ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6121. Dinsdag 15 September 1914. 54e Jaargang. De Oorlog1. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 our op den dag der uitgave. VEREEMiGDE VERGADERING BEIDE KANIERS op Zaterdag 12 September 1914, tot sluiting van de zitting van de Staten-Generaal. De heer van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat, volgens de H. Crt., door den griffier van de Eerste Earner voorlezen een koninklijk besluit van 5 September 1914, n°. 37, waarbij de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd heaen te drie uur des middags, zich te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in een vereenigde ver- gader'ng der beide Earners de zitting in naam .der Eoningin te sluiten. De Voorzitter benoemt in de commissie die den Minister in het gebouw zal ont- vangen en uitleiden, de heeren van der Eun, van de Velde, van Deventer, Bavinck, de Muralt en Bongaerts. Eort daarna treedt de Minister, vooraf- gegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De beer Cort van der Linden, Minister varV Binnenlandsche Zaken, neemt plaats acnter de Ministerstafel, en houdt de volgende rede Mijneheeren Het beeft Harer Majesteit de Eoningin behaagd my op te dragen de zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Verschillende wetten zijn metmedewerking van de Staten-Generaal tot stand gebracht. Andere waren in voorbereiding toen de oorloi die aan onze grenzen woedt, aan alien lechtmatigen wetgevenden arbeid een einde heeft gemaakt. Zeer belangryke noodmaatregelen, waar- by de Regeering een groot vertrouwen van de Staten-Generaal moest vragen, zijn ver- volgens aangenomen. De Eoningin heeft mij opgedragen aan u, mynebeeren, baar dank te betuigen voor uw ijver en voor uwe toewijding aan's Lands belang. In naam der Eoningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid, en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver eenigde vergadering. Crediet-aanvraag van 81/, millioen guldenter bestrijding van de werkloosheid. Ingediend is een suppletoire Waterstaats- begrooting 1914, verhoogende het eindcyfer met 81/, millioen gulden voor de uitvoering van verschillende werken ter bestrijding van de werkloosheid, gevolg van bestaande buitengewone omstandigheden. Daarvan is f 7.000.000 bestemd als voorschot aan de spoorweg-maatschappijen, voor het uitvoeren van werken en het doen van betalingen. In de toelichting wordt o. a. het volgende gezegd In verband met de thans bestaande bui tengewone omstandigheden is 'tnoodzakelijk maatregelen te nemen, om door werkver- schaffing juist in dit jaargetijde de te ver- wacbten werkloosheid zooveel mogelijk te verminderen. Daartoe zullen niet alleen alle werken, die thans onderhanden zijn, zoo krachtig mogelijk moeten worden voort- gezet, doch tevens zullen zooveel mogelijk nieuwe werken onmiddellijk moeten worden aangevangen, waarbij voornamelijk dient te worden gelet op die soort werken, waarbij veel handenarbeid kan worden aangewend. O.m. staan werken aan het Wilhelmina- kanaal en aan de visschershaven te iJinuiden op het pogram van uitvoering. Het ligt overigens in de bedoeling niet alleen waterstaatswerken, die het Rijk zelf uitvoert krachtig ter hand te nemen, doch ook de werken tot wegaanleg waarbij veel handenarbeid wordt gevorderd. Teneinde ook op het gebied der spoor- wegen zooveel doenlijk aan vele handen arbeid te verschaffen, is overleg gepleegd met de S.S. en de H. IJ. S., die zich bereid verklaard faebben, in deze zooveel mogelijk steun te verleenen. De maatschappijen echter hebben tenge- volge van de mindere ontvangsten, door de buitengewone omstandigheden veroorzaakt, niet de beschikking over voldoend kasgeld om de aannemers van werken onmiddellijk te betalen. Nu is directe betaling, juist met het oog op de huidige omstandigheden, als