m Consulaat van Belgie. K a m e r s Bekendmaking. PREDIKBEPRTES. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Laatste Bsrichten. BURBERUJXEN STAND. Hoogwatergetlj te Ter Neuzen ADVERTENTIE N. A. C. VAN DER PEIJL, Zondag 13 September 3914. i? C H I s Z a R E Si. Arroudissements-Rechtb. te Middelburg. Positifi der StoomscJiepen. 6.3 7.4 8.42 U1IEUW NEUZEN Nadat de heer Van Rompu de vergadering had geopend en het doel daarvan had uit een gezet, gaf hij het woord aan den heer Mercx. Spreker ving zijue rede aan met de ven- onderstelllng uit te spreken, dat het doiel dezer bijeenkomst, bij alle opgekomenen vol- doende bekend is. Tengevolge van den oorlog, waarin onze naburen zijn gewikkeld en het gevaar daarin betrokken te worden, doorleeft ook ons land een crisis, wielliclit als nooit te voren, en het is niet de middenstand, die de volgen van de economische storing het minst gevoelt. Ook voor de middenstanders, aldus vervolgde spreker is de huidige toestand geworden een noodstand, en velen uwer zullen de gevolgen daarvan wel reeds onder- vonden hebben. U houde het mij ten goede, dat ik niet dieper inga op de panise verschijnselen, die in de eerste dagen van den crisis zich overal in den lande voordeden als een ge volg van den opgewonden gemoedstoestand van liet publiek, dat tot uitersten zijn toe vlucht nam en in niet geringe mate de crisis zelf verergerde. Een der verschillende oorzaken evenwel, vvaardoor de middenstand al spoedig in de knel kwam, was dat vele leveranciers niet meer op crediet leverden en betaling vooruit vorderden, terwijl vele burgers hunne be- talingen staakten. De eene helft van liet publiek was arm, de andere helft potte het igeld op len durfde niet 'betalen uit over- angst voor de naaste toekomst. Juist deze laatste categorie sticht enorm veel kwaad. Zij vergeten, dat bij deze manier van handelen zij ten slotte zelf de dupe worden van hun kortzichtigheia. Wat is toch het gevolg van deze handel- wijze? De winkelier kan geene goederen meer op crediet krijgen, kan ook zelf geen crediet erlangen bij de bankinstellingen en is spoe dig genoodzaakt de leverantie aan den af- nemer te staken. Laten toch zij, die nog over de noodige middelen beschikken, betalen hetgeen zij te betalen hebben aan achterstallige rekenin- gen. Is dit in normale tijdsomstandigheden niet meer dan ieders plicht, in deze cri- tieke dagen is het een gebiedende eich voor ieder lid der maatschappij, om zooveel ieder in zijn vermogen is, bij te dragen tot het gangbaar houden van het raderwerk van handel en nijverheid. Het eene rad grijpt in het andere. Raakt er een defect, dan loopt het gelieele samenstel gebrekkig en komt ten slotte geheel tot stilstand Betalen zij die kunnen, dan zal dat reeds een stap zijn in de goede richting en zal dit niet nalaten, invloed ten goede uit te oefenen. De bekende circulaire van den Minister van Justilie van 5 Aug. waarin naniens de Regeering aan de rechterlijke autoriteiten wordt verzocht zooveel mogelijk ertoe te willen medewerken, dat gerechtelijke uit- winning van goederen of faillissementsver- klaringen voorshands worden voorkomen, wanneer liet niet voldoen aan de ver- plichtingen door een schuldenaar u i t- s 1 u i t e n d moel worden toegesclireven aan de buitengewone tijdsomstandigheden, is he- laas door velen tegen de bedoeling der Re geering in, misbruikt, door daarin ten on- reclite te zien een vrijbrief om bij willekeurige niet-betaling van schulden zich aan rechtsvervolging te onttrekken. De Regeering heeft ecliter in eene tweede circulaire uitdrukkelijk hare bedoeling weer- gegeven, waar Zij woordelijk schrijft: „Personen, die voor