uit geput. De Engelsch-Fransche troepen, die de Duitschers tusschen Oise en Marne ver- volgden, ondervonden Vrijdag -van hen slechts zwakken tegenstand. In Lotharingen hebben de Franschen eenig terrein gewonnen. Zij hebben er nu den boschzoom bezet bij Champenoux, Rehainvillers en Gerbervillers. Uit Londen seinde het ambtelijke pers bureau het volgende Onze troepen zijn de Ourcq overgetrokken en vervolgen sedert vanochtend den vijand snel. Zij hebben 200 Duitschers gevangen genomen. De ruiterij van de bondgenooten bevond zich vannacht tusschen Soissons en Fismes Of1) westen van Reims aan de Vesle, een zijrivier van de Aisne). De vijand trekt ook ten noorden van Vitry terug. Het derde Franscbe leger heeft de geheele artillerie van een leger corps (bestaande uit 150 kanonnen Red vermeesterd. Onze vliegtuigen melden dat de vyand zeer snel terugtrekt. Generaal Cherfils gaf in de Echo de Paris een uitstekende samenvatting van den indruk, in Frankrijk teweeg gebracht door de ambte lijke communique's. Hij constateert, dat de troepen van de bondgenooten in den geweldigen veldslag, die al vijf dagen ge- duurd heeft, de hoofdmacht van de Duitschers, die op Parijs aanrukte, hebben doen terug- wijken en daardoor den algemeenen mili- tairen toestand volkomen hebben veranderd. Die communique's, verklaart de generaal, zijn zeer hoopgevend. en mitrailleuses en veel schietvoorraad zijn in handen der Russen gevalien. Nadere bijzonderheden omtrent den buit moeten nog vastgesteld worden. De algemeene toestand laat zich, wat Frankrijk betreft, thans vrij- wel gemakkelijk schetsen, er bestaat thans in verband met de verschillende sedert gisteren ingekomen berichten geen twijfel dat de Franschen de hen steunende Engelschen belangrijke voordeelen hebben behaald, dat zij een belangrijke overwinning verkregen. De zwijgende Fransche generaal Joffre noemt den afloop der laatste o dagen voor hem en zijne legers eene onbetwistbare overwinning. Wie van het begin van den oorlog heeft nagegaan met hoeveel soberheid en ge- matigdheid Joffre, bijgenaamd ,/de Zwijger", zich heeft uitgedrukt, zal de beteekenis van deze verklaring begrijpen. Joffre constateert een terugtocht van de Duitschers over de geheele linie. De eenige piaats waar zij nog stand houden, is het Zuidelijk deel van het Argonnerwoud. De terugtrekkende Duitschers hebben zelfs niet getracht hun stellingen aan de Marne ten Zuidoosten van Reims te verdedigen. Op den rechtervleugel hebben de Fran schen na Saint Die en Luneville opnieuw de volgende plaatsen bezet: Raon l'Etape (aan de Meurthe, 15 K.M. ten N. van St. Die), Baccarat (halverwege tusschen Lune ville en St. Die'), Remereville(?) Nomeny (oG K.M. te N. van Nancy bij de grens van Lotharingen) en Pont a Mousson (hal verwege tusschen Metz en Nancy). Een officieel communique meldt dat de Duitschers op hun linkervleugel den terug tocht voortzetten en Amiens hebben ont ruimd. Zy trekken zich samen in Oostelijke richting. In het centrum hebben de Duitschers Revigny (aan de Ornain) en Brabant le Roi verloren. Hoe het nu eigenlijk over het alge- tneen aan de Oost- Pruisische Oostenrijksche grens gaat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Wy gaven hierboven reeds een telegram dat een groote overwinning meldt van de Russische troepen. Het St. Petersburgsche telegraafagentschap seint daarover nader nog zeer uitvoerig. Uit Berlijn meldt echter het Wolff bureau dat blijkens een bericht van den generalen staf het leger van generaal-veldmaarschalk Von Ilindenburg het Russische leger in Oost-Piuisen na een gevecht van verschei dene dagen volkomen heeft verslagen. De terugtocht der Russen is een vlucht geworden. De generaal rapporteerde 10.000 ongewonde gevangenen en 80 kanonnen als buit. Ter wijl verder uit Rusland nog ambtelijk wordt medegedeeld dat de Russische legers over de Oostenrijksche-Duitsche legers bij Krasmk en lomazof een volledige over- winning behaalden, wordt ambtelijk uit Weenen gemeld, dat de