onver- mijdelijk te beschouwen. In verband hier- mede wordt voorgesteld ten laste der staats- begrooting aan genoemde maatschappijen voorschotten te geven resp. tot een bedrag van 4 millioen en 3 millioen gulden. Die voorschotten zullen voor ongeveer de helft moeten dienen ter besrtijding van kosten van nieuwe werken en leveringen, en overigens betrekking hebben op ver- schenen vorderingen, wegens loopende werken en leveringen. Het ligt in de bedoeling de voor deze voorschotten te besteden bedragen te vinden door uitgifte van schatkistbiljetten. Neutraliteit. Van verschillende zijden zijn den Minister van Oorlog gevallen ter oore gekomen van militairen, die verzuimden de noodige voor- zichtigheid in acht te nemen in huu gesprek- ken nopens de oorlogvoerendeh. In verband met de handhaving van eene strikte neutraliteit is het zijn verlangen, dat ieder militair zich onthoude in het openbaar goed- of afkeuring uit te spreken over de handelingen der oorlogvoerenden, dan wel zijn vooriiefde voor, of zyn afkeer van een dezer te verkondigen. De Minister heeft zulks ter kennis doen brengen van alle commandanten van leger en landweer. (Hbl.) De Officieren Beimers en Verhulst. Onze gezant te Rome heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gemeld, dat, volgens bericht aan hem van den Roe- meenschen gezant te Durazzo, de noodige orders zyn gegeven om de twee gevangen genomen Nederlandsche officieren, de heeren Reimers en Verhulst, in vrijheid te scellen. (.Hand".) V itvoer-Smokkelarij Men schrijft uit Limburg aan de ffN. Ct." Op het oogenblik is een zeer groot deel der kommiezen, anders aan de grensplaatsen gestationneerd, onder de wapenen. De ge- wone posten zijn zwak of niet en meestal zijn er kommiezen van andere plaatsen gedetacheerd. Die vreemde kommiezen zijn in de streek onbekend. Er wordt dan ook heel wat uit- gevoerd, wat niet uitgevoerd mag worden. Zoo gaat tarwemeel met groote hoeveel- heden eerst naar woningen op de grens en later de grens over Daar Duitschland. Ook veel paarden. Daar de soldaten van de landweer, aan de grens geplaatst, meest uit de omgeving vandaan zijn en ongaarne tegen hun dorps- genooten, van wie zij bovendien soms als burger min of meer afhankelijk zyn, zullen optreden, is betere bezetting van de kommies- posten langs de grenzen, met het oog op den uitvoer, hoogst gewenscht. Het blad heeft den inhoud van deze mede- deeling, met enkele bijzonderheden die daar- aan nog waren toegevoegd, terstond ter kennis van de Regeering gebracht, maar meent er toch tevens openbaarheid aan te moeten geven. Broodvoorziening Op een onder voorzitterschap van den burgemeester, in tegenwoordigheid van den directeur van den Gemeentelijken Eeurings- dienst van voedingsmiddelen en den chef van het Gemeentelijk Statistisch Bureau, ten stadhuize te 's Gravenhage gehouden vergadering met directeuren van broodbak- kerijen en patroons in het bakkersbedrijf in deze gemeente is met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden het vraagstuk der broodvoorziening aan de orde gesteld. Proefnemingen, in de laatste weken zoowel op het Gemeente-Laboratorium als in het bakkersbedrijf en dus in de practijk genomen, hebben geleerd, dat uit een mengsel van tarwemeel, waaraau ongeveer 30 percent rijstmeel is toegevoegd, een smakelijk brood is te bereiden, waarvan de voedingswaarde practisch overeenkomt met die van ongebuild tarwebrood (bruinbrood). In verband met bet resultaat dezer proef nemingen is op deze byeenkomst besloten, met ingang van 14 September a. s. onder den naam //noodbrood" verkrijgbaar te stellen een brood, bereid uit een mengsel van tarwemeel met ongeveer 30 procent rijstmeel. Dit brood zal in winkels worden verkocht tegen 61/,cent per 500 gram (5 ons), met een speling in het gewicht tot een maximum van 5 procent. Aan