rekening van „eigenbaat, met het oog op mogelijke „stagnatie in liet handelsverkeer in de „naaste toekomst uit te ver gedreven „voorzichtigheid of om welke redenen „ook betaling van liunne schulden „weigeren, hoezeer zij de daarvoor „noodige gelden hebben, of op eenige „wijze kunnen verkrijgen, handelen in „lijnrechten strijd met 's laids belang, „verergeren noodeloos de economische „toestanden en zijn aanleiding dat „andere goedgezinden, gedwongen wor- „den, met betaling in gebreke te blijven „en op hunne beurt de bronnen voor „noodzakelijk levensonderhoud van der- „den verstoppen. „Een dergelijke liandelwijze verdient „niet slechts afkeuring doch behoort ook „aanleiding te geven om in het algemeen ,Jbclang tegen zoodanigen de wet in al „haar gestrengheid toe te passen. Het „verleenen van uitstel kan slechts zijn ,,bedoeld ten aanzien van hen, die, hoe- „zeer in het algemeen solvabel, uit „onmacht, ten gevolge van den crisis, „niet dadelijk aan hunne verplichtingen „kunnen voldoen, cn van wie kan wor- „den aangenomen, dat zij binnen niet al „te langen lijd wederom regelmatig hunne verplichtingen zullen nakomen. „Bijzonder uitstel aan hen, die tot be taling niet geheel onmachtig zijn, wier „onmacht niet een dadelijk gevolg is van „den oorlogstoestand, of die binnen een „redelijke termijn tocli niet kunnen „worden verwacht, zich finantieel te „herstellen, is noch billijk, noch wen- „sclielijk; integendeel zouden daardoor „de rechtmatige aanspraken van anderen, „de zekerheid hunner belangen en het „algemeen verkeer noodeloos worden „geschaad." Het ligt voor de hand, dat in deze tijden de behoefte aan crediet zich zeer sterk doet gevoelen, terwijl de particuliere en kleinere bankinstellingen al zeer spoedig na het uit- breken van den crisis slechts onder zeer bezwaren (ik vernam van 10 a 10i/2 procent rente) en dan nog op zeer beperkte wijze geld verstrekten of wel in het geheel niet meer. In deze omstandigheden ziet het er voor den middenstand, die moet optreden als lussclienpersoon tusschen den producent en den consument en juist daardoor veelal op crediet koopt en verkoopt werkelijk donker uit en velen zullen in deze moeilijke dagen vallen, indien niet krachtdadige hulp ge- boden wordt, om hem door de crisis heen te helpen. Qok de Regeering is van ordeel, dat al het mogelijke moet worden aangewend om de crisis te bezweren en dat getracht moet worden, door alien die kunnen, om spoedige en duurzame verbetering aan te brengen. De eerste sclirede op den weg ter verbe tering is, dat de middenstanders zich be- worden ge- wust worden, dat zij zelve de hand aan den ploeg moeten slaan en gemeenschappelijk pogingen in het werk moeten stellen om aan het dreigende gevaar het hoofd te bieden. Zoo ooit, dan zal het nu aan velen, die vroeger onverschillig tegenover de organ! satie stonden duidelijk worden, dat van de organisatie thans een groote stuw in de goede richting kan uitgaan. De eenling alleen staande, loopt in deze dagen groote kans, dat de golven hem over het hoofd slaan. Ik Wil u in het kort mededeelen, wat door de voormannen van den middenstand in overleg met en gesteund door de Re geering, reeds hebben gedaan en welke maat- regelen reeds door hen getroffen zijn, om hulp te bieden. In de eerste dagen van Augustus, het be gin van den crisis had er een bijeenkomst plaats van den Minister van L., N. en H., den voorzitter van den Middenstandsbonc'j en vertegenwoordigers van de Vereeniging van den geldhandel, ter bespreking van den economischen toestand en de wenschelijk- heid om tot het instellen van een morato rium over te gaan. Zoowel door de Regeering als de vertegen