Oostenrijksche strijdkrachten er na een gevecht Van 5 dagen in slaagden de Russiscbe strijdmacht westelijk van Lemberg terug te dringen en 10.000 krijgsgevangenen te maken, benevens tal van kanonnen. Van die overwinning kon echter geen voordeel worden ge- trokken, omdat de noordelijke vleugel bij Rawa door een grooter overmaeht bedreigd was. Uit die verschillende berichten zou moeten worden afgeleid dat met afwisselend succes op verschillende plaatsen wordt gestreden en is het nog niet duidelyk aan welke zijde bepaald succes te boeken valt. TER NEUZEN, 14 Sept. 1914. Terugtrekken van het Duitsche leger in Frankrijk. A Beaumont schrijft in de Daily Telegraph z/Terwijl het Duitsche leger ten Oosten van Parijs door de troepen der bondge nooten ingesloten wordt en de groote veld slag over een front van meer dan 240 K.M. woedt wordt bet westeljjk deel van Noord- Frankryk dat veerfien dagen geleden nog van Duitsche soldaten wemelde, gelei- delijk van hun aanwezigheid ontbloot. Zij waren Zuidwestelijk tot Gisors gesignaleerd, toen ik daar een week geleden doorkwam en angstige dames hadden zelfs gemeend, dat zij op een trein hadden hooren schieten. Op dit oogenblik zijn de Duitschers al meer dan 125 K.M. vau Gisors wegen hoe zij er toe gedwongen zijn, dit gebied zoo snel te ontruimen, is een van de ver- wonderlij kheden van dezen grooten veldtocht." Een groote overwinning der Russen. Het Petersburgsche telegraafagentschap seinde gisteren aan de N. R. Crt. officieel wordt medegedeeld, dat de Russische troepen eeu volslagen overwinning hebben behaald op de Qostenrijsch Duitsche legers, die by Krasnik en Tomaszof stonden en die over de San (zijrivier van de Weicbsel) op Oosten- rijksch gebied zjjn geworpen. De vijandelijke strijdmacht telde meer dan 1 millioen manschappen met 2500 kanonnen. Een groot succes is ook behaald tegen de Oostenrijkers die ten Westen en Noord- westen van Lemberg stonden. De slag in Galicie, die 17 dagen geduurd heeft, heeft een eind genomen. De vyand wordt vervolgd. Meer dan 200 officieren, ongeveer 30,000 gevangenen, vele kanonnen Het w e e r b e r i c h t van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.1 Biarritz. Laagste barometerstand 746.5 Christiansund. Verwachting totden avond van 15 September Krachtige tot stormachtige, later tijdeljjk afnemende, zuidelijke tot westelijke' wind, betrokken met regenbuien, later wellicht opklarend, zelfde temperatuur. Heden was het 40 jaar geleden dat de snelpersdrukker A. C. van der Peijl op de drukkerij der Firma P. J. van de Sande in dienst trad. Hoewel de omstandigheden dezer dagen geen aanleiding geven tot feestbetoon, meenden toch patroon en ge- zellen dat dit heugelijk feit niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. De jubilaris kreea vacantie, maar werd uitgenoodigd met zijne echtgenoote des voormiddags op de we'rk- plaats te verschijnen, waar op dat tijdstip de werkzaambeden voor een poos werden stop gezet. Door den heer Van de Sande werd de jubliaris namess de firma toege- sproken en hem, als bljjk van waardeerino' voor zijne trouwe diensten gedurende een zoo langen tijd een enveloppe met inhoud overhandigd, benevens van hem zelven een souvenir, terwijl hij den jubilaris zoowel als Zijne echtgenoote hartelijk gelukwenschte en hem een nog lang en krachtig leven toewenscbte. Zich aansluitende bij de wenschen van den patroon, maakte de heer Harte zich daarna tolk van de gezellen die ook hunner- zijds hun kameraad wilden huldigen en hem ook een zichtbaar blijk hunner waardeering schonken. Geroerd door de ondervonden huldeblijken aankte de jubilaris voor de bem betoonde belangstelling. Nadat eenige ververschingen waren ge- bruikt, werd het werk weer voortgezet, terwijl des middags het personeel zicb ook even ten huize van den jubilaris vereenigde, om de goede wenschen daar nog eens te vermeuwen en een korte poos het verloopen tydperk te bespreken, waarvan meerdere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2