huis bezorgd zal de prijs zijn 71/a cent. De prijs van het noodbrood zal geen wijziging onder- I gaan, zoo de grondst ifen niet belangrijk j in prijs worden verboogd. (N. R. Crt.) De JVoordam. Het stoomschip Nooidam van de Holland- Amerika-lijn, op 1 September van New-York naar Rotterdam vertrokken en Woensdag- avond door een Engelscben kruiser naar Queenstown opgebracht, zou volgens eeD Exchange-telegram 123 Duitsche reservisten en voor Duitschland bestemde goederen aan boord hebben gehad. De Duitsche reservisten zijn als krijgsgevangenen weg- gevoerd. (N. R. Crt.) De Tambora Het stoomschip Tambora van den Rot- terdamschen Lloyd is te Rotterdam aange- komen. De Hollandia. Van het stoomschip Hollandia, dat t£ IJmuiden uit Buenos-Ayres is aangekomen, werd bij de Eaap-Verdische eilanden een honderdtal Duitsehe reservisten door een Engelsch oorlogsschip van boord gehaald. Later moesten in Plymouth, waarheen het schip werd opgebracht, nogruim 50 Duitsche passagiers ontscheept worden. Daarentegen mocht in laatstgenoemde haven een aantal in Engeland wonende Duitschers, die reeds geruimen tijd gevangen waren gehouden, aan boord gaan om via Amsterdam naar huis terug te keeren. Van de lading behoefde in Engeland niets gelost te worden. (Hdbl.) Voor de uitgeweken Belgen. Naar gemeld wordt heeft de directie van de Nederlandsche Bank op verzoek van de Nationale Bank van Belgie besloten, uit- sluitend ten behoeve van naar Nederland uitgeweken Belgen, ter voorziening in hun levensonderhoud, Belgisch bankpapier en in Belgie gangbaar goud- en zilvergeld in te wisselen tegen den koers van f 47,75 de frs. 100. De gelegenheid tot inwisselen zal, te beginnen met Maandag 14 dezer, worden opengesteld bij de hoofdbank te Amsterdam, de bijbank te Rotterdam, en bij de ageut- schappen te Middelburg, te Maastricht en te Zwolle. De belanghebbenden zullen niet meer dan frs. 50 per persoon en per dag kunuen inwisselen, nadat zij zich behoorlyk hebben ge'identificeerd eu ten genoegen van de directie van de Nederlandsche Bank hebben aangetoond, dat zij het geld voor levens onderhoud noodig hebben. In geval van twijfel zal daartoe eene schriftelijke introductie van den Belgischeu consul gevorderd worden. (Hbl.) Encycliek van Paus Benedictus. De ,/Osservatore Romano" bevat den tekst van een encycliek van Paus Benedictus XV. Na er op te hebben gewezen, dat hij zijn persoon te gering acht voor zijn verheven taak, verklaart hij niet te twijfelen aan de goedheid van God, die hem die zware taak heeft opgelegd en hem nu wel den noodigen moed en de noodige krachten zal verleenen. De Paus geeft vervolgens te kennen, welk een afschuw en verdriet hij heeft, nu bij moet zien het verscbrikkelijk schouwspel van den oorlog eu hoe een groot deel van Europa te vuur en te zwaard vernield wordt en rood ziet van christenbloed. Hij omhelst met een gevoel van vader- lijke liefde alle kinderen der kerk en ver klaart, niets te. willen nalaten, dat het einde van deze ramp zou kunnen bespoedigen, zooals reeds Pius X heeft gedaan. Hij bevfeelt verder alle kinderen der kerk, in het bij - zonder ben, die tot de gewijde orden behooren, God in het openbaar en in stilte te smeeken dat de oorlog zal ophouden. Prins Joachim van Pruisen gewond. Officieel wordt medegedeeldPrins Joachim van Pruisen is Woensdag door een granaat- kartetsschot gewond. De kogel ging door de rechterdij zonder beenderen te kwetsen. De Prins was als ordonnans-officier op het gevechtsterrein werkzaam geweest. Hij is naar het diehtstbij gelegen garnizoens- Iazaret overgebracht. Prins Joachim is de (jongste) zoon van keizer Wilhelm. Hij is deD 17en Dec. 1890 geboren en dus bijna 24 jaar, Prins Ernest van Saksen-Meinin- gen gesneuveld. De Duitsche keizer heeft den hertog van Saksen-Meiningen telegrafisch meegedeeld, dat prins Ernest van