woordigers van den geldhandel werden ern- stige bezwaren hiertegen geopperd en zij waren de meening toegedaan, dat door het instellen van een moratorium er slechts meer slachtoffers zouden vallen en de Re geering werd dan ook niet bereid gevonden op dat oogenblik maatregelen in dien geest te treffen. Door dr. Bos, het bekende kamerlid voor Groningen, was een plan ontworpen, liet- welk op een vergadering van de besturen van de patroonsvereenigingen van Amster dam, nader door hem ontwikkeld werd, en waarbij als een der middelen om den mid denstand te helpen op den voorgrond trad, het sticliten van een Credietbank, zoodanig ingericlit, dat door den Middenstand zelf, gesteund door kapilaalkrachtige personen, een fonds werd bijeengebracht, dat voldoen- de waarborg zou bieden om daarop groo- tere en kleinere credieten te kunnen ver krijgen en te kunnen verleenen, en welke credietbank met behulp van het Consor tium voor den geldhandel toegang zou heb ben tot de Nederlandsche Bank. Zooals U alien bekend zal zijn, is door eenige der grootste bankiersfirma's een con sortium gevormd, dat een kapitaal van 40 millioen heeft saamgebracht en daardoor bij de Ned. Bank kan beschikken over een bedrag van 200 millioen, terwijl door het terugbrengen van de verplichte dekking van het door de Ned. Bank in omloop gebrachte bankpapier tot op een vijfde, de middelen der Ned. Bank om in den geldnood te kunnen voorzien, zeer verruimd zijn. In den beginne waren sommigen de mee ning toegedaan, dat alleen groothandelaren en groot induslrieelen door het genoemde consortium zouden kunnen holpen. Dit nu is volkomen onjuist. Hetsyndicaat stelt zich wel dcgelijk ten doel den mid denstand en de klein-industrie en kleine handel te helpen. Maar het is voor de personen die voor het consortium bij de Ned. Bank belange- loos het werk doen, ondoenlijk de stroom van alle kleine aanvragers te onderzoeken en te beoordeelen op hunne solvabiliteit. Daartoe is decentralisatie noodig. Het plan van Dr. Bos om eene Centrale Credietbank op te richten heeft intusschen zijn beslag gekregen. Nadat in bovengenoemde vergadering van de besturen van patroonsvereenigingen te Amsterdam met algemeene stemmen tot op- richting der Centrale besloten was en staande de vergadering voor een belangrijk bedrag aan aandeelen werd ingeschreven, werd eenige dagen daarna, in eene vergade ring, waartoe de besturen van al de reeds bestaande Nederlandsche Middenstands Cre- dietbanken waren uitgenoodigd, het doel en de inrichting der Centrale Bank door den voorzitter, Dr. Bos, nader uiteengezet. De voorzitter bracht duidelijk naar voren, dat de nieuwe Bank geenszins bedoelde concurrentie te scheppen tegenover de reeds bestaande jniddenstandscredietbanken, doch dat de bedoeling uitsluitend was eenheid te krijgen in liet verkrijgen van crediet voor alle soorten van middenstandscredietbanken. Ook op die vergadering werd met alge- heele instemming de tot standkoming der Algemeene Nederlandsche Middenstands Cre dietbank begroet. Deze Alg. Ned. Midd. Cred. Bank nu, zal de scliakel vormen tusschen de Ned. midd. crediet banken en het consortium, waardoor de zaken vlugger kunnen worden afgehan- deld, zonder gevaar te loopen, dat crediet verleend worde aan minder solvabele per sonen. Want hier mag wel even de aandacht op gevestigd worden, dat middenstanders, die voor de crisis zwak stonden en die zonder deze buitengewone omstandigheden toch al niet hun hoofd boven water konden hou den, moeten teleurgesteld worden als zij in dezen crisis afdoende hulp ver- wachten. Reeds veel zal bereikt zijn, indien zij, die uitsluitend aan de economische cri sis hun tijdelijke zwakte te danken hebben, door eendraclitig samenwerken, van den on- dergang kunnen worden gered. Uit de statuten der Alg. Bank, waarop dezer dagen de Ivon. goedkeuring wordt verwacht, blijkt, dat de Vennootschap ten doel heeft A. het verleenen van crediet aan in Neder- land gevestigde Middenstands-Credietban- ken, Spaar- en Voorscliotbanken, Co- operatieve Middenstands-Vereenigingen en verdere Middenstands-Instellingen, en Wel uitsluitend ten behoeve van het bedrijfs- crediet van den Middenstand. B. het beleggen van de beschikbare gelden en van de door Aandeelhouders bij haar gedeponeerde gelden. Van den werkkring der Vennootschap is uildrukkelijk uitgesloten de handel in effecten, waaronder begrepen aankoop van effecten, ook voor tijdelijke geldbelegging. Wil dus de Alg. Ned. Centr. Midd. Cred. Bank zooveel mogelijk nut stichten en hare hulp zoo ver mogelijk uitstrekken, dan is nobdig le. Dat zij finantieel zoo sterk mogelijk -zij. Hoe grooler haar geplaatst kapitaal, hoe meer aandeelhouders, m.a.w. hoe meer aan- gesloten locale middenstandsinstellingen zij telt, door des te meer personen de aanspra- kelijkheid gedragen wordt en des te grooter het totaal bedrag, waarover de Centrale tot het verleenen van crediet beschikken kan, daar dit bedraagt het lOvoud van haar ge plaatst kapitaal, vermeerderd met het lO voud harer reserve. 2e. Is noodig, dat overal waar nog geen middenstandscredietbank bestaat, men er spoedigst toe overgaat een dergelijke bank op te richten, want alleen door de locale banken of middenstandsvereenigingen kun nen, via de Centrale de middelen van het Consortium den middenstander bereiken. En nu de vraag: Welke middenstands credietbank is hier gewenscht Dit hangt af van de plaatselijke toestan- den, die gij voor U zelf het best kunt be oordeelen. Het voornaamste is, dat er een worde opgericht. Opgemerkt zij, dat de Alg. Centrale Bank alle middenstandsbanken wil omvatten, zoowel neutrale- als de Hanze-, als de Boas- en andere spaar- en voorscliotbanken. Zij stelt slechts een eisch: dat de locale bank ruste op soliede basis. Want niet in goedkoop crediet (wel zoo goedkoop mogelijk) zal de Algemeene Centrale Bank hare kracht moeten zoeken, wel echter in de innerlijke soliditeit harer instelling, gesteund door on- derlinge aansprakelijkheid harer leden. In Amsterdam is dezer dagen een locale middenstandscredietbank opgericht, waarvan de statuten zich geheel aansluiten aan die der Algemeene Centrale. Het „Permanent Bureau voor den Middenstand" zal gaarne alle gewenschte inlichtingen versehaffen. En wanneer straks de vergadering zich zou willen uitspreken over de wenschelijk- heid om tot oprichting eener locale midden standscredietbank over te gaan, dat dan ook de middenstand zich alleen late leiden door het gemeenschapsgevoel, dat zij toone inder- daad te zijn wat zij zoo vaak genoemd wordlde Ivern der maatschappij, beter dan eenige andere groep der bevolking in staat zich een weg te banen door deze moeilijke tijden. Alsnu werd de gelegenheid opengesteld tot het stellen van vragen, waarvan door velen werd gebruik gemaakt. De heer Jolis. de Feijter vroeg of ook de landbouwers tot deze eventueel op te rich- ten Bank konden toetreden, want hij ver- onderstelde, dat, indien zij liiervan kennis hadden, de zaal meer dan overvuld zou zijn geweest, daar wel 90 procent hunner tertge- volge van deze crisis in geldelijke moeilijk- heden verkeert. De heer Mercx antwoordde dat, hoewel in de statuten liieromtrent niets vermeld is, hij wel gelooft, dat ook zij kunnen toetreden, want indien het niet het geval zou zijn, was het er wel in vermeld. Evenwel zou hij daarover