Saksen-Meiningen, de zoon van den voor Namen gevallen Frenderik van Saksen-Meiningen, den broer van de groothertogin van Saksen, is gesneuveld en den 20sten Augustus te Maubeuge met militaire eer begraven. Prins Ernest was 23 September 1895 in Hanover geboren en luitenant van de infanterie. De aankomst der llussen tegen- gesproken. Ondanks de zeer besliste verzekeringen van enkele Engelsche bladen, over de aan komst van Russisc'ne troepen in Engeland, die van daar naar Frankrijk werden vervoerd, schijnt het wel vry zeker, dat dit een ver- zinsel is. In Frankrijk tenminste zijn geen Russische troepen aangekomen. (Hbl.) Een vliegmachine bij Mechelen. Een Taube-vliegtoestel is Yrijdag bij Mechelen naar beneden geschoten. Een officier werd gedood, een ander gevangen gedomen. Het toestel bevatte negen bommen. Duitsch schip aangehouden. Een Britsch oorlogsschip bracht naar de haven te Eingston op het stoomschip ,/Bethania", van de HamburgAmerika- lyn, en nam 400 man gevangen. Het vergaan van de ^Pathfinder Officieel wordt thans gemeld, dat de Engelsche kleine kruiser //Pathfinder", die door een zeemijn zou zyn vernield, tot zinken werd gebracht door een Duitsche onder- zeeboot, Zuid-Afrika en de oorlog. Generaal Botha heeft, volgens een Reuter telegram, in het parlement het volgende voorstel gedaan. De vergadering verzoekt eerbiedig aan koning George om den Belgi scheu koning haar oprechte bewondering uit te spreken en sympathie te betuigen voor het Belgische volk in zijn heldhaftigen strijd tot verdediging van zijn vaderland. Wy vertrouwen, dat waar het keizerrijk (Groot-Brittannie) in oorlog is, dientenge- volge ook Zuid-Afrika in oorlog is met den gemeenschappelijken vijand. (Toejuichingen.) Sir Thomas Smartt, de leider van de oppositie, wenschte Botha geluk met zijn toespraak en verzekerde de regeering van den steun van zjjn partij. Hij vroeg aan het Zuid-Afrikaansche volk na te gaan wat de positie der kleine staten als Nederland en Denemarken zou zijn, indien Duitschland als overwinnaar uit den strijd kwam. Duitsche krijgsgevangenen. Volgens opgave van den Duitschen Gene- ralen Staf waren er tot den llden September in Duitschland ongeveer 220,000 krijgs gevangenen aangekomen, die als volgt over de verschillende nationaliteiten verdeeld worden Franschen 1680 officieren, 86,700 min- deren. Russen 1830 officieren en 91,400 min- deren. Belgen 440 officieren en 30.020 min- deren. Engelschen 160 officieren,7350 minderen. Onder de officieren zijn twee Fransche generaals, onder de Russische krijgsgevan genen twee commandeerende en dertien andere generaals, onder de Belgen de com mandant van Luik. Een groot aantal andere krijgsgevangenen bevindt zich nog op weg naar de kampen voor krijgsgevangenen. De bij Maubeuge gevangen genomen 40,000 Franschen en de bij Tannenberg krijgsgevangen gemaakte Russen zijn daar- onder niet begrepen. Duitsche krijgsgevangenen te Antwerpen. Omtrent de driehonderd te Antwerpen aangebrachte Duitsche krijgsgevangenen schrijft het Hbld. v. Antw. Het was een bataljon van den Landstorm van Burg, bij Maagdenburg, het 66ste regiment, dat na een gevecht zich bad moeten overgeven en onmiddellijk naar Antwerpen gevoerd werd, waar het Woens- dagavond ten 111/2 ure aankwam en den nacht in de wachtzaal van de Zuidstatie doorbracht. Na zich aan ons munitiebrood te hebben te goed gedaan, en door eene goede nachtrust verkwikt te zijn, zouden de ge- vangenen gistermorgen ten 10 uur de statie verlaten om naar de plaats hunner gevangenschap te worden gebracht. Hoe het mogelijk is, begrijpt niemand, maar de tijding was in minder dan geen tijd door de stad verspreid en tienduizenden van menschen bewogen zich door alle straten, die naar de Zuidstatie leiden. En vandaar zouden zij naar de Schelde gaan, dat wist ook iedereen maar langs waar Sommigen