nadere inlichtingen vragen en het alsdan bekend maken. Het zou kumnyi zijn, dat de Regeering van de gedachte was uit- gegaan, dat de Boerenleenbanken hen ter- zijde stonden. Nadat niemand meer het woord verlangde, bracht de heer Van Rompu namens de aan- wezigen dank aan den spreker, voor zijne Iezing en vroeg of de aanwezigen zich kon den vereenigen met het plan, om te trachten alhier op te richten eene middenstands credietbank voor Ter Neuzen en omstreken, welke vraag bevestigend werd beantwoord. Alsnu werd overgegaan tot het benoemen eener voorloopige commissie, die nader de plannen zal uitwerken en vervolgens eene vergadering zal uitschrijven. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren J. A. van Rompu, C. Ribbens, P. J. Scheele en I. van de Sande, van Ter Neuzen, en de heer Joh. de Feijter, van Zaamslag. Daarna werd de vergadering onder dank- betuiging door den heer Van Rompu ge- sloten. Blijkens opgave van den centralen gezondheidsraad kwam in de week van 2 tot en met 8 September voor in Zeeland van roodvonk 1 geval te Hontenisse en 1 geval te Stoppeldijk. ZAAMSLAG. Naar aanleiding van een door den burge- meester der gemeente gedane oproep ter bespreking van hulp in de hedendaagsche omstandigheden, waren Donderdagavond ten 6 ure een twintigtal ingezetenen ten gemeentehuize saamgekomen. De voorzitter heette alle aanwezigen welkom en nadat hij had uiteen gezet dat het zijn bedoeling was een commissie te vormen die steun zou verleenen aan het Roode Kruis en voorts waar dit in de gemeente mocht noodig blijken, werd een commissie gevormd //PlaatselijkSteuncomite" tot wier leden werden benoemd de heeren Joh. de Feijter, J. Stolk. C. A. Wisse, Ds. G. van Dis, Ds. H. P. van de Walie, J. Wisse Sr. en C. van Wijck. Deze commissie daarna vergaderd besloot een oproep te doen tot jongedocbters van 16 jaar en ouder die lust gevoelen gelden in te zamelen voor bovenstand doel, waar- voor verwezen wordt naar de in dit blad voorkomende advertentie. - Bij de Chr. Gereformeerde gemeente alhier is beroepen Ds. Berkhoff van Leeuwarden. Heden werd aan onze gemeente een bezoek gebracht door een aantal soldaten en bevelvoerende officieren. Door ver schillende ingezetenen werden de militairen sigaren, chocolade enz. gratis aangeboden, terwijl de rijk voorziene boomgaard van den landbouwer A. P. de Mul ruimschoots verfrissching bood. Het was duidelijk merkbaar dat ook bij ons het hart slaat voor hen die in deze dagen zooveel voor ons moeten doen. F. W. Harms, bankwerker, Oostkant 5, uit Alblasserdam. G. Renier, student, Grenulaan 55, uit Gent. I. van Kerkvoort, timmermansknecht, Rosegracht 10, uit Noyon. P. A. Frederiksen, schippersknecht, L. Kerkstraat 56, uit St. Maartensdijk. B. G. Hallett, student, Grenulaan 55, uit Gent. C. E. van Dolderen, zonder beroep, Noord- straat 55, uit Renkum. D. P. Lent, dienstknecht, P 104, uit Sas van Gent. V ertrokken: A. R. Buisse, dienstbode, Q 190, naar Axel. F. D. de Soet, leeraar H. B. S., Grenulaan 27, naar Zwolle. P. IJzerman, dienstbode, markt 6, naar 's Heer Arendskerke. Hervormde Rerk. Ter Neuzen. Slr.'skil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. Gedurende de afgeloQpen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. Verduin, schippersknecht, Javastraat 7, uit 's Gravemoer. L. Snaaijer, stoker, Q 69, uit Puttershoek. M. J. voa der Mohleu, leerares H. B. S., Noordstraat. 81, uit Baarn. P. C. Borstlap, commies titulair der Posterijen en Telegrafie, Grenulaan 27, uit Zundert. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenkoltz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Kaarus. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Sas van Gent. 9u., Ds. Akerslootv. Uouten Roos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. Hontenisse. 9J u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerae Kerken. Ter Neuzen. 9 u. Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. en 2 u., Ds. J. F. van Hul steijn Jr., voorbereiding H Avondmaal. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. Chr. Bruins, bed. H. Avondm. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, voortz. H. Avondm. en Dankz. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma bed. H. Avondm. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma, voortz. H. Avondm. en Dankzegging. H°ek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooawijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u., leeskerk. Gud-Gereformeerde Gemeente Vlooswy kstr aat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Rben-JIaezer" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. De rechtbank heeft ia hare zitting van 11 September de volgende vonnis uitge- sproken J. M. F., oud 31 j., slager te Grijpskerke is wegens oplichting veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis (eisch 9 maanden). Genoemde slager had, voorgevende dat hij van rijkswege belast was met het op- koopen van varkens voor de militairen, van een weduwe te Domburg, ODder bedreiging dat, anders de varkens tegen een bonnetje in beslag zouden worden genomen, 3 varkens gekocht voor 0,40 per E.G., terwijl de prijs toen 0,58 de E.G. was. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen H. D. M. W., oud 31 j., drukkersknecht, wonende te Middelburg, thans in hechtenis aldaar, beklaagd van oprui'ing van militairen tegen het gezag, door middel van een strooibiljet. Eveneens is rechtsingang verleend met gevangerihouding en instructie tegen J. v. E., oud 21 j., arbeider te Axel, thans in hechtenis te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, gepleegd te Axel op 3 September jl. op den 9jarigen A. C. de Er. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen E. D., oud 18 j., zonder beroep, geboren te Schoondjjke, wonende te Schoten (N.-H.) als verdacht van meineed te hebben afgelegd in de zaak tegen H. A. Cr., onderwijzer te Sluis. De rechtbank te Middelburg behandelde heden de zaak tegen A. M. W. en D., beiden te Axel, wegens beleediging van een ambte- naar. Het openbaar ministerie vroeg hunne vrijspraak. In de zaak tegen A. V., te Ter Neuzen, werd wegens het onder de wapenen zijn van den verdediger, uitgesteld tot 11 December. Nog werd behandeld de appel-zaak tegen D. T., te Ter Neuzen, die door het kanton- gerecht aldaar wegens het verkoopen en in voorraad hebben van loten van „Lotisico" was veroordeeld tot /50 boete of 10 dagen hechtenis. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. Denekamp, wees erop, dat hier geen sprake is van loten, doch van cerlificaten, welke geoorloofd zijn. Aan de hand der jurisprudents vroeg pleiter vrij spraak. De uitspraak werd bcpaald op 25 Sept. en die van de andere zaak op 18 Sept. a.s. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik UEd. beleefd om een plaatsje verzoeken in Uw blad? Bij voorbaat mijn dank. Naar het schijut worden er in deze ge meente personen gevonden, die, met het kennelijk doel om verdeeldheid te zaaien onder stadgenooten en de onderlinge ver- draagzaambeid, die tot nu toe gelukkig heersehte, te verstoren, de onzin- iiigste lasterpraatjes rond strooien omtrent mijn optreden als pastoor der Eatbolieke Gemeente. Ik verklaar, voor zoover mij bekend, daartoe niet de minste aanleiding ooit gegeven te hebben en protesteer daarom ten sterkste tegen dergelijke lage en van nette menschen niet te verwachten handel- wijze. Zeer gaarne zal ik mondeling een ieder te woord staan, die daaromtrent nadere inlichtingen van mij zou wenschen. BOGERS, Pastoor. Ter Neuzen, 11 Sept. 1914. HQEK. Huwelijks-aangiften. 