meenden dat de trein hen nog moest aanbrengen en zou doorrljden tot aan de vlotbrug en stonden tegen de tralies ^er loodsen het voorbijrydeu van dien trein af te wachten. Anderen liepen in de rich- ting der Begijnenstraat, in de onderstelling dat men ze naar de gevangenis zou brengen. Nog anderen vormden de haag langs de Zuider- en Nijverheidsleien en dezen hadden het 't best voor. Voor de statie schaarde zich ook eene onafzienbare menigte, die door eene sterke politiemacht in bedwang moest worden gehouden. En, eens dat de Duitschers de statie verlaten hadden in rang waren opgesteld, vormde "zich langs de voorzijde een escort gendarmen te paard, terwijl weerskanten een dichte haag gen darmen te voet en liniesoldaten, met de bajonet op 'tgeweer het opdringen van het volk en het ontsnappen der gevangenen on- mogelijk maakten. De mannen zagen er beklagenswaardig uit. Dezen droegeu eene politiemuts, genen eenen leeren sjako en anderen waren blootshoofds. De grijze tuniek hing hun als een zak om het lijf en hunne blikken zegden genoeg, dat zij veel liever duizend mylen van bier zouden zitten, dan zoo in groep over onze schoone boulevards te wandelen. Maar ook, hun tocht door de stad was geen triomftocht, in 't geheel niet. Nooit hoorden wy een concert van gefluit en gejouw dat te vergelijken was aan 't geen wij daar hoorden. En menigeen zal gedacht hebben Moest mijn vrouw dat hooren want men moet weten dat het alien bejaarde mannen zijn van rond de 40 jaar en daar- boven, mannen die huis en have hebben moeten verlaten om hier de eerste, de jongere soldaten te vervangen, welke door Duitschland naar de strijdende fronten werden gezonden. Aan de Teniersplaats sloeg de stoet de Leysstraat in en de Meir op om, langs de Schoenmarkt, Groenplaats en Reyndersstraat naar de Scheldekaai te worden gebracht. Daar ligt, aan de loodsen 18 en 19 de in beslag genomen Dnitsche stoomboot Gonelo, en deze was hen tot verblijfplaats aangewezen, zoodat zij stellig niet zullen gedacht hebben zoo verre van huis den vaderlandschen bodem onder de voeten te zullen krijgen. Misschien ook is die verblijfplaats maar tijdelijk dat zullen verdere omstandigheden moeten beslissen. In alle geval staan zij onder de bewaking der mansehappen van ons pontonierscorps. De burgemeester van Antwerpen heeft den lOen dezer de volgende proclamatie tot zijn burgers gericht Ik verzoek met nadruk mijn medeburgers, hun kalmte en hun waardigheid te bewaren bij de aankomst in onze stad van vijandelijke soldaten, door ons leger gevaugen genomen. Welke ook de gevoelens mogen zijn tegenover den vijand, tengevolge der rampen, waaronder onze medeburgers zoo wreed lijden, verzoek ik de bevolking, zich van alle kreten en van elke vijandelijke be- tooging te onthouden tegenover deze ge vangenen, ten einde onze stad te vrijwaren in baar goede faam, die te midden dezer gebeurtenissen ongeschonden moet blijven. Plannen van het Belgische leger. Een der oorlogscorrespondenten van de z/N. R. Crt." meldt Zoo even komt mij van iemand, die in Belgische militaire kringen uitstekend be- kend is, een nieuwtje ter oore. De man had een telegram uit Antwerpen ontvangen, volgens hetwelk de Belgische generate staf uit die stad naar elders overgebracht is. Waarheen, was nog niet officieel bekend. Die verplaatsing zou, altijd volgens mijn zegsman, hiermede in verband staan, dat uit de stelling van Antwerpen, waar op het oogenblik 150.000 man troepen liggen, (en wel in zekeren zin werkeloos), een groot gedeelte zal uittrekken om tegen de Duit schers, die nog in Belgie zijn, op te rukken. Volgens de geruchten, die er in omloop zijn, zouden er op bet oogenblik maar honderdduizend msn Duitsche troepen in Belgie zijn, en dan nog meerendeels land- stormmannen. NEUZENSCHE Jtn VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1