27 Aug. Jan van Drongelen, oud 22 j., jm. en Wilhelmina Kolijn, oud 19 j., jd. Geboorlen. 5 Aug. Pieter, z. van Jacobus Deij en van Pieternella Janna Zuurveld. Levina. d. van Levinus Platteeuw en van Jannetje Klaeijsen. 7 Aug. Cor nelia Janna, d. van Jacobus Pieter van Doeselaar (van Ter Neuzen) en van Leuntje van Wijck. 13 Aug. Jan, z. van Johannes Jacobus 't Gilde en van Pleurnje Kernpe. 18 Aug. Hebrina Geertruij, d. van Pieter Leijs en van Christina Smallegang. 19 Aug. Willem Pieter, z. van Marinus de Feijter en van Pieternella Sol. 23 Aug. Cathalina Janna, d. van Jan Riemens en van Maria Hamelink. 28 Aug. Maria Geertruida, d. van Thomas Lantsheer en van Catharina van Wijck. Francois, z. van Jan Verhelst. Overlijden. 2 Aug. Evert Raams, oud 65 j., wedn. van Elisabeth Regina van der Horst. 12 Aug. Pieter de Pooter, oud 4 m., d. van Marinus, en van Maafje Kervink. SINT JANSTEEN. Geboorten. 18 Aug. Amelia Maria, d. van Frans Aloijs Nachtegael en van Silphia Maria de Bot. 26 Aug. Augustinus, z. van Camillus Bosm ins en van Josephine Leclerc. 28 Aug. Elsa Mafia, d. va n Franciscus van Acker en van Leonia Mervis. 31 Aug. Julius Albertus Jozef, z. van Franciscus Thuij en van Maria Rosalia Martinet. Overlijden. 16 Aug. .Tosephina Maria de Yliegher, oud 2 m., d. van Henricus en van Maria Antonia Vernimmen. 22 Aug. Seraphina Braem, oud 40 j., echtg. van Franciescus Vlassenrood. 26 Aug. Ber- nardus Puijlaert, oud 73 j., wedn. van Maria Theresia de Weirt. ZEET1J DlNlxli IV. Van 9 tot en met 10 Sept. Ter Neuzen. Aangekomen 10 Sept. Engelsch s.s. RIVER LAGAN, 2272 kub. M., van Londen, stukgoed. Gent. Aangekomen: 10 Aug. Engelsch s.s. SERULA, 3927 kub. M., van Rotterdam, ledig. Van 9 tot en met 10 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op- en 31 afgeschutdoor de Middensluizen 2 op- en 7 afgeschutdoor de Westslnizen 2 op- en 2 geschut. s.s. RICHARD in lading te Londen voor Rotterdam. s.s. ELISABETH liggende te Kroonstad. s.s. HELENA liggende te Ter Neuzen. s.s. MAGDALEN A liggende te Hull, s.s. CORXELIS liggende te Ivroonstad DAGEN. Voor m. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag VVoensdag Donderdag Vrijdag 12 September IB 14 15 16 17 18 5.41 6.30 7.48 9.37 11.6 0.25 10.26 11.37 12.2 12.46 m Op Maandag, 14 Sept. herdenkt onze vrieud den dag waarop hij 40 jaar als Drukker op de drukkerij van de Ter Neuzensche Courant werkzaam is. Ter Neuzen, 11 Sept. 1914. De gezamenlijke bedienden der Eon. Drukkerij van de Firma P. J. van de Sande. i 035- i5" Wlia De inwoners van Ter Neuzendie genegen mochten zijn aan de Belgische vluchtelingen an huui* te geven, worden verzocht zich bij het Consulaat van Belgi'e aan te melden. Het Bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen polder maakt bekend, dat de Mekening van den Secretaris-Ontvanger en de verantwoording van het Bestuur over het dienstjaar 1913/14 van heden af, tot den 26 dezer, ten tantore van den Secretaris-Ontvanger zijn nedergelegd, ter inzage van de eigenaren der schotplicbtige landen, gelegen in dien lolder en in de bijdragende polders of waterschappen en van hunne besturen alsmede dat gemelde rekening, tegen be taling der kosten, voor hen verkrijgbaar is. Ter Neuzen, 11 September 1914. Het Bestuur voornoemd, D. SCHEELE Pz., Voorzitter. H. J. VAN DEN OUDEN, Wnd. Secretaris-Ontvanger.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3